Η ομάδα Άγιαξ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90+9'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

90+7'

VAR - ΓΚΟΛ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανό γκολ για την ομάδα Άγιαξ

90+7'

Το παιχνίδι σταμάτησε

90+7'

Ο Sven van Beek απομακρύνει τη μπάλα

90+7'

Ο Josip Sutalo τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90+6'

Η σέντρα από τον Steven Berghuis από την ομάδα Άγιαξ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

90+6'

Ο Sven van Beek από την ομάδα Χέρενφεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+6'

Ο Kristian Hlynsson από την ομάδα Άγιαξ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

90+6'

90+6'

Ο Hussein Ali απομακρύνει τη μπάλα

90+6'

Ο Luuk Brouwers από την ομάδα Χέρενφεν είναι σε θέση οφσάιντ

90+6'

Η ομάδα Άγιαξ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

90+5'

Ο Brian Brobbey από την ομάδα Άγιαξ κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Sven van Beek

90+3'

90+3'

90+3'

Ο Thom Haye από την ομάδα Χέρενφεν βγαίνει εκτός γηπέδου επειδή η μύτη του έχει ματώσει.

90+2'

Ο Thom Haye είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

90+2'

90+1'

90+1'

Ο Borna Sosa κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Che Nunnely.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90'

Ελεύθερο για την ομάδα Χέρενφεν

90'

Κατοχή: Χέρενφεν: 35%, Άγιαξ: 65%.

90'

89'

89'

Ο Osame Sahraoui είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

89'

88'

Ο Mats Koehlert από την ομάδα Χέρενφεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

88'

Ελεύθερο για την ομάδα Άγιαξ

88'

Ο Osame Sahraoui πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

86'

Η ομάδα Χέρενφεν εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

85'

Κατοχή: Χέρενφεν: 36%, Άγιαξ: 64%.

85'

85'

85'

Ο Pelle van Amersfoort δίνει τη θέση του στον Syb van Ottele

85'

Ο Oliver Braude δίνει τη θέση του στον Hussein Ali

84'

Το σουτ του Osame Sahraoui μπλοκάρεται

84'

Ο Pawel Bochniewicz από την ομάδα Χέρενφεν πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

83'

Ο Thom Haye από την ομάδα Χέρενφεν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

83'

Η ομάδα Χέρενφεν εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

82'

Ο Pawel Bochniewicz από την ομάδα Χέρενφεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

82'

81'

Ο Pawel Bochniewicz απομακρύνει τη μπάλα

81'

Ο Brian Brobbey τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

81'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Luuk Brouwers από την ομάδα Χέρενφεν ανατρέπει τον Kenneth Taylor

81'
Γκολ

ΤΟ ΓΚΟΛ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφασίζει ότι το γκολ για την ομάδα Άγιαξ μετράει κανονικά.

80'

80'

Κατοχή: Χέρενφεν: 37%, Άγιαξ: 63%.

79'

Ο Tristan Gooijer έδωσε την ασίστ για το γκολ.

79'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Chuba Akpom σκοράρει με το δεξί πόδι!

79'

Ο Tristan Gooijer τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

79'

Η σέντρα από τον Borna Sosa από την ομάδα Άγιαξ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

78'

78'

78'

78'

78'

78'

Ο Osame Sahraoui κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

77'

77'

Ο Jordan Henderson από την ομάδα Άγιαξ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

77'

Ο Mats Koehlert από την ομάδα Χέρενφεν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

76'

Ο Mickey van der Hart κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

76'

Ο Mickey van der Hart από την ομάδα Χέρενφεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

75'

75'

74'

74'

24150 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

74'

74'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Brian Brobbey από την ομάδα Άγιαξ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

74'

Ο Kristian Hlynsson από την ομάδα Άγιαξ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

73'

Ο Thom Haye από την ομάδα Χέρενφεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

72'

Κίτρινη κάρτα για τον Pawel Bochniewicz

72'

Ο Pawel Bochniewicz από την ομάδα Χέρενφεν το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Chuba Akpom

71'

Ο Kristian Hlynsson σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Mickey van der Hart ελέγχει την φάση

70'

Κατοχή: Χέρενφεν: 38%, Άγιαξ: 62%.

