Euro 2016: Έγραψε ιστορία και… περιμένει η Αλβανία

Euro 2016: Έγραψε ιστορία και… περιμένει η Αλβανία



Με γκολ του Σαντίκου (44’) η Αλβανία πήρε ιστορική νίκη (1-0) κόντρα στην Ρουμανία και τερμάτισε στην 3η θέση του 1ου ομίλου, ελπίζοντας σε πρόκριση μέσω των καλύτερων τρίτων.

Την πρώτη νίκη της ιστορίας της σε μεγάλη διοργάνωση πανηγυρίζει η Αλβανία. Η ομάδα του Τζιάνι Ντε Μπιάζι κέρδισε με 1-0 την Ρουμανία και εξασφάλισε την 3η θέση του ομίλου, ελπίζοντας πλέον σε πρόκριση μέσω των καλύτερων τρίτων.

Το ιστορικό γκολ για τους Αλβανούς πέτυχε στο 44ο λεπτό ο Σαντίκου, σκοράροντας με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μεμούσαϊ. Η Ρουμανία είχε δοκάρι στο δεύτερο μέρος για να φέρει το σκορ στα ίσα, ενώ η Αλβανία απείλησε για ένα δεύτερο γκολ.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και η ομάδα του Ντε Μπιάζι θα παραμείνει στη Γαλλία, ελπίζοντας σε πρόκριση μέσω των καλύτερων τρίτων. Βέβαια, τα πράγματα δεν θα είναι εύκολα, αφού η Αλβανία –με παιχνίδι περισσότερο- βρίσκεται στην 3η θέση της ειδικής βαθμολογίας, ενώ έχει αρνητική διαφορά τερμάτων (1-3).

Το ματς:


Euro 2016: Έγραψε ιστορία και… περιμένει η ΑλβανίαΗ Ρουμανία ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι, έχοντας ευκαιρίες για να πάρει από νωρίς κεφάλι στο σκορ. Στο 3’ το σουτ του Στάντσιου έφυγε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 5’ ο Μπερίσα μάζεψε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Χομπάν. Τρία λεπτά μετά, ο Μπερίσα έδιωξε σωτήρια το σουτ του Στάνκου και στο 14’ το μακρινό σουτ του Αλιμπέκ έφυγε άουτ.

Η Αλβανία κατάφερε να ισορροπήσει και όσο περνούσαν τα λεπτά πίεζε όλο και περισσότερο τους Ρουμάνους. Στο 35’ ο Ταταρουσάνου έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μεμούσαϊ, αλλά στο 44’ οι Αλβανοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Μεμούσαϊ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Σαντίκου με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ της Αλβανίας σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης.

Η Ρουμανία χρειάζονταν μόνο τη νίκη για να ελπίζει σε πρόκριση και στην επανάληψη ο Άνγκελ Ιορντανέσκου πέρασε στο ματς τον Λουτσιάν Σανμαρτεάν αντί του Αντρέι Πρέπελιτσα. Στη συνέχεια ο Ρουμάνος τεχνικός έβαλε και τον Τόρζε, ο οποίος αντικατέστησε τον τραυματία Αλιμπέκ (γύρισε το γόνατο του).

Παρά τις αλλαγές, η Αλβανία διαχειρίζονταν άψογα το υπέρ της προβάδισμα και στο 63’ είχε καλή στιγμή για το 2-0, με τον Ταταρουσάνου να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια το σουτ του Μεμούσαϊ. Ο ίδιος είχε νέα καλή στιγμή στο 70’, όμως δεν κατάφερε να ευστοχήσει με σουτ από πλεονεκτική θέση. Έξι λεπτά μετά, η Ρουμανία «άγγιξε» την ισοφάριση, όμως το σουτ του Αντόνε τράνταξε το δοκάρι του Μπερίσα.

Αυτή ήταν η μοναδική αξιόλογη φάση της Ρουμανίας στο δεύτερο μέρος. Η Αλβανία κράτησε το μηδέν και στο 86’ έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, με τον Μαβράϊ να αστοχεί από καλή θέση. Το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και οι Αλβανοί θα παραμείνουν επί γαλλικού εδάφους, ελπίζοντας σε πρόκριση μέσω των καλύτερων τρίτων.

