Δίκαιη νίκη για την ομάδα Λειψία μετά από μία καλή εμφάνιση

26045 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+1'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 51%, Λειψία: 49%.

90+1'

Το αμυντικό λάθος του Benjamin Henrichs μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

90'

Ο Neven Djurasek πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

90'

Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ εκδηλώνει επίθεση

90'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 49%, Λειψία: 51%.

89'

Ο Danylo Sikan από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ βλέπει την κίτρινη κάρτα μετά από αρκετά φάουλ στα οποία υπέπεσε.

89'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Danylo Sikan για την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ. Ο Josko Gvardiol σταματάει την φάση.

89'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Danylo Sikan για την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ. Ο Marcel Halstenberg σταματάει την φάση.

88'

Ο Dani Olmo κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

88'

88'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Taras Stepanenko από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ ανατρέπει τον Abdou Diallo

88'

Η ομάδα Λειψία κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

86'

Η ομάδα Λειψία εκδηλώνει επίθεση

86'

Ο Valeriy Bondar από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

86'

Ο Abdou Diallo κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

86'

Ο Neven Djurasek κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

85'

Ο Marcel Halstenberg κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

85'

Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

85'

85'

Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ έχει την κατοχή της μπάλας

84'

83'

Ο Emil Forsberg από την ομάδα Λειψία είναι σε θέση οφσάιντ

83'

83'

Ο Kevin Kampl κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

82'

82'

Ο Bogdan Mykhaylychenko κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Janis Blaswich μπλοκάρει εύκολα

82'

Ο Andriy Totovitskiy από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

81'

Ο Artem Bondarenko δίνει τη θέση του στον Dmytro Kryskiv

81'

Ο Josko Gvardiol σταματά επιτυχώς το σουτ

81'

Το σουτ του Danylo Sikan μπλοκάρεται

81'

80'

80'

Ο Taras Stepanenko κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

80'

80'

79'

Ο Taras Stepanenko κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Abdou Diallo.

79'

Ελεύθερο για την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ

79'

Ο Marcel Halstenberg πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

79'

Η σέντρα από τον Dani Olmo από την ομάδα Λειψία βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

79'

Ο Dani Olmo από την ομάδα Λειψία εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

78'

78'

Ο Dani Olmo από την ομάδα Λειψία εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

78'

Ο Bogdan Mykhaylychenko απομακρύνει τη μπάλα

78'

77'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Danylo Sikan από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ ανατρέπει τον Josko Gvardiol

77'

77'

Ο Christopher Nkunku επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

76'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Bogdan Mykhaylychenko από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ ανατρέπει τον Dani Olmo

76'

Ο Willi Orban κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

75'

75'

Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

75'

75'

Ελεύθερο για την ομάδα Λειψία

74'

Ο Mykhaylo Mudryk δίνει τη θέση του στον Andriy Totovitskiy

74'

Ο Xaver Schlager δίνει τη θέση του στον Abdou Diallo

74'

Ο Mykhaylo Mudryk από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Τόσο κοντά!

73'

73'

Ο Benjamin Henrichs κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

73'

Ο Bogdan Mykhaylychenko κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

73'

72'

Ο Anatolii Trubin απομακρύνει τη μπάλα

72'

72'

Η ομάδα Λειψία έχει την κατοχή της μπάλας

72'

Ο Willi Orban κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Taras Stepanenko.

71'

71'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Emil Forsberg από την ομάδα Λειψία ανατρέπει τον Lucas Taylor

70'

Ο Christopher Nkunku από την ομάδα Λειψία είναι σε θέση οφσάιντ

70'

70'

Η ομάδα Λειψία κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

69'

68'

ΑΥΤΟΓΚΟΛ! Ο Valeriy Bondar στέλνει τη μπάλα στην εστία της ομάδας του!

67'

Ο Dominik Szoboszlai δίνει τη θέση του στον Dani Olmo

67'

Ο David Raum δίνει τη θέση του στον Marcel Halstenberg

67'

Ο Mohamed Simakan δίνει τη θέση του στον Benjamin Henrichs

66'

Κίτρινη κάρτα για τον Lucas Taylor

66'

Ο Lucas Taylor από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον David Raum

66'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο David Raum από την ομάδα Λειψία ανατρέπει τον Lucas Taylor

65'

Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

65'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 48%, Λειψία: 52%.

65'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mykhaylo Mudryk από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ ανατρέπει τον Mohamed Simakan

65'

Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

64'

63'

Ο Kevin Kampl έδωσε την ασίστ για το γκολ!

