Χάβρη - Λιλ

1/10/2023 16:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 481
0 - 2
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 209 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Λιλ - Χάβρη στις 17/2/2024

• Θεατές: 21919
90+5'

90+5'

21919 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Χάβρη: 38%, Λιλ: 62%.

90+5'

Η ομάδα Λιλ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

90+4'

Ο Edon Zhegrova δίνει τη θέση του στον Aaron Malouda

90+4'

Ο Angel Gomes δίνει τη θέση του στον Ignacio Miramon

90+4'

Ο Benjamin Andre κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

90+3'

Ο Yoann Salmier κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

90+3'

Η ομάδα Λιλ έχει την κατοχή της μπάλας

90+2'

Ο Jonathan David κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

90+1'

Η ομάδα Χάβρη εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90+1'

Ο Leny Yoro από την ομάδα Λιλ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+1'

Ο Yassine Kechta από την ομάδα Χάβρη εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90'

Ελεύθερο για την ομάδα Χάβρη

90'

Ο Edon Zhegrova από την ομάδα Λιλ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90'

Ο Angel Gomes τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90'

Κατοχή: Χάβρη: 37%, Λιλ: 63%.

90'

88'

Ο Edon Zhegrova από την ομάδα Λιλ είναι σε θέση οφσάιντ

87'

86'

Ο Ivan Cavaleiro δίνει τη θέση του στον Alan Virginius

86'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Samuel Grandsir από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Jonathan David

85'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Samuel Grandsir από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Benjamin Andre

85'

85'

85'

Ο Abdoulaye Toure δίνει τη θέση του στον Loic Nego

84'

Ο Jonathan David από την ομάδα Λιλ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

84'

Ο Samuel Grandsir από την ομάδα Χάβρη εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

83'

Ο Ismaily από την ομάδα Λιλ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

83'

83'

Ο Jonathan David από την ομάδα Λιλ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

83'

Ο Hakon Arnar Haraldsson τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

82'

82'

81'

81'

Ο Emmanuel Sabbi τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jonathan David

80'

80'

79'

Ο Emmanuel Sabbi τιμωρείται για σπρώξιμο στον Leny Yoro

79'

Φράγμα από τον Alexsandro Ribeiro, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Emmanuel Sabbi. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

79'

78'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Bafode Diakite από την ομάδα Λιλ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

78'

Η σέντρα από τον Ivan Cavaleiro από την ομάδα Λιλ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

77'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Yassine Kechta ανέτρεψε τον Bafode Diakite από πίσω και δόθηκε φάουλ

77'

Η ομάδα Λιλ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

77'

Ο Remy Cabella δίνει τη θέση του στον Hakon Arnar Haraldsson

76'

Ο Etienne Youte Kinkoue από την ομάδα Χάβρη απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

76'

Ο Remy Cabella από την ομάδα Λιλ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

75'

Κατοχή: Χάβρη: 36%, Λιλ: 64%.

73'

Ο Daler Kuzyaev από την ομάδα Χάβρη είναι σε θέση οφσάιντ

73'

Η ομάδα Χάβρη εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

72'

Η ομάδα Χάβρη εκδηλώνει επίθεση

71'

Ο Rassoul Ndiaye δίνει τη θέση του στον Yassine Kechta

70'

Ο Josue Casimir δίνει τη θέση του στον Emmanuel Sabbi

70'

Κατοχή: Χάβρη: 35%, Λιλ: 65%.

70'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Edon Zhegrova από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Yoann Salmier

70'

Ο Gautier Lloris σταματά επιτυχώς το σουτ

70'

Το σουτ του Edon Zhegrova μπλοκάρεται

69'

Ο Lucas Chevalier κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

67'

67'

Ο Christopher Operi από την ομάδα Χάβρη απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

67'

Ο Remy Cabella από την ομάδα Λιλ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

67'

Ο Etienne Youte Kinkoue απομακρύνει τη μπάλα

65'

65'

64'

64'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yoann Salmier από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Ivan Cavaleiro

64'

63'

61'

61'

Ο Nabil Alioui δίνει τη θέση του στον Samuel Grandsir

61'

Ο Issa Soumare δίνει τη θέση του στον Andy Logbo

60'

Ο Remy Cabella τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

60'

Ο Bafode Diakite από την ομάδα Λιλ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

60'