Η τελική βαθμολογία του 1ου ομίλου:


1. Γαλλία 7 (4-1)
2. Ελβετία 5 (2-1)
3. Αλβανία 3 (1-3)
4. Ρουμανία 1 (2-4)

Η ειδική βαθμολογία για τους 3ους:


1. Β.Ιρλανδία 3 (2-1) -2αγ.
2. Σλοβακία 3 (3-3) -2αγ.
3. Αλβανία 3 (1-3) -3αγ.
4. Πορτογαλία 2 (1-1) -2αγ.
--------------------------------------
5. Τσεχία 1 (2-3) -2αγ.
6. Σουηδία 1 (1-2) -2αγ.




Ομάδες που αφορά: ΑΛΒΑΝΙΑ, ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Σχολιασμός

30 σχόλια:

στις 19/06/2016 23:58
bromiarides oust

στις 19/06/2016 23:59
ΤΟΣΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΝΑΝΕ " ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥΣ ΝΙΚΗ" ΚΑΙ ΓΡΑΨΑΝΕ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΑΙΤ ΔΙΝΕΙ ΤΟΣΗ ΕΜΦΑΣΗ ΣΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ? ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΠΑΝΕ ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΡΑΨΟΥΝ? ΣΟΒΑΡΕΥΨΟΥ ΑΔΜΙΝ

[+]  MURATTI στις 19/06/2016 23:59

[+]  Eagle007 στις 20/06/2016 00:00

στις 20/06/2016 00:01
Και τελικά τα κατάφερε η Αλβανία και άξια και άλας η Ρουμανοι δεν έπαιξαν τίποτα, τους την χρώσταγε το φετινό Euro μια νίκη και την έκαναν!τώρα έχει 3 βαθμούς και 1 goal και έχει φάει 3, και είναι 3τη στους 6 καλύτερους 3τους, μπορεί να υποχωρήσει άλλη μια θέση και να μείνει ζωντανή.. περιμενει με αγωνιά αποτελέσματα από τα παιχνίδια του τελευταίου ομίλου και του τετάρτου...δύσκολα σίγουρα τα πράματα άλλα πότε δεν ξέρεις!

στις 20/06/2016 00:03
t4sos s'aresi i oxi den mporeis na kaneis katikai oti den mporeis na apofygis katse kai apolafseto.milas poli eironika kai den kanei

[+]  Leonardo77 στις 20/06/2016 00:06

στις 20/06/2016 00:08
ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ ΟΤΙ Η ΑΛΒΑΝΙΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΙ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΠΟΝΤΟ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ,ΚΕΡΔΙΣΕ ΚΑΙ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΕΣΗ ΜΕ 3 ΠΟΝΤΟΥΣ.ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΑΣΕ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΛΒΕΤΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΓΑΛΛΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕ 1-0.ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ 4 ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΡΙΤΕΣ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΓΥΡΟ.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΚΤΑ.

στις 20/06/2016 00:08
την μπανανα θα την βαλετε στο πατομπουκαλο της μανας σας , που νομιζετε οτι ειστε και καποιοι, εγω σηκωσα euro , εσεις δν θα το κανετε ΠΟΤΕ πουθεναδες, και δεν νομιζω να πιστευετε οτι θα περασετε αχχαχαχααχχαχαχαχαχα

στις 20/06/2016 00:08
Kanane kai mia nikh ta zwa oi alvanoi vrwmiarides to Kanane kai thema

[+]  Felipe_1957 στις 20/06/2016 00:08

στις 20/06/2016 00:16
Μπραβο στην Αλβανια και μακαρι να περασει εγω θα γουσταρω να δω Αλβανια στην φαση των 16,ΑΛΛΑ μην το συγκρινετε με αυτο που εκανε η εθνικη μας το 2012 απεναντι σε πολυ καλυτερους αντιπαλους!!!

στις 20/06/2016 00:19
Μπραβο Αλβανια, αυτο θα κανει πολλους να κλαινε τα στοιχιματα τους...

