Τζένοα - Κάλιαρι

24/4/2022 19:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 1009
1 - 0
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 732 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Τζένοα - Κάλιαρι στις 29/4/2024

• Θεατές: 17257
90+5'

90+5'

17257 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Τζένοα: 56%, Κάλιαρι: 44%.

90+4'

Η ομάδα Κάλιαρι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+4'

Η ομάδα Τζένοα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+4'

90+4'

90+3'

Ο Filippo Melegoni δίνει τη θέση του στον Hernani

90+3'

90+2'

Ο Andrea Carboni από την ομάδα Κάλιαρι επιχείρησε γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας βγήκε και μάζεψε την μπάλα.

90+2'

Η ομάδα Κάλιαρι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+2'
Σέντρα

Ο Leonardo Pavoletti από την ομάδα Κάλιαρι προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

90+2'

90+1'

90+1'

Ελεύθερο για την ομάδα Τζένοα

90+1'

Ένας παίκτης από την ομάδα Κάλιαρι πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

90'

90'

Η ομάδα Κάλιαρι έχει την κατοχή της μπάλας

89'

Ο Kelvin Yeboah έδωσε την ασίστ για το γκολ.

89'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Milan Badelj σκοράρει με το δεξί πόδι!

89'

Ο Kelvin Yeboah από την ομάδα Τζένοα πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

89'

Το σουτ του Mattia Destro μπλοκάρεται

89'

Ο Filippo Melegoni από την ομάδα Τζένοα πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

89'

Η ομάδα Τζένοα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

88'

Ο Kelvin Yeboah τιμωρείται για σπρώξιμο στον Andrea Carboni

87'

87'

Ο Johan Vasquez από την ομάδα Τζένοα πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

87'

Ο Pablo Galdames από την ομάδα Τζένοα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

87'
Σέντρα

Ο Albert Gudmundsson από την ομάδα Τζένοα προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

86'

Ελεύθερο για την ομάδα Κάλιαρι

86'

Ο Mattia Destro πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

86'

Ο Filippo Melegoni από την ομάδα Τζένοα στέλνει την μπάλα στην καρδιά της περιοχής.

85'

Κατοχή: Τζένοα: 55%, Κάλιαρι: 45%.

85'

85'

84'

Ο Razvan Marin εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

84'

Κίτρινη κάρτα για τον Morten Frendrup

84'

Ο Morten Frendrup από την ομάδα Τζένοα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Marko Rog

84'

Ο Marko Rog από την ομάδα Κάλιαρι προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

84'

Η ομάδα Κάλιαρι ξεκινάει αντεπίθεση

83'

Η ομάδα Τζένοα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

83'

82'

Ο Luca Ceppitelli δίνει τη θέση του στον Sebastian Walukiewicz

82'

Ο Raoul Bellanova δίνει τη θέση του στον Nahitan Nandez

81'

Ο Kelvin Yeboah τιμωρείται για σπρώξιμο στον Alessio Cragno

81'
Γέμισμα

Ο Pablo Galdames εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

81'

Ο αρχηγός παραδίδει το περιβραχιόνιο του καθώς βγαίνει αλλαγή.

81'

Ο Stefano Sturaro δίνει τη θέση του στον Kelvin Yeboah

81'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Luca Ceppitelli για την ομάδα Κάλιαρι. Ο Mattia Destro σταματάει την φάση.

80'

80'

Ο Marko Rog από την ομάδα Κάλιαρι είχε προσπάθεια εκτός στόχου

80'

Ο Alessandro Deiola από την ομάδα Κάλιαρι πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

80'

Η ομάδα Κάλιαρι έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

80'

79'

Ο Johan Vasquez τιμωρείται για σπρώξιμο στον Leonardo Pavoletti

78'
Σέντρα

Ο Johan Vasquez από την ομάδα Τζένοα προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

78'

77'

Ο Alberto Grassi δίνει τη θέση του στον Marko Rog

77'

Ο Alessandro Deiola τιμωρείται για σπρώξιμο στον Stefano Sturaro

76'

75'

75'

74'

Ο Joao Pedro υποπίπτει σε χέρι

73'

72'

Ο Keita Balde δίνει τη θέση του στον Leonardo Pavoletti

72'

Ο Mattia Destro από την ομάδα Τζένοα πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

