21+

Σπάρτα Ρότερνταμ - Βάαλβαϊκ

28/10/2023 21:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 386
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 180 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Βάαλβαϊκ - Σπάρτα Ρότερνταμ στις 27/1/2024

• Θεατές: 10341
90+5'

90+5'

Κατοχή: Σπάρτα Ρότερνταμ: 52%, Βάαλβαϊκ: 48%.

90+4'

10341 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+4'

Ελεύθερο για την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ

90+4'

Ο Shawn Adewoye από την ομάδα Βάαλβαϊκ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90+4'

Ο Tijs Velthuis από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+4'

Φράγμα από τον Said Bakari, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Yassin Oukili. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

90+3'

Ο Tijs Velthuis σταματά επιτυχώς το σουτ

90+3'

Το σουτ του Michiel Kramer μπλοκάρεται

90+3'

Η σέντρα από τον Zakaria Bakkali από την ομάδα Βάαλβαϊκ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

90+2'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ εκδηλώνει επίθεση

90+2'

Καλή ενέργεια από τον Yosef Raz Meir ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

90+2'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90+2'

Ο Djevencio van der Kust από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+2'

90'

Κατοχή: Σπάρτα Ρότερνταμ: 53%, Βάαλβαϊκ: 47%.

90'

Ο Zakaria Bakkali από την ομάδα Βάαλβαϊκ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

90'

89'

Καλή ενέργεια από τον Charles-Andreas Brym ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

88'

Ο Jonathan de Guzman εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

88'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dario van den Buijs από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Charles-Andreas Brym

87'

Ο Yosef Raz Meir κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

87'

Η ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ εκδηλώνει επίθεση

86'

86'

85'

Ελεύθερο για την ομάδα Βάαλβαϊκ

85'

Ο Charles-Andreas Brym από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

85'

Ο Pelle Clement από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

85'

Κατοχή: Σπάρτα Ρότερνταμ: 54%, Βάαλβαϊκ: 46%.

85'

Ο Shawn Adewoye σταματά επιτυχώς το σουτ

85'

Το σουτ του Charles-Andreas Brym μπλοκάρεται

84'

Η ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

83'

82'

82'

Ο Dario van den Buijs κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

81'

Η ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

81'

Καλή ενέργεια από τον Yassin Oukili ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

81'

80'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

80'

Ο Camiel Neghli δίνει τη θέση του στον Charles-Andreas Brym

80'

Ο Godfried Roemeratoe δίνει τη θέση του στον Daouda Weidmann

80'

80'

Ο Filip Stevanovic δίνει τη θέση του στον Jeffrey Bruma

80'

Ο Tobias Lauritsen δίνει τη θέση του στον Django Warmerdam

79'

79'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Chris Lokesa από την ομάδα Βάαλβαϊκ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

79'

Η σέντρα από τον Filip Stevanovic από την ομάδα Βάαλβαϊκ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

79'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ έχει την κατοχή της μπάλας

79'

Ο Joshua Kitolano από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

78'

78'

Ο Nick Olij από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

77'

Ο Filip Stevanovic από την ομάδα Βάαλβαϊκ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

76'

76'

75'

Κατοχή: Σπάρτα Ρότερνταμ: 56%, Βάαλβαϊκ: 44%.

75'

Ο Shawn Adewoye απομακρύνει τη μπάλα

75'

74'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Aaron Meijers ανέτρεψε τον Tobias Lauritsen από πίσω και δόθηκε φάουλ

73'

73'

73'

72'

72'

72'

71'

71'

71'

70'

Κατοχή: Σπάρτα Ρότερνταμ: 57%, Βάαλβαϊκ: 43%.

70'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Tobias Lauritsen, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

70'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Tobias Lauritsen από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ ανατρέπει τον Godfried Roemeratoe

70'

70'

70'

67'
Κόκκινη κάρτα

ΑΠΟΒΟΛΗ! - Ο παίκτης Arno Verschueren αποβάλλεται μετά από σκληρό φάουλ

67'
VAR

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφάσισε να μετατρέψει την κίτρινη κάρτα που έδωσε στον Arno Verschueren της ομάδας Σπάρτα Ρότερνταμ σε κόκκινη κάρτα.

67'

VAR - ΚΑΡΤΑ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανή κάρτα για τον παίκτη της ομάδας Σπάρτα Ρότερνταμ.

67'

Η κάρτα στον Arno Verschueren της ομάδας Σπάρτα Ρότερνταμ δεν ισχύει μετά από παρέμβαση του VAR.

67'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Arno Verschueren για την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ. Ο Zakaria Bakkali σταματάει την φάση.

