Φόλενταμ - Χέρενφεν

23/10/2022 21:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 796
1 - 3
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 557 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Φόλενταμ - Χέρενφεν στις 25/2/2024

• Θεατές: 6600
90+4'

Δίκαιη νίκη για την ομάδα Χέρενφεν μετά από μία καλή εμφάνιση

90+4'

90+4'

6600 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+4'

Κατοχή: Φόλενταμ: 49%, Χέρενφεν: 51%.

90+4'

Ο Thom Haye από την ομάδα Χέρενφεν εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

90+3'

Η ομάδα Χέρενφεν εκδηλώνει επίθεση

90+3'

Ο Thom Haye κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

90+3'

Καλή ενέργεια από τον Sydney van Hooijdonk ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

90+3'

Ο Rami Kaib τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90+2'

Η ομάδα Χέρενφεν έχει την κατοχή της μπάλας

90+2'

Ο Robert Muehren από την ομάδα Φόλενταμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90'

Ο Simon Olsson δίνει τη θέση του στον Hussein Ali

90'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90'

Ο Amin Sarr δίνει τη θέση του στον Rami Kaib

90'

89'

Ο Anas Tahiri έδωσε την ασίστ για το γκολ!

87'

Ο Sydney van Hooijdonk έδωσε την ασίστ για το γκολ.

87'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Amin Sarr σκοράρει με το δεξί πόδι!

87'

Ο Sydney van Hooijdonk τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

87'

Η ομάδα Χέρενφεν έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

87'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jordi Blom από την ομάδα Φόλενταμ ανατρέπει τον Milan van Ewijk

86'

Η ομάδα Φόλενταμ έχει την κατοχή της μπάλας

85'

85'

Ο Thom Haye έδωσε την ασίστ για το γκολ.

85'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Mats Koehlert σκοράρει με το αριστερό πόδι!

85'

84'

Η ομάδα Χέρενφεν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

84'

Ο Brian Plat κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

84'

Η ομάδα Φόλενταμ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

84'

Ο Jordi Blom κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

83'

Ο Thom Haye από την ομάδα Χέρενφεν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

83'

Ο Lequincio Zeefuik κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

83'

Η ομάδα Χέρενφεν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

83'

Ο Anas Tahiri σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Filip Stankovic ελέγχει την φάση

82'

82'

Η ομάδα Χέρενφεν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

82'

Ο Damon Mirani κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

81'

Ελεύθερο για την ομάδα Χέρενφεν

81'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Lequincio Zeefuik από την ομάδα Φόλενταμ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

81'

Ο Carel Eiting από την ομάδα Φόλενταμ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

81'

Ο Pawel Bochniewicz από την ομάδα Χέρενφεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

80'

80'

80'

Η ομάδα Χέρενφεν ξεκινάει αντεπίθεση

80'

Ο Carel Eiting από την ομάδα Φόλενταμ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

79'

Ο Milan van Ewijk από την ομάδα Χέρενφεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

79'

Η ομάδα Φόλενταμ εκδηλώνει επίθεση

78'

Ο Filip Stankovic κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

78'

Η ομάδα Χέρενφεν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

77'

Ο Daryl van Mieghem δίνει τη θέση του στον Lequincio Zeefuik

77'

Ο Ibrahim El Kadiri δίνει τη θέση του στον Jordi Blom

77'

Ο Damon Mirani απομακρύνει τη μπάλα

76'

Ένας παίκτης από την ομάδα Χέρενφεν στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά.

76'

75'

Κατοχή: Φόλενταμ: 50%, Χέρενφεν: 50%.

75'

75'

Ο Derry Murkin απομακρύνει τη μπάλα

75'

74'

Ο Xavier Mbuyamba κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

74'

Ο Damon Mirani από την ομάδα Φόλενταμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

74'

73'

Ο Milan van Ewijk κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

73'

Η ομάδα Φόλενταμ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

72'

72'

Ο Filip Stankovic από την ομάδα Φόλενταμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

72'

71'

Κίτρινη κάρτα για τον Daryl van Mieghem

71'

Ο Daryl van Mieghem από την ομάδα Φόλενταμ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Milan van Ewijk

71'

70'

70'

69'

69'

68'

Η ομάδα Φόλενταμ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

68'

68'

Το παιχνίδι διακόπτεται

67'

Ο Benaissa Benamar δίνει τη θέση του στον Brian Plat

66'

66'

66'

Ο Bilal Ould-Chikh από την ομάδα Φόλενταμ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

66'

65'

Ελεύθερο για την ομάδα Φόλενταμ

65'

Ο Sven van Beek από την ομάδα Χέρενφεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

65'

Ο Imran Nazih κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

65'

65'

64'

64'

Ο Sydney van Hooijdonk από την ομάδα Χέρενφεν είχε προσπάθεια εκτός στόχου

64'

