Λιλ - Σεβίλλη

20/10/2021 22:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 752
0 - 0
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 917 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Σεβίλλη - Λιλ στις 2/11/2021

• Θεατές: 34362
90+4'

Η ισοπαλία ήταν μάλλον το δίκαιο αποτέλεσμα σήμερα μετά από ένα ανιαρό παιχνίδι.

90+4'

90+4'

34362 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+4'

Κατοχή: Λιλ: 43%, Σεβίλλη: 57%.

90+3'

Η ομάδα Σεβίλλη εκδηλώνει επίθεση

90+3'

Η ομάδα Λιλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+2'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Burak Yilmaz για αντιαθλητικό χτύπημα

90+2'

Ο Burak Yilmaz από την ομάδα Λιλ κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Diego Carlos

90+2'

Η ομάδα Λιλ έχει την κατοχή της μπάλας

90+1'

Η ομάδα Σεβίλλη έχει την κατοχή της μπάλας

90+1'

Η ομάδα Λιλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+1'

Ο Ivan Rakitic έκανε φάουλ στον Benjamin Andre

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90'

90'
Απόκρουση

Ο Tiago Djalo απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90'
Σέντρα

Ο Jesus Navas κάνει τη σέντρα

90'

Η ομάδα Σεβίλλη κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90'

Ο Ivan Rakitic εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

90'

Κατοχή: Λιλ: 44%, Σεβίλλη: 56%.

88'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Benjamin Andre για αντιαθλητικό χτύπημα

88'

Ο Benjamin Andre από την ομάδα Λιλ κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Thomas Delaney

88'
Απόκρουση

Ο Jose Fonte απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

88'
Σέντρα

Ο Ludwig Augustinsson κάνει τη σέντρα

87'

87'

Ο διαιτητής επιστρέφει για να δείξει στον Erik Lamela από την Σεβίλλη κίτρινη κάρτα για προηγούμενο φάουλ.

87'

Ο Jonathan Ikone έκανε φάουλ στον Diego Carlos

86'

Ο Erik Lamela από την ομάδα Σεβίλλη φαίνεται να έκανε φάουλ στον Jonathan Bamba, αλλά ο διαιτητής λέει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

86'
Απόκρουση

86'
Σέντρα

86'

85'

Το σουτ του Jonathan Ikone μπλοκάρεται

85'

Κατοχή: Λιλ: 42%, Σεβίλλη: 58%.

84'

Το σουτ του Mehmet Zeki Celik μπλοκάρεται

84'

Η ομάδα Λιλ εκδηλώνει επίθεση

84'

Ο Rafa Mir από την ομάδα Σεβίλλη προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

83'
Απόκρουση

Ο Thomas Delaney απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

83'
Σέντρα

Ο Reinildo κάνει τη σέντρα

83'

82'

Ο Jonathan David δίνει τη θέση του στον Timothy Weah

82'

Ο Burak Yilmaz από την ομάδα Λιλ είναι σε θέση οφσάιντ

82'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Jonathan Bamba από την ομάδα Λιλ «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

82'

82'

Καλή ενέργεια από τον Erik Lamela ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

81'

Ωραία ποδόσφαιρο βλέπουμε, ο Erik Lamela από την ομάδα Σεβίλλη παίζει το 1-2 με τον Joan Jordan.

81'

Ο Ivo Grbic κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

81'
Σέντρα

Ο Erik Lamela κάνει τη σέντρα

80'

80'

Η ομάδα Λιλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

80'

Η ομάδα Σεβίλλη κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

80'

79'

79'

Ο Jonathan Ikone από την ομάδα Λιλ είναι σε θέση οφσάιντ

79'

78'

78'
Σέντρα

Ο Ivan Rakitic από την ομάδα Σεβίλλη κάνει την σέντρα αλλά δεν βρίσκει στόχο

77'

Ο Jonathan Ikone έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

77'

Ο Jonathan Ikone τιμωρείται για σπρώξιμο στον Ludwig Augustinsson

77'

Ο Ludwig Augustinsson από την ομάδα Σεβίλλη προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

77'

77'

Ο Yassine Bounou κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

76'

Το σουτ του Burak Yilmaz μπλοκάρεται

76'

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία! Ο Mehmet Zeki Celik από την ομάδα Λιλ αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Σπατάλησε την ευκαιρία.