Η σέντρα από τον Remy Cabella από την ομάδα Λιλ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

60'

60'

59'

Ο Leny Yoro κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

59'

Ο Yoann Salmier σταματά επιτυχώς το σουτ

59'

Το σουτ του Ivan Cavaleiro μπλοκάρεται

58'

Ο Edon Zhegrova τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

58'

Η ομάδα Χάβρη έχει την κατοχή της μπάλας

57'

Ελεύθερο για την ομάδα Λιλ

57'

Ο Nabil Alioui πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

56'

55'

54'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Josue Casimir από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Benjamin Andre

52'

ΑΥΤΟΓΚΟΛ! Ο Yoann Salmier στέλνει τη μπάλα στην εστία της ομάδας του!

52'

Ο Ivan Cavaleiro τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

52'

Η σέντρα από τον Edon Zhegrova από την ομάδα Λιλ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

52'

51'

Η ομάδα Λιλ εκδηλώνει επίθεση

50'

50'

Ο Yoann Salmier τιμωρείται για σπρώξιμο στον Leny Yoro

50'

Ο Nabil Alioui από την ομάδα Χάβρη εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

49'

49'

Ο Alexsandro Ribeiro από την ομάδα Λιλ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

49'

48'

Ο Ismaily απομακρύνει τη μπάλα

48'

47'

Ο Yoann Salmier από την ομάδα Χάβρη το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Remy Cabella

46'

45+4'

45+4'

45+3'

Ο Issa Soumare από την ομάδα Χάβρη κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Alexsandro Ribeiro

45+2'

Καλή ενέργεια από τον Edon Zhegrova ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

45+2'

Καλή ενέργεια από τον Ivan Cavaleiro ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

45+2'

Το αμυντικό λάθος του Abdoulaye Toure μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

45+2'

45+1'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

45'

45'

43'

Ο Issa Soumare από την ομάδα Χάβρη είναι σε θέση οφσάιντ

43'

42'

42'

40'

Ο Bafode Diakite έδωσε την ασίστ για το γκολ.

40'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Edon Zhegrova σκοράρει με το αριστερό πόδι!

40'

40'

Κατοχή: Χάβρη: 33%, Λιλ: 67%.

39'

39'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Rassoul Ndiaye από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Remy Cabella

37'

Ο Alexsandro Ribeiro τιμωρείται για σπρώξιμο στον Christopher Operi

37'

Ο Rassoul Ndiaye από την ομάδα Χάβρη απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

37'

37'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Abdoulaye Toure από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Benjamin Andre

36'

36'

Φράγμα από τον Rassoul Ndiaye, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Remy Cabella. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

35'

Ο Daler Kuzyaev τιμωρείται για σπρώξιμο στον Alexsandro Ribeiro

34'

Ο Arthur Desmas κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

34'

Ο Gautier Lloris από την ομάδα Χάβρη απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

33'

Ο Remy Cabella από την ομάδα Λιλ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

33'

Ο Christopher Operi απομακρύνει τη μπάλα

33'

33'

Η σέντρα από τον Ismaily από την ομάδα Λιλ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

31'

Ο Alexsandro Ribeiro τιμωρείται για σπρώξιμο στον Yoann Salmier

31'

Ο Ismaily της ομάδας Λιλ παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

31'

Ο Remy Cabella από την ομάδα Λιλ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

30'

Ο Leny Yoro κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Gautier Lloris.

30'

30'

Ο Leny Yoro κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Arthur Desmas μπλοκάρει εύκολα

30'

30'

29'

Ο Edon Zhegrova σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Arthur Desmas ελέγχει την φάση

29'

28'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Josue Casimir από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Angel Gomes

27'

26'

26'

25'

Κατοχή: Χάβρη: 32%, Λιλ: 68%.

24'

Ο Leny Yoro σταματά επιτυχώς το σουτ

24'

Το σουτ του Josue Casimir μπλοκάρεται

24'

Ο Leny Yoro απομακρύνει τη μπάλα

24'

23'

Ο Nabil Alioui από την ομάδα Χάβρη είναι σε θέση οφσάιντ

22'

21'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Benjamin Andre από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Issa Soumare

21'

21'

21'

20'

Κατοχή: Χάβρη: 30%, Λιλ: 70%.

