90+7'
Κόκκινη κάρτα

ΑΠΟΒΟΛΗ! Μετά από βίαιο μαρκάρισμα, ο Arbnor Muja βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται!

90+7'

Μετά από βίαιο μαρκάρισμα, ο Dmytro Riznyk δικαίως σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

90+7'

Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ είναι η νικήτρια του αγώνα, σ' ένα μοιρασμένο παιχνίδι όπου η μπίλια μπορούσε να κάτσει παντού

90+7'

90+7'

47209 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+7'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 43%, Αντβέρπ: 57%.

90+7'

Ο Toby Alderweireld κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Dmytro Riznyk μπλοκάρει εύκολα

90+7'

Η σέντρα από τον Michel Ange Balikwisha από την ομάδα Αντβέρπ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

90+6'

Ο Danylo Sikan δίνει τη θέση του στον Yaroslav Rakitskiy

90+6'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Oleksandr Zubkov από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ ανατρέπει τον Arthur Vermeeren

90+6'

Ο Arthur Vermeeren κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

90+5'

90+5'

Παίκτης της ομάδας Αντβέρπ επιχειρεί μακρινό γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή

90+4'

Κίτρινη κάρτα για τον Arbnor Muja

90+4'

Καλή ενέργεια από τον Toby Alderweireld ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

90+4'

Η ομάδα Αντβέρπ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

90+3'

Ο Georgiy Sudakov από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90+3'

Ο Arthur Vermeeren σταματά επιτυχώς το σουτ

90+3'

Ο Artem Bondarenko χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

90+3'

Το σουτ του Artem Bondarenko μπλοκάρεται

90+3'

Ο Oleksandr Zubkov τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

90+3'

Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ εκδηλώνει επίθεση

90+2'

Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

90+1'

Ο Soumaila Coulibaly απομακρύνει τη μπάλα

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90'

Ο Toby Alderweireld τιμωρείται για σπρώξιμο στον Dmytro Riznyk

90'

89'

89'

Ο Dmytro Kryskiv δίνει τη θέση του στον Kevin Kelsy

88'

Ο Dmytro Riznyk κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

88'

Ο Chidera Ejuke από την ομάδα Αντβέρπ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

87'

Καλή ενέργεια από τον Georgiy Sudakov ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

87'

Ο Michel Ange Balikwisha από την ομάδα Αντβέρπ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

86'

Ελεύθερο για την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ

85'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Chidera Ejuke από την ομάδα Αντβέρπ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

85'

Η ομάδα Αντβέρπ εκδηλώνει επίθεση

85'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 44%, Αντβέρπ: 56%.

84'

83'

Ο Vincent Janssen αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

83'

Ο Giorgi Gocholeishvili κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

83'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Giorgi Gocholeishvili υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Owen Wijndal

82'

Ο Mykola Matviyenko σταματά επιτυχώς το σουτ

82'

Το σουτ του Arthur Vermeeren μπλοκάρεται

82'

Ο Valeriy Bondar από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

82'

Ο Michel Ange Balikwisha από την ομάδα Αντβέρπ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

82'

81'

80'

80'

Ο Taras Stepanenko είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

79'

79'

Ο Owen Wijndal τιμωρείται για σπρώξιμο στον Taras Stepanenko

78'

Ο Mykola Matviyenko από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

78'

Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

77'

Ο Arbnor Muja τιμωρείται για σπρώξιμο στον Dmytro Kryskiv

76'

75'

75'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 47%, Αντβέρπ: 53%.

74'

Η ομάδα Αντβέρπ έχει την κατοχή της μπάλας

73'

Ο Alhassan Yusuf δίνει τη θέση του στον George Ilenikhena

73'

73'

Ο Taras Stepanenko από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

72'

71'

Ο Oleksandr Zubkov κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

71'

Η ομάδα Αντβέρπ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

71'

70'

Έχει σταματήσει το παιχνίδι και ο διαιτητής μιλάει στους παίκτες.

70'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 48%, Αντβέρπ: 52%.

