Κατοχή: Φιορεντίνα: 50%, Μπράγκα: 50%.

89'

Ο Arthur Cabral από την ομάδα Φιορεντίνα είναι σε θέση οφσάιντ

89'

Ο Aleksa Terzic από την ομάδα Φιορεντίνα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

88'

Ο Ricardo Horta από την ομάδα Μπράγκα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

88'

Καλή ενέργεια από τον Rodrigo Gomes ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

88'

Το σουτ του Uros Racic μπλοκάρεται

88'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Arthur Cabral από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Uros Racic

88'

Ελεύθερο για την ομάδα Φιορεντίνα

87'

Ο Ricardo Horta από την ομάδα Μπράγκα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

85'

Ο Josip Brekalo από την ομάδα Φιορεντίνα είναι σε θέση οφσάιντ

85'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ricardo Horta από την ομάδα Μπράγκα ανατρέπει τον Cristiano Biraghi

83'

Ο Giacomo Bonaventura έδωσε την ασίστ για το γκολ.

83'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Arthur Cabral σκοράρει με το δεξί πόδι!

83'

Ο Cristian Borja από την ομάδα Μπράγκα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

82'

Το σουτ του Rodrigo Gomes μπλοκάρεται

81'

Ο Sikou Niakate δίνει τη θέση του στον Serdar Saatci

81'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 51%, Μπράγκα: 49%.

80'

Η ομάδα Μπράγκα εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

79'

79'

Ο Giacomo Bonaventura από την ομάδα Φιορεντίνα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

78'

77'

Ο Aleksa Terzic από την ομάδα Φιορεντίνα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

77'

Η ομάδα Μπράγκα εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

77'

Ο Rolando Mandragora δίνει τη θέση του στον Sofyan Amrabat

75'

74'

Ο Riccardo Saponara δίνει τη θέση του στον Josip Brekalo

73'

Ο Josafat Mendes έκανε φάουλ στον Riccardo Saponara

72'

Ο Alvaro Djalo δίνει τη θέση του στον Bruma

72'

Ο Simon Banza δίνει τη θέση του στον Abel Ruiz

71'

Ο Lucas Martinez Quarta έκανε φάουλ στον Simon Banza

70'

Κίτρινη κάρτα για τον Cristiano Biraghi

70'

Κίτρινη κάρτα για τον Lucas Martinez Quarta

70'

69'

69'

Η ομάδα Φιορεντίνα εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

68'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Simon Banza από την ομάδα Μπράγκα ανατρέπει τον Rolando Mandragora

68'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jonathan Ikone από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Uros Racic

67'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Luca Ranieri από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Simon Banza

66'

66'

65'

65'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Simon Banza από την ομάδα Μπράγκα ανατρέπει τον Lucas Martinez Quarta

64'

64'

64'

Ο Rolando Mandragora από την ομάδα Φιορεντίνα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

62'

Ο Pizzi δίνει τη θέση του στον Uros Racic

62'

Ο Andre Horta δίνει τη θέση του στον Ricardo Horta

62'

61'

Ο Andre Horta από την ομάδα Μπράγκα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

61'

60'

Ο Alessandro Bianco δίνει τη θέση του στον Gaetano Castrovilli

60'

Ο Nicolas Gonzalez δίνει τη θέση του στον Jonathan Ikone

58'

58'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Riccardo Saponara σκοράρει με το δεξί πόδι!

58'

58'

Ο Rodrigo Gomes από την ομάδα Μπράγκα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

57'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Arthur Cabral υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Sikou Niakate

57'

56'

Ο Luca Ranieri από την ομάδα Φιορεντίνα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

56'

Κίτρινη κάρτα για τον Nicolas Gonzalez

56'

Ο Giacomo Bonaventura από την ομάδα Φιορεντίνα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

56'

56'

55'
Γκολ

ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής γνωστοποίησε ότι το γκολ για την ομάδα Φιορεντίνα δεν μετράει.

50'

50'
Σε εξέλιξη

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

49'

Καλή ενέργεια από τον Arthur Cabral ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

49'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ! Η ομάδα Φιορεντίνα σκοράρει! Ο Arthur Cabral βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

49'

Η ομάδα Φιορεντίνα εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

48'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alvaro Djalo από την ομάδα Μπράγκα ανατρέπει τον Nicolas Gonzalez

47'

46'

Ο Dodo δίνει τη θέση του στον Aleksa Terzic

46'

45+4'

45+4'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 52%, Μπράγκα: 48%.