70'

70'

70'

69'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Pelle van Amersfoort από την ομάδα Χέρενφεν ανατρέπει τον Jordan Henderson

69'

Ο Oliver Braude σταματά επιτυχώς το σουτ

69'

Το σουτ του Kenneth Taylor μπλοκάρεται

69'

68'

Ο Mats Koehlert τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jordan Henderson

68'

Ο Brian Brobbey απομακρύνει τη μπάλα

68'

Ο Chuba Akpom από την ομάδα Άγιαξ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

68'

66'

66'

65'

65'

Κίτρινη κάρτα για τον Oliver Braude

65'

Ο Oliver Braude από την ομάδα Χέρενφεν το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Brian Brobbey

65'

64'

63'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Oliver Braude από την ομάδα Χέρενφεν ανατρέπει τον Brian Brobbey

63'

61'

61'

Ο Oliver Braude από την ομάδα Χέρενφεν προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

61'

61'

61'

Ο Jorrel Hato απομακρύνει τη μπάλα

61'

Ο Jorrel Hato σταματά επιτυχώς το σουτ

61'

Το σουτ του Pelle van Amersfoort μπλοκάρεται

61'

Ο Jordan Henderson απομακρύνει τη μπάλα

60'

60'

59'

59'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Chuba Akpom από την ομάδα Άγιαξ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

59'

Ο Steven Berghuis από την ομάδα Άγιαξ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

58'

Ο Mats Koehlert απομακρύνει τη μπάλα

58'

58'

Ο Osame Sahraoui από την ομάδα Χέρενφεν είχε προσπάθεια εκτός στόχου

58'

Η σέντρα από τον Mats Koehlert από την ομάδα Χέρενφεν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

57'

57'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Thom Haye υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Kenneth Taylor

56'

55'

55'

55'

55'

Ο Patrik Waalemark είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

54'

54'

54'

53'

51'

Ο διαιτητής επιστρέφει για να δείξει στον Mats Koehlert από την Χέρενφεν κίτρινη κάρτα για προηγούμενο φάουλ.

51'

ΑΥΤΟΓΚΟΛ! Ο Pawel Bochniewicz στέλνει τη μπάλα στην εστία της ομάδας του!

51'

51'

Ο Patrik Waalemark τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

50'

50'

49'

Κίτρινη κάρτα για τον Sven van Beek

49'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sven van Beek από την ομάδα Χέρενφεν ανατρέπει τον Brian Brobbey

49'

Ο Chuba Akpom κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Simon Olsson.

49'

49'

48'

46'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Pelle van Amersfoort αντιδρά πρώτος σε μία διεκδικούμενη μπάλα και τη στέλνει στα δίχτυα με το αριστερό!

46'

Καλή ενέργεια από τον Luuk Brouwers ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

46'

Ο Osame Sahraoui τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

46'

Ο Mats Koehlert κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

46'

Το αμυντικό λάθος του Josip Sutalo μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

46'

46'

Ο Carlos Forbs δίνει τη θέση του στον Chuba Akpom

46'

45+3'

45+3'

45+2'

Ο Kristian Hlynsson εκτελεί το φάουλ προς την εστία, αλλά ο Mickey van der Hart ελέγχει την φάση

45+2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Patrik Waalemark από την ομάδα Χέρενφεν ανατρέπει τον Carlos Forbs

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

44'

44'

Ο Tristan Gooijer απομακρύνει τη μπάλα

43'

Ο Thom Haye κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

43'

Ο Steven Berghuis κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

42'

41'

40'

Κατοχή: Χέρενφεν: 33%, Άγιαξ: 67%.

40'

Ο Pawel Bochniewicz σταματά επιτυχώς το σουτ

40'

Το σουτ του Steven Berghuis μπλοκάρεται

38'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Osame Sahraoui αντιδρά πρώτος σε μία διεκδικούμενη μπάλα και τη στέλνει στα δίχτυα με το δεξί!!