76'
Απόκρουση

Ο Diego Carlos αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

76'

Ο Reinildo από την ομάδα Λιλ στέλνει την μπάλα στην καρδιά της περιοχής.

75'

75'

75'

74'

Η ομάδα Λιλ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

74'

Ο Suso δίνει τη θέση του στον Ivan Rakitic

74'

Ο Lucas Ocampos δίνει τη θέση του στον Erik Lamela

73'
Απόκρουση

Ο Benjamin Andre απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

73'

Ο Suso από την ομάδα Σεβίλλη εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

73'

Ο Suso από την ομάδα Σεβίλλη είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

73'

72'

72'

Ο Jonathan Bamba από την ομάδα Λιλ είναι σε θέση οφσάιντ

71'

71'

Ο Renato Sanches δίνει τη θέση του στον Jonathan Ikone

71'

Ο Amadou Onana δίνει τη θέση του στον Xeka

70'

Ο Lucas Ocampos από την ομάδα Σεβίλλη είναι σε θέση οφσάιντ

70'
Απόκρουση

70'
Σέντρα

70'

69'

Η ομάδα Σεβίλλη κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

69'

68'

68'

Η ομάδα Λιλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

68'

Ελεύθερο για την ομάδα Λιλ

67'
Σέντρα

Ο Lucas Ocampos από την ομάδα Σεβίλλη κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

67'
Απόκρουση

67'
Σέντρα

67'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Reinildo από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Suso

66'

Ο Renato Sanches από την ομάδα Λιλ κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

66'

65'

Η ομάδα Σεβίλλη κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

65'

65'

64'

Ο Oliver Torres δίνει τη θέση του στον Alejandro Gomez

64'

Ο Marcos Acuna δίνει τη θέση του στον Ludwig Augustinsson

64'
Σέντρα

Ο Suso από την ομάδα Σεβίλλη κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

64'

64'

63'

Ο Jonathan Bamba από την ομάδα Λιλ κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

63'

Η ομάδα Λιλ ξεκινάει αντεπίθεση

62'

61'

61'

Ο Suso τιμωρείται για σπρώξιμο στον Reinildo

61'

60'

60'

Ο Suso από την ομάδα Σεβίλλη κάνει μία ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορουν να την εκμεταλλευτούν.

60'

Η ομάδα Σεβίλλη έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

60'

60'

Κατοχή: Λιλ: 45%, Σεβίλλη: 55%.

59'

59'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Mehmet Zeki Celik για αντιαθλητικό χτύπημα

59'

58'

58'

58'

57'

57'

57'

Ο Karim Rekik είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Joan Jordan

56'

Ο Karim Rekik είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

56'

55'

55'
Απόκρουση

Ο Mehmet Zeki Celik απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

55'
Σέντρα

Ο Lucas Ocampos κάνει τη σέντρα

54'

Ο Jonathan Bamba από την ομάδα Λιλ είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

54'

54'

54'

53'
Απόκρουση

53'
Σέντρα

Ο Suso κάνει τη σέντρα

53'

52'

52'

51'

51'

51'

50'
Σέντρα

Ο Marcos Acuna από την ομάδα Σεβίλλη κάνει την σέντρα αλλά δεν βρίσκει στόχο

50'

Ο Marcos Acuna από την ομάδα Σεβίλλη προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

50'

50'

49'

49'

49'

Ο Lucas Ocampos δοκίμασε ένα δύσκολο ανάποδο ψαλίδι με την μπάλα να φεύγει άουτ

48'
Σέντρα

48'

48'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Burak Yilmaz από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Karim Rekik

47'
Απόκρουση

Ο Diego Carlos απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

47'
Σέντρα

47'
Απόκρουση

Ο Jesus Navas απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

47'

Ο Renato Sanches από την ομάδα Λιλ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

46'

46'

46'

46'

45+1'

45'

Κατοχή: Λιλ: 41%, Σεβίλλη: 59%.

45'

44'

44'

43'

Ο Suso αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

43'

43'

43'
Σέντρα

42'

42'

41'

Ο Rafa Mir σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Ivo Grbic ελέγχει την φάση

41'

40'

Κατοχή: Λιλ: 39%, Σεβίλλη: 61%.

