Τζένοα - Ουντινέζε

22/1/2022 16:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 191
0 - 0
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 829 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Τζένοα - Ουντινέζε στις 24/2/2024

• Θεατές: 5000
90+5'

90+5'

Το σημερινό παιχνίδι θα διεξαχθεί με περιορισμένο αριθμό θεατών στις εξέδρες, εξαιτίας των μέτρων κατά της εξάπλωσης του κορωνοϊού.

90+5'

5000 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Τζένοα: 52%, Ουντινέζε: 48%.

90+5'

Η ομάδα Τζένοα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+4'

Ο Isaac Success από την ομάδα Ουντινέζε προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ένας αντίπαλος παρεμβαίνει.

90+4'
Γέμισμα

Ο Rodrigo Becao εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

90+4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Milan Badelj από την ομάδα Τζένοα ανατρέπει τον Iyenoma Udogie

90+3'

Η ομάδα Ουντινέζε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Zinho Vanheusden από την ομάδα Τζένοα ανατρέπει τον Mato Jajalo

90+3'
Απόκρουση

Ο Bram Nuytinck απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90+2'

Ο Stefano Sturaro από την ομάδα Τζένοα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

90+2'

Ο Silvan Hefti από την ομάδα Τζένοα είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

90+2'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90+2'

Η ομάδα Ουντινέζε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+1'

90+1'

Η ομάδα Τζένοα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+1'

Ο Tolgay Arslan δίνει τη θέση του στον Mato Jajalo

90'

Κατοχή: Τζένοα: 53%, Ουντινέζε: 47%.

90'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Riccardo Calafiori από την ομάδα Τζένοα ανατρέπει τον Walace

90'

Ελεύθερο για την ομάδα Ουντινέζε

89'
Απόκρουση

89'

89'

Ο Stefano Sturaro από την ομάδα Τζένοα στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

88'

87'
Γέμισμα

Ο Stefano Sturaro εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

86'

Κίτρινη κάρτα για τον Nehuen Perez

86'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nehuen Perez από την ομάδα Ουντινέζε ανατρέπει τον Kelvin Yeboah

85'

Ο Manolo Portanova τιμωρείται για σπρώξιμο στον Nehuen Perez

85'

85'

84'

Ο Caleb Ekuban δίνει τη θέση του στον Riccardo Calafiori

84'

84'

Ο Iyenoma Udogie από την ομάδα Ουντινέζε στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

83'

Κίνδυνος! Ο Tolgay Arslan από την ομάδα Ουντινέζε δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

83'
Απόκρουση

Ο Mattia Bani απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

83'
Σέντρα

Ο Nahuel Molina κάνει τη σέντρα

83'

Ο Gerard Deulofeu από την ομάδα Ουντινέζε εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

83'

Η ομάδα Ουντινέζε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

83'
Απόκρουση

Ο Silvan Hefti απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

82'

Ο Gerard Deulofeu από την ομάδα Ουντινέζε εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

82'
Απόκρουση

Ο Kelvin Yeboah απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

82'

81'

81'

81'

Κατοχή: Τζένοα: 55%, Ουντινέζε: 45%.

79'
Κόκκινη κάρτα

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! - Ο Andrea Cambiaso βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται

79'

Κίτρινη κάρτα για τον Andrea Cambiaso

79'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Andrea Cambiaso υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Rodrigo Becao

79'
Απόκρουση

79'

Ο Stefano Sturaro από την ομάδα Τζένοα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

78'
Απόκρουση

Ο Nehuen Perez απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

78'
Γέμισμα

77'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Iyenoma Udogie από την ομάδα Ουντινέζε ανατρέπει τον Milan Badelj

77'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Silvan Hefti από την ομάδα Τζένοα ανατρέπει τον Isaac Success

77'

Η ομάδα Ουντινέζε έχει την κατοχή της μπάλας

77'

76'

Ο Bram Nuytinck τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mattia Bani

75'

Η ομάδα Ουντινέζε παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

75'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Isaac Success από την ομάδα Ουντινέζε ανατρέπει τον Mattia Bani

74'

Μετά από βίαιο μαρκάρισμα, ο Tolgay Arslan δικαίως σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

73'

Μετά από βίαιο μαρκάρισμα, ο Manolo Portanova δικαίως σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

73'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Manolo Portanova από την ομάδα Τζένοα ανατρέπει τον Rodrigo Becao

73'

Ο Beto δίνει τη θέση του στον Isaac Success

72'

Κίτρινη κάρτα για τον Gerard Deulofeu

72'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Gerard Deulofeu από την ομάδα Ουντινέζε ανατρέπει τον Kelvin Yeboah

72'

Ο Bram Nuytinck από την ομάδα Ουντινέζε προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ένας αντίπαλος παρεμβαίνει.

