21+

Κρίσταλ Πάλας - Τσέλσι

1/10/2022 17:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 241
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 585 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Κρίσταλ Πάλας - Τσέλσι στις 12/2/2024

• Θεατές: 24992
90+5'

90+5'

24992 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 35%, Τσέλσι: 65%.

90+4'

Ελεύθερο για την ομάδα Κρίσταλ Πάλας

90+4'

Η ομάδα Τσέλσι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+3'

Ο Raheem Sterling από την ομάδα Τσέλσι το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Tyrick Mitchell

90+2'

Ο Ben Chilwell τιμωρείται για σπρώξιμο στον Wilfried Zaha

90+2'

Ο Marc Guehi από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90+1'

Η ομάδα Κρίσταλ Πάλας κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90'

Ο Ben Chilwell έδωσε την ασίστ για το γκολ!

90'

Ο Christian Pulisic έδωσε την ασίστ για το γκολ.

90'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Conor Gallagher της ομάδας Τσέλσι νικάει τον τερματοφύλακα έξω από την περιοχή με το δεξί πόδι!

90'

89'

Ο Joel Ward από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Armando Broja

89'

Η ομάδα Τσέλσι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

89'

Ο Ben Chilwell κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Jean-Philippe Mateta.

88'

Κίτρινη κάρτα για τον Mateo Kovacic

88'

Ο Mateo Kovacic από την ομάδα Τσέλσι το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Michael Olise

86'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Jean-Philippe Mateta από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

86'

Ο Michael Olise από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

85'

Η ομάδα Κρίσταλ Πάλας κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

85'

Ο Thiago Silva από την ομάδα Τσέλσι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

85'

Ο Michael Olise από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

85'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 34%, Τσέλσι: 66%.

85'

84'

Ο Mason Mount δίνει τη θέση του στον Christian Pulisic

84'

Ο Cheick Oumar Doucoure δίνει τη θέση του στον Will Hughes

84'

Ο Odsonne Edouard δίνει τη θέση του στον Jean-Philippe Mateta

83'

Ο Thiago Silva απομακρύνει τη μπάλα

82'

Η ομάδα Κρίσταλ Πάλας έχει την κατοχή της μπάλας

81'

Ο Wesley Fofana απομακρύνει τη μπάλα

81'

Η ομάδα Τσέλσι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

80'

Ελεύθερο για την ομάδα Τσέλσι

80'

79'

Φράγμα από τον Mateo Kovacic, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Michael Olise. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

79'

Καλή ενέργεια από τον Raheem Sterling ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

79'

78'

78'

77'

76'

Ο Joel Ward τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mason Mount

76'

76'

Ο Kai Havertz δίνει τη θέση του στον Conor Gallagher

75'

Ο Pierre-Emerick Aubameyang δίνει τη θέση του στον Armando Broja

75'

75'

Ο Mason Mount από την ομάδα Τσέλσι είχε προσπάθεια εκτός στόχου

75'

74'

Ένας παίκτης από την ομάδα Τσέλσι στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά.

74'

Ο Eberechi Eze δίνει τη θέση του στον Jeffrey Schlupp

72'

Ο Kepa Arrizabalaga κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

72'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ben Chilwell από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Wilfried Zaha

71'

Καλή ενέργεια από τον Wilfried Zaha ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

71'

70'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 33%, Τσέλσι: 67%.

70'

70'

Ο James Tomkins απομακρύνει τη μπάλα

70'

Η ομάδα Τσέλσι ξεκινάει αντεπίθεση

70'

Το αμυντικό λάθος του Tyrick Mitchell μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

68'

Ο Vicente Guaita κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

68'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Odsonne Edouard από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας ανατρέπει τον Wesley Fofana

67'

Η ομάδα Τσέλσι έχει την κατοχή της μπάλας

67'

66'

65'

Η σέντρα από τον Reece James από την ομάδα Τσέλσι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

65'

63'

Ο Reece James κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

61'

Η ομάδα Κρίσταλ Πάλας κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

60'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mateo Kovacic από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Michael Olise

60'

Ο Marc Guehi επιστρέφει στο γήπεδο.

