Κατοχή: Φόλενταμ: 61%, Φορτούνα Σιτάρντ: 39%.

90+5'

Η ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90+5'

90+5'

Ο Ivo Pinto από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

90+4'

90+4'

Ελεύθερο για την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ

90+4'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Benaissa Benamar από την ομάδα Φόλενταμ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

90+4'

Η σέντρα από τον Robin Maulun από την ομάδα Φόλενταμ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

90+3'

Η ομάδα Φόλενταμ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90+2'

90+2'

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90+1'

90+1'

Ο Benaissa Benamar σταματά επιτυχώς το σουτ

90+1'

Το σουτ του Oguzhan Ozyakup μπλοκάρεται

90+1'

Ο Alessio Da Cruz τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90+1'

Ελεύθερο για την ομάδα Φόλενταμ

90'

90'

Κατοχή: Φόλενταμ: 62%, Φορτούνα Σιτάρντ: 38%.

90'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο George Cox από την ομάδα Φόλενταμ ανατρέπει τον Inigo Cordoba

89'

Ο Kaj Sierhuis δίνει τη θέση του στον Alessio Da Cruz

88'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Oguzhan Ozyakup από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ ανατρέπει τον Luke Le Roux

88'

Η ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ έχει την κατοχή της μπάλας

87'

87'

Ο Oguzhan Ozyakup από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

87'

Ο Kristoffer Peterson τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

86'

Η ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ ξεκινάει αντεπίθεση

85'

Ο Zach Booth από την ομάδα Φόλενταμ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

85'

Ο Rodrigo Guth από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

84'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Inigo Cordoba για αντιαθλητικό χτύπημα

84'

Ο Rodrigo Guth από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Lequincio Zeefuik

83'

Ο Milan de Haan δίνει τη θέση του στον Robert Muehren

83'

Ο Alen Halilovic δίνει τη θέση του στον Oguzhan Ozyakup

83'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Milan de Haan για την ομάδα Φόλενταμ. Ο Alen Halilovic σταματάει την φάση.

82'

82'

81'

Ο Alen Halilovic από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

81'

Η ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ εκδηλώνει επίθεση

80'

Ο Milan de Haan από την ομάδα Φόλενταμ δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

80'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Milan de Haan υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Kaj Sierhuis

80'

Ο Siemen Voet από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

80'

80'

Ο Kaj Sierhuis από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

80'

Ο Luke Le Roux από την ομάδα Φόλενταμ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

79'

Καλή ενέργεια από τον Zach Booth ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

79'

Ο Dimitris Siovas απομακρύνει τη μπάλα

79'

Η ομάδα Φόλενταμ εκδηλώνει επίθεση

79'

78'

Ο Alen Halilovic από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

78'

78'

77'

Ο Milan de Haan από την ομάδα Φόλενταμ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

77'

Ο Michael Verrips από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

77'

77'

Ο Ivo Pinto από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

76'

Ο Calvin Twigt δίνει τη θέση του στον Robin Maulun

76'

Ο Damon Mirani δίνει τη θέση του στον Vivaldo

76'

Η ομάδα Φόλενταμ έχει την κατοχή της μπάλας

76'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kaj Sierhuis από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ ανατρέπει τον Luke Le Roux

75'

75'

74'

74'

73'

72'

72'

71'

71'

70'

70'

Κατοχή: Φόλενταμ: 59%, Φορτούνα Σιτάρντ: 41%.

69'

69'

Ο Dimitris Siovas από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

68'

Ο Loreintz Rosier κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

68'

68'

Ο Kristoffer Peterson από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

68'

67'

Ο Inigo Cordoba κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

67'

66'

Ο Milan de Haan αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

66'

66'

Κατοχή: Φόλενταμ: 58%, Φορτούνα Σιτάρντ: 42%.

