Τουλούζ - Κλερμόν

3/9/2023 14:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 586
2 - 2
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 243 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Κλερμόν - Τουλούζ στις 31/3/2024

• Θεατές: 28285
90+8'

90+8'

Κατοχή: Τουλούζ: 37%, Κλερμόν: 63%.

90+7'

Η ομάδα Κλερμόν εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

90+7'

Η ομάδα Τουλούζ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90+6'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Florent Ogier αντιδρά πρώτος σε μία διεκδικούμενη μπάλα και τη στέλνει στα δίχτυα με το δεξί!!

90+6'

Ο Mikkel Desler σταματά επιτυχώς το σουτ

90+6'

Το σουτ του Yohann Magnin μπλοκάρεται

90+6'

Ο Denis Genreau σταματά επιτυχώς το σουτ

90+6'

Το σουτ του Florent Ogier μπλοκάρεται

90+6'

Ο Mikkel Desler από την ομάδα Τουλούζ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Niklas Schmidt από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Alidu Seidu

90+5'

Ο Moussa Diarra από την ομάδα Τουλούζ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+5'

Ο Muhammed-Cham Saracevic από την ομάδα Κλερμόν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

90+5'

90+5'

Ο Moussa Diarra απομακρύνει τη μπάλα

90+5'

Ο Rasmus Nicolaisen από την ομάδα Τουλούζ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+4'

Η ομάδα Κλερμόν εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90+3'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Yohann Magnin υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Moussa Diarra

90+3'

90+3'

90+3'

Ο Moussa Diarra από την ομάδα Τουλούζ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Johan Gastien

90+2'

Ο Florent Ogier από την ομάδα Κλερμόν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+2'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Mory Diaw για αντιαθλητικό χτύπημα

90+2'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Thijs Dallinga για αντιαθλητικό χτύπημα

90+2'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 7'

90+1'

Το παιχνίδι σταμάτησε. Οι παίκτες σπρώχνουν και φωνάζουν ο ένας στον άλλο, ο διαιτητής πρέπει να αναλάβει δράση.

90+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Florent Ogier από την ομάδα Κλερμόν ανατρέπει τον Denis Genreau

90+1'

Ο Aron Doennum κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Florent Ogier.

90'

90'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Elbasan Rashani από την ομάδα Κλερμόν ανατρέπει τον Niklas Schmidt

90'

Ο Logan Costa απομακρύνει τη μπάλα

89'

Η ομάδα Κλερμόν εκδηλώνει επίθεση

89'

88'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Thijs Dallinga από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Alidu Seidu

88'

87'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Aron Doennum υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Muhammed-Cham Saracevic

86'

85'

Κατοχή: Τουλούζ: 38%, Κλερμόν: 62%.

85'

Ελεύθερο για την ομάδα Τουλούζ

85'

Ο Muhammed-Cham Saracevic αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

85'

Ο Elbasan Rashani κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Logan Costa.

84'

Ο Zakaria Aboukhlal είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Aron Doennum

84'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Zakaria Aboukhlal να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

83'

Ο Zakaria Aboukhlal είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

82'

Ο Zakaria Aboukhlal από την ομάδα Τουλούζ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Elbasan Rashani

82'

Ο Andy Pelmard απομακρύνει τη μπάλα

81'

Ο Moussa Diarra κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

80'

80'

Ο Elbasan Rashani από την ομάδα Κλερμόν το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Mikkel Desler

80'

80'

80'

80'

Καλή ενέργεια από τον Zakaria Aboukhlal ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

79'

Ο Alidu Seidu σταματά επιτυχώς το σουτ

79'

Το σουτ του Zakaria Aboukhlal μπλοκάρεται

79'

Ο Denis Genreau τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

79'

Ο Thijs Dallinga κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

79'

Ελεύθερο για την ομάδα Κλερμόν

79'

78'

78'

Ο Jim Allevinah τιμωρείται για σπρώξιμο στον Moussa Diarra

78'

Ο Guillaume Restes κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

78'

Παραλίγο! Ο Alidu Seidu σουτάρει από μακρινή απόσταση αλλά η μπάλα σταματά στο δοκάρι!

