21+

Ντόρτμουντ - Γκλάντμπαχ

13/5/2023 19:30
Κωδ ΟΠΑΠ: 333
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 354 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Γκλάντμπαχ - Ντόρτμουντ στις 13/4/2024

• Θεατές: 81365
90+6'

Δίκαιη νίκη για την ομάδα Ντόρτμουντ μετά από μία καλή εμφάνιση

90+6'

90+6'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 55%, Γκλάντμπαχ: 45%.

90+4'

ΓΚΟΛ! Εύκολο τελείωμα από τον Giovanni Reyna της ομάδας Ντόρτμουντ ο οποίος «τσίμπησε» την μπάλα στην κενή εστία με το δεξί πόδι!

90+4'

Ο Raphael Guerreiro εκτελεί το φάουλ προς την εστία, αλλά ο Jan Olschowsky ελέγχει την φάση

90+4'

Κίτρινη κάρτα για τον Christoph Kramer

90+4'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Christoph Kramer υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Karim Adeyemi

90+3'

Ο Jan Olschowsky κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

90+2'

Ελεύθερο για την ομάδα Γκλάντμπαχ

90+2'

Ο Marius Wolf αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

90+2'

Ο Raphael Guerreiro τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90+2'

Το σουτ του Marco Reus μπλοκάρεται

90+2'

90+1'

Ο Christoph Kramer κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

90+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Stefan Lainer από την ομάδα Γκλάντμπαχ ανατρέπει τον Jude Bellingham

90'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90'

Η ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 54%, Γκλάντμπαχ: 46%.

90'

90'

Ο Niklas Suele αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

90'

Ο Karim Adeyemi τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90'

Ο Karim Adeyemi από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

89'

Το σουτ του Giovanni Reyna μπλοκάρεται

89'

Η ομάδα Ντόρτμουντ εκδηλώνει επίθεση

88'

Ο Jonas Hofmann από την ομάδα Γκλάντμπαχ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

88'

Ο Gregor Kobel κάνει μία καθοριστική επέμβαση.

88'

Καλή ενέργεια από τον Lars Stindl ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

88'

Η σέντρα από τον Stefan Lainer από την ομάδα Γκλάντμπαχ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

87'

Η ομάδα Γκλάντμπαχ έχει την κατοχή της μπάλας

85'

Ο Luca Netz έδωσε την ασίστ για το γκολ.

85'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Lars Stindl της ομάδας Γκλάντμπαχ νικάει τον τερματοφύλακα έξω από την περιοχή με το δεξί πόδι!

85'

Η ομάδα Γκλάντμπαχ εκδηλώνει επίθεση

85'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 57%, Γκλάντμπαχ: 43%.

85'

Καλή ενέργεια από τον Karim Adeyemi ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

85'

Ο Salih Oezcan κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

84'

82'

Ο Nico Elvedi δίνει τη θέση του στον Tony Jantschke

82'

82'

82'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Christoph Kramer από την ομάδα Γκλάντμπαχ ανατρέπει τον Jude Bellingham

81'

81'

81'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Salih Oezcan από την ομάδα Ντόρτμουντ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

81'

80'

80'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 58%, Γκλάντμπαχ: 42%.

79'

Ο Sebastien Haller δίνει τη θέση του στον Youssoufa Moukoko

78'

78'

77'

Κίτρινη κάρτα για τον Ramy Bensebaini

77'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ramy Bensebaini από την ομάδα Γκλάντμπαχ ανατρέπει τον Marius Wolf

76'

Ο Niklas Suele απομακρύνει τη μπάλα

76'

75'

Ο Kouadio Kone δίνει τη θέση του στον Luca Netz

75'

Ο Nathan N'Goumou δίνει τη θέση του στον Lars Stindl

75'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Ramy Bensebaini της ομάδας Γκλάντμπαχ ευστοχεί στο πέναλτι με το αριστερό πόδι, στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας. Ο Gregor Kobel έπεσε δεξιά..

