• Γήπεδο: RheinEnergieSTADION
  • Χωρητικότητα: 50000
  • Θεατές: 50000
90+4'

Υπήρχαν πολλές ευκαιρίες στο παιχνίδι αλλά καμία ομάδα δεν μπόρεσε να βρει το καθοριστικό γκολ.

90+4'

90+4'

50000 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+4'

Κατοχή: Κολωνία: 52%, Χάιντενχαϊμ: 48%.

90+4'

Η ομάδα Κολωνία εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

90+4'

Ελεύθερο για την ομάδα Χάιντενχαϊμ

90+3'

Η ομάδα Κολωνία εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90+3'

Ο Tim Kleindienst δίνει τη θέση του στον Stefan Schimmer

90+2'

Ο Tim Kleindienst τιμωρείται για σπρώξιμο στον Steffen Tigges

90+1'

Η ομάδα Χάιντενχαϊμ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

90+1'

90+1'

Ο Jan-Niklas Beste δίνει τη θέση του στον Florian Pick

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90'

Ο Nikola Dovedan τιμωρείται για σπρώξιμο στον Denis Huseinbasic

90'

Κατοχή: Κολωνία: 50%, Χάιντενχαϊμ: 50%.

89'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Philipp Pentke, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

89'

89'

Ο Eric Martel από την ομάδα Κολωνία είχε προσπάθεια εκτός στόχου

88'

Ο Justin Diehl από την ομάδα Κολωνία εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

88'

87'

87'

Ο Justin Diehl επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

86'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Tim Kleindienst από την ομάδα Χάιντενχαϊμ ανατρέπει τον Julian Chabot

85'

85'

85'

Η ομάδα Κολωνία έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

84'

84'

83'

Ο Eren Dinkci δίνει τη θέση του στον Nikola Dovedan

83'

Ο Marnon-Thomas Busch απομακρύνει τη μπάλα

83'

82'

82'

Ο Tim Kleindienst από την ομάδα Χάιντενχαϊμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

81'

Ο Kevin Sessa τιμωρείται για σπρώξιμο στον Justin Diehl

80'

Κατοχή: Κολωνία: 48%, Χάιντενχαϊμ: 52%.

80'

Το αμυντικό λάθος του Kevin Mueller μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

80'

Ο Jan Thielmann σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Kevin Mueller ελέγχει την φάση

79'

Η ομάδα Κολωνία έχει την κατοχή της μπάλας

78'

Ο Julian Chabot από την ομάδα Κολωνία είναι σε θέση οφσάιντ

77'

Ο Justin Diehl από την ομάδα Κολωνία εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

77'

76'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Steffen Tigges από την ομάδα Κολωνία ανατρέπει τον Lennard Maloney

75'

75'

Κατοχή: Κολωνία: 49%, Χάιντενχαϊμ: 51%.

74'

Ο Max Finkgrafe κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

74'

73'

Ο Rasmus Carstensen από την ομάδα Κολωνία απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

73'

Ο Jan-Niklas Beste από την ομάδα Χάιντενχαϊμ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

72'

Ο Rasmus Carstensen απομακρύνει τη μπάλα

72'

Η ομάδα Χάιντενχαϊμ ξεκινάει αντεπίθεση

72'

Ο Faride Alidou κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Kevin Mueller μπλοκάρει εύκολα

72'

Ο Justin Diehl από την ομάδα Κολωνία εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

72'

Ο Lennard Maloney από την ομάδα Χάιντενχαϊμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

72'

Ο Justin Diehl από την ομάδα Κολωνία εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

71'

Ο Davie Selke δίνει τη θέση του στον Steffen Tigges

71'

Ο Linton Maina δίνει τη θέση του στον Faride Alidou

71'

Το σουτ του Justin Diehl μπλοκάρεται

70'

70'

Η ομάδα Κολωνία εκδηλώνει επίθεση

69'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Tim Kleindienst από την ομάδα Χάιντενχαϊμ ανατρέπει τον Justin Diehl

69'

Ελεύθερο για την ομάδα Κολωνία

69'

Ο Patrick Mainka χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

69'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Patrick Mainka από την ομάδα Χάιντενχαϊμ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

69'

Ο Benedikt Gimber τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

69'

Ο Jan-Niklas Beste εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

68'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Justin Diehl από την ομάδα Κολωνία ανατρέπει τον Kevin Sessa

