• Γήπεδο: MAC3PARK Stadion
  • Χωρητικότητα: 14000
  • Θεατές: 13714
90+6'

Η ομάδα Άλμερε Σίτι είναι η νικήτρια του αγώνα, σ' ένα μοιρασμένο παιχνίδι όπου η μπίλια μπορούσε να κάτσει παντού

90+6'

90+6'

Κατοχή: Τσβόλε: 62%, Άλμερε Σίτι: 38%.

90+5'

Κίτρινη κάρτα για τον Hamdi Akujobi

90+5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Hamdi Akujobi από την ομάδα Άλμερε Σίτι ανατρέπει τον Anouar El Azzouzi

90+5'

90+5'

Ο Lennart Thy από την ομάδα Τσβόλε είναι σε θέση οφσάιντ

90+4'

Ο Jasper Schendelaar κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

90+4'

Ο Kornelius Hansen τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90+4'

Η ομάδα Άλμερε Σίτι εκδηλώνει επίθεση

90+3'

Η ομάδα Τσβόλε εκδηλώνει επίθεση

90+2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Odysseus Velanas από την ομάδα Τσβόλε ανατρέπει τον Sherel Floranus

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90+1'

Ο Jochem Ritmeester van de Kamp δίνει τη θέση του στον Damian van Bruggen

90+1'

Ο Yoann Cathline δίνει τη θέση του στον Kornelius Hansen

90+1'

Η ομάδα Τσβόλε έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

90+1'

90'

Κατοχή: Τσβόλε: 63%, Άλμερε Σίτι: 37%.

90'

Η ομάδα Τσβόλε έχει την κατοχή της μπάλας

89'

89'

89'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Anouar El Azzouzi από την ομάδα Τσβόλε ανατρέπει τον Sherel Floranus

88'

Ο Loic Mbe Soh σταματά επιτυχώς το σουτ

88'

Το σουτ του Sam Kersten μπλοκάρεται

87'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Hamdi Akujobi από την ομάδα Άλμερε Σίτι ανατρέπει τον Filip Krastev

86'

85'

Ο Stije Resink σταματά επιτυχώς το σουτ

85'

Το σουτ του Anouar El Azzouzi μπλοκάρεται

85'

85'

85'

85'

85'

83'

81'

Κίτρινη κάρτα για τον Stije Resink

81'

Ο Stije Resink από την ομάδα Άλμερε Σίτι το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Odysseus Velanas

81'

80'

Ο Sherel Floranus από την ομάδα Άλμερε Σίτι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

80'

Κατοχή: Τσβόλε: 61%, Άλμερε Σίτι: 39%.

79'

Ο Rajiv van La Parra από την ομάδα Άλμερε Σίτι είναι σε θέση οφσάιντ

79'

Κίτρινη κάρτα για τον Peer Koopmeiners

79'

Ο Peer Koopmeiners από την ομάδα Άλμερε Σίτι το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Filip Krastev

79'

Ελεύθερο για την ομάδα Άλμερε Σίτι

79'

Ο Younes Namli αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

79'

76'

Η ομάδα Τσβόλε εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

76'

Η ομάδα Άλμερε Σίτι εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

75'

75'

Κατοχή: Τσβόλε: 60%, Άλμερε Σίτι: 40%.

75'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Thomas Lam από την ομάδα Τσβόλε αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

75'

Ο Loic Mbe Soh από την ομάδα Άλμερε Σίτι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

74'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Thomas Robinet από την ομάδα Άλμερε Σίτι ανατρέπει τον Filip Krastev

73'

Η ομάδα Τσβόλε εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

73'

Ο Silvester van der Water δίνει τη θέση του στον Apostolos Vellios

73'

Ο Eliano Reijnders δίνει τη θέση του στον Filip Krastev

72'

Ο Silvester van der Water τιμωρείται για σπρώξιμο στον Hamdi Akujobi

71'

71'

71'

70'

70'

Η ομάδα Άλμερε Σίτι κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

69'

Ο Stije Resink έδωσε την ασίστ για το γκολ.

69'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Thomas Robinet της ομάδας Άλμερε Σίτι νικάει τον τερματοφύλακα έξω από την περιοχή με το δεξί πόδι!

