Μονπελιέ - Τουλούζ

9/4/2023 16:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 532
1 - 2
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 396 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Τουλούζ - Μονπελιέ στις 3/5/2024

• Θεατές: 17283
90+4'

90+4'

17283 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+4'

Κατοχή: Μονπελιέ: 51%, Τουλούζ: 49%.

90+4'

Ελεύθερο για την ομάδα Μονπελιέ

90+3'

Ο Teji Savanier τιμωρείται για σπρώξιμο στον Stijn Spierings

90+2'

90+2'

Το παιχνίδι σταμάτησε

90+1'

Καλή ενέργεια από τον Teji Savanier ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

90+1'

Παίκτης της ομάδας Μονπελιέ επιχειρεί μακρινό γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή

90+1'

Η ομάδα Μονπελιέ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90'

90'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Leo Leroy από την ομάδα Μονπελιέ ανατρέπει τον Vincent Sierro

90'

90'

Η ομάδα Τουλούζ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

89'

Η ομάδα Μονπελιέ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

88'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Elye Wahi της ομάδας Μονπελιέ σκοράρει μετά την προσπάθεια που έκανε με το δεξί πόδι και την αλλαγή πορεία της μπάλας που κατέληξε πίσω από τον γκολκίπερ.

87'

Η ομάδα Μονπελιέ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

87'

Ο Mikkel Desler απομακρύνει τη μπάλα

86'

Ο Fares Chaibi δίνει τη θέση του στον Gabriel Suazo

85'

ΓΚΟΛ! Εύκολο τελείωμα από τον Fares Chaibi της ομάδας Τουλούζ ο οποίος «τσίμπησε» την μπάλα στην κενή εστία με το δεξί πόδι!

85'

Καλή ενέργεια από τον Zakaria Aboukhlal ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

85'

Κατοχή: Μονπελιέ: 50%, Τουλούζ: 50%.

85'

Η ομάδα Τουλούζ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

84'

Ελεύθερο για την ομάδα Τουλούζ

84'

84'

Ο Branco van den Boomen από την ομάδα Τουλούζ προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή. Δυστυχώς η προσπάθειά του πέρασε μόλις άουτ.

83'

Η ομάδα Τουλούζ ξεκινάει αντεπίθεση

83'

82'

Η σέντρα από τον Teji Savanier από την ομάδα Μονπελιέ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

82'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Warren Kamanzi από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Teji Savanier

81'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Thijs Dallinga από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Leo Leroy

80'

80'

80'

80'

80'

Ο Benjamin Lecomte κάνει μία καθοριστική επέμβαση.

80'

Ο Fares Chaibi έκανε ένα σουτ προς την εστία

79'

Ο Zakaria Aboukhlal έκανε ένα σουτ προς την εστία

79'

Ο Benjamin Lecomte κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

79'

79'

Ο Mikkel Desler κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

78'

78'

Ο Mamadou Sakho δίνει τη θέση του στον Pedro Mendes

78'

Ο Fares Chaibi αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

77'

77'

Ο Issiaga Sylla κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

77'

Η ομάδα Τουλούζ εκδηλώνει επίθεση

76'

76'

Ο Mamadou Sakho απομακρύνει τη μπάλα

76'

Ο Maxime Dupe κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

75'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Thijs Dallinga υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Leo Leroy

75'

75'

74'

Καλή ενέργεια από τον Wahbi Khazri ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

74'

Η ομάδα Μονπελιέ ξεκινάει αντεπίθεση

74'

73'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jordan Ferri από την ομάδα Μονπελιέ ανατρέπει τον Branco van den Boomen

72'

71'

Ο Jordan Ferri δίνει τη θέση του στον Leo Leroy

71'

Ο Arnaud Nordin δίνει τη θέση του στον Stephy Mavididi

70'

Κίτρινη κάρτα για τον Branco van den Boomen

70'

Ο Branco van den Boomen τιμωρείται για σπρώξιμο στον Teji Savanier

70'

70'

Ο Warren Kamanzi κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

70'

69'

69'

Ο Ado Onaiwu δίνει τη θέση του στον Zakaria Aboukhlal

69'

