21+

Σαουθάμπτον - Έβερτον

19/2/2022 17:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 239
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 798 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Έβερτον - Σαουθάμπτον στις 14/1/2023

• Θεατές: 31312
90+5'

Δίκαιη νίκη για την ομάδα Σαουθάμπτον μετά από μία καλή εμφάνιση

90+5'

90+5'

31312 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Σαουθάμπτον: 56%, Έβερτον: 44%.

90+5'

Η ομάδα Έβερτον κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+4'

Η ομάδα Σαουθάμπτον κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+3'

Ο Stuart Armstrong δίνει τη θέση του στον Moussa Djenepo

90+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Andre Gomes από την ομάδα Έβερτον ανατρέπει τον Adam Armstrong

90+3'
Απόκρουση

Ο Mohammed Salisu απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90+3'
Σέντρα

Ο Donny van de Beek κάνει τη σέντρα

90+3'
Απόκρουση

Ο Stuart Armstrong απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90+3'

Ο Donny van de Beek από την ομάδα Έβερτον εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

90+2'
Σέντρα

Ο Andros Townsend από την ομάδα Έβερτον προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

90+2'

Το σουτ του Dele Alli μπλοκάρεται

90+1'

Η ομάδα Σαουθάμπτον κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+1'

Ο Che Adams δίνει τη θέση του στον Adam Armstrong

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90'

Κατοχή: Σαουθάμπτον: 57%, Έβερτον: 43%.

90'

Η ομάδα Σαουθάμπτον κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90'

Το σουτ του Che Adams μπλοκάρεται

89'

Ελεύθερο για την ομάδα Έβερτον

89'
Γέμισμα

Ο James Ward-Prowse από την ομάδα Σαουθάμπτον εκτελεί ένα φάουλ, αλλά ο συμπαίκτης του έφτασε λίγο καθυστερημένα και δεν πρόλαβε να την εκμεταλλευτεί.

88'

Ο Seamus Coleman τιμωρείται για σπρώξιμο στον Shane Long

87'

Ο Dominic Calvert-Lewin από την ομάδα Έβερτον είναι σε θέση οφσάιντ

87'

86'

86'

Κατοχή: Σαουθάμπτον: 58%, Έβερτον: 42%.

84'

Ο Valentino Livramento έδωσε την ασίστ για το γκολ.

84'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Shane Long της ομάδας Σαουθάμπτον σκοράρει με κεφαλιά

84'
Σέντρα

Ο Valentino Livramento από την Σαουθάμπτον κάνει ωραία σέντρα

83'

Ο Armando Broja δίνει τη θέση του στον Shane Long

82'

Η ομάδα Έβερτον παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

82'

Πως το έχασε αυτό; Ο Armando Broja έχει μια υπέροχη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά κατά κάποιο τρόπο καταφέρνει να χάσει τον στόχο!

82'

81'

Ελεύθερο για την ομάδα Σαουθάμπτον

80'
Απόκρουση

Ο Mohamed Elyounoussi απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

80'

Ο Andros Townsend από την ομάδα Έβερτον εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

80'
Απόκρουση

Ο Jan Bednarek απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

79'

79'

78'
Απόκρουση

Ο Mason Holgate απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

78'

Ο Jordan Pickford έσωσε ένα σίγουρο γκολ! Ο Kyle Walker-Peters βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για να σκοράρει, αλλά ο Jordan Pickford του αρνήθηκε το γκολ με μια μεγάλη απόκρουση.

78'
Απόκρουση

Ο Michael Keane απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

78'
Σέντρα

Ο Mohamed Elyounoussi από την ομάδα Σαουθάμπτον σπάει την μπάλα μέσα από την περιοχή.