69'

Ο Stije Resink τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

69'

Η ομάδα Άλμερε Σίτι έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

69'

68'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Davy van den Berg από την ομάδα Τσβόλε ανατρέπει τον Thomas Robinet

67'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Stije Resink από την ομάδα Άλμερε Σίτι ανατρέπει τον Eliano Reijnders

67'

Ο Hamdi Akujobi από την ομάδα Άλμερε Σίτι το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Anouar El Azzouzi

66'

Η ομάδα Άλμερε Σίτι έχει την κατοχή της μπάλας

66'

Ελεύθερο για την ομάδα Τσβόλε

65'

65'

64'

64'

Η ομάδα Άλμερε Σίτι εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

64'

Ο Anouar El Azzouzi κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Yoann Cathline.

64'

64'

Ο Odysseus Velanas από την ομάδα Τσβόλε δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

64'

Η σέντρα από τον Silvester van der Water από την ομάδα Τσβόλε βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

64'

63'

Ο Younes Namli από την ομάδα Τσβόλε το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Yoann Cathline

62'

62'

Ο Anouar El Azzouzi κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

62'

62'

Ο Sherel Floranus από την ομάδα Άλμερε Σίτι εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

61'

Ο Alvaro Pena δίνει τη θέση του στον Hamdi Akujobi

61'

Ο Joey Jacobs δίνει τη θέση του στον Theo Barbet

61'

Ο Jason van Duiven δίνει τη θέση του στον Rajiv van La Parra

60'

58'

57'

57'

Ο Lennart Thy από την ομάδα Τσβόλε είχε προσπάθεια εκτός στόχου

56'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Peer Koopmeiners από την ομάδα Άλμερε Σίτι ανατρέπει τον Davy van den Berg

55'

Κατοχή: Τσβόλε: 64%, Άλμερε Σίτι: 36%.

55'

55'

Ο Stije Resink από την ομάδα Άλμερε Σίτι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

55'

Ο Silvester van der Water από την ομάδα Τσβόλε εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

54'

Ο Alvaro Pena από την ομάδα Άλμερε Σίτι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

54'

53'

Ο Silvester van der Water είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

53'

52'

Κίτρινη κάρτα για τον Joey Jacobs

52'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Joey Jacobs από την ομάδα Άλμερε Σίτι ανατρέπει τον Silvester van der Water

52'

51'

51'

51'

51'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

51'

50'

50'

49'

Ο Jochem Ritmeester van de Kamp τιμωρείται για σπρώξιμο στον Anselmo Garcia McNulty

49'

49'

Ο Stije Resink από την ομάδα Άλμερε Σίτι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

48'

Ο Jochem Ritmeester van de Kamp σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Jasper Schendelaar ελέγχει την φάση

48'

48'

Ο Jochem Ritmeester van de Kamp κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

47'

47'

47'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Sam Kersten από την ομάδα Τσβόλε αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

47'

Ο Younes Namli από την ομάδα Τσβόλε εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

47'

46'

46'

Ο Thomas Lam από την ομάδα Τσβόλε απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

46'

46'

45+3'

13714 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

45+3'

Οι δύο ομάδες δεν έχουν πολλές διαφορές στο πρώτο ημίχρονο

45+3'

45+3'

Κατοχή: Τσβόλε: 66%, Άλμερε Σίτι: 34%.

45+3'

Ο Sam Kersten από την ομάδα Τσβόλε απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

45+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Eliano Reijnders από την ομάδα Τσβόλε ανατρέπει τον Alvaro Pena

45+1'

Ο Jason van Duiven από την ομάδα Άλμερε Σίτι είχε προσπάθεια εκτός στόχου

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45'

45'

Ο Eliano Reijnders κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

45'

44'

Ο Odysseus Velanas κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Yoann Cathline.

44'

Ο Thomas Robinet από την ομάδα Άλμερε Σίτι είναι σε θέση οφσάιντ

42'

41'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Davy van den Berg από την ομάδα Τσβόλε ανατρέπει τον Stije Resink

40'

40'

Κατοχή: Τσβόλε: 67%, Άλμερε Σίτι: 33%.

39'

Ο Peer Koopmeiners σταματά επιτυχώς το σουτ

39'

Το σουτ του Younes Namli μπλοκάρεται

39'

39'

38'

37'

37'

36'

35'

35'

33'

32'

32'

32'

Το σουτ του Lennart Thy μπλοκάρεται

32'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sherel Floranus από την ομάδα Άλμερε Σίτι ανατρέπει τον Younes Namli

32'

30'

Κατοχή: Τσβόλε: 65%, Άλμερε Σίτι: 35%.

