Κατοχή: Χάιντενχαϊμ: 32%, Ντόρτμουντ: 68%.

Ο Marius Wolf από την ομάδα Ντόρτμουντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+5'

Κίτρινη κάρτα για τον Donyell Malen

90+5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Donyell Malen από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Florian Pick

90+5'

Ο Niclas Fuellkrug από την ομάδα Ντόρτμουντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+5'

Ο Florian Pick από την ομάδα Χάιντενχαϊμ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

90+5'

Ο Emre Can απομακρύνει τη μπάλα

90+4'

Ο Jan Schoeppner κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

90+4'

Η ομάδα Ντόρτμουντ έχει την κατοχή της μπάλας

90+3'

Ο Florian Pick κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

90+2'

Η ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90+2'

Ελεύθερο για την ομάδα Ντόρτμουντ

90+1'

Ο Kevin Sessa παίρνει την κεφαλιά και η μπάλα φεύγει ξυστά από το δοκάρι. Τόσο κοντά στο γκολ!

90+1'

Η σέντρα από τον Florian Pick από την ομάδα Χάιντενχαϊμ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90+1'

Ο Donyell Malen επιστρέφει στο γήπεδο.

90+1'

Η ομάδα Χάιντενχαϊμ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90+1'

90'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Donyell Malen να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

90'

Κατοχή: Χάιντενχαϊμ: 29%, Ντόρτμουντ: 71%.

89'

Ο Tim Kleindienst δίνει τη θέση του στον Adrian Beck

89'

Ο Donyell Malen είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

89'

89'

Ο Nico Schlotterbeck κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

89'

Η ομάδα Χάιντενχαϊμ έχει την κατοχή της μπάλας

89'

Η ομάδα Ντόρτμουντ ξεκινάει αντεπίθεση

88'

Ο Benedikt Gimber από την ομάδα Χάιντενχαϊμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

88'

Η ομάδα Ντόρτμουντ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

87'

87'

Ο Kevin Sessa σταματά επιτυχώς το σουτ

86'

Το σουτ του Donyell Malen μπλοκάρεται

86'

86'

Ο Ole Pohlmann από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

86'

Κατοχή: Χάιντενχαϊμ: 30%, Ντόρτμουντ: 70%.

86'

Ο Kevin Mueller κάνει μία καθοριστική επέμβαση.

86'

Ο Niclas Fuellkrug σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Kevin Mueller ελέγχει την φάση

86'

Η ομάδα Ντόρτμουντ εκδηλώνει επίθεση

85'

Η ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

85'

85'

Η ομάδα Χάιντενχαϊμ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

84'

Ελεύθερο για την ομάδα Χάιντενχαϊμ

84'

83'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ramy Bensebaini από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Kevin Sessa

82'

81'

81'

Ο Patrick Mainka πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

81'

Η σέντρα από τον Kevin Sessa από την ομάδα Χάιντενχαϊμ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

80'

Ο Ian Maatsen έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

80'

Ο Ian Maatsen από την ομάδα Ντόρτμουντ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Kevin Sessa

80'

80'

Ο Nico Schlotterbeck σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Kevin Mueller ελέγχει την φάση

79'

79'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Stefan Schimmer από την ομάδα Χάιντενχαϊμ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

79'

Ο Florian Pick από την ομάδα Χάιντενχαϊμ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

78'

Ο Marius Wolf απομακρύνει τη μπάλα

78'

Η ομάδα Χάιντενχαϊμ ξεκινάει αντεπίθεση

78'

Ο Niclas Fuellkrug σουτάρει προς την εστία αλλά ο Kevin Mueller μπλοκάρει

78'

Η σέντρα από τον Donyell Malen από την ομάδα Ντόρτμουντ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

77'

76'

76'

76'

75'

Ο Youssoufa Moukoko δίνει τη θέση του στον Ramy Bensebaini

75'

Ο Niklas Suele απομακρύνει τη μπάλα

75'

Ο Ian Maatsen κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

75'