Η σέντρα από τον Amin Sarr από την ομάδα Χέρενφεν βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

63'

62'

Ο Walid Ould-Chikh δίνει τη θέση του στον Imran Nazih

62'

Ο Gaetano Oristanio δίνει τη θέση του στον Bilal Ould-Chikh

62'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ibrahim El Kadiri από την ομάδα Φόλενταμ ανατρέπει τον Rami Al Hajj

61'

Ο Andries Noppert κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

61'

61'

Ο Benaissa Benamar κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

61'

Ο Pawel Bochniewicz κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

61'

Ο Ibrahim El Kadiri κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

60'

60'

Κατοχή: Φόλενταμ: 51%, Χέρενφεν: 49%.

60'

59'

59'

58'

Κίτρινη κάρτα για τον Pawel Bochniewicz

58'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Pawel Bochniewicz ανέτρεψε τον Robert Muehren από πίσω και δόθηκε φάουλ

57'

Ο Gaetano Oristanio απομακρύνει τη μπάλα

57'

Ο Gaetano Oristanio κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

56'

56'

Ο Simon Olsson κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

56'

55'

Ο Mats Koehlert απομακρύνει τη μπάλα

55'

55'

55'

55'

Ο Derry Murkin κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

54'

53'

53'

53'

53'

Ο Mats Koehlert κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

53'

52'

52'

52'

Ο Amin Sarr αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

52'

Ο Rami Al Hajj τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

51'

51'

50'

Ο Rami Al Hajj από την ομάδα Χέρενφεν είχε προσπάθεια εκτός στόχου

50'

50'

50'

Κατοχή: Φόλενταμ: 52%, Χέρενφεν: 48%.

50'

Κίτρινη κάρτα για τον Simon Olsson

49'

Ο Simon Olsson από την ομάδα Χέρενφεν το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Derry Murkin

48'

48'

46'

Ο Syb van Ottele δίνει τη θέση του στον Anas Tahiri

46'

Ο Tibor Halilovic δίνει τη θέση του στον Rami Al Hajj

46'

46'

46'

46'

46'

45+8'

Οι δύο ομάδες δεν έχουν πολλές διαφορές στο πρώτο ημίχρονο

45+8'

45+8'

Κατοχή: Φόλενταμ: 55%, Χέρενφεν: 45%.

45+8'

Ο Pawel Bochniewicz από την ομάδα Χέρενφεν είναι σε θέση οφσάιντ

45+7'

Κίτρινη κάρτα για τον Benaissa Benamar

45+7'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Gaetano Oristanio από την ομάδα Φόλενταμ ανατρέπει τον Amin Sarr

45+6'

45+6'

Ο Syb van Ottele από την ομάδα Χέρενφεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

45+6'

Ο Gaetano Oristanio τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

45+5'

Η ομάδα Φόλενταμ ξεκινάει αντεπίθεση

45+5'

Ο Thom Haye από την ομάδα Χέρενφεν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

45+4'

45+4'

Ο Tibor Halilovic τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

45+4'

45+4'

45+4'

45+4'

45+3'

Ο Carel Eiting επιστρέφει στο γήπεδο.

45+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Walid Ould-Chikh από την ομάδα Φόλενταμ ανατρέπει τον Milan van Ewijk

45+2'

45+2'

Ο Ibrahim El Kadiri από την ομάδα Φόλενταμ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

45+2'

45+2'

45+1'

Ο Carel Eiting από την ομάδα Φόλενταμ βγαίνει εκτός γηπέδου επειδή η μύτη του έχει ματώσει.

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 6'

45+1'

Ο Carel Eiting είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

45+1'

45+1'

Ο Amin Sarr από την ομάδα Χέρενφεν κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Carel Eiting

45'

45'
Γκολ

ΤΟ ΓΚΟΛ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφασίζει ότι το γκολ για την ομάδα Φόλενταμ μετράει κανονικά.

44'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

43'

Ο Carel Eiting έδωσε την ασίστ για το γκολ.

43'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Robert Muehren σκοράρει με το δεξί πόδι!

43'

Η σέντρα από τον Carel Eiting από την ομάδα Φόλενταμ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

43'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Syb van Ottele από την ομάδα Χέρενφεν ανατρέπει τον Daryl van Mieghem

42'

Ο Milan van Ewijk απομακρύνει τη μπάλα

42'

42'

41'

41'

41'

40'

40'

Ο Gaetano Oristanio από την ομάδα Φόλενταμ κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Sydney van Hooijdonk

40'

40'

Ο Daryl van Mieghem κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

39'

39'

39'

38'

38'

38'

Ο Gaetano Oristanio πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

37'

37'

Ο Derry Murkin από την ομάδα Φόλενταμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

37'

36'

36'

Ο Andries Noppert κάνει μία καθοριστική επέμβαση.

