3/4/2023 22:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 1903
1 - 1
Τελείωσε
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 393 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Έβερτον - Τότεναμ στις 3/2/2024

• Θεατές: 39294
90+7'

90+7'

39294 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+7'

Κατοχή: Έβερτον: 40%, Τότεναμ: 60%.

90+7'

Ο Ellis Simms από την ομάδα Έβερτον απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+7'

Ο Ivan Perisic από την ομάδα Τότεναμ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

90+6'

Ο James Tarkowski σταματά επιτυχώς το σουτ

90+6'

Το σουτ του Dejan Kulusevski μπλοκάρεται

90+6'

Η ομάδα Τότεναμ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90+5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Cristian Romero από την ομάδα Τότεναμ ανατρέπει τον James Tarkowski

90+5'

90+4'

Ο Eric Dier σταματά επιτυχώς το σουτ

90+4'

Το σουτ του James Tarkowski μπλοκάρεται

90+4'

Ο James Tarkowski κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Davinson Sanchez.

90+4'

Η σέντρα από τον Dwight McNeil από την ομάδα Έβερτον βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

90+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Cristian Romero από την ομάδα Τότεναμ ανατρέπει τον Dwight McNeil

90+2'

90+2'

Ελεύθερο για την ομάδα Έβερτον

90+2'

Ο Ivan Perisic από την ομάδα Τότεναμ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90+2'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 6'

90'

Ο Ben Godfrey έδωσε την ασίστ για το γκολ.

90'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Michael Keane της ομάδας Έβερτον νικάει τον τερματοφύλακα έξω από την περιοχή με το δεξί πόδι!

90'

Κατοχή: Έβερτον: 39%, Τότεναμ: 61%.

88'
Κόκκινη κάρτα

ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ! Ο Lucas Moura βλέπει κόκκινη κάρτα! Έντονες διαμαρτυρίες από τους συμπαίκτες του!

88'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Lucas Moura υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Michael Keane

88'

Η ομάδα Έβερτον εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

87'

Ο Lucas Moura κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Michael Keane.

87'

Ελεύθερο για την ομάδα Τότεναμ

86'

Κατοχή: Έβερτον: 38%, Τότεναμ: 62%.

86'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Davinson Sanchez από την ομάδα Τότεναμ ανατρέπει τον James Garner

85'

Ο Pierre-Emile Hoejbjerg από την ομάδα Τότεναμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

85'

84'

84'

Ο Idrissa Gana Gueye δίνει τη θέση του στον James Garner

83'

Ο Amadou Onana δίνει τη θέση του στον Tom Davies

83'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Idrissa Gana Gueye από την ομάδα Έβερτον ανατρέπει τον Oliver Skipp

83'

Ο Hugo Lloris κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

82'

Η ομάδα Τότεναμ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

82'

Ο Heung-Min Son δίνει τη θέση του στον Lucas Moura

80'

Το σουτ του Vitalii Mykolenko μπλοκάρεται

80'

Κατοχή: Έβερτον: 37%, Τότεναμ: 63%.

79'

Κίτρινη κάρτα για τον Cristian Romero

79'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Cristian Romero από την ομάδα Τότεναμ ανατρέπει τον Amadou Onana

77'

Η ομάδα Έβερτον εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

77'

Ο Seamus Coleman δίνει τη θέση του στον Vitalii Mykolenko

77'

Ο Clement Lenglet δίνει τη θέση του στον Davinson Sanchez

77'

Ο Demarai Gray δίνει τη θέση του στον Ellis Simms

76'

Ο Michael Keane κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Hugo Lloris μπλοκάρει εύκολα

76'

Ο Dwight McNeil από την ομάδα Έβερτον εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

75'

Καλή ενέργεια από τον Idrissa Gana Gueye ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

75'

Ο Demarai Gray τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

75'

Κατοχή: Έβερτον: 35%, Τότεναμ: 65%.

75'

74'

Ο Pedro Porro από την ομάδα Τότεναμ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

74'

Η σέντρα από τον Heung-Min Son από την ομάδα Τότεναμ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

73'

Καλή ενέργεια από τον Demarai Gray ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

73'

Ο James Tarkowski κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

72'

72'

Ο Cristian Romero από την ομάδα Τότεναμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

71'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Clement Lenglet από την ομάδα Τότεναμ ανατρέπει τον Idrissa Gana Gueye

70'

70'

70'

68'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Harry Kane της ομάδας Τότεναμ ευστοχεί στο πέναλτι με το δεξί πόδι! Ο Jordan Pickford επέλεξε τη λάθος γωνία.