Ο Denis Genreau δίνει τη θέση του στον Stijn Spierings

69'

Ο Thijs Dallinga από την ομάδα Τουλούζ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

69'

Ο Mamadou Sakho από την ομάδα Μονπελιέ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

69'

Ο Branco van den Boomen από την ομάδα Τουλούζ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

68'

Καλή ενέργεια από τον Thijs Dallinga ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

68'

Η σέντρα από τον Denis Genreau από την ομάδα Τουλούζ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

68'

67'

Η ομάδα Μονπελιέ εκδηλώνει επίθεση

66'

66'

65'

65'

Ο Teji Savanier από την ομάδα Μονπελιέ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

65'

Ο Warren Kamanzi απομακρύνει τη μπάλα

65'

64'

Ο Anthony Rouault από την ομάδα Τουλούζ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

64'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Vincent Sierro από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Teji Savanier

63'

63'

63'

62'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Denis Genreau από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Elye Wahi

62'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jordan Ferri από την ομάδα Μονπελιέ ανατρέπει τον Thijs Dallinga

61'

61'

Κατοχή: Μονπελιέ: 49%, Τουλούζ: 51%.

61'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Wahbi Khazri από την ομάδα Μονπελιέ ανατρέπει τον Mikkel Desler

60'

60'

Ο Teji Savanier εκτελεί το φάουλ προς την εστία, αλλά ο Maxime Dupe ελέγχει την φάση

58'

Ο Denis Genreau έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

58'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Denis Genreau ανέτρεψε τον Joris Chotard από πίσω και δόθηκε φάουλ

58'

58'

58'

58'

Ο Arnaud Nordin από την ομάδα Μονπελιέ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

57'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jordan Ferri από την ομάδα Μονπελιέ ανατρέπει τον Mikkel Desler

57'

Ο Denis Genreau κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

56'

56'

56'

Ο Falaye Sacko κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

56'

56'

Το σουτ του Fares Chaibi μπλοκάρεται

55'

55'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Wahbi Khazri από την ομάδα Μονπελιέ ανατρέπει τον Anthony Rouault

54'

54'

Ο Denis Genreau υποπίπτει σε χέρι

54'

53'

Ο Issiaga Sylla απομακρύνει τη μπάλα

53'

53'

52'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Wahbi Khazri από την ομάδα Μονπελιέ ανατρέπει τον Rasmus Nicolaisen

52'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mikkel Desler από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Arnaud Nordin

51'

Ο Christopher Jullien από την ομάδα Μονπελιέ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

50'

50'

Κατοχή: Μονπελιέ: 53%, Τουλούζ: 47%.

49'

Ο Teji Savanier σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Maxime Dupe ελέγχει την φάση

48'

Ο Wahbi Khazri από την ομάδα Μονπελιέ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Branco van den Boomen

48'

Ο Anthony Rouault κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

48'

48'

47'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Fares Chaibi από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Arnaud Nordin

46'

46'

46'

45+4'

45+4'

Κατοχή: Μονπελιέ: 52%, Τουλούζ: 48%.

45+3'

Ο Fares Chaibi από την ομάδα Τουλούζ είναι σε θέση οφσάιντ

45+2'

Ο Wahbi Khazri από την ομάδα Μονπελιέ είναι σε θέση οφσάιντ

45+2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Thijs Dallinga από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Teji Savanier

45+1'

45+1'

45'

Το σουτ του Mamadou Sakho μπλοκάρεται

45'

Καλή ενέργεια από τον Elye Wahi ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

45'

Ο Branco van den Boomen από την ομάδα Τουλούζ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

45'

45'

45'

44'

44'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Mamadou Sakho από την ομάδα Μονπελιέ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

44'

43'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Warren Kamanzi από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Arnaud Nordin

42'

42'

Ο Ado Onaiwu από την ομάδα Τουλούζ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

42'

Ο Branco van den Boomen κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

42'

41'

41'

41'

Καλή ενέργεια από τον Fares Chaibi ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

41'

40'

40'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Ado Onaiwu από την ομάδα Τουλούζ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

40'

40'

Ο Joris Chotard τιμωρείται για σπρώξιμο στον Branco van den Boomen

39'

39'

Ο Teji Savanier από την ομάδα Μονπελιέ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

39'

Ο Arnaud Nordin τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

38'

37'

36'

Ο Mamadou Sakho κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

35'

35'

35'

Κατοχή: Μονπελιέ: 55%, Τουλούζ: 45%.

