Ο Erling Haaland από την ομάδα Ντόρτμουντ είναι υποψήφιος για παίκτης του παιχνιδιού μετά την σπουδαία σημερινή του εμφάνιση

Ο Marco Reus από την ομάδα Ντόρτμουντ είναι υποψήφιος για παίκτης του παιχνιδιού μετά την σπουδαία σημερινή του εμφάνιση

Δίκαιη νίκη για την ομάδα Ντόρτμουντ μετά από μία καλή εμφάνιση

15000 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+1'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 66%, Μπεσίκτας: 34%.

90'

Καλή ενέργεια από τον Axel Witsel ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

90'

Ο Mahmoud Dahoud από την ομάδα Ντόρτμουντ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

90'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 70%, Μπεσίκτας: 30%.

90'

Ο Mahmoud Dahoud εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

89'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Salih Ucan από την ομάδα Μπεσίκτας ανατρέπει τον Donyell Malen

88'

Ο Nico Schulz από την ομάδα Ντόρτμουντ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

88'

Ελεύθερο για την ομάδα Μπεσίκτας

88'

Ο Erling Haaland από την ομάδα Ντόρτμουντ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

88'

Ο Donyell Malen από την ομάδα Ντόρτμουντ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

87'
Σέντρα

Ο Raphael Guerreiro κάνει τη σέντρα

86'

Η ομάδα Μπεσίκτας κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

86'

86'

85'

85'

Πως το έχασε αυτό; Ο Erling Haaland έχει μια υπέροχη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά κατά κάποιο τρόπο καταφέρνει να χάσει τον στόχο!

85'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Donyell Malen από την ομάδα Ντόρτμουντ «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

84'

Η ομάδα Ντόρτμουντ εκδηλώνει επίθεση

84'

Ο Gregor Kobel κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

84'

Η ομάδα Μπεσίκτας εκδηλώνει επίθεση

82'

Η ομάδα Ντόρτμουντ αυξάνει την πίεση της και μοιάζει πως θα σκοράρει κάποια στιγμή

82'

Ο Souza δίνει τη θέση του στον Atiba Hutchinson

81'

81'

Ο Mahmoud Dahoud έδωσε την ασίστ για το γκολ.

81'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Erling Haaland της ομάδας Ντόρτμουντ σκοράρει με κεφαλιά

80'

Ο Mahmoud Dahoud από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

80'
Σέντρα

Ο Mahmoud Dahoud από την ομάδα Ντόρτμουντ προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

80'

Ο Mahmoud Dahoud από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

80'
Απόκρουση

Ο Valentin Rosier απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

79'

Η ομάδα Μπεσίκτας κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

79'

78'

77'
Απόκρουση

Ο Mats Hummels απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

77'
Γέμισμα

Ο Necip Uysal εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

77'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marin Pongracic από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Michy Batshuayi

76'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Donyell Malen από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Souza

76'

Ο Can Bozdogan δίνει τη θέση του στον Salih Ucan

76'

Ο Can Bozdogan τιμωρείται για σπρώξιμο στον Felix Passlack

75'
Σέντρα

Ο Valentin Rosier κάνει τη σέντρα

75'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 72%, Μπεσίκτας: 28%.

74'
Απόκρουση

Ο Umut Meras απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

74'

Ο Mahmoud Dahoud από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

74'

Το σουτ του Donyell Malen μπλοκάρεται

74'
Σέντρα

Ο Reinier κάνει τη σέντρα

74'

Ο Reinier από την ομάδα Ντόρτμουντ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

73'

Η ομάδα Μπεσίκτας κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

73'

Ο Dan-Axel Zagadou δίνει τη θέση του στον Marin Pongracic

73'

Ο Jude Bellingham δίνει τη θέση του στον Raphael Guerreiro

72'

Ο Jude Bellingham αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

72'

Ο Jude Bellingham από την ομάδα Ντόρτμουντ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

71'

Η ομάδα Ντόρτμουντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

71'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Axel Witsel από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Michy Batshuayi

70'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 73%, Μπεσίκτας: 27%.

