Μάιντζ - Κολωνία

21/10/2022 21:30
Κωδ ΟΠΑΠ: 279
5 - 0
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 561 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Μάιντζ - Κολωνία στις 28/4/2024

• Θεατές: 31610
90+1'

Δίκαιη νίκη για την ομάδα Μάιντζ μετά από μία καλή εμφάνιση

90+1'

90+1'

31610 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+1'

Κατοχή: Μάιντζ: 56%, Κολωνία: 44%.

90+1'

Ελεύθερο για την ομάδα Κολωνία

90+1'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Jonathan Burkardt από την ομάδα Μάιντζ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

90'

Η σέντρα από τον Angelo Fulgini από την ομάδα Μάιντζ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

90'

Ο Nikola Soldo από την ομάδα Κολωνία απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90'

90'

Η ομάδα Μάιντζ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

89'

Ο Karim Onisiwo από την ομάδα Μάιντζ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Timo Huebers

89'

Ελεύθερο για την ομάδα Μάιντζ

88'

Η ομάδα Κολωνία κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

88'

Η ομάδα Κολωνία κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

88'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Benno Schmitz από την ομάδα Κολωνία ανατρέπει τον Angelo Fulgini

87'

86'

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία! Ο Karim Onisiwo από την ομάδα Μάιντζ αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Σπατάλησε την ευκαιρία.

86'

Η σέντρα από τον Silvan Widmer από την ομάδα Μάιντζ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

86'

Ο Kristian Pedersen από την ομάδα Κολωνία απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

85'

Η ομάδα Μάιντζ έχει την κατοχή της μπάλας

85'

85'

Κατοχή: Μάιντζ: 54%, Κολωνία: 46%.

85'

Ένα γκολ από υπέροχη ομαδική προσπάθεια!

84'

Ο Jonathan Burkardt έδωσε την ασίστ για το γκολ.

84'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Karim Onisiwo σκοράρει με το δεξί πόδι!

84'

Ο Jonathan Burkardt τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

84'

Η ομάδα Μάιντζ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

83'

82'

Ο Jonathan Burkardt από την ομάδα Μάιντζ είναι σε θέση οφσάιντ

82'
Γκολ

ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής γνωστοποίησε ότι το γκολ για την ομάδα Μάιντζ δεν μετράει λόγω οφσάιντ.

82'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

81'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ! Η ομάδα Μάιντζ σκοράρει! Ο Jonathan Burkardt βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

81'

Η σέντρα από τον Aymen Barkok από την ομάδα Μάιντζ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

81'

Ο αρχηγός παραδίδει το περιβραχιόνιο του καθώς βγαίνει αλλαγή.

80'

Κατοχή: Μάιντζ: 53%, Κολωνία: 47%.

80'

Ο Jonas Hector δίνει τη θέση του στον Kristian Pedersen

80'

Ο Florian Kainz δίνει τη θέση του στον Denis Huseinbasic

80'

Ο Florian Kainz τιμωρείται για σπρώξιμο στον Silvan Widmer

79'

79'

Η ομάδα Μάιντζ εκδηλώνει επίθεση

78'

Ο Jonathan Burkardt κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Marvin Schwaebe μπλοκάρει εύκολα

78'

Η σέντρα από τον Karim Onisiwo από την ομάδα Μάιντζ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

77'

Η ομάδα Κολωνία κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

77'

Η ομάδα Κολωνία κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

77'

Ο Anton Stach δίνει τη θέση του στον Aymen Barkok

75'

Ο Florian Kainz τιμωρείται για σπρώξιμο στον Angelo Fulgini

75'

Ο Anton Stach κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

75'

Κατοχή: Μάιντζ: 52%, Κολωνία: 48%.

74'

74'

Ένα πολύ όμορφο γκολ από τον Aaron Caricol

73'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ Ο Aaron Caricol έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ με το αριστερό πόδι. Υπέροχη εκτέλεση

72'

Ο Eric Martel έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

72'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Eric Martel από την ομάδα Κολωνία ανατρέπει τον Karim Onisiwo

71'

Η ομάδα Μάιντζ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

71'

70'

Ο Timo Huebers κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

70'

Κατοχή: Μάιντζ: 50%, Κολωνία: 50%.