45+4'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Rolando Mandragora από την ομάδα Φιορεντίνα αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

45+3'

45+2'

Ο Cristiano Biraghi από την ομάδα Φιορεντίνα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

45+2'

Καλή ενέργεια από τον Nicolas Gonzalez ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

45+2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Arthur Cabral από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Paulo Oliveira

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

45'

45'

Ο Sikou Niakate επιστρέφει στο γήπεδο.

45'

45'

44'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Sikou Niakate να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

43'

Ο Sikou Niakate είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

43'

42'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Lucas Martinez Quarta για την ομάδα Φιορεντίνα. Ο Sikou Niakate σταματάει την φάση.

41'

40'

40'

39'

Κίτρινη κάρτα για τον Dodo

38'

37'

37'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Rolando Mandragora σκοράρει με το δεξί πόδι!

36'

35'

Ο Dodo έδωσε την ασίστ για το γκολ!

35'

Ο Simon Banza έδωσε την ασίστ για το γκολ.

35'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Alvaro Djalo της ομάδας Μπράγκα νικάει τον τερματοφύλακα έξω από την περιοχή με το δεξί πόδι!

34'

Ο Andre Castro από την ομάδα Μπράγκα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

34'

33'

Ο Alessandro Bianco από την ομάδα Φιορεντίνα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Pizzi

32'

Ο Riccardo Saponara τιμωρείται για σπρώξιμο στον Josafat Mendes

31'

30'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 48%, Μπράγκα: 52%.

29'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alvaro Djalo από την ομάδα Μπράγκα ανατρέπει τον Dodo

28'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Arthur Cabral από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Andre Castro

28'

27'

Ο Simon Banza από την ομάδα Μπράγκα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

27'

Το σουτ του Simon Banza μπλοκάρεται

26'

Ο Cristiano Biraghi από την ομάδα Φιορεντίνα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Josafat Mendes

25'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 54%, Μπράγκα: 46%.

25'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dodo από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Alvaro Djalo

24'

Ο Simon Banza από την ομάδα Μπράγκα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Lucas Martinez Quarta

24'

23'

23'

Ο Alvaro Djalo σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Salvatore Sirigu ελέγχει την φάση

22'

22'

22'

Το σουτ του Riccardo Saponara μπλοκάρεται

21'

Ο Cristiano Biraghi από την ομάδα Φιορεντίνα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

20'

Ο Alvaro Djalo απομακρύνει τη μπάλα

20'

20'

19'

18'
Γκολ

ΤΟ ΓΚΟΛ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφασίζει ότι το γκολ για την ομάδα Μπράγκα μετράει κανονικά.

17'
Σε εξέλιξη

16'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Andre Castro της ομάδας Μπράγκα σκοράρει έξω από την περιοχή με το δεξί πόδι!

16'

Η ομάδα Μπράγκα έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

16'

16'

Η ομάδα Φιορεντίνα εκδηλώνει επίθεση

15'

15'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 46%, Μπράγκα: 54%.

14'

Ο Pizzi κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

13'

Η ομάδα Φιορεντίνα έχει την κατοχή της μπάλας

12'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Josafat Mendes από την ομάδα Μπράγκα ανατρέπει τον Cristiano Biraghi

11'

10'

Ο Nicolas Gonzalez κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Tiago Sa μπλοκάρει εύκολα

10'

Η σέντρα από τον Cristiano Biraghi από την ομάδα Φιορεντίνα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

10'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 58%, Μπράγκα: 42%.

8'

8'

8'

6'

6'

Ο Lucas Martinez Quarta τιμωρείται για σπρώξιμο στον Alvaro Djalo

5'

Κατοχή: Φιορεντίνα: 71%, Μπράγκα: 29%.

5'

5'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Luca Ranieri από την ομάδα Φιορεντίνα αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

5'

5'

4'

Ο Cristian Borja απομακρύνει τη μπάλα

4'

Ο Simon Banza επιστρέφει στο γήπεδο.

4'

4'

3'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Simon Banza να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

2'

Ο Simon Banza είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

2'

1'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Luca Ranieri για την ομάδα Φιορεντίνα. Ο Simon Banza σταματάει την φάση.

