Ναντ - Λανς

10/12/2021 22:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 146
3 - 2
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 873 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Ναντ - Λανς στις 3/2/2024

• Θεατές: 16025
90+5'

90+5'

16025 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Ναντ: 42%, Λανς: 58%.

90+4'
Απόκρουση

Ο Jean-Charles Castelletto απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90+4'

Ένας παίκτης από την ομάδα Λανς στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά.

90+4'

Ο Randal Kolo Muani δίνει τη θέση του στον Dennis Appiah

90+3'

Ο Quentin Merlin δίνει τη θέση του στον Marcus Regis Coco

90+3'

Ο Yannick Cahuzac δίνει τη θέση του στον Jonathan Varane

90+3'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90+2'

Ο Massadio Haidara δίνει τη θέση του στον Charles Boli

90+1'

Ένα υποψήφιο γκολ της χρονιάς!

90'

Ο Quentin Merlin έδωσε την ασίστ για το γκολ.

90'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Moses Simon σκοράρει με το δεξί πόδι!

90'

Η ομάδα Ναντ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

90'

89'

Η ομάδα Λανς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

88'

88'

Η ομάδα Λανς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

87'

Ελεύθερο για την ομάδα Ναντ

87'

Ο Przemyslaw Frankowski πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

86'

Το σουτ του Corentin Jean μπλοκάρεται

86'
Σέντρα

Ο Massadio Haidara κάνει τη σέντρα

86'

Η ομάδα Λανς έχει την κατοχή της μπάλας

85'

Η ομάδα Λανς παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

85'
Σέντρα

Ο Moses Simon από την ομάδα Ναντ εκτελεί το φάουλ αλλά ο συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται.

85'

Κατοχή: Ναντ: 43%, Λανς: 57%.

85'

84'
Σέντρα

Ο Quentin Merlin από την ομάδα Ναντ εκτελεί το φάουλ αλλά ο συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται.

84'

Η ομάδα Ναντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

83'

82'

82'

Ο Randal Kolo Muani είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

82'

81'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Facundo Medina από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Randal Kolo Muani

80'

Η ομάδα Ναντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

80'

79'

Ο Wuilker Farinez κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

79'
Σέντρα

Ο Fabio κάνει τη σέντρα

79'

Ο Moses Simon από την ομάδα Ναντ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

78'
Απόκρουση

Ο Massadio Haidara απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

78'
Σέντρα

Ο Quentin Merlin κάνει τη σέντρα

78'

Η ομάδα Λανς εκδηλώνει επίθεση

77'

77'

77'

Η ομάδα Ναντ εκδηλώνει επίθεση

76'

Ο Pedro Chirivella βλέπει κίτρινη κάρτα για σπρώξιμο αντιπάλου

76'

Ο Pedro Chirivella τιμωρείται για σπρώξιμο στον Seko Fofana

76'
Απόκρουση

Ο Kevin Danso απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

76'
Σέντρα

75'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Seko Fofana από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Samuel Moutoussamy

75'

Ο Ludovic Blas επιστρέφει στο γήπεδο.

75'

75'

Ο David Costa δίνει τη θέση του στον Corentin Jean

75'

Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga δίνει τη θέση του στον Ignatius Ganago

75'

74'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Ludovic Blas να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

74'

Ο Ludovic Blas είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

74'

73'

73'

73'

Ο Moses Simon από την ομάδα Ναντ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

73'

Ο Moses Simon από την ομάδα Ναντ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

72'

Η ομάδα Ναντ έχει την κατοχή της μπάλας

71'

71'

Η ομάδα Λανς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

70'

Ο Willem Geubbels δίνει τη θέση του στον Moses Simon

70'

70'

Ο Wylan Cyprien δίνει τη θέση του στον Samuel Moutoussamy

69'
Απόκρουση

Ο Jonathan Gradit απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

69'
Σέντρα

Ο Randal Kolo Muani κάνει τη σέντρα

68'

Η ομάδα Ναντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

68'

Ο David Costa τιμωρείται για σπρώξιμο στον Ludovic Blas

67'
Απόκρουση

67'
Σέντρα

Ο David Costa κάνει τη σέντρα

67'

Ο David Costa από την ομάδα Λανς εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

67'

Ο Massadio Haidara από την ομάδα Λανς είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

67'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Seko Fofana από την ομάδα Λανς «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

66'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ludovic Blas από την ομάδα Ναντ ανατρέπει τον Przemyslaw Frankowski

65'

Ο Wylan Cyprien από την ομάδα Ναντ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

65'

Σουτ του Ludovic Blas βρίσκει σε σώματα και καταλήγει εκτός εστίας

65'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Seko Fofana από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Wylan Cyprien

65'

Κατοχή: Ναντ: 40%, Λανς: 60%.