35'

34'

34'

33'

33'

Ο Denis Genreau τιμωρείται για σπρώξιμο στον Teji Savanier

31'

Ο Fares Chaibi έδωσε την ασίστ για το γκολ!

31'

Ο Denis Genreau έδωσε την ασίστ για το γκολ.

31'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Thijs Dallinga σκοράρει με το αριστερό πόδι!

30'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mamadou Sakho από την ομάδα Μονπελιέ ανατρέπει τον Thijs Dallinga

30'

Κατοχή: Μονπελιέ: 63%, Τουλούζ: 37%.

29'

29'

28'

28'

28'

27'

Καλή ενέργεια από τον Branco van den Boomen ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

26'

26'

25'

Κατοχή: Μονπελιέ: 68%, Τουλούζ: 32%.

25'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Warren Kamanzi από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Issiaga Sylla

25'

25'

Ο Christopher Jullien απομακρύνει τη μπάλα

24'

24'

23'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Thijs Dallinga από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Issiaga Sylla

22'

22'

22'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Warren Kamanzi από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Falaye Sacko

22'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Denis Genreau από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Falaye Sacko

21'

20'

20'

20'

Ο Denis Genreau απομακρύνει τη μπάλα

20'

Ο Maxime Dupe από την ομάδα Τουλούζ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

20'

20'

Καλή ενέργεια από τον Arnaud Nordin ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

20'

Ο Elye Wahi κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

19'

Ο Rasmus Nicolaisen από την ομάδα Τουλούζ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

19'

19'

19'

Ο Teji Savanier επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

18'

Ο Vincent Sierro τιμωρείται για σπρώξιμο στον Teji Savanier

18'

17'

17'

16'

16'

15'

15'

Κατοχή: Μονπελιέ: 72%, Τουλούζ: 28%.

15'

14'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Teji Savanier από την ομάδα Μονπελιέ ανατρέπει τον Anthony Rouault

14'

14'

13'

13'

13'

13'

Ο Maxime Dupe κάνει μία καθοριστική επέμβαση.

13'

Ο Elye Wahi χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

12'

12'

11'

Το σουτ του Jordan Ferri μπλοκάρεται

11'

Η ομάδα Τουλούζ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

11'

10'

10'

Το σουτ του Teji Savanier μπλοκάρεται

10'

Κατοχή: Μονπελιέ: 70%, Τουλούζ: 30%.

9'

Η ομάδα Μονπελιέ έχει την κατοχή της μπάλας

9'

9'

9'

Ο αρχηγός παραδίδει το περιβραχιόνιο του καθώς βγαίνει αλλαγή.

9'

Ο Brecht Dejaeghere είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Thijs Dallinga

6'

Ο Brecht Dejaeghere είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

5'

5'

5'

Κατοχή: Μονπελιέ: 78%, Τουλούζ: 22%.

5'

5'

4'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Christopher Jullien ανέτρεψε τον Denis Genreau από πίσω και δόθηκε φάουλ

3'

3'

3'

3'

Ο Teji Savanier από την ομάδα Μονπελιέ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

2'

1'

1'

1'

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

Η ομάδα Τουλούζ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade de la Mosson, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Με Ντερ Ζακαριάν η Μονπελιέ κάνει πορεία πρωταθλητισμού, σε πελάγη ευτυχίας η Τουλούζ

Η Μονπελιέ θα κοντραριστεί με την Τουλούζ στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ισοπαλία στο «σπίτι» της Μαρσέιγ, ενώ οι φιλοξενούμενοι ηττήθηκαν εκτός έδρας από την Μπρεστ.