62'

Ο Christopher Nkunku έδωσε την ασίστ για το γκολ.

62'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Dominik Szoboszlai σκοράρει με το δεξί πόδι!

62'

Ο Christopher Nkunku τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

62'

Η ομάδα Λειψία έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

62'

Η ομάδα Λειψία ξεκινάει αντεπίθεση

62'

61'

61'

Ο Mohamed Simakan κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

60'

Η ομάδα Λειψία κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

60'

60'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 50%, Λειψία: 50%.

60'

Η ομάδα Λειψία κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

59'

Ο Georgiy Sudakov δίνει τη θέση του στον Neven Djurasek

59'

Ο Lassina Traore δίνει τη θέση του στον Danylo Sikan

59'

Ο Yukhym Konoplia δίνει τη θέση του στον Lucas Taylor

58'

Ο Josko Gvardiol από την ομάδα Λειψία απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

57'

Ο Emil Forsberg τιμωρείται για σπρώξιμο στον Yukhym Konoplia

57'

57'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dominik Szoboszlai από την ομάδα Λειψία ανατρέπει τον Georgiy Sudakov

56'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να παραμείνει στην αρχική απόφασή του και να μην καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ!

56'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

55'

55'

Ο Lassina Traore από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ είναι σε θέση οφσάιντ

55'

Ο Lassina Traore από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

55'

Ο David Raum από την ομάδα Λειψία εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

54'

Καλή ενέργεια από τον Emil Forsberg ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

54'

54'

54'

54'

54'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Emil Forsberg από την ομάδα Λειψία ανατρέπει τον Bogdan Mykhaylychenko

53'

Ο Willi Orban κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Lassina Traore.

53'

Ο Yukhym Konoplia από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

53'

52'

Ο Janis Blaswich κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

52'

52'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Xaver Schlager από την ομάδα Λειψία ανατρέπει τον Mykhaylo Mudryk

51'

51'

Ο David Raum έδωσε την ασίστ για το γκολ!

50'

Ο Mohamed Simakan έδωσε την ασίστ για το γκολ.

50'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Andre Silva σκοράρει με το δεξί πόδι!

50'

49'

49'

48'

48'

Ο Willi Orban από την ομάδα Λειψία απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

48'

Ο Ivan Petryak από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

47'

47'

47'

46'

46'

45+2'

Το γκολ που σκόραρε η ομάδα Λειψία της δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα στην ανάπαυλα.

45+2'

45+2'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 45%, Λειψία: 55%.

45+1'

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45+1'

45+1'

Ο Willi Orban απομακρύνει τη μπάλα

45+1'

Η σέντρα από τον Yukhym Konoplia από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

45'

44'

44'

Ο Mohamed Simakan απομακρύνει τη μπάλα

44'

Ο Ivan Petryak πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

44'

Ο Lassina Traore τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

43'

43'

43'

42'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Artem Bondarenko για την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ. Ο Willi Orban σταματάει την φάση.

42'

Ο Mykola Matviyenko κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Andre Silva.

41'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lassina Traore από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ ανατρέπει τον Mohamed Simakan

41'

Ο Josko Gvardiol απομακρύνει τη μπάλα

41'

41'

Ο Georgiy Sudakov κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

40'

40'

40'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 43%, Λειψία: 57%.

40'

Ο Josko Gvardiol τιμωρείται για σπρώξιμο στον Lassina Traore

39'

38'

38'

38'

Ο Yukhym Konoplia τιμωρείται για σπρώξιμο στον Emil Forsberg

38'

Ο Josko Gvardiol κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

37'

37'

36'

36'

36'

Ο Mykola Matviyenko κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

36'

35'

Ο Kevin Kampl από την ομάδα Λειψία το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Artem Bondarenko

35'

35'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Taras Stepanenko από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ ανατρέπει τον Xaver Schlager

34'

34'

34'

Ο Dominik Szoboszlai πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

34'

33'

33'

33'

32'

32'

31'

31'

31'

Ο Ivan Petryak αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

31'

31'

Ο Mykhaylo Mudryk κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

31'

30'

30'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 46%, Λειψία: 54%.

30'

29'

Ο Emil Forsberg σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Anatolii Trubin ελέγχει την φάση

29'

28'

28'

Ο Artem Bondarenko κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

28'

27'

26'

25'

25'

24'

Ο Bogdan Mykhaylychenko από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

24'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Bogdan Mykhaylychenko για την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ. Ο Mohamed Simakan σταματάει την φάση.

