3

• Γήπεδο: Stade Geoffroy Guichard
  • Χωρητικότητα: 42000
90+6'

Η ομάδα Ρεμς είναι η νικήτρια του αγώνα, σ' ένα μοιρασμένο παιχνίδι όπου η μπίλια μπορούσε να κάτσει παντού

90+6'

90+6'

Κατοχή: Σεντ Ετιέν: 55%, Ρεμς: 45%.

90+6'

Ο Wahbi Khazri από την ομάδα Σεντ Ετιέν κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

90+5'

Ο Hugo Ekitike τιμωρείται για σπρώξιμο στον Lucas Gourna-Douath

90+5'

Η ομάδα Ρεμς ξεκινάει αντεπίθεση

90+5'

Η ομάδα Σεντ Ετιέν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+5'

Καλή ενέργεια από τον Enzo Crivelli ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

90+4'

Η ομάδα Σεντ Ετιέν εκδηλώνει επίθεση

90+4'

Ο Paul Bernardoni κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

90+4'

Ο Alexis Flips από την ομάδα Ρεμς εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

90+4'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

90+4'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

90+3'
Απόκρουση

Ο Eliaquim Mangala απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

90+3'
Γέμισμα

Ο Alexis Flips εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

90+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mahdi Camara από την ομάδα Σεντ Ετιέν ανατρέπει τον Alexis Flips

90+2'

Ελεύθερο για την ομάδα Ρεμς

90+2'

Ο Wahbi Khazri επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90+1'

Ο Maxime Busi υποπίπτει σε χέρι

90+1'

Το σουτ του Romain Hamouma μπλοκάρεται

90'
Απόκρουση

Ο Alexis Flips απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90'
Σέντρα

Ο Harold Moukoudi κάνει τη σέντρα

90'

89'

Ο Predrag Rajkovic κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

89'

89'

Ελεύθερο για την ομάδα Σεντ Ετιέν

89'

Ο Marshall Munetsi πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

89'

Ο Hugo Ekitike από την ομάδα Ρεμς κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

88'

Η ομάδα Ρεμς εκδηλώνει επίθεση

88'

Η ομάδα Σεντ Ετιέν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

88'
Απόκρουση

Ο Maxime Busi απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

87'

Ένας παίκτης από την ομάδα Σεντ Ετιέν στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά.

87'
Απόκρουση

Ο Yunis Abdelhamid απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

87'
Σέντρα

Ο Arnaud Nordin κάνει τη σέντρα

87'

Η ομάδα Σεντ Ετιέν παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

86'

Ο Kamory Doumbia αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

86'
Απόκρουση

Ο Eliaquim Mangala απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

86'

Ο Azor Matusiwa από την ομάδα Ρεμς εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

85'

Το σουτ του Marshall Munetsi μπλοκάρεται

85'

Ο Paul Bernardoni έσωσε ένα σίγουρο γκολ! Ο Dion Lopy βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για να σκοράρει, αλλά ο Paul Bernardoni του αρνήθηκε το γκολ με μια μεγάλη απόκρουση.

85'

Ο Hugo Ekitike από την ομάδα Ρεμς στέλνει την μπάλα στην καρδιά της περιοχής.

85'

Ο Hugo Ekitike από την ομάδα Ρεμς προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

85'

84'

84'
Σέντρα

Ο Harold Moukoudi από την ομάδα Σεντ Ετιέν κάνει την σέντρα αλλά δεν βρίσκει στόχο

83'

Ο Hugo Ekitike βλέπει την τεράστια ευκαιρία του με σουτ να σταματάει στο δοκάρι!

83'

Η ομάδα Ρεμς έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

83'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Denis Bouanga από την ομάδα Σεντ Ετιέν ανατρέπει τον Alexis Flips

82'

82'

Ο Alexis Flips πραγματοποιεί σουτ στο στόχο

82'
Σέντρα

Ο Kamory Doumbia κάνει τη σέντρα

81'

Κατοχή: Σεντ Ετιέν: 54%, Ρεμς: 46%.