1'

1'

Η ομάδα Φιορεντίνα είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Artemio Franchi, Firenze, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Τυπική διαδικασία στη Φλωρεντία

Η Φιορεντίνα συγκρούεται με την Μπράγκα σε αγώνα ρεβάνς στο πλαίσιο των πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Οι «βιόλα» έχουν πάρει πάρα πολύ σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης μετά την επικράτησή τους στο πρώτο ματς.

Τι ισχύει: Επαναληπτικό παιχνίδι για τη φάση των πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ και σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας θα ακολουθήσει παράταση κι αν χρειαστούν πέναλτι. Όποια προκριθεί θα παίξει στη φάση των «16».

Α’ Αγώνας: Μπράγκα - Φιορεντίνα 0-4

Ουδείς περίμενε ότι πριν από μία εβδομάδα θα «έστηνε» τέτοιο «πάρτι» στην έδρα της Μπράγκα, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Θριάμβευσε (0-4) κάνοντας επίδειξη δύναμης κι εκμεταλλευόμενη κάθε αδυναμία των γηπεδούχων. Απείλησε τρεις φορές στο πρώτο εικοσάλεπτο και κινδύνευσε σοβαρά σε δύο περιπτώσεις στη συνέχεια. Τελικά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου άνοιξε το σκορ με υπέροχη κεφαλιά του Γιόβιτς. Στην επανάληψη απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Τορμένα με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 55’ κι έπειτα από χρήση VAR. Πέντε λεπτά αργότερα ο Γιόβιτς πέτυχε το 0-2 και τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο απλά. Στο 79’ ο Καμπράλ με σεντερφορίσια κίνηση και γκολάρα σημείωσε το 0-3, ενώ ξανά ο Βραζιλιάνος έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» στο 90’, διαμορφώνοντας έπειτα από ασίστ του Ικονέ το τελικό 0-4.

Με αυτόν τον επιβλητικό τρόπο η Φιορεντίνα έκανε «περίπατο» κι έχει ήδη προκριθεί στη φάση των «16» της τρίτης καλύτερης ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Μοιάζει και είναι σχεδόν αδύνατο να ανατραπεί η κατάσταση και οι «βιόλα» μπορούν να αισθάνονται βέβαιοι ότι θα συνεχίσουν το ευρωπαϊκό ταξίδι τους, στοχεύοντας να βρεθούν όσο πιο μακριά γίνεται. Παράλληλα επιβεβαίωσαν ότι τα διεθνή ματς τους έχουν πολλά τέρματα, καθώς αυτό ήταν το έκτο Over στα επτά φετινά. Για το ιταλικό πρωτάθλημα αντιμετώπισαν την Έμπολι στο «Αρτέμιο Φράνκι» κι απέσπασαν ισοπαλία 1-1, συνεχίζοντας την κακή πορεία τους, καθώς βρίσκονται μόλις στην 14η θέση της βαθμολογίας.

Ο τεχνικός του συλλόγου Βιτσέντζο Ιταλιάνο υποστήριξε: «Εμείς θα προσπαθήσουμε να εκμεταλλευτούμε το πλεονέκτημα που αποκτήσαμε στον πρώτο αγώνα. Είμαστε σίγουροι ότι οι αντίπαλοι θα προσπαθήσουν να ανοίξουν ξανά το θέμα της πρόκρισης που φαίνεται αυτή τη στιγμή ότι έχει κλείσει. Θα πρέπει να προσεγγίσουμε σωστά τον αγώνα και να δείξουμε ανάλογη συγκέντρωση μ’ εκείνη που είχαμε στον πρώτο αγώνα. Θα ήταν τρελό να καταστρέψουμε το προβάδισμα που έχουμε από το πρώτο παιχνίδι. Έχουμε δείξει σε αυτή τη διοργάνωση ότι είμαστε διαφορετικοί σε σχέση με το πρωτάθλημα».

Αγωνιστικά Νέα: Συμπλήρωσε κάρτες ο πλάγιος μπακ Βενούτι. Με πρόβλημα ο σέντερ μπακ Μιλένκοβιτς. Έτοιμος σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι ο εξτρέμ Μπρέκαλο, όπως και ο επίσης πλάγιος μεσοεπιθετικός Σοτίλ.