38'

Ο Josip Sutalo σταματά επιτυχώς το σουτ

38'

38'

Ο Luuk Brouwers πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

38'

Η σέντρα από τον Pelle van Amersfoort από την ομάδα Χέρενφεν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

38'

Ο Oliver Braude τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

37'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Borna Sosa από την ομάδα Άγιαξ ανατρέπει τον Patrik Waalemark

37'

Ο Mats Koehlert υποπίπτει σε χέρι

37'

37'

36'

Ο Mats Koehlert από την ομάδα Χέρενφεν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

36'

36'

Το σουτ του Patrik Waalemark μπλοκάρεται

36'

36'

36'

Ο Josip Sutalo απομακρύνει τη μπάλα

36'

Ο Simon Olsson τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

35'

Κατοχή: Χέρενφεν: 32%, Άγιαξ: 68%.

35'

35'

Η σέντρα από τον Jordan Henderson από την ομάδα Άγιαξ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

34'

34'

33'

33'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Steven Berghuis για την ομάδα Άγιαξ. Ο Mats Koehlert σταματάει την φάση.

32'

30'

Κατοχή: Χέρενφεν: 30%, Άγιαξ: 70%.

30'

Ο Pelle van Amersfoort από την ομάδα Χέρενφεν είναι σε θέση οφσάιντ

30'

29'

28'

Ο Borna Sosa εκτελεί το φάουλ προς την εστία, αλλά ο Mickey van der Hart ελέγχει την φάση

27'

Ο Pawel Bochniewicz από την ομάδα Χέρενφεν κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Brian Brobbey

26'

25'

25'

Ο Tristan Gooijer της ομάδας Άγιαξ παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

25'

25'

24'

Ο Kenneth Taylor σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Mickey van der Hart ελέγχει την φάση

22'

Καλή ενέργεια από τον Kristian Hlynsson ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

22'

Ο Sven van Beek σταματά επιτυχώς το σουτ

22'

Το σουτ του Kristian Hlynsson μπλοκάρεται

22'

22'

21'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Pawel Bochniewicz από την ομάδα Χέρενφεν ανατρέπει τον Steven Berghuis

21'

Τι σουτ! Απευθείας φάουλ από τον Thom Haye τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι

21'

Ο Jorrel Hato από την ομάδα Άγιαξ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Patrik Waalemark

20'

20'

Κατοχή: Χέρενφεν: 41%, Άγιαξ: 59%.

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kristian Hlynsson από την ομάδα Άγιαξ ανατρέπει τον Mats Koehlert

19'

18'

17'

Ο Josip Sutalo από την ομάδα Άγιαξ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

17'

Ο Patrik Waalemark κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Diant Ramaj μπλοκάρει εύκολα

17'

Ο Mats Koehlert από την ομάδα Χέρενφεν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

16'

15'

14'

Ο Simon Olsson κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

14'

Ο Jordan Henderson κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

14'

14'
Γκολ

ΤΟ ΓΚΟΛ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφασίζει ότι το γκολ για την ομάδα Χέρενφεν μετράει κανονικά.

13'

VAR - ΓΚΟΛ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανό γκολ για την ομάδα Χέρενφεν

11'
ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!

Γ Κ Ο Ο Ο Ο Ο Λ- Ο Pelle van Amersfoort από την ομάδα Χέρενφεν νικάει στον αέρα τον αντίπαλο του και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

11'

Ο Borna Sosa σταματά επιτυχώς το σουτ

11'

Το σουτ του Oliver Braude μπλοκάρεται

11'

Κατοχή: Χέρενφεν: 39%, Άγιαξ: 61%.

11'

9'

Ο Steven Berghuis τιμωρείται για σπρώξιμο στον Oliver Braude

9'

9'

7'

6'

5'

Κατοχή: Χέρενφεν: 50%, Άγιαξ: 50%.

5'

5'

5'

4'

4'

Ο Brian Brobbey από την ομάδα Άγιαξ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Tristan Gooijer από την ομάδα Άγιαξ ανατρέπει τον Osame Sahraoui

2'

2'

2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kristian Hlynsson από την ομάδα Άγιαξ ανατρέπει τον Simon Olsson

1'

1'

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Η ομάδα Άγιαξ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

0'

Καλησπέρα σας από το Abe Lenstra Stadion, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Σε φόρμα και με παράδοση που δεν μπορεί να αγνοηθεί ο Αίαντας

Η Χέρενφεν φιλοξενεί τον Άγιαξ στο «Άμπε Λένστρα» για την 21η αγωνιστική της Ερεντιβίζιε. Από ισοπαλία στην έδρα της Φορτούνα Σιτάρντ προέρχονται οι Φρίσιανς, ενώ ο Αίαντας αναδείχθηκε επίσης ισόπαλος με την Αϊντχόφεν εντός έδρας.

