21+

Τβέντε - Γκόου Αχέντ Ιγκλς

6/11/2022 15:30
Κωδ ΟΠΑΠ: 596
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 539 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Τβέντε - Γκόου Αχέντ Ιγκλς στις 25/2/2024

• Θεατές: 30000
90+10'

90+10'

30000 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+10'

Κατοχή: Τβέντε: 60%, Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 40%.

90+9'

Ο Rashaan Fernandes σταματά επιτυχώς το σουτ

90+9'

Το σουτ του Robin Propper μπλοκάρεται

90+9'

Η ομάδα Τβέντε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+8'

Η ομάδα Τβέντε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+8'

Ελεύθερο για την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς

90+7'

Ο Ramiz Zerrouki αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

90+7'

Η ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+6'

90+5'

Κατοχή: Τβέντε: 58%, Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 42%.

90+5'

90+5'

Ο Mathias Kjoeloe από την ομάδα Τβέντε εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

90+5'

Ο Jamal Amofa απομακρύνει τη μπάλα

90+4'

90+4'

Ο Julio Pleguezuelo αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

90+2'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Willum Willumsson της ομάδας Γκόου Αχέντ Ιγκλς μετουσιώνει σε γκολ το πέναλτι με το αριστερό πόδι! Ο Lars Unnerstall επέλεξε τη λάθος γωνία.

90+2'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Ramiz Zerrouki, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

90+1'

Ο Luca Everink έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

90+1'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να αλλάξει την απόφασή του και να καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς!

90+1'

Κατοχή: Τβέντε: 6%, Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 94%.

90'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

90'

Κατοχή: Τβέντε: 59%, Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 41%.

90'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Luca Everink από την ομάδα Τβέντε υποπίπτει σε πέναλτι καθώς ανέτρεψε τον Willum Willumsson.

89'

Ο Ramiz Zerrouki απομακρύνει τη μπάλα

89'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Luca Everink από την ομάδα Τβέντε ανατρέπει τον Rashaan Fernandes

89'

Ο Ricky van Wolfswinkel από την ομάδα Τβέντε είναι σε θέση οφσάιντ

87'

Ο Philippe Rommens δίνει τη θέση του στον Rashaan Fernandes

87'

Ο Jay Idzes δίνει τη θέση του στον Gerrit Nauber

87'

Ο Michel Vlap δίνει τη θέση του στον Julio Pleguezuelo

87'

Ο Virgil Misidjan δίνει τη θέση του στον Anass Salah-Eddine

86'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Finn Stokkers, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

86'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sylla Sow από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς ανατρέπει τον Ramiz Zerrouki

85'

Η ομάδα Τβέντε έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

85'

Ο Lars Unnerstall κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

85'

84'

Ο Gijs Smal απομακρύνει τη μπάλα

84'

Ο Robin Propper υποπίπτει σε χέρι

83'

Ο Lars Unnerstall από την ομάδα Τβέντε απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

83'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ricky van Wolfswinkel από την ομάδα Τβέντε ανατρέπει τον Jay Idzes

83'

Ο Robin Propper σταματά επιτυχώς το σουτ

83'

Το σουτ του Finn Stokkers μπλοκάρεται

82'

Ελεύθερο για την ομάδα Τβέντε

82'

Ο Jay Idzes από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς είχε προσπάθεια εκτός στόχου

82'

Ο Philippe Rommens από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

82'

Ο Mees Hilgers απομακρύνει τη μπάλα

82'

Η ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς εκδηλώνει επίθεση

81'

81'

80'

80'

78'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Ricky van Wolfswinkel για την ομάδα Τβέντε. Ο Jay Idzes σταματάει την φάση.

78'

77'

Ο Ramiz Zerrouki κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

77'

Ο Mathias Kjoeloe απομακρύνει τη μπάλα

76'

76'

Ο Michel Vlap κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

76'

Ο Oliver Edvardsen κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Ramiz Zerrouki.

75'

Η ομάδα Τβέντε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

75'

Κατοχή: Τβέντε: 63%, Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 37%.

