21+

Στρασβούργο - Μπορντό

1/12/2021 20:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 703
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 870 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Μπορντό - Στρασβούργο στις 23/1/2022

• Θεατές: 24378
90+4'

90+4'

Κατοχή: Στρασβούργο: 50%, Μπορντό: 50%.

90+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Anthony Caci από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον M'Baye Niang

90+3'

Ελεύθερο για την ομάδα Μπορντό

90+3'

Ο Ludovic Ajorque από την ομάδα Στρασβούργο είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90+3'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Ludovic Ajorque , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

90+3'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Jean-Ricner Bellegarde από την ομάδα Στρασβούργο «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

90+2'

Ελεύθερο για την ομάδα Στρασβούργο

90+2'

Ο Issouf Sissokho αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

90+2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Timothee Pembele από την ομάδα Μπορντό ανατρέπει τον Jean Aholou

90+2'

Η ομάδα Στρασβούργο έχει την κατοχή της μπάλας

90+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Issouf Sissokho από την ομάδα Μπορντό ανατρέπει τον Gerzino Nyamsi

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ludovic Ajorque από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Fransergio

90'

89'

Ο Dion Sahi από την ομάδα Στρασβούργο είχε προσπάθεια εκτός στόχου

89'

Ο Anthony Caci από την ομάδα Στρασβούργο στέλνει την μπάλα στην καρδιά της περιοχής.

89'

Η ομάδα Στρασβούργο έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

88'

Ο Dimitri Lienard δίνει τη θέση του στον Anthony Caci

88'

Ο Javairo Dilrosun υποπίπτει σε χέρι

88'

Ο Timothee Pembele από την ομάδα Μπορντό προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ένας αντίπαλος παρεμβαίνει.

88'

Η ομάδα Μπορντό έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

87'

Ο Jean Onana δίνει τη θέση του στον Issouf Sissokho

87'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Timothee Pembele από την ομάδα Μπορντό ανατρέπει τον Jean-Ricner Bellegarde

86'

Ο Alexander Djiku από την ομάδα Στρασβούργο το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον M'Baye Niang

85'

Κατοχή: Στρασβούργο: 52%, Μπορντό: 48%.

84'

Η ομάδα Μπορντό κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

84'

84'

Ο M'Baye Niang δοκίμασε ένα δύσκολο ανάποδο ψαλίδι με την μπάλα να φεύγει άουτ

84'
Σέντρα

Ο Enock Kwateng κάνει τη σέντρα

83'

Η ομάδα Στρασβούργο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

83'
Σέντρα

Ο Timothee Pembele από την ομάδα Μπορντό κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα καταλήγει πλάγιο άουτ.

82'

Ο Jean Onana τιμωρείται για σπρώξιμο στον Dion Sahi

82'

Η ομάδα Μπορντό κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

82'

81'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dion Sahi από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον M'Baye Niang

80'

Ο Jimmy Briand από την ομάδα Μπορντό κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

80'
Σέντρα

Ο Gideon Mensah κάνει τη σέντρα

80'

Κατοχή: Στρασβούργο: 51%, Μπορντό: 49%.

79'

Ο Alberth Elis δίνει τη θέση του στον Jimmy Briand

79'

Ο Remi Oudin δίνει τη θέση του στον Timothee Pembele

78'

Ο Kevin Gameiro δίνει τη θέση του στον Dion Sahi

77'

Η ομάδα Στρασβούργο παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

77'
Σέντρα

Ο Fransergio από την ομάδα Μπορντό κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

77'

Η ομάδα Μπορντό έχει την κατοχή της μπάλας

76'

Αυτή είναι μία τρομερή πάσα από τον Ludovic Ajorque της ομάδας Στρασβούργο. Την πέρασε στην πλάτη της άμυνας αλλά η ευκαιρία πήγε χαμένη

75'

75'

74'

74'

73'

73'

Ο Lucas Perrin από την ομάδα Στρασβούργο κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Remi Oudin

72'
Απόκρουση

Ο Gideon Mensah απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

71'
Σέντρα

Ο Dimitri Lienard κάνει τη σέντρα

70'

Ο Yacine Adli δίνει τη θέση του στον Javairo Dilrosun

70'

Ο Ui-Jo Hwang δίνει τη θέση του στον M'Baye Niang

70'

Ο Alberth Elis από την ομάδα Μπορντό βλέπει την κίτρινη κάρτα μετά από αρκετά φάουλ στα οποία υπέπεσε.