40'

40'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Lucas Ocampos από την ομάδα Σεβίλλη αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

40'
Σέντρα

40'

39'

Ο Burak Yilmaz τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jesus Navas

38'

38'

37'

37'

Ο Suso υποπίπτει σε χέρι

37'

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία! Ο Suso από την ομάδα Σεβίλλη αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Σπατάλησε την ευκαιρία.

37'

Ο Jesus Navas από την ομάδα Σεβίλλη στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

36'

36'

36'

36'
Απόκρουση

36'
Σέντρα

Ο Mehmet Zeki Celik κάνει τη σέντρα

35'

Κατοχή: Λιλ: 36%, Σεβίλλη: 64%.

35'

35'
Απόκρουση

35'
Σέντρα

Ο Renato Sanches κάνει τη σέντρα

35'

34'

33'

Η ομάδα Σεβίλλη παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

33'

32'

Ο Lucas Ocampos σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Ivo Grbic ελέγχει την φάση

32'
Σέντρα

32'

32'

31'

31'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Benjamin Andre από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Lucas Ocampos

30'
Απόκρουση

Ο Reinildo απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

30'

Ο Oliver Torres από την ομάδα Σεβίλλη εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

30'

Κατοχή: Λιλ: 38%, Σεβίλλη: 62%.

30'

Έχουμε ένα καλό μακρινό σουτ από τον Lucas Ocampos και ο Ivo Grbic αναγκάζεται σε απόκρουση. Κόρνερ.

29'

Ο Lucas Ocampos από την ομάδα Σεβίλλη προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

29'

29'

28'

28'

Ο Renato Sanches κάνει το σουτ, ο Yassine Bounou αποκρούει αλλά δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα...

28'

Το αμυντικό λάθος του Thomas Delaney μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

27'

27'

26'

Ο Karim Rekik από την ομάδα Σεβίλλη είναι σε θέση οφσάιντ

26'
Γέμισμα

Ο Marcos Acuna εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

25'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mehmet Zeki Celik από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Marcos Acuna

25'

25'

25'

24'

24'

24'

24'

23'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Renato Sanches από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Marcos Acuna

22'

21'

21'

21'

21'
Σέντρα

20'

20'

20'
Απόκρουση

Εξαιρετική άμυνα από τον Tiago Djalo της ομάδας Λιλ για να αποτρέψει το γκολ.

20'

Ο Rafa Mir κάνει εύστοχο τελείωμα αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε στη γραμμή!

20'

20'
Σέντρα

20'

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Reinildo από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Jesus Navas

18'

18'

17'

17'

Αυτή είναι μία τρομερή πάσα από τον Benjamin Andre της ομάδας Λιλ. Την πέρασε στην πλάτη της άμυνας αλλά η ευκαιρία πήγε χαμένη

17'

16'

16'

15'

15'

14'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jonathan Bamba από την ομάδα Λιλ ανατρέπει τον Oliver Torres

14'

13'

Ο Burak Yilmaz σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Yassine Bounou ελέγχει την φάση

13'

13'
Κακό κοντρόλ

Ο Jonathan David από την ομάδα Λιλ έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

12'
Σέντρα

Ο Burak Yilmaz κάνει τη σέντρα

12'

12'

Ο Suso σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Ivo Grbic ελέγχει την φάση

12'

Ο Suso από την ομάδα Σεβίλλη προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

12'

11'

11'

10'

Κατοχή: Λιλ: 50%, Σεβίλλη: 50%.

10'

10'
Απόκρουση

10'
Σέντρα

9'

9'

8'

8'

8'

8'

8'
Σέντρα

Ο Marcos Acuna κάνει τη σέντρα

7'

7'

6'
Απόκρουση

Ο Marcos Acuna απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

6'

Ο Reinildo από την ομάδα Λιλ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

6'

5'

Κατοχή: Λιλ: 47%, Σεβίλλη: 53%.

5'

Ο Renato Sanches τιμωρείται για σπρώξιμο στον Marcos Acuna

5'
Απόκρουση

Ο Karim Rekik απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

5'
Σέντρα

4'

Ο Marcos Acuna από την ομάδα Σεβίλλη το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Renato Sanches

4'

3'

3'

3'

Ο Burak Yilmaz από την ομάδα Λιλ δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

3'
Απόκρουση

3'
Γέμισμα

Ο Jonathan Bamba εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Karim Rekik από την ομάδα Σεβίλλη ανατρέπει τον Burak Yilmaz

2'

1'

1'

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

1'

Η ομάδα Λιλ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade Pierre-Mauroy, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Καλύτεροι οι Ανδαλουσιανοί αλλά...

