Λανς - Τουλούζ

28/10/2022 22:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 1449
3 - 0
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 559 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Τουλούζ - Λανς στις 28/1/2024

• Θεατές: 34788
90+4'

90+4'

34788 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+4'

Κατοχή: Λανς: 53%, Τουλούζ: 47%.

90+3'

Αφού έβγαλε τη φανέλα, ο διαιτητής αναγκάζει να δείξει κίτρινη κάρτα στον Ikoma Lois Openda

90+2'

Ο Alexis Claude έδωσε την ασίστ για το γκολ.

90+2'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Ikoma Lois Openda σκοράρει με το δεξί πόδι!

90+1'

Ο Alexis Claude τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90+1'

Ο Mikkel Desler είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Kevin Keben

90+1'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Florian Sotoca από την ομάδα Λανς αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

90+1'

Ο Alexis Claude από την ομάδα Λανς εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90'

89'

Η ομάδα Τουλούζ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

89'

Ο Przemyslaw Frankowski κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

88'

Ελεύθερο για την ομάδα Λανς

88'

Ο Branco van den Boomen από την ομάδα Τουλούζ στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Τόσο κοντά!

87'

Τι «χρυσή» αλλαγή από τον προπονητή. Ο Ikoma Lois Openda μόλις μπήκε στο γήπεδο και ήδη έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

87'

87'

87'

Ο Anthony Rouault έκανε μία κακή εκτέλεση που οδήγησε σε γκολ του αντιπάλου.

87'

Ο Alexis Claude κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

86'

Ο Zakaria Aboukhlal τιμωρείται για σπρώξιμο στον Massadio Haidara

85'

Ελεύθερο για την ομάδα Τουλούζ

85'

Ο Stijn Spierings απομακρύνει τη μπάλα

85'

Η σέντρα από τον Przemyslaw Frankowski από την ομάδα Λανς βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

85'

85'

84'

Ο Deiver Machado δίνει τη θέση του στον Ismael Boura

84'

Ο Brecht Dejaeghere δίνει τη θέση του στον Yanis Begraoui

84'

Ο Jonathan Gradit είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Steven Fortes

83'

Ο Brice Samba κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

82'

Καλή ενέργεια από τον Alexis Claude ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

82'

82'

Η ομάδα Λανς έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

81'

Ο Stijn Spierings από την ομάδα Τουλούζ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

81'

Ο Przemyslaw Frankowski από την ομάδα Λανς εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

81'

Ο Moussa Diarra από την ομάδα Τουλούζ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

80'

Κατοχή: Λανς: 54%, Τουλούζ: 46%.

80'

Κίτρινη κάρτα για τον Brecht Dejaeghere

80'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Brecht Dejaeghere από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Alexis Claude

79'

Η ομάδα Λανς ξεκινάει αντεπίθεση

79'

Ο Jonathan Gradit από την ομάδα Λανς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

79'

Ο Seko Fofana από την ομάδα Λανς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

79'

Ο Branco van den Boomen από την ομάδα Τουλούζ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

78'

Ο Deiver Machado από την ομάδα Λανς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

78'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Deiver Machado από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Mikkel Desler

78'

Ο Mikkel Desler κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

76'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alexis Claude από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Issiaga Sylla

75'

75'

75'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Moussa Diarra από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Florian Sotoca

74'

74'

Ο Anthony Rouault της ομάδας Τουλούζ παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

74'

Ο Branco van den Boomen από την ομάδα Τουλούζ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

73'

Ο Kevin Danso κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Ado Onaiwu.

73'

Ο Kevin Danso από την ομάδα Λανς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

73'

Ένας παίκτης από την ομάδα Τουλούζ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά.

72'

Η ομάδα Τουλούζ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

72'

Ο Thijs Dallinga δίνει τη θέση του στον Ado Onaiwu

72'

Ο Fares Chaibi δίνει τη θέση του στον Veljko Birmancevic

72'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Branco van den Boomen από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Deiver Machado

71'

Η ομάδα Λανς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

71'

Ο Mikkel Desler κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Deiver Machado.