66'

Η ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

65'

65'

64'

Ο Mitchell Dijks δίνει τη θέση του στον Siemen Voet

64'

Ο Justin Lonwijk δίνει τη θέση του στον Ragnar Oratmangoen

63'

Ο Bilal Ould-Chikh δίνει τη θέση του στον Zach Booth

63'

62'

62'

Ο Luke Le Roux σταματά επιτυχώς το σουτ

62'

Το σουτ του Alen Halilovic μπλοκάρεται

62'

62'

Ο Mitchell Dijks από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

61'

Ο Kristoffer Peterson από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Oskar Buur

60'

Ο Damon Mirani υποπίπτει σε χέρι

60'

60'

Κατοχή: Φόλενταμ: 57%, Φορτούνα Σιτάρντ: 43%.

59'

59'

58'

Ο Kristoffer Peterson κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

58'

58'

Η σέντρα από τον Ivo Pinto από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

57'

57'

57'

57'

56'

Ο Loreintz Rosier σταματά επιτυχώς το σουτ

56'

Το σουτ του Lequincio Zeefuik μπλοκάρεται

56'

Ο Lequincio Zeefuik κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Michael Verrips μπλοκάρει εύκολα

56'

Η σέντρα από τον Bilal Ould-Chikh από την ομάδα Φόλενταμ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

55'

Ο Loreintz Rosier υποπίπτει σε χέρι

55'

55'

54'

54'

53'

Ο Lequincio Zeefuik κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

53'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Lequincio Zeefuik υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Inigo Cordoba

53'

52'

52'
Γκολ

ΤΟ ΓΚΟΛ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφασίζει ότι το γκολ για την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ μετράει κανονικά.

51'
Σε εξέλιξη

VAR - ΓΚΟΛ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανό γκολ για την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ

50'

49'

Η ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

49'

49'

Ο Kristoffer Peterson έδωσε την ασίστ για το γκολ.

49'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Inigo Cordoba της ομάδας Φορτούνα Σιτάρντ «τσιμπάει» την μπάλα με το αριστερό! Εύκολο τελείωμα για τον Inigo Cordoba

49'

Η σέντρα από τον Kristoffer Peterson από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

49'

49'

49'

48'

47'

6458 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

47'

47'

47'

Ο Bilal Ould-Chikh από την ομάδα Φόλενταμ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

46'

Ο Arianit Ferati δίνει τη θέση του στον Kristoffer Peterson

46'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Inigo Cordoba από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ ανατρέπει τον George Cox

46'

Ο Mio Backhaus κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

46'

45+1'

Οι δύο ομάδες δεν έχουν πολλές διαφορές στο πρώτο ημίχρονο

45+1'

45+1'

Ο Alen Halilovic από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

45+1'

Ο Oskar Buur από την ομάδα Φόλενταμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

45'

45'

44'

Ο Dimitris Siovas τιμωρείται για σπρώξιμο στον Lequincio Zeefuik

44'

Η σέντρα από τον Alen Halilovic από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

44'

Ο Lequincio Zeefuik κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Dimitris Siovas.

43'

Ο Benaissa Benamar απομακρύνει τη μπάλα

43'

42'

42'

42'

42'

41'

Ο Dimitris Siovas κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Lequincio Zeefuik.

41'

41'

Ο Arianit Ferati αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

40'

Ο Lequincio Zeefuik κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Loreintz Rosier.

40'

40'

Κατοχή: Φόλενταμ: 60%, Φορτούνα Σιτάρντ: 40%.

40'

Ο Rodrigo Guth από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

40'

40'

Ο Brian Plat από την ομάδα Φόλενταμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

39'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Damon Mirani ανέτρεψε τον Justin Lonwijk από πίσω και δόθηκε φάουλ

39'

38'

Ο Justin Lonwijk από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

38'

Παίκτης της ομάδας Φορτούνα Σιτάρντ επιχειρεί μακρινό γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή

37'

37'

37'

37'

37'

36'

36'

35'

35'

34'

34'

33'

Ο Damon Mirani κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Michael Verrips μπλοκάρει εύκολα

33'

33'

33'

Ο Mitchell Dijks απομακρύνει τη μπάλα

33'

32'

32'

31'

31'

Ο Loreintz Rosier από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

31'

30'

Ο Arianit Ferati απομακρύνει τη μπάλα

30'

Κατοχή: Φόλενταμ: 65%, Φορτούνα Σιτάρντ: 35%.