60'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 32%, Τσέλσι: 68%.

59'

Ο Joel Ward σταματά επιτυχώς το σουτ

59'

Το σουτ του Kai Havertz μπλοκάρεται

59'

59'

Ο Jordan Ayew κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Mateo Kovacic.

59'

58'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Marc Guehi να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

57'

Ο Marc Guehi είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

57'

56'

Ο Ben Chilwell αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

56'

Ο Jorginho είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Ruben Loftus-Cheek

55'

54'

54'

Ο James Tomkins από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

54'

Φράγμα από τον Joel Ward, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Kepa Arrizabalaga. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

54'

Η σέντρα από τον Eberechi Eze από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

53'

Ο Kai Havertz τιμωρείται για σπρώξιμο στον Tyrick Mitchell

52'

Ο Jorginho κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

52'

Κίτρινη κάρτα για τον Mason Mount

52'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mason Mount από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Michael Olise

51'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Tyrick Mitchell από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας ανατρέπει τον Kai Havertz

50'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 28%, Τσέλσι: 72%.

50'

49'

Ο Kai Havertz κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Tyrick Mitchell.

48'

48'

Ο Reece James από την ομάδα Τσέλσι το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Wilfried Zaha

47'

Η ομάδα Τσέλσι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

47'

Η σέντρα από τον Wilfried Zaha από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

47'

Ο Cheick Oumar Doucoure από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

46'

Ο Mason Mount από την ομάδα Τσέλσι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

46'

46'

45+7'

45+7'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 25%, Τσέλσι: 75%.

45+6'

45+6'

45+5'

45+5'

Ο Kai Havertz αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

45+4'

45+3'

Ο Eberechi Eze πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

45+3'

Ο Kepa Arrizabalaga από την ομάδα Τσέλσι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

45+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jorginho από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Jordan Ayew

45+3'

Ο Jorginho κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Jordan Ayew.

45+2'

45+2'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 6'

45+1'

Ο Vicente Guaita από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας μαζεύει την μπάλα μετά από πάσα συμπαίκτη του και δίνει στους αντιπάλους ένα έμμεσο φάουλ εντός περιοχής.

45'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 24%, Τσέλσι: 76%.

44'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Patrick Vieira, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

44'

Ο Nathaniel Clyne είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον James Tomkins

43'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Nathaniel Clyne να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

40'

40'

Ο Nathaniel Clyne είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

39'

38'

Ο Reece James έδωσε την ασίστ για το γκολ!

38'

Ο Thiago Silva έδωσε την ασίστ για το γκολ.

38'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Pierre-Emerick Aubameyang σκοράρει με το δεξί πόδι!

38'

Ο Thiago Silva κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Nathaniel Clyne.

38'

Ο Marc Guehi σταματά επιτυχώς το σουτ

38'

Το σουτ του Thiago Silva μπλοκάρεται

38'

Ο Pierre-Emerick Aubameyang από την ομάδα Τσέλσι είχε προσπάθεια εκτός στόχου

38'

Ο Mason Mount από την ομάδα Τσέλσι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

37'

Η σέντρα από τον Thiago Silva από την ομάδα Τσέλσι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

36'

Ο Wilfried Zaha από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας είναι σε θέση οφσάιντ

36'

Η ομάδα Κρίσταλ Πάλας ξεκινάει αντεπίθεση

36'

35'

Ο Mason Mount από την ομάδα Τσέλσι το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Michael Olise

35'

Ο Mason Mount από την ομάδα Τσέλσι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

35'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 23%, Τσέλσι: 77%.

34'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

34'
Σε εξέλιξη

VAR - ΠΙΘΑΝΗ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανή κόκκινη κάρτα.