71'

Η ομάδα Λανς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

70'

Κατοχή: Λανς: 55%, Τουλούζ: 45%.

70'

Ο David Costa δίνει τη θέση του στον Alexis Claude

69'

Η ομάδα Τουλούζ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

69'

Η ομάδα Τουλούζ έχει την κατοχή της μπάλας

68'

68'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Moussa Diarra από την ομάδα Τουλούζ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

68'

Η σέντρα από τον Branco van den Boomen από την ομάδα Τουλούζ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

67'

Κίτρινη κάρτα για τον Massadio Haidara

67'

Ο Massadio Haidara από την ομάδα Λανς το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Brecht Dejaeghere

66'

Ο Deiver Machado κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

65'

65'

Ο Branco van den Boomen από την ομάδα Τουλούζ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

65'

65'

Κατοχή: Λανς: 56%, Τουλούζ: 44%.

64'

64'

64'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Anthony Rouault από την ομάδα Τουλούζ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

63'

Ο Branco van den Boomen από την ομάδα Τουλούζ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

63'

62'

62'

62'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

62'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

61'

Ο Przemyslaw Frankowski έδωσε την ασίστ για το γκολ!

60'

Ο Florian Sotoca έδωσε την ασίστ για το γκολ.

60'
ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!

Γ Κ Ο Ο Ο Ο Ο Λ- Ο Ikoma Lois Openda από την ομάδα Λανς πιάνει την κοντινή κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

60'

Ο Florian Sotoca τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

60'

Κατοχή: Λανς: 57%, Τουλούζ: 43%.

59'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Issiaga Sylla από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Ikoma Lois Openda

58'

Η ομάδα Λανς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

57'

Ο Florian Sotoca σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Maxime Dupe ελέγχει την φάση

57'

57'

57'

Ο Przemyslaw Frankowski από την ομάδα Λανς εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

56'

Ο Branco van den Boomen απομακρύνει τη μπάλα

56'

Ο Jean Onana δίνει τη θέση του στον Florian Sotoca

56'

Ο Wesley Said δίνει τη θέση του στον Ikoma Lois Openda

55'

55'

Ο Mikkel Desler από την ομάδα Τουλούζ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

54'

Ο Branco van den Boomen κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

53'

Ο Thijs Dallinga τιμωρείται για σπρώξιμο στον Kevin Danso

53'

Η ομάδα Τουλούζ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

52'

Ο Wesley Said υποπίπτει σε χέρι

52'

Ο Zakaria Aboukhlal πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

51'

51'

51'

51'

51'

50'

50'

Ο Maxime Dupe κάνει μία καθοριστική επέμβαση.

50'

ΤΟ ΕΧΑΣΕ! Ο Seko Fofana από την ομάδα Λανς εκτελεί το πέναλτι αλλά ο τερματοφύλακας διώχνει σε κόρνερ.

48'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Stijn Spierings από την ομάδα Τουλούζ υποπίπτει σε πέναλτι καθώς ανέτρεψε τον David Costa.

48'

47'

Ο Seko Fofana από την ομάδα Λανς είχε προσπάθεια εκτός στόχου

47'

Ο Przemyslaw Frankowski τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

47'

46'

45+2'

45+2'

Κατοχή: Λανς: 51%, Τουλούζ: 49%.

45+2'

Ο Fares Chaibi τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jonathan Gradit

45+1'

Ο Brecht Dejaeghere υποπίπτει σε χέρι

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

45'

45'

44'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Salis Abdul Samed από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Stijn Spierings

43'

43'

43'

Η ομάδα Λανς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

42'

42'

Ο Przemyslaw Frankowski πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

40'

40'

Κατοχή: Λανς: 52%, Τουλούζ: 48%.