74'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Giovanni Reyna από την ομάδα Ντόρτμουντ υποπίπτει σε πέναλτι καθώς ανέτρεψε τον Ramy Bensebaini.

73'

Ο Ko Itakura από την ομάδα Γκλάντμπαχ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

73'

Η ομάδα Γκλάντμπαχ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

72'

Ο Marco Reus κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

71'

Ο Marvin Friedrich από την ομάδα Γκλάντμπαχ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

70'

Ο Raphael Guerreiro από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

70'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 56%, Γκλάντμπαχ: 44%.

70'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Giovanni Reyna από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Jonas Hofmann

69'

69'

Ο Donyell Malen δίνει τη θέση του στον Giovanni Reyna

68'

Ο Julian Brandt δίνει τη θέση του στον Marco Reus

68'

Ο Florian Neuhaus δίνει τη θέση του στον Christoph Kramer

68'

Ο Julian Brandt από την ομάδα Ντόρτμουντ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

66'

Ο Stefan Lainer από την ομάδα Γκλάντμπαχ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

66'

Ο Raphael Guerreiro από την ομάδα Ντόρτμουντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

66'

Η ομάδα Γκλάντμπαχ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

66'

65'

65'

64'

63'

63'

Ο Ramy Bensebaini από την ομάδα Γκλάντμπαχ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

62'

Ο Jonas Hofmann από την ομάδα Γκλάντμπαχ είναι σε θέση οφσάιντ

62'

61'

61'

Ο Niklas Suele από την ομάδα Ντόρτμουντ προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή. Δυστυχώς η προσπάθειά του πέρασε μόλις άουτ.

61'

61'

61'

Ο Salih Oezcan τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

60'

Ο Julian Brandt από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

60'

Ο Ko Itakura απομακρύνει τη μπάλα

60'

59'

Ο Mats Hummels δίνει τη θέση του στον Salih Oezcan

59'

Ο Julian Ryerson δίνει τη θέση του στον Raphael Guerreiro

59'

Ο Sebastien Haller υποπίπτει σε χέρι

58'

58'

58'

Ο Emre Can αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

58'

Ο Nico Elvedi σταματά επιτυχώς το σουτ

58'

Το σουτ του Donyell Malen μπλοκάρεται

57'

57'

56'

56'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Jude Bellingham από την ομάδα Ντόρτμουντ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

56'

Ο Julian Brandt από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

56'

Ο Nico Elvedi κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

55'

Ο Julian Weigl κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

55'

55'

Η ομάδα Ντόρτμουντ έχει την κατοχή της μπάλας

54'

54'

Ο Jude Bellingham σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Jan Olschowsky ελέγχει την φάση

54'

54'

Το σουτ του Jude Bellingham μπλοκάρεται

54'

Ο Julian Brandt τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

53'

Ελεύθερο για την ομάδα Ντόρτμουντ

53'

Ο Jonas Hofmann επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

52'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jude Bellingham από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Florian Neuhaus

51'

51'

Ο Marvin Friedrich κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

51'

Ο Sebastien Haller τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

50'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 53%, Γκλάντμπαχ: 47%.

49'

Η ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

49'

Ο Nico Elvedi από την ομάδα Γκλάντμπαχ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Donyell Malen

49'

49'

Ο Florian Neuhaus από την ομάδα Γκλάντμπαχ δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

48'

48'

Ο Mats Hummels από την ομάδα Ντόρτμουντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

48'

47'

47'

47'

47'

Ο Gregor Kobel απομακρύνει τη μπάλα

47'

Ο Jude Bellingham κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

47'

47'

Ο Mats Hummels κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

46'

46'

Ο Hannes Wolf δίνει τη θέση του στον Ko Itakura

46'

45+2'

Η ομάδα Ντόρτμουντ παρουσιάζει το καλύτερο πρόσωπο σ' αυτό το ημίχρονο

45+2'

45+2'

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

Ο Jonas Hofmann απομακρύνει τη μπάλα

45'

Ο Julian Brandt από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

45'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 52%, Γκλάντμπαχ: 48%.