72'
Σέντρα

Ο Pablo Galdames κάνει τη σέντρα

72'
Απόκρουση

Ο Luca Ceppitelli απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

72'
Γέμισμα

71'

Κίτρινη κάρτα για τον Alberto Grassi

71'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Alberto Grassi υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Stefano Sturaro

71'

71'

Η ομάδα Τζένοα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

70'

Ο Filippo Melegoni από την ομάδα Τζένοα κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

70'

Ο Albert Gudmundsson από την ομάδα Τζένοα κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

70'
Απόκρουση

70'
Γέμισμα

70'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Giorgio Altare από την ομάδα Κάλιαρι ανατρέπει τον Mattia Destro

69'

69'

Ο Mattia Bani από την ομάδα Τζένοα πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

69'

Ο Pablo Galdames από την ομάδα Τζένοα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

69'
Σέντρα

68'

Ο Keita Balde από την ομάδα Κάλιαρι το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Milan Badelj

68'

67'

Το σουτ του Joao Pedro μπλοκάρεται

67'

Ο Joao Pedro από την ομάδα Κάλιαρι προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

67'

Ο Filippo Melegoni από την ομάδα Τζένοα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Keita Balde

66'

Ο Dalbert τιμωρείται για σπρώξιμο στον Morten Frendrup

65'

Ο Razvan Marin τιμωρείται για σπρώξιμο στον Filippo Melegoni

65'

65'

65'

64'

Ο Filippo Melegoni τιμωρείται για σπρώξιμο στον Alberto Grassi

64'

63'

Ο Razvan Marin από την ομάδα Κάλιαρι στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Τόσο κοντά!

63'

Ο Keita Balde κάνει το σουτ, ο Salvatore Sirigu αποκρούει αλλά δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα...

63'

Ο Keita Balde από την ομάδα Κάλιαρι προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

63'

62'

62'

62'

61'

61'

Κίτρινη κάρτα για τον Stefano Sturaro

61'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Stefano Sturaro για την ομάδα Τζένοα. Ο Keita Balde σταματάει την φάση.

60'

59'

Ο Caleb Ekuban δίνει τη θέση του στον Filippo Melegoni

59'

Ο Manolo Portanova δίνει τη θέση του στον Albert Gudmundsson

59'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Manolo Portanova για την ομάδα Τζένοα. Ο Andrea Carboni σταματάει την φάση.

59'

Ένας παίκτης από την ομάδα Τζένοα στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά.

59'

Ο Johan Vasquez από την ομάδα Τζένοα είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

59'

Το σουτ του Manolo Portanova μπλοκάρεται

58'

Ο Caleb Ekuban από την ομάδα Τζένοα πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

58'

Ο Caleb Ekuban από την ομάδα Τζένοα προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

58'

57'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Luca Ceppitelli από την ομάδα Κάλιαρι ανατρέπει τον Mattia Destro

57'

56'

Κατοχή: Τζένοα: 53%, Κάλιαρι: 47%.

56'

Ο Pablo Galdames από την ομάδα Τζένοα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Luca Ceppitelli

55'

Ο Giorgio Altare τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mattia Bani

55'

Ο Luca Ceppitelli από την ομάδα Κάλιαρι δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

55'
Γέμισμα

Ο Razvan Marin εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

54'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Mattia Bani για την ομάδα Τζένοα. Ο Joao Pedro σταματάει την φάση.

54'

Ο Alessio Cragno κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

54'
Σέντρα

Ο Johan Vasquez κάνει τη σέντρα

54'
Σέντρα

53'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Pablo Galdames από την ομάδα Τζένοα ανατρέπει τον Giorgio Altare

53'

52'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Milan Badelj από την ομάδα Τζένοα ανατρέπει τον Alberto Grassi

52'

52'

Η ομάδα Τζένοα έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

51'

Ο Mattia Destro από την ομάδα Τζένοα είναι σε θέση οφσάιντ

51'

50'

49'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Mattia Destro για αντιαθλητικό χτύπημα

49'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Mattia Destro για την ομάδα Τζένοα. Ο Luca Ceppitelli σταματάει την φάση.

49'

49'

48'

Παραλίγο! Ο Joao Pedro σουτάρει από μακρινή απόσταση αλλά η μπάλα σταματά στο δοκάρι!