33'

Κίτρινη κάρτα για τον Thiago Silva

33'

Ο Thiago Silva υποπίπτει σε χέρι

33'

Το αμυντικό λάθος του Thiago Silva μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

32'

Η ομάδα Κρίσταλ Πάλας κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

31'

31'

Ο Eberechi Eze από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

31'

30'

Το αμυντικό λάθος του Ben Chilwell μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

30'

30'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 20%, Τσέλσι: 80%.

30'

30'

29'

Ο Wesley Fofana κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Odsonne Edouard.

29'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mateo Kovacic από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Eberechi Eze

29'

Ο Eberechi Eze κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

27'

27'

26'

Ο Odsonne Edouard από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας είχε προσπάθεια εκτός στόχου

26'

Ο Odsonne Edouard τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

26'

25'

Ο Raheem Sterling τιμωρείται για σπρώξιμο στον Marc Guehi

25'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 17%, Τσέλσι: 83%.

25'

25'

24'

ΔΟΚΑΡΙ! Αγγίζει το γκολ ο Raheem Sterling αλλά το τελείωμα του βρίσκει στο δοκάρι!

24'

24'

Το σουτ του Raheem Sterling μπλοκάρεται

24'

23'

23'

22'

Κίτρινη κάρτα για τον Odsonne Edouard

22'

21'

21'

Ο Jordan Ayew απομακρύνει τη μπάλα

20'

20'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 19%, Τσέλσι: 81%.

20'

20'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Mason Mount από την ομάδα Τσέλσι αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

20'

Η σέντρα από τον Kai Havertz από την ομάδα Τσέλσι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

19'

19'

Η σέντρα από τον Jorginho από την ομάδα Τσέλσι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

18'

18'

16'

16'

15'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Cheick Oumar Doucoure από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας ανατρέπει τον Mason Mount

15'

14'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jordan Ayew από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας ανατρέπει τον Mason Mount

13'

13'

12'

11'

11'

Ο Eberechi Eze από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας είχε προσπάθεια εκτός στόχου

11'

Ο Eberechi Eze από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

11'

11'

10'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 53%, Τσέλσι: 47%.

10'

Ο Eberechi Eze σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Kepa Arrizabalaga ελέγχει την φάση

9'

9'

Ο Tyrick Mitchell κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Reece James.

7'

Ο Odsonne Edouard έδωσε την ασίστ για το γκολ!

7'

Ο Jordan Ayew έδωσε την ασίστ για το γκολ.

7'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Odsonne Edouard σκοράρει με το αριστερό πόδι!

7'

Η σέντρα από τον Jordan Ayew από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

7'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jorginho από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Michael Olise

6'

5'

Κατοχή: Κρίσταλ Πάλας: 50%, Τσέλσι: 50%.

5'

5'

4'

Ο Nathaniel Clyne από την ομάδα Κρίσταλ Πάλας απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

3'

3'

Ο Marc Guehi απομακρύνει τη μπάλα

2'

2'

1'

1'

1'

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

1'

Η ομάδα Τσέλσι είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Πριν ξεκινήσουμε, οι παίκτες και οι θεατές κρατούν ενός λεπτού σιγή.

0'

Καλησπέρα σας από το Selhurst Park, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Πρεμιέρα Πότερ με τους «μπλε» στην Πρέμιερ Λιγκ

Η Τσέλσι δοκιμάζεται στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας στο ντεμπούτο του Γκρέιαμ Πότερ στον πάγκο της στην Πρέμιερ Λιγκ.

* Λονδρέζικο ντέρμπι, χωρίς αντιπαλότητα

* Η Τσέλσι μετράει 10 σερί νίκες απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας αλλά ο νέος της τεχνικός δεν έχει κερδίσει ποτέ τους «αετούς» σε επτά παιχνίδια ως προπονητής (0-4-3).