78'

Ο Kyle Walker-Peters από την ομάδα Σαουθάμπτον στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

78'

77'

Η ομάδα Έβερτον κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

76'
Απόκρουση

Ο Oriol Romeu απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

76'
Γέμισμα

Ο Donny van de Beek εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

76'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kyle Walker-Peters από την ομάδα Σαουθάμπτον ανατρέπει τον Andros Townsend

75'

Η ομάδα Σαουθάμπτον κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

75'

Ο Anthony Gordon δίνει τη θέση του στον Dele Alli

74'

74'

Ο Che Adams από την ομάδα Σαουθάμπτον είναι σε θέση οφσάιντ

73'

Ο Kyle Walker-Peters έχει μια καταπληκτική ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά ο Jordan Pickford βγαίνει δυνατά και σώζει!

72'
Απόκρουση

Ο Jordan Pickford απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

72'
Απόκρουση

Ο Michael Keane από την ομάδα Έβερτον είναι σε εγρήγορση και γυρνάει με κεφαλιά στον τερματοφύλακα.

71'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Che Adams από την ομάδα Σαουθάμπτον ανατρέπει τον Michael Keane

70'

70'

69'

Ο Che Adams επιστρέφει στο γήπεδο.

69'

69'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Che Adams να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

68'

Ο Che Adams είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

68'

Έχει σταματήσει το παιχνίδι και ο διαιτητής μιλάει στους παίκτες.

68'

68'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Andre Gomes για την ομάδα Έβερτον. Ο Che Adams σταματάει την φάση.

67'

67'
Απόκρουση

67'
Σέντρα

Ο Mohamed Elyounoussi κάνει τη σέντρα

66'

Ο Anthony Gordon από την ομάδα Έβερτον επιχείρησε γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας βγήκε και μάζεψε την μπάλα.

66'

Ο Seamus Coleman από την ομάδα Έβερτον πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

66'

65'

65'

Ο Alex Iwobi δίνει τη θέση του στον Andros Townsend

65'

Χρυσή ευκαιρία! 0 Mohamed Elyounoussi χάνει μια τεράστια ευκαιρία, καθώς καταφέρνει με κεφαλιά να χτυπήσει το οριζόντιο δοκάρι!

65'
Γέμισμα

Ο James Ward-Prowse εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

64'

Ο Michael Keane από την ομάδα Έβερτον το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Che Adams

63'

63'

Η γηπεδούχος ομάδα αυξάνει την πίεση στην αντίπαλο της.

62'

62'

Ο Stuart Armstrong από την ομάδα Σαουθάμπτον προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

62'

Ο Mohamed Elyounoussi από την ομάδα Σαουθάμπτον κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

62'
Σέντρα

Ο Stuart Armstrong κάνει τη σέντρα

61'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Andre Gomes από την ομάδα Έβερτον ανατρέπει τον Oriol Romeu

60'

60'

Ο Armando Broja από την ομάδα Σαουθάμπτον είναι σε θέση οφσάιντ

59'

Ο Mohamed Elyounoussi σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Jordan Pickford ελέγχει την φάση

58'

Ο Che Adams σουτάρει τη μπάλα προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ το βγάζει

58'
Σέντρα

Ο James Ward-Prowse κάνει τη σέντρα

57'

57'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Dominic Calvert-Lewin από την ομάδα Έβερτον αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

57'
Σέντρα

Ο Jonjoe Kenny κάνει τη σέντρα

56'

Η ομάδα Σαουθάμπτον παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

55'

Ο Andre Gomes από την ομάδα Έβερτον προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

55'

Το σουτ του Donny van de Beek μπλοκάρεται

55'

Ο Alex Iwobi από την ομάδα Έβερτον στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

55'

Ο Richarlison από την ομάδα Έβερτον πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

55'

55'

55'

Ο Seamus Coleman από την ομάδα Έβερτον προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

54'

52'

Ο Che Adams έδωσε την ασίστ για το γκολ.

52'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Stuart Armstrong σκοράρει με το δεξί πόδι!