29'

29'

29'

28'

Ο Mio Backhaus από την ομάδα Φόλενταμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

28'

27'

Και οι δύο πλευρές προσπαθούν να διασπάσουν τις αντίπαλες άμυνες

27'

26'

26'

26'

25'

Ο Kaj Sierhuis από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

25'

25'

Ο Damon Mirani κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Kaj Sierhuis.

25'

25'

24'

Ο Alen Halilovic επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

23'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Benaissa Benamar ανέτρεψε τον Kaj Sierhuis από πίσω και δόθηκε φάουλ

23'

23'

22'

Ο Calvin Twigt απομακρύνει τη μπάλα

22'

21'

21'

Ο Milan de Haan πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

21'

21'

21'

20'

20'

20'

Κατοχή: Φόλενταμ: 68%, Φορτούνα Σιτάρντ: 32%.

19'

19'

18'

18'

Ο Milan de Haan κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

18'

17'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Calvin Twigt από την ομάδα Φόλενταμ ανατρέπει τον Inigo Cordoba

17'

17'

16'

16'

Ο Dimitris Siovas κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

15'

15'

Κατοχή: Φόλενταμ: 78%, Φορτούνα Σιτάρντ: 22%.

14'

14'

13'

13'

13'

Ο Brian Plat απομακρύνει τη μπάλα

12'

12'

11'

11'

11'

11'

10'

10'

9'

9'

9'

8'

7'

7'

7'

Ο Ivo Pinto κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

6'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Arianit Ferati από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ ανατρέπει τον Oskar Buur

6'

5'

Ο Kaj Sierhuis τιμωρείται για σπρώξιμο στον Brian Plat

5'

Κατοχή: Φόλενταμ: 83%, Φορτούνα Σιτάρντ: 17%.

4'

4'

4'

3'

3'

3'

2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Arianit Ferati από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ ανατρέπει τον Bilal Ould-Chikh

2'

2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Loreintz Rosier από την ομάδα Φορτούνα Σιτάρντ ανατρέπει τον Bilal Ould-Chikh

1'

1'

1'

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Η ομάδα Φόλενταμ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

0'

Καλησπέρα σας από το Kras Stadion, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

«Σπάει το ρόδι» και ηρεμεί η Φορτούνα

Η Φόλενταμ υποδέχεται τη Φορτούνα Σιτάρντ για τη 19η αγωνιστική της Ερεντιβίζιε. Από εκτός έδρας ισοπαλία με τη Χέρακλες προέρχονται οι «πορτοκαλί», ενώ και οι φιλοξενούμενοι αντίστοιχα αναδείχθηκαν ισόπαλοι εκτός έδρας με την Άλμερε Σίτι την περασμένη αγωνιστική.

Στάθηκε «όρθια» στην έδρα της Χέρακλες από όπου έφυγε με την ισοπαλία (1-1). Ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη της επίθεση στο παιχνίδι, με την κεφαλιά του Ζέιφαουκ στο 8', αλλά έκτοτε περιορίστηκε στα αμυντικά της καθήκοντα, με τον Μπάους να φωνάζει «παρών» σε δύο δύσκολες φάσεις πριν τη λήξη του πρώτου μέρους (38', 45'), αλλά δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο 64' όταν και ήρθε η ισοφάριση. Δέχθηκε έντονη πίεση στη συνέχεια και τελικά την ισοφάριση στο 69'. Στο 70' πάντως είπε «όχι» σε τετ-α-τετ και κράτησε την ισοπαλία, ενώ στο 82' ο Μπουθ είχε την ευκαιρία να «κλέψει» τη νίκη για τους φιλοξενούμενους, αλλά αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Το παλεύει όσο μπορεί η Φόλενταμ, που υστερεί φανερά σε ποιότητα και λύσεις σε σχέση και με τις άλλες 17 ομάδες της Ερεντιβίζιε, ενώ συνεχίζει την πορεία της με υπηρεσιακό τεχνικό στον πάγκο, αφού διοικητικά έχει γίνει άνω κάτω από τον Δεκέμβριο που έγινε γνωστό πως το 2023 έκλεισε με έλειμμα.