77'

76'

Ο Andy Pelmard κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

76'

76'

Ο Grejohn Kyei δίνει τη θέση του στον Komnen Andric

75'

Ο Bilal Boutobba δίνει τη θέση του στον Elbasan Rashani

75'

Ο Maxime Gonalons δίνει τη θέση του στον Yohann Magnin

74'

Διακοπή για νερό. Υπάρχει αρκετή ζέστη σήμερα και το παιχνίδι σταμάτησε ώστε οι παίκτες να δροσιστούν

74'

Ο Frank Magri δίνει τη θέση του στον Denis Genreau

73'

Κίτρινη κάρτα για τον Alidu Seidu

72'

Ο Logan Costa είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

72'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Alidu Seidu υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Logan Costa

72'

Η ομάδα Τουλούζ έχει την κατοχή της μπάλας

71'

Ο Mory Diaw από την ομάδα Κλερμόν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

70'

Ο Guillaume Restes από την ομάδα Τουλούζ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

70'

Κατοχή: Τουλούζ: 35%, Κλερμόν: 65%.

70'

Η ομάδα Κλερμόν έχει την κατοχή της μπάλας

70'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

68'

VAR - ΚΑΡΤΑ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανή κάρτα για τον παίκτη της ομάδας Κλερμόν.

68'

Η ομάδα Τουλούζ ξεκινάει αντεπίθεση

68'

68'

67'

Ο Logan Costa από την ομάδα Τουλούζ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

66'

66'

66'

66'

65'

Κατοχή: Τουλούζ: 36%, Κλερμόν: 64%.

65'

65'

64'

Ο Mehdi Zeffane δίνει τη θέση του στον Jim Allevinah

64'

Ο Niklas Schmidt από την ομάδα Τουλούζ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Neto Borges

64'

63'

63'

62'

62'

Ο Thijs Dallinga από την ομάδα Τουλούζ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

61'

60'

Κατοχή: Τουλούζ: 34%, Κλερμόν: 66%.

60'

Ο Alidu Seidu επιστρέφει στο γήπεδο.

59'

59'

59'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Alidu Seidu να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

59'

Ο Cristian Casseres Jr. δίνει τη θέση του στον Niklas Schmidt

59'

Ο Cesar Gelabert Pina δίνει τη θέση του στον Thijs Dallinga

58'

Ο Alidu Seidu είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

58'

58'

28285 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

57'

57'

57'

Ο Alidu Seidu από την ομάδα Κλερμόν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

57'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Johan Gastien από την ομάδα Κλερμόν ανατρέπει τον Vincent Sierro

56'

Ο Bilal Boutobba από την ομάδα Κλερμόν είναι σε θέση οφσάιντ

55'

55'

Άτυχος! Η προσπάθεια του Andy Pelmard σταματά στο οριζόντιο δοκάρι!

55'

Ο Muhammed-Cham Saracevic από την ομάδα Κλερμόν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

54'

Ο Cristian Casseres Jr. σταματά επιτυχώς το σουτ

54'

Το σουτ του Muhammed-Cham Saracevic μπλοκάρεται

54'

Το αμυντικό λάθος του Cristian Casseres Jr. μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

54'

53'

Η ομάδα Τουλούζ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

52'

Ο Grejohn Kyei τιμωρείται για σπρώξιμο στον Logan Costa

52'

51'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Grejohn Kyei υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Rasmus Nicolaisen

51'

Ο Zakaria Aboukhlal από την ομάδα Τουλούζ βρίσκει χώρο και επιχειρεί μία λόμπα αλλά Mory Diaw διαβάζει την φάση και σώζει!

50'

50'

Το αμυντικό λάθος του Mikkel Desler μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

50'

49'

48'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Frank Magri από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Andy Pelmard

48'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Maxime Gonalons από την ομάδα Κλερμόν ανατρέπει τον Zakaria Aboukhlal

47'

47'

47'

47'

Ο Muhammed-Cham Saracevic από την ομάδα Κλερμόν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

46'

Ο Vincent Sierro από την ομάδα Τουλούζ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

46'

46'

45+6'

45+6'

45+6'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να παραμείνει στην αρχική απόφασή του και να μην καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Κλερμόν!

