Νιούκαστλ - Γουλβς

8/4/2022 22:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 165
1 - 0
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 750 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Νιούκαστλ - Γουλβς στις 2/3/2024

• Θεατές: 52164
90+6'

90+6'

52164 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 42%, Γουλβς: 58%.

90+5'

Η ομάδα Νιούκαστλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+5'

Ελεύθερο για την ομάδα Νιούκαστλ

90+5'

Ο Allan Saint-Maximin δίνει τη θέση του στον Jacob Murphy

90+4'
Κακό κοντρόλ

Ο Pedro Neto από την ομάδα Γουλβς έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

90+3'

Η ομάδα Νιούκαστλ έχει την κατοχή της μπάλας

90+3'

Ο Martin Dubravka κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

90+3'
Σέντρα

Ο Pedro Neto κάνει τη σέντρα

90+2'

Καλή ενέργεια από τον Allan Saint-Maximin ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

90+2'

Ο Allan Saint-Maximin από την ομάδα Νιούκαστλ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

90+2'

Η ομάδα Γουλβς εκδηλώνει επίθεση

90+1'

Ο Luke Cundle από την ομάδα Γουλβς κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90+1'

90'

90'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 43%, Γουλβς: 57%.

90'
Σέντρα

Ο Conor Coady από την ομάδα Γουλβς εκτελεί το φάουλ αλλά ο συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται.

89'

89'

Καλή ενέργεια από τον Joelinton ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

89'
Απόκρουση

Ο Willy Boly αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

88'
Γέμισμα

Ο Fabian Schaer εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

88'

Ο Bruno Guimaraes δίνει τη θέση του στον Sean Longstaff

87'

Κίτρινη κάρτα για τον Joao Moutinho

87'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Joao Moutinho από την ομάδα Γουλβς ανατρέπει τον Bruno Guimaraes

86'

Ένας παίκτης από την ομάδα Νιούκαστλ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

86'

Ο Fernando Marcal δίνει τη θέση του στον Rayan Ait Nouri

85'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 44%, Γουλβς: 56%.

85'

Ο Jonny σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Martin Dubravka ελέγχει την φάση

84'

Η ομάδα Γουλβς έχει την κατοχή της μπάλας

83'
Απόκρουση

Ο Matt Targett απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

83'
Σέντρα

83'
Απόκρουση

Ο Miguel Almiron απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

83'
Σέντρα

Ο Joao Moutinho κάνει τη σέντρα

82'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Emil Krafth από την ομάδα Νιούκαστλ ανατρέπει τον Pedro Neto

82'

Η ομάδα Νιούκαστλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

81'

Η ομάδα Γουλβς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

81'

Η ομάδα Γουλβς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

81'

Ο Chem Campbell από την ομάδα Γουλβς προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ένας αντίπαλος παρεμβαίνει.

81'

Ο Pedro Neto από την ομάδα Γουλβς εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

81'

Ο Fabio Silva αναγκάζει τον Martin Dubravka σε μία καλή απόκρουση και η μπάλα φεύγει κόρνερ!

80'
Σέντρα

Ο Luke Cundle κάνει τη σέντρα

80'

80'

80'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 47%, Γουλβς: 53%.

79'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Fabio Silva από την ομάδα Γουλβς αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

79'
Σέντρα

Ο Fernando Marcal κάνει τη σέντρα

79'

78'

78'

Ο Trincao δίνει τη θέση του στον Chem Campbell

78'

Ο Hee-Chan Hwang δίνει τη θέση του στον Pedro Neto

77'
Απόκρουση

Ο Chris Wood απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

77'
Σέντρα

77'

Η ομάδα Γουλβς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

76'

76'
Απόκρουση

Ο Fernando Marcal απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

76'
Σέντρα

Ο Jonjo Shelvey κάνει τη σέντρα

76'

Ο Jonjo Shelvey από την ομάδα Νιούκαστλ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

75'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 48%, Γουλβς: 52%.

75'

Το σουτ του Bruno Guimaraes μπλοκάρεται

75'

Καλή στιγμή καθώς ο Allan Saint-Maximin από την ομάδα Νιούκαστλ βρήκε ωραία τον συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή...

75'

75'

Η ομάδα Νιούκαστλ ξεκινάει αντεπίθεση

74'

74'

73'

72'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Chris Wood της ομάδας Νιούκαστλ ευστοχεί στο πέναλτι με το δεξί πόδι! Ο Jose Sa επέλεξε τη λάθος γωνία.