35'

Καλή ενέργεια από τον Daryl van Mieghem ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

35'

Ο Carel Eiting τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

35'

Κατοχή: Φόλενταμ: 56%, Χέρενφεν: 44%.

34'

34'

34'

34'

33'

33'

Το σουτ του Tibor Halilovic μπλοκάρεται

33'

33'

32'

32'

Ο Syb van Ottele κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

32'

31'

30'

Κατοχή: Φόλενταμ: 60%, Χέρενφεν: 40%.

30'

30'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Gaetano Oristanio από την ομάδα Φόλενταμ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

30'

Ο Ibrahim El Kadiri από την ομάδα Φόλενταμ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

30'

Ο Sven van Beek απομακρύνει τη μπάλα

30'

28'

28'

28'

28'

27'

Η ομάδα Χέρενφεν κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

27'
Γκολ

ΤΟ ΓΚΟΛ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφασίζει ότι το γκολ για την ομάδα Χέρενφεν μετράει κανονικά.

26'

25'

24'
ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!

Γ Κ Ο Ο Ο Ο Ο Λ - Ο Sydney van Hooijdonk από την ομάδα Χέρενφεν στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση.

24'

Ο Daryl van Mieghem από την ομάδα Φόλενταμ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

24'

24'

24'

Ο Amin Sarr από την ομάδα Χέρενφεν είναι σε θέση οφσάιντ

24'

Ο Simon Olsson τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

23'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Gaetano Oristanio από την ομάδα Φόλενταμ ανατρέπει τον Mats Koehlert

23'

23'
Γκολ

ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής γνωστοποίησε ότι το γκολ για την ομάδα Φόλενταμ δεν μετράει λόγω οφσάιντ.

21'

20'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ! Η ομάδα Φόλενταμ σκοράρει! Ο Robert Muehren βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

20'

Η σέντρα από τον Daryl van Mieghem από την ομάδα Φόλενταμ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Syb van Ottele από την ομάδα Χέρενφεν ανατρέπει τον Carel Eiting

19'

19'

Ένας παίκτης από την Χέρενφεν ανατρέπει τον Walid Ould-Chikh

17'

17'

Ο Sydney van Hooijdonk κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

17'

17'

16'

15'

Κατοχή: Φόλενταμ: 61%, Χέρενφεν: 39%.

15'

Ο Xavier Mbuyamba σημαδεύει την εστία με ψαλιδάκι, αλλά ο Andries Noppert του αρνείται ένα καταπληκτικό γκολ!

15'

Το σουτ του Gaetano Oristanio μπλοκάρεται

15'

Ο Carel Eiting από την ομάδα Φόλενταμ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

15'

Το σουτ του Walid Ould-Chikh μπλοκάρεται

15'

Ο Carel Eiting από την ομάδα Φόλενταμ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

14'

14'

Ο Mats Koehlert σταματά επιτυχώς το σουτ

14'

Το σουτ του Ibrahim El Kadiri μπλοκάρεται

14'

13'

13'

12'

12'

12'

11'

11'

Ο Robert Muehren κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

11'

10'

10'

10'

10'

Κατοχή: Φόλενταμ: 62%, Χέρενφεν: 38%.

9'

Ο Syb van Ottele κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Robert Muehren.

8'

Κίτρινη κάρτα για τον Thom Haye

8'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Thom Haye ανέτρεψε τον Daryl van Mieghem από πίσω και δόθηκε φάουλ

8'

Ο Thom Haye απομακρύνει τη μπάλα

7'

Ο Daryl van Mieghem από την ομάδα Φόλενταμ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

7'

ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΔΟΚΑΡΙ! Ο Benaissa Benamar πραγματοποίησε ωραίο σουτ από απόσταση, αλλά σημάδεψε το ορζόντιο δοκάρι!

7'

6'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Thom Haye από την ομάδα Χέρενφεν ανατρέπει τον Walid Ould-Chikh

6'

6'

6'

Ο Sydney van Hooijdonk από την ομάδα Χέρενφεν είναι σε θέση οφσάιντ

6'

Ο Tibor Halilovic κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

5'

5'

5'

Κατοχή: Φόλενταμ: 84%, Χέρενφεν: 16%.

4'

4'

4'

3'

Ο Andries Noppert απομακρύνει τη μπάλα

3'

3'

3'

3'

2'

2'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Carel Eiting από την ομάδα Φόλενταμ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

2'

2'

1'

1'

1'

1'

Οι παίκτες παίζουν σε γήπεδο τεχνητού χλοοτάπητα σήμερα.

