Εσπανιόλ - Βαλένθια

2/10/2022 15:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 1046
2 - 2
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 565 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Βαλένθια - Εσπανιόλ στις 28/5/2023

• Θεατές: 19766
90+10'

90+10'

19766 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+10'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 38%, Βαλένθια: 62%.

90+10'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Justin Kluivert από την ομάδα Βαλένθια αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

90+10'

Η σέντρα από τον Jose Gaya από την ομάδα Βαλένθια βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

90+10'

Η ομάδα Βαλένθια εκδηλώνει επίθεση

90+8'

Κίτρινη κάρτα για τον Mouctar Diakhaby

90+8'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Mouctar Diakhaby υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Nico Ribaudo

90+8'

Η ομάδα Βαλένθια έχει την κατοχή της μπάλας

90+7'

Ελεύθερο για την ομάδα Εσπανιόλ

90+7'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Keidi Bare από την ομάδα Εσπανιόλ ανατρέπει τον Nico Gonzalez

90+7'

Ο Hugo Guillamon από την ομάδα Βαλένθια απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+7'

Ένας παίκτης από την ομάδα Εσπανιόλ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά.

90+6'

Ο Alvaro Fernandez έκανε μία κακή εκτέλεση που οδήγησε σε γκολ του αντιπάλου.

90+6'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Μία τέλεια λόμπα από τον Eray Coemert της ομάδας Βαλένθια χρησιμοποιώντας το δεξί πόδι. Υπέροχο γκολ!

90+6'

Ο Sergi Gomez από την ομάδα Εσπανιόλ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+5'

Ένας παίκτης από την ομάδα Βαλένθια στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά.

90+5'

Ο Brian Olivan απομακρύνει τη μπάλα

90+5'

90+5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jose Gaya από την ομάδα Βαλένθια ανατρέπει τον Nico Ribaudo

90+4'

Καλή ενέργεια από τον Nico Gonzalez ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

90+3'

90+3'

90+3'

Ο Brian Olivan από την ομάδα Εσπανιόλ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+3'

Η ομάδα Βαλένθια κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+3'

90+2'
Κόκκινη κάρτα

Είναι εκτός! Ο διαιτητής δείχνει κόκκινη κάρτα στον Martin Braithwaite για αντιαθλητικό χτύπημα

90+2'
VAR

Αφού συμβουλεύτηκε το VAR ο διαιτητής αποφασίζει να δείξει κάρτα στον Martin Braithwaite της Εσπανιόλ.

90+1'

VAR - ΠΙΘΑΝΗ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανή κόκκινη κάρτα.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 7'

90'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 21%, Βαλένθια: 79%.

89'

Ο Joselu κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Hugo Duro.

89'

Ο Nico Gonzalez τιμωρείται για σπρώξιμο στον Keidi Bare

88'

Ο Eray Coemert από την ομάδα Βαλένθια φαίνεται να έκανε φάουλ στον Joselu, αλλά ο διαιτητής λέει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

88'

87'

87'

Ο Sergi Darder δίνει τη θέση του στον Wassim Keddari

87'

Ο Vinicius de Souza Costa δίνει τη θέση του στον Pol Lozano

86'

Ο Vinicius de Souza Costa είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

86'

85'

Είναι εκτός! Ο διαιτητής δείχνει κόκκινη κάρτα στον Marcos de Sousa για αντιαθλητικό χτύπημα

85'

Ο Marcos de Sousa τιμωρείται για σπρώξιμο στον Leandro Cabrera

85'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 40%, Βαλένθια: 60%.

84'

Ο Ilaix Moriba δίνει τη θέση του στον Hugo Duro

83'

Ο Martin Braithwaite έδωσε την ασίστ για το γκολ.

83'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Sergi Darder της ομάδας Εσπανιόλ νικάει τον τερματοφύλακα έξω από την περιοχή με το δεξί πόδι!