48'

48'

Η ομάδα Κάλιαρι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

47'

47'

46'

46'

46'

Ο Nadiem Amiri δίνει τη θέση του στον Mattia Destro

46'

45+2'

45+1'

Ο Nadiem Amiri από την ομάδα Τζένοα είναι σε θέση οφσάιντ

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

Κατοχή: Τζένοα: 54%, Κάλιαρι: 46%.

45'

Το σουτ του Keita Balde μπλοκάρεται

45'

Ο Giorgio Altare από την ομάδα Κάλιαρι δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

45'
Γέμισμα

45'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mattia Bani από την ομάδα Τζένοα ανατρέπει τον Alberto Grassi

44'

43'

Ο Leo Oestigard τιμωρείται για σπρώξιμο στον Alessio Cragno

43'
Γέμισμα

42'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Luca Ceppitelli από την ομάδα Κάλιαρι ανατρέπει τον Caleb Ekuban

42'

42'

41'

Κίτρινη κάρτα για τον Joao Pedro

41'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Joao Pedro για την ομάδα Κάλιαρι. Ο Morten Frendrup σταματάει την φάση.

40'

Το σουτ του Johan Vasquez μπλοκάρεται

40'

40'

39'

Ο Joao Pedro από την ομάδα Κάλιαρι είναι σε θέση οφσάιντ

39'

39'

Ο Razvan Marin από την ομάδα Κάλιαρι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

38'
Απόκρουση

Ο Caleb Ekuban απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

38'

38'

37'
Σέντρα

Ο Dalbert από την ομάδα Κάλιαρι κάνει μία σέντρα που κοντράρει μέσα στην περιοχή.

37'

Η ομάδα Κάλιαρι εκδηλώνει επίθεση

37'
Απόκρουση

Ο Caleb Ekuban απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

36'

Ο Dalbert από την ομάδα Κάλιαρι εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

36'
Σέντρα

Ο Alessandro Deiola από την ομάδα Κάλιαρι προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

35'

Ο Caleb Ekuban από την ομάδα Τζένοα είναι σε θέση οφσάιντ

35'

35'

Ο Alessandro Deiola από την ομάδα Κάλιαρι το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Manolo Portanova

34'

34'

Ο Nadiem Amiri από την ομάδα Τζένοα προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

33'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alberto Grassi από την ομάδα Κάλιαρι ανατρέπει τον Milan Badelj

33'

32'
Σέντρα

Ο Raoul Bellanova από την ομάδα Κάλιαρι κάνει την σέντρα αλλά δεν βρίσκει στόχο

32'

Ο Raoul Bellanova από την ομάδα Κάλιαρι προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

31'

31'

31'

30'

ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Ο Nadiem Amiri έχει μια καταπληκτική ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά η προσπάθεια του με βολέ χτύπησε στο δοκάρι!

30'

Ο Pablo Galdames από την ομάδα Τζένοα δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

30'
Απόκρουση

Ο Giorgio Altare αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

30'
Σέντρα

Ο Stefano Sturaro κάνει τη σέντρα

29'
Απόκρουση

Ο Raoul Bellanova απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

29'
Σέντρα

Ο Morten Frendrup κάνει τη σέντρα

29'

29'

Το σουτ του Caleb Ekuban μπλοκάρεται

29'

28'
Απόκρουση

Ο Manolo Portanova απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

28'
Γέμισμα

Ο Dalbert εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

28'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mattia Bani από την ομάδα Τζένοα ανατρέπει τον Joao Pedro

27'

Ο Andrea Carboni τιμωρείται για σπρώξιμο στον Stefano Sturaro

26'

26'

26'

Κατοχή: Τζένοα: 52%, Κάλιαρι: 48%.

26'

25'

25'
Απόκρουση

25'
Σέντρα

24'

23'
Απόκρουση

Ο Mattia Bani απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

23'
Σέντρα

Ο Alessandro Deiola κάνει τη σέντρα

23'

Ο Alessandro Deiola από την ομάδα Κάλιαρι προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ένας αντίπαλος παρεμβαίνει.

