Άλκμααρ - Βάαλβαϊκ

15/5/2022 15:30
Κωδ ΟΠΑΠ: 362
1 - 3
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 713 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Άλκμααρ - Βάαλβαϊκ στις 13/4/2024

• Θεατές: 17568
90+4'

90+4'

Κατοχή: Άλκμααρ: 65%, Βάαλβαϊκ: 35%.

90+4'

17568 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+4'

Ο Myron van Brederode από την ομάδα Άλκμααρ είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

90+3'

Ελεύθερο για την ομάδα Βάαλβαϊκ

90+3'

Ο Dani de Wit από την ομάδα Άλκμααρ πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

90+3'

Ο Fredrik Midtsjoe από την ομάδα Άλκμααρ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

90+2'

Ο Dani de Wit από την ομάδα Άλκμααρ είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

90+2'

Ελεύθερο για την ομάδα Άλκμααρ

90+1'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90+1'

Ο Myron van Brederode από την ομάδα Άλκμααρ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

90'

Το σουτ του Tijjani Reijnders μπλοκάρεται

90'

Κατοχή: Άλκμααρ: 64%, Βάαλβαϊκ: 36%.

90'
Απόκρουση

Ο Shawn Adewoye απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90'
Γέμισμα

Ο Jesper Karlsson εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

89'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Said Bakari από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Myron van Brederode

89'

Η ομάδα Άλκμααρ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

88'

87'

87'

Ο Zakaria Aboukhlal πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

87'

Ο Jesper Karlsson από την ομάδα Άλκμααρ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

87'
Απόκρουση

Ο Lars Nieuwpoort απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

87'

Ο Jesper Karlsson από την ομάδα Άλκμααρ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

86'

Το σουτ του Sam Beukema μπλοκάρεται

86'

Έχει σταματήσει το παιχνίδι και ο διαιτητής μιλάει στους παίκτες.

86'

Η ομάδα Άλκμααρ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

85'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

85'

84'

83'

Ο Vurnon Anita δίνει τη θέση του στον Sebbe Augustijns

83'

83'

82'

Θα έπρεπε να ήταν γκολ! Ο Zakaria Aboukhlal έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά η προσπάθειά του πέρασε πίσω από τον Etienne Vaessen

82'

Η ομάδα Άλκμααρ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

81'

80'

Ο Vangelis Pavlidis δίνει τη θέση του στον Zakaria Aboukhlal

80'

Ο Haakon Evjen δίνει τη θέση του στον Myron van Brederode

80'

79'

Ο Said Bakari έδωσε την ασίστ για το γκολ.

79'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Roy Kuijpers σκοράρει με το δεξί πόδι!

79'

Ο Said Bakari από την ομάδα Βάαλβαϊκ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

79'

Ο Said Bakari από την ομάδα Βάαλβαϊκ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

79'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ ξεκινάει αντεπίθεση

79'

Η ομάδα Άλκμααρ εκδηλώνει επίθεση

78'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yassin Oukili από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Jordy Clasie

78'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ έχει την κατοχή της μπάλας

77'

76'

Ο Jesper Karlsson από την ομάδα Άλκμααρ είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

76'

76'

Κατοχή: Άλκμααρ: 66%, Βάαλβαϊκ: 34%.

75'

Ο Thierry Lutonda δίνει τη θέση του στον Luuk Wouters

75'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dani de Wit από την ομάδα Άλκμααρ ανατρέπει τον Roy Kuijpers

74'
Σέντρα

Ο Fredrik Midtsjoe από την ομάδα Άλκμααρ προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

74'

73'

Η ομάδα Άλκμααρ έχει την κατοχή της μπάλας

73'

Το σουτ του Iiass Bel Hassani μπλοκάρεται

73'

Ο Iiass Bel Hassani από την ομάδα Βάαλβαϊκ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

72'

71'

70'

70'

Ο Dani de Wit τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jurien Gaari

69'

69'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

69'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

68'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

67'

Ο Dani de Wit από την ομάδα Άλκμααρ είναι σε θέση οφσάιντ

67'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Fredrik Midtsjoe από την ομάδα Άλκμααρ «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

67'

66'

Η ομάδα Άλκμααρ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

65'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Finn Stokkers από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Fredrik Midtsjoe

65'

Κατοχή: Άλκμααρ: 63%, Βάαλβαϊκ: 37%.

