Σέριε Α: Ήττα-σοκ για Νάπολι, ούτε τώρα η Μίλαν!

23/11/2013 23:57
Λίγες μέρες πριν τη κρίσιμη αναμέτρηση με τη Ντόρτμουντ, η Νάπολι γνώρισε ήττα σοκ με 1-0 από τη Πάρμα μέσα στο «Σαν Πάολο» και έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη για τον τίτλο. Πέμπτο ματς χωρίς νίκη για τη Μίλαν, που ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Τζένοα στο Μιλάνο, παρότι έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα για 55 λεπτά.

Μετά την ήττα της με 3-0 από τη Γιουβέντους, η Νάπολι γνώρισε νέα απώλεια καθώς ηττήθηκε με 1-0 από τη Πάρμα μέσα στο «Σαν Πάολο» και κινδυνεύει να βρεθεί 7 βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Οι «παρτενοπέι» δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα καθώς δυσκολευόντουσαν να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες απέναντι στη Πάρμα, η οποία στις αρχές του δεύτερου μέρους έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν ο Φελίπε από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ωστόσο στο 81’ ο Κασάνο «πάγωσε» τις εξέδρες του «Σαν Πάολο» καθώς με προσωπική ενέργεια, νίκησε τον Ρέινα, δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Στα υπόλοιπα λεπτά η Νάπολι προσπάθησε να απαντήσει, «αγγίζοντας» την ισοφάριση στο 89’ με τον Μέρτενς να σημαδεύει το δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Έτσι, το τελικό 1-0 έμεινε ως το φινάλε με αποτέλεσμα η Νάπολι να παραμείνει στους 28 βαθμούς λίγες μέρες πριν τη κρίσιμη αναμέτρηση με τη Ντόρτμουντ στο Βεστφάλεν.

Ούτε τώρα η Μίλαν!

Ούτε τώρα κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες η Μίλαν η οποία παρότι έπαιζε για 55 λεπτά με αριθμητικό πλεονέκτημα, ήρθε ισόπαλη 1-1 στο Μιλάνο κόντρα στη Τζένοα και παρέμεινε μακριά από τα θετικά αποτελέσματα για 5ο συνεχόμενο παιχνίδι στη Σέριε Α!

Οι «ροσονέρι» ξεκίνησαν εξαιρετικά καθώς κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα μόλις στο 4ο λεπτό με τον Κακά. Ωστόσο στο 9ο λεπτό ο Τζιλαρντίνο πλήγωσε την πρώην ομάδα του ισοφαρίζοντας σε 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στο 36’ οι ισορροπίες του παιχνιδιού άλλαξαν καθώς οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μανφρεντίνι για μαρκάρισμα στον Μπαλοτέλι εντός περιοχής.

Ωστόσο ο Ιταλός επιθετικός που κέρδισε το πέναλτι, αστόχησε από την άσπρη βούλα (συγκεκριμένα απόκρουσε ο Περίν), σπαταλώντας μεγάλη ευκαιρία για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στους «ροσονέρι».

Στη συνέχεια το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μονόλογο, καθώς η Μίλαν πίεσε ασφυχτικά τους Γενοβέζους ώστε να πετύχει ένα δεύτερο γκολ, ωστόσο παρά τις πολλές ευκαιρίες δεν κατάφερε να σκοράρει, με αποτέλεσμα το 1-1 να μείνει ως το φινάλε.

Βασικός ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Γιάννης Φετφατζίδης ωστόσο η αποβολή του Μανφρεντίνι ανάγκασε τον Γκασερπίνι να τον αντικαταστήσει στο ημίχρονο με τον Μαρκέσε.

Αφεντικό της πόλης η Κίεβο

Στο 3ο παιχνίδι της ημέρας, η ουραγός Κίεβο έκανε την έκπληξη παίρνοντας τη νίκη με 1-0 κόντρα στη Βερόνα στο μεγάλο ντέρμπι της πόλης χάρη στο γκολ του Λαζάρεβιτς στις καθυστερήσεις.

Η επιστροφή του Εουτζένιο Κορίνι στον πάγκο της Κίεβο συνδυάστηκε με νίκη για την ομάδα της Βερόνας!

Και τη νίκη, καθώς ο Λαζάρεβιτς με γκολ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων επέτρεψε στην Κίεβο να φύγει με το «τρίποντο» από την έδρα της Βερόνα (κοινή με της Κίεβο), διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 στο ντέρμπι της πόλης που αναβίωσε μετά από 11 ολόκληρα χρόνια.