64'

64'

64'

64'

63'

Ελεύθερο για την ομάδα Λανς

63'

Ο Pedro Chirivella αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

63'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Wylan Cyprien από την ομάδα Ναντ «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

62'

Ο Wylan Cyprien από την ομάδα Ναντ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

62'
Απόκρουση

Ο Jonathan Gradit απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

62'
Σέντρα

Ο Nicolas Pallois κάνει τη σέντρα

61'

Ο Facundo Medina από την ομάδα Λανς δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

61'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Facundo Medina για την ομάδα Λανς. Ο Randal Kolo Muani σταματάει την φάση.

60'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Jonathan Gradit για αντιαθλητικό χτύπημα

60'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Ludovic Blas για αντιαθλητικό χτύπημα

60'

Κατοχή: Ναντ: 39%, Λανς: 61%.

59'

Έχει σταματήσει το παιχνίδι και ο διαιτητής μιλάει στους παίκτες.

59'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Arnaud Kalimuendo-Muinga για την ομάδα Λανς. Ο Wylan Cyprien σταματάει την φάση.

58'

57'

Ο Willem Geubbels έδωσε την ασίστ για το γκολ.

57'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Randal Kolo Muani της ομάδας Ναντ «τσιμπάει» την μπάλα με το δεξί! Εύκολο τελείωμα για τον Randal Kolo Muani

57'

Ο Willem Geubbels από την ομάδα Ναντ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

57'

Ο Willem Geubbels από την ομάδα Ναντ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

57'

Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga από την ομάδα Λανς κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

57'

56'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Fabio για την ομάδα Ναντ. Ο David Costa σταματάει την φάση.

56'

55'

55'

54'

54'
Σέντρα

Ο Ludovic Blas από την ομάδα Ναντ εκτελεί το φάουλ αλλά ο συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται.

53'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον David Costa για την ομάδα Λανς. Ο Pedro Chirivella σταματάει την φάση.

52'

51'
Γκολ

ΤΟ ΓΚΟΛ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφασίζει ότι το γκολ για την ομάδα Ναντ μετράει κανονικά.

50'

50'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

49'

Ο Ludovic Blas έδωσε την ασίστ για το γκολ.

49'

ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ- Ο Randal Kolo Muani από την ομάδα Ναντ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα! Ένα εύκολο τελειώμα για τον Randal Kolo Muani

49'

Το σουτ του Ludovic Blas μπλοκάρεται

47'

47'
Απόκρουση

Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

47'
Γέμισμα

Ο Wylan Cyprien εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

46'

Ο Massadio Haidara βλέπει κίτρινη κάρτα για σπρώξιμο αντιπάλου

46'

Ο Massadio Haidara τιμωρείται για σπρώξιμο στον Randal Kolo Muani

46'

Ο Jean-Louis Leca είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Wuilker Farinez

46'

45+3'

45+2'

Κατοχή: Ναντ: 38%, Λανς: 62%.

45+2'

Ο Quentin Merlin από την ομάδα Ναντ κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Florian Sotoca

45+2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Randal Kolo Muani από την ομάδα Ναντ ανατρέπει τον Facundo Medina

45+1'
Απόκρουση

45+1'
Σέντρα

Ο Jean-Charles Castelletto κάνει τη σέντρα

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45'
Απόκρουση

45'

Ένας παίκτης από την ομάδα Ναντ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά.

45'
Σέντρα

45'

Ο Seko Fofana από την ομάδα Λανς επιχείρησε γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας βγήκε και μάζεψε την μπάλα.

45'

Κατοχή: Ναντ: 36%, Λανς: 64%.

44'

43'

42'

42'
Απόκρουση

Ο Nicolas Pallois της ομάδας Ναντ απομακρύνει τον κίνδυνο με ένα ωραίο τάκλιν.