67'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Michael Keane από την ομάδα Έβερτον υποπίπτει σε πέναλτι καθώς ανέτρεψε τον Cristian Romero.

66'

Ο Ivan Perisic κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Seamus Coleman.

66'

Η σέντρα από τον Oliver Skipp από την ομάδα Τότεναμ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

66'

Ο Michael Keane από την ομάδα Έβερτον απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

65'

65'

64'

64'

Ο διαιτητής επιστρέφει για να δείξει στον Clement Lenglet από την Τότεναμ κίτρινη κάρτα για προηγούμενο φάουλ.

64'

Ο Alex Iwobi πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

64'

Η σέντρα από τον Pedro Porro από την ομάδα Τότεναμ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

61'

Ο James Tarkowski από την ομάδα Έβερτον κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Ivan Perisic

61'

Ο Ivan Perisic κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον James Tarkowski.

60'

Μετά από βίαιο μαρκάρισμα, ο Harry Kane δικαίως σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

60'

58'

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! Μετά από βίαιη συμπεριφορά, ο Abdoulaye Doucoure αποβάλλεται από τον διαιτητή

58'

Το παιχνίδι σταμάτησε. Οι παίκτες σπρώχνουν και φωνάζουν ο ένας στον άλλο, ο διαιτητής πρέπει να αναλάβει δράση.

58'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Harry Kane από την ομάδα Τότεναμ ανατρέπει τον Demarai Gray

58'

Ο Seamus Coleman απομακρύνει τη μπάλα

58'

Η ομάδα Τότεναμ ξεκινάει αντεπίθεση

57'

Ο Eric Dier από την ομάδα Τότεναμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

57'

Ο Dwight McNeil από την ομάδα Έβερτον εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

56'

Ο Amadou Onana από την ομάδα Έβερτον κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Pedro Porro

55'

Ο Clement Lenglet από την ομάδα Τότεναμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

55'

Κατοχή: Έβερτον: 34%, Τότεναμ: 66%.

54'

52'

Ο Amadou Onana σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Hugo Lloris ελέγχει την φάση

52'

52'

Η σέντρα από τον Alex Iwobi από την ομάδα Έβερτον βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

52'

51'

Ο Demarai Gray κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Cristian Romero.

51'

51'

Ο Pedro Porro πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

50'

Ο Ben Godfrey από την ομάδα Έβερτον απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

50'

50'

50'

Ο Dwight McNeil από την ομάδα Έβερτον απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

49'

49'

48'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Abdoulaye Doucoure από την ομάδα Έβερτον ανατρέπει τον Pierre-Emile Hoejbjerg

47'

47'

Ο Idrissa Gana Gueye από την ομάδα Έβερτον είχε προσπάθεια εκτός στόχου

47'

Ο Amadou Onana κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

47'

46'

46'

45+4'

45+4'

45+3'

45+2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Michael Keane από την ομάδα Έβερτον ανατρέπει τον Harry Kane

45+2'

Ο Cristian Romero τιμωρείται για σπρώξιμο στον Michael Keane

45+2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Clement Lenglet από την ομάδα Τότεναμ ανατρέπει τον Demarai Gray

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

45'

45'

Κατοχή: Έβερτον: 36%, Τότεναμ: 64%.

44'

Ο James Tarkowski τιμωρείται για σπρώξιμο στον Harry Kane

43'

Ο Heung-Min Son από την ομάδα Τότεναμ είναι σε θέση οφσάιντ

43'

Ο Dejan Kulusevski τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

42'

42'

42'

Ο James Tarkowski κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Cristian Romero.