70'

70'

Τι «χρυσή» αλλαγή από τον προπονητή. Ο Erling Haaland μόλις μπήκε στο γήπεδο και ήδη έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

69'

Ο Cyle Larin δίνει τη θέση του στον Rachid Ghezzal

68'

Ο Nico Schulz έδωσε την ασίστ για το γκολ.

68'

68'
Σέντρα

Ο Nico Schulz από την Ντόρτμουντ κάνει ωραία σέντρα

67'

Ο Donyell Malen από την ομάδα Ντόρτμουντ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ο Ersin Destanoglu βγαίνει μπροστά και μαζεύει τη μπάλα

67'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Donyell Malen , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

66'

66'

66'

Ο Donyell Malen αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

66'
Σέντρα

65'

65'

Ο Erling Haaland από την ομάδα Ντόρτμουντ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ο Ersin Destanoglu βγαίνει μπροστά και μαζεύει τη μπάλα

65'

Ο Mahmoud Dahoud από την ομάδα Ντόρτμουντ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

64'

Το σουτ του Felix Passlack μπλοκάρεται

64'

Ο Jude Bellingham από την ομάδα Ντόρτμουντ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

64'

Ο αρχηγός παραδίδει το περιβραχιόνιο του καθώς βγαίνει αλλαγή.

63'

Ο Marco Reus δίνει τη θέση του στον Erling Haaland

62'

Ο Marius Wolf δίνει τη θέση του στον Felix Passlack

61'

Η ομάδα Μπεσίκτας κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

60'

Η ομάδα Ντόρτμουντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

60'

60'

Ο Mahmoud Dahoud από την ομάδα Ντόρτμουντ είναι σε θέση οφσάιντ

59'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Jude Bellingham από την ομάδα Ντόρτμουντ «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

59'

59'
Απόκρουση

Ο Can Bozdogan απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

58'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jude Bellingham από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Can Bozdogan

57'

Ο Mats Hummels από την ομάδα Ντόρτμουντ προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και «καθαρίζει» την φάση.

57'
Απόκρουση

Ο Valentin Rosier απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

57'
Σέντρα

Ο Jude Bellingham κάνει τη σέντρα

56'

55'

Ο Marius Wolf τιμωρείται για σπρώξιμο στον Cyle Larin

54'

Μία φανταστική ατομική ενέργεια από τον παίκτη Marco Reus!

53'

53'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Marco Reus σκοράρει με το δεξί πόδι!

53'

ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Ο Marco Reus βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα...

53'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Marco Reus , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

52'

Ωραία ποδόσφαιρο βλέπουμε, ο Marco Reus από την ομάδα Ντόρτμουντ παίζει το 1-2 με τον Mahmoud Dahoud.

52'
Απόκρουση

Ο Francisco Montero απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

52'
Σέντρα

52'

51'

Ο Mahmoud Dahoud σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Ersin Destanoglu ελέγχει την φάση

51'

Ο Marco Reus από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

51'

Ο Marco Reus από την ομάδα Ντόρτμουντ είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

51'

51'

50'

50'

50'

ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Ο Reinier έχει μια καταπληκτική ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά η προσπάθεια του με βολέ χτύπησε στο δοκάρι!

49'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Reinier , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

49'
Σέντρα

Ο Nico Schulz κάνει τη σέντρα

49'

47'

Η ομάδα Ντόρτμουντ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

47'

Ο Can Bozdogan από την ομάδα Μπεσίκτας είχε προσπάθεια εκτός στόχου

47'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jude Bellingham από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Umut Meras

47'

Το σουτ του Mahmoud Dahoud μπλοκάρεται

47'
Απόκρουση

46'
Σέντρα

46'

Ο Kenan Karaman δίνει τη θέση του στον Valentin Rosier

46'

Ο Thomas Meunier δίνει τη θέση του στον Reinier

46'

45+4'

Η ομάδα Μπεσίκτας δεν μπόρεσε να κρατήσει πολύ την μπάλα στο πρώτο ημίχρονο.