64'

Ο Finn Stokkers έδωσε την ασίστ για το γκολ.

64'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Jurien Gaari σκοράρει με το δεξί πόδι!

64'

Ο Finn Stokkers από την ομάδα Βάαλβαϊκ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

64'

63'

Ο Jesper Karlsson από την ομάδα Άλκμααρ κάνει μία ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορουν να την εκμεταλλευτούν.

63'

Ο Jesper Karlsson από την ομάδα Άλκμααρ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

62'

Ο Said Bakari από την ομάδα Βάαλβαϊκ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

62'

Ο Said Bakari από την ομάδα Βάαλβαϊκ είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

61'

61'

Ο Pantelis Hatzidiakos δίνει τη θέση του στον Sam Beukema

61'

Ο Aslak Fonn Witry δίνει τη θέση του στον Tijjani Reijnders

60'

Ο Richard van der Venne δίνει τη θέση του στον Roy Kuijpers

60'

Ο Lennerd Daneels δίνει τη θέση του στον Iiass Bel Hassani

60'

60'

59'

58'

57'

Ο Aslak Fonn Witry είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

57'

57'

Ο Owen Wijndal τιμωρείται για σπρώξιμο στον Vurnon Anita

57'

56'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yassin Oukili από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Vangelis Pavlidis

56'

Το σουτ του Lennerd Daneels μπλοκάρεται

55'

55'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

54'

53'
Σέντρα

Ο Jesper Karlsson από την ομάδα Άλκμααρ κάνει την σέντρα αλλά δεν βρίσκει στόχο

53'

53'

Ο Finn Stokkers επιστρέφει στο γήπεδο.

53'

53'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Finn Stokkers να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

52'

Ο Finn Stokkers είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

52'

51'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Bruno Martins Indi από την ομάδα Άλκμααρ ανατρέπει τον Finn Stokkers

51'

Η ομάδα Άλκμααρ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

51'

50'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jordy Clasie από την ομάδα Άλκμααρ ανατρέπει τον Vurnon Anita

50'

Κατοχή: Άλκμααρ: 58%, Βάαλβαϊκ: 42%.

50'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

49'

Ο Vangelis Pavlidis από την ομάδα Άλκμααρ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

49'
Σέντρα

Ο Aslak Fonn Witry κάνει τη σέντρα

49'

48'
Απόκρουση

48'
Σέντρα

48'

Η ομάδα Άλκμααρ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

47'

47'

Το σουτ του Owen Wijndal μπλοκάρεται

46'

Ο Vangelis Pavlidis τιμωρείται για σπρώξιμο στον Lars Nieuwpoort

46'

Ο Melle Meulensteen δίνει τη θέση του στον Jurien Gaari

46'

45+3'

45+3'

Κατοχή: Άλκμααρ: 67%, Βάαλβαϊκ: 33%.

45+2'

Ο Jesper Karlsson έδωσε την ασίστ για το γκολ.

45+2'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Dani de Wit της ομάδας Άλκμααρ σκοράρει με κεφαλιά

45+2'

45+2'

Ο Jesper Karlsson από την ομάδα Άλκμααρ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45+1'

45'

45'

Ο Lennerd Daneels εκτελεί το φάουλ προς την εστία, αλλά ο Peter Vindahl Jensen ελέγχει την φάση

44'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dani de Wit από την ομάδα Άλκμααρ ανατρέπει τον Lennerd Daneels

44'

43'

Ο Aslak Fonn Witry σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Etienne Vaessen ελέγχει την φάση

43'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yassin Oukili από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Dani de Wit

42'

41'

41'

Ο Melle Meulensteen πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

41'

Ο Richard van der Venne από την ομάδα Βάαλβαϊκ στέλνει την μπάλα στην καρδιά της περιοχής.