72'
Γέμισμα

Ο Gerard Deulofeu εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

71'

Ο Andrea Cambiaso από την ομάδα Τζένοα κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Nahuel Molina

71'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Milan Badelj από την ομάδα Τζένοα ανατρέπει τον Walace

70'

Κατοχή: Τζένοα: 54%, Ουντινέζε: 46%.

70'

69'

Ο Kelvin Yeboah από την ομάδα Τζένοα είναι σε θέση οφσάιντ

69'

Κίνδυνος! Ο Andrea Cambiaso από την ομάδα Τζένοα δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

69'

68'

Ο Brandon Soppy δίνει τη θέση του στον Iyenoma Udogie

68'

67'

67'

Ο Mattia Destro δίνει τη θέση του στον Felipe Caicedo

67'
Απόκρουση

66'

66'

66'

65'

65'
Απόκρουση

Ο Rodrigo Becao απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

65'
Σέντρα

Ο Manolo Portanova κάνει τη σέντρα

64'
Απόκρουση

Ο Marco Silvestri απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

64'
Σέντρα

Ο Silvan Hefti κάνει τη σέντρα

64'

63'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

63'

62'
Απόκρουση

62'
Σέντρα

62'

62'

61'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Mattia Destro από την ομάδα Τζένοα αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

61'
Σέντρα

Ο Andrea Cambiaso κάνει τη σέντρα

61'

Το σουτ του Caleb Ekuban μπλοκάρεται

61'

60'

60'

59'

Ο Mattia Destro από την ομάδα Τζένοα κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Walace

58'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Milan Badelj από την ομάδα Τζένοα ανατρέπει τον Tolgay Arslan

58'

57'

Η ομάδα Ουντινέζε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

57'

57'

Ο Nehuen Perez είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

56'

Κατοχή: Τζένοα: 58%, Ουντινέζε: 42%.

56'

Ο Mattia Destro από την ομάδα Τζένοα στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Τόσο κοντά!

55'
Σέντρα

Ο Stefano Sturaro κάνει τη σέντρα

55'

55'

54'

Ο Johan Vasquez δίνει τη θέση του στον Andrea Cambiaso

54'
Σέντρα

Ο Milan Badelj από την ομάδα Τζένοα προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

54'

53'

Ο Kelvin Yeboah τιμωρείται για σπρώξιμο στον Marco Silvestri

53'

Ο Mattia Bani κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Marco Silvestri μπλοκάρει εύκολα

53'

Ο Manolo Portanova από την ομάδα Τζένοα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

52'

Ο Kelvin Yeboah από την ομάδα Τζένοα είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

52'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Milan Badelj από την ομάδα Τζένοα ανατρέπει τον Beto

51'

51'
Απόκρουση

51'

Το αμυντικό λάθος του Bram Nuytinck μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

50'

Κατοχή: Τζένοα: 57%, Ουντινέζε: 43%.

50'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kelvin Yeboah από την ομάδα Τζένοα ανατρέπει τον Rodrigo Becao

49'

Ο Nahuel Molina από την ομάδα Ουντινέζε είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

49'

Ο Nahuel Molina από την ομάδα Ουντινέζε παίζει το 1-2 με τον Beto.