83'

Η ομάδα Εσπανιόλ εκδηλώνει επίθεση

82'

Ο Eray Coemert σταματά επιτυχώς το σουτ

82'

Το σουτ του Martin Braithwaite μπλοκάρεται

82'

82'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Thierry Correia για την ομάδα Βαλένθια. Ο Nico Ribaudo σταματάει την φάση.

80'

80'

Ο Keidi Bare από την ομάδα Εσπανιόλ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Marcos de Sousa

80'

Ο Giorgi Mamardashvili από την ομάδα Βαλένθια απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

79'

78'

78'

Ο Marcos de Sousa από την ομάδα Βαλένθια είχε προσπάθεια εκτός στόχου

78'

78'

78'

76'

Κίτρινη κάρτα για τον Brian Olivan

76'

Ο Brian Olivan από την ομάδα Εσπανιόλ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Justin Kluivert

76'

Η ομάδα Εσπανιόλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

75'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 39%, Βαλένθια: 61%.

75'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Hugo Guillamon από την ομάδα Βαλένθια ανατρέπει τον Nico Ribaudo

75'

75'

74'

Ο Fernando Calero είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Nico Ribaudo

74'

Ο Gabriel Paulista δίνει τη θέση του στον Eray Coemert

73'

Ο Edinson Cavani δίνει τη θέση του στον Marcos de Sousa

73'

Ο Andre Almeida δίνει τη θέση του στον Nico Gonzalez

73'

72'

72'

Ο Mouctar Diakhaby απομακρύνει τη μπάλα

71'

Η ομάδα Εσπανιόλ έχει την κατοχή της μπάλας

71'

Ο Gabriel Paulista κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Sergi Darder.

71'

Ο Keidi Bare κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Hugo Guillamon.

70'

70'

Ελεύθερο για την ομάδα Βαλένθια

70'

Ο Martin Braithwaite από την ομάδα Εσπανιόλ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

70'

Ο Edinson Cavani σταματά επιτυχώς το σουτ

70'

Ο Leandro Cabrera της ομάδας Εσπανιόλ παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

70'

Ο Leandro Cabrera κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Gabriel Paulista.

70'

Ο Sergi Darder από την ομάδα Εσπανιόλ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

69'

Ο Thierry Correia απομακρύνει τη μπάλα

69'

68'

Ο Joselu από την ομάδα Εσπανιόλ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

68'

67'

Ο Martin Braithwaite τιμωρείται για σπρώξιμο στον Gabriel Paulista

67'

66'

Ο Edinson Cavani επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

66'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Aleix Vidal από την ομάδα Εσπανιόλ ανατρέπει τον Jose Gaya

65'

65'

Η ομάδα Βαλένθια κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

64'

64'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Justin Kluivert από την ομάδα Βαλένθια ανατρέπει τον Brian Olivan

63'

63'

ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΔΟΚΑΡΙ! Το σουτ από τον Sergi Darder τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι!

63'

Καλή ενέργεια από τον Martin Braithwaite ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

63'

Το αμυντικό λάθος του Gabriel Paulista μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

63'

Η ομάδα Εσπανιόλ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

62'

Ο Edu Exposito δίνει τη θέση του στον Keidi Bare

62'

Ο Edinson Cavani από την ομάδα Βαλένθια είναι σε θέση οφσάιντ

61'

60'

60'

60'

Ο Alvaro Fernandez κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

59'

Ο Jose Gaya από την ομάδα Βαλένθια εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

59'

Ο Sergi Gomez απομακρύνει τη μπάλα

59'

58'

Κίτρινη κάρτα για τον Sergi Darder

58'

Ο Sergi Darder από την ομάδα Εσπανιόλ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Justin Kluivert

58'

58'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

57'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

56'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Joselu στέλνει με το δεξί πόδι τη μπάλα στα δίχτυα!

56'

Ο Gabriel Paulista από την ομάδα Βαλένθια απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

56'

55'

55'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 37%, Βαλένθια: 63%.

55'

53'

Ο Jose Gaya έδωσε την ασίστ για το γκολ.