Ο Patrick Mainka κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

74'

74'

Ο Ole Pohlmann από την ομάδα Ντόρτμουντ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

74'

73'

73'

Ο Florian Pick από την ομάδα Χάιντενχαϊμ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

73'

Ο Emre Can σταματά επιτυχώς το σουτ

73'

Το σουτ του Jonas Foehrenbach μπλοκάρεται

73'

Ο Florian Pick τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

72'

Η σέντρα από τον Stefan Schimmer από την ομάδα Χάιντενχαϊμ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

72'

72'

Ο Ole Pohlmann κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Marnon-Thomas Busch.

72'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Emre Can από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Jan Schoeppner

71'

Ο Niklas Suele κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

71'

70'

70'

Ο Jan-Niklas Beste είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Florian Pick

70'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Jan-Niklas Beste να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

69'

Ο Jan-Niklas Beste είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

68'

68'

Ο Jan-Niklas Beste από την ομάδα Χάιντενχαϊμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

67'

67'

Ο Stefan Schimmer κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Emre Can.

67'

Ο Niclas Fuellkrug κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Patrick Mainka.

66'

66'

65'

Ο Tim Kleindienst κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Niklas Suele.

65'

64'

Ο Alexander Meyer από την ομάδα Ντόρτμουντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

64'

64'

Ο Tim Kleindienst από την ομάδα Χάιντενχαϊμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

64'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Benedikt Gimber από την ομάδα Χάιντενχαϊμ ανατρέπει τον Niclas Fuellkrug

63'

62'

62'

Ο Emre Can κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

62'

61'

Ο Marvin Pieringer δίνει τη θέση του στον Stefan Schimmer

61'

Ο Eren Dinkci δίνει τη θέση του στον Kevin Sessa

61'

Ο Omar Traore δίνει τη θέση του στον Marnon-Thomas Busch

61'

60'

Ο Jan Schoeppner από την ομάδα Χάιντενχαϊμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

60'

Ο Marcel Sabitzer από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

59'

Ο Jamie Bynoe-Gittens δίνει τη θέση του στον Ole Pohlmann

59'

Ο Thomas Meunier δίνει τη θέση του στον Marius Wolf

59'

Ο Salih Oezcan δίνει τη θέση του στον Emre Can

59'

Η σέντρα από τον Niclas Fuellkrug από την ομάδα Ντόρτμουντ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

58'

Ο Jonas Foehrenbach κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

58'

Ο Niklas Suele από την ομάδα Ντόρτμουντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

57'

Ο Jamie Bynoe-Gittens σημαδεύει την εστία με ψαλιδάκι, αλλά ο Kevin Mueller του αρνείται ένα καταπληκτικό γκολ!

57'

Ο Donyell Malen τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

57'

Η σέντρα από τον Thomas Meunier από την ομάδα Ντόρτμουντ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

56'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Thomas Meunier για την ομάδα Ντόρτμουντ. Ο Jan-Niklas Beste σταματάει την φάση.

56'

55'

Ο Jonas Foehrenbach από την ομάδα Χάιντενχαϊμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

55'

55'

Ο Salih Oezcan κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

54'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Niklas Suele από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Marvin Pieringer

54'

Ο Patrick Mainka από την ομάδα Χάιντενχαϊμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

53'

53'

52'

51'

51'

Η ομάδα Χάιντενχαϊμ εκδηλώνει επίθεση

50'

Ο Marvin Pieringer κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

50'

50'

Ο Niclas Fuellkrug από την ομάδα Ντόρτμουντ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

50'

Ο Patrick Mainka σταματά επιτυχώς το σουτ

50'

Ο Nico Schlotterbeck της ομάδας Ντόρτμουντ παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

50'

Ο Marcel Sabitzer από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

49'

49'

Ο Jonas Foehrenbach σταματά επιτυχώς το σουτ

49'

49'

49'

Ο Nico Schlotterbeck από την ομάδα Ντόρτμουντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

48'

48'

48'

47'

47'

46'

46'

45+2'

45+2'

45+1'

Ο Jan-Niklas Beste απομακρύνει τη μπάλα

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

45'

Κατοχή: Χάιντενχαϊμ: 31%, Ντόρτμουντ: 69%.