45+5'

VAR - ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανό πέναλτι για την ομάδα Κλερμόν

45+5'

45+4'

Ο Frank Magri από την ομάδα Τουλούζ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

45+4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Vincent Sierro από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Maxime Gonalons

45+4'

Ο Mikkel Desler απομακρύνει τη μπάλα

45+4'

45+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Cristian Casseres Jr. από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Bilal Boutobba

45+2'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

45+1'

Ο Vincent Sierro σταματά επιτυχώς το σουτ

45+1'

Το σουτ του Bilal Boutobba μπλοκάρεται

45'

45'

45'

44'

43'

43'

Ο Muhammed-Cham Saracevic κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Moussa Diarra.

42'

Φράγμα από τον Frank Magri, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Florent Ogier. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

41'

41'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Mehdi Zeffane από την ομάδα Κλερμόν αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

41'

Η σέντρα από τον Neto Borges από την ομάδα Κλερμόν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

41'

40'

40'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Florent Ogier υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Cesar Gelabert Pina

39'

Ο Florent Ogier κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Frank Magri.

38'

Ο Frank Magri από την ομάδα Τουλούζ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Alidu Seidu

38'

37'

Κίτρινη κάρτα για τον Bilal Boutobba

37'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Bilal Boutobba υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Moussa Diarra

37'

36'

Ο Grejohn Kyei από την ομάδα Κλερμόν είναι σε θέση οφσάιντ

36'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Cristian Casseres Jr. για την ομάδα Τουλούζ. Ο Andy Pelmard σταματάει την φάση.

36'

36'

Το σουτ του Cristian Casseres Jr. μπλοκάρεται

35'

Το αμυντικό λάθος του Johan Gastien μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

35'

35'

34'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Grejohn Kyei της ομάδας Κλερμόν στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι με το δεξί πόδι! Ο Guillaume Restes λίγο έλειψε να αποκρούσει.

33'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Guillaume Restes από την ομάδα Τουλούζ υποπίπτει σε πέναλτι καθώς ανέτρεψε τον Mehdi Zeffane.

33'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να αλλάξει την απόφασή του και να καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Κλερμόν!

32'

31'

31'

Ο Maxime Gonalons αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

31'

Ο Logan Costa σταματά επιτυχώς το σουτ

31'

30'

30'

30'

29'

28'

28'

Ο Bilal Boutobba από την ομάδα Κλερμόν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

27'

Ο Moussa Diarra σταματά επιτυχώς το σουτ

27'

Το σουτ του Maxime Gonalons μπλοκάρεται

27'

27'

27'

26'

25'

24'

24'

Ο Neto Borges τιμωρείται για σπρώξιμο στον Vincent Sierro

23'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Vincent Sierro από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Muhammed-Cham Saracevic

23'

22'

22'

21'

Ο Rasmus Nicolaisen απομακρύνει τη μπάλα

21'

20'

20'

Ο Bilal Boutobba πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

19'

Ο Cristian Casseres Jr. κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

18'

17'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Grejohn Kyei για την ομάδα Κλερμόν. Ο Guillaume Restes σταματάει την φάση.

17'

Η σέντρα από τον Bilal Boutobba από την ομάδα Κλερμόν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

16'

Κατοχή: Τουλούζ: 39%, Κλερμόν: 61%.

16'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Cesar Gelabert Pina από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Maxime Gonalons

16'
Γκολ

ΤΟ ΓΚΟΛ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφασίζει ότι το γκολ για την ομάδα Τουλούζ μετράει κανονικά.

15'

VAR - ΓΚΟΛ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανό γκολ για την ομάδα Τουλούζ

14'

Ο Cesar Gelabert Pina έδωσε την ασίστ για το γκολ.

14'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Frank Magri σκοράρει με το δεξί πόδι!