52'

Ο Che Adams από την ομάδα Σαουθάμπτον πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

52'

Ο Oriol Romeu από την ομάδα Σαουθάμπτον πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

52'

Η ομάδα Σαουθάμπτον ξεκινάει αντεπίθεση

52'
Απόκρουση

Ο Valentino Livramento απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

52'
Σέντρα

Ο Richarlison από την ομάδα Έβερτον εκτελεί το φάουλ αλλά ο συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται.

52'

Ο Alex Iwobi από την ομάδα Έβερτον πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

51'

Η ομάδα Έβερτον κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

51'

50'

50'
Απόκρουση

50'
Σέντρα

50'

50'

50'

49'

48'

Ο Richarlison από την ομάδα Έβερτον είναι σε θέση οφσάιντ

48'
ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!

Το γκολ του Dominic Calvert-Lewin με κεφαλιά ακυρώνεται

47'
Σέντρα

47'

Ο Anthony Gordon από την ομάδα Έβερτον εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

47'

Το σουτ του Dominic Calvert-Lewin μπλοκάρεται

47'

46'

Ο Jordan Pickford κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

46'
Απόκρουση

46'

Ο Allan δίνει τη θέση του στον Andre Gomes

46'

45+2'

Οι δύο ομάδες δεν έχουν πολλές διαφορές στο πρώτο ημίχρονο

45+2'

45+1'

Κατοχή: Σαουθάμπτον: 59%, Έβερτον: 41%.

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

Ο Fraser Forster κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

45'

Ο Alex Iwobi από την ομάδα Έβερτον κάνει μία ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορουν να την εκμεταλλευτούν.

45'

Η ομάδα Έβερτον ξεκινάει αντεπίθεση

44'
Απόκρουση

Ο Jan Bednarek απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

44'
Σέντρα

Ο Anthony Gordon κάνει τη σέντρα

44'
Απόκρουση

Ο Oriol Romeu της ομάδας Σαουθάμπτον απομακρύνει τον κίνδυνο με ένα ωραίο τάκλιν.

44'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Richarlison , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

43'

43'
Απόκρουση

Ο Mason Holgate αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

43'
Σέντρα

42'

41'

Ο Oriol Romeu από την ομάδα Σαουθάμπτον προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

41'

41'

Ο Donny van de Beek από την ομάδα Έβερτον έκανε την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας βγήκε και μπλόκαρε.

41'

Το σουτ του Richarlison μπλοκάρεται

41'
Απόκρουση

41'
Σέντρα

Ο Alex Iwobi κάνει τη σέντρα

41'
Απόκρουση

41'
Απόκρουση

Ο Mason Holgate από την ομάδα Έβερτον είναι σε εγρήγορση και γυρνάει με κεφαλιά στον τερματοφύλακα.

40'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Oriol Romeu από την ομάδα Σαουθάμπτον «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

40'

40'

Ο διαιτητής επιστρέφει για να δείξει στον Dominic Calvert-Lewin από την Έβερτον κίτρινη κάρτα για προηγούμενο φάουλ.

39'

Ο Kyle Walker-Peters βλέπει την τεράστια ευκαιρία του με σουτ να σταματάει στο δοκάρι!

39'
Απόκρουση

Ο Fraser Forster απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

38'

38'
Σέντρα

Ο Seamus Coleman κάνει τη σέντρα

37'

Ο Jan Bednarek από την ομάδα Σαουθάμπτον είναι σε θέση οφσάιντ

37'
Σέντρα

Ο Oriol Romeu από την ομάδα Σαουθάμπτον σπάει την μπάλα μέσα από την περιοχή.

37'
Απόκρουση

37'

Ο James Ward-Prowse από την ομάδα Σαουθάμπτον εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

36'

Ο Armando Broja χάνει μια καταπληκτική ευκαιρία για να σκοράρει, καθώς η προσπάθεια του μπλοκαρίστηκε!