75'

75'

Ο Michel Vlap επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

74'

Ο Willum Willumsson από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Ramiz Zerrouki

74'

73'

Ο Jeffrey De Lange κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

72'

72'

Ο Vaclav Cerny δίνει τη θέση του στον Daan Rots

71'

Ο Sem Steijn είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Mathias Kjoeloe

70'

Ο Sem Steijn είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

70'

70'

Κατοχή: Τβέντε: 62%, Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 38%.

70'

Το σουτ του Sem Steijn μπλοκάρεται

70'

Ο Jay Idzes απομακρύνει τη μπάλα

69'

Ο Sem Steijn από την ομάδα Τβέντε εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

69'

Ο Tesfaldet Tekie απομακρύνει τη μπάλα

68'

Η ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

68'

Ο Robin Propper από την ομάδα Τβέντε απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

67'

67'

67'

Το σουτ του Sylla Sow μπλοκάρεται

66'

66'

Η ομάδα Τβέντε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

66'

Ο Gijs Smal σταματά επιτυχώς το σουτ

65'

Το σουτ του Philippe Rommens μπλοκάρεται

65'

65'

Ο Philippe Rommens από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς είχε προσπάθεια εκτός στόχου

65'

Η ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

65'

64'

64'

Η ομάδα Τβέντε έχει την κατοχή της μπάλας

63'

Ο Robin Propper κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

63'

Η ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

63'

Ο Michel Vlap απομακρύνει τη μπάλα

63'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Luca Everink από την ομάδα Τβέντε ανατρέπει τον Oliver Edvardsen

62'

Η ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς έχει την κατοχή της μπάλας

61'

Ο Finn Stokkers από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς είναι σε θέση οφσάιντ

61'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Willum Willumsson από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς ανατρέπει τον Michel Vlap

60'

60'

60'

Ο Bobby Adekanye δίνει τη θέση του στον Sylla Sow

60'

Ο Isac Lidberg δίνει τη θέση του στον Finn Stokkers

59'

Ο Evert Linthorst δίνει τη θέση του στον Tesfaldet Tekie

59'

Ο Mats Deijl αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

59'

58'

Ο Sem Steijn απομακρύνει τη μπάλα

58'

Ο Jay Idzes κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

57'

57'

Ο Joshua Brenet είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Luca Everink

57'

Ο Joshua Brenet είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

56'

Κατοχή: Τβέντε: 64%, Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 36%.

55'

54'

54'

54'

Ο Joshua Brenet σταματά επιτυχώς το σουτ

54'

Το σουτ του Bas Kuipers μπλοκάρεται

53'

53'

Ο Michel Vlap αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

53'

Ο Virgil Misidjan από την ομάδα Τβέντε εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

53'

Ο Bas Kuipers σταματά επιτυχώς το σουτ

53'

Το σουτ του Ramiz Zerrouki μπλοκάρεται

53'

Καλή ενέργεια από τον Joshua Brenet ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

52'

Ο Virgil Misidjan τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

51'

Ο Jamal Amofa από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

51'

Η ομάδα Τβέντε εκδηλώνει επίθεση

51'

51'

Ο Sem Steijn τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

51'

Ο Oliver Edvardsen κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Sem Steijn.

50'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Virgil Misidjan για την ομάδα Τβέντε. Ο Bobby Adekanye σταματάει την φάση.

50'

49'

49'

Ο Willum Willumsson κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

49'

48'

47'

Ο Joshua Brenet κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

47'

46'

46'

45+5'

45+5'

45+4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mats Deijl από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς ανατρέπει τον Gijs Smal

45+3'

45+2'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Willum Willumsson από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

45+2'

Ο Philippe Rommens από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

45+2'

Ο Bobby Adekanye σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Lars Unnerstall ελέγχει την φάση

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

45+1'

Ο Robin Propper από την ομάδα Τβέντε δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

45+1'

Ο Robin Propper από την ομάδα Τβέντε κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Isac Lidberg

45'

Ο Virgil Misidjan από την ομάδα Τβέντε είναι σε θέση οφσάιντ

45'

45'

Ο Ricky van Wolfswinkel κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Philippe Rommens.