42'

Η σέντρα από τον Jordan Pickford από την ομάδα Έβερτον βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

41'

41'

41'

40'

39'

Ο James Tarkowski είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

39'

38'

37'

37'

Ο Michael Keane απομακρύνει τη μπάλα

36'

36'

Ο Seamus Coleman από την ομάδα Έβερτον απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

36'

36'

Ο Cristian Romero κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

36'

34'

Ο Harry Kane από την ομάδα Τότεναμ είναι σε θέση οφσάιντ

33'

32'

31'

31'

31'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Abdoulaye Doucoure από την ομάδα Έβερτον αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

31'

31'

30'

30'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Cristian Romero από την ομάδα Τότεναμ ανατρέπει τον Demarai Gray

29'

Ο Michael Keane τιμωρείται για σπρώξιμο στον Heung-Min Son

29'

Ο Pedro Porro από την ομάδα Τότεναμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

28'

27'

27'

26'

Διακοπή για νερό. Υπάρχει αρκετή ζέστη σήμερα και το παιχνίδι σταμάτησε ώστε οι παίκτες να δροσιστούν

26'

Ο Ivan Perisic τιμωρείται για σπρώξιμο στον Seamus Coleman

25'

25'

Ο Hugo Lloris από την ομάδα Τότεναμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

25'

Ο Seamus Coleman από την ομάδα Έβερτον εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

24'

24'

Το σουτ του Ben Godfrey μπλοκάρεται

23'

23'

23'

23'

23'

Η σέντρα από τον Demarai Gray από την ομάδα Έβερτον βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

22'

Ο Oliver Skipp από την ομάδα Τότεναμ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Demarai Gray

21'

21'

21'

20'

20'

Κατοχή: Έβερτον: 33%, Τότεναμ: 67%.

19'

Ο Abdoulaye Doucoure από την ομάδα Έβερτον είναι σε θέση οφσάιντ

18'

17'

Το σουτ του Amadou Onana μπλοκάρεται

17'

Ο Eric Dier απομακρύνει τη μπάλα

17'

Ο Alex Iwobi τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

17'

Ο Michael Keane κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Heung-Min Son.

16'

16'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Harry Kane από την ομάδα Τότεναμ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

16'

Η σέντρα από τον Ivan Perisic από την ομάδα Τότεναμ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

15'

15'

Ο Pierre-Emile Hoejbjerg κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

14'

13'

Ο Ben Godfrey τιμωρείται για σπρώξιμο στον Dejan Kulusevski

12'

Η ομάδα Τότεναμ έχει την κατοχή της μπάλας

11'

11'

Ο Michael Keane από την ομάδα Έβερτον είχε προσπάθεια εκτός στόχου

11'

10'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ivan Perisic από την ομάδα Τότεναμ ανατρέπει τον Demarai Gray

10'

Κατοχή: Έβερτον: 51%, Τότεναμ: 49%.

9'

Ο Michael Keane σταματά επιτυχώς το σουτ

9'

Το σουτ του Harry Kane μπλοκάρεται

9'

8'

Ο Heung-Min Son κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

8'

7'

7'

Ο Ivan Perisic πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

7'

6'

6'

Ο Alex Iwobi από την ομάδα Έβερτον απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

6'

5'

5'

5'

Ο Jordan Pickford απομακρύνει τη μπάλα

5'

Η σέντρα από τον Eric Dier από την ομάδα Τότεναμ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

5'

Κατοχή: Έβερτον: 50%, Τότεναμ: 50%.

5'

4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dejan Kulusevski από την ομάδα Τότεναμ ανατρέπει τον Amadou Onana

3'

3'

3'

Ο Demarai Gray από την ομάδα Έβερτον είχε προσπάθεια εκτός στόχου

2'

2'

1'

Ο Ben Godfrey από την ομάδα Έβερτον κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Dejan Kulusevski

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

1'

Η ομάδα Τότεναμ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Goodison Park, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Με υπηρεσιακό η Τότεναμ μετά την απομάκρυνση Κόντε

Έβερτον και Τότεναμ αναμετρούνται στο «Γκούντισον Παρκ» με τις δύο ομάδες να έχουν ανάγκη τους βαθμούς στη μάχη για παραμονή και τετράδα αντίστοιχα.

* Η Τότεναμ είναι αήττητη στις εννέα τελευταίες επισκέψεις της στο «Γκούντισον Παρκ» (3-6-0). Μόνο μία νίκη έχει η Έβερτον στα 20 τελευταία ματς με την Τότεναμ στην Πρέμιερ Λιγκ (1-9-10).