42'

Ο Przemyslaw Frankowski από την ομάδα Λανς προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

41'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Wylan Cyprien από την ομάδα Ναντ ανατρέπει τον David Costa

41'

40'

40'

40'
Απόκρουση

40'
Σέντρα

Ο Ludovic Blas κάνει τη σέντρα

39'

Ο Ludovic Blas από την ομάδα Ναντ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

39'

Ο Wylan Cyprien από την ομάδα Ναντ είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

39'

39'

39'
Απόκρουση

39'
Σέντρα

38'

Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga από την ομάδα Λανς κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ο Alban Lafont βγαίνει μπροστά και μαζεύει τη μπάλα

37'

37'

Ο Randal Kolo Muani από την ομάδα Ναντ κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

36'
Σέντρα

Ο Pedro Chirivella κάνει τη σέντρα

36'
Απόκρουση

Ο Przemyslaw Frankowski απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

36'

Ο Wylan Cyprien από την ομάδα Ναντ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

36'

Σουτ του Wylan Cyprien βρίσκει σε σώματα και καταλήγει εκτός εστίας

36'

35'

Η ομάδα Ναντ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

35'
Σέντρα

Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga από την ομάδα Λανς εκτελεί το φάουλ αλλά ο συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται.

35'

Κατοχή: Ναντ: 37%, Λανς: 63%.

34'

33'

Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga από την ομάδα Λανς είναι σε θέση οφσάιντ

33'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Kevin Danso για την ομάδα Λανς. Ο Willem Geubbels σταματάει την φάση.

32'

Ο Alban Lafont κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

32'
Απόκρουση

32'
Γέμισμα

Ο David Costa εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

31'

Ο Andrei Girotto από την ομάδα Ναντ δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

31'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Andrei Girotto για την ομάδα Ναντ. Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga σταματάει την φάση.

31'

30'

29'

29'

29'
Σέντρα

Ο Randal Kolo Muani από την ομάδα Ναντ κάνει την σέντρα αλλά δεν βρίσκει στόχο

29'

29'
Απόκρουση

Ο Yannick Cahuzac απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

28'
Σέντρα

28'

27'

Η ομάδα Ναντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

27'

Η ομάδα Λανς ξεκινάει αντεπίθεση

26'

26'

Ο Seko Fofana από την ομάδα Λανς κάνει μία ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορουν να την εκμεταλλευτούν.

26'

Ο Seko Fofana από την ομάδα Λανς προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

26'

25'

25'
Απόκρουση

Ο Pedro Chirivella απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

25'

Ο David Costa από την ομάδα Λανς εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

25'

Κατοχή: Ναντ: 35%, Λανς: 65%.

25'

Ο David Costa από την ομάδα Λανς είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

25'

Ο David Costa από την ομάδα Λανς προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

24'

24'

23'

Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

23'

23'

22'

Ο Willem Geubbels από την ομάδα Ναντ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

22'

Ο Quentin Merlin από την ομάδα Ναντ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

22'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Massadio Haidara από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Wylan Cyprien

21'

Ο Jean-Charles Castelletto από την ομάδα Ναντ προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

21'

20'

19'

19'
Απόκρουση

19'
Σέντρα

19'

Η ομάδα Ναντ ξεκινάει αντεπίθεση

18'

18'

17'

Ο Ludovic Blas πήγε για τη δόξα με σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά ο γκολκίπερ το σώζει!

16'

Ο Andrei Girotto επιστρέφει στο γήπεδο.

16'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Andrei Girotto να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

15'

Κατοχή: Ναντ: 31%, Λανς: 69%.

15'

Ο Andrei Girotto είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

15'

15'

Ο David Costa έδωσε την ασίστ για το γκολ.

15'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga σκοράρει με το δεξί πόδι!

15'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Arnaud Kalimuendo-Muinga , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

15'

ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα...

15'

Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga από την ομάδα Λανς προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

15'

Ο David Costa «κόβει» την αντίπαλη άμυνα με μία τρομερή πάσα

14'

14'

14'

Ο Andrei Girotto από την ομάδα Ναντ πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

14'

13'
Απόκρουση

Ο Facundo Medina απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

13'
Σέντρα

Ο Willem Geubbels κάνει τη σέντρα

12'

12'

Ο Ludovic Blas σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Jean-Louis Leca ελέγχει την φάση

11'

10'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Quentin Merlin για την ομάδα Ναντ. Ο Przemyslaw Frankowski σταματάει την φάση.