81'

Η ομάδα Ρεμς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

81'

Ο Miguel Trauco δίνει τη θέση του στον Arnaud Nordin

80'

Ο El Bilal Toure δίνει τη θέση του στον Dion Lopy

79'

Η ομάδα Σεντ Ετιέν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

78'

78'

78'
Σέντρα

Ο Miguel Trauco από την ομάδα Σεντ Ετιέν κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

77'

Ο Miguel Trauco από την ομάδα Σεντ Ετιέν στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

77'
Απόκρουση

Ο Wout Faes απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

77'

76'

Ο Harold Moukoudi από την ομάδα Σεντ Ετιέν είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

76'
Γέμισμα

Ο Denis Bouanga εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

76'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alexis Flips από την ομάδα Ρεμς ανατρέπει τον Mahdi Camara

75'

75'

74'

74'

Ο Andrew Gravillon είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Alexis Flips

74'

Ο Andrew Gravillon είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

74'

73'

73'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

72'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Romain Hamouma για την ομάδα Σεντ Ετιέν. Ο Predrag Rajkovic σταματάει την φάση.

71'

Καλή ενέργεια από τον Romain Hamouma ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

71'

Ο Miguel Trauco από την ομάδα Σεντ Ετιέν στέλνει την μπάλα στην καρδιά της περιοχής.

71'

Η ομάδα Σεντ Ετιέν έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

71'

Η ομάδα Ρεμς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

71'

71'

Ο Yvann Macon δίνει τη θέση του στον Romain Hamouma

70'

70'
Γέμισμα

Ο Wahbi Khazri εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

70'

Ο Thomas Foket υποπίπτει σε χέρι

69'

69'

69'

Η ομάδα Ρεμς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

68'

68'

Ο Kamory Doumbia από την ομάδα Ρεμς κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

68'

Το σουτ του El Bilal Toure μπλοκάρεται

67'

67'

66'

Ο Denis Bouanga επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

66'

66'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Andrew Gravillon από την ομάδα Ρεμς ανατρέπει τον Denis Bouanga

65'

Ο Ryad Boudebouz δίνει τη θέση του στον Enzo Crivelli

65'

Ο Saidou Sow δίνει τη θέση του στον Harold Moukoudi

64'

Ο Mickael Nade δίνει τη θέση του στον Falaye Sacko

64'

64'

63'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Maxime Busi από την ομάδα Ρεμς ανατρέπει τον Miguel Trauco

63'

63'
Απόκρουση

Ο Paul Bernardoni απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

63'

62'

62'

Ένα γκολ από υπέροχη ομαδική προσπάθεια!

61'

Ο Hugo Ekitike έδωσε την ασίστ για το γκολ.

61'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Kamory Doumbia σκοράρει με το δεξί πόδι!

61'

60'

60'

Καλή ενέργεια από τον Marshall Munetsi ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

60'

Ο Thomas Foket από την ομάδα Ρεμς πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

60'

60'

59'

59'

58'
Σέντρα

Ο Andrew Gravillon από την ομάδα Ρεμς κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

57'

Κατοχή: Σεντ Ετιέν: 57%, Ρεμς: 43%.

57'

57'

Ο Hugo Ekitike από την ομάδα Ρεμς είχε προσπάθεια εκτός στόχου

56'

56'

55'

55'

Ο Andrew Gravillon κάνει το σουτ, ο Paul Bernardoni αποκρούει αλλά δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα...

55'

53'

52'

51'

Η ομάδα Ρεμς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

51'

50'

50'

49'

Ο Marshall Munetsi τιμωρείται για σπρώξιμο στον Miguel Trauco

49'
Σέντρα

Ο Maxime Busi κάνει τη σέντρα

48'

48'
Σέντρα

Ο Miguel Trauco κάνει τη σέντρα

48'

Η ομάδα Σεντ Ετιέν έχει την κατοχή της μπάλας

47'

46'
Σέντρα

Ο Hugo Ekitike κάνει τη σέντρα

46'

Ο Bradley Locko δίνει τη θέση του στον Maxime Busi

46'

Ο Mitchel van Bergen δίνει τη θέση του στον Andrew Gravillon

46'

Ο Ilan Kebbal δίνει τη θέση του στον Hugo Ekitike

46'

45+2'

Οι δύο ομάδες δεν έχουν πολλές διαφορές στο πρώτο ημίχρονο

45+2'

45+1'

Κατοχή: Σεντ Ετιέν: 58%, Ρεμς: 42%.

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45+1'
Απόκρουση

45+1'
Σέντρα

Ο Wahbi Khazri κάνει τη σέντρα

45'

45'

Ο El Bilal Toure κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Paul Bernardoni μπλοκάρει εύκολα

44'
Σέντρα

Ο Mitchel van Bergen κάνει τη σέντρα

44'

Καλή ενέργεια από τον Lucas Gourna-Douath ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

43'
Απόκρουση

43'
Σέντρα

42'
Σέντρα

Ο Saidou Sow από την ομάδα Σεντ Ετιέν προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

42'

41'

41'
Σέντρα

Ο Wahbi Khazri από την ομάδα Σεντ Ετιέν κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

41'

40'

Η ομάδα Σεντ Ετιέν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

40'

Κατοχή: Σεντ Ετιέν: 60%, Ρεμς: 40%.