40'

Ο Etienne Vaessen κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

40'
Σέντρα

Ο Jesper Karlsson κάνει τη σέντρα

40'

40'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Richard van der Venne από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Pantelis Hatzidiakos

39'

39'

38'

38'

38'

37'

Αυτή μοιάζει με καλή ευκαιρία. Ο Jesper Karlsson από την ομάδα Άλκμααρ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά στο τέλος δεν γίνεται τίποτα.

37'

37'

36'

Ο Jesper Karlsson από την ομάδα Άλκμααρ προσπαθεί να πασάρει την μπάλα σε συμπαίκτη του, αλλά δεν πλησίασε κοντά στο στόχο του.

36'

Ο Yassin Oukili τιμωρείται για σπρώξιμο στον Haakon Evjen

36'

35'

Ο Richard van der Venne από την ομάδα Βάαλβαϊκ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

35'

35'
Σέντρα

Ο Thierry Lutonda από την ομάδα Βάαλβαϊκ προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

34'

34'

33'

32'

Ο Dani de Wit τιμωρείται για σπρώξιμο στον Lars Nieuwpoort

32'

31'

31'
Απόκρουση

Ο Thierry Lutonda της ομάδας Βάαλβαϊκ απομακρύνει τον κίνδυνο με ένα ωραίο τάκλιν.

31'

Ο Dani de Wit από την ομάδα Άλκμααρ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

31'

31'

30'

29'

29'

Ο Yassin Oukili αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

29'

29'

Ο Owen Wijndal πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

29'

Ο Owen Wijndal από την ομάδα Άλκμααρ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

28'

28'
Απόκρουση

Ο Melle Meulensteen απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

28'

27'

27'

Το απευθείας φάουλ του Jesper Karlsson κατέληξε στα χέρια του γκολκίπερ, ο οποίος δίνει συνέχεια στο ματς

26'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yassin Oukili από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Fredrik Midtsjoe

26'

26'

Ο Vangelis Pavlidis από την ομάδα Άλκμααρ είναι σε θέση οφσάιντ

25'
Σέντρα

Ο Owen Wijndal κάνει τη σέντρα

25'
Απόκρουση

Ο Etienne Vaessen απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

25'

25'

Το σουτ του Vangelis Pavlidis μπλοκάρεται

25'

Ο Dani de Wit από την ομάδα Άλκμααρ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

24'

Ο Melle Meulensteen υποπίπτει σε χέρι

24'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

24'

23'
Απόκρουση

23'

22'
Απόκρουση

22'
Γέμισμα

22'

Ο Thierry Lutonda από την ομάδα Βάαλβαϊκ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Aslak Fonn Witry

22'

Ο Aslak Fonn Witry από την ομάδα Άλκμααρ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

21'

20'

Κατοχή: Άλκμααρ: 60%, Βάαλβαϊκ: 40%.

20'

20'

Ο Haakon Evjen σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Etienne Vaessen ελέγχει την φάση

19'

Ο Haakon Evjen από την ομάδα Άλκμααρ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

19'

18'

18'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Finn Stokkers σκοράρει με το αριστερό πόδι!

18'
Σέντρα

Ο Said Bakari κάνει τη σέντρα

18'

18'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Thierry Lutonda από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Haakon Evjen

18'

17'
Σέντρα

Ο Vangelis Pavlidis από την ομάδα Άλκμααρ κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

17'

Ο Vangelis Pavlidis από την ομάδα Άλκμααρ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

16'

16'

Κατοχή: Άλκμααρ: 62%, Βάαλβαϊκ: 38%.

