Τσάμπιονς Λιγκ: Μαδριλένικη υπόθεση ο τελικός!

Τσάμπιονς Λιγκ: Μαδριλένικη υπόθεση ο τελικός!



Ρεάλ εναντίον Ατλέτικο είναι το ζευγάρι του φετινού τελικού! Με αυτογκόλ του Φερνάντο (20’) η «βασίλισσα» κέρδισε με 1-0 την Μάντσεστερ Σίτι στο «Μπερναμπέου» και «σφράγισε» το εισιτήριο για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Δύο χρόνια μετά, Ρεάλ και Ατλέτικο θα διασταυρώσουν ξανά τα ξίφη τους στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Μετά την πρόκριση των «ροχιμπλάνκος», η «βασίλισσα» κέρδισε με 1-0 την Μάντσεστερ Σίτι στο «Μπερναμπέου» και θα διεκδικήσει το 11ο τρόπαιο κόντρα στη συμπολίτισσα.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν είχε την υπεροχή και στο 20’ πέτυχε το «χρυσό» γκολ με πλασέ του Μπέιλ, το οποίο χρεώθηκε ως αυτογκόλ του Φερνάντο, αφού η μπάλα κόντραρε στον Βραζιλιάνο και κατέληξε στα δίχτυα του Χαρτ.

Απογοητευτική εμφάνιση για την Μάντσεστερ Σίτι, η οποία εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων. Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι έχασε από νωρίς με τραυματισμό τον Κομπανί, ενώ ο Γιάγια Τουρέ φάνηκε επηρεασμένος από τον τραυματισμό του και δεν βοήθησε. Το σουτ του Φερναντίνιο στο δοκάρι (44’) και άλλο ένα του Αγκουέρο στο φινάλε ήταν οι δύο ουσιαστικές ευκαιρίες των φιλοξενούμενων, που σε γενικές γραμμές δεν ανησύχησαν τη Ρεάλ.

Με την πρόκριση της «βασίλισσας», ο Ζινεντίν Ζιντάν αναμένεται να γράψει ιστορία αφού θα γίνει μόλις ο 3ος που θα δώσει το «παρών» σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ ως παίκτης και ως προπονητής της Ρεάλ (Μουνιόθ και Ντελ Μπόσκε οι άλλοι δύο). Παράλληλα, έγινε ο πρώτος Γάλλος προπονητής μετά τον Βενγκέρ το 2006 που οδηγεί ομάδα στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το ματς:


Τσάμπιονς Λιγκ: Μαδριλένικη υπόθεση ο τελικός!Το παιχνίδι ξεκίνησε άσχημα για την Μάντσεστερ Σίτι, καθώς στο 10’ ο Βινσέντ Κομπανί ένιωσε ενοχλήσεις και έδωσε τη θέση του στον Μανγκαλά. Η Ρεάλ είχε την υπεροχή και στο 13’ απείλησε για πρώτη φορά με κεφαλιά του Ρονάλντο, όμως η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς στο 20’. Μετά από κάθετη πάσα του Καρβαχάλ, ο Μπέιλ επιχείρησε το σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα βρήκε στον Φερνάντο και κατέληξε στα δίχτυα του Χαρτ. Αυτό ήταν το 13ο αυτογκόλ υπέρ της Ρεάλ στη διοργάνωση, με τη «βασίλισσα» να βρίσκεται στην πρώτη θέση της συγκεκριμένη στατιστικής κατηγορίας.

Η «βασίλισσα» είχε τον απόλυτο έλεγχο και η Μάντσεστερ Σίτι έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει. Στο 36’ ο Ράμος βρήκε δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ και οι Άγγλοι γλίτωσαν το 2-0. Στο 43’ η Ρεάλ είχε νέα καλή στιγμή με μακρινό σουτ του Μπέιλ (μπλόκαρε ο Χαρτ) και ένα λεπτό μετά η Σίτι απείλησε για πρώτη φορά στο ματς, «αγγίζοντας» την ισοφάριση. Ο Ντε Μπρούιν έβγαλε πλάγια στον Φερναντίνιο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε το δοκάρι.

Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι χρειάζονταν γκολ για να πάρει σκορ πρόκρισης, ωστόσο αυτή που απειλούσε στην επανάληψη ήταν η Ρεάλ. Στο 51’ το σουτ του Χεσέ έφυγε άουτ και ένα λεπτό μετά ο Μόντριτς βρέθηκε μόνος απέναντι στον Χαρτ, όμως ο Άγγλος πορτιέρο του αρνήθηκε το γκολ.

Στο 63’ οι γηπεδούχοι έφτασαν μια… ανάσα από το 2-0, όμως η κεφαλιά του Μπέιλ, σε φάουλ του Κρόος, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Χαρτ. Ο Πελεγκρίνι έριξε στο ματς τους Στέρλινγκ και Ιεανάτσο και η Σίτι προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο. Στο 83’ ο Ντε Μπρούιν πήγε να σκοράρει με εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση χωρίς αποτέλεσμα και στο 89’ ο Αγκουέρο επιχείρησε ξαφνικά το σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο του Νάβας. Το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και η Ρεάλ είναι στον τελικό.




Ομάδες που αφορά: ΜΕΤΑ, ΧΑΡΤΣ

Σχολιασμός

25 σχόλια:

στις 04/05/2016 23:43
Ο παλιος ειναι αλλιως!!!!!!!!!

στις 04/05/2016 23:45
eeeetsi gamw thn barcha

[+]  tolaras1998 στις 04/05/2016 23:47

στις 04/05/2016 23:47
Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν gatakiaaaaaaaaaaaaa

στις 04/05/2016 23:50
ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΘΕΑΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ,ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΣΟΥΤ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.ΔΙΚΑΙΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ Η ΡΕΑΛ ΗΤΑΝ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΜΑΔΑ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΒΑΣΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ.ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ Ο ΤΕΛΙΚΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΡΕΑΛ.

στις 04/05/2016 23:50
dn eimai real (fainetai :-) ) alla to xarhka gt latreuw zizou k dn xwneuw atletiko, makari na to parei h real k oxi h atletiko me to antipodosfairo p paizei...

[+]  antihooliganos στις 05/05/2016 00:34

[+]  t4sos στις 05/05/2016 00:40

στις 05/05/2016 01:12
Μακαρι αυτη την φορα να το σηκωσει αυτη που αξιζε να το παρει και την προηγουμενη φορα..η ατλετικο..

στις 05/05/2016 01:19
exo kero na do sxolio apo ouefalona ti ginete poli muga epese e...xaxxaxaxax

στις 05/05/2016 01:28
sira tis atletico na to pari auti ti fora

στις 05/05/2016 01:39
etsi opos epekse simera i real de to pairnei , makari n doume kalo mach an kai city atletiko 8a tane poio endiaferon alla i real einai real dustixos eutixos auti itnae to 8favori n perasei kai perase , ade n doume twra 1-1 as :)

στις 05/05/2016 07:07
8 match ap tous 16 mexri twra h real me 3 antipalous epipedou olympiakou.. droph adiaforos telikos twra ti na deis 3-0 tha paei gamw ti real ti xountomada

[+]  stefanos200 στις 05/05/2016 07:23

στις 05/05/2016 14:30
Ετσι οπως παιζει η Ρεαλ ουτε σε κινεζικη διοργανωση δεν αξιζει να ειναι ...! Μπραβο παντως αλλα με Ατλετικο δυσκολα τα πραγματα ,μακαρι να χασετε δηλαδη και να δω Ατλετικο να το σηκωνει μια φορα! PUTA MADRID PUTA PELATEOU

FORCA BARCA !..