67'

Ο Zakaria Bakkali κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

67'

66'

Η βροχή κάνει δύσκολες τις συνθήκες για τους παίκτες

66'

66'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

65'

Κατοχή: Σπάρτα Ρότερνταμ: 59%, Βάαλβαϊκ: 41%.

64'

Ο Tobias Lauritsen έδωσε την ασίστ για το γκολ.

64'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Arno Verschueren σκοράρει με το δεξί πόδι!

64'

Ο Tobias Lauritsen τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

64'

Η ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

64'

Ο Julian Lelieveld δίνει τη θέση του στον Yosef Raz Meir

63'

Ο Kevin Felida δίνει τη θέση του στον Chris Lokesa

63'

Ο Denilho Cleonise δίνει τη θέση του στον Zakaria Bakkali

63'

Ο Djevencio van der Kust σταματά επιτυχώς το σουτ

63'

Το σουτ του Denilho Cleonise μπλοκάρεται

62'

61'

60'

60'

59'

59'

Ο Bart Vriends κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Michiel Kramer.

58'

58'

58'

57'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ ξεκινάει αντεπίθεση

57'

56'

Ο Tobias Lauritsen κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

56'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yassin Oukili από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Joshua Kitolano

55'

55'

Κατοχή: Σπάρτα Ρότερνταμ: 61%, Βάαλβαϊκ: 39%.

54'

Η ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

54'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Tobias Lauritsen της ομάδας Σπάρτα Ρότερνταμ ευστοχεί στο πέναλτι με το δεξί πόδι! Ο Jeroen Houwen επέλεξε τη λάθος γωνία.

54'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να αλλάξει την απόφασή του και να καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ!

53'

VAR - ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανό πέναλτι για την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ

53'

ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο Yassin Oukili κάνει χέρι εντός περιοχής. Έντονες διαμαρτυρίες από τον Yassin Oukili αλλά ο διαιτητής δε συγκινείται

52'

Ο Camiel Neghli από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

52'

51'

Ο Jeroen Houwen κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

51'

50'

50'

50'

49'

Ο Arno Verschueren από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Godfried Roemeratoe

49'

Ο Godfried Roemeratoe κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

49'

48'

48'

Ο Pelle Clement από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

48'

47'

47'

Ο Dario van den Buijs απομακρύνει τη μπάλα

47'

Η σέντρα από τον Camiel Neghli από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

47'

46'

45+4'

Οι δύο ομάδες δεν έχουν πολλές διαφορές στο πρώτο ημίχρονο

45+4'

45+4'

Κατοχή: Σπάρτα Ρότερνταμ: 62%, Βάαλβαϊκ: 38%.

45+3'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να αλλάξει την απόφασή του και να μην καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ!

45+3'

45+3'

ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο Shawn Adewoye από την ομάδα Βάαλβαϊκ υποπίπτει σε πέναλτι πάνω στον παίκτη Joshua Kitolano.

45+2'

45+2'

45+1'

Ο Aaron Meijers από την ομάδα Βάαλβαϊκ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45+1'

45'

45'

Ο Denilho Cleonise από την ομάδα Βάαλβαϊκ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

45'

Ο Denilho Cleonise χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

45'

45'

45'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Bart Vriends από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

45'

44'

Ο Julian Lelieveld υποπίπτει σε χέρι

44'

43'

42'

42'

42'

Ο Filip Stevanovic από την ομάδα Βάαλβαϊκ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

42'

41'

40'

40'

40'

40'

Ο Tijs Velthuis απομακρύνει τη μπάλα

40'

39'

Κίτρινη κάρτα για τον Pelle Clement

39'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Pelle Clement να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

39'

Ο Pelle Clement είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

39'

38'

Ο Pelle Clement από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Yassin Oukili

38'

37'

36'

36'

36'

35'

35'

Κατοχή: Σπάρτα Ρότερνταμ: 58%, Βάαλβαϊκ: 42%.

35'

Ο Kevin Felida κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

35'

35'

Και οι δύο πλευρές προσπαθούν να διασπάσουν τις αντίπαλες άμυνες

34'

Η ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ έχει την κατοχή της μπάλας

34'

Ο Nick Olij κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

33'

32'

Ο Bart Vriends από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

32'

Ο Aaron Meijers από την ομάδα Βάαλβαϊκ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

32'

31'

30'

30'

Κατοχή: Σπάρτα Ρότερνταμ: 71%, Βάαλβαϊκ: 29%.

