21+

Αϊντχόφεν - Ντόρτμουντ

20/2/2024 22:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 121
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 67 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Ντόρτμουντ - Αϊντχόφεν στις 13/3/2024

• Θεατές: 34950
90+7'

90+7'

34950 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+7'

Κατοχή: Αϊντχόφεν: 54%, Ντόρτμουντ: 46%.

90+7'

Ο Youssoufa Moukoko από την ομάδα Ντόρτμουντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+7'

Παίκτης της ομάδας Αϊντχόφεν επιχειρεί μακρινό γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή

90+6'

Ο Ian Maatsen από την ομάδα Ντόρτμουντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+5'

Ελεύθερο για την ομάδα Αϊντχόφεν

90+5'

Κατοχή: Αϊντχόφεν: 53%, Ντόρτμουντ: 47%.

90+4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Emre Can από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Malik Tillman

90+3'

Ελεύθερο για την ομάδα Ντόρτμουντ

90+3'

Ο Joey Veerman αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

90+3'

Ο Mats Hummels από την ομάδα Ντόρτμουντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Salih Oezcan από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Sergino Dest

90+2'

Η ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

90+1'

Η ομάδα Αϊντχόφεν εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

90+1'

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 6'

90'

90'

90'

Ο Olivier Boscagli είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

89'

89'

Ο Joey Veerman απομακρύνει τη μπάλα

88'

Η ομάδα Αϊντχόφεν εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

88'

Η ομάδα Αϊντχόφεν εκδηλώνει επίθεση

86'

85'

84'

Ο Luuk de Jong υποπίπτει σε χέρι

84'

83'

83'

83'

Ο Ismael Saibari είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

82'

Ο Niclas Fuellkrug δίνει τη θέση του στον Youssoufa Moukoko

82'

Ο Donyell Malen δίνει τη θέση του στον Salih Oezcan

82'

Καλή ενέργεια από τον Sergino Dest ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

82'

Ο Sergino Dest τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

81'

Ο Malik Tillman κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

80'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ismael Saibari από την ομάδα Αϊντχόφεν ανατρέπει τον Emre Can

80'

Κατοχή: Αϊντχόφεν: 55%, Ντόρτμουντ: 45%.

80'

Ο Alexander Meyer κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

79'

78'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jordan Teze από την ομάδα Αϊντχόφεν ανατρέπει τον Donyell Malen

76'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jerdy Schouten από την ομάδα Αϊντχόφεν ανατρέπει τον Niclas Fuellkrug

76'

76'

Καλή ενέργεια από τον Johan Bakayoko ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

76'

Ο Johan Bakayoko τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

75'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marius Wolf από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Sergino Dest

75'

75'

75'

Ο Hirving Lozano δίνει τη θέση του στον Ricardo Pepi

74'

73'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nico Schlotterbeck από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Luuk de Jong

73'

Η ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

72'

72'

Ο Marius Wolf από την ομάδα Ντόρτμουντ βλέπει την προσπάθεια του να χτυπάει στο δοκάρι μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα.

72'

Η σέντρα από τον Ian Maatsen από την ομάδα Ντόρτμουντ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

71'

Ο Ismael Saibari τιμωρείται για σπρώξιμο στον Nico Schlotterbeck

71'

70'

69'

Ο Johan Bakayoko από την ομάδα Αϊντχόφεν είναι σε θέση οφσάιντ

69'

68'

Ο Jadon Sancho δίνει τη θέση του στον Marius Wolf

68'

66'

66'

65'

65'

Ο Hirving Lozano από την ομάδα Αϊντχόφεν είχε προσπάθεια εκτός στόχου

64'

64'

Ο Nico Schlotterbeck κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

63'

63'

Ο Julian Ryerson τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

63'

Ο Donyell Malen τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

63'

62'

Ο Marco Reus δίνει τη θέση του στον Julian Brandt

62'

Ο Ismael Saibari αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

62'

Ο Marcel Sabitzer κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

62'

Ο Sergino Dest κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

61'

61'

Ο Donyell Malen δοκίμασε ένα δύσκολο ανάποδο ψαλίδι με την μπάλα να φεύγει άουτ

61'

Ο Jadon Sancho από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

60'

Ο Malik Tillman από την ομάδα Αϊντχόφεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

60'

Ο Jadon Sancho από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

60'

60'

Καλή ενέργεια από τον Donyell Malen ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

60'

Ο Olivier Boscagli από την ομάδα Αϊντχόφεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

59'

58'

Ο Donyell Malen κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Olivier Boscagli.

57'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Donyell Malen από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Sergino Dest

56'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Luuk de Jong της ομάδας Αϊντχόφεν στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι με το δεξί πόδι! Ο Alexander Meyer λίγο έλειψε να αποκρούσει.