45'

Ο Kouadio Kone σταματά επιτυχώς το σουτ

45'

44'

44'

43'

Ο Mats Hummels τιμωρείται για σπρώξιμο στον Florian Neuhaus

43'

Ο Ramy Bensebaini κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

43'

43'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kouadio Kone από την ομάδα Γκλάντμπαχ ανατρέπει τον Karim Adeyemi

41'

41'

Καλή ενέργεια από τον Donyell Malen ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

41'

40'

39'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ramy Bensebaini από την ομάδα Γκλάντμπαχ ανατρέπει τον Karim Adeyemi

38'

Ο Niklas Suele σημαδεύει την εστία με ψαλιδάκι, αλλά ο Jan Olschowsky του αρνείται ένα καταπληκτικό γκολ!

38'

Ο Julian Brandt από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

37'

Ο Donyell Malen σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Jan Olschowsky ελέγχει την φάση

37'

36'

Ο Florian Neuhaus σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Gregor Kobel ελέγχει την φάση

36'

Ο Jude Bellingham από την ομάδα Ντόρτμουντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

36'

Ο Marvin Friedrich κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Gregor Kobel μπλοκάρει εύκολα

36'

Η σέντρα από τον Jonas Hofmann από την ομάδα Γκλάντμπαχ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

35'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marius Wolf από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Hannes Wolf

35'

34'

34'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Karim Adeyemi από την ομάδα Ντόρτμουντ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

34'

Η σέντρα από τον Donyell Malen από την ομάδα Ντόρτμουντ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

34'

32'

Ο Julian Brandt έδωσε την ασίστ για το γκολ!

32'

Ο Donyell Malen έδωσε την ασίστ για το γκολ.

32'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Sebastien Haller της ομάδας Ντόρτμουντ «τσιμπάει» την μπάλα με το δεξί! Εύκολο τελείωμα για τον Sebastien Haller

32'

31'

31'

30'

30'

30'

29'

29'

29'

Ο Jude Bellingham από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

29'

Ο Nico Elvedi από την ομάδα Γκλάντμπαχ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

29'

29'

28'

28'

28'

Ο Nathan N'Goumou από την ομάδα Γκλάντμπαχ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

27'

27'

Ο Nathan N'Goumou από την ομάδα Γκλάντμπαχ είναι σε θέση οφσάιντ

26'

25'

25'

Ο Julian Brandt από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

25'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 50%, Γκλάντμπαχ: 50%.

25'

Ο Stefan Lainer από την ομάδα Γκλάντμπαχ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

24'

24'

Ο Kouadio Kone κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Sebastien Haller.

23'

Ο Gregor Kobel κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

23'

22'

Ο Emre Can σταματά επιτυχώς το σουτ

22'

Το σουτ του Hannes Wolf μπλοκάρεται

22'

21'

20'

20'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ένα φανταστικό γκολ με τακουνάκι από τον Sebastien Haller της ομάδας Ντόρτμουντ με το δεξί!

20'

Ο Donyell Malen τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

20'

20'

18'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Jude Bellingham της ομάδας Ντόρτμουντ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι με το δεξί πόδι! Ο Jan Olschowsky λίγο έλειψε να αποκρούσει.

18'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Florian Neuhaus από την ομάδα Γκλάντμπαχ υποπίπτει σε πέναλτι για σπρώξιμο στον Sebastien Haller.

18'

17'

17'

17'

Ο Sebastien Haller από την ομάδα Ντόρτμουντ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

17'

16'

16'

15'

15'

15'

Ο Marvin Friedrich απομακρύνει τη μπάλα

14'

13'

13'

Ο Jude Bellingham αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

13'

Η ομάδα Ντόρτμουντ ξεκινάει αντεπίθεση

13'

Καλή ενέργεια από τον Ramy Bensebaini ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

13'

12'

12'

Ο Donyell Malen πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

12'

Ο Sebastien Haller κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Nico Elvedi.