Γνώριζε εκ των προτέρων ότι αναζητούσε μία υπέρβαση την περασμένη εβδομάδα, καθώς κλήθηκε να ταξιδέψει νότια για να μετρήσει τις δυνάμεις στο παραδοσιακά αφιλόξενο «Βελοντρόμ» απέναντι στη Μαρσέιγ. Έκανε μία πολύ καλή εμφάνιση κι αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Στο πρώτο μέρος ήταν σαφώς καλύτερη και «χτύπησε» στις αντεπιθέσεις. Άνοιξε το σκορ στο 12’ με τον Νορντέν με το γκολ να ακυρώνεται αρχικά ως οφσάιντ αλλά τελικά να μετράει κανονικά έπειτα από χρήση VAR. Είχε άλλες δύο καλές στιγμές και κόντρα στη ροή της αναμέτρησης δέχτηκε την ισοφάριση στο 44’. Ο Σακό έκανε χέρι εντός περιοχής και ο διαιτητής είδε τη φάση σε video και καταλόγισε την παράβαση με τον Γκεντουζί να «γράφει» το 1-1 από την άσπρη βούλα. Στην επανάληψη σπατάλησε τρεις ευκαιρίες στο ανοιχτό γήπεδο και κινδύνευσε σοβαρά μόνο μία φορά, χωρίς να αλλάξει κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Η Μονπελιέ δεν αστειεύεται το τελευταίο δίμηνο και μετά την πρόσληψη του κόουτς Ντερ Ζακαριάν πραγματοποιεί πορεία πρωταθλητισμού, έχοντας δημιουργήσει ένα εντυπωσιακό αήττητο σερί επτά αγώνων. Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα η «παλάντ» έχει κερδίσει πέντε φορές κι έχει μοιραστεί τους πόντους σε δύο περιπτώσεις. Έχει μαζέψει 37 βαθμούς και φιγουράρει στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα, υπερτερώντας στην ισοβαθμία με την Κλερμόν. Έως τα μέσα Φεβρουαρίου κινδύνευε αλλά πλέον θα ψάξει μόνο το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα. Τα δύο πιο πρόσφατα ματς της ήταν αμφίσκορα.

Ο τεχνικός του συλλόγου Μισέλ Ντερ Ζακαριάν υποστήριξε: «Φυσικά και θα θέλαμε να έχουμε κερδίσει τη Μαρσέιγ αλλά δεν είναι καθόλου εύκολο να νικάς σε τέτοια γήπεδα. Το ποδόσφαιρο είναι μία διαρκής επανεκκίνηση. Πρέπει να αμφισβητείς τον εαυτό σου όλη την ώρα για να γίνεσαι καλύτερος και να πετυχαίνεις τους στόχους σου. Είναι σημαντικό ότι φτιάχνουμε ευκαιρίες ακόμα κι όταν δεν έχουμε αποτελεσματικότητα. Αν δημιουργείς ευκαιρίες θα σκοράρεις αλλιώς δεν θα συμβεί. Η ομάδα μου είχε εξαιρετική πειθαρχία».

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε σε σχέση με τον αγώνα κυπέλλου και είναι ξανά διαθέσιμος ε σέντερ μπακ Ρουό (29/2). Μακροχρόνιος απών ο επιθετικός Χίλι (3/1).

Την προηγούμενη Πέμπτη κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Ανεσί εκτός έδρας για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας. Τα... χρειάστηκε αλλά πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του «Σταντ ντε Φρανς», εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την κάτοχο του τίτλου Ναντ. Ο Αμπουκλάλ την έβαλε σε θέση «οδηγού» στο 36’, ο Μποσέτι ισοφάρισε με πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου για τους γηπεδούχους όμως στο 85’ ο Τσαϊμπί διαμόρφωσε το τελικό 1-2 και της χάρισε τη σπουδαία πρόκριση.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, θα δώσει δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μακριά από τη βάση της, καθώς στην προηγούμενη «στροφή» είχε μεταβεί στη Βρετάνη για να αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Μπρεστ. Παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και των προσδοκιών και ηττήθηκε 3-1. Μπήκε δυνατά και θέλησε να αιφνιδιάσει. Έχασε μία ευκαιρία και στο 9’ ο Νταλίνγκα με κεφαλιά την έβαλε σε θέση «οδηγού». Θα περίμενε κανείς να «χτίσει» πάνω σε αυτό το γκολ όμως δεν το έκανε. Σώθηκε από το δοκάρι δύο φορές και στο 32’ ο Μουνιέ ισοφάρισε 1-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη είχε ρόλο κομπάρσου και ήταν θέμα χρόνου να παραβιαστεί ξανά η εστία της. Στο 63’ ο Λε Ντουαρόν μετά από εκτέλεση φάουλ πέτυχε με κεφαλιά το 2-1. Δεν έβγαλε αντίδραση και στο 84’ ο Καμαρά με νέα κεφαλιά από στατική φάση την έριξε οριστικά στο καναβάτσο για το τελικό 3-1.