* Η Κρίσταλ Πάλας έχασε χάσει τα 20 από τα 26 παιχνίδια που έχει δώσει με την Τσέλσι στην Πρέμιερ Λιγκ (4-2-20). Με καμία άλλη ομάδα δεν έχει περισσότερες ήττες.

Δεν είχε υποχρεώσεις την τελευταία αγωνιστική πριν τη διακοπή καθώς το ντέρμπι με την Μπράιτον αναβλήθηκε λόγω του θανάτου της βασίλισσάς Ελισσάβετ, ενώ είχε αναβληθεί και το προηγούμενο παιχνίδι της με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Έτσι η τελευταία της αναμέτρηση ήταν η «λευκή» ισοπαλία στο Νιούκαστλ στις 3 Σεπτεμβρίου. Την κολακεύει ο βαθμός, πέρασε πολύ δύσκολες στιγμές ενώ η αντίπαλος της φωνάζει δικαιολογημένα για γκολ που της ακυρώθηκε μέσω VAR. Είχε πάντως και η ίδια κάποιες καλές στιγμές αλλά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.

Έχει μόλις μία νίκη μετά τις πρώτες επτά αγωνιστικές (1-3-2) αλλά έχει χάσει μόλις δύο ματς, αυτά με τις Άρσεναλ και Μάντσεστερ Σίτι, δύο από τα φαβορί για τον τίτλο. Θετικό ξεκίνημα αλλά για άλλη μια χρονιά τα περιμένει όλα στην επίθεση από τον Ζαχά, ο οποίος έχει πετύχει τα 4 από τα 7 γκολ της ομάδας φέτος και είναι ο παίκτης που έχει σκοράρει και στις επτά νίκες της ομάδας στην κατηγορία μέσα στο 2022.

Για την αγωνιστική απραξία της ομάδας του μίλησε ο τεχνικός της Βιεϊρά: «Η προπόνηση ήταν μία πρόκληση διότι η τελευταία φορά που παίξαμε επίσημο παιχνίδι ήταν πριν αρκετό καιρό. Ήταν πρόκληση να κρατήσουμε συγκεντρωμένους τους παίκτες. Όμως ανυπομονούμε για το παιχνίδι με την Τσέλσι. Αντιμετωπίζουμε μία από τις καλύτερες ομάδες της Πρέμιερ Λιγκ και ανυπομονούμε γι’ αυτό. Δουλέψαμε καλά τις τελευταίες δύο εβδομάδες και είμαστε έτοιμοι να τους ανταγωνιστούμε».

Η ήττα από την Άρσεναλ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος είναι η μοναδική ήττα της στην Πρέμιερ Λιγκ στα τελευταία εννέα εντός έδρας παιχνίδια (4-4-1). Από το ξεκίνημα της περσινής σεζόν είναι η ομάδα με τις περισσότερες ισοπαλίες (18).

Αγωνιστικά Νέα: Διαθέσιμος για πρώτη φορά φέτος ο στόπερ Τόμκινς (-). Παραμένουν εκτός ο μέσος ΜακΆρθουρ (-), ο στόπερ Φέργκιουσον (-) και ο αναπληρωματικός γκολκίπερ Μπάτλαντ (-).Δεν ήταν θετικό το ντεμπούτο του Γκρέιαμ Πότερ στον πάγκο της, έμεινε στο 1-1 με την Σάλτσμπουργκ στο Λονδίνο και έχει μπλέξει πλέον όσον αφορά την πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, αφού έχει μόλις ένα βαθμό μετά από δύο παιχνίδια και δεν έχει παίξει ακόμα με την Μίλαν. Είχε φλύαρη υπεροχή στο πρώτο μέρος και δεν κατάφερε να φτιάξει φάση της προκοπής αλλά κατάφερε να προηγηθεί στο 48’ με τον Στέρλινγκ. Δεν έχτισε πάνω στο μομέντουμ της και το πλήρωσε στο 74’ δεχόμενη την ισοφάριση στην μία ευκαιρία που παρουσιάστηκε στους Αυστριακούς. Στα τελευταία λεπτά σπατάλησε δύο μεγάλες ευκαιρίες με Ζίγιες και Μπρόγια και το 1-1 έμεινε ως το τέλος.