71'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να παραμείνει στην αρχική απόφασή του και να καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Νιούκαστλ!

71'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

70'

70'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Jose Sa από την ομάδα Γουλβς υποπίπτει σε πέναλτι καθώς ανέτρεψε τον Chris Wood.

70'

Κίνδυνος! Ο Joelinton από την ομάδα Νιούκαστλ δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

69'

Ο Fernando Marcal από την ομάδα Γουλβς στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

69'

69'
Απόκρουση

Ο Conor Coady απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

69'
Γέμισμα

Ο Matt Targett εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

69'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Luke Cundle από την ομάδα Γουλβς ανατρέπει τον Allan Saint-Maximin

68'

Η ομάδα Νιούκαστλ εκδηλώνει επίθεση

68'

Η ομάδα Γουλβς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

67'

67'
Απόκρουση

Ο Bruno Guimaraes απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

66'
Σέντρα

66'

65'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 50%, Γουλβς: 50%.

65'

65'

Ο Allan Saint-Maximin από την ομάδα Νιούκαστλ στέλνει την μπάλα στην καρδιά της περιοχής.

65'

Κίνδυνος! Ο Miguel Almiron από την ομάδα Νιούκαστλ δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

64'

Η ομάδα Γουλβς παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

64'

Ο Allan Saint-Maximin από την ομάδα Νιούκαστλ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

64'
Σέντρα

Ο Bruno Guimaraes κάνει τη σέντρα

64'

63'

63'

62'

61'

Ο Fabian Schaer είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

61'

60'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 49%, Γουλβς: 51%.

60'

Ο Daniel Burn από την ομάδα Νιούκαστλ προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ένας αντίπαλος παρεμβαίνει.

60'
Γέμισμα

Ο Jonjo Shelvey εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

59'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Fabio Silva για την ομάδα Γουλβς. Ο Fabian Schaer σταματάει την φάση.

59'

Ελεύθερο για την ομάδα Γουλβς

59'

58'

57'

57'
Σέντρα

Ο Jonny κάνει τη σέντρα

57'
Σέντρα

57'
Απόκρουση

Ο Jonjo Shelvey απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

57'
Γέμισμα

Ο Trincao εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

56'

Κίτρινη κάρτα για τον Fabian Schaer

56'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Fabian Schaer από την ομάδα Νιούκαστλ ανατρέπει τον Fabio Silva

56'

55'

55'

Το σουτ του Hee-Chan Hwang μπλοκάρεται

55'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Hee-Chan Hwang , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

54'

54'

54'
Απόκρουση

Ο Fabian Schaer απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

53'
Γέμισμα

Ο Joao Moutinho εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

53'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Joelinton από την ομάδα Νιούκαστλ ανατρέπει τον Trincao

52'

Καλή ενέργεια από τον Daniel Burn ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

52'

Ο Chris Wood από την ομάδα Νιούκαστλ βρίσκει με κεφαλιά έναν συμπαίκτη του.

52'
Γέμισμα

52'

Ο Fabio Silva τιμωρείται για σπρώξιμο στον Matt Targett

51'
Απόκρουση

Ο Daniel Burn απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

51'
Σέντρα

51'

50'

50'
Σέντρα

Ο Fernando Marcal από την ομάδα Γουλβς προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

50'

Ο Fabio Silva από την ομάδα Γουλβς εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

49'
Σέντρα

48'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Fernando Marcal από την ομάδα Γουλβς ανατρέπει τον Miguel Almiron

48'

47'

Ο Jose Sa κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

47'
Σέντρα

Ο Emil Krafth κάνει τη σέντρα

47'

47'

47'
Απόκρουση

46'
Σέντρα

Ο Allan Saint-Maximin κάνει τη σέντρα

46'

46'

Ο Miguel Almiron τιμωρείται για σπρώξιμο στον Hee-Chan Hwang

46'

45+4'

45+4'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 51%, Γουλβς: 49%.

45+4'

Το σουτ του Matt Targett μπλοκάρεται

45+4'

Ο Fabian Schaer εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

45+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Joao Moutinho από την ομάδα Γουλβς ανατρέπει τον Fabian Schaer

45+2'

45+2'

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

45'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 56%, Γουλβς: 44%.

45'

45'
Σέντρα

Ο Jonny από την ομάδα Γουλβς κάνει μία σέντρα που κοντράρει μέσα στην περιοχή.