70'

70'

Ο Aaron Caricol από την ομάδα Μάιντζ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

69'

Ο Danny da Costa δίνει τη θέση του στον Silvan Widmer

69'

Ο Florian Dietz σταματά επιτυχώς το σουτ

68'

Το σουτ του Jae-Sung Lee μπλοκάρεται

68'

68'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Benno Schmitz από την ομάδα Κολωνία ανατρέπει τον Jonathan Burkardt

68'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Eric Martel από την ομάδα Κολωνία ανατρέπει τον Angelo Fulgini

68'

67'

Ο Steffen Tigges δίνει τη θέση του στον Florian Dietz

67'

Ο Linton Maina δίνει τη θέση του στον Kingsley Schindler

67'

Ο Anthony Caci από την ομάδα Μάιντζ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

66'

Ο Nikola Soldo απομακρύνει τη μπάλα

66'

66'

Ο Stefan Bell από την ομάδα Μάιντζ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

65'

Η ομάδα Κολωνία εκδηλώνει επίθεση

65'

65'

65'

64'

Η ομάδα Κολωνία έχει την κατοχή της μπάλας

64'

Ο Stefan Bell κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Steffen Tigges.

64'

63'

Η ομάδα Μάιντζ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

63'

Ο Marcus Ingvartsen δίνει τη θέση του στον Jonathan Burkardt

63'

Ο Alexander Hack δίνει τη θέση του στον Stefan Bell

62'

62'

Ο Nikola Soldo κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

61'

Ο Karim Onisiwo υποπίπτει σε χέρι

61'
Γκολ

ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής γνωστοποίησε ότι το γκολ για την ομάδα Μάιντζ δεν μετράει επειδή έχει προηγηθεί φάουλ.

61'

61'

Ο Marvin Schwaebe έκανε μία κακή εκτέλεση που οδήγησε σε γκολ του αντιπάλου.

60'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Η ομάδα Μάιντζ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ο Angelo Fulgini βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

60'

59'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Angelo Fulgini από την ομάδα Μάιντζ ανατρέπει τον Jonas Hector

59'

58'

Ο Jae-Sung Lee από την ομάδα Μάιντζ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

58'

Ο Florian Kainz από την ομάδα Κολωνία εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

58'

Ο Alexander Hack από την ομάδα Μάιντζ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

58'

Ο Florian Kainz από την ομάδα Κολωνία εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

58'

Ο Edimilson Fernandes από την ομάδα Μάιντζ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

57'

57'

ΔΟΚΑΡΙ! Ο Florian Kainz στέλνει τη μπάλα πάνω από το τείχος με απευθείας φάουλ αλλά σημαδεύει το δοκάρι!

56'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Angelo Fulgini από την ομάδα Μάιντζ ανατρέπει τον Florian Kainz

55'

55'

55'

Κατοχή: Μάιντζ: 51%, Κολωνία: 49%.

54'

54'

53'

52'

52'

52'

50'

Ο Nikola Soldo έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

50'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nikola Soldo από την ομάδα Κολωνία ανατρέπει τον Karim Onisiwo

50'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ellyes Skhiri από την ομάδα Κολωνία ανατρέπει τον Jae-Sung Lee

50'

50'

Κατοχή: Μάιντζ: 48%, Κολωνία: 52%.

49'

48'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Benno Schmitz από την ομάδα Κολωνία ανατρέπει τον Karim Onisiwo

48'

48'

47'

47'

47'

Ο Anton Stach από την ομάδα Μάιντζ πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

47'

Ο Anthony Caci από την ομάδα Μάιντζ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

46'

Ο Benno Schmitz από την ομάδα Κολωνία απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

46'

46'

Ο Dominik Kohr δίνει τη θέση του στον Angelo Fulgini

46'

45+3'

Η ομάδα Μάιντζ παρουσιάζει το καλύτερο πρόσωπο σ' αυτό το ημίχρονο

45+3'

45+3'

Κατοχή: Μάιντζ: 46%, Κολωνία: 54%.