70'

Ο Newerton δίνει τη θέση του στον Artem Bondarenko

69'

Ο Michel Ange Balikwisha από την ομάδα Αντβέρπ είναι σε θέση οφσάιντ

68'

Ο Giorgi Gocholeishvili τιμωρείται για σπρώξιμο στον Chidera Ejuke

67'

66'

65'

Ο Dmytro Riznyk από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

65'

65'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 49%, Αντβέρπ: 51%.

65'

Ο Toby Alderweireld της ομάδας Αντβέρπ παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

65'

Ο Michel Ange Balikwisha από την ομάδα Αντβέρπ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

65'

64'

64'

63'

63'

Ο Arbnor Muja από την ομάδα Αντβέρπ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

63'

Ο Oleksandr Zubkov από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

63'

Ο Taras Stepanenko από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ βλέπει την προσπάθεια του να χτυπάει στο δοκάρι μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα.

62'

Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

62'

62'

61'

Ο Georgiy Sudakov είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

60'

60'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 51%, Αντβέρπ: 49%.

59'

59'

Ο Taras Stepanenko κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

59'

58'

57'

Ο Newerton αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

57'

Ο Georgiy Sudakov από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

56'

Ο Vincent Janssen από την ομάδα Αντβέρπ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

56'

Ο Oleksandr Zubkov από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

56'

Ο Irakli Azarovi από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ βλέπει την προσπάθεια του να χτυπάει στο δοκάρι μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα.

55'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 52%, Αντβέρπ: 48%.

55'

54'

Το σουτ του Vincent Janssen μπλοκάρεται

54'

54'

54'

53'

53'

Ο Oleksandr Zubkov από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

53'

52'

52'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Oleksandr Zubkov από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ ανατρέπει τον Owen Wijndal

51'

50'

Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ έχει την κατοχή της μπάλας

50'

Ο Alhassan Yusuf τιμωρείται για σπρώξιμο στον Georgiy Sudakov

50'

50'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 54%, Αντβέρπ: 46%.

49'

Ο Vincent Janssen κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Dmytro Riznyk μπλοκάρει εύκολα

48'

Ο Michel Ange Balikwisha από την ομάδα Αντβέρπ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

48'

48'

47'

46'

Ο Arthur Vermeeren τιμωρείται για σπρώξιμο στον Georgiy Sudakov

46'

Ο Gyrano Kerk δίνει τη θέση του στον Chidera Ejuke

46'

45+2'

Το γκολ που σκόραρε η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ της δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα στην ανάπαυλα.

45+2'

45+2'

45+2'

Η ομάδα Αντβέρπ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

45+2'

45+1'

45+1'

45+1'

Ο Gyrano Kerk από την ομάδα Αντβέρπ δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

45+1'

Ο Gyrano Kerk από την ομάδα Αντβέρπ κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Georgiy Sudakov

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

Ο Soumaila Coulibaly από την ομάδα Αντβέρπ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

45'

45'

Ο Vincent Janssen τιμωρείται για σπρώξιμο στον Danylo Sikan

44'

Ο Georgiy Sudakov αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

43'

43'

Ο Valeriy Bondar σταματά επιτυχώς το σουτ

43'

Το σουτ του Arbnor Muja μπλοκάρεται

43'

42'

41'

41'

Το σουτ του Dmytro Kryskiv μπλοκάρεται

41'

Ο Georgiy Sudakov από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

40'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Newerton από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

40'

40'

Ελεύθερο για την ομάδα Αντβέρπ

40'

Ο Georgiy Sudakov χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

40'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Georgiy Sudakov από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

40'

Καλή ενέργεια από τον Newerton ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

40'

Το αμυντικό λάθος του Jelle Bataille μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

39'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Vincent Janssen από την ομάδα Αντβέρπ ανατρέπει τον Taras Stepanenko

39'

38'

Ο Danylo Sikan από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ είναι σε θέση οφσάιντ

38'

37'

37'

37'

Ο Soumaila Coulibaly κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

36'

Ο Jelle Bataille κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

35'

35'

Ο Michel Ange Balikwisha από την ομάδα Αντβέρπ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Oleksandr Zubkov

35'

34'

33'

33'

32'

Ο Arbnor Muja σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Dmytro Riznyk ελέγχει την φάση

32'

32'

Ο Taras Stepanenko τιμωρείται για σπρώξιμο στον Owen Wijndal

30'

Ο Soumaila Coulibaly από την ομάδα Αντβέρπ δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

30'

Ο Soumaila Coulibaly από την ομάδα Αντβέρπ κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Danylo Sikan

30'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 53%, Αντβέρπ: 47%.