55'

55'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να παραμείνει στην αρχική απόφασή του και να καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Αϊντχόφεν!

54'
Σε εξέλιξη

VAR - ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανό πέναλτι για την ομάδα Αϊντχόφεν

54'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Mats Hummels από την ομάδα Ντόρτμουντ υποπίπτει σε πέναλτι καθώς ανέτρεψε τον Malik Tillman.

54'

Η σέντρα από τον Hirving Lozano από την ομάδα Αϊντχόφεν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

53'

Ο Marco Reus κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

53'

53'

Ο Marco Reus από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

52'

51'

51'

Ο Sergino Dest τιμωρείται για σπρώξιμο στον Donyell Malen

50'

49'

Ο Nico Schlotterbeck από την ομάδα Ντόρτμουντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

49'

Ο Joey Veerman από την ομάδα Αϊντχόφεν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

49'

Ο Marco Reus σταματά επιτυχώς το σουτ

49'

Το σουτ του Joey Veerman μπλοκάρεται

49'

Ο Mats Hummels κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Luuk de Jong.

49'

48'

Ο Mats Hummels απομακρύνει τη μπάλα

48'

Ο Joey Veerman κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

47'

46'

45+3'

45+3'

45+2'

Ο Julian Ryerson τιμωρείται για σπρώξιμο στον Hirving Lozano

45+2'

Ο Emre Can κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

45+1'

Ο διαιτητής επιστρέφει για να δείξει στον Nico Schlotterbeck από την Ντόρτμουντ κίτρινη κάρτα για προηγούμενο φάουλ.

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45'

45'

Κατοχή: Αϊντχόφεν: 52%, Ντόρτμουντ: 48%.

45'

44'

44'

44'

Ο Luuk de Jong κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Mats Hummels.

44'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Luuk de Jong από την ομάδα Αϊντχόφεν αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

43'

Η σέντρα από τον Joey Veerman από την ομάδα Αϊντχόφεν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

42'

Κίτρινη κάρτα για τον Ian Maatsen

42'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ian Maatsen από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Johan Bakayoko

42'

42'

41'

41'

Κατοχή: Αϊντχόφεν: 49%, Ντόρτμουντ: 51%.

40'

Ο Joey Veerman από την ομάδα Αϊντχόφεν εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

40'

Καλή ενέργεια από τον Ismael Saibari ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

40'

39'

Ο Jadon Sancho από την ομάδα Ντόρτμουντ είναι σε θέση οφσάιντ

39'

38'

37'

37'

Ο Johan Bakayoko από την ομάδα Αϊντχόφεν είχε προσπάθεια εκτός στόχου

37'

Ο Ismael Saibari απομακρύνει τη μπάλα

37'

37'

37'

Ο Marco Reus από την ομάδα Ντόρτμουντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

37'

36'

Ο Marcel Sabitzer επιστρέφει στο γήπεδο.

35'

Κατοχή: Αϊντχόφεν: 48%, Ντόρτμουντ: 52%.

35'

35'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Marcel Sabitzer να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

34'

Ο Marcel Sabitzer είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

34'

34'

Ο Marcel Sabitzer σταματά επιτυχώς το σουτ

33'

Το σουτ του Hirving Lozano μπλοκάρεται

33'

32'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Emre Can από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Joey Veerman

32'

32'

30'

Κατοχή: Αϊντχόφεν: 44%, Ντόρτμουντ: 56%.

30'

30'

29'

29'

Ο Joey Veerman πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

29'

28'

Ο Malik Tillman από την ομάδα Αϊντχόφεν είναι σε θέση οφσάιντ

28'

27'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mats Hummels από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Hirving Lozano

27'

27'

Ο Johan Bakayoko κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

26'

Ο Ian Maatsen κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

25'

Κατοχή: Αϊντχόφεν: 41%, Ντόρτμουντ: 59%.

24'

Ο Marcel Sabitzer έδωσε την ασίστ για το γκολ.

24'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Donyell Malen σκοράρει με το δεξί πόδι!

24'

24'

Ο Julian Ryerson από την ομάδα Ντόρτμουντ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Sergino Dest

23'

23'

Ο Walter Benitez από την ομάδα Αϊντχόφεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

22'

Κίτρινη κάρτα για τον Hirving Lozano

22'

Ο Hirving Lozano από την ομάδα Αϊντχόφεν το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Julian Ryerson

21'

21'

Ο Olivier Boscagli απομακρύνει τη μπάλα

21'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Nico Schlotterbeck από την ομάδα Ντόρτμουντ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

21'

Ο Marco Reus από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

20'

Κατοχή: Αϊντχόφεν: 38%, Ντόρτμουντ: 62%.

