21+

Σαλερνιτάνα - Φιορεντίνα

24/4/2022 13:30
Κωδ ΟΠΑΠ: 943
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 747 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Σαλερνιτάνα - Φιορεντίνα στις 21/4/2024

• Θεατές: 20920
90+6'

90+6'

20920 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+6'

Κατοχή: Σαλερνιτάνα: 28%, Φιορεντίνα: 72%.

90+5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sofyan Amrabat από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Federico Bonazzoli

90+4'

Η ομάδα Σαλερνιτάνα έχει την κατοχή της μπάλας

90+3'

Ο Riccardo Saponara από την ομάδα Φιορεντίνα προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ένας αντίπαλος παρεμβαίνει.

90+3'
Σέντρα

Ο Alvaro Odriozola κάνει τη σέντρα

90+3'

Η ομάδα Φιορεντίνα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+2'

Ελεύθερο για την ομάδα Σαλερνιτάνα

90+2'

Ο Alvaro Odriozola από την ομάδα Φιορεντίνα στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Τόσο κοντά!

90+2'

Η ομάδα Φιορεντίνα εκδηλώνει επίθεση

90+1'

Η ομάδα Φιορεντίνα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90+1'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Alfred Duncan για την ομάδα Φιορεντίνα. Ο Franck Ribery σταματάει την φάση.

90'

Κατοχή: Σαλερνιτάνα: 27%, Φιορεντίνα: 73%.

90'

90'
Σέντρα

Ο Jose Maria Callejon από την ομάδα Φιορεντίνα κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

89'

Ο Emil Bohinen είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

89'

89'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Luca Ranieri από την ομάδα Σαλερνιτάνα ανατρέπει τον Krzysztof Piatek

88'

87'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Alfred Duncan για την ομάδα Φιορεντίνα. Ο Federico Fazio σταματάει την φάση.

86'

86'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Federico Bonazzoli από την ομάδα Σαλερνιτάνα ανατρέπει τον Alvaro Odriozola

86'

Η ομάδα Σαλερνιτάνα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

85'

85'

Η ομάδα Φιορεντίνα έχει την κατοχή της μπάλας

84'

Ελεύθερο για την ομάδα Φιορεντίνα

84'

84'

83'

Κίτρινη κάρτα για τον Nikola Milenkovic

82'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nikola Milenkovic από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Franck Ribery

82'

82'

81'

81'

80'

Η ομάδα Φιορεντίνα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

80'

79'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Federico Bonazzoli στέλνει με το αριστερό πόδι την μπάλα στα δίχτυα!

79'

Το αμυντικό λάθος του Igor μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

79'
Σέντρα

Ο Matteo Ruggeri κάνει τη σέντρα

79'

Ο Federico Fazio τιμωρείται για σπρώξιμο στον Krzysztof Piatek

78'

78'

Το σουτ του Riccardo Saponara μπλοκάρεται

77'
Σέντρα

Ο Sofyan Amrabat από την ομάδα Φιορεντίνα προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

77'

Ο Jose Maria Callejon από την ομάδα Φιορεντίνα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

77'
Απόκρουση

Ο Matteo Ruggeri απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

77'
Σέντρα

Ο Aleksa Terzic κάνει τη σέντρα

76'

75'

75'

Ο Nadir Zortea δίνει τη θέση του στον Matteo Ruggeri

75'

Ο Lassana Coulibaly δίνει τη θέση του στον Grigoris Kastanos

75'

Ο Milan Djuric δίνει τη θέση του στον Federico Bonazzoli

74'

Ο Milan Djuric από την ομάδα Σαλερνιτάνα είναι σε θέση οφσάιντ

74'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Ederson από την ομάδα Σαλερνιτάνα «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

73'

73'
Απόκρουση

Ο Federico Fazio απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

73'
Γέμισμα

Ο Jose Maria Callejon εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

72'

Ο Nadir Zortea από την ομάδα Σαλερνιτάνα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Nicolas Gonzalez

71'

71'

71'

70'

70'

70'

Η ομάδα Σαλερνιτάνα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

69'

Η ομάδα Σαλερνιτάνα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

68'

68'

67'

Ο Cristiano Biraghi δίνει τη θέση του στον Aleksa Terzic

67'

Ο Youssef Maleh δίνει τη θέση του στον Jose Maria Callejon

67'

Ο Krzysztof Piatek από την ομάδα Φιορεντίνα είναι σε θέση οφσάιντ

66'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ederson από την ομάδα Σαλερνιτάνα ανατρέπει τον Nikola Milenkovic

65'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Youssef Maleh από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Lassana Coulibaly

65'

65'

Με αυτό το γκολ, η ομάδα Φιορεντίνα ισοφάρισε. Υπάρχει παιχνίδι!