39'

38'

Η ομάδα Ρεμς έχει την κατοχή της μπάλας

38'

37'

37'
Σέντρα

Ο Thomas Foket από την ομάδα Ρεμς κάνει την σέντρα αλλά δεν βρίσκει στόχο

36'

36'

36'

Η ομάδα Σεντ Ετιέν ξεκινάει αντεπίθεση

35'

35'

34'

33'

33'
Απόκρουση

33'

33'

32'

Κατοχή: Σεντ Ετιέν: 65%, Ρεμς: 35%.

32'

31'

31'
Απόκρουση

Ο Saidou Sow απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

31'
Γέμισμα

Ο Mitchel van Bergen εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

30'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Mickael Nade υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Ilan Kebbal

29'

29'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Bradley Locko για την ομάδα Ρεμς. Ο Ryad Boudebouz σταματάει την φάση.

29'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mickael Nade από την ομάδα Σεντ Ετιέν ανατρέπει τον El Bilal Toure

28'

Ο Mahdi Camara κάνει το σουτ, ο Predrag Rajkovic αποκρούει αλλά δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα...

28'

Ο Denis Bouanga από την ομάδα Σεντ Ετιέν πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

27'

Το αμυντικό λάθος του Bradley Locko μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

27'

26'

25'

Κατοχή: Σεντ Ετιέν: 66%, Ρεμς: 34%.

25'

24'

Ο Yvann Macon από την ομάδα Σεντ Ετιέν στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

24'

23'

23'
Σέντρα

Ο Yvann Macon από την ομάδα Σεντ Ετιέν προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

23'
Σέντρα

Ο Ryad Boudebouz από την ομάδα Σεντ Ετιέν προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

22'

22'
Απόκρουση

Ο Bradley Locko απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

22'
Σέντρα

22'
Σέντρα

Ο Miguel Trauco από την ομάδα Σεντ Ετιέν προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

22'

Ο Denis Bouanga από την ομάδα Σεντ Ετιέν εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

22'

Θα έπρεπε να ήταν γκολ! Ο Mahdi Camara έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά η προσπάθειά του πέρασε πίσω από τον Predrag Rajkovic

21'

Ο Denis Bouanga από την ομάδα Σεντ Ετιέν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

21'
Απόκρουση

Ο Marshall Munetsi απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

21'
Σέντρα

Ο Yvann Macon κάνει τη σέντρα

21'

20'

Το σουτ του Miguel Trauco μπλοκάρεται

20'

Κατοχή: Σεντ Ετιέν: 61%, Ρεμς: 39%.

19'

18'

Η ομάδα Ρεμς παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

18'

Ο Wahbi Khazri αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

18'

18'

18'

18'

17'

Ο Ryad Boudebouz κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Predrag Rajkovic μπλοκάρει εύκολα

17'
Σέντρα

17'

16'

15'

15'

14'

13'

Ο Miguel Trauco τιμωρείται για σπρώξιμο στον Thomas Foket

13'

Κατοχή: Σεντ Ετιέν: 56%, Ρεμς: 44%.

13'

Με αυτό το γκολ, η ομάδα Σεντ Ετιέν ισοφάρισε. Υπάρχει παιχνίδι!

12'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Eliaquim Mangala στέλνει με το αριστερό πόδι την μπάλα στα δίχτυα!

12'

12'

Το σουτ του Denis Bouanga μπλοκάρεται

11'

Το σουτ του Wahbi Khazri μπλοκάρεται

11'

11'

11'

11'

10'

Ο Azor Matusiwa τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mahdi Camara

9'

9'

8'

8'
Σέντρα

Ο Thomas Foket κάνει τη σέντρα

8'

Ο Eliaquim Mangala κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

7'

Φράγμα από τον Eliaquim Mangala, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του El Bilal Toure. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

7'

Ο Yvann Macon από την ομάδα Σεντ Ετιέν κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά ο Predrag Rajkovic βγαίνει μπροστά και μαζεύει τη μπάλα

6'

5'

Ο Mickael Nade από την ομάδα Σεντ Ετιέν το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Azor Matusiwa

5'

4'

3'

3'

Η ομάδα Ρεμς κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

2'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Marshall Munetsi αντιδρά πρώτος σε μία διεκδικούμενη μπάλα και τη στέλνει στα δίχτυα με το δεξί!!