70'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Alberth Elis για την ομάδα Μπορντό. Ο Dimitri Lienard σταματάει την φάση.

70'

69'

Ο Adrien Thomasson δίνει τη θέση του στον Jean Aholou

69'

Ο Frederic Guilbert δίνει τη θέση του στον Karol Fila

69'

Ο Sanjin Prcic δίνει τη θέση του στον Jean-Ricner Bellegarde

68'

Ο Alberth Elis από την ομάδα Μπορντό κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Lucas Perrin

68'
Σέντρα

Ο Remi Oudin κάνει τη σέντρα

68'

67'

Ο Yacine Adli αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

66'

65'

65'

Ο Adrien Thomasson έδωσε την ασίστ για το γκολ.

65'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Ludovic Ajorque της ομάδας Στρασβούργο σκοράρει με κεφαλιά

65'
Απόκρουση

Ο Gideon Mensah αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

65'
Απόκρουση

Ο Enock Kwateng απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

65'
Σέντρα

Ο Dimitri Lienard από την ομάδα Στρασβούργο σπάει την μπάλα μέσα από την περιοχή.

64'

Η ομάδα Στρασβούργο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

64'

Ο Ui-Jo Hwang από την ομάδα Μπορντό προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ένας αντίπαλος παρεμβαίνει.

64'
Σέντρα

63'

63'

Ο Remi Oudin από την ομάδα Μπορντό δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

63'
Απόκρουση

Ο Ludovic Ajorque αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

63'

Ο Yacine Adli από την ομάδα Μπορντό εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

63'

Ο Gideon Mensah από την ομάδα Μπορντό προσπαθεί να παίξει το 1-2 με τον Jean Onana αλλά ο δεύτερος δεν μπορεί να κερδίσει κάτι από την φάση.

62'

Ο Dimitri Lienard τιμωρείται για σπρώξιμο στον Enock Kwateng

61'

61'
Απόκρουση

Ο Remi Oudin απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

61'

Ο Dimitri Lienard από την ομάδα Στρασβούργο εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

60'

Ο Alexander Djiku πιάνει καλά το σουτ, αλλά το σουτ αποκρούστηκε και η μπάλα πέρασε κόρνερ

60'
Σέντρα

Ο Frederic Guilbert κάνει τη σέντρα

60'

60'

Κατοχή: Στρασβούργο: 53%, Μπορντό: 47%.

59'
Σέντρα

Ο Dimitri Lienard από την ομάδα Στρασβούργο προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

59'

Ο Adrien Thomasson από την ομάδα Στρασβούργο κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

59'

58'

Υπάρχει έντονη βροχόπτωση στο γήπεδο.

57'

Ο Gideon Mensah έδωσε την ασίστ για το γκολ.

57'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Alberth Elis της ομάδας Μπορντό σκοράρει με κεφαλιά

57'
Σέντρα

57'

Ο Ibrahima Sissoko τιμωρείται για σπρώξιμο στον Gideon Mensah

56'
Σέντρα

56'
Απόκρουση

56'

56'

Αυτή μοιάζει με καλή ευκαιρία. Ο Dimitri Lienard από την ομάδα Στρασβούργο στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά στο τέλος δεν γίνεται τίποτα.

55'

Ο Ibrahima Sissoko από την ομάδα Στρασβούργο πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

55'

Κατοχή: Στρασβούργο: 54%, Μπορντό: 46%.