45+2'

Ο Steffen Tigges από την ομάδα Κολωνία το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Edimilson Fernandes

45+2'

45+2'

Η ομάδα Μάιντζ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

45+1'

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45'

45'

45'

Κατοχή: Μάιντζ: 43%, Κολωνία: 57%.

44'

Ο Anthony Caci κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

44'

44'

Ο Danny da Costa τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jonas Hector

44'

Ο Jonas Hector κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

44'

Ο Benno Schmitz επιστρέφει στο γήπεδο.

43'

43'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Benno Schmitz να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

42'

Ο Benno Schmitz είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

42'

42'

Καλή ενέργεια από τον Florian Kainz ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

41'

Ο Linton Maina τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

41'

41'

40'

Ο Jae-Sung Lee έδωσε την ασίστ για το γκολ.

40'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Anton Stach σκοράρει με το δεξί πόδι!

40'

Ο Jae-Sung Lee τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

40'

Κατοχή: Μάιντζ: 42%, Κολωνία: 58%.

39'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Edimilson Fernandes από την ομάδα Μάιντζ ανατρέπει τον Florian Kainz

39'

Ο Ondrej Duda δίνει τη θέση του στον Nikola Soldo

38'

Ο Jae-Sung Lee τιμωρείται για σπρώξιμο στον Eric Martel

38'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Karim Onisiwo από την ομάδα Μάιντζ ανατρέπει τον Florian Kainz

37'

Ο Timo Huebers από την ομάδα Κολωνία απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

37'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Florian Kainz από την ομάδα Κολωνία ανατρέπει τον Anton Stach

35'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Mark Uth για αντιαθλητικό χτύπημα

35'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Dominik Kohr για αντιαθλητικό χτύπημα

35'

35'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Dominik Kohr αντιδρά πρώτος σε μία διεκδικούμενη μπάλα και τη στέλνει στα δίχτυα με το αριστερό!

35'

Ο Timo Huebers σταματά επιτυχώς το σουτ

35'

Το σουτ του Dominik Kohr μπλοκάρεται

35'

Ο Karim Onisiwo τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

35'

35'

34'

34'

Ο Marvin Schwaebe κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

34'

Ένας παίκτης από την ομάδα Μάιντζ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά.

33'

Ο Eric Martel απομακρύνει τη μπάλα

33'

33'

32'

32'

31'

31'

30'

Κατοχή: Μάιντζ: 39%, Κολωνία: 61%.

30'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Anthony Caci από την ομάδα Μάιντζ ανατρέπει τον Benno Schmitz

30'

30'

29'

28'
Κόκκινη κάρτα

ΑΠΟΒΟΛΗ! Μετά από σκόπιμο φάουλ, ο Luca Kilian βλέπει δεύτερη κίτρινη

28'

Ο Luca Kilian τιμωρείται για σπρώξιμο στον Karim Onisiwo

27'

27'

26'

Ο Marcus Ingvartsen σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Marvin Schwaebe ελέγχει την φάση

26'

Ο Luca Kilian κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Karim Onisiwo.

26'

Ο Robin Zentner κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

26'

25'

Ο Edimilson Fernandes κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

25'

25'

25'

24'

24'

23'

Τι παιχνίδι βλέπουμε. Υπάρχει ένταση και καλή κυκλοφορία της μπάλας και από τις δύο ομάδες.

23'

23'

22'

Ο Edimilson Fernandes τιμωρείται για σπρώξιμο στον Florian Kainz

22'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jae-Sung Lee από την ομάδα Μάιντζ ανατρέπει τον Eric Martel

21'

21'

20'

20'

20'

Ο Alexander Hack απομακρύνει τη μπάλα

20'

Κατοχή: Μάιντζ: 47%, Κολωνία: 53%.