* Αήττητος εδώ και 29 ματς είναι ο Άγιαξ κόντρα στη Χέρενφεν, με ρεκόρ 25-4-0, ενώ στην έδρα των Φρίσιανς μετρά εννέα σερί νίκες.

Δεν κατάφερε ξανά να νικήσει και αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με τη Φορτούνα Σιτάρντ εντός έδρας. Ξεκίνησε πολύ δυνατά και απείλησε στο 16' με βολέ του Φαν Άμερσφοουρτ που απέκρουσε δύσκολα ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, αλλά στο 19' ο Σαραουί την έβαλε μπροστά στο σκορ ύστερα από πανέμορφη ατομική ενέργεια και πλασέ. Στο 24' μάλιστα διπλασίασε τα τέρματά της με δυνατό σουτ του Μπράουβερς και φαινόταν να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση. Έως το τέλος του πρώτου μέρους μάλιστα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα, με εξαίρεση τη φάση του 30' που γλίτωσε τη μείωση χάρη στο δοκάρι. Στην επανάληψη ωστόσο η εξέλιξη ήταν πολύ διαφορετική αφού «πλήρωσε» για άλλη μία φορά τα... παιδικά λάθη της άμυνάς της σε ένα πεντάλεπτο «μπλακ άουτ» (58'-63') που συνδυάστηκε με δύο γκολ από πλευράς γηπεδούχων. Παρ' όλα αυτά πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 72' με τον Μπράοβερς να σκοράρει ξανά, αλλά στο 80' η εστία της παραβιάστηκε για τρίτη φορά και το ματς ήρθε πάλι στα ίσα. Μέχρι το φινάλε κυνήγησε το γκολ έχοντας μάλιστα δοκάρι σε κεφαλιά του Μπράουβερς που «φλέρταρε» με το χατ τρικ, αλλά δεν τα κατάφερε και συμβιβάστηκε με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η Χέρενφεν έμεινε έτσι για έκτο σερί ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και έβδομο συνολικά αν συνυπολογιστεί ο αποκλεισμός της από το Κύπελλο τον Δεκέμβριο. Αυτή μάλιστα ήταν η τρίτη ισοπαλία στα τελευταία τέσσερα ματς και φυσικά δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης εντός του 2024.

Η εικόνα της ωστόσο δεν είναι τόσο κακή, αλλά λείπει η σταθερότητα και η αμυντική συνέπεια. Με 22 βαθμούς πλέον έχει υποχωρήσει στη 13η θέση και στο -4 από τις θέσεις που οδηγούν στα ευρωπαϊκά πλέι οφ που είναι και ο στόχος της, ενώ ταυτόχρονα έχει «ψαλιδιστεί» επικίνδυνα η διαφορά από τη ζώνη του υποβιβασμού, αφού απέχει μόλις τέσσερις πόντους κι από εκεί.

«Νιώθω σίγουρος για τους παίκτες μου. Τα αποτελέσματα δεν είναι αυτά που θέλουμε, αλλά παίζουμε καλό ποδόσφαιρο και είναι θέμα χρόνου να έρθουν και οι νίκες» δήλωσε ο τεχνικός των Φρίσιανς, Κις Φαν Βόντερεν, που είναι πάντως υπό μεγάλη πίεση πλέον.