45+4'

45+4'

45+4'

45+3'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

45+2'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Marco Reus της ομάδας Ντόρτμουντ ευστοχεί στο πέναλτι με το δεξί πόδι! Ο Ersin Destanoglu επέλεξε τη λάθος γωνία.

45+2'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

45'

VAR - ΠΙΘΑΝΗ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανή κόκκινη κάρτα.

45'

44'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Souza, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

43'
Κόκκινη κάρτα

ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ! Ο Welinton βλέπει κόκκινη κάρτα! Έντονες διαμαρτυρίες από τους συμπαίκτες του!

43'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Welinton από την ομάδα Μπεσίκτας υποπίπτει σε πέναλτι καθώς ανέτρεψε τον Mahmoud Dahoud.

43'

Ο Mahmoud Dahoud από την ομάδα Ντόρτμουντ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

43'

42'

Το σουτ του Marco Reus μπλοκάρεται

42'

42'

Ο Thomas Meunier από την ομάδα Ντόρτμουντ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ο Ersin Destanoglu βγαίνει μπροστά και μαζεύει τη μπάλα

41'
Σέντρα

Ο Marius Wolf κάνει τη σέντρα

41'

40'

40'

40'

Ο Marco Reus επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

39'

Ο Cyle Larin έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

39'

Ο Cyle Larin από την ομάδα Μπεσίκτας το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Marco Reus

39'

Ο Marco Reus από την ομάδα Ντόρτμουντ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

38'

Ο Ersin Destanoglu κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

37'
Σέντρα

Ο Mahmoud Dahoud κάνει τη σέντρα

36'

Ο Donyell Malen από την ομάδα Ντόρτμουντ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

35'

34'
Απόκρουση

Ο Welinton απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

34'
Σέντρα

34'
Απόκρουση

Ο Thomas Meunier απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

33'
Σέντρα

Ο Necip Uysal κάνει τη σέντρα

33'
Απόκρουση

Ο Cyle Larin απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

33'

Ο Marco Reus από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

33'

Το σουτ του Jude Bellingham μπλοκάρεται

33'
Απόκρουση

32'
Σέντρα

Ο Thomas Meunier κάνει τη σέντρα

32'

Ο Nico Schulz από την ομάδα Ντόρτμουντ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Kenan Karaman

31'

Κίτρινη κάρτα για τον Francisco Montero

31'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Francisco Montero υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Jude Bellingham

31'

Η ομάδα Ντόρτμουντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

30'

29'

Ο Jude Bellingham έδωσε την ασίστ για το γκολ.

29'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Donyell Malen σκοράρει με το αριστερό πόδι!

29'

Ο Jude Bellingham «κόβει» την αντίπαλη άμυνα με μία τρομερή πάσα

29'

28'

Ο Mahmoud Dahoud τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mehmet Topal

28'

28'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Marius Wolf από την ομάδα Ντόρτμουντ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

27'

27'
Απόκρουση

Ο Welinton απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

27'
Σέντρα

26'

25'

25'

25'

Το παιχνίδι είναι πολύ μονόπλευρο τώρα. Η ομάδα Ντόρτμουντ κυριαρχεί στην κατοχή της μπάλας

25'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Jude Bellingham από την ομάδα Ντόρτμουντ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

24'
Σέντρα

24'

Ο Marius Wolf από την ομάδα Ντόρτμουντ είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

24'

23'
Απόκρουση

Ο Mehmet Topal απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

23'
Σέντρα

23'
Σέντρα

Ο Dan-Axel Zagadou κάνει τη σέντρα

22'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Souza από την ομάδα Μπεσίκτας ανατρέπει τον Jude Bellingham

21'

Ένας παίκτης από την ομάδα Μπεσίκτας στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά.

21'

20'

19'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Marius Wolf ανέτρεψε τον Cyle Larin από πίσω και δόθηκε φάουλ

19'

Ο Mahmoud Dahoud από την ομάδα Ντόρτμουντ κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

19'

Η ομάδα Ντόρτμουντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

18'

18'
Σέντρα

18'

17'

17'

ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Ο Jude Bellingham έχει μια καταπληκτική ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά η προσπάθεια του με βολέ χτύπησε στο δοκάρι!