40'

39'

38'

Ο Anthony Rouault απομακρύνει τη μπάλα

38'

Ο Seko Fofana τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

38'

38'

37'

37'

36'

36'

35'

35'

35'

34'

Ο Jean Onana σταματά επιτυχώς το σουτ

34'

34'

34'

Ο Jonathan Gradit σταματά επιτυχώς το σουτ

34'

Το σουτ του Zakaria Aboukhlal μπλοκάρεται

34'

Ο Brecht Dejaeghere τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

33'

Ο Anthony Rouault επιστρέφει στο γήπεδο.

33'

33'

33'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Anthony Rouault να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

31'

Ο Anthony Rouault είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

31'

30'

30'

30'

30'

Ο Massadio Haidara από την ομάδα Λανς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

30'

30'

Ο Deiver Machado σταματά επιτυχώς το σουτ

29'

Το σουτ του Brecht Dejaeghere μπλοκάρεται

29'

Το αμυντικό λάθος του Jonathan Gradit μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

29'

29'

28'

Ο David Costa από την ομάδα Λανς το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Issiaga Sylla

28'

28'

27'

27'

27'

26'

25'

Ο Massadio Haidara σταματά επιτυχώς το σουτ

25'

25'

25'

Ο Zakaria Aboukhlal κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Massadio Haidara.

25'

Κατοχή: Λανς: 50%, Τουλούζ: 50%.

24'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Deiver Machado από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Anthony Rouault

24'

Ο Kevin Danso κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

24'

Ο Moussa Diarra κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

23'

Ο Anthony Rouault υποπίπτει σε χέρι

22'

Ο Seko Fofana σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Maxime Dupe ελέγχει την φάση

21'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mikkel Desler από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Seko Fofana

21'

Ο Stijn Spierings κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

21'

Κατοχή: Λανς: 47%, Τουλούζ: 53%.

21'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jonathan Gradit από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Thijs Dallinga

19'

19'

17'

Ο Jean Onana κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

17'

17'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Deiver Machado από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Zakaria Aboukhlal

16'

16'

16'

Ο Anthony Rouault τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jean Onana

15'

Ο Salis Abdul Samed τιμωρείται για σπρώξιμο στον Branco van den Boomen

15'

Κατοχή: Λανς: 41%, Τουλούζ: 59%.

14'

Ο Wesley Said σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Maxime Dupe ελέγχει την φάση

14'

14'

13'

13'

Ο Seko Fofana χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

12'

12'

12'

12'

Ο Seko Fofana κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

12'

12'

Ο Kevin Danso απομακρύνει τη μπάλα

11'

Κατοχή: Λανς: 48%, Τουλούζ: 52%.

11'

Ο Maxime Dupe κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

11'

10'

Ο Mikkel Desler απομακρύνει τη μπάλα

10'

Η σέντρα από τον David Costa από την ομάδα Λανς βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

9'

Η ομάδα Λανς έχει την κατοχή της μπάλας

9'

8'

8'

Ο Przemyslaw Frankowski από την ομάδα Λανς το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Brecht Dejaeghere

7'

7'

7'

6'

6'

5'

5'

Κατοχή: Λανς: 25%, Τουλούζ: 75%.

5'

5'

Ο Massadio Haidara κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Zakaria Aboukhlal.

4'

4'

4'

3'

3'

3'

2'

1'

1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Fares Chaibi από την ομάδα Τουλούζ ανατρέπει τον Salis Abdul Samed

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Τουλούζ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade Bollaert-Delelis, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Ξεκάθαρο φαβορί οι «χρυσοκόκκινοι»

Η Λανς υποδέχεται την Τουλούζ στο παιχνίδι που ανοίγει την αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από θρίαμβο στο «σπίτι» της Μαρσέιγ, ενώ οι φιλοξενούμενοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι εντός έδρας με το Στρασβούργο.