36'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Armando Broja , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

36'

36'
Απόκρουση

36'
Σέντρα

35'

35'
Κακό κοντρόλ

Ο Che Adams από την ομάδα Σαουθάμπτον έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

35'
Σέντρα

35'

35'
Σέντρα

Ο Richarlison κάνει τη σέντρα

34'

34'
Απόκρουση

34'

Το σουτ του Armando Broja βρίσκει σε σώματα, αλλά ο γκολκίπερ αντιδρά σωστά

33'

O Oriol Romeu στέλνει τη μπάλα μακριά.

33'
Απόκρουση

Ο Jordan Pickford από την ομάδα Έβερτον βγαίνει κάνει μία εξαιρετική απόκρουση.

32'

Ο Jordan Pickford έσωσε ένα σίγουρο γκολ! Ο Valentino Livramento βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για να σκοράρει, αλλά ο Jordan Pickford του αρνήθηκε το γκολ με μια μεγάλη απόκρουση.

32'

31'
Σέντρα

Ο Valentino Livramento από την ομάδα Σαουθάμπτον προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

31'

Κατοχή: Σαουθάμπτον: 52%, Έβερτον: 48%.

31'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Seamus Coleman από την ομάδα Έβερτον ανατρέπει τον James Ward-Prowse

29'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Oriol Romeu από την ομάδα Σαουθάμπτον ανατρέπει τον Richarlison

29'

Ο James Ward-Prowse από την ομάδα Σαουθάμπτον κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

28'

Το σουτ του Kyle Walker-Peters μπλοκάρεται

28'

Ο Mohamed Elyounoussi από την ομάδα Σαουθάμπτον πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

27'

Η ομάδα Έβερτον κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

26'

Καλή ενέργεια από τον Mohamed Elyounoussi ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

26'

25'

Κατοχή: Σαουθάμπτον: 53%, Έβερτον: 47%.

25'

25'

23'

Ο Dominic Calvert-Lewin τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mohammed Salisu

23'

23'

Ο James Ward-Prowse από την ομάδα Σαουθάμπτον εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

22'
Απόκρουση

Ο Mason Holgate απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

22'

Η ομάδα Έβερτον έχει την κατοχή της μπάλας

21'

20'

Κατοχή: Σαουθάμπτον: 44%, Έβερτον: 56%.

20'

20'
Σέντρα

Ο Mohamed Elyounoussi από την ομάδα Σαουθάμπτον προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

18'

18'

18'

Ο James Ward-Prowse εκτελεί το φάουλ και ο Jordan Pickford αποκρούει. Κόρνερ.

17'

17'

17'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Allan από την ομάδα Έβερτον ανατρέπει τον Stuart Armstrong

16'

Ο Stuart Armstrong από την ομάδα Σαουθάμπτον στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

15'

Κίτρινη κάρτα για τον Allan

15'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Allan από την ομάδα Έβερτον ανατρέπει τον Mohammed Salisu

14'

14'

13'
Σέντρα

Ο Jonjoe Kenny από την ομάδα Έβερτον προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

13'

12'

12'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mohammed Salisu από την ομάδα Σαουθάμπτον ανατρέπει τον Dominic Calvert-Lewin

11'

11'

Ο Alex Iwobi από την ομάδα Έβερτον κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

10'

Κατοχή: Σαουθάμπτον: 30%, Έβερτον: 70%.

10'

9'

Ο Alex Iwobi από την ομάδα Έβερτον κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

8'
Απόκρουση

8'
Γέμισμα

Ο Anthony Gordon εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

8'

Ο Mohammed Salisu από την ομάδα Σαουθάμπτον το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Richarlison

7'
Απόκρουση

7'
Σέντρα

7'

6'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Che Adams από την ομάδα Σαουθάμπτον ανατρέπει τον Allan

6'

Ο Jordan Pickford έσωσε ένα σίγουρο γκολ! Ο Armando Broja βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για να σκοράρει, αλλά ο Jordan Pickford του αρνήθηκε το γκολ με μια μεγάλη απόκρουση.