30'

29'

28'

Ο Silvester van der Water υποπίπτει σε χέρι

27'

26'

26'

25'

25'

Ο Peer Koopmeiners από την ομάδα Άλμερε Σίτι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

25'

Ο Younes Namli από την ομάδα Τσβόλε εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

24'

24'

23'

22'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jochem Ritmeester van de Kamp από την ομάδα Άλμερε Σίτι ανατρέπει τον Anselmo Garcia McNulty

22'

22'

22'

21'

21'

20'

20'

20'

Κατοχή: Τσβόλε: 68%, Άλμερε Σίτι: 32%.

20'

19'

Ο Kaj de Rooij είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

19'

17'

16'

Ο Jason van Duiven από την ομάδα Άλμερε Σίτι είναι σε θέση οφσάιντ

16'

Ο Anselmo Garcia McNulty τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jochem Ritmeester van de Kamp

15'

15'

14'

13'

13'

13'

Ο Sherel Floranus επιστρέφει στο γήπεδο.

12'

12'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Sherel Floranus να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

12'

Ο Sherel Floranus είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

11'

11'

Ο Younes Namli κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Peer Koopmeiners.

11'

11'

10'

9'

Ο Davy van den Berg σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Nordin Bakker ελέγχει την φάση

9'

8'

8'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Jason van Duiven για την ομάδα Άλμερε Σίτι. Ο Anouar El Azzouzi σταματάει την φάση.

7'

7'

6'

6'

5'

Κατοχή: Τσβόλε: 75%, Άλμερε Σίτι: 25%.

5'

Το παιχνίδι σταμάτησε

4'

4'

2'

2'

Ο Thomas Robinet τιμωρείται για σπρώξιμο στον Anouar El Azzouzi

2'

2'

1'

1'

1'

1'

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Τσβόλε είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

0'

Καλησπέρα σας από το MAC3PARK Stadion, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Καλό μομέντουμ για αμφότερες

Η Τσβόλε υποδέχεται την Άλμερε Σίτι στην 22η αγωνιστική της Ερεντιβίζιε. Από ισοπαλία στην έδρα της Γκόου Αχέντ Ιγκλς προέρχονται τα «μπλε δάχτυλα», ενώ και οι φιλοξενούμενοι αντίστοιχα αναδείχθηκαν ισόπαλοι εντός έδρας με την Άλκμααρ.

Δύο πρόσωπα είχε στο εκτός έδρας ντέρμπι με τη Γκόου Αχέντ Ιγκλς, που έληξε ισόπαλο 1-1. Αφενός αυτό της επιθετικής κυνικότητας και αφετέρου αυτό της αφέλειας στην άμυνα, που έμελλε τελικά να της κοστίσει πολύ. Η Τσβόλε ξεκίνησε με ενθουσιασμό και διάθεση να αιφνιδιάσει, αλλά μόλις στο 6' υπέπεσε σε πέναλτι, με τον Σχέντελααρ ωστόσο να το αποκρούει και να αποδεικνύεται για ακόμα μία φορά φέτος κομβικός για την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 9' με τον Ράιντερς να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 23' ο Φαν Ντε Μπερχ δοκίμασε με δυνατό σουτ τα αντανακλαστικά του αντίπαλου κίπερ. Το ματς κύλησε ισορροπημένα στη συνέχεια του πρώτου μέρους, με τις «μάχες» στη μεσαία γραμμή να είναι αυτές που το χαρακτήρισαν, ενώ στο δεύτερο μέρος η Τσβόλε που φαινόταν πιο επικίνδυνη άνοιξε τελικά το σκορ στο 77' με τον Τι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Σχέντελααρ βγήκε νικητής σε τετ-α-τετ. Ενώ όμως όλα έδειχναν πως οι φιλοξενούμενοι θα έφταναν σε μία πολύ σημαντική νίκη ήρθε μία απροσεξία του Κέρστεν στις καθυστερήσεις, που επέτρεψε στους γηπεδούχους να κερδίσουν ένα δεύτερο πέναλτι ισοφαρίζοντας στο 90'+9', αφήνοντας με την πίκρα την Τσβόλε.