49'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Manolo Portanova από την ομάδα Τζένοα ανατρέπει τον Nehuen Perez

48'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Caleb Ekuban από την ομάδα Τζένοα ανατρέπει τον Beto

47'

47'

46'

46'

45+2'

45+2'

45+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Silvan Hefti από την ομάδα Τζένοα ανατρέπει τον Jean-Victor Makengo

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

45'

Ο Tolgay Arslan τιμωρείται για σπρώξιμο στον Kelvin Yeboah

44'

44'

Ο Johan Vasquez από την ομάδα Τζένοα δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

44'
Απόκρουση

Ο Nehuen Perez αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

43'
Γέμισμα

Ο Manolo Portanova εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

43'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nehuen Perez από την ομάδα Ουντινέζε ανατρέπει τον Manolo Portanova

42'
Απόκρουση

41'
Σέντρα

41'

41'

Κίτρινη κάρτα για τον Jean-Victor Makengo

40'

Ο Jean-Victor Makengo από την ομάδα Ουντινέζε το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Caleb Ekuban

40'

39'

Κίτρινη κάρτα για τον Stefano Sturaro

39'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Stefano Sturaro για την ομάδα Τζένοα. Ο Jean-Victor Makengo σταματάει την φάση.

39'

Η ομάδα Τζένοα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

39'

38'

Ο Gerard Deulofeu τιμωρείται για σπρώξιμο στον Stefano Sturaro

38'

Η ομάδα Τζένοα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

37'

Η ομάδα Τζένοα έχει την κατοχή της μπάλας

37'

37'

Η ομάδα Ουντινέζε εκδηλώνει επίθεση

36'

36'

Κατοχή: Τζένοα: 59%, Ουντινέζε: 41%.

35'

35'

34'

Η ομάδα Τζένοα εκδηλώνει επίθεση

33'

32'

32'

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία! Ο Mattia Destro από την ομάδα Τζένοα αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Σπατάλησε την ευκαιρία.

32'

Ο Caleb Ekuban από την ομάδα Τζένοα βρίσκει τον συμπαίκτη του με τακουνάκι.

31'

Ο Kelvin Yeboah από την ομάδα Τζένοα στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

31'

Ο Kelvin Yeboah από την ομάδα Τζένοα προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

31'

30'

30'
Σέντρα

Ο Silvan Hefti από την ομάδα Τζένοα προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

30'

Κατοχή: Τζένοα: 60%, Ουντινέζε: 40%.

30'

Ελεύθερο για την ομάδα Τζένοα

29'

Ο Rodrigo Becao από την ομάδα Ουντινέζε δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

29'

Ένας παίκτης από την ομάδα Ουντινέζε στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά.

29'

Το σουτ του Walace μπλοκάρεται

29'
Απόκρουση

Ο Salvatore Sirigu απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

29'

Ο Gerard Deulofeu από την ομάδα Ουντινέζε εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

28'
Απόκρουση

Ο Manolo Portanova απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

28'
Απόκρουση

Ο Milan Badelj απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

28'
Γέμισμα

27'

Ο Stefano Sturaro από την ομάδα Τζένοα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Gerard Deulofeu

27'

Ο Caleb Ekuban υποπίπτει σε χέρι

26'

Ο Tolgay Arslan από την ομάδα Ουντινέζε το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Kelvin Yeboah

26'

25'

25'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kelvin Yeboah από την ομάδα Τζένοα ανατρέπει τον Tolgay Arslan

25'

24'

23'

Ο Jean-Victor Makengo τιμωρείται για σπρώξιμο στον Stefano Sturaro

23'

22'

Ο Bram Nuytinck τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mattia Destro

22'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Milan Badelj από την ομάδα Τζένοα ανατρέπει τον Gerard Deulofeu

21'

21'

20'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Jean-Victor Makengo για την ομάδα Ουντινέζε. Ο Stefano Sturaro σταματάει την φάση.

20'

20'

19'

18'

Ο Manolo Portanova τιμωρείται για σπρώξιμο στον Brandon Soppy

18'

Ο Beto τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mattia Bani

17'

17'

16'

Ο Marco Silvestri κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

16'
Κακό κοντρόλ

Ο Kelvin Yeboah από την ομάδα Τζένοα έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

16'
Σέντρα

16'

15'

15'

Ο Stefano Sturaro τιμωρείται για σπρώξιμο στον Brandon Soppy

14'

Ο Kelvin Yeboah τιμωρείται για σπρώξιμο στον Bram Nuytinck

13'

Ο Gerard Deulofeu τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mattia Bani

13'

12'

11'

Ο Beto από την ομάδα Ουντινέζε κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Zinho Vanheusden

11'

Η ομάδα Τζένοα παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

10'

10'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Stefano Sturaro από την ομάδα Τζένοα ανατρέπει τον Walace

9'

8'
Απόκρουση

8'
Σέντρα

8'

8'

Ο Manolo Portanova από την ομάδα Τζένοα προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ένας αντίπαλος παρεμβαίνει.