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Φόλενταμ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Kras Stadion, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Για το restart η Χέρενφεν

Η Φόλενταμ υποδέχεται την Χέρενφεν για την 11η αγωνιστική της Ερεντιβίζιε. Από ισοπαλία στην έδρα της Έμεν προέρχονται οι γηπεδούχοι, ενώ οι φιλοξενούμενοι αναδείχθηκαν επίσης ισόπαλοι με την Γκόου Αχέντ Ιγκλς εκτός έδρας.

Δεν ρίσκαρε με ροτέισιον και «ισοπέδωσε» την άσημη Χαρκεμάσε Μπόις με 5-1 παίρνοντας μία εύκολη πρόκριση στον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου μεσοβδόμαδα. Στην Ερεντιβίζιε είχε αποσπάσει ισοπαλία στην έδρα της Έμεν με 1-1 και πρέπει να αισθάνεται ευχαριστημένη. Στο πρώτο μέρος δέχθηκε μεγάλη πίεση, με τους γηπεδούχους να χάνουν πολλές ευκαιρίες για να βρουν ένα γκολ, αλλά να πέφτουν πάνω στον εξαιρετικό γκολκίπερ Στάνκοβιτς.

Στο δεύτερο μέρος μπήκε καλύτερα και είχε δοκάρι στο 53' με τον Ουλντ-Τσιχ, ο οποίος βρήκε τον στόχο τελικά στο 64' και άνοιξε το σκορ. Η άμεση αντίδραση των γηπεδούχων έφερε οπισθοχώρηση για τους «πορτοκάλι», οι οποίοι δέχθηκαν την ισοφάριση τρία λεπτά αργότερα, αλλά ως το τέλος αν και δεν είχαν την πρωτοβουλία για να απειλήσουν, δεν απειλήθηκαν και ουσιαστικά.

Η Φόλενταμ παρέμεινε πάντως στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 6 βαθμούς, όσους έχει και η Έμεν, η οποία ηττήθηκε πάντως το Σάββατο (22/10) από την Φίτεσε και έχει ένα ματς παραπάνω. Η άμυνα παραμένει η «αχίλλειος πτέρνα» της ομάδας, αφού έχει δεχτεί 28 γκολ σε 10 αγωνιστικές και είναι μακράν η χειρότερη του πρωταθλήματος.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός οι μέσοι Τούιχτ (0/0) και Αντονούτσι (2/0), αλλά και ο μπακ Φλιντ (0/0).Τα... χρειάστηκε στην αναμέτρηση Κυπέλου με την Χόεκ, αφού χρειάστηκε αρχικά να ανατρέψει το εις βάρος της 2-0 και να στείλει το ματς στην παράταση, όπου επικράτησε με 4-2 και πήρε την πρόκριση στον δεύτερο γύρο.

Στην Ερεντιβίζιε έμεινε για τρίτο σερί ματς μακριά από τις νίκες μετά το 1-1 στην έδρα της Γκόου Αχέντ Ιγκλς. Το ματς ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος, με τους Φρίσιανς να έχουν την καλύτερη στιγμή όταν διαγώνιο σουτ του Χαλίλοβιςτ εκτός περιοχής «τράνταξε» το δοκάρι της εστίας στο 43'. Στο 52' μετά από φάση διαρκείας, ο Χάγιε έπιασε συρτό σουτ από απόσταση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα βάζοντας του φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα. Πήραν μέτρα στο γήπεδο , πίεσαν ανάγκασαν τον Νόπερτ σε πολύ μεγάλη επέμβαση στο 72', ενώ είχαν ακυρωθέν γκολ στο 79' και τελικά προκάλεσαν «έμφραγμα» στην Χέρενφεν ισοφαρίζοντας στο 90'+2'.

Η ομάδα του Βορρά υποχώρησε στην 7η θέση έχοντας 14 βαθμούς και αναζητά την επιστροφή της στις επιτυχίες καθώς μετρά μόλις μία νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια της. Ο κόουτς Φαν Βόντερεν πάντως τόνισε αναφορικά με την Φόλενταμ πως μία ομάδα που κόντραρε τον Άγιαξ και νίκησε την Τβέντε, μόνο εύκολη περίπτωση δεν θα είναι.

Αγωνιστικά νέα: Αμφίβολος ο στόπερ Φαν Άκεν (7/0).

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Μετά από τρία ματς χωρίς νίκη οι Φρίσιανς θέλουν να επιστρέψουν στα τρίποντα και κόντρα στην Φόλενταμ, που δείχνει πως είναι η πιο αδύναμη ομάδα της κατηγορίας, έχουν την ευκαιρία να το κάνουν. Εξαιρετική η απόδοση του διπλού που δεν μπορεί να αγνοηθεί, αφού η Χέρενφεν μπορεί να «τιμωρίσει» την κακή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων, ενώ στα μετόπισθεν παραμένει... μπετό.

• Η ομάδα Φόλενταμ δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 9 από 10 αγώνες στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.32 στον ΟΠΑΠ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ερεντιβίζιε