24'

23'

23'

23'

Ο Valeriy Bondar απομακρύνει τη μπάλα

22'

22'

22'

21'

21'

Ο Emil Forsberg κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

21'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 47%, Λειψία: 53%.

20'

20'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lassina Traore από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ ανατρέπει τον Dominik Szoboszlai

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Willi Orban από την ομάδα Λειψία ανατρέπει τον Lassina Traore

19'

19'

Ο Timo Werner είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Emil Forsberg

18'

18'

18'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Timo Werner να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

18'

Ο Timo Werner είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

17'

17'

Ο Anatolii Trubin κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

17'

Ο Timo Werner επιστρέφει στο γήπεδο.

16'

16'

16'

15'

15'

14'

14'

13'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Taras Stepanenko από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ ανατρέπει τον Timo Werner

12'

Ο David Raum από την ομάδα Λειψία είναι σε θέση οφσάιντ

11'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 55%, Λειψία: 45%.

11'

Ο Bogdan Mykhaylychenko έκανε μία κακή εκτέλεση που οδήγησε σε γκολ του αντιπάλου.

10'

Ο Timo Werner έδωσε την ασίστ για το γκολ.

10'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Christopher Nkunku εκμεταλλεύεται μία διεκδικούμενη μπάλα και σκοράρει με το δεξί!

10'

Καλή ενέργεια από τον Timo Werner ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

10'

10'

10'

10'

Ο Dominik Szoboszlai κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

9'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kevin Kampl από την ομάδα Λειψία ανατρέπει τον Artem Bondarenko

9'

9'

9'

9'

8'

7'

7'

6'

5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yukhym Konoplia από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ ανατρέπει τον Timo Werner

5'

Ο Dominik Szoboszlai απομακρύνει τη μπάλα

5'

5'

4'

4'

3'

2'

2'

2'

2'

1'

Ο Yukhym Konoplia κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

1'

1'

1'

Είναι μία κρύα μέρα για να παίξεις ποδόσφαιρο.

1'

Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Polish Army, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Όλα για όλα για την πρόκριση

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ υποδέχεται στην Πολωνία την Λειψία με τους Ουκρανούς να θέλουν μόνο τη νίκη για να περάσουν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

* Στη Βαρσοβία θα διεξαχθεί η αναμέτρηση λόγω της εμπόλεμης κατάστασης στην Ουκρανία.

Συνέχισε με θετικό αποτέλεσμα την ξέφρενη πορεία της στο Τσάμπιονς Λιγκ, αφού για την 5η αγωνιστική πήγε στη Σκωτία να αντιμετωπίσει τη Σέλτικ και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας μετά το 1-1 και καπάρωσε την 3η θέση και το Γιουρόπα Λιγκ, ενώ έχει ελπίδες ακόμα και για πρόκριση στους «16». Για να γίνει αυτό, θα πρέπει να νικήσει τη Λειψία στη Γερμανία. Τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καλά στη Γλασκώβη για τους Ουκρανούς που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τέρμα του Γιακουμάκη στο 32΄, ενώ η Σαχτάρ ισοφάρισε με φοβερό σουτ του Μούντρικ στο 58' και στο 72' ο Σίκαν έχασε την ευκαιρία της χρονιάς αστοχώντας σε κενή εστία.

Έπειτα από έξι συνεχόμενες νίκες της στο ουκρανικό πρωτάθλημα έκανε στάση, φέρνοντας εντός έδρας ισοπαλία με την Ολεξάντρια με 2-2. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αφού έχανε από το πέμπτο λεπτό, αλλά ισοφάρισε με τον Μικχαιλιτσένσκο στο 42΄, όμως, στο 56΄ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λούκας. Παρότι έπαιζε με ποδοσφαιριστή λιγότερο έκανε την ανατροπή με τον Μούντρικ στο 82', αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντεμτσένκο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

