21+

21+

NetBet

21+

Ξέσπασε ο προπονητής της Δανίας: «Το VAR έκρινε το ματς, δεν αντέχω άλλο αυτές τις γελοίες αποφάσεις»

Συντάκτης: Agones team
Agones team
30/6/2024 10:37
Η Δανία αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Euro εξαιτίας της ήττας της από τη Γερμανία με 2-0 στο Ντόρτμουντ στο πλαίσιο της φάσης των «16», ωστόσο ο προπονητής της, Κάσπερ Γιούλμαντ, είχε σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία του αγώνα, τα οποία και εξέφρασε στη συνέντευξη Τύπου μετά το ματς.

Ο 52χρονος τεχνικός στάθηκε στις δύο φάσεις που έλαβαν χώρα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και που επί της ουσίας έκριναν το αποτέλεσμα, αφού στο 48’ ακυρώθηκε γκολ του Άντερσεν για εκατοστά μέσω VAR, ενώ πέντε λεπτά αργότερα η «Μάνσαφτ» άνοιξε το σκορ με πέναλτι το οποίο δόθηκε εξίσου με τη βοήθεια του εν λόγω συστήματος.Ο ίδιος, έκανε λόγο για «γελοίες αποφάσεις» που καθόρισαν την πορεία του παιχνιδιού, μη διστάζοντας να εκφράσει την αγανάκτησή του τονίζοντας μεταξύ άλλων ότι «το ποδόσφαιρο δεν θα έπρεπε να είναι έτσι».

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Κάσπερ Γιούλμαντ:

«Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην Γερμανία. Ήμασταν υπό πίεση τα πρώτα 15 λεπτά. Στην συνέχεια, ήταν πιο ισορροπημένο, αλλά αυτό το ματς κρίθηκε από δύο αποφάσεις του VAR. Το γκολ μας ακυρώθηκε για ένα εκατοστό, έχω την φωτογραφία εδώ, δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε έτσι το VAR. Και λιγότερο από ένα λεπτό αργότερα, δόθηκε αυτό το πέναλτι στην Γερμανία. Δεν αντέχω άλλο αυτές τις γελοίες αποφάσεις. Δεν μπορούμε να ζητήσουμε από τους αμυντικούς μας να τρέξουν χωρίς να χρησιμοποιήσουν τα χέρια τους. Σε αυτήν την κατάσταση, δεν υπάρχει τίποτε αφύσικο, πηδάει και η μπάλα χτυπά στο χέρι του. Σπάνια μιλάω για την διαιτησία, αλλά εδώ, έκρινε ξεκάθαρα την πορεία του ματς. Είναι πολύ απογοητευτικό για την ομάδα μου. Εάν είχαμε προηγηθεί 1-0, θα είχαν αλλάξει τα πάντα. Το ποδόσφαιρο δεν θα έπρεπε να είναι έτσι».