Αντε και στους 16, να δουμε κατι ενδιαφερον.

στις 20/06/2016 00:20
ΕΧΕΙ ΕΛΠΙΔΕΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΑ ΝΟΚ ΑΟΥΤ Η ΑΛΒΑΝΙΑ ΑΡΚΕΙ Η ΤΣΕΧΙΑ ΚΑΙ Η ΣΟΥΗΔΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΒΑΘΜΟΥΣ...ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΣΤΑ ΝΟΚ ΑΟΥΤ ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΣΥΓΧΑΡΗΤΙΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

στις 20/06/2016 00:29
Perimenete Kai thn Portogalia na Rixei Ta Golakia

στις 20/06/2016 00:43
Kai Tha Doume Th Tha Ginei

στις 20/06/2016 00:46
Eagle007.traba kai gamhsou poutanas gie koloalbane

στις 20/06/2016 01:48
ναι ρε γίδια μου κάνατε και ομαδάρα την albania τώρα επιδεις έβαλε ένα κωλόφαρδο gkoal

στις 20/06/2016 03:37
κομπλεξικοι αντε πατε για υπνο

στις 20/06/2016 04:02
γαμω την αλβανια σας γαμω!! μαλακισμενα ελληνοπουλα σας εκανε ο τσιπρας και ο καθε τσιπρας...να μην ξερετε τι συμαινει πατριδα και θρησκεια... αλλα ενοια σας και θα τα βρειτε μπροστα σας!! ζωα!!

στις 20/06/2016 04:09
Taso gamietai h mana s katse k paikse filika me australia k siga to euro pou sikwses to sthmeno lol

στις 20/06/2016 09:08
I ALBANIA PERASI DEN PERASI STA ARXIDIAMOY ASXOLISTE OI ELLINES ME TOUS MALAKES TOUS ALBANOUS POU GRAFOUNE STO SAIT KAI PALI STA ARXIDIAMOY

στις 20/06/2016 10:35
pios bori na vri posous vatmous mazepsan sto euro 2016 elada ke serbia mazi exi 10 meres dorean diakopes stin santorini!

στις 20/06/2016 10:44
Kala merikoi edw mesa eiste kwlotagara. Pigainte na valete antiliako ston kwstaki stin mykono giati me belgio ston omilo exoyme na fame kati ksegyrismena...

στις 20/06/2016 12:26
μπραβο!!

στις 20/06/2016 13:09
Πρέπει ν εισαι τελείως άσχετος ν νομιζεις οτι η Πορτογαλια μεσα στο σπίτι τις σε τελικό έστησε ν πάρουμε εμείς το Euro του 2004... Η οτι τρ η Γαλλια η, η Τσεχια έστησε για ν παμε εμείς τελικό εχεις πολυ πλάκα πραγματικά, ενώ είμαι με Αλβσνια έχω ν πω το εξής ας κανει η ομάδα τις Αλβανιας οτι έκανε μονο το 2004 η εθνικη Ελλάδας και ας το πάρετε και με στημένα που φημίζεται για αυτα... Και μετα έλα πες μου... Αυτα για εσένα παραπάνω, γιατι οι άλλοι Αλβανοί που δεν λένε μαλακιες δεν μου φταίνε σε κατι !!!

[+]  Eagle007 στις 20/06/2016 13:35

στις 20/06/2016 19:21
as eixai h alvania kai tous pektes pou exoun figi se ales ethnikes px elvetia tha htan poli kaliteri omada

στις 20/06/2016 19:49
Δεν ντρεπονται λίγο καποιοι για την Ελλάδα του σημέρα που δεν μπορεί να κερδισει τα ΝΗΣΙΑ ΦΕΡΟΕ ΜΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ και ας αφησουν του Αλβανους που άξια βρισκονται εκει που βρισκονται

στις 21/06/2016 01:09
Μπαινει το καθε χαζο μονο κ μονο για να βρισει την αλβανια μετα παει για υπνο και οταν εχει ξαπλωσει λεει απο μεσα του'' ααα τι ωραια εβρισα την αλβανια απτο ιντερνετ,ειμαι μαγκας !ξυδακι κοριτσακια

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.