44'

44'

43'

43'

43'

42'

42'

Ο Vaclav Cerny είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

41'

41'

41'

Η ομάδα Τβέντε ξεκινάει αντεπίθεση

41'

Ο Robin Propper απομακρύνει τη μπάλα

40'

Ο Sem Steijn σταματά επιτυχώς το σουτ

40'

Το σουτ του Oliver Edvardsen μπλοκάρεται

40'

Ο Evert Linthorst από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

40'

Κατοχή: Τβέντε: 69%, Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 31%.

40'

39'

Ο Michel Vlap κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Willum Willumsson.

39'

38'

38'

Ο Sem Steijn εκτελεί το φάουλ προς την εστία, αλλά ο Jeffrey De Lange ελέγχει την φάση

37'

Ο Bobby Adekanye από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς βλέπει την κίτρινη κάρτα μετά από αρκετά φάουλ στα οποία υπέπεσε.

37'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Bobby Adekanye από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς ανατρέπει τον Virgil Misidjan

36'

Ο Bobby Adekanye από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Mees Hilgers

36'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ricky van Wolfswinkel από την ομάδα Τβέντε ανατρέπει τον Philippe Rommens

35'

34'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Ricky van Wolfswinkel της ομάδας Τβέντε στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι με το δεξί πόδι! Ο Jeffrey De Lange λίγο έλειψε να αποκρούσει.

33'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να αλλάξει την απόφασή του και να καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Τβέντε!

32'

30'

ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο Bas Kuipers κάνει χέρι εντός περιοχής. Έντονες διαμαρτυρίες από τον Bas Kuipers αλλά ο διαιτητής δε συγκινείται

30'

30'

Ο Mees Hilgers κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

30'

Κατοχή: Τβέντε: 70%, Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 30%.

30'

29'

29'

Ο Philippe Rommens σταματά επιτυχώς το σουτ

29'

Το σουτ του Michel Vlap μπλοκάρεται

29'

Ο Jamal Amofa σταματά επιτυχώς το σουτ

29'

Το σουτ του Vaclav Cerny μπλοκάρεται

28'

Ο Philippe Rommens κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Virgil Misidjan.

28'

28'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Joshua Brenet από την ομάδα Τβέντε αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

28'

Ο Ricky van Wolfswinkel σουτάρει προς την εστία αλλά ο Jeffrey De Lange μπλοκάρει

28'

Η σέντρα από τον Ramiz Zerrouki από την ομάδα Τβέντε βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

27'

Ο Jamal Amofa τιμωρείται για σπρώξιμο στον Ricky van Wolfswinkel

26'

Ο Jay Idzes από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

26'

25'

Κατοχή: Τβέντε: 68%, Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 32%.

25'

Ο Evert Linthorst απομακρύνει τη μπάλα

25'

24'

24'

Το σουτ του Virgil Misidjan μπλοκάρεται

24'

Ο Willum Willumsson απομακρύνει τη μπάλα

24'

Ο Vaclav Cerny από την ομάδα Τβέντε εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

24'

24'

23'

Ο Jay Idzes σταματά επιτυχώς το σουτ

23'

Το σουτ του Ricky van Wolfswinkel μπλοκάρεται

23'

22'

22'

Ο Evert Linthorst σταματά επιτυχώς το σουτ

22'

21'

Ο Gijs Smal κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

21'

21'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Isac Lidberg από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

21'

20'

Κατοχή: Τβέντε: 66%, Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 34%.

20'

Ο Joshua Brenet απομακρύνει τη μπάλα

19'

19'

Ο Bobby Adekanye αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

19'

18'

Ο Mees Hilgers από την ομάδα Τβέντε δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

18'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Mees Hilgers για την ομάδα Τβέντε. Ο Oliver Edvardsen σταματάει την φάση.

18'

18'

Ο Michel Vlap από την ομάδα Τβέντε είχε προσπάθεια εκτός στόχου

18'

18'

17'

17'

16'

15'

14'

14'

Ο Ramiz Zerrouki από την ομάδα Τβέντε δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

14'

13'

Ο Oliver Edvardsen σταματά επιτυχώς το σουτ

13'

Το σουτ του Joshua Brenet μπλοκάρεται

13'

13'

Ο Jeffrey De Lange από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

13'

12'

12'

Ο Bobby Adekanye από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Ramiz Zerrouki

12'

11'

11'

11'

Ο Bobby Adekanye είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

10'

10'

Κατοχή: Τβέντε: 67%, Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 33%.