20'

19'

19'

Ο Niclas Fuellkrug από την ομάδα Ντόρτμουντ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

19'

Ο Marco Reus τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

18'

18'

18'

Ο Donyell Malen σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Walter Benitez ελέγχει την φάση

17'

16'

16'

Ο Malik Tillman αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

16'

15'

15'

15'

Κατοχή: Αϊντχόφεν: 36%, Ντόρτμουντ: 64%.

15'

Ο Nico Schlotterbeck απομακρύνει τη μπάλα

15'

14'

Το αμυντικό λάθος του Ian Maatsen μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

14'

13'

12'

Ο Marco Reus τιμωρείται για σπρώξιμο στον Johan Bakayoko

12'

11'

Ο Johan Bakayoko πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

11'

11'

Ο Emre Can σταματά επιτυχώς το σουτ

11'

Το σουτ του Malik Tillman μπλοκάρεται

10'

Κατοχή: Αϊντχόφεν: 50%, Ντόρτμουντ: 50%.

10'

8'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Hirving Lozano από την ομάδα Αϊντχόφεν ανατρέπει τον Julian Ryerson

7'

Ο Niclas Fuellkrug από την ομάδα Ντόρτμουντ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

7'

Ο Joey Veerman από την ομάδα Αϊντχόφεν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

7'

7'

Ο Hirving Lozano τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

6'

Ο Olivier Boscagli κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

6'

Ο Jadon Sancho κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

6'

6'

Ο Niclas Fuellkrug τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jerdy Schouten

5'

5'

4'

4'

4'

Ο Niclas Fuellkrug επιστρέφει στο γήπεδο.

4'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

4'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Niclas Fuellkrug να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

3'

Ο Niclas Fuellkrug είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

3'

2'

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

1'

Η ομάδα Ντόρτμουντ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

0'

Καλησπέρα σας από το Philips Stadion, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Ο ενθουσιασμός με την PSV, αλλά η εμπειρία με τους Βεστφαλούς

Η Αϊντχόφεν υποδέχεται τη Μπορούσια Ντόρτμουντ στο «Φίλιπς Στάντιον» για τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Τι ισχύει: Πρώτος αγώνας για τη φάση των «16», ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Ντόρτμουντ στις 13 Μαρτίου. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ και σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας μετά τη λήξη και της ρεβάνς ακολουθεί ημίωρη παράταση και , αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

Χρειάστηκε να περιμένει τέσσερα χρόνια ώστε να συμμετάσχει ξανά σε φάση ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ και αφού τελικά απέκλεισε Στουρμ Γκατς και Ρέιντζερς στα προκριματικά επέστρεψε στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης και τα πήγε παραπάνω από ικανοποιητικά.

Συγκεκριμένα εξασφάλισε την πρόκριση ως δεύτερη πίσω από την Άρσεναλ στον 2ο όμιλο και με μόνη ήττα αυτή της πρεμιέρας από τους «κανονιέρηδες» με «βαρύ» 4-0 εκτός έδρας. Από εκεί κι έπειτα όμως δεν κοίταξε ξανά πίσω και συγκέντρωσε 9 βαθμούς τερματίζοντας μπροστά από Λανς και Σεβίλλη, με την πρόκριση στη φάση των «16» για πρώτη φορά μετά από οκτώ χρόνια να «κλειδώνει» μία αγωνιστική πριν το φινάλε όταν πήρε σπουδαίο διπλό με ανατροπή (3-2) στη Ανδαλουσία.

Η Αϊντχόφεν διανύει συνολικά μία εξαιρετική σεζόν και ακόμα κι αν δεν μπήκε με τα ίδια... γκάζια στο 2024, ξεκινώντας με αποκλεισμό στο Κύπελλο από τη Φέγενορντ, παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα Ολλανδίας με ρεκόρ 20-2-0 μετά από 22 αγωνιστικές έχοντας την καλύτερη επίθεση με 70 γκολ και ταυτόχρονα την καλύτερη άμυνα με παθητικό μόλις 10 τερμάτων. τελευταίο της «θύμα» η Χέρακλες, την οποία νίκησε εύκολα με 2-0 εντός έδρας την Παρασκευή (16/2).

«Σέβομαι πολύ τη Ντόρτμουντ ως αντίπαλο, αλλά θεωρώ πως μπορούμε να τους προκαλέσουμε "ζημιά". Αποκτήσαμε εμπειρία παίζοντας με ομάδες όπως η Άρσεναλ και νιώθουμε πιο σίγουροι για το στυλ παιχνιδιού μας. Πρέπει να μη φοβηθούμε και να τολμήσουμε, δίνοντας το δικό μας ρυθμό στο παιχνίδι. Αυτό θα είναι και το"κλειδί" για τη νίκη» δήλωσε ο προπονητής της Πίτερ Μπος.