55'

55'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Fransergio από την ομάδα Μπορντό αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

55'
Σέντρα

54'
Απόκρουση

Ο Matz Sels απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

54'

54'

Ο Jean Onana από την ομάδα Μπορντό κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

54'

53'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dimitri Lienard από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Mexer

53'

51'

Λόγω τεχνικών προβλημάτων, δεν μπορούμε να ενημερώσουμε για τις εξελίξεις του παιχνιδιού αυτή τη στιγμή

51'

50'

Κατοχή: Στρασβούργο: 57%, Μπορντό: 43%.

49'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Fransergio από την ομάδα Μπορντό ανατρέπει τον Dimitri Lienard

48'

Ο Kevin Gameiro έδωσε την ασίστ για το γκολ.

48'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Dimitri Lienard της ομάδας Στρασβούργο «τσιμπάει» την μπάλα με το αριστερό! Εύκολο τελείωμα για τον Dimitri Lienard

48'

Ο Kevin Gameiro από την ομάδα Στρασβούργο στέλνει την μπάλα στην καρδιά της περιοχής.

48'

Ο Kevin Gameiro από την ομάδα Στρασβούργο παίζει το 1-2 με τον Sanjin Prcic.

48'

Η ομάδα Στρασβούργο ξεκινάει αντεπίθεση

48'

47'

47'
Απόκρουση

Ο Mexer απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

46'
Σέντρα

46'

46'

46'

45+4'

45+4'

Κατοχή: Στρασβούργο: 58%, Μπορντό: 42%.

45+2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ibrahima Sissoko από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Fransergio

45+1'

Ο Dimitri Lienard έδωσε την ασίστ για το γκολ.

45+1'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Ludovic Ajorque σκοράρει με το δεξί πόδι!

45+1'
Σέντρα

Ο Dimitri Lienard από την Στρασβούργο κάνει ωραία σέντρα

45+1'

45+1'

45+1'

Ο Sanjin Prcic από την ομάδα Στρασβούργο βλέπει μία κάθετη πάσα, αλλά ένας αντίπαλος τη σταμάτησε.

45'

Η ομάδα Μπορντό κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

45'

45'

45'

43'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Kevin Gameiro της ομάδας Στρασβούργο ευστοχεί στο πέναλτι με το δεξί πόδι! Ο Benoit Costil επέλεξε τη λάθος γωνία.

43'

Κίτρινη κάρτα για τον Stian Gregersen

42'

ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο Stian Gregersen τράβηξε τον Ibrahima Sissoko από τη φανέλα και ο διαιτητής έδειξε άσπρη βούλα!

42'

Ο Ibrahima Sissoko είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

42'

41'

Το σουτ του Dimitri Lienard μπλοκάρεται

41'
Απόκρουση

41'
Σέντρα

40'

Ο Ludovic Ajorque από την ομάδα Στρασβούργο κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Mexer

40'

Ο Ludovic Ajorque από την ομάδα Στρασβούργο προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά αυτός δεν μπορεί να επωφεληθεί.

40'
Σέντρα

40'

39'
Απόκρουση

39'

Ένας παίκτης από την ομάδα Στρασβούργο στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά.

39'

Η ομάδα Στρασβούργο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

39'

39'

Ο Ui-Jo Hwang εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

38'

37'

Ο Yacine Adli είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

37'

36'

Ο Alexander Djiku κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

36'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alexander Djiku από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Yacine Adli

36'

Ο Alberth Elis από την ομάδα Μπορντό προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ένας αντίπαλος παρεμβαίνει.

36'
Σέντρα

35'

Η ομάδα Μπορντό ξεκινάει αντεπίθεση

35'

Κατοχή: Στρασβούργο: 59%, Μπορντό: 41%.

35'

Ο Matz Sels κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

35'
Γέμισμα

Ο Yacine Adli εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

34'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Frederic Guilbert από την ομάδα Στρασβούργο ανατρέπει τον Yacine Adli

34'

Η ομάδα Μπορντό κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

33'

33'

33'

Ο Ludovic Ajorque από την ομάδα Στρασβούργο προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

33'

32'
Κακό κοντρόλ

Ο Ludovic Ajorque από την ομάδα Στρασβούργο έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

32'
Σέντρα

Ο Kevin Gameiro κάνει τη σέντρα

32'

31'

30'

30'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Alberth Elis από την ομάδα Μπορντό αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

30'
Σέντρα

30'

30'

Κατοχή: Στρασβούργο: 61%, Μπορντό: 39%.