Με γκολ στο 89’ απέσπασε «χρυσό» βαθμό στην έδρα της Τσέλσι (2-2). Αμύνθηκε αποτελεσματικά στο πρώτο μέρος και δεν αντιμετώπισε πρόβλημα αλλά δέχτηκε το γκολ με το… καλησπέρα στην επανάληψη (53’). Βρήκε τη λύση από στημένο, ισοφαρίζοντας στο 69’ με τον Ντουκουρέ, όμως δέχτηκε δεύτερο στο 76’ από πέναλτι. Κέρδισε μέτρα στη συνέχεια, πιέζοντας για την ισοφάριση και τη βρήκε στο 89’ με εξαιρετική ενέργεια του Σιμς, ο οποίος σκόραρε το πρώτο του γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ.

Πήγε με καλό κλίμα στη διακοπή τρέχοντας αήττητο τριών αγώνων (1-2-0) αλλά μετά και τα υπόλοιπο αποτελέσματα, βρίσκεται κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, υστερώντας στην ισοβαθμία με την 17η Λιντς. Μπροστά της έχει δύο άκρως απαιτητικά παιχνίδια με Τότεναμ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και θα επιχειρήσει για το καλύτερο δυνατό. Οι πέντε από τις έξι νίκες της φέτος έχουν έρθει στο «Γκούντισον Παρκ».

«Η νοοτροπία που δείξαμε με την Τσέλσι είναι καλό σημάδι ότι ωριμάζουμε. Βρεθήκαμε δύο φορές πίσω στο σκορ και καταφέραμε να σκοράρουμε ένα πολύ ωραίο γκολ και να πάρουμε το βαθμό», δήλωσε ο τεχνικός της Ντάις που κλήθηκε να σχολιάσει και τον κίνδυνο κυρώσεων. Και αυτό διότι την περασμένη εβδομάδα, τα «ζαχαρωτά» παραπέμφθηκαν σε μια ανεξάρτητη επιτροπή από την Πρέμιερ Λιγκ για φερόμενη παραβίαση των κανόνων του οικονομικού Fair Play.

Πριν μερικές μέρες ο σύλλογος ανακοίνωσε οικονομικές απώλειες για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά, αφού ανέφερε έλλειμμα 44,7 εκατ. λιρών τη σεζόν 2021-2022. Ο αριθμός ανεβάζει τις σωρευτικές απώλειες του συλλόγου τα τελευταία πέντε χρόνια σε περισσότερες από 430 εκατ. λίρες. «Τα πάντα καλύπτονται στην ανακοίνωση του συλλόγου. Αυτή τη στιγμή είμαστε συγκεντρωμένοι σε αυτό που συμβαίνει τώρα. Φυσικά υπάρχουν παρασκηνιακές απόψεις για το μέλλον, αλλά εργαζόμαστε για περισσότερους βαθμούς και για να μείνουμε στην Πρέμιερ Λιγκ», δήλωσε ο Άγγλος τεχνικός.

Αγωνιστικά Νέα: Χωρίς «φρέσκα» προβλήματα. Δεν αναμένεται να προλάβει ούτε το σημερινό ο βασικός φορ Κάλβερτ-Λιούιν (11/1), ενώ συνεχίζει μακροχρόνια εκτός ο εξτρέμ Τάουνσεντ (-).Αν και προηγήθηκε με 3-1 στην έδρα της ουραγού Σαουθάμπτον κατάφερε να ισοφαριστεί σε 3-3 στο 90+3’ και να πετάξει δύο πολύτιμους βαθμούς. Κυρίαρχη στο πρώτο μέρος και η πίεση της απέδωσε καρπούς στο 45+2’ με τον Πόρο. Ισοφαρίστηκε με το… καλησπέρα στο δεύτερο μέρος (46’) αλλά δεν πτοήθηκε και σκόραρε δις με Κέιν (65’) και Πέρισιτς (74’) δείχνοντας ότι «καθάρισε» το παιχνίδι. Κι όμως δέχτηκε το 3-2 στο 77’, έκτοτε οπισθοχώρησε και εν τέλει «λύγισε» στο 90+3’ από πέναλτι.