Αγωνιστικά νέα: Νοκ άουτ ο πολύτιμος εξτρέμ Λανχ και ο κομβικός μεσοεπιθετικός Τιλ, ενώ διαθέσιμος εκ νέου ο εξτρέμ Μπακαγιόκο που ξεπέρασε τις ενοχλήσεις που ένιωθε. Συμμετείχε στον 6ο όμιλο, που ήταν και ο πιο ανοιχτός της διοργάνωσης, αφού βρέθηκε μαζί με Παρί Σεν Ζερμέν, Μίλαν και Νιούκαστλ. Παρά το κακό ξεκίνημα με έναν βαθμό σε δύο ματς, κατάφερε να νικήσει δύο φορές τις «καρακάξες» και να πάρει σπουδαίο διπλό επί των «ροσονέρι» στα επόμενα τρία ματς. Κάπως έτσι «σφράγισε» την πρόκριση και βρέθηκε να παίζει για δύο αποτελέσματα την τελευταία αγωνιστική όταν και υποδέχθηκε την Παρί, ώστε να «καπαρώσει» την πρωτιά και τα κατάφερε μετά την ισοπαλία (1-1).

Οι Βεστφαλοί θα βρεθούν έτσι για 8η φορά τα τελευταία δέκα χρόνια στη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, με την κλήρωση κόντρα στην Αϊντχόφεν να αφήνει περιθώρια για σκέψεις περαιτέρω πορείας στη διοργάνωση.

Συνολικά πάντως η σεζόν χαρακτηρίζεται από μεγάλα «σκαμπανεβάσματα» στην απόδοσή τους, τα οποία εξάλλου δεν τους επιτρέπουν να διεκδικήσουν και το πρωτάθλημα, έχοντας μείνει 17 πόντους μακριά από την κορυφή, αλλά διεκδικώντας ακόμα την 4η θέση με βασικό αντίπαλο τη Λειψία. Σε κάθε περίπτωση παραμένουν αήττητοι στα τελευταία εννιά επίσημα παιχνίδια τους με ρεκόρ (4-5-0).

«Χρειάστηκαν 40 ματς για να φτάσουμε ως εδώ. 36 πέρυσι στο πρωτάθλημα και 6 φέτος στους ομίλους, οπότε έχουμε καταβάλει μεγάλη προσπάθεια και δεν έχουμε σκοπό να μην δείξουμε σεβασμό στους εαυτούς μας. Αντιμετωπίζουμε μία ομάδα με ιδιαίτερες επιθετικές αρετές και σίγουρα θα βρούμε χώρους τους οποίους πρέπει να εκμεταλλευτούμε ακριβώς όπως κάναμε κόντρα σε Μίλαν και Νιούκαστλ. Αυτά τα ματς θα είναι ο οδηγός μας» δήλωσε ο τεχνικός της ομάδας, Έντιν Τέρζιτς.

Αγωνιστικά νέα: Δεν είναι διαθέσιμοι λόγω τραυματισμού ο μέσος Ενμέτσα και οι επιθετικοί Αντεγιέμι και Αλέ.

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Πρόκειται για ένα από τα πιο αμφίρροπα ζευγάρια της φάσης των «16» ανάμεσα μάλιστα σε δύο ομάδες που τους αρέσει να παίζουν επιθετικά, παρουσιάζοντας ακόμα και αφέλεια στο ανασταλτικό κομμάτι κάποιες στιγμές. Η κλήρωση πάντως αντιμετωπίστηκε θετικά από αμφότερες καθώς βλέπουν ως ευκαιρία το σταύρωμά τους ώστε να προχωρήσουν πιο μακριά στη διοργάνωση. Η Αϊντχόφεν έχει τον ενθουσιασμό και τη διάθεση να πείσει πως μπορεί και εκτός συνόρων να έχει αντίκτυπο. Παρ' όλα αυτά θεωρώ πως η Ντόρτμουντ ξέρει να κοντρολάρει καλύτερα τον ρυθμό των παιχνιδιών ούσα πολύ πιο έμπειρη σε αυτό το επίπεδο και θεωρώ πως η τιμή της διπλής ευκαιρίας υπέρ των φιλοξενούμενων είναι προκλητικά ψηλά για να αγνοηθεί.

• Η ομάδα Αϊντχόφεν δεν έχει χάσει στους τελευταίους 14 από 15 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.35 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Αϊντχόφεν νίκησε στους τελευταίους 4 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1 με απόδοση 2.12 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Αϊντχόφεν νικούσε στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.1 με απόδοση 2.55 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες της ομάδας Αϊντχόφεν, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Under με απόδοση 2.40 στον ΟΠΑΠ