12'

11'

11'

11'

Η σέντρα από τον Julian Brandt από την ομάδα Ντόρτμουντ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

10'

Ο Kouadio Kone τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jude Bellingham

10'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marius Wolf από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Kouadio Kone

10'

10'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 59%, Γκλάντμπαχ: 41%.

9'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Florian Neuhaus από την ομάδα Γκλάντμπαχ ανατρέπει τον Jude Bellingham

8'

8'

7'

Ο Florian Neuhaus από την ομάδα Γκλάντμπαχ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Karim Adeyemi

6'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Emre Can από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Kouadio Kone

6'

Η ομάδα Ντόρτμουντ κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

5'

5'
ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!

Γ Κ Ο Ο Ο Ο Ο Λ - Ο Donyell Malen από την ομάδα Ντόρτμουντ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση.

5'

Ο Ramy Bensebaini σταματά επιτυχώς το σουτ

5'

Το σουτ του Sebastien Haller μπλοκάρεται

5'

4'

Ο Niklas Suele κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Hannes Wolf.

4'

4'

3'

2'

1'

1'

1'

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

Η ομάδα Ντόρτμουντ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Signal Iduna Park, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Διεκδικεί με στυλ το πρωτάθλημα η Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ υποδέχεται την Γκλάντμπαχ για την 32η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Συνεχίζουν να κυνηγάνε την Μπάγερν οι γηπεδούχοι, για την τιμή τους οι φιλοξενούμενοι.

Ήταν εντυπωσιακή στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Βόλφσμπουργκ την προηγούμενη αγωνιστική και έτσι πήρε τη νίκη με το εμφατικό 6-0. Στο 14’ ο Αντεγέμι με ωραία κεφαλιά της έδωσε το προβάδισμα, απειλήθηκε στη συνέχεια αλλά ήρθε στο 28’ ο Αλέ με κοντινό πλασέ να διπλασιάσει τα τέρματα της. Στο 37’ μάλιστα ο Μάλεν μπροστά σε κενή εστία έκανε εύκολα το 3-0 και το δεύτερο μέρος συνέχισε να είναι παράσταση για ένα ρόλο. Οι Βεστφαλοί έκαναν ό,τι ήθελαν στο γήπεδο, πέτυχαν άλλα τρία γκολ με τους Μπέλινχαμ (54’, 86’) και Αντεγέμι (59’) και έχασαν και πέναλτι.

Δείχνει με τον καλύτερο τρόπο πως δεν απογοητεύεται και θα κάνει ό,τι μπορεί ελπίζοντας σε μία «γκέλα» της Μπάγερν έως το τέλος. Η ίδια έχει να αντιμετωπίσει τις Άουγκσμπουργκ (εκτός) και Μάιντζ (εντός) μοναδικός στόχος είναι το 3 στα 3 και όπως έρθουν τα πράγματα έπειτα. Είναι πάντως σε καλή κατάσταση και ακόμα προσπαθεί να συνειδητοποιήσει πως δεν κέρδισε στην έδρα της Μπόχουμ. Είχε καιρό ωστόσο να διεκδικήσει το πρωτάθλημα έως το τέλος, το κάνει τώρα και παίζει καλό ποδόσφαιρο. Όσον αφορά τα μεταγραφικά της, ο Μπέλινχαμ ίσως να έβγαλε μία είδηση καθώς όταν έκανε το 6-0 πανηγύρισε φωνάζοντας ότι θα μείνει στην ομάδα.

«Συνήθως δυσκολευόμαστε απέναντι στην Γκλάντπαχ. Θα κάνουμε τα πάντα για να είμαστε στο παιχνίδι από το πρώτο λεπτό. Να είμαστε ήρεμοι με την μπάλα, να έχουμε την κατοχή και να βρούμε λύσεις. Έχουν μεγάλη ταχύτητα στα άκρα. Δεν νομίζω ότι είναι ευχάριστο για κανέναν να έρχεται εδώ και θέλουμε να το αποδείξουμε», επισήμανε ο κόουτς Τέρζιτς.