67'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jan Thielmann από την ομάδα Κολωνία ανατρέπει τον Benedikt Gimber

67'

66'

66'

66'

Ο Eren Dinkci αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

65'

64'

63'

Το αμυντικό λάθος του Lennard Maloney μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

62'

Ο Justin Diehl από την ομάδα Κολωνία το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Lennard Maloney

62'

Ο Timo Huebers από την ομάδα Κολωνία απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

61'

Ο Jan-Niklas Beste από την ομάδα Χάιντενχαϊμ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

60'

Η ομάδα Χάιντενχαϊμ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

60'

Ο Linton Maina από την ομάδα Κολωνία εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

60'

Κατοχή: Κολωνία: 51%, Χάιντενχαϊμ: 49%.

60'

Ο Florian Kainz δίνει τη θέση του στον Justin Diehl

59'

Ο Lennard Maloney σταματά επιτυχώς το σουτ

59'

Το σουτ του Jan Thielmann μπλοκάρεται

59'

58'

Η ομάδα Χάιντενχαϊμ έχει την κατοχή της μπάλας

57'

Ο Rasmus Carstensen τιμωρείται για σπρώξιμο στον Benedikt Gimber

57'

56'

55'

Με αυτό το γκολ, η ομάδα Χάιντενχαϊμ ισοφάρισε. Υπάρχει παιχνίδι!

55'

55'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Adrian Beck στέλνει με το αριστερό πόδι την μπάλα στα δίχτυα!

55'

Ο Jan-Niklas Beste από την ομάδα Χάιντενχαϊμ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

55'

55'

54'

Ο Marvin Schwaebe από την ομάδα Κολωνία απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

54'

53'

Ο Jan-Niklas Beste τιμωρείται για σπρώξιμο στον Florian Kainz

52'

52'

Ο Tim Kleindienst χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

52'

Ο Tim Kleindienst από την ομάδα Χάιντενχαϊμ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

51'

Το αμυντικό λάθος του Rasmus Carstensen μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

51'

Η ομάδα Χάιντενχαϊμ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

51'

50'

50'

Ο Eren Dinkci από την ομάδα Χάιντενχαϊμ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

50'

49'

48'

47'

47'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Davie Selke από την ομάδα Κολωνία αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

47'

Καλή ενέργεια από τον Linton Maina ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

46'

Ο Marvin Pieringer δίνει τη θέση του στον Adrian Beck

46'

Ο Norman Theuerkauf δίνει τη θέση του στον Kevin Sessa

46'

45+2'

Το γκολ που σκόραρε η ομάδα Κολωνία της δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα στην ανάπαυλα.

45+2'

45+2'

45+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Norman Theuerkauf από την ομάδα Χάιντενχαϊμ ανατρέπει τον Eric Martel

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

45'

45'

44'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

43'

43'

43'

Το σουτ του Marnon-Thomas Busch μπλοκάρεται

42'

41'

Ο Timo Huebers κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

41'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Timo Huebers υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Jan-Niklas Beste

41'

41'

Η ομάδα Χάιντενχαϊμ εκδηλώνει επίθεση

41'

40'

39'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Davie Selke από την ομάδα Κολωνία ανατρέπει τον Patrick Mainka

39'

38'

Ο Florian Kainz κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

38'

Ο Patrick Mainka από την ομάδα Χάιντενχαϊμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

37'

36'

35'

35'

Ο Tim Kleindienst της ομάδας Χάιντενχαϊμ παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

35'

34'

Ο Norman Theuerkauf χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

34'

Καλή ενέργεια από τον Norman Theuerkauf ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

33'

32'

32'

31'

Το σουτ του Marvin Pieringer μπλοκάρεται

30'

Κατοχή: Κολωνία: 54%, Χάιντενχαϊμ: 46%.

30'

Η ομάδα Κολωνία κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

29'

Ο Timo Huebers έδωσε την ασίστ για το γκολ!

29'

Ο Florian Kainz έδωσε την ασίστ για το γκολ.

29'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Davie Selke σκοράρει με το δεξί πόδι!