29'

Ο Ludovic Ajorque τιμωρείται για σπρώξιμο στον Remi Oudin

29'

28'

Ο Sanjin Prcic από την ομάδα Στρασβούργο είχε προσπάθεια εκτός στόχου

28'
Απόκρουση

Ο Yacine Adli απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

28'

Ο Frederic Guilbert από την ομάδα Στρασβούργο εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

28'

Ο Kevin Gameiro από την ομάδα Στρασβούργο κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

27'

27'

27'

Ο Gerzino Nyamsi από την ομάδα Στρασβούργο προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά αυτός δεν μπορεί να επωφεληθεί.

26'

26'

Ο Sanjin Prcic από την ομάδα Στρασβούργο κάνει το σουτ έξω από την περιοχή το οποίο όμως μπλοκάρεται

25'

25'

25'

Κατοχή: Στρασβούργο: 64%, Μπορντό: 36%.

24'

Ο Gideon Mensah από την ομάδα Μπορντό βλέπει μία κάθετη πάσα, αλλά ένας αντίπαλος τη σταμάτησε.

24'

24'
Σέντρα

Ο Yacine Adli από την ομάδα Μπορντό προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

23'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Fransergio από την ομάδα Μπορντό ανατρέπει τον Ibrahima Sissoko

22'

Ο Frederic Guilbert έδωσε την ασίστ για το γκολ.

22'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Adrien Thomasson της ομάδας Στρασβούργο σκοράρει με κεφαλιά

22'
Σέντρα

21'

21'

21'

Ο Ui-Jo Hwang από την ομάδα Μπορντό κάνει το σουτ έξω από την περιοχή το οποίο όμως μπλοκάρεται

21'

20'

Κατοχή: Στρασβούργο: 66%, Μπορντό: 34%.

20'

Η ομάδα Στρασβούργο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

20'

Ο Ui-Jo Hwang από την ομάδα Μπορντό στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

20'

20'

Το αμυντικό λάθος του Lucas Perrin μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

19'

Ο Ui-Jo Hwang από την ομάδα Μπορντό είναι σε θέση οφσάιντ

19'

19'

19'

18'

Ο διαιτητής επιστρέφει για να δείξει στον Enock Kwateng από την Μπορντό κίτρινη κάρτα για προηγούμενο φάουλ.

18'

Ο Dimitri Lienard από την ομάδα Στρασβούργο είχε προσπάθεια εκτός στόχου

18'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Kevin Gameiro από την ομάδα Στρασβούργο «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

18'

18'

17'

Ο Kevin Gameiro υποπίπτει σε χέρι

17'

Ο Kevin Gameiro από την ομάδα Στρασβούργο κάνει το σουτ έξω από την περιοχή το οποίο όμως μπλοκάρεται

17'

Ο Kevin Gameiro από την ομάδα Στρασβούργο προσπαθεί να παίξει το 1-2 με τον Ludovic Ajorque αλλά ο δεύτερος δεν μπορεί να κερδίσει κάτι από την φάση.

15'

15'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ui-Jo Hwang από την ομάδα Μπορντό ανατρέπει τον Lucas Perrin

14'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Sanjin Prcic, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

14'

14'

14'

Ο Frederic Guilbert από την ομάδα Στρασβούργο κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

13'

13'

12'

12'

Ο Sanjin Prcic αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

12'

Ο Sanjin Prcic από την ομάδα Στρασβούργο κάνει μία ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορουν να την εκμεταλλευτούν.

11'
Απόκρουση

11'
Σέντρα

11'

11'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alberth Elis από την ομάδα Μπορντό ανατρέπει τον Dimitri Lienard

10'

Κατοχή: Στρασβούργο: 46%, Μπορντό: 54%.