45'

44'

Το σουτ του Miguel Almiron μπλοκάρεται

44'

44'
Σέντρα

Ο Trincao κάνει τη σέντρα

44'

Η ομάδα Νιούκαστλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

43'

43'

Ο Joelinton από την ομάδα Νιούκαστλ δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

42'
Γέμισμα

42'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Fernando Marcal για την ομάδα Γουλβς. Ο Bruno Guimaraes σταματάει την φάση.

41'

40'

40'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 53%, Γουλβς: 47%.

40'

39'

39'
Απόκρουση

39'
Γέμισμα

38'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Trincao από την ομάδα Γουλβς ανατρέπει τον Matt Targett

38'

Η ομάδα Νιούκαστλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

38'

Ο Joelinton από την ομάδα Νιούκαστλ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

37'

37'

36'

35'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 54%, Γουλβς: 46%.

34'

Ο Willy Boly από την ομάδα Γουλβς το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Chris Wood

34'

34'

33'

33'

32'

31'

31'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Joelinton από την ομάδα Νιούκαστλ ανατρέπει τον Jonny

30'

30'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 62%, Γουλβς: 38%.

29'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Bruno Guimaraes από την ομάδα Νιούκαστλ ανατρέπει τον Jonny

29'

28'

28'
Σέντρα

28'

27'

26'

Η ομάδα Νιούκαστλ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

26'

Ο Jonny αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

25'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 60%, Γουλβς: 40%.

25'

Ο Bruno Guimaraes από την ομάδα Νιούκαστλ είναι σε θέση οφσάιντ

25'
Γκολ

ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής γνωστοποίησε ότι το γκολ για την ομάδα Νιούκαστλ δεν μετράει λόγω οφσάιντ.

24'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

24'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Η ομάδα Νιούκαστλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ο Chris Wood βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

24'
Απόκρουση

Ο Jonny αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

24'

Ο Bruno Guimaraes από την ομάδα Νιούκαστλ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

24'

Ο Miguel Almiron από την ομάδα Νιούκαστλ βρίσκει τον συμπαίκτη του με τακουνάκι.

24'

Κίνδυνος! Ο Bruno Guimaraes από την ομάδα Νιούκαστλ δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

23'

Ο Fabio Silva από την ομάδα Γουλβς κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Matt Targett

22'

22'

22'

Ο Miguel Almiron από την ομάδα Νιούκαστλ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

21'

O Fabian Schaer στέλνει τη μπάλα μακριά.

21'
Απόκρουση

21'
Σέντρα

Ο Matt Targett κάνει τη σέντρα

21'

21'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 58%, Γουλβς: 42%.

20'

20'

19'

19'

18'

17'

Ο Emil Krafth από την ομάδα Νιούκαστλ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

17'

17'
Απόκρουση

16'
Σέντρα

16'
Απόκρουση

16'
Σέντρα

15'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 61%, Γουλβς: 39%.

15'

14'

14'

13'

Ο Ryan Fraser είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Miguel Almiron

12'

12'

11'

11'

10'

Κατοχή: Νιούκαστλ: 69%, Γουλβς: 31%.

9'

Ο Ryan Fraser είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

9'

9'

8'
Γέμισμα

8'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Fernando Marcal από την ομάδα Γουλβς ανατρέπει τον Bruno Guimaraes

8'

7'

7'

7'
Απόκρουση

Ο Jose Sa απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

6'
Σέντρα

6'

5'

5'

4'

4'
Απόκρουση

4'
Σέντρα

3'

2'

2'
Σέντρα

Ο Ryan Fraser κάνει τη σέντρα

2'

1'

Το σουτ του Allan Saint-Maximin μπλοκάρεται

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

1'

Η ομάδα Γουλβς είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το St James' Park, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Ψάχνει αντίδραση η Νιούκαστλ, παραμένει στο κυνήγι της Ευρώπης η Γουλβς

Η Νιούκαστλ που προέρχεται από βαριά και ασήκωτη ήττα στο Λονδίνο, αναζητεί αντίδραση απέναντι στην Γουλβς, η οποία επέστρεψε στις νίκες και συνεχίζει τη μάχη για την έξοδο στην Ευρώπη.

* Η Νιούκαστλ δεν έχει κερδίσει την Γουλβς εντός έδρας στα πέντε τελευταία μεταξύ τους στο πρωτάθλημα (0-3-2). Τελευταία νίκη στα μεταξύ τους στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» τον Απρίλιο του 2011.