6'

6'

Κατοχή: Σαουθάμπτον: 26%, Έβερτον: 74%.

5'

5'

5'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

5'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να παραμείνει στην αρχική απόφασή του και να μην καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Έβερτον!

5'
Σε εξέλιξη

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

4'

Ο Donny van de Beek αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

4'

4'
Απόκρουση

Ο James Ward-Prowse απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

3'

Ο Anthony Gordon από την ομάδα Έβερτον εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

3'

Σουτ του Dominic Calvert-Lewin βρίσκει σε σώματα και καταλήγει εκτός εστίας

3'
Σέντρα

Ο Allan κάνει τη σέντρα

3'
Απόκρουση

Ο Valentino Livramento της ομάδας Σαουθάμπτον απομακρύνει τον κίνδυνο με ένα ωραίο τάκλιν.

2'
Απόκρουση

2'

Ο Richarlison από την ομάδα Έβερτον έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

2'

2'

1'

Ένας παίκτης από την ομάδα Έβερτον στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά.

1'

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

Η ομάδα Σαουθάμπτον είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το St. Mary's Stadium, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Με ανεβασμένο ηθικό

Η Σαουθάμπυον που προέρχεται από σπουδαία αποτελέσματα απέναντι σε ομάδες του Big-6, υποδέχεται την Έβερτον, η οποία έχει τονωμένο ηθικό μετά την «καθαρή» νίκη επί της Λιντς.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ

Μετά το βαθμό με την Μάντσεστερ Σίτι εντός (1-1) και το «διπλό» στην έδρα της Τότεναμ (3-2), απέσπασε ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και έδωσε συνέχεια στα διαδοχικά θετικά αποτελέσματα απέναντι σε ομάδες του Big-6. Μπήκε μουδιασμένα στο ματς και βρέθηκε πίσω στο 21’, έκτοτε ανέβασε ρυθμούς και ισοφάρισε στο 48’ με τον Άνταμς, ενώ είχε σημαντικές στιγμές στις αντεπιθέσεις για να ολοκληρώσει την ανατροπή. Κινδύνευσε και η ίδια σε 2-3 περιπτώσεις, με κορυφαία αυτή του Μαγκουάιρ στις καθυστερήσεις έπειτα από στατική φάση.

«Στα τρία τελευταία παίξαμε με Σίτι, Τότεναμ και Γιουνάιτεντ και δε χάσαμε κανένα. Δεν είχαμε καλό πρώτο ημίχρονο, ήμασταν αργοί σε σκέψη και ενέργειες. Αλλά αυτό που κατάφεραν οι παίκτες στην επανάληψη ήταν εντυπωσιακό για μένα», δήλωσε ο προπονητής της, Χάσενχουτλ.

Παρά το πολύ δύσκολο πρόγραμμα, έχει μόλις μια ήττα στα οχτώ τελευταία (3-4-1) και βγήκε οριστικά από τη κουβέντα για τη μάχη της σωτηρίας, ανεβαίνοντας στην 10η θέση και στο +12 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Στην έδρα της έχει μόλις μια ήττα φέτος και είναι αήττητη στα 8 τελευταία. Δεν έχει κρατήσει το μηδέν στα 13 τελευταία παιχνίδια της στην Πρέμιερ Λιγκ, ενώ σκοράρει και δέχεται γκολ για 8 σερί ματς.

Αγωνιστικά Νέα: Επιστρέφει ο εξτρέμ Ρέντμοντ (19/0) όχι όμως και ο αναπληρωματικός φορ Τέλα (10/0). Όλα καλά με τον στόπερ Μπέντναρεκ (19/3) και τον εξτρέμ Ελιονούσι (17/3) που αποχώρησαν με προβλήματα από το προηγούμενο.