2'

Ο Paul Bernardoni έσωσε ένα σίγουρο γκολ! Ο Ilan Kebbal βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για να σκοράρει, αλλά ο Paul Bernardoni του αρνήθηκε το γκολ με μια μεγάλη απόκρουση.

2'
Σέντρα

2'

2'

2'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

2'
Απόκρουση

1'
Σέντρα

Ο Denis Bouanga κάνει τη σέντρα

1'

Η ομάδα Σεντ Ετιέν είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

0'

0'

Η γηπεδούχος ομάδα είναι τιμωρημένη έτσι το σημερινό παιχνίδι είναι κεκλεισμένων των θυρών.

0'

Καλησπέρα σας από το Stade Geoffroy Guichard, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Παίζουν την κατηγορία σε άδειο γήπεδο οι «στεφανουά»

Η Σεντ Ετιέν φιλοξενεί τη Ρεμς για την 37η αγωνιστική της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ήττα στο «σπίτι» της Νις, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν εντός έδρας από τη Λανς.

* Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών εξαιτίας τιμωρίας των «στεφανουά», για τη συμπεριφορά των οπαδών της στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Μονακό.

Την περασμένη Τετάρτη υποχρεώθηκε να ταξιδέψει στην Κυανή Ακτή για να δοκιμάσει τις δυνάμεις της στην έδρα της πληγωμένης Νις. Έκανε μία από τις συνηθισμένες «διπρόσωπες» εμφανίσεις της και ηττήθηκε με το «βαρύ» 4-2. Το πλάνο της λειτούργησε άψογα στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο και ήταν η καλύτερη ομάδα στο χορτάρι. Αιφνιδίασε και προηγήθηκε στο 11’ με τον Μπουάνγκα σ’ ένα γκολ που αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ αλλά στη συνέχεια μέτρησε κανονικά έπειτα από χρήση VAR. Δεν κινδύνευσε και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Γιουσούφ. Το μόνο που χρειαζόταν να κάνει στη συνέχεια ήταν να υπερασπιστεί το υπέρ της αποτέλεσμα. Όχι μόνο δεν το έκανε αλλά κατέρρευσε ολοκληρωτικά. Από το 52’ μέχρι το 62’ δέχτηκε τρία τέρματα. Το πρώτο από τον Μπαρντ και τα επόμενα δύο από τον Ντελόρ. Δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα για να αντιδράσει και στο 80’ ο Μπουνταουί την έριξε οριστικά στο καναβάτσο διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Η Σεντ Ετιέν στην πιο κρίσιμη καμπή της σεζόν «τρέχει» ένα αρνητικό σερί τεσσάρων αναμετρήσεων χωρίς να έχει χαμογελάσει. Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα έχει αποσπάσει μόλις μία ισοπαλία κι έχει υποστεί τρεις διαδοχικές ήττες. Οι «στεφανουά» έχουν μαζέψει 31 βαθμούς και στέκονται εντός επικίνδυνης ζώνης. Πιο συγκεκριμένα στην 18η θέση που οδηγεί σε μπαράζ με ομάδα από τη Λιγκ 2. Το βέβαιο είναι ότι δεν αποτελούν φαβορί για απευθείας υποβιβασμό αλλά θα αποτελέσει έκπληξη αν σωθούν χωρίς την περιπέτεια των έξτρα αγώνων. Τα έξι από τα επτά πιο πρόσφατα ματς τους ήταν Over.

Ο τεχνικός των γηπεδούχων Πασκάλ Ντουπράζ επισήμανε: «Δεν έχει νόημα να αναλύουμε εν θερμώ τι συνέβη στον αγώνα με τη Νις. Προσπαθήσαμε να ξεχάσουμε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα το συγκεκριμένο αγώνα και να προετοιμαστούμε κατάλληλα για το παιχνίδι με τη Ρεμς. Υπήρχε μία μαύρη τρύπα ανάμεσα στο προβάδισμά μας με δύο γκολ και το τέλος του παιχνιδιού με τη Νις που επίσης ήταν καλό. Θα πρέπει να κλείνουμε καλύτερα τις γραμμές. Πρέπει να έχουμε περισσότερη ψυχική φρεσκάδα για να καταφέρουμε το στόχο μας. Έχουμε ακόμα 50% πιθανότητες για να τον πετύχουμε».

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισαν και είναι ξανά διαθέσιμοι ο μέσος Γκουρνά-Ντουάτ (28/1) και ο επιθετικός Καζρί (28/10). Θα λείψουν ξανά ο μπακ Κολοντζιέτζακ (30/2), ο επίσης μπακ Σακό (7/0) και ο μέσος Νεγιού (15/0).