10'

Η ομάδα Μπορντό παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

9'

7'

Ο Yacine Adli έδωσε την ασίστ για το γκολ.

7'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Ui-Jo Hwang της ομάδας Μπορντό σκοράρει με κεφαλιά

7'
Σέντρα

Ο Yacine Adli κάνει τη σέντρα

7'

7'

Ο Ibrahima Sissoko από την ομάδα Στρασβούργο κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Remi Oudin

6'

6'

5'

5'

Ο Sanjin Prcic από την ομάδα Στρασβούργο στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

5'

4'

3'

3'

2'

Ο Ibrahima Sissoko από την ομάδα Στρασβούργο κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

2'

1'

1'

1'

1'

1'

Είναι μία κρύα μέρα για να παίξεις ποδόσφαιρο.

1'

Η ομάδα Μπορντό είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade de la Meinau, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Φαβορί οι Αλσατοί αλλά...

Το Στρασβούργο υποδέχεται την Μπορντό για την 16η αγωνιστική της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ισοπαλία στο «σπίτι» της Μονακό, ενώ οι φιλοξενούμενοι ηττήθηκαν εντός έδρας από την Μπρεστ.

ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ

Γνώριζε εκ των προτέρων ότι είχε ιδιαίτερα δύσκολο έργο στο εκτός έδρας παιχνίδι της προηγούμενης «στροφής» με τη Μονακό. Παρουσιάστηκε εξαιρετικά μαχητική κι απέσπασε ισοπαλία 1-1. Ο βασικός της στόχος ήταν να μην δεχθεί πολλές φάσεις μπροστά στην εστία της και σε γενικές γραμμές ανταποκρίθηκε. Στο 9’ στάθηκε τυχερή όταν ο Μπεν Γεντέρ νίκησε τον γκολκίπερ Σελς αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας της και στη συνέχεια ο Βέλγος πορτιέρο απομάκρυνε πριν περάσει τη γραμμή της εστίας του. Απείλησε μόνο μία φορά και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Μπεν Γεντέρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Δεν το έβαλε κάτω και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους κέρδισε κι εκείνη πέναλτι. Ο Αζόρκ ανέλαβε την ευθύνη στο 48’ και ισοφάρισε σε 1-1. Στη συνέχεια έπαιξε προσεκτικά για να πάρει το βαθμό. Τα κατάφερε ανησυχώντας όλες κι όλες δύο φορές μέχρι το φινάλε.

Το Στρασβούργο έχει υποστεί μόλις δύο ήττες στα δέκα τελευταία του παιχνίδια και παράλληλα έχει «χτίσει» αήττητο σερί τεσσάρων αναμετρήσεων, μετρώντας σε αυτό το χρονικό διάστημα τρεις ισοπαλίες και μία νίκη. Έχει μαζέψει 20 βαθμούς με πέντε νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και ισάριθμες αποτυχίες. Στέκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, υπερτερώντας στην ισοβαθμία με τη Μονακό. Τα έξι από τα οκτώ πιο πρόσφατα ματς των Αλσατών ήταν αμφίσκορα.

Ο τεχνικός των γηπεδούχων Ζουλιέν Στεφάν επισήμανε: «Πρέπει να είμαστε φιλόδοξοι κόντρα στην Μπορντό και να κάνουμε ένα μεγάλο παιχνίδι μπροστά στον κόσμο μας που θα γεμίσει το γήπεδο. Με τη Μονακό κάναμε ένα μεγάλο παιχνίδι και δείξαμε ότι προοδεύουμε. Παίζουμε παντού για τη νίκη ακόμα και στην έδρα ομάδα που παίζουν και στα ευρωπαϊκά κύπελλα. Είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον να δουλεύεις με αυτούς τους παίκτες σε καθημερινή βάση. Έχουμε την ταπεινότητα για να παραμείνουμε σοβαροί».

Αγωνιστικά Νέα: Ξανά στα «πιτς» ο αμυντικός Λε Μαρσάντ (9/1). Μακροχρόνια η απουσία του επιθετικού Μοτιμπά.