45'

45'

Το σουτ του Niclas Fuellkrug μπλοκάρεται

45'

44'

44'

43'

Ο Lennard Maloney κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

43'

42'

42'

42'

41'

41'

41'

41'

Ο Omar Traore κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

40'

Ο Lennard Maloney από την ομάδα Χάιντενχαϊμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

40'

Ο Marcel Sabitzer από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

40'

Ο Jamie Bynoe-Gittens σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Kevin Mueller ελέγχει την φάση

40'

40'

39'

38'

37'

Ο Ian Maatsen σταματά επιτυχώς το σουτ

37'

37'

Ο Nico Schlotterbeck σταματά επιτυχώς το σουτ

37'

Ο Patrick Mainka της ομάδας Χάιντενχαϊμ παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

37'

Ο Jan-Niklas Beste από την ομάδα Χάιντενχαϊμ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

37'

Ο Jamie Bynoe-Gittens απομακρύνει τη μπάλα

36'

35'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Tim Kleindienst από την ομάδα Χάιντενχαϊμ ανατρέπει τον Marcel Sabitzer

35'

Ο Marcel Sabitzer κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

35'

Ο Benedikt Gimber σταματά επιτυχώς το σουτ

35'

Το σουτ του Jamie Bynoe-Gittens μπλοκάρεται

35'

34'

34'

33'

33'

33'

Ο Marvin Pieringer κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Marcel Sabitzer.

32'

32'

31'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lennard Maloney από την ομάδα Χάιντενχαϊμ ανατρέπει τον Niclas Fuellkrug

31'

30'

30'

Ο Jamie Bynoe-Gittens αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

30'

30'

29'

Ο Lennard Maloney απομακρύνει τη μπάλα

29'

29'

28'

28'

Ο Donyell Malen από την ομάδα Ντόρτμουντ είναι σε θέση οφσάιντ

28'
Γκολ

ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής γνωστοποίησε ότι το γκολ για την ομάδα Ντόρτμουντ δεν μετράει.

27'

VAR - ΓΚΟΛ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανό γκολ για την ομάδα Ντόρτμουντ

26'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ! Η ομάδα Ντόρτμουντ σκοράρει! Ο Donyell Malen βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

26'

Ο Thomas Meunier κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

26'

25'

25'

25'

25'

Ο Niclas Fuellkrug κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Jan-Niklas Beste.

25'

Ο Eren Dinkci χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

25'

Ο Niklas Suele σταματά επιτυχώς το σουτ

25'

Το σουτ του Eren Dinkci μπλοκάρεται

25'

Η σέντρα από τον Jonas Foehrenbach από την ομάδα Χάιντενχαϊμ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

24'

24'

Ο Eren Dinkci κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

23'

23'

23'

22'

21'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lennard Maloney από την ομάδα Χάιντενχαϊμ ανατρέπει τον Marcel Sabitzer

20'

Ο Tim Kleindienst από την ομάδα Χάιντενχαϊμ είναι σε θέση οφσάιντ

20'

Κατοχή: Χάιντενχαϊμ: 33%, Ντόρτμουντ: 67%.

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Omar Traore από την ομάδα Χάιντενχαϊμ ανατρέπει τον Jamie Bynoe-Gittens

18'

18'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Tim Kleindienst από την ομάδα Χάιντενχαϊμ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

18'

18'

18'

Ο Thomas Meunier απομακρύνει τη μπάλα

18'

18'

Ο Marvin Pieringer κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Niklas Suele.

16'

Κατοχή: Χάιντενχαϊμ: 27%, Ντόρτμουντ: 73%.