29'

Η σέντρα από τον Florian Kainz από την ομάδα Κολωνία βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

29'

29'

28'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marnon-Thomas Busch από την ομάδα Χάιντενχαϊμ ανατρέπει τον Florian Kainz

27'

27'

Ο Benedikt Gimber σταματά επιτυχώς το σουτ

27'

26'

Ο Patrick Mainka απομακρύνει τη μπάλα

26'

Ο Florian Kainz από την ομάδα Κολωνία εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

25'

24'

Ο Jan-Niklas Beste από την ομάδα Χάιντενχαϊμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

24'

23'

22'

21'

21'

21'

21'

20'

Ο Denis Huseinbasic σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Kevin Mueller ελέγχει την φάση

20'

Κατοχή: Κολωνία: 41%, Χάιντενχαϊμ: 59%.

19'

Ο Jonas Foehrenbach από την ομάδα Χάιντενχαϊμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

18'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Eric Martel από την ομάδα Κολωνία ανατρέπει τον Marvin Pieringer

18'

Ο Marvin Pieringer κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

17'

17'

16'

Ο Marvin Pieringer από την ομάδα Χάιντενχαϊμ δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

16'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Marvin Pieringer για την ομάδα Χάιντενχαϊμ. Ο Julian Chabot σταματάει την φάση.

16'

15'

Κατοχή: Κολωνία: 28%, Χάιντενχαϊμ: 72%.

15'

Ο Kevin Mueller κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

15'

15'

14'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marvin Pieringer από την ομάδα Χάιντενχαϊμ ανατρέπει τον Julian Chabot

13'

Ο Marvin Schwaebe κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

12'

Ο Julian Chabot από την ομάδα Κολωνία δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

12'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Julian Chabot για την ομάδα Κολωνία. Ο Marvin Pieringer σταματάει την φάση.

11'

11'

11'

11'

Ο Florian Kainz από την ομάδα Κολωνία εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

10'

Ο Marnon-Thomas Busch από την ομάδα Χάιντενχαϊμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

10'

10'

Κατοχή: Κολωνία: 21%, Χάιντενχαϊμ: 79%.

9'

8'

7'

6'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Julian Chabot από την ομάδα Κολωνία ανατρέπει τον Marnon-Thomas Busch

5'

Κατοχή: Κολωνία: 9%, Χάιντενχαϊμ: 91%.

4'

4'

3'

2'

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

1'

Η ομάδα Χάιντενχαϊμ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

1'

Πριν ξεκινήσουμε, οι παίκτες και οι θεατές κρατούν ενός λεπτού σιγή.

0'

Καλησπέρα σας από το RheinEnergieSTADION, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Με νέο προπονητή η Κολωνία

Η Κολωνία υποδέχεται τη Χαϊντενχαϊμ για τη 17η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Με νέο προπονητή οι γηπεδούχοι, με πολύ καλή ψυχολογία οι φιλοξενούμενοι.

Παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και στην εκτός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Ουνιόν Βερολίνου πριν τη διακοπή και έτσι γνώρισε την ήττα με 2-0. Στο πρώτο μέρος βέβαια έδειξε ένα συμπαθητικό πρόσωπο και απείλησε σε κάποιες περιπτώσεις, χωρίς όμως να βρει το γκολ. Στο 56’ όμως βρέθηκε πίσω στο σκορ και έδειξε να απογοητεύεται, δεν είχε κάποια αντίδραση και έτσι στο 78’ έγινε δίκαια το 2-0.

Το αποτέλεσμα αυτό αλλά και η συνολική εικόνα της ομάδας έως τώρα οδήγησαν στη λύση της συνεργασίας της με τον Στέφεν Μπάουμγκαρτ. Είναι η αλήθεια πως ο Γερμανός κόουτς φαινόταν πως δεν μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση και η διακοπή ήταν μία καλή ευκαιρία για μία τέτοιου είδους αλλαγή. Η διοίκηση βέβαια αποφάσισε να ρισκάρει και να προσλάβει τον Τίμο Σουλτς που επιστρέφει στη Γερμανία μετά το ανεπιτυχές πέρασμα του από την Ελβετία και τη Βασιλεία.

Ο 46χρονος προπονητής αναλαμβάνει για πρώτη φορά στην καριέρα του ομάδα της Μπουντεσλίγκα έχοντας να επιδείξει απλά μία καλή δουλειά με την Σανκτ Πάουλι στη 2η κατηγορία της Γερμανίας. Η Κολωνία βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού με 10 βαθμούς, ισοβαθμώντας με τις Μάιντζ και Ντάρμσταντ και προφανώς ο μοναδικός στόχος είναι η σωτηρία της ομάδας.