7'

Ένας παίκτης από την ομάδα Τζένοα στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά.

7'

7'
Απόκρουση

Ο Tolgay Arslan απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

7'

7'
Απόκρουση

Ο Tolgay Arslan απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

7'

6'

Κατοχή: Τζένοα: 50%, Ουντινέζε: 50%.

6'
Σέντρα

Ο Zinho Vanheusden από την ομάδα Τζένοα προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

6'
Απόκρουση

6'

6'
Απόκρουση

5'

4'

Ο Stefano Sturaro είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

3'

3'

Ο Kelvin Yeboah κάνει το σουτ, ο Marco Silvestri αποκρούει αλλά δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα...

3'

Ο Caleb Ekuban κάνει το σουτ, ο Marco Silvestri αποκρούει αλλά δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα...

3'

Ο Zinho Vanheusden από την ομάδα Τζένοα βρίσκει με κεφαλιά έναν συμπαίκτη του.

3'

Ο Manolo Portanova από την ομάδα Τζένοα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

2'
Απόκρουση

Ο Beto απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

2'

2'

1'

1'
Απόκρουση

Ο Zinho Vanheusden απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

1'

Ένας παίκτης από την ομάδα Ουντινέζε στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά.

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

1'

Η ομάδα Ουντινέζε είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stadio Luigi Ferraris, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Ανάγκη για νίκη με το νέο προπονητή η Τζένοα

Η Τζένοα με νέο προπονητή στον πάγκο, υποδέχεται την Ουντινέζε ψάχνοντας ένα αποτέλεσμα που θα της δώσει ψυχολογία για τη συνέχεια.

ΤΖΕΝΟΑ

Με υπηρεσιακό προπονητή στον πάγκο ταξίδεψε στη Φλωρεντία την προηγούμενη αγωνιστική να αντιμετωπίσει την Φιορεντίνα και γνώρισε ταπεινωτική ήττα με 6-0. Σαν να μην κατέβηκε ποτέ στο γήπεδο και να είχε αποδεχτεί από πριν την ήττα της. Ένα μακρινό σουτ του Πορτανόβα είχε να παρουσιάσει όλο και όλο στην αρχή του παιχνιδιού, ο Τερατσιάνο απέκρουσε το πέναλτι του Βλάχοβιτς στο 11’ αλλά από τη στιγμή που δέχτηκε το γκολ στο 15’ ήρθε η κατάρρευση. Ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος ευρισκόμενη με 3-0 πίσω στο σκορ, δέχτηκε άλλα τρία γκολ στην επανάληψη και θέλει να ξεχάσει γρήγορα το παιχνίδι.

Από τις χειρότερες φετινές της εμφανίσεις και η αλήθεια είναι πως έχει αρκετές κακές στο πρόγραμμα της. Η απομάκρυνση του Σεφτσένκο δεν λειτούργησε θετικά στο πρώτο παιχνίδι και η διοίκηση αποφάσισε να προσλάβει τον Γερμανό Αλεξάντερ Μπλέσιν. Ο 48χρονος τεχνικός ήταν για χρόνια στα τμήματα υποδομής της Λειψίας και η μοναδική φορά που έχει καθίσει σε πάγκο πρώτης ομάδας είναι στην Οστάνδη από την οποία και αποχώρησε για να αναλάβει τη Τζένοα.

Άλλο ένα στοίχημα για τους Γενοβέζους μετά τον Σεφτσένκο. Η κατάσταση είναι δύσκολη, η σωτηρία απέχει έξι βαθμούς και το θέμα είναι πως με την εικόνα της δεν πείθει. Ο Μπλέσιν δεν έχει σίγουρα την εμπειρία από τέτοιες καταστάσεις, αν σώσει την ομάδα θα ενεργοποιηθεί οψιόν για τα επόμενα δύο χρόνια.