* Και τα 13 παιχνίδια τους σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ έχουν επιβεβαιώσει το G/G

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ

Γνώρισε συντριβή με 5-1 από την Τότεναμ στο Λονδίνο στη μακράν χειρότερη εμφάνιση της με τον Χάουι στον πάγκο. Πήρε μάλιστα το προβάδισμα στο 39’ χάρη σε απευθείας χτύπημα φάουλ του Σερ, όμως δέχτηκε άμεσα την ισοφάριση (43’) και στο δεύτερο μέρος κατέρρευσε. Ήταν… τρικυμία στα μετόπισθεν και η αντίπαλος της εκμεταλλεύτηκε όλα τα κενά, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ (48’, 54’, 63’, 83’) για το τελικό 5-1.

Ήταν η 3η διαδοχική ήττα της, ενώ είχε προηγηθεί αήττητο εννέα αγώνων (6-3-0). Και ξαφνικά μπαίνει ξανά στην κουβέντα για τη μάχη της σωτηρίας, όντας στην 15η θέση και στο +7 από την 18η Μπέρνλι με ματς περισσότερο.

Οι δηλώσεις του πρώην προπονητή, Σαμ Αλαρντάις ότι οι παίκτες της Νιούκαστλ σκέφτονται τις διακοπές προκάλεσε την αντίδραση του Χάουι: «Δεν θα σχολιάσω τα λεγόμενα του. Αλλά διαφωνώ κατηγορηματικά. Οι παίκτες μου νοιάζονται πάρα πολύ για τη δουλειά τους για να κλείσουν το διακόπτη. Πρέπει να δείτε τον τρόπο που προπονούμαστε και τη βάση δίνουμε στις λεπτομέρειες». Ο Άγγλος τεχνικός ζήτησε επίσης αντίδραση από τους παίκτες του εν όψει του σημερινού: «Το ματς με την Τότεναμ πρέπει να μας υπενθυμίζει ότι έχουμε πολλή δουλειά μπροστά μας. Πρέπει να χρησιμοποιήσουμε τον πόνο που νιώσαμε στα επόμενα παιχνίδια μας. Χρειαζόμαστε το είδος του συμπαγούς επιθετικού τρεξίματος που μας χαρακτηρίζει. Δεν το είδαμε πραγματικά με την Τότεναμ και το χρειαζόμασταν ξανά».

Αγνοεί φέτος τη νίκη σε 14 ματς που έχει δώσει με ομάδες που βρίσκονται στο πρώτο μισό της βαθμολογίας (0-3-11).

Αγωνιστικά Νέα: Επιστρέφει ο επιθετικός χαφ Αλμιρόν (22/0) που έχασε το προηγούμενο λόγω κορωνοϊού. Από τεστ ετοιμότητας θα περάσει ο βασικός μέσος Γουίλοκ (25/2) που αντιμετωπίζει πρόβλημα στο γόνατο, ενώ ελπίδες επιστροφής έχει ο στόπερ Φερνάντες (7/0) που λείπει μεγάλο διάστημα λόγω τραυματισμού. Συνεχίζουν εκτός ο βασικός μπακ Τρίπιερ (4/2), ο μπακ Λιούις (5/0) και ο αμυντικός μέσος Χέιντεν (14/1), πλησιάζει η επιστροφή του φορ Γουίλσον (15/6). Ο Χάουι δήλωσε πως κυκλοφορεί ίωση στην ομάδα και δεν αποκλείεται να υπάρξει κάποια ξαφνική απουσία λίγο πριν το ματς.

ΓΟΥΛΒΣ

Παρά τις δύο σημαντικές απουσίες, ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι των Μίντλαντς, επικρατώντας με 2-1 της Άστον Βίλα στο «Μολινό». Πήρε νωρίς το προβάδισμα με γκολ του Κάστρο (7’) και στο επόμενο λεπτό είχε χαμένο τετ-α-τετ με τον Σίλβα για το 2-0. Εν τέλει βρήκε το δεύτερο γκολ στο 36’ με αυτογκόλ και έθεσε ισχυρές βάσεις νίκης. Χορταστικό το δεύτερο ημίχρονο, με την ίδια να είχε δύο κλασσικές ευκαιρίες με Χι Τσαν και Σίλβα για ένα τρίτο τέρμα, αλλά παράλληλα γλίτωσε σε τρεις περιπτώσεις με τη μείωση του σκορ. Εν τέλει δέχτηκε το γκολ στο 86’ με τον Γουότκινς από πέναλτι αλλά στα εναπομείναντα λεπτά υπερασπίστηκε το υπέρ της σκορ.