Ραγδαίες εξελίξεις στη διάρκεια της διακοπής, καθώς η διοίκηση αποφάσισε να λύσει τη συνεργασία της με τον Αντόνιο Κόντε. Καθήκοντα υπηρεσιακού ως το φινάλε της σεζόν έχει ο Κρίστιαν Στελίνι ενώ πρώτο φαβορί για να αναλάβει τα ηνία το καλοκαίρι είναι ο «πρώην» Μαουρίτσιο Ποκετίνο.

Την ίδια ώρα δημιουργείται χάος στο σχεδιασμό καθώς η FIFA αποφάσισε να επεκτείνει την τιμωρία του αθλητικού διευθυντή της Φάμπιο Παρατίτσι και να της δώσει παγκόσμια ισχύ.

Στη συνέντευξη Τύπου ο Στελίνι ρωτήθηκε αν ο σύλλογος βιώνει κρίση, με τον ίδιο να σχολιάζει: «Όχι, όχι σύλλογος δεν είναι σε κρίση, απολύτως όχι, γιατί όλοι παίρνουν την απόφαση για το καλύτερο. Όταν παίρνεις την απόφαση για το καλύτερο, δεν είσαι σε κρίση». Όσον αφορά την ευκαιρία που του δίνεται να προπονήσει την Τότεναμ, τόνισε: «Δεν υπάρχει θέμα ματαιοδοξίας. Το επόμενο βήμα είναι να δουλέψω σκληρά για τα επόμενα 10 παιχνίδια. Δεν πρέπει να αλλάξει τίποτα στο μυαλό μου. Είμαι εδώ για να βοηθήσω αυτόν τον σύλλογο».

Τα «σπιρούνια», που διεκδικούν την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ, έχουν ρεκόρ 3-1-2 στα έξι τελευταία και έχουν υποχωρήσει στην 5η θέση και στο -1 από Νιούκαστλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με ματς περισσότερο. Παράλληλα απέχουν 6 βαθμούς από την 6η Μπράιτον με δύο ματς περισσότερα και αντιμετωπίζουν τους «γλάρους» το ερχόμενο Σάββατο (8/4). Εκτός έδρας αγνοεί τη νίκη στα πέντε τελευταία σ’ όλες τις διοργανώσεις (0-1-4).

Αγωνιστικά Νέα: Επιστρέφει μετά από εννέα παιχνίδια ο βασικός γκολκίπερ και αρχηγός Γιορίς (21/0), ενώ ξεπέρασε τις ενοχλήσεις και ο έμπειρος χαφ Πέρισιτς (25/1). Από την άλλη νοκ-άουτ έχει τεθεί ο επιθετικός Ριτσάρλισον (19/0) ενώ παραμένουν εκτός οι μπακ Έμερσον (21/2), Ντέιβις (25/2), οι μέσοι Μπεντανκούρ (18/5), Μπισούμα (20/0) και ο μπακ-χαφ Σεσενιόν (17/2).

Κώστας Καραγιαννόπουλος Αθλητικογράφος

Αρκετά αμφίρροπο παιχνίδι που το κάνει ακόμα περισσότερο η αποχώρηση του Αντόνιο Κόντε από την Τότεναμ. Είναι άγνωστο πως θα αντιδράσουν οι παίκτες της Τότεναμ μετά την αποχώρηση του Ιταλού ενώ εκτός έδρας βγάζουν χαρακτηριστική δυσκολία στα τελευταία παιχνίδια τους (0-1-4). Σε καλό μομέντουμ η Έβερτον που τρέχει αήττητο τριών αγώνων με σπουδαία αποτελέσματα και είναι πάντα αρκετά υπολογίσιμο μέγεθος στην «καυτή» έδρα της. Και οι δύο ομάδες έχουν ανάγκη τους βαθμούς και περιμένουμε πραγματική μάχη. Αν έπρεπε να επιλέγαμε αναγκαστικά σημείο θα στρεφόμασταν αριστερά λόγω αξίας αλλά πρόκειται για ματς που μπορεί να καταλήξει παντού. Εναλλακτική μπορεί να αποτελέσει το 2-3 γκολ που καλύπτει πολλά ενδεχόμενα.

• Η ομάδα Τότεναμ έχασε στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1 με απόδοση 3.70 στον ΟΠΑΠ

ΑΓΓΛΙΑ: Πρέμιερ Λιγκ