13/3/2022 16:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 1030
0 - 0
Τελείωσε
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 780 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Μετς - Λανς στις 12/4/2024

• Θεατές: 15687
90+5'

90+5'

15687 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Μετς: 48%, Λανς: 52%.

90+5'

Η ομάδα Μετς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+5'

Η ομάδα Μετς έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

90+4'

Ελεύθερο για την ομάδα Μετς

90+4'

Ο Ignatius Ganago από την ομάδα Λανς είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90+4'
Σέντρα

Ο Brayann Pereira κάνει τη σέντρα

90+3'

Η ομάδα Λανς έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

90+3'

90+3'

Η ομάδα Λανς εκδηλώνει επίθεση

90+2'

Η ομάδα Λανς έχει την κατοχή της μπάλας

90+2'

Η ομάδα Μετς εκδηλώνει επίθεση

90+1'

Φράγμα από τον Facundo Medina, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Papa Ndiaga Yade. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90'

90'

Κατοχή: Μετς: 49%, Λανς: 51%.

90'

89'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Kevin N'Doram, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

89'

88'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

88'

87'

Ο Cheick Oumar Doucoure από την ομάδα Λανς το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Pape Sarr

87'

Η ομάδα Μετς έχει την κατοχή της μπάλας

86'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Papa Ndiaga Yade από την ομάδα Μετς ανατρέπει τον Facundo Medina

86'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο David Costa από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Kevin N'Doram

85'

85'

Η ομάδα Μετς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

85'

84'

Η ομάδα Μετς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

84'

Η ομάδα Λανς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

84'

Ο Jonathan Clauss δίνει τη θέση του στον Brayann Pereira

83'

Το σουτ του Florian Sotoca μπλοκάρεται

83'

83'

82'

82'

80'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Florian Sotoca από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Dylan Bronn

80'

80'

79'

79'

79'

Ο Nicolas de Preville δίνει τη θέση του στον Papa Ndiaga Yade

78'

Ο Kiki Kouyate από την ομάδα Μετς δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

78'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kiki Kouyate από την ομάδα Μετς ανατρέπει τον Florian Sotoca

77'

Ο Seko Fofana δίνει τη θέση του στον Patrick Berg

77'

Ο Massadio Haidara δίνει τη θέση του στον Deiver Machado

77'

Η ομάδα Λανς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

76'
Απόκρουση

Ο Jemerson απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

76'

Ο Jonathan Clauss από την ομάδα Λανς εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

76'
Σέντρα

Ο Massadio Haidara από την ομάδα Λανς προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

76'

75'

Ο Fali Cande από την ομάδα Μετς εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

75'

75'
Απόκρουση

Ο Cheick Oumar Doucoure απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

74'
Σέντρα

Ο Florian Sotoca κάνει τη σέντρα

74'

Η ομάδα Μετς ξεκινάει αντεπίθεση

74'
Απόκρουση

Ο Dylan Bronn απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

74'
Σέντρα

Ο Jonathan Clauss κάνει τη σέντρα

73'

73'

Ο Ignatius Ganago από την ομάδα Λανς προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή. Δυστυχώς η προσπάθειά του πέρασε μόλις άουτ.

73'

72'

Ο Nicolas de Preville από την ομάδα Μετς έκανε την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας βγήκε και μπλόκαρε.

72'

Ο Nicolas de Preville από την ομάδα Μετς προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

72'

72'

71'

Ο Ignatius Ganago από την ομάδα Λανς το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Marc-Aurele Caillard

71'

70'

70'

Κατοχή: Μετς: 51%, Λανς: 49%.

69'

Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga δίνει τη θέση του στον Ignatius Ganago

69'

Ο Gael Kakuta δίνει τη θέση του στον David Costa

68'

67'
Απόκρουση

Ο Jonathan Clauss απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

67'

Ο Nicolas de Preville από την ομάδα Μετς εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

67'

Ο Fali Cande εκτελεί το φάουλ και ο Wuilker Farinez αποκρούει. Κόρνερ.

65'

Κατοχή: Μετς: 52%, Λανς: 48%.

64'

Ο Kevin Danso έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

64'

Ο Kevin Danso από την ομάδα Λανς το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον William Mikelbrencis

64'

64'

63'
Απόκρουση

Ο Kevin Danso απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

63'
Σέντρα

Ο Fali Cande κάνει τη σέντρα

63'

Ο Massadio Haidara επιστρέφει στο γήπεδο.

62'

62'

Η ομάδα Λανς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

62'

62'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Massadio Haidara να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

61'

Ο Massadio Haidara είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

61'

61'

60'

60'

Ο Seko Fofana από την ομάδα Λανς είχε προσπάθεια εκτός στόχου

60'

60'

60'

Η ομάδα Λανς παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

60'

Τι ευκαιρία! Ο Kevin N'Doram έχει μια καταπληκτική ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά η κεφαλιά του περνάει δίπλα από την εστία!