53'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Gabriel Paulista της ομάδας Βαλένθια σκοράρει με κεφαλιά

53'

Ο Gabriel Paulista κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Vinicius de Souza Costa.

53'

Ο Jose Gaya από την ομάδα Βαλένθια εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

53'

53'

Ο Fernando Calero απομακρύνει τη μπάλα

52'

52'

Ο Brian Olivan από την ομάδα Εσπανιόλ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

50'

50'

50'

Ο Jose Gaya κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

50'

Η ομάδα Βαλένθια κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

50'

50'

49'

49'

Ο Martin Braithwaite από την ομάδα Εσπανιόλ είναι σε θέση οφσάιντ

49'

Ο Edinson Cavani από την ομάδα Βαλένθια απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

49'

Ο Sergi Darder από την ομάδα Εσπανιόλ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

48'

47'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

47'

Ο Thierry Correia σταματά επιτυχώς το σουτ

46'

46'

46'

Ο Javier Puado δίνει τη θέση του στον Aleix Vidal

46'

Ο Samuel Castillejo δίνει τη θέση του στον Justin Kluivert

46'

45+2'

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

45'

Φράγμα από τον Fernando Calero, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Ilaix Moriba. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

44'

Ο Sergi Darder τιμωρείται για σπρώξιμο στον Hugo Guillamon

43'

Ο Thierry Correia κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

43'

43'

Ο Leandro Cabrera από την ομάδα Εσπανιόλ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

43'

Ο Sergi Gomez σταματά επιτυχώς το σουτ

43'

Το σουτ του Edinson Cavani μπλοκάρεται

43'

43'

42'

Ο Vinicius de Souza Costa απομακρύνει τη μπάλα

42'

Ο Javier Puado τιμωρείται για σπρώξιμο στον Ilaix Moriba

41'

41'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Gabriel Paulista από την ομάδα Βαλένθια αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

41'

41'

Ο Vinicius de Souza Costa τιμωρείται για σπρώξιμο στον Samuel Dias Lino

40'

40'

40'

Η ομάδα Εσπανιόλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

39'

Ο Thierry Correia τιμωρείται για σπρώξιμο στον Javier Puado

39'

39'

Η σέντρα από τον Andre Almeida από την ομάδα Βαλένθια βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

38'

Ο Vinicius de Souza Costa τιμωρείται για σπρώξιμο στον Ilaix Moriba

38'

Η ομάδα Εσπανιόλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

37'

36'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Martin Braithwaite από την ομάδα Εσπανιόλ ανατρέπει τον Samuel Castillejo

36'

36'

35'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 42%, Βαλένθια: 58%.

35'

35'

Ο Ilaix Moriba κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Fernando Calero.

34'

Ο Andre Almeida από την ομάδα Βαλένθια το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Sergi Darder

34'

34'

Ο Giorgi Mamardashvili κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

32'

Φράγμα από τον Mouctar Diakhaby, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Joselu. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

31'

31'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Martin Braithwaite από την ομάδα Εσπανιόλ ανατρέπει τον Thierry Correia

31'

31'

31'

30'

30'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 44%, Βαλένθια: 56%.

30'

29'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Hugo Guillamon από την ομάδα Βαλένθια ανατρέπει τον Vinicius de Souza Costa

29'

27'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ilaix Moriba από την ομάδα Βαλένθια ανατρέπει τον Vinicius de Souza Costa

27'

26'

26'

26'

25'

Η ομάδα Εσπανιόλ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

25'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 47%, Βαλένθια: 53%.

24'

24'

Ο Samuel Dias Lino από την ομάδα Βαλένθια στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Τόσο κοντά!

24'

23'

22'

22'

22'

22'

22'

21'

Ο Sergi Darder από την ομάδα Εσπανιόλ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

21'

21'

Η ομάδα Εσπανιόλ ξεκινάει αντεπίθεση

21'

Ο Joselu από την ομάδα Εσπανιόλ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

21'

Ο Andre Almeida από την ομάδα Βαλένθια εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

20'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 58%, Βαλένθια: 42%.