17'
Σέντρα

16'

16'

16'

16'

Ο Marco Reus από την ομάδα Ντόρτμουντ δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

15'

15'
Σέντρα

Ο Jude Bellingham από την ομάδα Ντόρτμουντ προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

14'

Η ομάδα Μπεσίκτας παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

13'

Η ομάδα Ντόρτμουντ έχει την κατοχή της μπάλας

13'

13'

Η ομάδα Μπεσίκτας έχει την κατοχή της μπάλας

11'

11'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Axel Witsel από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Cyle Larin

11'
Απόκρουση

Ο Dan-Axel Zagadou απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

11'

Ο Cyle Larin από την ομάδα Μπεσίκτας κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

11'

Ο Donyell Malen επιστρέφει στο γήπεδο.

10'

10'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Donyell Malen να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

10'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 75%, Μπεσίκτας: 25%.

10'

Ο Donyell Malen είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

10'

9'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marco Reus από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Necip Uysal

9'

8'

8'

Ο Mahmoud Dahoud από την ομάδα Ντόρτμουντ κάνει μία ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορουν να την εκμεταλλευτούν.

8'

7'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mehmet Topal από την ομάδα Μπεσίκτας ανατρέπει τον Donyell Malen

6'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 83%, Μπεσίκτας: 17%.

6'

Ο Michy Batshuayi από την ομάδα Μπεσίκτας κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

6'
Σέντρα

6'
Κακό κοντρόλ

Ο Michy Batshuayi από την ομάδα Μπεσίκτας έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

6'
Σέντρα

Ο Umut Meras κάνει τη σέντρα

5'

Το σουτ του Marius Wolf μπλοκάρεται

4'

3'

Ο Donyell Malen υποπίπτει σε χέρι

3'
Απόκρουση

3'
Σέντρα

2'

2'

2'

Ο Mats Hummels από την ομάδα Ντόρτμουντ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

2'

Ο Dan-Axel Zagadou από την ομάδα Ντόρτμουντ δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

1'

1'

1'

1'

Ο αγωνιστικός χώρος είναι σε φανταστική κατάσταση σήμερα και οι παίκτες απολαμβάνουν την επιφάνεια.

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Ντόρτμουντ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Signal Iduna Park, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Θα ψάξει ξέσπασμα για να ξεχάσει το Κλάσικερ η Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ υποδέχεται την Μπεσίκτας στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής του 3ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ήττα στο «σπίτι» της Σπόρτινγκ Λισαβόνας, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν εντός έδρας από τον Άγιαξ.

Τι ισχύει: Οι δύο πρώτοι του ομίλου προκρίνονται στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ ο τρίτος θα παίξει με το δεύτερο από τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ για την πρόκριση στους «16» της συγκεκριμένης διοργάνωσης.