59'

59'
Απόκρουση

Ο Florian Sotoca απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

59'
Γέμισμα

Ο Nicolas de Preville εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

58'

Κίτρινη κάρτα για τον Florian Sotoca

58'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Florian Sotoca από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Nicolas de Preville

58'

57'

Το σουτ του Kevin N'Doram μπλοκάρεται

57'

57'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kevin N'Doram από την ομάδα Μετς ανατρέπει τον Gael Kakuta

56'

56'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jonathan Clauss από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Kiki Kouyate

55'

Ο Kiki Kouyate κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Wuilker Farinez μπλοκάρει εύκολα

55'

55'

55'
Σέντρα

Ο Fali Cande από την ομάδα Μετς προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

54'

54'

Ο Dylan Bronn από την ομάδα Μετς το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Arnaud Kalimuendo-Muinga

53'

52'

52'

51'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kiki Kouyate από την ομάδα Μετς ανατρέπει τον Arnaud Kalimuendo-Muinga

51'

51'

Το σουτ του Seko Fofana μπλοκάρεται

51'

50'

Η ομάδα Λανς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

50'

49'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Seko Fofana από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Nicolas de Preville

48'

Η ομάδα Μετς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

48'
Απόκρουση

48'

Ο Ibrahima Niane από την ομάδα Μετς εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

47'
Απόκρουση

Ο Facundo Medina απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

47'
Γέμισμα

Ο Fali Cande εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

46'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kevin Danso από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Ibrahima Niane

46'

Ο Louis Mafouta δίνει τη θέση του στον Opa Nguette

46'

Ο Farid Boulaya δίνει τη θέση του στον Ibrahima Niane

46'

45+3'

45+3'

45+2'

Ο Louis Mafouta από την ομάδα Μετς είναι σε θέση οφσάιντ

45+2'

45+1'

45+1'

45+1'
Απόκρουση

Ο Kiki Kouyate απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

45+1'
Γέμισμα

Ο Jonathan Clauss εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45'

45'

44'

Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

44'

43'

Ο Pape Sarr κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

43'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Pape Sarr για την ομάδα Μετς. Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga σταματάει την φάση.

43'

Η ομάδα Λανς ξεκινάει αντεπίθεση

43'

42'

41'

Ο Florian Sotoca από την ομάδα Λανς είναι σε θέση οφσάιντ

41'

41'

41'
Σέντρα

Ο Florian Sotoca από την ομάδα Λανς προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

40'

40'

40'

Κατοχή: Μετς: 53%, Λανς: 47%.

40'

39'

Ο Louis Mafouta από την ομάδα Μετς το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Facundo Medina

38'

38'

38'

Το σουτ του William Mikelbrencis μπλοκάρεται

37'

37'
Σέντρα

Ο William Mikelbrencis από την ομάδα Μετς προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

37'

37'

36'

Ο Gael Kakuta από την ομάδα Λανς είχε προσπάθεια εκτός στόχου

36'

Ο Jonathan Clauss από την ομάδα Λανς εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

36'
Σέντρα

Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga από την ομάδα Λανς προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

35'

35'

35'

34'

34'

33'

33'

32'

32'

31'

30'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jonathan Gradit από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Nicolas de Preville

30'

30'

Ο Gael Kakuta από την ομάδα Λανς κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

29'

29'

Ο Florian Sotoca αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

29'

28'

28'

28'
Απόκρουση

Ο Kevin N'Doram απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

28'
Σέντρα

Ο Massadio Haidara κάνει τη σέντρα

28'

27'

27'
Κακό κοντρόλ

Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga από την ομάδα Λανς έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

26'

26'

26'

26'

25'

Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

25'

25'

Κατοχή: Μετς: 50%, Λανς: 50%.

24'

24'
Σέντρα

Ο Jonathan Clauss από την ομάδα Λανς κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

24'

23'

23'

Ο Kevin N'Doram από την ομάδα Μετς το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Cheick Oumar Doucoure

22'

22'

Το σουτ του Nicolas de Preville μπλοκάρεται

21'
Απόκρουση

Ο Facundo Medina απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

21'
Σέντρα

Ο William Mikelbrencis κάνει τη σέντρα

21'
Απόκρουση

21'

Ένας παίκτης από την ομάδα Μετς στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά.

21'

20'

Κατοχή: Μετς: 54%, Λανς: 46%.