20'

Ο Leandro Cabrera απομακρύνει τη μπάλα

20'

20'

19'

18'

17'

17'

17'

17'

16'

16'

15'

15'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 63%, Βαλένθια: 37%.

14'

Ο Edinson Cavani τιμωρείται για σπρώξιμο στον Sergi Gomez

14'

14'

Ο Edinson Cavani από την ομάδα Βαλένθια είχε προσπάθεια εκτός στόχου

14'

13'

Η ομάδα Βαλένθια ξεκινάει αντεπίθεση

13'

12'

11'

11'

Ο Sergi Darder κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

11'

11'

Καλή ενέργεια από τον Samuel Dias Lino ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

10'

Η ομάδα Βαλένθια έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

10'

Ο Mouctar Diakhaby από την ομάδα Βαλένθια απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

10'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 78%, Βαλένθια: 22%.

10'

10'

Ο Jose Gaya τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

10'

9'

9'

9'

9'

Ο Mouctar Diakhaby κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

8'

7'

7'

Ο Edu Exposito κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Jose Gaya.

7'

7'

Ο Jose Gaya απομακρύνει τη μπάλα

6'

Η σέντρα από τον Sergi Darder από την ομάδα Εσπανιόλ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

6'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Hugo Guillamon από την ομάδα Βαλένθια ανατρέπει τον Javier Puado

5'

Κατοχή: Εσπανιόλ: 76%, Βαλένθια: 24%.

5'

Καλή ενέργεια από τον Javier Puado ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

5'

4'

3'

3'

2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Vinicius de Souza Costa από την ομάδα Εσπανιόλ ανατρέπει τον Samuel Dias Lino

1'

1'

Ο Fernando Calero κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Samuel Dias Lino.

1'

Ο Joselu κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Mouctar Diakhaby.

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

Ο αγωνιστικός χώρος είναι σε φανταστική κατάσταση σήμερα και οι παίκτες απολαμβάνουν την επιφάνεια.

1'

Η ομάδα Εσπανιόλ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Πριν ξεκινήσουμε, οι παίκτες και οι θεατές κρατούν ενός λεπτού σιγή.

0'

Καλησπέρα σας από το RCDE Stadium, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Δύο σερί ήττες η Εσπανιόλ

Η Εσπανιόλ μετράει δύο διαδοχικές ήττες και υποδέχεται την Βαλένθια που παίζει διαφορετικά μακριά από το Μεστάγια.

Σημείωσε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της, αφού έχασε στο Σαν Σεμπαστιάν από τη Σοσιεδάδ με 2-1, χάρη σε δικά της τραγικά λάθη στην άμυνα. Ο τερματοφύλακας Φερνάντεθ στο 17' έδωσε δώρο το πρώτο γκολ στον Σόρλοθ και παρότι δύο λεπτά αργότερα η Εσπανιόλ ισοφάρισε με τον Εσπόζιτο δεν είχε συνέχεια. Στο 29' ο Μπράις Μέντεθ εκμεταλλεύτηκε άλλο ένα λάθος και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στην επανάληψη, η Εσπανιόλ πίεσε αλλά δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα για δεύτερη φορά με τους Βάσκους να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις για να πετύχουν και τρίτο τέρμα.

Η Εσπανιόλ δεν έχει εκμεταλλευτεί καθόλου την έδρα της φέτος, όπου μετράει τρεις ήττες σε ισάριθμους αγώνες και θέλει να το πράξει κόντρα στη Βαγιαδολίδ.