20'

Ο Alexsandro Ribeiro από την ομάδα Λιλ κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Josue Casimir

19'

18'

Ο Abdoulaye Toure από την ομάδα Χάβρη είχε προσπάθεια εκτός στόχου

18'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Issa Soumare από την ομάδα Χάβρη αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

18'

Ο Nabil Alioui από την ομάδα Χάβρη εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

17'

17'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Angel Gomes από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Issa Soumare

16'

16'

15'

Κατοχή: Χάβρη: 27%, Λιλ: 73%.

13'

Ο Bafode Diakite είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

13'

Ο Issa Soumare είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

13'

Ο Issa Soumare τιμωρείται για σπρώξιμο στον Bafode Diakite

12'

12'

Ο Edon Zhegrova αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

12'

11'

11'

11'

Κατοχή: Χάβρη: 39%, Λιλ: 61%.

10'

9'

9'

8'

8'

Ο Issa Soumare από την ομάδα Χάβρη δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

8'

Ο Josue Casimir τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

8'

Ο Abdoulaye Toure τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

8'

6'

6'

5'

5'

5'

Κατοχή: Χάβρη: 28%, Λιλ: 72%.

5'

Ο Nabil Alioui από την ομάδα Χάβρη απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

5'

4'

Ο Abdoulaye Toure σταματά επιτυχώς το σουτ

4'

Το σουτ του Benjamin Andre μπλοκάρεται

3'

3'

Ο Rassoul Ndiaye τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

2'

Ο Bafode Diakite κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Arthur Desmas μπλοκάρει εύκολα

2'

2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Abdoulaye Toure από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Ismaily

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

Η ομάδα Λιλ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade Oceane, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Δεν αστειεύονται οι νεοφώτιστοι, δύσκολο έργο για τη Λιλ

Η Χάβρη φιλοξενεί τη Λιλ για την 7η αγωνιστική της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από νίκη στο «σπίτι» τους επί της Κλερμόν, ενώ οι φιλοξενούμενοι ηττήθηκαν εντός έδρας από τη Ρεμς.

Θα δώσει δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μπροστά στο κοινό της. Την περασμένη Κυριακή κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Κλερμόν σ’ ένα παιχνίδι που θεωρητικά ήταν στα μέτρα της. Αποδείχθηκε πράγματι τέτοιο και πανηγύρισε τεράστια νίκη με 2-1. Μπήκε φουριόζα στο ματς και μόλις στο 4’ άνοιξε το σκορ με ωραίο τελείωμα του Αλιουί μέσα από την περιοχή. Τρία λεπτά αργότερα «έχτισε» μία ακριβώς ίδια επίθεση από τα δεξιά, μόνο που ο τελικός αποδέκτης ήταν ο Μπαγιό ο οποίος σκόραρε για το 2-0. Χαλάρωσε περισσότερο απ’ όσο έπρεπε και είδε τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου σε 2-1 με τον Κονατέ. Στην επανάληψη έπαιξε πιο προσεκτικά. Έφτιαξε μόνο μία φάση και κινδύνευσε σε μία περίπτωση. Στις καθυστερήσεις το απευθείας φάουλ του Τσαμ τράνταξε το δοκάρι της εστίας της και το σφύριγμα της λήξης τη βρήκε να πανηγυρίζει.

Η Χάβρη «τρέχει» ένα αήττητο σερί τεσσάρων αναμετρήσεων κι αντέδρασε υπέροχα μετά την πρώτη της αποτυχία στη δεύτερη «στροφή» και την ήττα από την Μπρεστ. Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα έχει συλλέξει δύο «τρίποντα» κι έχει αναδειχθεί ισόπαλη σε ισάριθμες περιπτώσεις. Οι «κοσμήτορες» έχουν μαζέψει 9 βαθμούς και στέκονται στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, αποτελώντας προς το παρόν δίχως αμφιβολία μία από τις ευχάριστες εκπλήξεις. Τα πέντε από τα έξι ματς τους ήταν Over.

Ο τεχνικός των γηπεδούχων Λούκα Έλσνερ υπογράμμισε: «Στο προηγούμενο παιχνίδι αισθάνθηκα σαν να έπαιζα κι εγώ διότι ήμουν πολύ κουρασμένος όταν τελείωσε. Μας έμεινε μία αίσθηση ανακούφισης για τη μεγάλη νίκη μας που ήταν σημαντική. Το ξεκίνημα που έχουμε κάνει στο πρωτάθλημα είναι απλώς εξαιρετικό και δεν πρέπει να απαγορεύουμε να υπάρχει χαρά στην ομάδα».