Σε περίπτωση ισοβαθμίας τα κριτήρια είναι τα εξής. 1 Τα μεταξύ τους ματς. 2. Διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους ματς. 3. Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους ματς. 4. Διαφορά τερμάτων. 5. Καλύτερη επίθεση. 6. Καλύτερη εκτός έδρας επίθεση. 7. Περισσότερες νίκες. 8. Περισσότερες εκτός έδρας νίκες. 9. Fair Play, 10. Βαθμολογία UEFA.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Πριν από δύο εβδομάδες ταξίδεψε στη Λισαβόνα γνωρίζοντας ότι έπαιζε τελικό πρόκρισης με τη Σπόρτινγκ. Ακόμα και με ήττα μ’ ένα γκολ διαφορά, θα έμενε «ζωντανή» στη «μάχη» για ένα εισιτήριο που οδηγεί στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και ηττήθηκε δίκαια με 3-1. Έπειτα από ένα ημίωρο δίχως σπουδαίες φάσεις, ένα τραγικό λάθος του Σουλτς στο 30’ επέτρεψε στον Πέδρο Γκονσάλβες να ανοίξει το σκορ. Εννιά λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη θέλησε να αντιδράσει αλλά δεν τα κατάφερε. Στο 74’ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Εμρέ Τσαν και στο 81’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι μετά από χρήση VAR. Ο Κόμπελ απέκρουσε την εκτέλεση του Γκονσάλβες αλλά πήρε το «ριμπάουντ» ο Πόρο και με κεφαλιά πέτυχε το 3-0. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με κοντινή προσπάθεια του Μάλεν.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ντόρτμουντ η οποία ξεκίνησε με δύο νίκες την πορεία της στο γκρουπ, έμεινε εκτός συνέχειας στο Τσάμπιονς Λιγκ, πριν καν δώσει την τελευταία της αναμέτρηση για τη φάση των ομίλων. Έχει συγκεντρώσει όλους κι όλους 6 βαθμούς και δεν μπορεί να προσπεράσει τη Σπόρτινγκ, ωστόσο είναι βέβαιο ότι θα τερματίσει στην 3η θέση και θα συνεχίσει στη φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Τα τέσσερα από τα πέντε ματς της στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση ολοκληρώθηκαν Over. Στην Μπουντεσλίγκα υπέστη εντός έδρας ήττα (2-3) στο ντέρμπι με την Μπάγερν Μονάχου και οι αντίπαλοί της ξέφυγαν στην κορυφή.

Ο τεχνικός του συλλόγου Μάρκο Ρόζε τόνισε: «Πρόκειται για το κύρος μίας ομάδας. Θέλουμε να τελειώσουμε τον όμιλο με επιτυχία. Έχει απλώς να κάνει με τη θέληση για να πραγματοποιήσεις κορυφαία εμφάνιση σε παιχνίδι του Τσάμπιονς Λιγκ. Πρέπει να δείξουμε ότι παίρνουμε τον αγώνα στα σοβαρά και θέλουμε να κερδίσουμε. Ένιωσα ότι αδικήθηκα στο προηγούμενο παιχνίδι αλλά τώρα είναι ένας άλλος αγώνας. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με τους τραυματίες μας και δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρουμε διότι παίζουμε με την Μπόχουμ σε λίγες ημέρες».

Αγωνιστικά Νέα: Αποβλήθηκε στο παιχνίδι με τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας και θα απουσιάσει ο αμυντικός χαφ Εμρέ Τσαν. Αντίθετα εξέτισε και υπολογίζεται ο έμπειρος στόπερ, Χούμελς. Χτύπησε στον αγώνα με την Μπάγερν Μονάχου ο επιθετικός Μπραντ και θα λείψει. Ενδεχομένως να υπάρξει ροτέισον, ενώ δύσκολα θα ξεκινήσει βασικός ο Χάαλαντ. Γνωστά τα υπόλοιπα προβλήματα, δεν υπολογίζονται ο στόπερ Κουλιμπαλί, οι μπακ Σμέλτσερ, Μόρεϊ και ο μέσος Ρέινα. Απέχει λόγω κορωνοϊού ο μεσοεπιθετικός Αζάρ. Ίσως προστατευτεί ο μέσος Μπέλιγχαμ, εκτός και ο φορ Μουκοκό.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ

Έψαχνε ένα αποτέλεσμα για το πρεστίζ της απέναντι στον Άγιαξ εντός έδρας στην προηγούμενη «στροφή». Το πάλεψε όσο μπορούσε, χωρίς να αποφύγει ακόμα μία ήττα (1-2). Στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο παρουσιάστηκε πολύ καλά διαβασμένη και πήρε δίκαια το προβάδισμα με βάση την εικόνα της. Κέρδισε πέναλτι για χέρι του Μαζραουί μετά από χρήση VAR και ο Γκεζάλ εκτέλεσε ψύχραιμα κι εύστοχα από την άσπρη βούλα για το 1-0 στο 22’. Πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Λίγο μετά τη σέντρα στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 54’, ο Αλέ σε κενή εστία μετά από ασίστ του Ταλιαφίκο, δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι δεν αρκέστηκαν στην ισοπαλία και στο 69’ ήταν ξανά ο 27χρονος επιθετικός εκείνος ο οποίος με κοντινή προβολή ολοκλήρωσε την ανατροπή. Κινδύνευσε και με άλλα τέρματα μέχρι το φινάλε, παρ’ όλα αυτά δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Η Μπεσίκτας έχει γίνεις «σάκος του μποξ» στον όμιλο και είναι χαρακτηριστικό ότι έχει γνωρίσει πέντε ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις, απογοητεύοντας πλήρως με την εικόνα της, έστω κι αν υπάρχει η δικαιολογία των πολλών τραυματισμών που την ταλαιπωρούν εδώ και μήνες. Δεν έχει κάνει ακόμα σεφτέ σε πόντους και είναι βέβαιο εδώ και καιρό ότι θα είναι η ουραγός. Μένει να φανεί αν θα μπει στο κλειστό γκρουπ των ομάδων που δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε ένα βαθμό. Τα τέσσερα από τα πέντε ματς της ήταν Over. Για τη Σούπερ Λιγκ Τουρκίας έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας με την Κασίμπασα και στέκεται μόλις στην 9η θέση της βαθμολογίας.

«Συμμετείχαμε σε μία διοργάνωση που πιστεύαμε ότι ήταν καλή. Δυστυχώς τα αποτελέσματα δεν ήταν καλά για εμάς. Νομίζω ότι μπορούσαμε να τα πάμε καλύτερα. Έχουμε αποκτήσει σημαντική εμπειρία, όμως λόγω των προβλημάτων τραυματισμού δεν τα πήγαμε τόσο καλά όσο θα θέλαμε. Είναι ένα σημαντικό παιχνίδι για εμάς διότι δεν θέλουμε να τελειώσουμε τον όμιλο χωρίς βαθμούς. Τα άσχημα αποτελέσματα έχουν κουράσει ψυχολογικά την ομάδα μας και τους παίκτες. Το σπουδαιότερο πράγμα που κερδίσαμε από το Τσάμπιονς Λιγκ είναι η εμπειρία» ήταν τα λόγια του προπονητή της ομάδας, Σεργκέν Γιαλτσίν.

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε και είναι ξανά διαθέσιμος ο αμυντικός χαφ Σόουζα. Δεν ταξίδεψε για τη Γερμανία ο Βόσνιος σούπερ σταρ και βασικός μέσος, Πιάνιτς. Από εκεί και πέρα δεν ακολούθησαν επίσης την αποστολή ο εξτρέμ Ενκούντου και οι Μερτ, Γκοκχάν. Απόντες επίσης ο τερματοφύλακας Γκιουνόκ, ο αμυντικός Μοντέρο, ο μέσος Τεϊσέιρα και ο εξτρέμ Τόρε. Εκτός λίστας οι εξτρέμ Λιάιτς και Χάσιτς.

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον δεν υπάρχει στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Η Ντόρτμουντ μετά την ήττα από τη Σπόρτινγκ στη Λισαβόνα έχει εξασφαλίσει την τρίτη θέση που οδηγεί στο Κόνφερενς Λιγκ, ενώ η Μπεσίκτας με πέντε ήττες σε ισάριθμους αγώνες, δεν θα μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο από την τελευταία θέση του γκρουπ. Οι γηπεδούχοι πάντως έχασαν και στο ντέρμπι με την Μπάγερν Μονάχου και θα αναζητήσουν ένα ξέσπασμα για να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις. Τα 4-6 γκολ αποτελούν μία αξιόλογη επιλογή και θα τα στηρίξουμε.

• Η ομάδα Μπεσίκτας δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 7 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 3.90 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 6 αγώνες της ομάδας Ντόρτμουντ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.22 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Μπεσίκτας έχασε στους τελευταίους 4 αγώνες στη διοργάνωση Τσάμπιονς Λιγκ.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.18 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Μπεσίκτας έχανε στο ημίχρονο στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.1 με απόδοση 1.52 στον ΟΠΑΠ

ΔΙΕΘΝΗ: Τσάμπιονς Λιγκ