Η Λιλ υποδέχεται τη Σεβίλλη για την 3η αγωνιστική του 7ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ήττα στο «σπίτι» της Σάλτσμπουργκ, ενώ οι φιλοξενούμενοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι εκτός έδρας με τη Βόλφσμπουργκ.

ΛΙΛ

Η προβληματική της εικόνα επιβεβαιώθηκε κι επί αυστριακού εδάφους. Πριν τρεις εβδομάδες ττήθηκε 2-1 από τη Σάλτσμπουργκ έχοντας παράπονα για τη διαιτησία τα οποία πάντως δεν είχαν βάση. Βρέθηκε σε παθητικό ρόλο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και στο 35’ είδε τους αντιπάλους της να κερδίζουν πέναλτι. Ο Αντεγέμι το μετέτρεψε σε γκολ και την ανάγκασε να κυνηγάει, κάτι που αποδεδειγμένα δεν μπορεί να κάνει. Σώθηκε από το δοκάρι και ήταν όλα ανοιχτά ενόψει του δευτέρου μέρους. Στο 53’ ο Γιλμάζ έκανε χέρι εντός περιοχής και ο Αντεγέμι ευστόχησε ξανά από τη λευκή βούλα για το 2-0. Ο Τούρκος στράικερ πάντως πήρε μία μικρή ρεβάνς εννιά λεπτά αργότερα. Εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από πλάγια θέση και μετά από γκάφα του γκολκίπερ Κεν μείωσε σε 2-1. Παρά τον αρκετό χρόνο που υπήρχε, δεν μπόρεσε να απειλήσει σοβαρά την αντίπαλη εστία και μοιραία έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο.

Η Λιλ δεν έχει πανηγυρίσει ακόμα κάποια νίκη στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, μια και στην πρεμιέρα είχε μείνει στη «λευκή» ισοπαλία (0-0) στο «Πιερ Μορουά» με τη Βόλφσμπουργκ. Έχει μαζέψει 1 βαθμό κι απολύτως λογικά βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα του 7ου γκρουπ. Πάντως τίποτα δεν έχει χαθεί ακόμα. Το περασμένο Σάββατο απογοήτευσε ξανά χάνοντας στην έδρα της νεοφώτιστης και πρωτάρας Κλερμόν με 1-0. Το μεγάλο της πρόβλημα μέχρι στιγμής είναι η αστάθειά της.

Ο τεχνικός των πρωταθλητών Γαλλίας Ζοσελίν Γκουρβενέκ επισήμανε: «Είναι μία εντελώς διαφορετική διοργάνωση το Τσάμπιονς Λιγκ σε σχέση με το πρωτάθλημα. Είναι πολύ μεγάλος ο ανταγωνισμός. Η Σεβίλλη αποτελεί μία ομάδα που βρίσκεται σε πολύ καλό επίπεδο τακτικά. Πρέπει να προσεγγίσουμε θετικά αυτόν τον αγώνα και να ξεχάσουμε τι έχει συμβεί μέχρι τώρα. Είναι ολοκληρωμένη ομάδα αλλά έχουμε τις δυνατότητες να τους προβληματίσουμε. Πρέπει να παραμείνουμε συνεπείς και να αποφύγουμε τις κακές εμφανίσεις».

Αγωνιστικά Νέα: Νέο πρόβλημα και μάλιστα σημαντικό ο τραυματισμός του βασικού σέντερ μπακ Μπότμαν. Εκτός λίστας οι πλάγιοι μπακ Μπράνταριτς και Πιέντ.