29'

29'

Ο Joshua Kitolano κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

28'

28'

28'

28'

27'

27'

Ο Dario van den Buijs σταματά επιτυχώς το σουτ

27'

Το σουτ του Tijs Velthuis μπλοκάρεται

27'

26'

Παίκτης της ομάδας Σπάρτα Ρότερνταμ επιχειρεί μακρινό γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή

25'

Κατοχή: Σπάρτα Ρότερνταμ: 73%, Βάαλβαϊκ: 27%.

24'

Καλή ενέργεια από τον Denilho Cleonise ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

24'

24'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Shawn Adewoye από την ομάδα Βάαλβαϊκ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

24'

Ο Aaron Meijers από την ομάδα Βάαλβαϊκ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

23'

Ο Jonathan de Guzman σταματά επιτυχώς το σουτ

23'

Το σουτ του Filip Stevanovic μπλοκάρεται

23'

22'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

22'

21'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Joshua Kitolano από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ ανατρέπει τον Yassin Oukili

20'

Ο Godfried Roemeratoe από την ομάδα Βάαλβαϊκ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

20'

20'

Κατοχή: Σπάρτα Ρότερνταμ: 80%, Βάαλβαϊκ: 20%.

20'

20'

Ο Arno Verschueren αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

18'

Κίτρινη κάρτα για τον Godfried Roemeratoe

18'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Godfried Roemeratoe για την ομάδα Βάαλβαϊκ. Ο Arno Verschueren σταματάει την φάση.

18'

17'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Kevin Felida ανέτρεψε τον Joshua Kitolano από πίσω και δόθηκε φάουλ

17'

16'

15'

Κατοχή: Σπάρτα Ρότερνταμ: 77%, Βάαλβαϊκ: 23%.

15'

15'

14'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kevin Felida από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Arno Verschueren

13'

13'

13'

Ο Pelle Clement από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

12'

Καλή ενέργεια από τον Tobias Lauritsen ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

12'

Ο Arno Verschueren τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

12'

12'

Ο Bart Vriends κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

12'

12'

11'

11'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jonathan de Guzman από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ ανατρέπει τον Yassin Oukili

10'

10'

Ο Tijs Velthuis κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

10'

10'

Κατοχή: Σπάρτα Ρότερνταμ: 82%, Βάαλβαϊκ: 18%.

10'

9'

9'

7'

7'

6'

6'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Camiel Neghli από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

6'

Η σέντρα από τον Jonathan de Guzman από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

6'

6'

5'

Κατοχή: Σπάρτα Ρότερνταμ: 79%, Βάαλβαϊκ: 21%.

5'

5'

3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yassin Oukili από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Said Bakari

2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Arno Verschueren από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ ανατρέπει τον Godfried Roemeratoe

2'

2'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Arno Verschueren από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

2'

Ο Camiel Neghli από την ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

1'

Ο Dario van den Buijs από την ομάδα Βάαλβαϊκ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

1'

1'

Ο αγωνιστικός χώρος είναι σε φανταστική κατάσταση σήμερα και οι παίκτες απολαμβάνουν την επιφάνεια.

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Σπάρτα Ρότερνταμ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

0'

Καλησπέρα σας από το Sparta Stadion, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Με την έδρα των «μονομάχων»

Η Σπάρτα Ρότερνταμ φιλοξενεί τη Βάαλβαϊκ για τη 10η αγωνιστική της Ερεντιβίζιε. Ισόπαλοι με τη Γκόου Αχέντ Ιγκλς εκτός έδρας αναδείχθηκαν οι «μονομάχοι» την προηγούμενη αγωνιστική, ενώ οι φιλοξενούμενοι νίκησαν εντός έδρας τη Φόλενταμ.

* Η Σπάρτα μετρά έξι νικες, τέσσερις ισοπαλίες και καμία ήττα στα τελευταία δέκα ματς κόντρα στη Βάαλβαϊκ ως γηπεδούχους.

Έμεινε στην ισοπαλία χωρίς σκορ στην έδρα της Γκόου Αχέντ Ιγκλς και έγινε η πρώτη ομάδα φέτος που έφυγε από το Ντέβεντερ χωρίς να ηττηθεί. Καλός ο ρυθμός στο πρώτο μέρος, χωρίς πάντως τις πολύ μεγάλες ευκαιρίες, πλην του σουτ του Λαουρίτσεν στο 31' που «τράνταξε» το δοκάρι των γηπεδούχων. Στο δεύτερο μέρος η Σπάρτα δέχθηκε έντονη πίεση, με τον γκολκίπερ της Όλαϊ πάντως να είναι ιδιαίτερα σταθερός και πραγματοποιεί και δύο σπουδαίες επεμβάσεις (53', 65') κρατώντας το μηδέν, που δεν άλλαξε έως το φινάλε.

Αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός που πήραν οι «μονομάχοι» μετά από δύο σερί ήττες. Έχουν αρκετά «σκαμπανεβάσματα» φέτος, αλλά παρ' όλα αυτά βρίσκονται στην 7η θέση με 12 βαθμούς και παραμένουν κοντά στην εξάδα, όπου μπορούν να βρεθούν εκ νέου με μία νίκη σήμερα.

Ο μόνος μεγάλος προβληματισμός για την ομάδα του Ράσνταϊκ έχει να κάνει με την πρόσφατη επιθετική δυστοκία, αφού έχει σκοράρει μόλις δύο γκολ στα τελευταία πέντε ματς, όπου πάντως αντιμετώπισε εκτός έδρας Άλκμααρ και Γκόου Αχέντ Ιγκλς, αλλά και την Αϊντχόφεν εντός, σε μία σειρά από αρκετά δύσκολα ματς που δεδομένα δεν θα έβρισκε πολλές ευκαιρίες.

Αγωνιστικά νέα: Αμφίβολη ξανά η συμμετοχή του πολύτιμου εξτρέμ Σάιτο (5/2). Εκτός παραμένουν ακόμα ο στόπερ Ειρντχάουζεν (-) και ο μπακ Σέρχι Ροζάνας (-).Πολύ σημαντική νίκη αυτή επί της Φόλενταμ με 2-1 εντός έδρας, τόσο βαθμολογικά όσο και για τον τρόπο που ήρθε καθώς έδωσε ψυχολογική ώθηση. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πολύ κινητικοί, ιδιαίτερα μετά το μισάωρο της αναμέτρησης. Στο 42' ο Λοκέσα «σημάδεψε» με σουτ το δοκάρι, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Μιν τους έβαλε μπροστά στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους με σχετική ευκολία, «αγγίζοντας» ένα δεύτερο γκολ στο 72' όταν ο αντίπαλος γκολκίπερ απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Φαν Ντε Μπάους. Με το ματς να οδεύει προς το φινάλε του όμως ήρθε η «ψυχρολουσία» της ισοφάρισης στο 89', αλλά στο 90'+2' ο Ουκίλι με σουτ εκτός περιοχής της έδωσε εκ νέου προβάδισμα, αλλά και το τρίποντο που δικαιούνταν.

Τρίτη νίκη στα τέσσερα τελευταία ματς για τη Βάαλβαϊκ που διανύει την καλύτερη περίοδό της από την έναρξη του πρωταθλήματος και έχει αφήσει πίσω της το πολύ κακό ξεκίνημα. Με 9 βαθμούς σε 8 ματς (εκκρεμούν κάποια λεπτά από το εντός με τον Άγιαξ που διεκόπη) βρίσκεται στη 10η θέση, με μόνο «μελανό» σημείο την επιθετική επίσοδη των 7 τερμάτων που αποτελεί τη χειρότερη της Ερεντιβίζιε αυτή τη στιγμή.

Ο Χενκ Φρέιζερ, που ανέλαβε το καλοκαίρι την ομάδα αντί του Ούστινχ, έχει πλέον κερδίσει ηρεμία και εμπιστοσύνη παρά την έντονη κριτική που του ασκήθηκε αρχικά. Ιδιαίτερο το ματς με τη Σπάρτα για αυτόν καθώς σήμερα την αντιμετωπίζει ως αντίπαλος στο γήπεδό της για πρώτη φορά ύστερα από μία τετραετία (2018-2022) που καθόταν στον πάγκο της.

Αγωνιστικά νέα: Νοκ άουτ παραμένουν ο βασικός τερματοφύλακας Φάεσεν (7/0) και ο μεσοεπιθετικός Νιμάιερ (6/0).

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Η Σπάρτα δεν είναι στην καλύτερή της φάση και σίγουρα δεν έχει την περσινή αποτελεσματικότητα, αλλά παρ' όλα αυτά παραμένει πιο δεμένο σύνολο από τη Βάαλβαϊκ, που παρά τα μαζεμένα καλά αποτελέσματα εσχάτως, δείχνει μονίμως να κάνει υπέρβαση. Οι «μονομάχοι», που έχουν και την παράδοση με το πλευρό τους, ψάχνουν μία νίκη για να επανέλθουν πάλι σε τροχιά εξάδας και θεωρώ πως σήμερα έχουν τη δυνατότητα να την βρουν και αξίζει το ποντάρισμα σε αυτό.

• Η ομάδα Βάαλβαϊκ έχασε στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.72 στον ΟΠΑΠ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ερεντιβίζιε