«Όλα έγιναν πολύ γρήγορα. Είμαι πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι εδώ. Η Τζένοα είναι ένα τοπ κλαμπ με μεγάλη ιστορία και εννιά πρωταθλήματα. Είναι ένα τεράστιο βήμα για την καριέρα μο υ και είμαι περήφανος που βρίσκομαι εδώ. Θα προσπαθήσουμε να πάρουμε το καλύτερο δυνατό από την ομάδα», τόνισε ο κόουτς Μπλεσίν.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε και επιστρέφει ο μπακ Βάσκεζ (14/1). Παραμένουν εκτός οι αμυντικοί Κρισίτο (15/5) και Μακσίμοβιτς (5/0), οι μέσοι Μπεχράμι (10/0) και Ερνάνι (12/0) και ο φορ Καλόν (13/0).

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ

Στάθηκε καλά στο «Ολίμπικο» απέναντι στη Λάτσιο για τους «16» του Κυπέλλου την Τρίτη όμως γνώρισε την ήττα στην παράταση με 1-0 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού. Μπορεί να μην είχε την κατοχή αλλά με εκφραστή των επιθέσεων της τον Σαξές απείλησε την αντίπαλη εστία. Ο Σιλβέστρι όποτε χρειάστηκε επενέβη σωτήρια το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί «άγγιξε» το 1-0 αλλά η μπάλα μετά από φάουλ του Αρσλάν κατέληξε στο δοκάρι. Στο 106’ δέχτηκε το γκολ, προσπάθησε να αντιδράσει αλλά χωρίς επιτυχία.

Δεν ήταν το φαβορί αλλά η εικόνα της ήταν καλή. Μετράει τρεις σερί ήττες στα τελευταία της παιχνίδια αλλά αντιμετώπισε τις Αταλάντα, Γιουβέντους και Λάτσιο οπότε δεν μπορεί να απογοητεύεται. Βρίσκεται στο +7 από την παραμονή της και μάλιστα με αγώνα λιγότερο, θα μας κάνει εντύπωση αν κινδυνέψει στο τέλος. Ο Τσιόφι είναι η αλήθεια πως έχει βελτιώσει την εικόνα της και γι’ αυτό παρέμεινε στον πάγκο. Στα μεταγραφικά ανακοίνωσε την απόκτηση του στόπερ Μαρί από την Άρσεναλ και του επίσης στόπερ Μπένκοβιτς από τη Λέστερ.

«Δεν έχουμε την ενέργεια να σκεφτούμε πως είναι η Τζένοα με τον νέο της προπονητή. Όλη την ενέργεια μας την διοχετεύουμε σε εμάς, στο τι θα δημιουργήσουμε και τι νοοτροπία θα έχουμε. Αυτό που βλέπω εγώ είναι μία καλή συνεργασία στο γήπεδο και διάθεση αυτοθυσίας», τόνισε ο κόουτς Τσιόφι.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε και επιστρέφει ο στόπερ Μπεκάο (18/0). Εκτός ο μεσοεπιθετικός Περέιρα (13/2).

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Τζένοα με νέο προπονητή στον πάγκο της προσπαθεί να βγει από το αδιέξοδο της και να πανηγυρίσει μετά από 19 σερί παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Η πίεση είναι στο μέρος της αλλά τέτοια παιχνίδια στην έδρα της πρέπει να τα κερδίζει αν θέλει να παραμείνει στην κατηγορία. Από την άλλη η Ουντινέζε αγωνίστηκε και μεσοβδόμαδα, μπορεί να νιώθει πιο άνετα με την υπόθεση παραμονή της για την ώρα αλλά δεν εφησυχάζετε. Νέος προπονητής και μεγαλύτερη ανάγκη για βαθμούς θα μας κάνει να ρισκάρουμε με τον άσο.

• Η ομάδα Ουντινέζε δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες στη διοργάνωση Σέριε A.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.62 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Τζένοα δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.28 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Τζένοα έχασε στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εντός έδρας στη διοργάνωση Σέριε A.
    Σημείο: 2 με απόδοση 2.08 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Τζένοα, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.71 στον ΟΠΑΠ

ΙΤΑΛΙΑ: Σέριε A