10'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mees Hilgers από την ομάδα Τβέντε ανατρέπει τον Bobby Adekanye

9'

8'

Ο Ricky van Wolfswinkel σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Jeffrey De Lange ελέγχει την φάση

8'

Ο Jamal Amofa κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

8'

7'

7'

Ο Mats Deijl σταματά επιτυχώς το σουτ

7'

6'

6'

5'

5'

Κατοχή: Τβέντε: 78%, Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 22%.

5'

Ο Mees Hilgers τιμωρείται για σπρώξιμο στον Bobby Adekanye

4'

4'

Ο Ricky van Wolfswinkel από την ομάδα Τβέντε είχε προσπάθεια εκτός στόχου

4'

Ο Vaclav Cerny τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

3'

3'

2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Evert Linthorst από την ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς ανατρέπει τον Virgil Misidjan

1'

1'

Ο Ricky van Wolfswinkel τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

1'

1'

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Η ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το De Grolsch Veste, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Σε φόρμα οι «αετοί», αλλά... μιλάει το «κάστρο» των «κόκκινων»

Η Τβέντε υποδέχεται το «Ντε Γκρολς Βέστε» την Γκόου Αχέντ Ιγκλς για την 13η αγωνιστική της Ερεντιβίζιε. Από εντός έδρας νίκη επί της Βάαλβαϊκ προέρχονται οι γηπεδούχοι, ενώ την έδρα τους εκμεταλλέυτηκαν και οι φιλοξενούμενοι την περασμένη αγωνιστική επικρατώνβτας της Εξέλσιορ.

Νίκησε άνετα, όπως συνηθίζει εντός έδρας, με 3-0 την Βάαλβαϊκ. Το μοτίβο ήταν όπως και σε όλα της τα παιχνίδια στο σπίτι της. Πίεσε από την αρχή και τελικά με υπομονή και επιμονή βρήκε το γκολ στο 33' με προβολήξ του Στάιν από κοντά, ενώ στο 41' έχασε ανεπανάληπτη διπλή ευκαιρία με Φαν Βόλσφβίνκελ και Μισιτζάν να μην μπορούν να σκορ΄ρουν, αλλά ό,τι δεν κατάφεραν αυτοί το κατάφερε ο Στάιν ξανά στο 45' με όμορφη εκτέλεση από το ύψος του πέναλτι, ύστερα από «μαγική» ατομική ενέργεια και ασίστ του προωθημένου Σμαλ. Στο δεύτερο μέρος κατέβασε ταχύτητα και έκανε διαχείριση, χωρίς να απειληθεί πάντως, με τον Φαν Βόλφσβινκελ στο 88' να βάζει από κοντά το κερασάκι στην... τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη των «κόκκινων» χωρίς μάλιστα να δεχτούν γκολ, ενώ εντός έδρας δεν μετρούν καμία βαθμολογική απώλεια έχοντας 6/6 με τέρματα 18-1. Θεωρητικά δεν είναι διεκδικητές του τίτλου, αλλά με την βαθμολογική συγκομιδή που έχουν (4η θέση με 25 πόντους) και αν αρχίσουν να εμαφνίζονται το ίδιο αποτελεσματικοί εκτός έδρας τίποτα δεν μπορεί να αποκλειστεί σαν πιθανότητα, αφού το σύνολο του Γιανς έχει πολύ μεγάλες δυνατότητες.

«Δεν θέλουμε να χάσουμε ούτε βαθμό στην έδρα μας και με αυτό κινούμαστε ως οδηγό και για το ματς με την Γκοου Αχέντ Ιγκλς, η οποία είναι επίσης σε εξαιρετική κατάσταση. Δεν κοιτάμε την βαθμολογία αυτή τη στιγμή, αλλά τον επόμενο αντίπαλο και την διατήρηση του σερί μας» τόνισε ο τεχνικός της Τβέντε, Ρον Γιανς.