ΕΒΕΡΤΟΝ

Πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με τον Λάμπαρντ στον πάγκο, επικρατώντας με το εμφατικό 3-0 της Λιντς στο «Γκούντισον Παρκ». Κυριαρχική εμφάνιση, με πάθος και τρεξίματα, «καθάρισε» το ματς από το πρώτο μέρος με τα γκολ των Κόλεμαν (10’) και Κιν (23’), ενώ στο 78’ έβαλε το… κερασάκι με τον Γκόρντον. Δεν επέτρεψε στην αντίπαλο της να καταγράψει σουτ στην εστία.

«Είναι ένα απίθανο απόγευμα. Αυτό που κάναμε σήμερα όσον αφορά την εμφάνιση μας ήταν ιδιαίτερο. Δείξαμε χαρακτήρα, επιθετικότητα και μεγάλο ποσοστό δουλειάς στο γήπεδο. Θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσουμε την εμφάνιση σα βάση για το που θέλουμε να πάμε στο πρωτάθλημα», δήλωσε ο πανευτυχής Λάμπαρντ.

Επέστρεψε στις νίκες μετά την κακή ήττα από την Νιούκαστλ και πήρε βαθιά «βαθμολογική» ανάσα αφού ήταν το πρώτο της τρίποντο μετά από έξι αγώνες όπου είχε μόλις ένα βαθμό (0-1-5). Ξέφυγε έτσι με +5 από την 18η Νόριτς, έχοντας και δύο ματς λιγότερα, ενώ μείωσε στο -1 τη διαφορά από την 15η Λιντς με ένα ματς λιγότερο. Παράλληλα κράτησε το μηδέν για πρώτη φορά μετά από 11 παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Αγωνιστικά Νέα: Επιστρέφει ο νεοφερμένος μπακ Μικολένκο (1/0) που έχασε τα δύο τελευταία λόγω κορωνοϊού. Συνεχίζουν εκτός οι βασικοί στόπερ Μίνα (10/0), Γκόντφρι (17/0) και οι μέσοι Ντέιβις (5/1), Ντελφ (6/0). Από την άλλη, έχει καλές ελπίδες επιστροφής ο βασικός μέσος Ντουκουρέ (16/2).

Κώστας Καραγιαννόπουλος Αθλητικογράφος

Η Σαουθάμπτον έδειξε τα… δόντια της κόντρα στους μεγάλους, παίρνοντας 5 βαθμούς απέναντι σε Σίτι, Τότεναμ και Γιουνάιτεντ και ξέφυγε από τις επικίνδυνες θέσεις. Αντίθετα η Έβερτον παλεύει ακόμα γι’ αυτό, προέρχεται από πειστική νίκη κόντρα στην Λιντς και θέλει να χτίσει πάνω σ’ αυτό. Με επιθετικό στυλ τα «ζαχαρωτά» του Λάμπαρντ, από την άλλη η Σαουθάμπτον σκοράρει και δέχεται γκολ στα 8 τελευταία, ενώ δεν έχει κρατήσει το μηδέν στα 13 πιο πρόσφατα. Δίκαια σε τιμές φαβορί το G/G.

• Στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες της ομάδας Έβερτον, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.71 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Έβερτον δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες στη διοργάνωση Πρέμιερ Λιγκ.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.31 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Σαουθάμπτον έφερε ισοπαλία στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X με απόδοση 3.30 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Έβερτον έχασε στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εκτός έδρας στη διοργάνωση Πρέμιερ Λιγκ.
    Σημείο: 1 με απόδοση 2.10 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Σαουθάμπτον νικούσε στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εντός έδρας στη διοργάνωση Πρέμιερ Λιγκ.
    Σημείο: Ημ.1 με απόδοση 2.65 στον ΟΠΑΠ

ΑΓΓΛΙΑ: Πρέμιερ Λιγκ