Το πρόγραμμα της προηγούμενης «στροφής» την υποχρέωσε να αντιμετωπίσει εντός έδρας τη φορμαρισμένη Λανς. Φλέρταρε μ’ ένα θετικό αποτέλεσμα αλλά τελικά ηττήθηκε (1-2). Από το ξεκίνημα του αγώνα περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο κι αναζητούσε ένα γκολ μέσα από αντεπιθέσεις. Κινδύνευσε σοβαρά σε τρεις περιπτώσεις αλλά ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ στο 28’ με πανέμορφη κίνηση και φοβερό σουτ του Ζενέλι. Πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου κι έπρεπε πλέον να υπερασπιστεί το υπέρ της αποτέλεσμα. Δεν το έκανε και στο 55’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Σοτοκά σε 1-1. Προσπάθησε να κερδίσει κάποια μέτρα αλλά ήταν φανερό ότι οι «χρυσοκόκκινοι» ήταν πιο ποιοτικοί. Ο χρόνος κυλούσε κι έμοιαζε ικανή να σταθεί όρθια. Στο 92’ όμως ο Φοφανά νίκησε τον γκολκίπερ Ραΐκοβιτς και την έριξε στο καναβάτσο.

Με αυτόν τον άχαρο τρόπο η Ρεμς υπέστη τη δεύτερη ήττα της στα τρία τελευταία παιχνίδια της, με τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, να την ακολουθούν σε ολόκληρη τη σεζόν. Η συγκομιδή των 43 βαθμών φέρνει τους «ερυθρόλευκους» στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, υπερτερώντας στην ισοβαθμία με τη Μονπελιέ. Με δεδομένο ότι ο βασικός στόχος ήταν η παραμονή, γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι η πορεία της κρίνεται πλήρως επιτυχημένη. Τα τέσσερα από τα έξι πιο πρόσφατα ματς της ολοκληρώθηκαν Over.

«Η ομάδα μου δεν ήταν πολύ αποτελεσματικοί στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τη Λανς αλλά η στρατηγική μας ήταν να παίξουμε στην πλάτη της άμυνας διότι ανεβαίνουν πολύ ψηλά κι αφήνουν κενούς χώρους. Ήταν κρίμα που δεχτήκαμε γκολ στο τέλος αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο και ειδικά στο κορυφαίο επίπεδο. Όταν ένα ματς είναι ισόπαλο προσπαθούμε πάντα να παίξουμε για τους τρεις βαθμούς. Θέλουμε να σεβόμαστε κάθε αντίπαλο και κάθε ομάδα που έχουμε απέναντί μας. Πρέπει να είμαστε επαγγελματίες και να προσπαθούμε πάντα για τη νίκη» σχολίασε ο κόουτς των φιλοξενούμενων, Όσκαρ Γκαρσία.

Αγωνιστικά Νέα: Αμφίβολος ο μέσος Ζενέλι (8/2). Δεν μπορούν να προσφέρουν ο αμυντικός Κονάν (28/1), οι χαφ Καζούστ (7/2), Κασαμά (18/2), Σισοκό (9/0), Ντουμπιά (4/0) και οι επιθετικοί Χόρνμπι (8/0) και Τάσος Δώνης (13/0).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Μόνο εύκολο δεν θα είναι το έργο της Σεντ Ετιέν κόντρα στη Ρεμς. Καθαρά ποδοσφαιρικά οι «ερυθρόλευκοι» έχουν δείξει ότι είναι αρκετά ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν από τους «στεφανουά». Παράλληλα οι τελευταίοι δεν θα έχουν τη στήριξη των οπαδών τους, λόγω την τιμωρία που τους επιβλήθηκε για τη συμπεριφορά του κόσμου τους στον αγώνα με τη Μονακό. Στο «Ζοφρουά Γκισάρ» οι γηπεδούχοι παίρνουν δύναμη από το κοινό τους κι αυτό δεν θα συμβεί. Την ίδια στιγμή, οι φιλοξενούμενοι δεν δείχνουν διάθεση για να χαριστούν σε κανένα. Δεν συμφωνούμε με το φαβοριτισμό της Σεντ Ετιέν παρά το μεγάλο κίνητρο και θα τον κοντράρουμε επιλέγοντας τη διπλή ευκαιρία της ισοπαλίας ή της επικράτησης της Ρεμς.

• Η ομάδα Σεντ Ετιέν δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.72 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες της ομάδας Σεντ Ετιέν, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Λιγκ 1).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.75 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Ρεμς ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εκτός έδρας στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: Ημ.X με απόδοση 2.05 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1