«Θέλω να χρησιμοποιήσω τις δυνάμεις της ομάδας, να τις ξεχωρίσω και να τις κρατήσω. Γνωρίζω τη Χαϊντενχαϊμ και είμαστε όλοι προετοιμασμένοι για το παιχνίδι. Η ομάδα είναι συμπαγής και έδειξε πολύ καλό πρόσωπο στην προπόνηση. Είμαι πεπεισμένος ότι θα τα πάμε καλά», σχολίασε ο κόουτς Σουλτς.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε και επιστρέφει ο στόπερ Σαμπό (15/0). Παραμένουν εκτός ο επιθετικός Oυτ (7/0) και ο μπακ Πακαράντα (12/0). Αμφίβολος ο επιθετικός Ανταμιάν (5/0).

Ίσως ήταν από τις λίγες ομάδες που δεν ήθελε να έρθει η διακοπή καθώς πριν από αυτή βρισκόταν σε πολύ καλή κατάσταση. Το απέδειξε άλλωστε και στο τελευταίο της παιχνίδι όπου επικράτησε εντός έδρας με 3-2 της Φράιμπουργκ. Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 7’ και να μην είχε αντίδραση στο πρώτο μέρος, στο 52’ όμως ο Εντικτσί έπειτα από αντεπίθεση έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Είδε βέβαια την αντίπαλο της να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα στο 64’ όμως στα τελευταία λεπτά έφτασε σε μία μεγάλη ανατροπή. Επιτέθηκε κυρίως από τα δεξιά και αρχικά ισοφάρισε με τον Κλάιντινστ στο 84’ και στις καθυστερήσεις ο Γκίντερ με αυτογκόλ της έδωσε ένα μεγάλο αποτέλεσμα.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα, έφτασε αισίως τους 20 βαθμούς και απέχει δέκα ολόκληρους πόντους από την ζώνη του υποβιβασμού. Ούτε η ίδια δεν περίμενε ίσως τέτοια πορεία αλλά ξέρει πως στην Μπουντεσλίγκα όλα μπορούν να αλλάξουν άμεσα. Έδειχνε πάντως σε πολύ καλή κατάσταση, πήρε αποτελέσματα απέναντι σε αντιπάλους που έχουν τον ίδιο στόχο με την ίδια και τώρα θέλει να δώσει συνέχεια. Δίνει ακόμα μία σημαντική αναμέτρηση αλλά η Κολωνία έχει αλλάξει προπονητή και δεν ξέρει τι θα περιμένει.

«Σίγουρα θα αλλάξουν κάποια πράγματα στην Κολωνία τα οποία δεν τα ξέρουμε. Να μην ξεχνάτε πως ο Σουλτς είναι εκεί για λίγες μέρες. Τον γνωρίζουμε βέβαια από το παρελθόν του στη Σαντκ Πάουλι. Περιμένουμε πως θα παίξουν ένα 4-1-3-2, το οποίο το έκανα και για ένα διάστημα πέρσι», σχολίασε ο κόουτς Σμιντ.

Αγωνιστικά Νέα: Σταθερά εκτός ο επιθετικός Κέναϊ και ο αμυντικός Κέλερ (2/0). Αμφίβολος ο επιθετικός Κούλβετερ.

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Κολωνία έκανε το αναμενόμενο μετά την ήττα της και από την Ουνιόν Βερολίνου, προχώρησε σε αλλαγή προπονητή και τώρα ψάχνει ένα θετικό αποτέλεσμα. Από την άλλη η Χάιντενχαϊμ προέρχεται από τρεις σερί νίκες, έχει πάρει τεράστια βαθμολογική ανάσα και δεν έχει την ίδια πίεση. Η εικόνα των γηπεδούχων βέβαια αποτελεί ένα ερωτηματικό αλλά θεωρώ πως θα παίξουν πιο «σφιχτά». Λόγω και της αλλαγής προπονητή θα επιλέξω τον άσο.

• Στους τελευταίους 7 αγώνες της ομάδας Κολωνία, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Μπουντεσλίγκα).
    Σημείο: Under με απόδοση 2.07 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Κολωνία δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες στη διοργάνωση Μπουντεσλίγκα.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.77 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Χάιντενχαϊμ νίκησε στους τελευταίους 4 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 2 με απόδοση 3.50 στον ΟΠΑΠ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Μπουντεσλίγκα