Το πρόγραμμα της προηγούμενης «στροφής» την υποχρέωσε να ταξιδέψει στη νότια Γαλλία για να δοκιμαστεί εκτός έδρας από τη Μαρσέιγ στο παραδοσιακά αφιλόξενο «Βελοντρόμ». «Δραπέτευσε» μ’ ένα μεγάλο «διπλό» (0-1), έστω κι αν δεν ήταν ανώτερη από την αντίπαλό της. Στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο δέχθηκε αφόρητη πίεση και κινδύνευσε σοβαρά σε τέσσερις περιπτώσεις, με πιο σημαντική στιγμή τη χαμένη ευκαιρία του Κλος σε ανεπανάληπτο τετ α τετ. Από την πλευρά της απείλησε μόνο μία φορά με τον Φοφανά να μην σουτάρει καλά από το «ύψος» της μεγάλης περιοχής. Στην επανάληψη ανέβασε την απόδοσή της κι έφτιαξε δύο καλές ευκαιρίες για γκολ ξανά με πρωταγωνιστή τον Φοφανά. Ο γκολκίπερ Σάμπα έκανε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Εμπεμπά και στο 78’ ήρθε η στιγμή της. Ο Κόστα με φοβερή κίνηση και μακρινό σουτ που κόντραρε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και της χάρισε μία σπουδαία νίκη.

Με αυτόν τον τρόπο η Λανς έφτασε σε δεύτερο συνεχόμενο «τρίποντο» κι απέδειξε ότι φέτος δεν αστειεύεται και στοχεύει πάρα πολύ ψηλά. Οι «χρυσοκόκκινοι» έχουν συγκεντρώσει 27 βαθμούς και φιγουράρουν στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, υπερτερώντας στην ισοβαθμία με τη Λοριάν. Φυσικά πλέον ονειρεύονται ακόμα κι έναν τερματισμό στην πρώτη τριάδα που θα τους δώσει την ευκαιρία να επιστρέψουν στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά από πάρα πολλά χρόνια. Διαθέτουν τη δεύτερη καλύτερη άμυνα στην κατηγορία με οκτώ γκολ παθητικό και τα τελευταία επτά ματς τους ολοκληρώθηκαν Under.

Ο τεχνικός του συλλόγου Φρανκ Εζ τόνισε: «Δεν είμαστε στο ίδιο επίπεδο και είναι φανερό ότι έχουμε βελτιωθεί κι έχουμε ανεβάσει αισθητά την απόδοσή μας συνολικά ως ομάδα και είναι κάτι που με ικανοποιεί σε μεγάλο βαθμό. Θέσαμε τα προβλήματά μας στον αντίπαλο είμαστε χαρούμενοι που κερδίσαμε μία πολύ μεγάλη ομάδα όπως είναι η Μαρσέιγ. Είναι σημαντικό ότι έχουμε χαρακτήρα και συγκεκριμένη ταυτότητα ως ομάδα και πρέπει να συνεχίσουμε τη σκληρή δουλειά».

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος ο αμυντικός Μεδίνα (12/0). Δεν μπορεί να υπολογίζει στον τερματοφύλακα Φαρινές (-) και στον χαφ Καμπό (11/0). Έτοιμος ο αμυντικός Γκραντί (7/0) μετά από καιρό. Δεν επηρεάζει καθόλου η απουσία του αναπληρωματικού επιθετικού Μπούκσα (4/0).

Την περασμένη Κυριακή κλήθηκε να μετρήσει τις δυνάμεις της εντός έδρας με αντίπαλο το Στρασβούργο το οποίο «καιγόταν» για θετικό αποτέλεσμα. «Πέταξε» ένα σημαντικό προβάδισμα και παραχώρησε ισοπαλία 2-2. Στο πρώτο μέρος ήταν η καλύτερη ομάδα στο χορτάρι κι εκείνη που αναζήτησε ένα γρήγορο γκολ που θα την έβαζε σε θέση «οδηγού». Δεν το βρήκε όμως στο 44’ μετά από κόρνερ ο Ρουό έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ. Δέκα λεπτά μετά τη σέντρα στην επανάληψη κι έπειτα από υπέροχη συνεργασία ο Ντεζαέγκερε πέτυχε το 2-0 και φάνηκε να «κλειδώνει» την επικράτησή της. Τα πάντα όμως έμελλε να αλλάξουν. Στο 65’ ο Μοτιμπά μείωσε με κεφαλιά και στο 71’ ο Νικολάισεν έκανε κακή εκτίμηση και χέρι μέσα στην περιοχή, αφήνοντας την ομάδα του παράλληλα με δέκα παίκτες. Ο τερματοφύλακας Ντιπέ απέκρουσε την εκτέλεση του Γκαμεϊρό όμως ο τελευταίος πήρε το «ριμπάουντ» και ισοφάρισε. Στις καθυστερήσεις κινδύνευσε με ήττα όμως σώθηκε από τη λανθασμένη απόφαση του διαιτητή ο οποίος αρνήθηκε να καταλογίσει καθαρό πέναλτι εις βάρος και το 2-2 δεν άλλαξε.