10'

Κατοχή: Ναντ: 21%, Λανς: 79%.

9'

Τι παιχνίδι βλέπουμε. Υπάρχει ένταση και καλή κυκλοφορία της μπάλας και από τις δύο ομάδες.

8'

7'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο David Costa στέλνει με το δεξί πόδι τη μπάλα στα δίχτυα!

7'
Απόκρουση

Ο Alban Lafont αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

7'
Σέντρα

7'

6'

6'

5'

Κατοχή: Ναντ: 22%, Λανς: 78%.

4'

Ο Jean-Louis Leca είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

4'

3'

2'

Η ομάδα Λανς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

2'

1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Massadio Haidara από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Pedro Chirivella

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Λανς είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade de la Beaujoire, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Πιο ποιοτικοί οι φιλοξενούμενοι αλλά...

Η Ναντ υποδέχεται τη Λανς στον αγώνα που ανοίγει την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από νίκη στο «σπίτι» της Λοριάν, ενώ οι φιλοξενούμενοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι εντός έδρας με την Παρί Σεν Ζερμέν.

ΝΑΝΤ

Το πρόγραμμα της προηγούμενης «στροφής» την υποχρέωσε να ταξιδέψει στη Βρετάνη και πιο συγκεκριμένα στην πόλη Λοριάν ούτως ώστε να δοκιμαστεί εκτός έδρας από την τοπική και ομώνυμη ομάδα. Πανηγύρισε ένα πολύ σημαντικό «διπλό» (0-1), δίχως να είναι σε καμία περίπτωση καλύτερη από την αντίπαλό της στο χορτάρι. Στο πρώτο μέρος έφτασε απειλητικά στα «καρέ» των «μπακαλιάρων» μόνο μία φορά. Την ίδια στιγμή δέχτηκε αρκετή πίεση και χρειάστηκε μία μεγάλη επέμβαση του γκολκίπερ Λαφόντ για να μην παραβιαστεί η εστία της. Παρόμοια η εικόνα και στην επανάληψη. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που διατηρούσαν τον έλεγχο του ρυθμού κι έμοιαζαν να βρίσκονται πιο κοντά στο γκολ. Σπατάλησαν δύο καλές στιγμές και ο χρόνος κυλούσε. Στο 83’ ο Σιπριέν ο οποίος είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με ωραίο αριστερό σουτ την έστειλε στα δίχτυα, χαρίζοντάς της μία σπουδαία νίκη.

Με αυτόν τον τρόπο η Ναντ έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί πέντε αναμετρήσεων στις οποίες δεν είχε χαμογελάσει ούτε μία φορά. Έχει συγκεντρώσει 22 βαθμούς και βρίσκεται στην 13η θέση, απέχοντας οκτώ πόντους από την επικίνδυνη ζώνη. Άλλωστε υπενθυμίζεται ότι ο βασικός της στόχος είναι η παραμονή στην κατηγορία χωρίς περιπέτειες, με δεδομένο ότι πέρσι σώθηκε στα μπαράζ. Τα τρία πιο πρόσφατα ματς των «καναρινιών» ολοκληρώθηκαν Under.

Ο τεχνικός του συλλόγου Αντουάν Κομπουαρέ τόνισε: «Ήταν σπουδαία η νίκη με τη Λοριάν γιατί δεν παίξαμε καλύτερα σε σχέση με άλλα παιχνίδια. Είχαμε όμως ενθουσιασμό και καταφέραμε να πετύχουμε το στόχο μας. Έχουμε τιμωρηθεί σε αρκετούς αγώνες και μείναμε με άδεια χέρια ενώ κάναμε καλές εμφανίσεις. Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι και χαρούμενοι για τους βαθμούς που έχουμε πάρει. Είναι σημαντικό να πάρουμε βαθμούς και στον αγώνα με τη Λανς. Είναι μία πολύ καλή ομάδα που ευχαριστιέσαι να τη βλέπεις».

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε και είναι ξανά διαθέσιμος ο σέντερ μπακ κι αρχηγός Παλουά (15/0). Παρόντες ο τραυματίας μπακ Κορσιά (12/0) και ο επιθετικός Εμόντ (4/0), όχι ο μέσος Περέιρα (7/0).