20'

19'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Nicolas de Preville, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

19'

18'

Ο Jonathan Clauss από την ομάδα Λανς εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

18'
Απόκρουση

Ο Jemerson απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

18'
Σέντρα

18'

17'

Ο Jonathan Clauss από την ομάδα Λανς είναι σε θέση οφσάιντ

17'

17'

Ο Gael Kakuta από την ομάδα Λανς έκανε την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας βγήκε και μπλόκαρε.

16'

16'
Απόκρουση

16'
Γέμισμα

Ο Seko Fofana εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

15'

15'

Κατοχή: Μετς: 58%, Λανς: 42%.

15'

Ο Farid Boulaya κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

15'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Farid Boulaya για την ομάδα Μετς. Ο Facundo Medina σταματάει την φάση.

14'

Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga από την ομάδα Λανς είναι σε θέση οφσάιντ

13'

13'

12'

11'

11'

10'

10'

Κατοχή: Μετς: 55%, Λανς: 45%.

9'

8'

Ο Louis Mafouta σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Wuilker Farinez ελέγχει την φάση

8'

8'

7'

7'

Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga από την ομάδα Λανς είχε προσπάθεια εκτός στόχου

7'

6'

6'

5'

5'

Ο Gael Kakuta αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

5'

4'

Η ομάδα Μετς παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

4'

4'
Απόκρουση

4'

4'

Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga από την ομάδα Λανς κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dylan Bronn από την ομάδα Μετς ανατρέπει τον Seko Fofana

3'

3'

2'

2'

1'

1'

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Η ομάδα Λανς είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade Saint Symphorien, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

«Καίγονται» για διαφορετικούς λόγους

Η Μετς υποδέχεται τη Λανς για την 28η αγωνιστική της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ήττα στο «σπίτι» της Σεντ Ετιέν, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν εντός έδρας από την Μπρεστ.

ΜΕΤΣ

Γνώριζε εκ των προτέρων την κρισιμότητα του εκτός έδρας παιχνιδιού της προηγούμενης «στροφής» κόντρα στη Σεντ Ετιέν. Δεν παρουσιάστηκε αντάξια των περιστάσεων και των προσδοκιών και ηττήθηκε δίκαια 1-0. Η εμφάνισή της δεν ήταν καθόλου καλή, αν και στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης δεν αισθάνθηκε ιδιαίτερο κίνδυνο κοντά στην εστία της. Μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου ήταν εκείνη που είχε προσπαθήσει να σκοράρει κυρίως με σουτ από μακριά που δεν δημιούργησαν ανησυχία. Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και πίεσαν. Στο 53’ η αμυντική συμπεριφορά των παικτών της δεν ήταν η κατάλληλη δυνατή και ο Μπουανγκά άνοιξε το σκορ με σουτ μέσα από την περιοχή. Έμοιαζε να θέλει να αντιδράσει αλλά να μην γνωρίζει τον τρόπο. Ο χρόνος κυλούσε και κινδύνευε περισσότερο με δεύτερο γκολ. Στο 83’ σώθηκε από το δοκάρι. Δεν απάντησε ποτέ και μοιραία έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι.

Η Μετς «τρέχει» ένα αρνητικό σερί έξι αγώνων στους οποίους δεν έχει καταφέρει να χαμογελάσει. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα έχει αναδειχθεί ισόπαλη τρεις φορές κι έχει γνωρίσει ισάριθμες ήττες. Έχει μαζέψει 22 βαθμούς και στέκεται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, υπερτερώντας στην ισοβαθμία με την Μπορντό. Οι «γκρενά» αποτελούν τη δεδομένη χρονική στιγμή το φαβορί για τον υποβιβασμό και θα προσπαθήσουν να ανατρέψουν τα προγνωστικά. Τα οκτώ από τα δέκα πιο πρόσφατα ματς τους ήταν Under.

Ο τεχνικός των γηπεδούχων Φρεντερίκ Αντονετί παραμένει τιμωρημένος και θα λείπει ακόμα για καιρό από τον πάγκο. Ο άμεσος συνεργάτης του Μπενουά Ταβερνό επισήμανε: «Δεν πεθάναμε στον αγώνα με τη Σεντ Ετιέν και ούτε οι αντίπαλοί μας σώθηκαν από τον υποβιβασμό. Είναι μακρύ και δύσκολο το ταξίδι για τη σωτηρία και πρέπει να είμαστε όλοι ενωμένοι. Είναι θέμα πνευματικής κατάστασης. Έμεινα απογοητευμένος από την εμφάνισή μας και πρέπει να βελτιωθούμε απέναντι στη Λανς. Υπάρχουν ακόμα αρκετά παιχνίδια και πρέπει να πολεμήσουμε για να νικήσουμε τη Λανς».