Με 12 βαθμούς πλέον οι «πορτοκαλί» ισοβαθμούν με τη Φίτεσε στον πάτο της βαθμολογίας, υπερτερώντας στην ισοβαθμία προς στιγμήν, ενώ απέχουν τρεις πόντους από τη 16η θέση που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής.

Αγωνιστικά νέα: Τραυματίες οι βασικοί στόπερ Εμπουγιάμπα (7/0) και Φλιντ (13/0), ο μπακ Πέιν (9/0) και ο εξτρέμ Τζόνσον (10/0). Εκτός εδώ και καιρό ο μέσος Αντονιόλι (3/0) και ο επιθετικός Μπλόμενσταϊν (-).«Κόλλησε» στο 0-0 με την Άλμερε Σίτι εκτός έδρας, σε ένα ματς που διεξήχθη μεσοβδόμαδα, αφού αναβλήθηκε λόγω κακοκαιρίας το περασμένο Σάββατο (20/1). Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό, ούτε ευκαιρίες με αμφότερες τις ομάδες να μη βγάζουν ενέργεια ή κάποια έμπνευση και πλην κάποιων επικίνδυνων στιγμών από πλευράς γηπεδούχων στο πρώτο μέρος, δεν σημειώθηκε κάτι άλλο αξιόλογο και η ισοπαλία ήρθε ως λογικό επιστέγασμα.

Η Φορτούνα έφτασε τους 20 βαθμούς και βρίσκεται στη 12η θέση της κατάταξης, ισόβαθμη με Ουτρέχτη και Άλμερε Σίτι και ούσα στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη. Ούτε κρύο ούτε ζέστη για την ομάδα του κόουτς Μπούι, που δήλωσε ευχαριστημένος από την εικόνα κόντρα στην Άλμερε αμυντικά, αλλά στάθηκε στην αδυναμία δημιουργίας που αντιμετωπίζει η ομάδα του.

Άξιο αναφοράς πως η Φορτούνα αγνοεί την εκτός έδρας νίκη στην Ερεντιβίζιε από τον περασμένο Μάρτιο, αφού φέτος «τρέχει» ρεκόρ 0-3-6 μακριά από το σπίτι της, έχοντας τη χειρότερη συγκομιδή στο πρωτάθλημα.

Αγωνιστικά νέα: Απουσιάζει καθώς έχει διεθνείς υποχρεώσεις ο μέσος Ντουάρτε (16/1).

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Φαινομενικά η Φόλενταμ έχει την ευκαιρία να «χτίσει» πάνω στον εκτός έδρας βαθμό με τη Χέρακλες και να ξεκινήσει μία μικρή αντεπίθεση «ξεκολλώντας» από τον πάτο της βαθμολογίας, ωστόσο δεν πείθει σε καμία περίπτωση πως μπορεί να τα καταφέρει, αφού θα χρειαστεί πολλή τύχη και συνεχόμενες υπερβάσεις για κάτι τέτοιο. Η Φορτούνα μπορεί να χάνεται εκτός έδρας φέτος, αλλά αφενός είναι πολύ καλύτερη ομάδα και αφετέρου το ματς έχει ιδιαίτερη σημασία για αυτή αφού θα ξεφύγει κι άλλο από τις τελευταίες θέσεις. Διπλό λοιπόν.

• Η ομάδα Φόλενταμ δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.25 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 αγώνες της ομάδας Φόλενταμ, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.68 στον ΟΠΑΠ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ερεντιβίζιε