Αγωνιστικά νέα: Επιστρέφει ο μέσος Σάντιλεκ (3/0), αλλά παραμένουν εκτός ο εξτρέμ Τζόλης (8/1) και ο μέσος και αρχηγός της ομάδας, Μπράμα (6/0).Νίκησε 3-1 την Εξέλσιορ εντός έδρας και συνέχισε την σταθερά ανοδική της πορεία. Ήταν καλύτερη εξ αρχής και έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 7' με τον Αντεκάνιε να νικιέται σε τετ-α-τετ από τον αντίπαλο γκολκίπερ. Οι «αετοί» ήλεγχαν πάντως το ματς και στο 39' άνοιξαν το σκορ με τον Βίλουμσον να ολοκληρώνει υπέροχο συνδυασμό, ενώ στο στο 41' ο σκόρερ έκανε την ασίστ στον Αντεκάνια που αυτή τη φορά δεν αστόχησε και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Λίντμπεργκ στο 61', ύστερα από δπυο χαμένες ευκαιρίες, έκανε το 3-0 και «καθάρισε» το ματς, στο οποίο οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνα της Εξέλσιορ, που το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό σκορ στο 72' με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Η Γκόου Αχέντ Ιγκλς έχει... ξεχάσει πλέον την ήττα αφού μετρά ρεκόρ 3-4-0 στα τελευταία 7 ματς και η δουλειά του Ρενέ Χάκε, που αμφισβητήθηκε έντονα στο ξεκίνημα, όταν η ομάδα μέτρησε 5 ήττες στη σειρά, έχει αρχίσει να φαίνεται. Βρίσκεται πλέον στην 11η θέση με 13 βαθμούς και στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη, έχοντς όμως πολύ ενθαρρυντική εικόνα και δύσκολα θα «μπλέξει» σε περιπέτειες αν συνεχίσει έτσι.

«Τα καταφέραμ να φύγουμε με αποτέλεσμα από το Άμστερνταμ κόντρα στον Άγιαξ, οπότε σίγουρα πιστεύουμε πως μπορούμε να ανταποκριθούμε στην πρόκληση κόντρα στην Τβέντε. Έχω εμπιστοσύνη στις δυνατότητες, αλλά και την προσωπικότητα που διαθέτει η ομάδα μου» τόνισε ο κόουτς Χάκε, που ξεκίνησε την καριέρτα του ως προπονητής στις Ακαδημίες της Τβέντε.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός παραμένουν ο γκολκίπερ Μούλντερ (0/0) και ο μπακ Ματιέλο (1/0).

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Η Τβέντε «ισοπεδώνει» όποιον βρει στην έδρα της μέχρι στιγμής έχοντας το απόλυτο και παρά το γεγονός πως η Γκόου Αχέντ Ιγκλς είναι σε φόρμα και καλό «φεγγάρι», μετρώντας 7 ματς αήττητη, δύσκολα θεωρώ θα φύγει αλώβητη από το «Ντε Γκρόσχ Βέστε». Οι «κόκκινοι» εξάλλου με μία νίκη μπορούν να βρεθούν ακόμα και στην δεύτερη θέση στο τέλος της αγωνιστικής και αυτό από μόνο του είναι μεγάλο κίνητρο. Πολύ χαμηλά ο άσος μεν, αλλά η Τβέντε συνηθίζει να μπαίνει δυνατά από το πρώτο λεπτό στα εντός έδρας και αν επιλέξουμε τον άσο στα πρώτα 45 λεπτά η απόδοση ανεβαίνει ικανοποιητικά.

• Η ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς δεν έχει χάσει στους τελευταίους 9 από 10 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 2.67 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Τβέντε νίκησε στους τελευταίους 6 αγώνες εντός έδρας στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.44 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Τβέντε νικούσε στο ημίχρονο στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες εντός έδρας στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε.
    Σημείο: Ημ.1 με απόδοση 1.91 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Γκόου Αχέντ Ιγκλς έφερε ισοπαλία στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε.
    Σημείο: X με απόδοση 4.35 στον ΟΠΑΠ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ερεντιβίζιε