16'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Vangelis Pavlidis από την ομάδα Άλκμααρ ανατρέπει τον Melle Meulensteen

15'

14'

14'

14'
Σέντρα

14'

13'

11'

11'

10'

Κατοχή: Άλκμααρ: 59%, Βάαλβαϊκ: 41%.

10'

9'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lennerd Daneels από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Aslak Fonn Witry

8'

Καλή ενέργεια από τον Richard van der Venne ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

8'

Ο Richard van der Venne από την ομάδα Βάαλβαϊκ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

8'

7'

7'
Σέντρα

7'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Melle Meulensteen από την ομάδα Βάαλβαϊκ ανατρέπει τον Jesper Karlsson

6'

6'

6'

Ο Jordy Clasie από την ομάδα Άλκμααρ κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά ο Etienne Vaessen βγαίνει μπροστά και μαζεύει τη μπάλα

6'

Ο Jordy Clasie από την ομάδα Άλκμααρ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

5'

5'

4'

4'

3'

Ο Jesper Karlsson έχει μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά η προσπάθεια του απομακρύνεται από τον τερματοφύλακα!

3'

ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Ο Jesper Karlsson βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα...

3'

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

Η ομάδα Βάαλβαϊκ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το AFAS Stadion, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Μαθηματικές οι ελπίδες των φιλοξενούμενων, πραγματική η ανάγκη της Άλκμααρ ενόψει πλέι οφ

Η Άλκμααρ υποδέχεται την Βάαλβαϊκ στην 34η και τελευταία αγωνιστική της Ερεντιβίζιε. Από ισοπαλία στην έδρα της Ουτρέχτης, που της κόστισε κάθε ελπίδα να διεκδικήσει την απευθείας έξοδο στην Ευρώπη προέρχονται οι γηπεδούχοι, από εντός έδρας νίκη με την οποία «σφράγισαν» την παραμονή τους οι φιλοξενούμενοι, που διατηρούν μαθηματικές ελπίδες για είσοδο στα πλέι οφ.

ΑΛΚΜΑΑΡ
Η ισοπαλία στην Ουτρέχτη (2-2) «πόνεσε» και σε επίπεδο στόχων και με τον τρόπο που ήρθε. Η Άλκμααρ βρέθηκε να προηγείται με 0-2 χάρη σε ισάριθμα γκολ του Παυλίδη, που «τρύπησε» δύο φορές το κέντρο της αντίπαλης άμυνας, πλασάροντας εύστοχα στο 12' και στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά στο 15'. Οι χαμένες ευκαιριες στη συνέχεια του πρώτου μέρους επέτρεψαν στην Ουτρέχτη να μείνει στο ματς και τελικά μετά το γκολ της μείωσης στο 37', ήρθε μί φοβερή καθίζηση στο δεύτερο μέρος που κόστισε την ισοφάριση στο 90'+4' με τον τερματοφύλακα της ομάδας, Βιντάλ Γένσεν να φέρει μεγάλη ευθύνη στο γκολ, λόγω της άστοχης εξόδου πουθ επιχείρησε.

Με 61 βαθμούς πλέον η Άλκμααρ απέχει 4 από την 4η Τβέντε και δεν μπορεί να προκριθεί απευθείας στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν, περιμένοντας πλέον να μάθει απλά τον αντίπαλό της στα πλέι οφ, όπου θα διεκδικήσει ένα εισιτήριο για το Κόνφερενς Λιγκ.

«Πληρώσαμε την κακή περίοδο που διανύουμε και την απροσεξία μας με το να χάσουμε την απευθείας πρόκριση στην Ευρώπη. Κοιτάμε πλέον τα πλέι οφ», δήλωσε ο προπονητής της Άλκμααρ, Πασκάλ Γιάνσεν.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε κι επιστρέφει ο μέσος Κλάσι (29/1), ενώ δεν υπάρχουν άλλα αγωνιστικά προβλήματα.