64'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Riccardo Saponara στέλνει με το δεξί πόδι τη μπάλα στα δίχτυα!

64'
Σέντρα

64'

64'

63'
Απόκρουση

Ο Luca Ranieri απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

63'
Γέμισμα

Ο Cristiano Biraghi εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

63'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Franck Ribery από την ομάδα Σαλερνιτάνα ανατρέπει τον Alvaro Odriozola

62'

Η ομάδα Σαλερνιτάνα παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

61'

Ο Nicolas Gonzalez από την ομάδα Φιορεντίνα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

61'
Σέντρα

61'

Ο Franck Ribery από την ομάδα Σαλερνιτάνα είναι σε θέση οφσάιντ

60'

Κατοχή: Σαλερνιτάνα: 29%, Φιορεντίνα: 71%.

60'

Ο Luigi Sepe κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

60'
Σέντρα

Ο Riccardo Saponara κάνει τη σέντρα

59'

59'

Ο Lorenzo Venuti δίνει τη θέση του στον Alvaro Odriozola

59'

Ο Arthur Cabral δίνει τη θέση του στον Krzysztof Piatek

59'
Σέντρα

Ο Lorenzo Venuti από την ομάδα Φιορεντίνα κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

58'

Ο Pasquale Mazzocchi από την ομάδα Σαλερνιτάνα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Cristiano Biraghi

57'

56'

56'
Σέντρα

56'

55'

55'

54'

53'

52'

52'

51'

51'

50'

Κατοχή: Σαλερνιτάνα: 31%, Φιορεντίνα: 69%.

50'
Απόκρουση

Ο Riccardo Saponara απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

50'
Γέμισμα

Ο Pasquale Mazzocchi εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

49'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Youssef Maleh από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Milan Djuric

48'

48'

Η ομάδα Φιορεντίνα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

47'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Arthur Cabral από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Norbert Gyomber

47'

46'

46'

Ο Jonathan Ikone δίνει τη θέση του στον Riccardo Saponara

46'

Ο Simone Verdi δίνει τη θέση του στον Franck Ribery

46'

45+5'

45+5'

45+4'

Ο Youssef Maleh υποπίπτει σε χέρι

45+4'

45+3'

45+3'
Απόκρουση

45+2'
Σέντρα

Ο Cristiano Biraghi κάνει τη σέντρα

45+2'

45+2'

45+1'

45'

Ο Luca Ranieri είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

45'

Ο Arthur Cabral είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

45'

44'

43'

Ο Arthur Cabral κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Luigi Sepe μπλοκάρει εύκολα

43'
Σέντρα

Ο Nicolas Gonzalez κάνει τη σέντρα

43'

Η ομάδα Φιορεντίνα παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

42'

Ο Simone Verdi από την ομάδα Σαλερνιτάνα εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

42'
Απόκρουση

Ο Cristiano Biraghi απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

42'
Σέντρα

Ο Nadir Zortea κάνει τη σέντρα

41'

Ο Cristiano Biraghi από την ομάδα Φιορεντίνα είναι σε θέση οφσάιντ

41'

40'

Κατοχή: Σαλερνιτάνα: 32%, Φιορεντίνα: 68%.

40'
Απόκρουση

Ο Nadir Zortea απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

40'
Σέντρα

39'

38'

38'

Ο Cristiano Biraghi από την ομάδα Φιορεντίνα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

38'
Απόκρουση

Ο Pasquale Mazzocchi απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

37'

Ο Youssef Maleh από την ομάδα Φιορεντίνα κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

37'

36'

35'

35'

Ο Nadir Zortea από την ομάδα Σαλερνιτάνα προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή. Δυστυχώς η προσπάθειά του πέρασε μόλις άουτ.