Τρίτη νίκη στα τέσσερα τελευταία (3-0-1), επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά την ήττα από την Λιντς και παραμένει ζωντανή στο κόλπο για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια. Βρίσκεται στην 8η θέση και στο -2 από Γουέστ Χαμ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που ισοβαθμούν στην εξάδα αλλά και στο -5 από Τότεναμ και Άρσεναλ που ισοβαθμούν στην τετράδα. Με νίκη στο σημερινό θα μειώσει στο -2 τη διαφορά από τις θέσεις που οδηγούν στο Τσάμπιονς Λιγκ, αν και έχει παιχνίδια περισσότερα από τις δύο ομάδες του Β. Λονδίνου.

Εν όψει του σημερινού, ο τεχνικός της Λατζ δήλωσε: «Παίζουμε απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο. Είναι εύκολο να δεις πόσο άλλαξαν με τις μεταγραφές του Ιανουαρίου. Κάνουν σταθερά βήματα για να βγουν από τη θέση που βρίσκονταν στο τέλος του 2021. Τώρα είναι σε καλή θέση αλλά ίσως χρειάζονται 3 ή 4 ακόμα βαθμούς», ανέφερε ο Πορτογάλος και πρόσθεσε σχετικά με τα σενάρια που θέλουν τον Πορτογάλο χαφ Νέβες να αποχωρεί το καλοκαίρι: «Το πιο σημαντικό είναι να βελτιώσουμε το μισθό του και να του προσφέρουμε πολυετές συμβόλαιο, όμως ξέρουμε ότι οι μεγάλες ομάδες περιμένουν στη γωνία με 100 εκατ. λίρες. Υπάρχουν ομάδες πίσω μας στη βαθμολογία που είναι έτοιμες να επενδύσουν πολλά τη νέα σεζόν, επομένως πρέπει να χτίσουμε τη σωστή ομάδα για να παλέψουμε εναντίον τους».

Εκτός έδρας έχει κερδίσει 8 παιχνίδια φέτος στο πρωτάθλημα, τα περισσότερα μετά τη σεζόν 1979-80 όπου είχε πετύχει 10 «διπλά» και εν τέλει τερμάτισε 6η. Με τρίποντο σήμερα θα ισοφαρίσει και το ρεκόρ του συλλόγου με 16 νίκες σε μια σεζόν της Πρέμιερ Λιγκ, κάτι που είχε καταφέρει το 2018-19.

Αγωνιστικά Νέα: Εκτίει δεύτερη ο βασικός φορ Χιμένες (28/6), ενώ συνεχίζουν εκτός ο κομβικός χαφ Νέβες (28/4) και ο νεαρός μπακ Χέβερ (8/0). Υπολογίζονται κανονικά ο εξτρέμ Νέτο (6/0) και ο μπακ Σεμέδο (23/0) που ήταν αμφίβολοι στο προηγούμενο.

Κώστας Καραγιαννόπουλος Αθλητικογράφος

Δύσκολο παιχνίδι για ασφαλής πρόβλεψη. Η Νιούκαστλ προέρχεται από βαριά ήττα στην έδρα της Τότεναμ και θα ψάξει αντίδραση μπροστά στον κόσμο της, όπου έχει άλλη δυναμική. Από την άλλη όμως η Γουλβς είναι από τις καλύτερες εκτός έδρας ομάδες της φετινής σεζόν με 8 «διπλά» σε 15 ματς και έχει εξαιρετική παράδοση στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ». Οι «λύκοι» προέρχονται από καλή νίκη επί της Άστον Βίλα, παραμένουν στο κυνήγι της Ευρώπης αλλά κατεβαίνουν ξανά χωρίς τους πολύτιμους Νέβες-Χιμένες και δύσκολα ο ασταθής Σίλβα θα καλύψει ξανά επάξια το κενό του τελευταίου μπροστά. Το περιμένουμε αρκετά ισορροπημένο, αν έπρεπε να παίζαμε κάτι θα ρισκάραμε στο «Χ» που έχει επιβεβαιωθεί στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους.

ΑΓΓΛΙΑ: Πρέμιερ Λιγκ