Αγωνιστικά Νέα: Θα λείψουν ο μέσος Ταργκαλίν (1/0) και οι επιθετικοί Τζουτζού (4/0) και Μπαγιό (3/1).

Το πρόγραμμα της προηγούμενης «στροφής» την έφερε αντιμέτωπη εντός έδρας με τη Ρεμς κι έπρεπε να αποδείξει εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου την ανωτερότητά της. Δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε (1-2). Αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα και είδε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 12’ μετά από κόρνερ κι αδυναμία της άμυνας να απομακρύνει με τον Νταραμί να παραβιάζει την εστία της από τη μικρή περιοχή για το 0-1. Τέσσερα λεπτά μετά η άμυνά της εκτέθηκε ανεπανόρθωτα και ο Νακαμούρα πέτυχε το 0-2. Χρειάστηκε χρόνο για να συνέλθει και βρήκε τον καλό της εαυτό στην επανάληψη. «Κατασκήνωσε» στην περιοχή των «ερυθρόλευκων» και τους πίεσε αφόρητα. Δημιούργησε κι έχασε ευκαιρίες, μειώνοντας στο 79’ με κεφαλιά του Αντρέ. Άφηνε κενά στα μετόπισθεν δίχως να τιμωρηθεί. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Καβαλέιρο αστόχησε από πλεονεκτική θέση και τελικά έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο.

Με αυτόν τον τρόπο η Λιλ έμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι μακριά από τα «τρίποντα», κάτι που δεν είχε συμβεί ξανά στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Πλέον θα προσπαθήσει να αντιδράσει αναζητώντας άμεσα επιστροφή στις επιτυχίες. Η συγκομιδή των 8 πόντων τους φέρνει λίγο κάτω από τη μέση της κατάταξης, χωρίς πάντως να έχουν απομακρυνθεί πολύ από την πρώτη πεντάδα. Την προσεχή Πέμπτη θα πάνε στα Νησιά Φερόε για να παίξουν εκτός έδρας με την Κι Κλάκσβικ, σε αγώνα για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ.

«Δεν μου αρέσει να μιλάω για διαιτησία όμως ο διαιτητής επηρέασε το αποτέλεσμα. Υπήρχαν καθαρά φάουλ υπέρ μας που δεν δόθηκαν και στο τέλος έδωσε μόλις τρία λεπτά καθυστερήσεων. Πιστεύω ότι ο διαιτητής επηρέασε το αποτέλεσμα του αγώνα με τη Ρεμς και δεν γίνεται να ξανασυμβεί κάτι τέτοιο» σχολίασε ο κόουτς των φιλοξενούμενων, Πάουλο Φονσέκα.

Αγωνιστικά Νέα: Σταθερά εκτός ο αμυντικός Ντζαλό (-). Απών και ο μεσοεπιθετικός Ουνάς (1/1). Στα «πιτς» και ο χαφ Μπενταλέμπ (1/0). Χτύπησαν κόντρα στη Ρεμς ο στόπερ Ουμτιτί (3/0) -διακομίσθηκε μάλιστα στο νοσοκομείο- και ο μεσοεπιθετικός Γιαζίτσι (6/1) και δεν υπολογίζονται.

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Μία από τις ευχάριστες εκπλήξεις της σεζόν αποτελεί δίχως αμφιβολία μέχρι στιγμής η Χάβρη, με τους νεοφώτιστους να έχουν εντυπωσιάσει με την παρουσία τους, αν και θεωρητικά αποτελούσαν ένα από τα μεγάλα φαβορί για υποβιβασμό. Από την άλλη η Λιλ έπαιξε την Τρίτη στο «Πιερ Μορουά» λόγω του Παγκοσμίου Κυπέλλου ράγκπι όμως είχε περιθώρια να προετοιμαστεί κατάλληλα και να ξεπεράσει την ήττα. Δεν θα είναι απλή υπόθεση το συγκεκριμένο ματς για τους «μαστίφ» και θα προτιμήσουμε τα 2-3 γκολ θεωρώντας ότι το ματς θα είναι στο όριο του Under και του Over.

• Στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες της ομάδας Χάβρη, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.92 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1