35'

Η ομάδα Σαλερνιτάνα εκδηλώνει επίθεση

35'

Κατοχή: Σαλερνιτάνα: 34%, Φιορεντίνα: 66%.

34'

Ο Norbert Gyomber από την ομάδα Σαλερνιτάνα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Nikola Milenkovic

34'

Ο Simone Verdi από την ομάδα Σαλερνιτάνα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

33'
Απόκρουση

Ο Pietro Terracciano απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

33'
Σέντρα

Ο Lassana Coulibaly κάνει τη σέντρα

33'

Ο Luca Ranieri από την ομάδα Σαλερνιτάνα προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά αυτός δεν μπορεί να επωφεληθεί.

33'

Ο Pasquale Mazzocchi από την ομάδα Σαλερνιτάνα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

32'
Απόκρουση

32'
Σέντρα

Ο Pasquale Mazzocchi από την ομάδα Σαλερνιτάνα προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

32'

Το σουτ του Milan Djuric μπλοκάρεται

32'

Το σουτ του Simone Verdi μπλοκάρεται

32'

31'

Ο Sofyan Amrabat τιμωρείται για σπρώξιμο στον Simone Verdi

31'
Απόκρουση

31'

31'
Απόκρουση

Ο Norbert Gyomber απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

31'
Απόκρουση

31'
Σέντρα

Ο Youssef Maleh κάνει τη σέντρα

30'

30'

Ο Pasquale Mazzocchi τιμωρείται για σπρώξιμο στον Nicolas Gonzalez

29'

29'

28'

27'

Ο Luca Ranieri επιστρέφει στο γήπεδο.

27'

27'

27'

26'

Ο Luca Ranieri από την ομάδα Σαλερνιτάνα βγαίνει εκτός γηπέδου γιατί πρέπει να αλλάξει παπούτσια.

25'

Το παιχνίδι σταματά λόγω κάποιων τεχνικών προβλημάτων.

25'

25'

25'

24'

23'

Ο Arthur Cabral τιμωρείται για σπρώξιμο στον Simone Verdi

23'

Ο Simone Verdi από την ομάδα Σαλερνιτάνα φαίνεται να έκανε φάουλ στον Nikola Milenkovic, αλλά ο διαιτητής λέει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

22'

Κίτρινη κάρτα για τον Norbert Gyomber

22'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Norbert Gyomber υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Nicolas Gonzalez

21'

21'

Κατοχή: Σαλερνιτάνα: 36%, Φιορεντίνα: 64%.

21'

21'
Σέντρα

20'

20'

Ο Ederson σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Pietro Terracciano ελέγχει την φάση

20'

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Emil Bohinen από την ομάδα Σαλερνιτάνα ανατρέπει τον Alfred Duncan

19'

19'

Ο Cristiano Biraghi είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

18'

18'

Ο Simone Verdi από την ομάδα Σαλερνιτάνα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Cristiano Biraghi

18'

17'

Ο Milan Djuric παίρνει την κεφαλιά και η μπάλα φεύγει ξυστά από το δοκάρι. Τόσο κοντά στο γκολ!

17'

17'
Απόκρουση

Ο Igor απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

17'
Γέμισμα

Ο Emil Bohinen εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

16'

Ο Igor από την ομάδα Φιορεντίνα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Lassana Coulibaly

16'

16'
Σέντρα

Ο Cristiano Biraghi από την ομάδα Φιορεντίνα εκτελεί το φάουλ αλλά ο συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται.

16'

15'

Κατοχή: Σαλερνιτάνα: 38%, Φιορεντίνα: 62%.

15'

14'

14'

Ο Nicolas Gonzalez από την ομάδα Φιορεντίνα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

14'
Απόκρουση

Ο Luca Ranieri απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

13'

Η ομάδα Σαλερνιτάνα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

13'

Ο Milan Djuric από την ομάδα Σαλερνιτάνα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Sofyan Amrabat

12'

12'

12'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Arthur Cabral από την ομάδα Φιορεντίνα αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

11'
Γέμισμα

11'

Ο Pasquale Mazzocchi υποπίπτει σε χέρι

10'

10'

Κατοχή: Σαλερνιτάνα: 48%, Φιορεντίνα: 52%.