Σε κάθε περίπτωση πάντως η πορεία των «νεοφώτιστων» ξεπερνά κάθε προσδοκία αφού συμπλήρωσαν έξι ματς αήττητοι (2-4-0) και με 27 βαθμούς είναι στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη και φιγουράρουν στην 8η θέση κάνοντας όνειρα για συμμετοχή στα ευρωπαϊκά πλέι οφ.

«Σίγουρα υπάρχει απογοήτευση από το πως χάθηκε η νίκη κόντρα στη Γκόου Αχέντ Ιγκλς, ωστόσο πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά και να δείξουμε την απαραίτητη προσοχή στο παιχνίδι με την Άλμερε, η οποία έχει βελτιωθεί πολύ και έχει προκαλέσει προβλήματα σε πολλές ομάδες τελευταία» δήλωσε ο κόουτς Γιάνσεν.

Αγωνιστικά νέα: Νοκ άουτ τέθηκε ο μέσος Φίχτινχερ (6/0), ενώ τιμωρημένος λόγω καρτών είναι ο βασικός μπακ Φαν Πόλεν (19/0). Τραυματίες παραμένουν οι μέσοι Μπούρμεϊστερ (16/0), Τόμας (7/0), o κομβικός επιθετικός Ντράουφ (15/5), ο εξτρέμ Λάγσκιρ (-) και ο αναπληρωματικός γκολκίπερ Φέρντουιν (-).Η εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία (0-0) με την Άλκμααρ μόνο θετικά αντιμετωπίστηκε, καθώς προσέφερε έναν ακόμα πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην Ερεντιβίζιε η πρωτοεμφανιζόμενη ομάδα. Παρατάχθηκε εξάλλου έχοντας ως στόχο την ισοπαλία και δίνοντας βάση στην άμυνα, αφού η καλή στιγμή που περίμενε -κυρίως μέσω κάποιας αντεπίθεσης- δεν ήρθε ποτέ. την ίδια στιγμή πάντως αν και δέχθηκε πίεση, δεν «πολιορκήθηκε» η εστία της, με τις ευκαιρίες της αντιπάλου της να είναι επίσης μετρημένες με κυριότερες αυτές στο 47' και το 90"+3', που χάθηκαν λόγω αστοχίας και έτσι το σκορ δεν άλλαξε ως το φινάλε.

Δεύτερο σερί ματς χωρίς ήττα για την Άλμερε, που έχει συγκεντρώσει 11 πόντους στα τελευταία έξι ματς. Πλέον ισοβαθμεί με τη Φορτούνα Σιτάρντ στη 12η θέση και τους 24 πόντους, ούσα στο +6 από τη 16η θέση που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής και νιώθωντας σχετικά ασφαλής, αφού έχει βελτιώσει σημαντικά την εικόνα της, βασιζόμενη κυρίως στην άμυνά της, η οποία σε 4/6 τελευταία παιχνίδια δεν έχει δεχθεί τέρμα.

«Η ήττα του πρώτου γύρου από την Τσβόλε στις καθυστερήσεις μας ενοχλεί ακόμα όταν τη σκεφτόμαστε και θα ήταν ωραίο να πάρυμε μία μικρή "εκδίκηση" εδώ σήμερα, κάνοντας παράλληλα ακόμα ένα βήμα προς τον μεγάλο μας στόχο που είναι η παραμονή στην κατηγορία» δήλωσε ο κοουτς Πάστοορ.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένει εκτός ο μέσος Ποστ (1/1) και ο στόπερ Μαμενγκί (9/0).

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Οι δύο «νεοφώτιστες» ομάδες, που αψηφούν τα αρχικά προγνωστικά για το που θα βρίσκονται σε αυτό το σημείο της σεζόν, συναντιούνται σε μία χρονική στιγμή που είναι σε μεγάλη φόρμα και έχουν εξαιρετική ψυχολογία. Πολύ βελτιωμένη η Άλμερε, που αμύνεται σωστά και βάζει δύσκολα σε όλους εσχάτως, ωστόσο βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο τους ματς είναι και η Τσβόλε που θεωρώ πως έχει τον πρώτο λόγο, αφού διαθέτει επιθετική ποιότητα κι ευχέρεια και έτσι θα επιλέξω τον άσο.

• Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Άλμερε Σίτι, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.71 στον ΟΠΑΠ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ερεντιβίζιε