29'

Ο Jean Butez κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

28'

28'

27'

26'

26'

25'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 50%, Αντβέρπ: 50%.

24'

24'

Το σουτ του Michel Ange Balikwisha μπλοκάρεται

24'

Ο Jelle Bataille τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

24'

24'

23'

22'

22'

Ο Alhassan Yusuf κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

22'

Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ ξεκινάει αντεπίθεση

22'

21'

Ο Giorgi Gocholeishvili από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

21'

21'

Ο Danylo Sikan από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

21'

Ο Owen Wijndal από την ομάδα Αντβέρπ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

20'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 57%, Αντβέρπ: 43%.

20'

19'

19'

Ο Toby Alderweireld τιμωρείται για σπρώξιμο στον Danylo Sikan

18'

Ο Irakli Azarovi κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

17'

16'

15'

15'

Ο Owen Wijndal από την ομάδα Αντβέρπ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

15'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 63%, Αντβέρπ: 37%.

15'

14'
Γκολ

ΤΟ ΓΚΟΛ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφασίζει ότι το γκολ για την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ μετράει κανονικά.

14'

VAR - ΓΚΟΛ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανό γκολ για την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ

13'

Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

12'

12'

Ο Oleksandr Zubkov έδωσε την ασίστ για το γκολ.

12'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Mykola Matviyenko της ομάδας Σαχτάρ Ντόνετσκ σκοράρει με κεφαλιά

12'

Η σέντρα από τον Oleksandr Zubkov από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

12'

Ο Jelle Bataille υποπίπτει σε χέρι

11'

10'

10'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 58%, Αντβέρπ: 42%.

9'

Ο Oleksandr Zubkov από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ είναι σε θέση οφσάιντ

8'

8'

Ο Irakli Azarovi σταματά επιτυχώς το σουτ

8'

8'

Το αμυντικό λάθος του Georgiy Sudakov μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

6'

6'

5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Newerton από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ ανατρέπει τον Jelle Bataille

5'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 87%, Αντβέρπ: 13%.

4'

3'

3'

3'

2'

Ο Newerton από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ είναι σε θέση οφσάιντ

1'

1'

1'

Είναι μία κρύα μέρα για να παίξεις ποδόσφαιρο.

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

0'

Καλησπέρα σας από το Volksparkstadion, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Εξασφαλίζουν την τρίτη θέση και «βλέπουν» πρόκριση οι Ουκρανοί

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ υποδέχεται την Αντβέρπ στην ουδέτερη Γερμανία, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι τυπικά γηπεδούχοι προέρχονται από θρίαμβο επί της Μπαρτσελόνα ξανά στο Αμβούργο, ενώ οι φιλοξενούμενοι ηττήθηκαν εκτός έδρας από την Πόρτο.

* Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί σε ουδέτερο γήπεδο στο Αμβούργο της Γερμανίας λόγω της εμπόλεμης κατάστασης στην Ουκρανία.