ΣΕΒΙΛΛΗ

Θα παίξει για δεύτερη διαδοχική φορά μακριά από το «Σάντσεθ Πιθχουάν». Στην προηγούμενη «στροφή» ταξίδεψε στη Γερμανία προκειμένου να δοκιμάσει τις δυνάμεις της εκτός έδρας κόντρα στη Βόλφσμπουργκ. Κινδύνευσε με ήττα αλλά τελικά απέσπασε ισοπαλία 1-1. Το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο δεν είχε πολλές συγκινήσεις με τις δύο αντιπάλους να αλληλοεξουδετερώνονται. Μπήκε με το χειρότερο δυνατό τρόπο στην επανάληψη και στο 48’ ο Στέφεν από κοντά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας της για το 1-0. Όσο κυλούσε ο χρόνος έβγαινε όλο και πιο άναρχα στην επίθεση αφήνοντας κενά στα μετόπισθεν. Για καλή της τύχη ο Βέγκχορστ σε δύο περιπτώσεις ήταν απελπιστικά άστοχος. Στο 85’ μετά από χρήση VAR καταλογίστηκε αυστηρό πέναλτι υπέρ της και παράλληλα αποβλήθηκε ο Γκιλαβογκί. Δύο λεπτά μετά ο Ράκιτιτς ευστόχησε για το 1-1. Στις καθυστερήσεις «άγγιξε» την ολική ανατροπή, όμως η σέντρα-σουτ του Πάπου Γκόμες σταμάτησε στο δοκάρι.

Με αυτόν τον τρόπο η Σεβίλλη αναδείχθηκε ισόπαλη για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι της στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Η συγκομιδή των 2 πόντων τη φέρνει ισόβαθμη στη 2η θέση με τη Βόλφσμπουργκ. Φυσικά ο στόχος της δεν είναι μόνο η πρόκριση στους «16» της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης αλλά και η πρωτιά. Και τα δύο της ματς ολοκληρώθηκαν Under κι αμφίσκορα. Για τη Λα Λίγκα πέρασε νικηφόρα την περασμένη Κυριακή από το Βίγκο νικώντας τη Θέλτα 1-0 και φιγουράρει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

«Εκτός από τη μάχη της πρόκρισης περιμένω έναν πολύ περίπλοκο αγώνα με την πρωταθλήτρια Γαλλίας. Έχουν πολλές συλλογικές αλλά και ατομικές δυνατότητες ως ομάδα. Έχουμε έρθει εδώ για να κάνουμε μία καλή εμφάνιση και να νικήσουμε. Έχουμε τη φιλοδοξία να ξεπεράσουμε όλες τις αντιξοότητες που έχουν προκύψει. Δεν θα μας βοηθήσει να κερδίσουμε αν σκεφτούμε τα μέχρι τώρα αποτελέσματά μας. Υπάρχουν λίγες ομάδες με τις επιθετικές δυνατότητες της Λιλ και θα πρέπει να επικεντρωθούμε στο πως θα τους σταματήσουμε. Δεν θα κάνουμε κάτι διαφορετικό σε σχέση με άλλες φορές» ήταν τα λόγια του κόουτς των φιλοξενούμενων, Χουλιέν Λοπετέγι.

Αγωνιστικά Νέα: Αμφίβολος ο βασικός στόπερ Κουντέ του οποίου η συμμετοχή θα κριθεί την τελευταία στιγμή. Δεν είναι διαθέσιμος ο επιθετικός Εν Νεσίρι. Εκτός λίστας ο μέσος Γκούντελι και ο εξτρέμ Ιντρίσι.

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Η Σεβίλλη πάει στη Γαλλία για το εκτός έδρας παιχνίδι με τη Λιλ στο «Πιερ Μορουά» ψάχνοντας την πρώτη της νίκη στη φάση των ομίλων του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Ανδαλουσιανοί ξεκίνησαν ως το μεγάλο φαβορί για την κορυφή του γκρουπ, προς το παρόν όμως δεν έχουν επιβεβαιώσει τις προσδοκίες και θα ψάξουν το «διπλό» μέσα στο «σπίτι» των πρωταθλητών Γαλλίας. Οι γηπεδούχοι έχουν βελτιωθεί αισθητά μετά το κακό τους ξεκίνημα στη σεζόν, δίχως πάντως να εμπνέουν εμπιστοσύνη. Μοιάζει ελκυστική επιλογή το αμφίσκορο και θα το προτιμήσουμε εμπιστευόμενοι τις δύο επιθέσεις.

• Στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες της ομάδας Σεβίλλη, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.52 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Σεβίλλη ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.X με απόδοση 1.88 στον ΟΠΑΠ

ΔΙΕΘΝΗ: Τσάμπιονς Λιγκ