Αγωνιστικά Νέα: Δεν είναι διαθέσιμος ο εξτρέμ Γκίτενς (15/3).

Δεν «χαρίστηκε» στην Μπόχουμ την προηγούμενη αγωνιστική και πήρε μία δίκαιη νίκη με 2-0. Ήταν καλύτερη της αντιπάλου της και ας μην είχε μεγαλύτερο βαθμολογικό κίνητρο και έδειξε διάθεση να επιτεθεί. Προηγήθηκε με ένα ωραίο πλασέ του Χόφμαν μέσα από την περιοχή στο 35’ και η αλήθεια είναι πως δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα. Είχε δοκάρι λίγο μετά, απειλήθηκε κυρίως από στατικές φάσεις και τελικά στις καθυστερήσεις βρήκε και δεύτερο γκολ με νέα κεφαλιά αυτή τη φορά από τον Στιντλ και έτσι «σφράγισε» τη νίκη της.

Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από τρεις αγωνιστικές, είχε καλό πρόσωπο αλλά πλέομν δεν της έμεινε και κάτι ουσιαστικό να κυνηγήσει. Το μόνο που θέλει είναι να τερματίσει στη 10η θέση στην οποία βρίσκεται αυτή τη στιγμή. Είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα σε όλη τη σεζόν και μπορούμε να πούμε ότι ήταν από τις μικρές απογοητεύσεις καθώς την περιμέναμε λίγο πιο ψηλά. Το καλοκαίρι θα υπάρξουν αρκετές αλλαγές και στόχος θα είναι μία καλύτερη πορεία. Τις τελευταίες δύο αγωνιστικές αντιμετωπίζει τις Λεβερκούζεν (εκτός) και Άουγκσμπουργκ (εντός).

«Η μάχη του τίτλου δεν είναι κάτι που συζητάμε στα αποδυτήρια. Ξέρουμε ότι η ατμόσφαιρα θα είναι εξαιρετική στο Ντόρτμουντ. Έχουμε δει πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα εκεί. Η βαθμολογία δεν παίζει ρόλο για εμάς, θέλουμε απλά να παίξουμε καλά», σχολίασε ο κόουτς Φάρκε.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος ο επιθετικός Πλεά (27/2). Εξέτισε και επιστρέφει στόπερ Ιτάκουρα (21/0). Παραμένον εκτός ο φορ Τουράμ (28/13) και ο εξτρέμ Μπόργκες Σάντσες (3/0).

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Ντόρτμουντ το μόνο που μπορεί να κάνει πλέον είναι να κερδίσει όλα τα παιχνίδια της και να περιμένει ένα «δώρο» από την Μπάγερν. Έδειξε τι διάθεση έχει στο παιχνίδι με τη Βόλφσμπουργκ, ευελπιστεί σε ανάλογη εμφάνιση και τώρα. Η Γκλάντμπαχ είναι βαθμολογικά αδιάφορη, δεν έχει όμως πίεση και θα παίξει ελεύθερα. Το over είναι σε τρομερά χαμηλές τιμές, αν πούμε ότι έχει κάτι αξία είναι ο άσος στο ημίχρονο.

• Η ομάδα Ντόρτμουντ δεν έχει χάσει στους τελευταίους 10 από 11 αγώνες στη διοργάνωση Μπουντεσλίγκα.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.05 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Ντόρτμουντ νίκησε στους τελευταίους 7 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.22 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες της ομάδας Ντόρτμουντ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Μπουντεσλίγκα).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.19 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Ντόρτμουντ νικούσε στο ημίχρονο στους τελευταίους 6 αγώνες εντός έδρας στη διοργάνωση Μπουντεσλίγκα.
    Σημείο: Ημ.1 με απόδοση 1.52 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες της ομάδας Γκλάντμπαχ, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Μπουντεσλίγκα).
    Σημείο: Under με απόδοση 4.15 στον ΟΠΑΠ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Μπουντεσλίγκα