16'

15'

15'

Ο Jan Schoeppner από την ομάδα Χάιντενχαϊμ δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

15'

Η σέντρα από τον Marvin Pieringer από την ομάδα Χάιντενχαϊμ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

15'

15'

Ο Tim Kleindienst χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

15'

Ο Tim Kleindienst από την ομάδα Χάιντενχαϊμ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

15'

Το αμυντικό λάθος του Salih Oezcan μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

14'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Omar Traore από την ομάδα Χάιντενχαϊμ ανατρέπει τον Ian Maatsen

13'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Thomas Meunier από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Jan-Niklas Beste

12'

Ο Benedikt Gimber κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Niclas Fuellkrug.

12'

12'

11'

11'

10'

10'

9'

9'

9'

Ο Marcel Sabitzer από την ομάδα Ντόρτμουντ είναι σε θέση οφσάιντ

8'

Ο Salih Oezcan κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Marvin Pieringer.

8'

7'

7'

Το σουτ του Marvin Pieringer μπλοκάρεται

7'

Ο Tim Kleindienst υποπίπτει σε χέρι

7'

6'

6'

6'

5'

5'

5'

5'

5'

5'

4'

4'

4'

3'

2'

2'

2'

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Ο Jan Schoeppner σταματά επιτυχώς το σουτ

1'

Το σουτ του Thomas Meunier μπλοκάρεται

1'

Η ομάδα Ντόρτμουντ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

0'

Καλησπέρα σας από το Voith-Arena, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Αμφότερες σε καλή κατάσταση

Η Χαϊντενχάιμ υποδέχεται την Ντόρτμουντ για την 20η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Από νέο θετικό αποτέλεσμα προέρχονται οι γηπεδούχοι, έχουν βρει ρυθμό οι φιλοξενούμενοι.

Στάθηκε όρθια και στην έδρα της Χόφενχαϊμ την προηγούμενη αγωνιστική και κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Μπορεί να πιέστηκε στο ξεκίνημα του παιχνιδιού αλλά στο 29’ ο Εντικσί ξεκίνησε υπέροχα μία αντεπίθεση, έγινε αποδέκτης της μπάλας στο τέλος και με ωραίο πλασέ της έδωσε το προβάδισμα. Λίγο πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο ωστόσο δέχθηκε την ισοφάριση και στην επανάληψη είχε περισσότερο παθητικό ρόλο. Είδε όμως τον τερματοφύλακα της με τρομερές αποκρούσεις να την κρατάει μέσα στο παιχνίδι και εν τέλει έφυγε με ψηλά το κεφάλι από το γήπεδο.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί της ισοπαλία στο πρωτάθλημα όπου παραμένει μάλιστα αήττητοι για έξι σερί αγωνιστικές. Έχει φτάσει αισίως τους 23 βαθμούς, απέχει έντεκα πόντους από τη ζώνη του υποβιβασμού και μπορεί να νιώθει ικανοποιημένη. Σήμερα βέβαια δίνει το πιο δυνατό τεστ των τελευταίων εβδομάδων αλλά ακόμα και απέναντι σε θεωρητικά ανώτερες ομάδες έχει δείξει αρκετά καλό πρόσωπο. Δεν έχει την ίδια πίεση με τις ομάδες από κάτω της και θα προσπαθήσει να κάνει το παιχνίδι της και σήμερα.

«Σίγουρα στο ξεκίνημα της σεζόν λίγοι πίστευαν πως μπορούμε να κάνουμε κάτι. Ήμασταν ξεκάθαρο αουτσάιντερ και θεωρούσαν πως δεν θα μαζέψουμε δέκα βαθμούς. Μετά από τέσσσερα παιχνίδια όμως είχαμε τέσσερις βαθμούς. Αυτό ήταν ένα καθοριστικό σημείο και πιστέψαμε πως μπορούμε να κάνουμε κάτι. Αυτό ήταν πολύ σημαντικό για εμάς», επισήμανε ο κόουτς Σμιντ.