Η Τουλούζ παρέμεινε αήττητη για τέταρτη διαδοχική αναμέτρηση διευρύνοντας το σερί της. Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα οι «βιολετί» έχουν συλλέξει δύο «τρίποντα» κι έχουν αναδειχθεί ισόπαλοι σε δύο περιπτώσεις. Η συγκομιδή των 16 βαθμών φέρνει τους νεοφώτιστους στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα και δεν θα μπορούσαν να έχουν παράπονα από την πορεία τους μέχρι στιγμής, με δεδομένο ότι ο βασικός στόχος είναι η σωτηρία κι απέχουν επτά πόντους από την επικίνδυνη ζώνη. Τα πέντε πιο πρόσφατα ματς τους ήταν αμφίσκορα.

«Νιώθω ικανοποιημένος όταν πιάνω κοτσύφια ακόμα κι αν δεν είμαι κυνηγός. Σίγουρα ο αγώνας με το Στρασβούργο κρίθηκε από το γεγονός ότι μείναμε με δέκα παίκτες. Ακόμα κι έτσι όμως θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει και ήταν στα δικά μας χέρια για να τα καταφέρουμε. Βέβαια δεν μπορώ να έχω παράπονο από την προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες μας κι ακολούθησαν το πλάνο που είχαμε θέσει πριν το παιχνίδι. Λυπηθήκαμε που δεν κερδίσαμε αλλά κοιτάμε μπροστά τον αγώνα με τη Ναντ» ήταν τα λόγια του προπονητή της ομάδας, Φιλίπ Μοντανιέ.

Αγωνιστικά Νέα: Αποβλήθηκε στο προηγούμενο και θα εκτίσει την ποινή του ο πλάγιος μπακ Νικολάισεν (12/0). Αντίθετα εξέτισε και είναι ξανά διαθέσιμος ο προωθημένος Νταλίνγκα (11/2). Μακροχρόνιος απών ο επιθετικός Χίλι (3/1).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Η Λανς πανηγύρισε μία πολύ μεγάλη νίκη στο «Βελοντρόμ» και συνεχίζει την εκπληκτική της πορεία στη Λιγκ 1, αποτελώντας αναμφίβολα μία από τις ευχάριστες εκπλήξεις, από τη στιγμή που όλοι την υπολόγιζαν, ουδείς όμως περίμενε ότι θα ήταν τόσο δυνατή. Απέναντι στην Τουλούζ αποτελεί το μεγάλο φαβορί της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους πάντως να «τρέχουν» αήττητο σερί και να αποδεικνύονται ικανοί για «ζημιές». Ο «άσος» δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να αποτελέσει επιλογή σε τέτοιες τιμές. Αξίζει όμως το No Goal σε προκλητική απόδοση, με τους γηπεδούχους να μην έχουν δει την εστία τους να παραβιάζεται στα δύο τελευταία παιχνίδια τους.

• Η ομάδα Λανς δεν έχει χάσει στους τελευταίους 11 από 12 αγώνες στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.15 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 7 αγώνες της ομάδας Λανς, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Λιγκ 1).
    Σημείο: Under με απόδοση 2.32 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Λανς νίκησε στους τελευταίους 6 αγώνες εντός έδρας στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.55 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Τουλούζ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Λιγκ 1).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.58 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1