Οι υποψήφιοι για τη «Χρυσή Μπάλα»

Οι υποψήφιοι για τη «Χρυσή Μπάλα»



Ανακοινώθηκαν από το «France Football» οι 30 υποψήφιοι ποδοσφαιριστές για το βραβείο της «Χρυσής Μπάλας». Στις 13 Δεκεμβρίου θα γίνει γνωστός ο νικητής.

Έγιναν γνωστά τα 30 υποψήφια ονόματα για το βραβείο του κορυφαίου ποδοσφαιριστή του 2016. Να σημειωθεί ότι από φέτος η συνεργασία FIFA-France Football έλαβε τέλος και η «Χρυσή Μπάλα» επέστρεψε υπό την αιγίδα του γαλλικού περιοδικού.

Από τους 30 ποδοσφαιριστές της λίστας θα επιλεγεί ο καλύτερος από τις ψήφους 211 δημοσιογράφων, που θα εκπροσωπούν τις χώρες μέλη της FIFA. Η διαφορά με τα προηγούμενα έξι χρόνια είναι ότι στην ψηφοφορία έπαιρναν μέρος και οι αρχηγοί και ομοσπονδιακοί τεχνικοί των εθνικών ομάδων.

Όσον αφορά τις υποψηφιότητες, η Πριμέρα Ντιβιζιόν έχει τη μερίδα του λέοντος με 13 εκπρόσωπους. Ακολουθεί η Πρέμιερ Λιγκ με 8 ποδοσφαιριστές, η Μπουντεσλίγκα με 5 παίκτες, η Σέριε Α με 3 ποδοσφαιριστές της Γιουβέντους και η Πριμέιρα Λιγκα που εκπροσωπείται από τον Ρουί Πατρίσιο.

Η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων αναμένεται να γίνει γνωστή στις 13 Δεκεμβρίου, με την έκδοση του τεύχους 3.678 του γαλλικού περιοδικού.

Αναλυτικά οι 30 υποψήφιοι:


PREMIER LEAGUE (Αγγλία -8)

Σέρχιο Αγουέρο, Κέβιν Ντε Μπρούιν (Μαν. Σίτι)
Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, Πολ Πογκμπά (Μαν. Γιουνάιτεντ)
Ριγιάντ Μαχρέζ, Τζέιμι Βάρντι (Λέστερ)
Ούγκο Γιορίς (Τότεναμ)
Ντμίτρι Παγιέ (Γουέστ Χαμ)

LA LIGA (Ισπανία -13)

Αντρές Ινιέστα, Λιονέλ Μέσι, Νεϊμάρ, Λουίς Σουάρες (Μπαρτσελόνα)
Γκάρεθ Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Τόνι Κρόος, Λούκα Μόντριτς, Πέπε, Σέρχιο Ράμος (Ρεάλ Μαδρίτης)
Ντιέγο Γκοντίν, Κόκε, Αντουάν Γκριεζμάν (Ατλέτικο Μαδρίτης)

SERIE A (Ιταλία -3)

Τζανλουίτζι Μπουφόν, Γκονσάλο Ιγουαΐν, Πάουλο Ντιμπάλα (Γιουβέντους)

BUNDESLIGA (Γερμανία -5)

Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, Τόμας Μίλερ, Μάνουελ Νόιερ, Αρτούρο Βιδάλ (Μπάγερν)
Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ (Ντόρτμουντ)

PRIMEIRA LIGA (Πορτογαλία -1)

Ρουί Πατρίσιο (Σπ. Λισσαβώνας)




Ομάδες που αφορά: ΜΕΡΙΔΑ, ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

Σχολιασμός

11 σχόλια:

στις 25/10/2016 01:30
Για λιο το κοβω..

στις 25/10/2016 02:08
Kopse to kefali sou kalitera partali

στις 25/10/2016 12:40
ΕΧΕΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΚΛΑΜΑ Ο ΜΠΡΙΛ ΚΡΙΜ!!!!

στις 25/10/2016 12:41
Αν ειχα κοψει το (κατω) κεφαλι, δεν θα ειχες γεννηθει... μουλε

στις 25/10/2016 17:27
ronaldo

στις 25/10/2016 19:13
Αν όχι Μέσι ,ΣΟΥΑΡΕΖ

στις 26/10/2016 04:16
Περα απο τις εξυπναδες που γραφετε.Το γεγονος πως την χρυση μπαλα φετος την αξιζει περισσοτερο απο τον καθενα ο Πεπε ο οποιος εκανε τρομερη σεζον μετα την αναληψη της τεχνικης ηγεσιας απο τον ζιζου και βοηθησε ανασταλτικα στην αμυντικη σταθεροτητα της ομαδας ωστε να μειωθει η διαφορα με την μπαρτσελονα,κατεκτησε το C.l. και ηταν ο ακρογωνιαιος λιθος της αμυνας της πορτογαλιας πραγματοποιωντας εξισου φανταστικο παιχνιδι στον τελικο το εχετε σκεφτει?? οροναλντο στον τελικο του C.L τον ειδαμε οταν εβαλε το νικητηριο πεναλντυ και στον τελικο του Euro εκανε τον'προπονητη'...νομιζω οτι για τους υπολοιπους δεν υπαρχει λογος να μιλησουμε..

στις 27/10/2016 00:50
Η αλήθεια είναι ότι μ'αρέσει ο λόγος σου αλλά αυτό με τον Πεπε δεν θα το έγραφε ούτε μαδριλενος χωρίς μυαλό! Τόσοι καλοί παίκτες ,δεν αναφέρομαι μόνο στην Μπάρτσα αυτήν τη στιγμή !

Γιατί όχι ο Μπουφον ας πούμε!?

στις 27/10/2016 01:38
κομπλε συμφωνω μαζι σου το εγραψα πιο πολυ αυτο για τον πεπε γιατι ολες αυτες τις μερες σε διαφορα site βλεπω τους παντες να μιλανε για τον ροναλντο τον μεσσι τον σουαρεζ και λεω ρε μαγκες ναι οκ υπαρχουν κι αλλες θεσεις στο ποδοσφαιρο.Ποδοσφαιρο δεν ειναι μονο η επιθεση υπαρχει το κεντρο,η αμυνα καθως και η θεση του τερματοφυλακα (οπως πολυ σωστα ειπες γτ οχι ο μπουφον)

Υ.γ απλα πραγματικα σκεψου αν ηταν να παρει την χρυση μπαλα καποιος απο την ομαδα μου ποιος θα το αξιζε πραγματικα (βαλε μεσα και τις αποδοσεις του καθενος με τις εθνικες τους το καλοκαιρι)

στις 28/10/2016 16:06
Οχι παντως Ροναλντο!

Εγω θα ελεγα Μπειλ..χαλαρα

στις 28/10/2016 21:47
FUSIKA RONALDO MONO.PHRE CL KAI EURO APO TON PAGGO,SAN PROPONHTHS,TI NA LEME TWRA

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.