Αγωνιστικά Νέα: Παραμένει ο μεσοεπιθετικός Τομάλα (14/0). Εξέτισε και επιστρέφει ο επιθετικός Πίρινγκερ (15/2). Σταθερά εκτός ο επιθετικός Κέναϊ και ο αμυντικός Κέλερ (2/0). Αμφίβολη η συμμετοχή του στόπερ Γκίμπερ (10/1).

Με πρωταγωνιστή τον Φίλκρουγκ ο οποίος πέτυχε χατ τρικ έκαμψε την αντίσταση της Μπόχουμ στην εντός έδρας αναμέτρηση της προηγούμενης αγωνιστικής παίρνοντας τη νίκη με 3-1. Ο Γερμανός φορ άνοιξε το σκορ με μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 6΄ όμως η ίδια δεν μπόρεσε να επιβάλει το ρυθμό της και σε μία ανύποπτη φάση στο 45’ ο Σλότερμπεκ με αυτογκόλ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στην επανάληψη βέβαια είχε και πάλι τον έλεγχο και στο 72’ ο Φίλκρουγκ με κεφαλιά την έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ. Στο 89’ μάλιστα ο Γκίτενς κέρδισε νέο πέναλτι και ο πρώτος της σκόρερ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ήξερε πως με το νέο έτος έχει ένα πρόγραμμα μπροστά της που της δίνει τη δυνατότητα να πάρει σερί νίκης αν δείξει την απαραίτητη σοβαρότητα και για την ώρα τα καταφέρνει. Έχει κάνει το 3 στα 3 μέσα στο 2024 και ανέβηκε μάλιστα στην 4η θέση της βαθμολογίας μετά από καιρό. Έχει αλλάξει και η ψυχολογία της, δεν αφήνει περιθώρια απέναντι σε αντιπάλους από τους οποίους υπερέχει σε ποιότητα και τώρα θέλει να δώσει συνέχεια. Είναι σαφώς το φαβορί αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να υποτιμήσει την αντίπαλο της.

«Είναι δύσκολο να νικήσεις τη Χαϊντενχάιμ τη δεδομένη χρονική στιγμή. Είναι πολύ δυνατή σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού. Ξέρουμε πως το παιχνίδι και το αποτέλεσμα θα εξαρτηθεί από τη δική μας εμφάνιση. Θέλουμε να έχουμε μία καλή εικόνα και να γυρίσουμε στο Ντόρτμουντ με τους τρεις βαθμούς», σχολίασε ο κόουτς Τέρζιτς.

Αγωνιστικά Νέα: Στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής ο φορ Αλέ (11/0), γύρισε όμως ο μπακ Μπενσεμπαϊνί (13/0) Δεν είναι διαθέσιμοι λόγω τραυματισμού ο μπακ Ρίερσον (10/3) κι ο μέσος Ενμέτσα (10/0). Αμφίβολος ο μεσοεπιθετικός Ρόις (15/4), ο μέσος Μπραντ (18/6) και ο τερματοφύλακας Κόμπελ (18/0). Δύσκολα ο εξτρέμ Σάντσο (3/0).

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Χαϊντενχάιμ προέρχεται από θετικά αποτελέσματα, έχει μαζέψει παραπάνω βαθμούς απ’ ότι θα περίμενε και η ίδια και μπορεί να νιώθει πιο ασφαλής όσον αφορά την παραμονή της. Από την άλλη η Ντόρτμουντ έχει ξεκινήσει δυνατά το 2024 με τρεις σερί νίκες και τώρα μπορεί να δώσει συνέχεια. Με το διπλό να είναι σε τιμές κοντά στο 1.75 θα πάω μαζί του.

• Η ομάδα Χάιντενχαϊμ δεν έχει χάσει στους τελευταίους 7 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.88 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 5 αγώνες της ομάδας Ντόρτμουντ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.37 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Ντόρτμουντ δεν έχει χάσει στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες στη διοργάνωση Μπουντεσλίγκα.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.28 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 αγώνες της ομάδας Χάιντενχαϊμ, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Under με απόδοση 2.95 στον ΟΠΑΠ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Μπουντεσλίγκα