10'

Η ομάδα Σαλερνιτάνα κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

9'

Ο Emil Bohinen έδωσε την ασίστ για το γκολ.

9'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Milan Djuric της ομάδας Σαλερνιτάνα σκοράρει με κεφαλιά

9'

Ο Emil Bohinen από την ομάδα Σαλερνιτάνα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

9'

Σουτ του Simone Verdi βρίσκει σε σώματα και καταλήγει εκτός εστίας

8'
Σέντρα

8'

8'

7'

7'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Youssef Maleh από την ομάδα Φιορεντίνα ανατρέπει τον Norbert Gyomber

6'

Ο Nadir Zortea τιμωρείται για σπρώξιμο στον Lorenzo Venuti

5'

Κατοχή: Σαλερνιτάνα: 42%, Φιορεντίνα: 58%.

5'

5'

5'

Έχουμε ένα καλό μακρινό σουτ από τον Simone Verdi και ο Pietro Terracciano αναγκάζεται σε απόκρουση. Κόρνερ.

5'

4'

4'

3'

3'

Πως το έχασε αυτό; Ο Simone Verdi έχει μια υπέροχη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά κατά κάποιο τρόπο καταφέρνει να χάσει τον στόχο!

3'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Nadir Zortea από την ομάδα Σαλερνιτάνα «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

3'

2'

2'

2'

2'

1'

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

Ο αγωνιστικός χώρος δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση, αλλά ποδόσφαιρο παίζεται.

1'

Η ομάδα Φιορεντίνα είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stadio Arechi, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Για το θαύμα η Σαλερνιτάνα κόντρα στην ανώτερη Φιορεντίνα

Η Σαλερνιτάνα υποδέχεται τη Φιορεντίνα για την 34η αγωνιστική της Σέριε Α’. Ψάχνουν άλλη μία υπέρβαση οι γηπεδούχοι, αποκλείστηκαν από τον τελικό του Κυπέλλου οι φιλοξενούμενοι.

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ

Με ένα γκολ του Βέρντι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε και πήρε ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα της Ουντινέζε και έμεινε ζωντανή στη μάχη για την παραμονή της. Είχε καθαρό πλάνο, φρόντισε να κρατήσει πρώτα το μηδέν και αν έβγαινε κάποια φάση στις αντεπιθέσεις έχει καλώς. Δεν απειλήθηκε είναι ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος και όσο περνούσε η ώρα στην επανάληψη έψαχνε να γίνει πιο επιθετική. Ο Σέπε ήταν σε καλή μέρα στο τέρμα, η ίδια είχε δοκάρι στο 81’ και στο 87’ ο Νικόλα πέρασε στο παιχνίδι τον Βέρντι. Λίγα λεπτά μετά ο Ιταλός επιθετικός έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Πέτυχε για πρώτη φορά φέτος 2 σερί νίκες στο πρωτάθλημα και τουλάχιστον δείχνει πυγμή. Παραμένει από τα φαβορί για υποβιβασμό, έφτασε όμως τους 22 βαθμούς και είναι στο -6 από την Κάλιαρι με παιχνίδι λιγότερο αυτό απέναντι στη Βενέτσια. Η αλήθεια είναι πως με την εικόνα που έχει και το πρόγραμμα το οποίο είναι μπροστά της, μπορεί να κάνει την έκπληξη αλλά αν καταφέρει να παραμείνει στην κατηγορία θα μιλάμε για υπέρβαση. Από ότι δείχνουν τα γεγονότα ίσως και να άργησε να προχωρήσει στην αλλαγή προπονητή, σίγουρα πάντως ο σχεδιασμός το καλοκαίρι αποδείχθηκε λανθασμένος.

«Υπάρχει ικανοποίηση αλλά θα χρειαστεί να κάνουμε ακόμα πολλά για να πετύχουμε το όνειρο μας. Ξέρουμε ότι χρειάζεται να πάρουμε μεγάλα αποτελέσματα αλλά θα το προσπαθήσουμε με κάθε κόστος», σχολίασε ο κόουτς Νικόλα.