Πριν από μία εβδομάδα κλήθηκε να υποδεχθεί στην «Πεδρέιρα» την Φιορεντίνα. Παρουσιάστηκε κατώτερη των απαιτήσεων και των προσδοκιών κι έγινε έρμαιο στις ορέξεις των αντιπάλων της. Διασύρθηκε (0-4) κι απογοήτευσε πλήρως τον κόσμο της οποίος έδωσε δυναμικό «παρών» για να τη στηρίξει. Μπήκε νωθρά στο ματς από την αρχή και κινδύνευσε πολύ νωρίς σε τρεις διαφορετικές περιπτώσεις. Αντέδρασε κι έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι κεντρικοί αμυντικοί της αδράνησαν και ο Γιόβιτς με κεφαλιά πέτυχε το 0-1. Τα πάντα τελείωσαν δέκα λεπτά μετά τη σέντρα στην επανάληψη, καθώς ο Τορμένα έκανε χωρίς λόγο βίαιο μαρκάρισμα σε αντίπαλό του και πήρε σωστά την άγουσα για τα αποδυτήρια έπειτα από χρήση VAR. Κατέρρευσε και στο 60’ δέχτηκε δεύτερο τέρμα ξανά από τον Γιόβιτς. Δεν είχε κουράγιο για να προβάλλει αντίσταση και ο Καμπράλ με ακόμα δύο γκολ στο 79’ και το 90’ «υπέγραψε» την ταπεινωτική της ήττα.

Η Μπράγκα είναι αλήθεια ότι έκανε όνειρα για κάτι καλό στις διεθνείς διοργανώσεις κι απογοητεύτηκε από τον πρόωρο αποκλεισμό της από το Γιουρόπα Λιγκ. Ωστόσο δέχτηκε μία γερή «σφαλιάρα» από τους Ιταλούς και θα πρέπει να επιστρέψει στην πραγματικότητα, αναγνωρίζοντας τις πραγματικές της δυνατότητες. Φυσικά άπαντες στο εσωτερικό της γνωρίζουν ότι φέτος δεν θα προχωρήσει πιο μακριά και θα πρέπει να επικεντρωθεί στο πρωτάθλημα. Πάντως τα τέσσερα από τα πέντε πιο πρόσφατα ευρωπαϊκά ματς των «αρσεναλίστας» ήταν Over. Για την Πριμέιρα Λίγκα έκαναν αυτό που έπρεπε κερδίζοντας 2-0 την Αρούκα εντός έδρας και παραμένουν στην τριάδα, πλησιάζοντας πλέον στην εξασφάλιση ενός εισιτηρίου για τα προκριματικά του επόμενου Τσάμπιονς Λιγκ.

«Γνωρίζουμε τη δυσκολία του έργου μας. Θα είμαστε ανταγωνιστικοί και θα προσπαθήσουμε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Αυτό κάνουμε σε κάθε αγώνα μας από την αρχή της σεζόν και δεν πρόκειται να αλλάξουμε τη στάση μας. Θέλουμε να δείξουμε τον χαρακτήρα που έχουμε ως ομάδα και τις φιλοδοξίες μας. Πισεύω ότι η Φιορεντίνα θα μας σεβαστεί όπως έκανε και στον πρώτο αγώνα. Έχουν φιλοδοξίες για να φτάσουν πάρα πολύ μακριά στη διοργάνωση. Έχουμε μία τεράστια πρόκληση μπροστά μας και είναι σημαντικό ότι έχουμε όλους τους παίκτες μας έτοιμους» ήταν τα λόγια του προπονητή της ομάδας, Άρτουρ Ζόρζε.

Αγωνιστικά Νέα: Αποβλήθηκε στο προηγούμενο ο σέντερ μπακ Τορμένα και θα εκτίσει την ποινή του. Δεν υπάρχουν άλλοι «πονοκέφαλοι».

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Ένα ζευγάρι που πολλοί προέβλεπαν ότι θα ήταν εξαιρετικά αμφίρροπο, μετατράπηκε από το πρώτο παιχνίδι σε τυπική διαδικασία. Κι αυτό διότι η Φιορεντίνα δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο στην Μπράγκα και τη διέλυσε στην Πορτογαλία με 4-0, εξασφαλίζοντας την πρόκριση από το πρώτο ματς. Τόσο η «βιόλα» όσο και οι «αρσεναλίστας» έχουν αποδεχθεί τη μοίρα τους και δεν υπάρχει κανένας λόγος να φορτσάρουν. Θεωρούμε ότι θα γίνει ένα «σβηστό» παιχνίδι και θα πάμε στα 2-3 γκολ θεωρώντας ότι δεν θα «ανοίξει» το σκορ.