ΜΠΟΡΝΤΟ

Την περασμένη Κυριακή έπαιξε ένα εντός έδρας παιχνίδι με την Μπρεστ το οποίο θεωρητικά ήταν στα μέτρα της. «Πλήρωσε» τα μεγάλα λάθη των αμυντικών της και υπέστη την ήττα (1-2) με ανατροπή. Το πρώτο μέρος δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας και το θέαμα ήταν επιεικώς μέτριο. Δίχως να φτιάξει μεγάλες ευκαιρίες εκμεταλλεύτηκε μία στατική φάση κι άνοιξε το σκορ στο 42’ με προβολή του Γκρέγκερσεν. Η επανάληψη εξελίχθηκε σε εφιάλτη. Στο 59’ είδε τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με τον Λε Ντουαρόν έπειτα από τραγικό λάθος του Μάνγκας. Επτά λεπτά αργότερα οι «Πειρατές» βρήκαν και δεύτερο τέρμα με τον ίδιο ποδοσφαιριστή ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε ψύχραιμα τον Κοστίλ. Χρόνος υπήρχε αλλά όχι και καθαρό μυαλό, με αποτέλεσμα να φύγει με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της Μπορντό στους τρεις τελευταίους αγώνες της και δεν μπορεί να βελτιώσει την ψυχολογία της, έχοντας πανηγυρίσει όλες κι όλες δύο νίκες έως τώρα. Μαζί με τη Ρεμς και την Ανζέ αποτελούν τα σύνολα με τις περισσότερες ισοπαλίες, επτά τον αριθμό. Η άμυνα των Γιρονδίνων είναι η χειρότερη στην κατηγορία με 32 γκολ παθητικό. Η συγκομιδή των 13 βαθμών τους φέρνει πάντως στην 16η θέση, υπερτερώντας στην ισοβαθμία με την Τρουά και την Κλερμόν. Τα τέσσερα πιο πρόσφατα ματς της ολοκληρώθηκαν Over.

«Είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα να παίζεις πολύ καλά για μία ώρα και να πετάς όλη σου την προσπάθεια μέσα σε πέντε λεπτά. Στο ποδόσφαιρο δεν πρέπει να φοβάσαι και η ομάδα μου τρόμαξε όταν έχασαν μία ευκαιρία οι αντίπαλοι. Όταν συμβαίνουν τέτοια πράγματα οι αντίπαλοι επιστρέφουν στο παιχνίδι κι εμείς χάνουμε την αυτοπεποίθησή μας κι αρχίζουμε να υποφέρουμε. Δεν είναι η πρώτη φορά που ένα λάθος φέρνει και δεύτερο και στη συνέχεια και τρίτο. Πρέπει ο καθένας μας να κοιτάξει τον εαυτό του στον καθρέφτη και να αναλάβουμε τις ευθύνες μας» σχολίασε ο κόουτς των φιλοξενούμενων, Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς.

Αγωνιστικά Νέα: Ξανά εκτός ο στόπερ κι αρχηγός Κοσιελνί (9/0). Μακροχρόνιες οι απουσίες του αμυντικού Μπαΐς και του επιθετικού Μάτζα.

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Αρκετά απρόβλεπτο παρουσιάζεται το Στρασβούργο μέχρι στιγμής στην τρέχουσα σεζόν και τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του δημιουργούν ερωτηματικά. Δεδομένα αποτελεί το φαβορί στην εντός έδρας «μάχη» με την Μπορντό, από τη στιγμή που οι Γιρονδίνοι δεν ενθουσιάζουν με την απόδοσή τους και δυσκολεύονται πολύ κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Οι τιμές του «άσου» δεν είναι σε καμία περίπτωση ικανοποιητικές όμως δεν θα τον κοντράρουμε. Θα προτιμήσουμε το Over σε καλή απόδοση.

• Στους τελευταίους 4 αγώνες της ομάδας Μπορντό, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Λιγκ 1).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.57 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1