Τι ισχύει: Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στη φάση των «16» της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, ενώ όποια τερματίσει στην τρίτη θέση, θα συνεχίσει στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Θα δώσει δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ως τυπικά γηπεδούχος, καθώς στην προηγούμενη «στροφή» γνώριζε ότι αναζητούσε μία πολύ μεγάλη υπέρβαση κόντρα στην Μπαρτσελόνα, χρησιμοποιώντας ξανά ως έδρα της το Αμβούργο. Πέτυχε μία τεράστια και ιστορική νίκη με 1-0, ανατρέποντας όλα τα προγνωστικά και το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν έκανε απλά τον γύρο της Ευρώπης αλλά τον γύρο ολόκληρου του κόσμου. Δεν έπαιξε «κλεφτοπόλεμο» αλλά στάθηκε υπέροχα και είναι χαρακτηριστικό ότι δεν επέτρεψε ούτε μία κλασική ευκαιρία στους Καταλανούς οι οποίοι προσπαθούσαν να την απειλήσουν κυρίως μέσω μακρινών σουτ. Εκείνη έψαξε το γκολ με συνέπεια και στη δεύτερη ευκαιρία της στον αγώνα, ευτύχησε να προηγηθεί με κεφαλιά του Σικάν στο 40’. Στην επανάληψη βγήκε υπέροχα στις αντεπιθέσεις και θα μπορούσε να βρει κι άλλο γκολ. Τελικά υπερασπίστηκε σχετικά εύκολα το προβάδισμά της και το τελευταίο σφύριγμα τη βρήκε να γράφει ιστορία.

Με αυτόν τον τρόπο η Σαχτάρ Ντόνετσκ πέτυχε μία τεράστια νίκη που θα μνημονεύεται για πάντα, καθώς είναι μία από τις σπουδαιότερες όλων των εποχών για εκείνη. Η πρωταθλήτρια Ουκρανίας έχει συγκεντρώσει 6 βαθμούς και βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα του ομίλου της στο Τσάμπιονς Λιγκ και διατηρεί ελπίδες ακόμα και για πρόκριση στους «16» της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Τα τρία από τα τέσσερα φετινά ματς της στο τουρνουά ολοκληρώθηκαν Over κι αμφίσκορα. Για την Πρέμιερ Λιγκ Ουκρανίας έπαιξε την περασμένη Παρασκευή με την Πολισία Ζιτόμιρ και «κόλλησε» στο 0-0, παραμένοντας αρκετά πίσω από την κορυφή, αν και στην πρώτη πεντάδα.

Ο τεχνικός του συλλόγου Μαρίνο Πούσιτς τόνισε: «Η Αντβέρπ είναι μία δυνατή ομάδα που δεν μπορείς να την κερδίσεις εύκολα. Ο Φαν Μπόμελ έχει κάνει πολύ καλή δουλειά και δεν είναι τυχαίο ότι πήραν το πρωτάθλημα Βελγίου και γενικότερα διεκδικούν τρόπαια. Δεν έχουν ξεκινήσει καλά όμως είναι κάτι που μπορεί να συμβεί σε όλους. Κι εμείς έχουμε ορισμένα αποτελέσματα που δεν ήταν όπως θα έπρεπε. Σίγουρα δεν υποτιμούμε καμία αντίπαλο στο κορυφαίο επίπεδο».

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε αλλά δεν είναι ξανά διαθέσιμος ο μπακ Κονοπλιά λόγω προβλήματος. Στα «πιτς» ο στόπερ Τσιγκρίνσκι, ο μέσος Ναζαρίνα και ο εξτρέμ Σβεντ. Επέστρεψε από τον τραυματισμό του αλλά θα ξεκινήσει από τον πάγκο ο μέσος Μπονταρένκο.

Για δεύτερη διαδοχική αναμέτρηση θα παραμείνει μακριά από τη βάση της. Πριν από τρεις εβδομάδες είχα ταξιδέψει στην Πορτογαλία και πιο συγκεκριμένα στο Οπόρτο ούτως ώστε να μετρήσει τις δυνάμεις της απέναντι στην τοπική Πόρτο. Έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε, δίχως να αποφύγει την ήττα με 2-0. Προτίμησε έναν παθητικό ρόλο από το ξεκίνημα του αγώνα και είναι αλήθεια ότι δέχθηκε πίεση, χωρίς όμως να κινδυνεύει διαρκώς. Τελικά με τη συμπλήρωση του ημιώρου καταλογίστηκε πέναλτι εις βάρος της και δύο λεπτά αργότερα ο Εβανίλσον ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 1-0. Δεν έβγαλε κάποια αντίδραση και τα πράγματα έγιναν πολύ χειρότερα στο 50’, καθώς ο Εκέλενκαμπ μετά από χρήση VAR αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Έπαιξε μαζική άμυνα και σώθηκε σε τρεις κλασικές ευκαιρίες. Στο 89’ «άγγιξε» το 1-1 με τον Μούγια να αστοχεί σε μοναδικό τετ α τετ. Σαν να μην έφτανε αυτό, στις καθυστερήσεις ο Πέπε με κεφαλιά την έριξε οριστικά στο καναβάτσο «γράφοντας» το τελικό 2-0.