Αγωνιστικά νέα: Αποθεραπεύτηκε και είναι ξανά διαθέσιμος ο χρήσιμος επιθετικός Νικολαέσκου (13/4).Έμεινε στην ισοπαλία στο εντός έδρας ντέρμπι με την Αϊντχόφεν, σε ένα έντονο ματς με ένταση και αρκετές καλές στιγμές. Βγήκε στην επίθεση από το ξεκίνημα και προηγήθηκε στο 19' με σουτ του Μπέργκχαους μέσα από την περιοχή, αλλά στο 34' δέχθηκε τη ισοφάριση και μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους το παιχνίδι «σημαδεύτηκε» περισσότερο από σκληρά μαρκαρίσματα και στιγμές έντασης παρά από φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στην επανάληψη πάντως τα πράγματα ήταν διαφορετικά, αφού το ματς άνοιξε πολύ με τις καλές προϋποθέσεις που δεν μετατρέπονταν σε ευκαιρίες να είναι πολλές εκατέρωθεν και τον Μπέργκχαους να απειλεί στο 62' δοκιμάζοντας τα πόδια του από ύψος της περιοχής. Στο 68' όμως οι γηπεδούχοι γλίτωσαν την ανατροπή το οριζόντιο δοκάρι τους, ενώ στο 71' έφτασαν οι ίδιοι κοντά στο γκολ, αλλά ο Μπρόμπεϊ αστόχησε από πολύ πλεονεκτική θέση, με τον Τέιλορ να παίρνει τη «σκυτάλη» των χαμένων ευκαιριών, αφού σε δύο περιπτώσεις (79', 90'+2') δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο κίπερ και το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος.

Ο Άγιαξ πάντως παρέμεινε αήττητος για δωδέκατο σερί ματς πρωταθλήματος (10-2-0) και επίσης απέφυγε μία τρίτη ήττα στη σεζόν από την Αϊντχόφεν, τονώντας έτσι και την ψυχολογία του. Με 35 βαθμούς πλέον είναι στο -1 από την Άλκμααρ, έχοντας ματς λιγότερο, οπότε με μία νίκη μπορεί αν πλασαριστεί στις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο χωρίς συμμετοχή στα πλέι οφ και ταυτόχρονα να μειώσει εκ νέου τη διαφορά από την 3η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του επόμενου Τσάμπιονς Λιγκ, στους 6 πόντους.

«Έχουμε δείξει μεγάλη βελτίωση ως ομάδα και αυτό φάνηκε και κόντρα στην Αϊντχόφεν. Πρέπει να συνεχίσουμε σε αυτούς τους ρυθμούς αφού αυτό το κομμάτι της σεζόν είναι το πιο κρίσιμο» δήλωσε ο προπονητής του Αίαντα, Τζον Φαν'τ Σιπ.

Αγωνιστικά νέα: Νοκ άουτ ο πολύτιμος επιθετικός Μπέρχβαϊν (16/7) και ο βασικός μπακ Ρενσχ (17/1). Παραμένουν εκτός ο μπακ Άβιλα (5/0), ο μέσος Φαν ντεν Μπόουμεν (10/2), ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Πάσφεερ και ο επιθετικός Χοντς (5/0).

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Οι γηπεδούχοι είναι παραγωγικοί στη επίθεση, παίζουν καλό ποδόσφαιρο, αλλά υστερούν σε ουσία και συνέπεια, ειδικά συγκριτικά με τον Άγιαξ που έχει πάρει... φόρα πλέον επεκτείνοντας το αήττητό του και δείχνοντας πως μπορεί αν προλάβει να πάρει ακόμα και το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Επιλογή το διπλό, αφού είναι τέτοια και η παράδοση που θέλει τον Αίαντα 29 ματς αήττητο κόντρα στη Χέρενφεν με 9 σερί εκτός έδρας νίκες, ενώ παράλληλα πρόκειται για πιο ποιοτικό σύνολο και σε πολύ καλύτερο μομέντουμ, την ώρα που οι γηπεδούχοι πιέζονται ιδιαίτερα από τις καταστάσεις παραμένοντας χωρίς νίκης εδώ και δύο μήνες.

• Στους τελευταίους 13 από 14 αγώνες της ομάδας Άγιαξ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.40 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Χέρενφεν δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.21 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 5 αγώνες της ομάδας Χέρενφεν, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε).
  • Η ομάδα Άγιαξ νίκησε στους τελευταίους 4 αγώνες εκτός έδρας στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε.
    Σημείο: 2 με απόδοση 1.72 στον ΟΠΑΠ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ερεντιβίζιε