19'

19'

19'

Ο Dominik Kohr κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

18'

18'

Ο Timo Huebers απομακρύνει τη μπάλα

18'

Η ομάδα Μάιντζ ξεκινάει αντεπίθεση

18'

17'

17'

17'

Ο Luca Kilian απομακρύνει τη μπάλα

17'

16'

Ο Ellyes Skhiri κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

16'

16'

Ο Jae-Sung Lee κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

16'

15'

Ο Anton Stach από την ομάδα Μάιντζ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

15'

Ο Robin Zentner από την ομάδα Μάιντζ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

15'

15'

15'

14'

Καλή ενέργεια από τον Steffen Tigges ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

14'

Ο Florian Kainz τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

14'

14'

14'

Ο Karim Onisiwo αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

13'

Ο Karim Onisiwo κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Timo Huebers.

13'

13'

13'

13'

12'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Karim Onisiwo από την ομάδα Μάιντζ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

12'

Η σέντρα από τον Anton Stach από την ομάδα Μάιντζ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

12'

11'

Η ομάδα Μάιντζ κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

11'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Marcus Ingvartsen της ομάδας Μάιντζ μετουσιώνει σε γκολ το πέναλτι με το αριστερό πόδι! Ο Marvin Schwaebe επέλεξε τη λάθος γωνία.

10'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Luca Kilian για αντιαθλητικό χτύπημα

10'

10'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Luca Kilian από την ομάδα Κολωνία υποπίπτει σε πέναλτι για σπρώξιμο στον Karim Onisiwo.

10'

10'

9'

Ο Alexander Hack σταματά επιτυχώς το σουτ

9'

Το σουτ του Eric Martel μπλοκάρεται

9'

9'

8'

8'

8'

8'

Ο Ellyes Skhiri τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jae-Sung Lee

8'

8'

7'

7'

6'

6'

Ο Anton Stach από την ομάδα Μάιντζ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

6'

Η σέντρα από τον Aaron Caricol από την ομάδα Μάιντζ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

6'

6'

Ο Anthony Caci τιμωρείται για σπρώξιμο στον Ondrej Duda

5'

5'

5'

5'

4'

Ο Linton Maina πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

4'

Ο Steffen Tigges τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

4'

3'

3'

Ο Linton Maina από την ομάδα Κολωνία είχε προσπάθεια εκτός στόχου

3'

Ο Ondrej Duda τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

2'

2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Aaron Caricol από την ομάδα Μάιντζ ανατρέπει τον Linton Maina

2'

ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΔΟΚΑΡΙ! Ο Jae-Sung Lee πραγματοποίησε ωραίο σουτ από απόσταση, αλλά σημάδεψε το ορζόντιο δοκάρι!

2'

Ο Marcus Ingvartsen τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

2'

Η σέντρα από τον Danny da Costa από την ομάδα Μάιντζ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

1'

1'

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Κολωνία είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το MEWA Arena, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Δεν πείθει για φαβορί η Μάιντζ

Η Μάιντζ υποδέχεται την Κολωνία για την 11η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Από μεγάλη εκτός έδρας νίκη προέρχονται οι γηπεδούχοι, από σημαντικό «τρίποντο» και οι φιλοξενούμενοι.

Έδειξε χαρακτήρα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Μάιντζ την προηγούμενη αγωνιστική και πήρε μία σημαντική νίκη με 2-0. Σε ένα ανοικτό παιχνίδι με ωραίο ρυθμό, άφησε χώρους στην αντίπαλο της αλλά στο 36’ ήταν η ίδια που άνοιξε το σκορ έπειτα από ωραία ανάπτυξη και κεφαλιά του Ίνγκβαρτσεν. Στην επανάληψη μάλιστα βρήκε αρκετές ευκαιρίες στις αντεπιθέσεις της και στο 66’ ο Λι από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 και έπειτα διαχειρίστηκε καλά το προβάδισμα της.

Μετά από τέσσερις αγωνιστικές επέστρεψε και πάλι στα θετικά αποτελέσματα και μάλιστα το έκανε απέναντι σε μία φορμαρισμένη ομάδα. Πήρε έτσι και μία βαθμολογική ανάσα, έφτασε τους δεκαπέντε βαθμούς και βρίσκεται μόλις στο -1 από την πρώτη εξάδα. Θα χρειαστεί μεγαλύτερη σταθερότητα βέβαια αν θέλει να πετύχει κάτι παραπάνω, μοιάζει δύσκολη η υπέρβαση αλλά δεν θα κινδυνεύσει με τέτοια εικόνα.