23'
Γέμισμα

23'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Johan Vasquez από την ομάδα Τζένοα ανατρέπει τον Raoul Bellanova

22'

Καλή ενέργεια από τον Joao Pedro ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

22'

22'

21'

21'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Manolo Portanova από την ομάδα Τζένοα ανατρέπει τον Giorgio Altare

20'

20'

19'

19'

Ο Stefano Sturaro από την ομάδα Τζένοα κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

19'

18'

17'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Manolo Portanova από την ομάδα Τζένοα ανατρέπει τον Raoul Bellanova

17'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Andrea Carboni από την ομάδα Κάλιαρι ανατρέπει τον Nadiem Amiri

16'

16'

16'

Η ομάδα Κάλιαρι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

16'

16'

15'

15'

14'

Η ομάδα Τζένοα έχει την κατοχή της μπάλας

13'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Caleb Ekuban για την ομάδα Τζένοα. Ο Alessio Cragno σταματάει την φάση.

12'

12'

Ο Joao Pedro από την ομάδα Κάλιαρι πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

12'
Σέντρα

11'

11'

Κατοχή: Τζένοα: 68%, Κάλιαρι: 32%.

11'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Joao Pedro από την ομάδα Κάλιαρι ανατρέπει τον Stefano Sturaro

10'
Απόκρουση

Ο Stefano Sturaro απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

10'
Γέμισμα

Ο Alberto Grassi εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

10'

Ο Leo Oestigard από την ομάδα Τζένοα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Keita Balde

9'

9'

8'

Ο Manolo Portanova από την ομάδα Τζένοα κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

8'

Ο Caleb Ekuban επιστρέφει στο γήπεδο.

8'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

7'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Caleb Ekuban να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

7'

Ο Caleb Ekuban είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

6'

6'

5'

5'

4'

Ο Manolo Portanova σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Alessio Cragno ελέγχει την φάση

4'

Ο Caleb Ekuban τιμωρείται για σπρώξιμο στον Alberto Grassi

3'
Σέντρα

Ο Leo Oestigard κάνει τη σέντρα

2'

2'

1'

1'

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

Η ομάδα Κάλιαρι είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stadio Luigi Ferraris, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Το τελευταίο «χαρτί» για την Τζένοα

Η Τζένοα υποδέχεται την Κάλιαρι για την 34η αγωνιστική της Σέριε Α’. Κομβική μάχη για την παραμονή των δύο ομάδων με τους γηπεδούχους να βρίσκονται σε σαφώς δυσκολότερη θέση.

ΤΖΕΝΟΑ

Δεν πρόβαλε κάποια αντίσταση στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Μίλαν την προηγούμενη αγωνιστική, ηττήθηκε με 2-0 και ισοβαθμεί στην τελευταία θέση με τις Βενέτσια και Σαλερνιτάνα. Από τη στιγμή που δέχθηκε το γκολ στο 11’ πήγε «περίπατο» το πλάνο που είχε για να κρατήσει το μηδέν στην εστία της αλλά παρόλα αυτά δεν μπορούσε να γίνει και πάλι απειλητική. Το παιχνίδι βέβαια ήταν ισορροπημένο στο δεύτερο μέρος και απλά προς το τέλος του είδε την αντίπαλο της να πετυχαίνει και δεύτερο τέρμα.

Ήρθε και η 3η σερί ήττα στο πρωτάθλημα και πλέον τα περιθώρια για την παραμονή της στενεύουν επικίνδυνα. Το παιχνίδι απέναντι στην Κάλιαρι από την οποία απέχει έξι βαθμούς είναι ίσως το πιο σημαντικό της σεζόν, ενδεχόμενη ήττα θα σημαίνει και υποβιβασμό. Ακολουθεί το ντέρμπι με τη Σαμπντόρια και έπειτα οι αναμετρήσεις με τις Γιουβέντους και Νάπολι οπότε καταλαβαίνει κανείς πως αν δεν κερδίσει τα δύο ερχόμενα παιχνίδια της θα αποχαιρετήσει την κατηγορία. Όχι άδικα αν μας ρωτάτε, παρουσίασε ένα επιεικώς μέτριο σύνολο φέτος και μπορεί η αλλαγή προπονητή να της έδωσε ένα έναυσμα για αντεπίθεση αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

«Είναι ξεκάθαρο πως πρόκειται για ένα εξάποντο παιχνίδι. Μέσα στην εβδομάδα μπορούσε κανείς να διακρίνει την προσήλωση που είχαν οι παίκτες μου. Θα είναι μία πολύ σημαντική αναμέτρηση και πρέπει να βρούμε τον σωστό τρόπο. Δεν πρέπει να χάσουμε την υπομονή μας και από την αρχή πρέπει να δείξουμε πως θέλουμε τη νίκη», επισήμανε ο κόουτς Μπλέσιν.