14'

Ο Cesar Gelabert Pina τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

14'

14'

Ο Maxime Gonalons κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Cristian Casseres Jr..

13'

13'

13'

12'

11'

Ο Florent Ogier σταματά επιτυχώς το σουτ

11'

11'

10'

10'

10'

Κατοχή: Τουλούζ: 48%, Κλερμόν: 52%.

10'

10'

8'

Ο Cesar Gelabert Pina έδωσε την ασίστ για το γκολ!

8'

Ο Gabriel Suazo έδωσε την ασίστ για το γκολ.

8'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Zakaria Aboukhlal σκοράρει με το αριστερό πόδι!

8'

Η σέντρα από τον Gabriel Suazo από την ομάδα Τουλούζ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

7'

Φράγμα από τον Alidu Seidu, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Gabriel Suazo. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

7'

Ο Bilal Boutobba τιμωρείται για σπρώξιμο στον Logan Costa

6'

Ο Frank Magri σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Mory Diaw ελέγχει την φάση

6'

6'

Ο Maxime Gonalons από την ομάδα Κλερμόν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

5'

Κατοχή: Τουλούζ: 40%, Κλερμόν: 60%.

5'

4'

4'

Ο Andy Pelmard κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Frank Magri.

3'

3'

3'

2'

1'

Ο Rasmus Nicolaisen υποπίπτει σε χέρι

1'

1'

Είναι μία όμορφη ζεστή μέρα για ποδόσφαιρο.

1'

Η ομάδα Κλερμόν είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

0'

Καλησπέρα σας από το Stadium Municipal, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Απλά καλύτεροι οι «βιολετί»

Η Τουλούζ υποδέχεται την Κλερμόν στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ήττα στο «σπίτι» του Στρασβούργου, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν εντός έδρας από τη Μετς.

Το πρόγραμμα της προηγούμενης «στροφής» την υποχρέωσε να ταξιδέψει στην Αλσατία ούτως ώστε να μετρήσει τις δυνάμεις της στην έδρα του Στρασβούργου. Έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετό και ηττήθηκε δίκαια με 2-0. Το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας και το θέαμα δεν ήταν ικανοποιητικό. Διατηρούσε τον έλεγχο όμως αδυνατούσε να γίνει επικίνδυνη. Τα πράγματα άλλαξαν στην επανάληψη. Απείλησε πρώτη όμως στο 52’ ο Εμέγκα με κοντινή κεφαλιά παραβίασε την εστία της για το 1-0 και πρέπει ήταν υποχρεωμένη να κυνηγάει στο σκορ. Ο χρόνος κυλούσε εις βάρος της κι αδυνατούσε να δημιουργήσει σημαντικές φάσεις στα «καρέ» των γηπεδούχων. Τα πάντα κρίθηκαν στο 89’, με τον Μπελγκάρντ να πετυχαίνει το 2-0 και να τη ρίχνει οριστικά και αμετάκλητα στο καναβάτσο.

Με αυτόν τον τρόπο η Τουλούζ δεν κατόρθωσε να «χτίσει» αήττητο σερί και μετά από δύο διαδοχικά παιχνίδια στα οποία δεν είχε φύγει με σκυμμένο το κεφάλι από το χορτάρι, αναγκάστηκε να το κάνει. Οι «βιολετί» έχουν συγκεντρώσει 4 βαθμούς και βρίσκονται περίπου στη μέση του βαθμολογικού πίνακα. Με δεδομένο ότι απομάκρυναν τον πρώην προπονητή τους επειδή δεν τερμάτισαν στη δεκάδα, αν και πήραν το Κύπελλο, γίνεται εύκολα αντιληπτός ο στόχος τους. Βέβαια το πρόγραμμά τους στη συνέχεια θα είναι πιο «βαρύ» λόγω της συμμετοχής τους στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Τα δύο από τα τρία πιο πρόσφατα ματς τους ολοκληρώθηκαν Under.