ΒΑΑΛΒΑΪΚ
Έδειξε χαρακτήρα και επικράτησε 2-0 της Χέρακλες στο «Μαντεμάκερς», σε ένα ματς με λίγες ευκαιρίες και τους γηπεδούχους να είναι εμφανές πως ήθελαν περισσότερο τη νίκη. εξασφαλίζοντας πως θα είναι και την επόμενη σεζόν στην Ερεντιβίζιε. Οι «κυανοκίτρινοι» είχαν ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φαν Ντερ Φένε, που στο 6' έδιωξε πάνω στη γραμμή την μπάλα, μετά από καρφωτή κεφαλιά, ενώ στο 59' με απίστευτη λόμπα σκόραρε για το 2-0 διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Την άμυνα της -ακίνδυνης- Χέρακλες είχε «ξεκλειδώσει» ο Κράμερ στο 20' με πλάσέ σε κενή εστία έπειτα από αντεπίθεση.

Η Βάαλβαϊκ με αυτή τη νίκη έφτασε τους 35 βαθμούς, ξεπερνώντας την Χέρακλες και ανεβαίνοντας στην 13η θέση. Απέκτησε έτσι διαφορά τριών πόντων από Φορτούνα Σιτάρντ και Σπάρτα Ρότερνταμ που ισοβαθμούν στην 16η θέση που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής, ενώ υπερτρεί στην ισοβαθμία λόγω της διαφοράς τερμάτων που είναι αδύνατον να καλυφθεί.

Σε κάθε περίπτωση όμως οι «κυανοκίτρινοι», που μετρούν αήττητο τριών αγώνων, έχουν ακόμα μία ευκαιρία να βρεθούν ακόμα και στα πλέι οφ αφού απέχουν 3 πόντους από Ναϊμέγκεν και Χέρενφεν που ισοβαθμούν στην 8η προνομιούχο θέση, αλλά ενδιάμεσα παρεμβάλλονται ακόμα η Καμπούρ, η Χρόνινγκεν και η Γκόου Αχέντ Ιγκλς με 36 πόντους. Είναι σαφές πως ζητάει «στραβοπάτημα» όλων και δική της νίκη ώστε να πλασαριστεί 8η.

«Αξίζαμε να παραμείνουμε στην Ερεντιβίζιε και είμαστε ευτυχισμένοι που το πετύχαμε. Τώρα θέλουμε να ευχαριστηθούμε ότο τελευταίο φετινό ματς και να κάνουμε ένα όσο το δυνατόν καλύτερο κλείσιμο στη σεζόν», δήλωσε ο προπονητής της Βάαλβαϊκ, Τζόζεφ Όοστινγκ.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε κι επιστρέφει ο στόπερ Αντεβόγιε (21/0). Αμφίβολος ο μπακ Μπούτνερ (26/3). Εκτός παραμένουν ο επιθετικός Όντγκααρντ (30/8), ο στόπερ Βαν ντεν Μπάους (15/0) και μέσος Όγκουστινς (3/0).

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Μόνο η Βάαλβαϊκ έχει ενδιαφέρον αλλά καθαρά μαθηματικό, ώστε να προλάβει τα πλέι οφ, αν συμβεί απίστευτη «καραμπόλα» στις υπόλοιπες αναμετρήσεις. Για ψυχολογικούς λόγους και ενόψει πλέι οφ, έχει ανάγκη μία νίκη η Άλκμααρ μετά από τρεις σερί ισοπαλίες και θεωρώ πως θα «ξεσπάσει» κόντρα στους φιλοξενούμενους που θα είναι εντελώς χαλαροί. Συνεπώς επιλέγω τον άσο στο πρώτο ημίχρονο.

• Στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες της ομάδας Άλκμααρ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.30 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες της ομάδας Βάαλβαϊκ, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε).
    Σημείο: Under με απόδοση 2.95 στον ΟΠΑΠ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ερεντιβίζιε