Στο πρωτάθλημα δεν έχει δώσει παιχνίδι από τις 3 Σεπτεμβρίου αφού τα ντέρμπι με Φούλαμ και Λίβερπουλ αναβλήθηκαν λόγω του θανάτου της βασίλισσας Ελισάβετ. Στο τελευταίο της ματς κέρδισε δύσκολα με 2-1 την Γουέστ Χαμ εντός κάνοντας την ανατροπή στα τελευταία λεπτά. Έχει μόλις τρεις νίκες μετά από επτά παιχνίδια (3-1-2) και βρίσκεται ήδη στο -8 από την κορυφή μ’ ένα ματς λιγότερο.

Το ντεμπούτο του στον πάγκο της Τσέλσι στο πρωτάθλημα θα κάνει στο σημερινό ο Πότερ, ο οποίος δήλωσε μεταξύ άλλων: «Χρησιμοποιήσαμε το χρόνο της διακοπής για να γνωρίσουμε περισσότερο τους παίκτες. Έχουμε μπροστά μας 13 παιχνίδια πριν το Μουντιάλ, είναι εξαιρετικό επειδή θα δω όλους τους παίκτες. Υπάρχει αρκετός καλός ανταγωνισμός και πρέπει να σιγουρευτούμε ότι θα χρησιμοποιήσουμε όλους τους παίκτες με το σωστό τρόπο. Είναι μέρος της πρόκλησης, δεν είναι ποτέ εύκολο να διαλέγεις μια ομάδα όταν έχεις τόσο καλούς παίκτες και επιλογές. Μπορούμε να το διαχειριστούμε». Ακολουθεί το πολύ κρίσιμο παιχνίδι με την Μίλαν για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «μπλε» έχουν χάσει τα τρία από τα πέντε τελευταία εκτός έδρας στην Πρέμιερ Λιγκ και κινδυνεύουν να ηττηθούν σε τέσσερα σερί εκτός έδρας σ’ όλες τις διοργανώσεις για πρώτη φορά μετά τον Φλεβάρη του 2019.

Αγωνιστικά Νέα: Επέστρεψαν στις προπονήσεις ο βασικός γκολκίπερ Μεντί (6/0) και ο βασικός μέσος Καντέ (2/0) αλλά δεν προλαβαίνουν το σημερινό. Εκτός επίσης ο βασικός μπακ Κουκουρέγια (6/0) και ο πιτσιρικάς χαφ Τσουκουεμέκα (-) λόγω ίωσης.

Κώστας Καραγιαννόπουλος Αθλητικογράφος

Η Τσέλσι δεν πείθει σε αυτό το πρώτο κομμάτι της σεζόν αλλά ο Πότερ είχε τον απαραίτητο χρόνο για να δουλέψει στη διακοπή και θέλει να ξεκινήσει με το δεξί με τη νέα του ομάδα στην Πρέμιερ Λιγκ. Δυσκολοκατάβλητη ομάδα η Κρίσταλ Πάλας αλλά οι Λονδρέζοι έχουν βρει παραδοσιακά το «κουμπί» τους (10 σερί νίκες) και θα τους δώσουμε τον πρώτο λόγο.

• Στους τελευταίους 5 αγώνες της ομάδας Τσέλσι, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Πρέμιερ Λιγκ).
    Σημείο: Over με απόδοση 2.00 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Κρίσταλ Πάλας δεν έχει χάσει στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1X με απόδοση 2.05 στον ΟΠΑΠ

ΑΓΓΛΙΑ: Πρέμιερ Λιγκ