Αγωνιστικά Νέα: Συμπλήρωσαν κάρτες και είναι τιμωρημένοι οι χαφ Παζότ (23/0) και Αμαντού (6/0). Παραμένουν στα «πιτς» ο σέντερ μπακ Λακρουά (1/0), ο πλάγιος μπακ Ουντόλ (12/1), ο επίσης πλάγιος οπισθοφύλακας Σεντόνζ (17/4) και οι χαφ Μαϊγκά (17/2), Τραορέ (20/1).

ΛΑΝΣ

Έπρεπε να αποδείξει την ανωτερότητά της εντός των τεσσάρων γραμμών κόντρα στην Μπρεστ την περασμένη εβδομάδα. Δεν τα κατάφερε και υπέστη ήττα (0-1) που την πόνεσε αρκετά. Στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο ήταν αναμφίβολα η καλύτερη ομάδα στο χορτάρι. Είχε τον απόλυτο έλεγχο κι έψαχνε το γκολ σε κάθε φάση. Δεν δημιούργησε κάποια κλασική ευκαιρία αλλά έμοιαζε να κυριαρχεί στο χορτάρι κι απείλησε σοβαρά σε τρεις περιπτώσεις, δίχως να κινδυνεύσει ούτε μία φορά. Παρόμοια εικόνα και στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον γκολκίπερ Μπιζότ να σταματάει δύο φορές τους ποδοσφαιριστές της. Κόντρα στη ροή του αγώνα είδε τους «πειρατές» να σκοράρουν στο 59’ με ωραία ατομική ενέργεια και πλασέ του Ονορά. Το γκολ την αποσυντόνισε και δεν αντέδρασε. Στο 79’ ζήτησε πέναλτι που δεν καταλογίστηκε και προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες. Είναι χαρακτηριστικό πάντως ότι δεν πλησίασε ποτέ στην ισοφάριση και μοιραία έφυγε με σκυμμένο κεφάλι από το γήπεδο.

Με αυτόν τον άχαρο τρόπο η Λανς είδε το μικρό σερί των τριών αναμετρήσεων χωρίς ήττα να σταματάει πολύ γρήγορα και πλέον θα πρέπει να επιστρέψει άμεσα στα θετικά αποτελέσματα, αν δεν θέλει να χάσει το «τρένο» για την Ευρώπη. Η συγκομιδή των 40 βαθμών φέρνει τους «χρυσοκόκκινους» στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα κι ακόμα διαθέτουν αρκετές ελπίδες για να πετύχουν το στόχο της πεντάδας. Τα μεγάλα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους όμως δεν τους βοηθούν. Τα τέσσερα από τα έξι πιο πρόσφατα ματς τους ολοκληρώθηκαν Under.

«Είναι αρκετά τα λάθη που βλέπω από τη διαιτησία για να τρελαθώ. Υπήρχε πέναλτι πάνω στον Γκαναγκό στον αγώνα με την Μπρεστ και οι διαιτητές μαζί με το VAR δεν υπέδειξαν την παράβαση. Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει. Σίγουρα δεν μπορούν όλοι να είναι χαρούμενοι κάθε εβδομάδα και το VAR έχει διορθώσει αρκετά λάθη. Αυτό όμως ήταν ένα μεγάλο λάθος εναντίον μας. Το σίγουρο είναι ότι υπάρχει πραγματικό πρόβλημα στη συνεργασία των διαιτητών με το VAR» σχολίασε ο κόουτς των φιλοξενούμενων, Φρανκ Εζ.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος ο αριστερός χαφ Φρανκόφσκι (27/4). Δεν μπορούν να προσφέρουν ο εξτρέμ Σαΐντ (12/5) και ο επιθετικός Ζαν (14/0).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Ιδιαίτερα περίπλοκη είναι η κατάσταση για τη Μετς, καθώς έχει εξελιχθεί πλέον σ’ ένα από τα μεγάλα φαβορί για τον υποβιβασμό. Η ήττα από τη Σεντ Ετιέν την έβαλε σε δύσβατο μονοπάτι και πλέον είναι υποχρεωμένη να κυνηγάει παντού θετικά αποτελέσματα και βαθμούς. Από την άλλη η Λανς έχασε από την Μπρεστ μέσα στην έδρα της κα το συγκεκριμένο αποτέλεσμα θεωρήθηκε δικαίως «πισωγύρισμα». Εφόσον θέλει να παλέψει για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, θα πρέπει να σταθεροποιήσει την απόδοσή της και να φύγει από τη Λωρραίνη με το «διπλό». Εξαιρετικά αμφίρροπος αγώνας και θα προτιμήσουμε τα 2-3 γκολ, καθώς δύσκολα θα γίνει πιο «ανοιχτό» ματς.

• Στους τελευταίους 9 από 10 αγώνες της ομάδας Μετς, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.78 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1