«Δεν μπορούμε να δώσουμε τόσα πολλά στην LaLiga ή να χαρίσουμε πράγματα. Είμαστε μια ομάδα για όλα, τα καλά, τα κακά και τα κανονικά. Ο προπονητής τους, που είμαι εγώ, είμαι στην πρώτη γραμμή της ήττας και των στιγμών δυσκολίας. Έχουμε προσπαθήσει και γνωρίζουμε τέτοιου είδους λάθη. Είναι αλήθεια ότι όλοι έχουμε αυτή την απογοήτευση και τις συνθήκες σε όλο το παιχνίδι. Αλλά πρέπει να συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε, να μην χάσουμε την αυτοπεποίθησή μας επειδή δεν μπορούμε να μπούμε σε έναν φαύλο κύκλο. Χρειαζόμαστε την καλύτερη εκδοχή του καθενός. », είπε ο κόουτς Ντιέγκο Μαρτίνεθ.

Αγωνιστικά Νέα: Δεν είναι διαθέσιμοι ο εξτρέμ Λάθο (1/0), ο μπακ Ρουμπέν Σάντσεθ (4/0) και ο μπακ Όσκαρ Χιλ (5/0).Στο Μεστάγια δείχνει διαφορετική δυναμική, αφού φιλοξένησε την Θέλτα και την νίκησε με 3-0, πετυχαίνοντας την τρίτη της νίκη σε τέσσερα ματς εντός έδρας με τον Καβάνι να κάνει ντεμπούτο. Η ομάδα του Βίγκο μπήκε πιο δυνατά στο ματς, αλλά η Βαλένθια είχε δοκάρι με τον Ντιακαμπί στο 24' και άνοιξε το σκορ στο 37΄ με τον Καστιγιέχο. Η Θέλτα έμεινε με δέκα παίκτες στο 59’ λόγω αποβολής του Τσέρβι με απευθείας κόκκινη, αλλά έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 71΄ με τον Μαμαρντασβίλι να διώχνει εντυπωσιακά κεφαλιά του Λάρσεν.

Η Βαλένθια κλείδωσε το τρίποντο στο 82' με δυνατό σουτ του Μάρκος Αντρέ και το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αντρέ Αλμέιντα. Πάντως, οι νυχτερίδες θα πρέπει να δείξουν το ίδιο πάθος και πρόσωπο όταν παίζουν μακριά από την έδρα τους.

«Δεν ήταν μόνο ο Ντιακαμπί που σταμάτησε τον Άσπας, ήταν όλη η ομάδα. Χρειάστηκε να τρέξουμε πολύ. Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, τα πρώτα 25 λεπτά η Θέλτα πίεσε πολύ καλά και μας έλειψαν πολλές πάσες, ήταν μια πολύ επικίνδυνη ομάδα. Δίνω μεγάλη σημασία στο Μεστάγια, είναι βασικός παράγοντας για εμάς. Στα δύσκολα είναι μαζί μας. Έχουμε παίξει μόνο δύο παιχνίδια εκτός έδρας και τώρα πρέπει να κερδίσουμε όταν παίζουμε εκτός. Όταν παίζουμε στο Μεστάγια πάμε καλά, αλλά πρέπει να βελτιωθούμε όταν φεύγουμε μακριά», δηλώνει ο Γκατούζο.

Αγωνιστικά Νέα: Θα λείψει καιρό ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Ντομενέκ, ενώ αμφίβολος δίνεται ο χαφ Μούσα (5/0).

Γιώργος Βροντάκης Αθλητικογράφος

Η Εσπανιόλ σημείωσε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της, χάρη σε δικά της τραγικά λάθη στην άμυνα και θέλει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα φιλοξενώντας τη Βαλένθια, η οποία μακριά από το Μεστάγια χάνει μέρος της δυναμικής της. Οι δύο ομάδες θα παλέψουν για το τρίποντο και δεν αναμένεται να κλειστούν πίσω. Δεν θα μπλέξουμε με σημείο και θα ποντάρουμε στο Over.

• Η ομάδα Εσπανιόλ δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.45 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Εσπανιόλ έχασε στους τελευταίους 4 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 2 με απόδοση 2.57 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Βαλένθια έχασε στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1 με απόδοση 2.72 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Βαλένθια έχανε στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.1 με απόδοση 3.40 στον ΟΠΑΠ

ΙΣΠΑΝΙΑ: Λα Λίγκα