Την Τρίτη δεν άφησε πολλά πειρθώρια στην Λούμπεκ για το Κύπελλο και με μία σοβαρή εμφάνιση πήρε τη νίκη-πρόκριση με 3-0. Με γκολ των Χακ (16’) και Ίνγκβαρτσεν (43’) στην ουσία «καθάρισε» το παιχνίδι από το πρώτο μέρος και απλά στο 88’ ο Μπαρκοκ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

«Η προσμονή είναι μεγάλη. Κερδίσαμε δύο φορές αυτή την εβδομάδα και τώρα παίζουμε απέναντι σε έναν καλό αντίπαλο. Δεν νομίζω ότι θα δούμε ένα βαρετό παιχνίδι», σχολίασε ο κόουτς Σβένσον.

Αγωνιστικά Νέα: Εκτός αποστολής παραμένουν ο στόπερ Λάιτς (7/0) και ο φορ Μουσταφά (5/0). Επιστρέφει ο μπακ Βίντμερ (8/0), νέα απώλεια ο εξτρέμ Μπούρχορτς (8/0).

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι απέναντι στην Άουγκσμπουργκ, βρήκε δυνάμεις και με ανατροπή κατάφερε να πάρει μία σημαντική νίκη με 3-2. Στην πρώτη φάση που απειλήθηκε στο παιχνίδι βρέθηκε και πίσω, πίεσε για την ισοφάριση στο πρώτο μέρος αλλά δεν την βρήκε. Τελικά τα κατάφερε με το ξεκίνημα της επανάληψης με ωραίο πλασέ στην κίνηση του Τίγκες και στο 61’ ο Χουσεΐνμπασιτς εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην αντίπαλη άμυνας και έκανε την ανατροπή. Επτά λεπτά μετά ωστόσο ήρθε το 2-2 από τον Καλιτζιούρι αλλά η ίδια δεν πτοήθηκε και στο 81’ και πάλι ο Τίγκες μέσα από την περιοχή της χάρισε τη νίκη.

Είχε ανάγκη ένα τέτοιο αποτέλεσμα μετά τις τρεις σερί ήττες σε Ευρώπη και Γερμανία, η ψυχολογία της ανέβηκε και πάλι ενώ και βαθμολογικά παραμένει σε ευρωπαϊκή τροχία. Θα έχει σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της, δεν μπορεί να ανταποκριθεί το ίδιο καλά σε όλες τις διοργανώσεις ενώ έχει αποκλειστεί νωρίς από το Κύπελλο και δεν είχε υποχρεώσεις μεσοβδόμαδα. Είναι πάντως από τις ομάδες που δεν θα αλλάξουν το στυλ τους όποιος και να είναι ο αντίπαλος απέναντι. Την Πέμπτη αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Σλοβάτσκο σε ένα καθοριστικό παιχνίδι

Αγωνιστικά Νέα: Παραμένουν εκτός ο στόπερ Σαμπό (2/0), ο τερματοφύλακας Χορν οι μέσοι Όλεσεν και Λιούμπισιτς (9/3), οι εξτρέμ Λημνιός και Τίλμαν (7/1) και οι φορ Λέμπερλε (3/0) και Άντερσον.

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Μάιντζ προέρχεται από δύο νίκες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο που της έδωσαν ψυχολογία και έτσι θα αντιμετωπίσει με καλύτερο «αέρα» την Κολωνία. Τα «κριάρια» επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα απέναντι στην Άουγκσμπουργκ και θέλουν να παραμείνουν ψηλά στη βαθμολογία. Οι γηπεδούχοι παρουσιάζονται ως φαβορί αλλά δεν θα τους εμπιστευτούμε σαν τέτοιο. Ελκυστικό το over ανάμεσα σε δύο ομάδες που ξέρουν να επιτίθονται.

• Η ομάδα Κολωνία έχανε στο ημίχρονο στους τελευταίους 6 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.1 με απόδοση 2.62 στον ΟΠΑΠ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Μπουντεσλίγκα