στις 05/05/2016 16:00
αν κ οπαδος τησ μπαρτσα ....νομιζω οτι αξιζει φετος να το παρει η ατλετικο που εχει ηδη κερδισει 2 τελικους αποκλειοντας μπαρτσα κ μπαγερν ενω η ομαδα του... ντιγκινταγκα εφτασε νυχτα στον τελικο

στις 05/05/2016 17:22
λοιπον σε αυτο το ζευγαρι περασε ο πιο τυχερος! η ρεαλ εβαλε ενα πολυ τυχερο γκολ. το ματς ηταν και εχτες πολυ μετριο και το θεαμα ανυπαρκτο! οι οποαδοι της ρεαλ συνεχως γκρινιαζαν . απο πλευρας σιτι αυτος ο μαλακας ο ντε μπρουιν τι νομιζε πως εκανε; πηγαινε χαλαρα σε ολες τις φασεις , ολο αργοπορημενος σαν να ηταν σε αλλο ματς. ηταν για πολλες σφαλιαρες το παιδι!

στις 05/05/2016 17:23
ευχομαι να το παρει η ατλετικο γιατι απεκλεισε μεγαθηρια αλλα και γιατι η σκληρη της δουλεια πρεπει να ανταμυφθει

στις 05/05/2016 23:34
χαχαχαχαχα ελεγα και εγω που ειναι ο

geniusMSN ο κλαψιαρης;Μου ελειψες...Λοιπον,ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝτε γειααααα,τσαμπιονς λιγκ παλι η ρεαλαραααααααα και εσεις πατατακια και καναπε,τωρα θα δειτε και θα μαθετε πως γαμανε την ατλετικο,ΟΧΙ πως σας γαμαει η ατλετικο αλλα πως ΓΑΜΙΕΤΑΙ η ατλετικο...11το και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑ.........

στις 05/05/2016 23:35
οσο για το forca barha απλα γελαωωωωωωωωωω,να σε καλα!!!!

στις 06/05/2016 12:33
Απλα ΜΑΔΡΙΛΕΝΟΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ΕΙΣΤΕ!

Πρεπει να σας γκουγκλαρει καπιος για να δει τα τροπαια σας ζωα(|1956,1957,1958,1959,1960,1966|,1998,2000,2002,2014) 6 απο αυτα ΠΡΟΠΟΛΕΜΙΚΑ ΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ κλαμα..!

BARCA (1991/92, 2005/2006, 2008/2009, 2010/2011, 2014/2015)

τουλαχιστον ΕΓΩ ΥΠΗΡΧΑ ΕΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΗΛΙΟΣΠΟΡΟΣ !!

ΖΗΣΤΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΙΚΟ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΕΜΑΣ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ! Αντε γεια αλλοθρησκοι παλι σας γλεντησα!

στις 06/05/2016 13:56
τι προπολεμικα ρε ταΑΡΑΜΑ ΤΟ 45 ΤΕΛΕΙΩΣΕ Ο ΠΟΛΕΜΟς

στις 06/05/2016 13:58
μετα το 2000 εχουμε 3 με αυτο θα εχουμε 4 οδα εχεις κ εσυ αν θες να το παμε εμ το μελλον παλι σε γλενταμε εμεις ειχαμε εχουμε κ θα εχουμε ομαδα παντα εσεις δεν ειχατε εχετε κ δεν θα εχετε τελειωσατεεεεεεεεεεεεεε

στις 06/05/2016 14:33
a re genius agori ntaksei min klais trava pes ton pono se kana zwo pou den katalavainei gt eisai telios anapiros i barca san omada agori mou den upirxe POTE POTE vlaka kai 8a miliseis pou exeis 5 cl pou se paei olo i diaitisia vlaka wrea omada eisai vrwmiari

στις 06/05/2016 23:25
4 ριξαμε στην ομαδουλα σου μεσα στο ΠΕΛΑΤΕΟΥ βλακα , με τον αφαντο τον ροναλντο σας ! φαε σανο τραγι που εχει και ΙΣΤΟΡΙΑ.. βουτα την γλωσσα στο κλουβιο σου ΑΤΙΤΛΕ

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.