Αγωνιστικά Νέα: Εκτός έμειναν ο στόπερ Βανχόιζντεν (14/0), ο μέσος Ροβέλα (20/0) και ο φορ Καλαφιόρι (9/0). Αμφίβολη η συμμετοχή του μπακ Καμπιάσο (25/1) και ο μέσος Στουράρο (23/1).

ΚΑΛΙΑΡΙ

Σε ένα καθοριστικό παιχνίδι για την παραμονή της την προηγούμενη αγωνιστική, επικράτησε με 1-0 της Σασσουόλο εντός έδρας και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Μπήκε από την αρχή δυνατά στην αναμέτρηση και έδειξε διάθεση να επιτεθεί, έχασε ευκαιρίες και άνοιξε το σκορ με μία προβολή του Παβολέτι στο 42’. Από τη στιγμή που βρήκε αυτό που έψαχνε, περιορίστηκε σε πιο αμυντικό ρόλο στην επανάληψη και μπορεί να απειλήθηκε περισσότερο αλλά κράτησε σχετικά εύκολα το μηδέν ενώ είχε και δοκάρι στις καθυστερήσεις.

Εδώ που έχει φτάσει αυτό που την ενδιαφέρει είναι τα αποτελέσματα και όχι ο τρόπου που θα έρθουν. Στο πρώτο μέρος βέβαια με τη Σασσουόλο ήταν σαφώς ανώτερη και η νίκη της ήταν δίκαιη. Έφτασε έτσι τους 28 βαθμούς, έξι παραπάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού αλλά δεν μπορεί να αισθάνεται ακόμα άνετα. Έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των πέντε αγώνων χωρίς νίκη, αν φύγει με τους τρεις βαθμούς από τη Γένοβα θα κάνει τεράστιο βήμα για την παραμονή της. Δεν έχει πείσει βέβαια το τελευταίο διάστημα, έχει ποιότητα στο ρόστερ της και αν προηγηθεί δύσκολα θα δεχθεί γκολ από αυτή την Τζένοα.

Ο προπονητής Βάλτερ Ματσάρι «έχασε» τη μητέρα του και δεν έδωσε το παρών στη συνέντευξη Τύπου του παιχνιδιού αλλά θα βρεθεί κανονικά στον πάγκο της ομάδας για την αναμέτρηση.

Αγωνιστικά Νέα: Παραμένουν εκτός οι μέσοι Ρογκ, Στρούτμαν (10/0), Νάντες (17/0) και ο στόπερ Γκολντανίγκα (10/0). Τιμωρημένος ο στόπερ Λοβάτο (19/0).

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Γένοβα, έστω η μισή, είναι στο πόδι καθώς η αναμέτρηση με την Κάλιαρι μπορεί και να καθορίσει όλη τη χρονιά. Δεν περιμένουμε βέβαια να δούμε μία επιθετική Τζένοα που θα «πνίξει» τον αντίπαλο της, πάλι συντηρητικά θα το πάει και θα ψάξει το ένα γκολ. Από την άλλη η Κάλιαρι μπορεί να νιώθει ελάχιστα πιο ασφαλής αλλά ξέρει πως με ήττα θα μπλέξει για τα καλά. Έβγαλε αντίδραση απέναντι στη Σασσουόλο και θέλει να δώσει συνέχεια. Η αλήθεια είναι πως περιμέναμε περισσότερο μοιρασμένες τις αποδόσεις, μάλιστα το διπλό είχε ανοίξει ψηλότερα. Καμία δεν θα ρισκάρει από την αρχή, πιθανή η ισοπαλία στο ημίχρονο.

• Στους τελευταίους 9 από 10 αγώνες της ομάδας Τζένοα, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Σέριε A).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.64 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Κάλιαρι έχασε στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες στη διοργάνωση Σέριε A.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.91 στον ΟΠΑΠ

ΙΤΑΛΙΑ: Σέριε A