Με αυτόν τον τρόπο η Τουλούζ γνώρισε δεύτερη διαδοχική ήττα και είναι φανερό ότι διανύει μία περίοδο παρατεταμένου ντεφορμαρίσματος. Είναι χαρακτηριστικό ότι έχει δεχτεί πέντε «σφαλιάρες» στους έξι τελευταίους αγώνες της κι έχει χαμογελάσει μόνο μία φορά. Η συγκομιδή των 35 βαθμών τη φέρνει στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα κι έχει σχεδόν εξασφαλίσει την παραμονή της στα «μεγάλα σαλόνια» του γαλλικού ποδοσφαίρου. Τα τρία από τα τέσσερα πιο πρόσφατα ματς της στη Λιγκ 1 ολοκληρώθηκαν Under και No Goal.

«Νομίζω ότι η Μπρεστ ήταν μία καλύτερη ομάδα στο μεταξύ μας παιχνίδι για το πρωτάθλημα και μας κέρδισε δίκαια. Έπαιξαν πιο καλά και εκμεταλλεύτηκαν ότι εμείς ίσως σκεφτόμασταν κι άλλα πράγματα. Είναι μία περίοδος με πολλά παιχνίδια για εμάς η οποία είναι αρκετά δύσκολη. Κάποιες φορές δεν παίζουμε τόσο καλά και χάνουμε κι ορισμένες άλλες έχουμε πολύ καλή απόδοση αλλά το αποτέλεσμα είναι δυστυχώς το ίδιο. Ίσως μερικές φορές είναι καλό να νευριάζεις» ήταν τα λόγια του προπονητή της ομάδας, Φιλίπ Μοντανιέ.

Αγωνιστικά Νέα: «Καθάρισε» από τιμωρία ο βασικός μέσος Φερί (25/0). Χτύπησε στο προηγούμενο ο στόπερ Κουγιατέ (9/0) και θα μείνει εκτός. Θα λείψουν ξανά ο στόπερ Εστέβ (19/0), ο αριστερός μπακ-χαφ Μαουασά (25//3) και ο επιθετικός Μακουάνα (8/0).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Τεράστιο ήταν το αντίκτυπο της πρόσληψης του κόουτς Ντερ Ζακαριάν στη Μονπελιέ. Από μία ομάδα που ήταν έτοιμη να καταρρεύσει και η οποία θα πάλευε για την παραμονή, μέσα σ’ ένα δίμηνο έχει ήδη σωθεί και πραγματοποιεί πορεία πρωταθλητισμού έχοντας εντυπωσιάσει τους πάντες και μένοντας «όρθια» σε μία τόσο δύσκολη έδρα όσο είναι το «Βελοντρόμ». Στον αντίποδα η Τουλούζ είχε ρίξει όλο το «βάρος» στον μεσοβδόμαδο ημιτελικό Κυπέλλου με την Ανεσί όπου προκρίθηκε έστω και δύσκολα. Η φόρμα των δύο ομάδων και η «τρελή» κούρσα των γηπεδούχων μας οδηγούν στον «άσο» και θα τον στηρίξουμε θεωρώντας ότι εύκολα ή δύσκολα θα επιβεβαιωθεί.

• Η ομάδα Μονπελιέ δεν έχει χάσει στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.30 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Τουλούζ έχασε στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.94 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1