Η Αντβέρπ βλέπει το όνειρο της συμμετοχής στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, να μετατρέπεται σ’ έναν μεγάλο εφιάλτη, καθώς προς το παρόν «τρέχει» αρνητικό σερί τεσσάρων ηττών, με την εικόνα της σχεδόν σε όλους τους αγώνες να είναι αποκαρδιωτική. Φυσικά ακόμα δεν έχει κατορθώσει να πάρει ούτε έναν πόντο και χωρίς συγκομιδή δεν θα μπορούσε να στέκεται κάπου αλλού πέρα από την τελευταία θέση της κατάταξης. Όλα δείχνουν ότι δεν θα συνεχίσει το 2024 στην Ευρώπη. Προς το παρόν διαθέτει τη χειρότερη άμυνα στη διοργάνωση με 14 γκολ παθητικό και παράλληλα διεκδικεί το βραβείο της πιο κακής ομάδας. Στο πρωτάθλημα Βελγίου αντιμετώπισε τη Σιντ Τρούιντεν εκτός έδρας την Παρασκευή. Κινδύνευσε με ήττα αλλά απέσπασε ισοπαλία 1-1 και συνεχίζει στην πρώτη εξάδα, με διψήφια διαφορά από την κορυφή.

«Είναι αλήθεια ότι ήδη έχουμε κερδίσει πολύτιμες εμπειρίες σε αυτά τα τέσσερα παιχνίδια που έχουμε δώσει. Η προσπάθεια που κάναμε ήταν μεγάλη αλλά δεν θεωρώ ότι η πορεία μας είναι επιτυχημένη. Έχουμε πάντως ακόμα μαθηματικές ελπίδες για να προκριθούμε στο Γιουρόπα Λιγκ και είμαστε δεμένοι ως σύνολο. Πρέπει να βελτιώσουμε κάποια μικρά αλλά σημαντικά πράγματα ενόψει της συνέχειας» ήταν τα λόγια του προπονητή της ομάδας, Μαρκ Φαν Μπόμελ.

Αγωνιστικά Νέα: Αποβλήθηκε στο προηγούμενο και είναι τιμωρημένος ο μέσος Εκέλενκκαμπ. Εκτός ο σέντερ μπακ Ένγκελς, ο χαφ Κεϊτά, ο εξτρέμ Οντρέικα και ο μεσοεπιθετικός Βαλένσια.

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Ο απρόσμενος θρίαμβος επί της Μπαρτσελόνα έχει ανοίξει την όρεξη πλέον στη Σαχτάρ Ντόνετσκ, καθώς βρίσκεται «αγκαλιά» με την τρίτη θέση που της εξασφαλίζει την παρουσία τουλάχιστον στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, ωστόσο πλέον δικαιούται να ελπίζει ακόμα και για το εισιτήριο που οδηγεί στη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Από την άλλη η Αντβέρπ στην ουσία παίζει τα... ρέστα της για να παραμείνει «ζωντανή» τουλάχιστον για την τρίτη θέση, ψάχνοντας το διπλό. Βέβαια το πιο βασικό θα είναι να παρουσιαστεί ανταγωνιστική και να πάρει τους πρώτους της πόντους. Θα θέλαμε λίγο πιο ψηλά τον «άσο» και θα προτιμήσουμε το Over σε παρόμοια απόδοση.

• Η ομάδα Αντβέρπ έχασε στους τελευταίους 4 αγώνες στη διοργάνωση Τσάμπιονς Λιγκ.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.85 στον ΟΠΑΠ

ΔΙΕΘΝΗ: Τσάμπιονς Λιγκ