169 ψήφοι:

Με αρκετές απουσίες ο Άρης

Με αρκετές απουσίες ο ΆρηςΟ Άρης υποδέχεται τον Απόλλωνα Σμύρνης στο «Κλεάνθης Βικελίδης», με τον Μάντζιο να έχει διαχειριστεί τις πολλές απουσίες που έχουν προκύψει.

ΑΡΗΣ

Μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού, έφυγε με σπουδαίο «διπλό» (3-1) από την έδρα του Ατρόμητου και «έσβησε» την ποινή του -6. Καλή εμφάνιση συνολικά, προηγήθηκε νωρίς με τον Μαντσίνι (10’) και έψαξε ένα δεύτερο γκολ αλλά δέχτηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις κόντρα στη ροή. Όχι τόσο καλός στην επανάληψη, χρειάστηκε ορισμένες επεμβάσεις του Κουέστα αλλά εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντιπάλου του και βρήκε δύο γκολ σε ένα πεντάλεπτο με τους Γκάμα (60’ πεν.) και Γκαρσία (65’).

«Έχουμε ακόμα άγχος και πίεση στο παιχνίδι μας. Έκαναν εξαιρετική προσπάθεια τα παιδιά. Πήραμε ένα σημαντικό τρίποντο. Θα βοηθήσει στη ψυχολογία και να βρούμε τον πραγματικό μας εαυτό», δήλωσε μετά το παιχνίδι ο τεχνικός του, Μάντζιος.

Αρχίζει να συνέρχεται μετά το άσχημο ξεκίνημα (0-1-1), παίρνοντας δύο πολύτιμες νίκες απέναντι σε Παναθηναϊκό και Άρη. Έσβησε έτσι το -6 και έχει πλέον 1 βαθμό. Πλέον συγκεντρώνεται στο εντός έδρας με τον Απόλλωνα Σμύρνης, θέλοντας να πάει με τρεις σερί νίκες στη διακοπή «Δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια. Εμείς πρέπει να κοιτάξουμε να είμαστε καλά. Η ποιότητα είναι μεγάλη στην ομάδα μας. Πρέπει να παρουσιαζόμαστε όπως πρέπει για να κερδίζουμε αυτά τα παιχνίδια», δήλωσε ο Μάντζιος.

Αγωνιστικά Νέα: Δεν ξεπέρασαν τα προβλήματα και έμειναν εκτός ο στόπερ Φαμπιάνο (4/0) οι εξτρέμ Μαντσίνι (4/1), Γκάμα (4/1), Ιτούρμπε (3/0) και ο μεσοεπιθετικός Μπερτόλιο (3/0). Από την άλλη, επιστρέφει ο μπακ Λούμορ (1/0).ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

Εμφάνισε βελτιωμένο πρόσωπο στο ντεμπούτο του Φέστα και απέσπασε ισοπαλία 0-0 με τον Ιωνικό στην Ριζούπολη. Κυρίαρχος στο πρώτο μέρος, όπου δεν απειλήθηκε και είχε 2-3 καλές στιγμές για να προηγηθεί. Έπεσε στην επανάληψη, κινδύνευσε σε δύο περιπτώσεις μετά από… τσαφ του Άλβες ενώ στο 84’ βρέθηκε με παίκτη λιγότερο αλλά κράτησε το 0-0 ως το τέλος.

«Παίξαμε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο. Μετά είχαμε προβλήματα στη φυσική κατάσταση και η ομάδα δεν είναι έτοιμη να πιέσει 90 λεπτά. Έχουμε πολλά πράγματα να κάνουμε. Είχαμε 3-4 καλές ευκαιρίες να σκοράρουμε, έχουμε μια καλή βάση να δουλέψουμε και να βελτιώσουμε κάποια πράγματα. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν ομάδα μου. Μου αρέσει να πιέζει η ομάδα μου και να έχει καλή οργάνωση, μένοντας πιστή στο πλάνο. Πρέπει να βρούμε μια ισορροπία», δήλωσε μετά το παιχνίδι ο τεχνικός της Φέστα.

Πρώτος βαθμός μετά από τρεις σερί ήττες και πρώτο παιχνίδι που κράτησε το μηδέν, έχοντας δεχτεί 11 στα τρία προηγούμενα, κόντρα βέβαια σε Παναθηναϊκό, Βόλο και Ολυμπιακό.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος ο εξτρέμ Τσιλούλης (4/0), ενώ παραμένουν εκτός ο γκολκίπερ Βέρχλουστ (2/0) και ο στόπερ Ράιλι.
      Κώστας Καραγιαννόπουλος Αθλητικογράφος

Ο Άρης απάντησε με δύο νίκες απέναντι σε Παναθηναϊκό και Ατρόμητος μετά το άσχημο ξεκίνημα και δείχνει πως ξεπέρασε την… καταιγίδα. Σαφώς το μεγάλο φαβορί στην έδρα του απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης αλλά κατεβαίνει με πολλές απουσίες μπροστά και ο άσος είναι αρκετά χαμηλά. Βελτιωμένοι με τον Φέστα έδειξαν οι φιλοξενούμενοι, δίνοντας περισσότερο βάρος στα αμυντικά τους καθήκοντα, δύσκολα πάντως θα δημιουργήσουν προβλήματα στην άμυνα των «κίτρινων». Δίκαια φαβορί το N/G.

• Η ομάδα Άρης δεν έχει χάσει στους τελευταίους 9 από 10 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
        Σημείο: 1X με απόδοση 1.07 στον ΟΠΑΠ
      • Η ομάδα Απόλλων Σμύρνης δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 9 από 10 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
      • Στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες της ομάδας Άρης, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
        Σημείο: Under με απόδοση 1.74 στον ΟΠΑΠ
      • Η ομάδα Απόλλων Σμύρνης έχασε στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
        Σημείο: 1 με απόδοση 1.35 στον ΟΠΑΠ
      • Η ομάδα Απόλλων Σμύρνης έχανε στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
        Σημείο: Ημ.1 με απόδοση 1.97 στον ΟΠΑΠ