«Θέλουμε το αδύνατο να γίνει δυνατό. Αν αποτύχουμε, είναι δύσκολο. Αλλά θα κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε. Οι παίκτες μου αναπτύσσουν το ταλέντο τους κάθε μέρα. Για μένα ως προπονητή, αυτό είναι κάτι εκπληκτικό. Έχουμε αντιμετωπίσει συλλόγους που είναι καλύτεροι από εμάς, πιο έμπειροι και έχουν μεγαλύτερο μπάτζετ. Για τους περισσότερους παίκτες μου, ήταν η πρώτη τους εμπειρία στο Champions League. Παίξαμε τολμηρά και δείξαμε το ομαδικό πνεύμα. Πολεμήσαμε για το ουκρανικό έθνος. Ξέρουμε για ποιον παίζουμε και αυτή είναι η δύναμή μας. Κάθε αγώνας μας έδινε αυτοπεποίθηση και πίστη ότι μπορούμε να παίξουμε ισάξια με τις καλύτερες ομάδες. Θα παίξουμε το έκτο μας παιχνίδι στη μεγάλη μας περιπέτεια στο Champions League. Είναι καταπληκτικό. Έχουμε ήδη εγγυημένη συμμετοχή στο Europa League. Κανείς δεν πίστευε ότι θα μπορούσαμε να το πετύχουμε αυτό. Ωστόσο, είμαστε αθλητές και θέλουμε περισσότερα», επισήμανε ο τεχνικός Ιγκόρ Γιοβιτσέβιτς.

Αγωνιστικά Νέα: Δεν είναι διαθέσιμοι οι μεσοεπιθετικοί Ζουμπκόφ και Σβεντ. Αμφίβολος δίνεται ο μπακ Κονόπλια.

Πέτυχε την τρίτη της νίκη στον όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ και με θριαμβευτικό τρόπο, αφού υποδέχθηκε την Ρεάλ Μαδρίτης των αρκετών απουσιών και επικράτησε με 3-2. Έκανε τεράστιο βήμα πρόκρισης και με θετικό αποτέλεσμα απέναντι στη Σαχτάρ Ντόνετσκ θα βρίσκεται στους «16». Η Λειψία πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο εικοσάλεπτο, καθώς ο Γκβάρντιολ άνοιξε το σκορ 13' και πέντε λεπτά αργότερα ο Ενκουνκού έγραψε το 2-0, με τον Βινίσιους να μειώνει στο 44'.

Στην επανάληψη, η Ρεάλ Μαδρίτης πίεσε, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα ο Βέρνερ στο 81' σημείωσε το 3-1 για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Ροντρίγκο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις. Θα προκριθεί στους «16» αν δεν ηττηθεί, ενώ σε περίπτωση ήττας τερματίζει 3η και συνεχίζει στο Γιουρόπα Λιγκ.

Στη Μπουντεσλίγκα επέστρεψε στις νίκες, καθώς φιλοξένησε τη Λεβερκούζεν και δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 2-0 και να παραμένει στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Σε μια μεστή εμφάνιση πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο Ενκουνκού έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 32΄, ενώ ο Τίμο Βέρνερ στο 83΄ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

«Ξέρουμε ότι ο αντίπαλος παίζει και για τη χώρα του. Είναι ένας τελικός και για τις δύο ομάδες. Δεν ήταν ποτέ σοφό να παίζεις για την ισοπαλία. Ξέρουμε ότι οι αντίπαλοι έχουν πολύ κίνητρο. Είμαστε σε ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε πολύ καλούς αντιπάλους. Έχουν ξεκάθαρο πλάνο, καλή ιδέα και είναι γενναίοι με την μπάλα. », τόνισε ο κόουτς Μάρκο Ρόζε.

Αγωνιστικά Νέα: Χάνει τη χρονιά ο βασικός τερματοφύλακας Γκουλάτσι και παραμένουν εκτός ο αμυντικός Κλόστερμαν και ο μέσος Λάιμερ. Ούτε τώρα ο φορ Πόουλσεν. Αμφίβολος δίνεται ο χαφ Χαϊντάρα.

Γιώργος Βροντάκης Αθλητικογράφος

Η Λειψία πέτυχε τη νίκη της 5ης αγωνιστικής επικρατώντας επί της Ρεάλ Μαδρίτης και έγινε το αφεντικό όσον αφορά την πρόκρισης στους «16» και για να γίνει αυτό θέλει θετικό αποτέλεσμα κόντρα στη Σαχτάρ Ντόνετσκ. Από την άλλη πλευρά, οι Ουκρανοί θα πάρουν το εισιτήριο μόνο με τρίποντο και αυτό θα κυνηγήσουν. Οι δύο ομάδες δεν αρέσκονται να παίζουν αμυντικά και θα ποντάρουμε στο Over.

• Η ομάδα Λειψία δεν έχει χάσει στους τελευταίους 9 από 10 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.22 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ δεν έχει χάσει στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1X με απόδοση 2.05 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Λειψία νίκησε στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 2 με απόδοση 1.84 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Λειψία, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.64 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Λειψία νικούσε στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.2 με απόδοση 2.27 στον ΟΠΑΠ

ΔΙΕΘΝΗ: Τσάμπιονς Λιγκ