ΛΑΝΣ

Γνώριζε εκ των προτέρων ότι είχε ιδιαίτερα δύσκολο έργο την περασμένη εβδομάδα, στο εντός έδρας παιχνίδι με την πανίσχυρη Παρί Σεν Ζερμέν. Δίχως καμία αμφιβολία κέρδισε τις εντυπώσεις με την παρουσία της και παραλίγο να κερδίσει και τον αγώνα, παραχωρώντας τελικά ισοπαλία 1-1. Ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο ημίωρο κι έπαιξε μονότερμα τους αντιπάλους της, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθεί. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και πάτησαν καλύτερα μετά το 35ο λεπτό, με τον Μέσι να έχει δοκάρι και τον Ντι Μαρία να νικιέται από τον γκολκίπερ Λεκά σε φοβερή ευκαιρία. Στην επανάληψη συνέχισε να κυριαρχεί και να έχει «στριμώξει» τους πρωτευουσιάνους. Στο 62’ ήταν εκείνη που άνοιξε δίκαια το σκορ. Ο Φοφανά πήρε την μπάλα πολύ μακριά από την εστία και σούταρε, με τον Κέιλορ Νάβας να κάνει «φτηνό» λάθος και να δέχεται ένα τέρμα που ουδείς περίμενε. Έπαιξε πιο «κλειστά» στη συνέχεια αλλά ήταν «φωτιά» στις αντεπιθέσεις. Είχε δοκάρι με τον Περέιρα στο 69’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο πιέστηκε έντονα χωρίς φάσεις. Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι θα επικρατούσε, στο 92’ ο Βαϊνάλντουμ με κεφαλιά ισοφάρισε στο τελικό 1-1.

Η Λανς αναδείχθηκε ισόπαλη για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι της και πλέον έχει συμπληρώσει καρέ αγώνων στους οποίους δεν έχει χαμογελάσει, μια και είχε προηγηθεί ο διασυρμός από την Μπρεστ. Η συγκομιδή των 27 βαθμών φέρνει τους «χρυσοκόκκινους» στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, μια και υστερούν στην ισοβαθμία με τη Νις. Πρόκειται για σύνολο που συνηθίζει να επιτίθεται και τα επτά από τα δέκα πιο πρόσφατα ματς του ήταν Over.

«Υπάρχει ένα αίσθημα υπερηφάνειας για τους παίκτες μου και το επιτελείο μου. Μας έμεινε απογοήτευση από τον αγώνα με την Παρί αλλά η υπερηφάνεια είναι μεγαλύτερο συναίσθημα. Δείξαμε μία πολύ ωραία εικόνα της Λανς τόσο από πλευράς εμφάνισης και παιχνιδιού όσο κι από την πνευματική κατάσταση και τη συμπεριφορά των παικτών μου. Ήταν πλήρες το ματς μας σε όλα τα επίπεδα και είναι σημαντικό να διατηρήσουμε την απόδοσή μας. Η Ναντ είναι ικανή ομάδα με καλούς επιθετικούς» ήταν τα λόγια του προπονητή της ομάδας, Φραν Εζ.

Αγωνιστικά Νέα: Συμπλήρωσαν κάρτες και θα λείψουν ο δεξιός μπακ Κλος (16/2) και ο χαφ Ντουκουρέ (14/0). Σημαντικό το φρέσκο πρόβλημα που αφορά τον σταρ Κακουτά (14/2). Σταθερά απόντες ο αριστερός μπακ Μασάδο (11/0) και ο μεσοεπιθετικός Σαΐντ (9/4).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Με πολύ καλή ψυχολογία πάνε στο συγκεκριμένο παιχνίδι τόσο η Ναντ όσο και η Λανς. Τα «καναρίνια» πανηγύρισαν ένα σπουδαίο «διπλό» στην έδρα της Λοριάν και οι φιλοξενούμενοι φλέρταραν με το θρίαμβο απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν, παραχωρώντας τελικά ισοπαλία. Πρόκειται για μία ισορροπημένη αναμέτρηση στην οποία ποιοτικά υπερτερούν οι φιλοξενούμενοι, με το «Μπουζουάρ» πάντως να αποτελεί παραδοσιακά δύσκολη έδρα. Δεν θα μπλέξουμε με σημείο και θα προτιμήσουμε το Over σε πολύ καλή απόδοση.

• Στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες της ομάδας Λανς, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Λιγκ 1).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.91 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1