Αγωνιστικά Νέα: Επιστρέφουν ο μπακ Ματζόκι (27/0) και ο φορ Τζούριτς (27/4). Εκτός έμειναν ο στόπερ Στράνμπεργκ, ο μέσος Κουλιμπαλί Μ. (10/2) και ο φορ Μουσέτ (5/0).

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Είχε έτσι και αλλιώς δύσκολο έργο στο Τορίνο απέναντι στη Γιουβέντους την Τετάρτη καθώς έπρεπε να ανατρέψει το 1-0 του πρώτου αγώνα για να προκριθεί στον τελικό του Κυπέλλου και τελικά γνώρισε και δεύτερη ήττα με 2-0. Προσπάθησε βέβαια να παίξει και είχε την κατοχή στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού αλλά δεν ήταν αποτελεσματική στην τελική της προσπάθεια. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 32’ και οι ελπίδες της λιγόστεψαν, πίεσε περισσότερο στην επανάληψη δίχως όμως αποτέλεσμα και τελικά στις καθυστερήσεις δέχτηκε και δεύτερο γκολ.

Δεν θα απογοητευτεί, συνεχίζει την πολύ καλή της πορεία στο πρωτάθλημα όπου μετράει έξι σερί παιχνίδια αήττητη (4-2-0). Έχει βρεθεί στην 7η θέση και ισοβαθμεί με την 6η Λάτσιο έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο αυτό με την Ουντινέζε την Τετάρτη. Δείχνει ικανή να πάρει φέτος ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο και ας έχει ένα σχετικά δύσκολο πρόγραμμα μπροστά της. Ο Ιταλιάνο έχει φτιάξει ένα πολύ καλό σύνολο, το πρωτάθλημα φέτος είναι ακόμα πιο ανταγωνιστικό αλλά οι «βιόλα» έχουν ανταποκριθεί.

«Πρέπει να συνεχίσουμε με τις δυνάμεις μας και αυτά που έχουμε δείξει στα τελευταία παιχνίδια. Έχουμε ακόμα έξι παιχνίδια για να κάνουμε τη σεζόν μας σπουδαία. Δεν υπάρχει λόγος τώρα να κλείσουμε τον διακόπτη. Η Σαλερνιτάνα μάχεται για την παραμονή της και θα συναντήσουμε λογικά εχθρική ατμόσφαιρα», τόνισε ο κόουτς Ιταλιάνο.

Αγωνιστικά Νέα: Παραμένουν εκτός οι μέσοι Καστροβίλι (23/1) και Μποναβεντούρα (26/3), νέα απώλεια ο μέσος Τορέιρα (27/5).

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Ωραίες οι σερί νίκες της Σαλερνιτάνα, η ομάδα απέκτησε ξανά ελπίδες για την παραμονή της αλλά τώρα το επίπεδο δυσκολίες ανέβηκε. Η Φιορεντίνα δεν είναι ούτε Σαμπντόρια, ούτε Ουντινέζε, έχει και αυτή μεγάλο κίνητρο και θα είναι έκπληξη αν δεν πάρει τη νίκη. Μόνο και μόνο λόγω ψυχολογίας και έδρας δεν θα πάμε με το διπλό, οι «βιόλα» είναι ξεκάθαρα καλύτερη ομάδα. Οι γηπεδούχοι δύσκολα θα ρισκάρουν, λογικά θα επιλέξουν το ίδιο πλάνο με το παιχνίδι στο Ούντινε και γι’ αυτό θα πάμε με το under.

• Η ομάδα Φιορεντίνα δεν έχει χάσει στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες στη διοργάνωση Σέριε A.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.18 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες της ομάδας Φιορεντίνα, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.82 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Σαλερνιτάνα έφερε ισοπαλία στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εντός έδρας στη διοργάνωση Σέριε A.
    Σημείο: X με απόδοση 3.40 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Φιορεντίνα νίκησε στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες στη διοργάνωση Σέριε A.
    Σημείο: 2 με απόδοση 1.77 στον ΟΠΑΠ

ΙΤΑΛΙΑ: Σέριε A