Η κλήρωση της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ την έφερε στον πέμπτο όμιλο. Εκεί υπάρχει το μεγαθήριο που λέγεται Λίβερπουλ, όμως οι υπόλοιπες θέσεις πλην της κορυφής είναι «ανοιχτές», καθώς δεν την τρομάζουν ούτε η Λασκ Λίντσερ από την Αυστρία, ούτε η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ από το Βέλγιο. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι αποτελεί η ίδια φαβορί.

Αγωνιστικά Νέα: Δεν μπορούν να προσφέρουν ο αμυντικός Ζάντεν, ο μέσος Σκίτα και οι προωθημένοι Σισοκό και Φλέμινγκς. Πούλησε 10.000.000 ευρώ τον μέσο Τσαϊμπί στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης και πήρε τον χαφ Ντονούμ από τη Σταντάρ Λιέγης.

Την περασμένη Κυριακή κλήθηκε να αντιμετωπίσει εντός έδρας τη νεοφώτιστη Μετς, σ’ ένα ματς το οποίο θεωρητικά ήταν στα μέτρα της και θεωρούταν φαβορί για να επικρατήσει. Αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων και των προσδοκιών και ηττήθηκε (0-1). Το πρώτο μέρος ήταν επιεικώς μέτριο. Δημιούργησε όλη κι όλη μία υποψία φάσης και κινδύνευσε μόνο σε δύο περιπτώσεις, χωρίς να υπάρξουν ιδιαίτερες συγκινήσεις. Συνέχισε και στην επανάληψη να έχει τη συντριπτική κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως ιδέες στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Στο 69’ ο Γκαστιέν και ο Οζιέ δεν συνεννοήθηκαν και ο Μικαουτάτζε έκλεψε και πλάσαρε για το 0-1. Χρόνος υπήρχε όμως δεν υπήρχε καθαρό μυαλό. Είναι χαρακτηριστικό ότι έφτιαξε κι έχασε μόνο μία σημαντική ευκαιρία, δίχως να αλλάξει το παραμικρό μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Η Κλερμόν προς το παρόν αποτελεί τη δυσάρεστη έκπληξη στο ξεκίνημα της νέας αγωνιστικής περιόδου. Αποτελεί τη μοναδική ομάδα η οποία έχει υποστεί τρεις ήττες σε ισάριθμες αγώνες και παράλληλα τη μοναδική που δεν έχει πάρει έστω έναν πόντο. Χωρίς συγκομιδή λοιπόν, οι «λογχοφόροι» έχουν μείνει στον πάτο της κατάταξης και πιο συγκεκριμένα στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, απογοητεύοντας πλήρως. Υπάρχει χρόνος για να διορθώσουν την κατάσταση όμως προς το παρόν δεν δείχνουν ικανοί να τα καταφέρουν. Τα δύο πιο πρόσφατα ματς τους ήταν Under και No Goal.

Αγωνιστικά Νέα: Θα λείψει ξανά ο στόπερ Κοφριέ, όχι και ο εξτρέμ Ρασάνι ο οποίος είναι έτοιμος για το φετινό του ντεμπούτο. Έδωσε τον αμυντικό Βιετέσκα στην Κάλιαρι και πήρε τον επιθετικό Νίκολσον από τη Σπαρτάκ Μόσχας.

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Η πρώτη ήττα της σεζόν για την Τουλούζ δεν δημιούργησε ταραχές στο εσωτερικό της. Και δεν θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο άλλωστε, καθώς είχαν προηγηθεί θετικά αποτελέσματα. Στον αντίποδα η Κλερμόν παραπαίει ήδη και υπάρχει έντονη ανησυχία ότι φέτος θα κινδυνεύσει πάρα πολύ σοβαρά με υποβιβασμό. Ακόμα είναι πάρα πολύ νωρίς, ωστόσο υπάρχει έντονος προβληματισμός στο εσωτερικό των «λογχοφόρων». Δύσκολα όμως θα «σηκώσουν κεφάλι» σε αυτόν τον αγώνα και θα πάμε με τον «άσο» θεωρώντας ότι εύκολα ή δύσκολα θα επιβεβαιωθεί.

• Η ομάδα Τουλούζ ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο στους τελευταίους 5 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.X με απόδοση στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1