21+

Σαχτάρ Ντόνετσκ - Ρεν

16/2/2023 19:45
Κωδ ΟΠΑΠ: 1010
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 454 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Ρεν - Σαχτάρ Ντόνετσκ στις 23/2/2023

• Θεατές: 13415
90+5'

Δίκαιη νίκη για την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ μετά από μία καλή εμφάνιση

90+5'

90+5'

13415 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 45%, Ρεν: 55%.

90+5'

Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ έχει την κατοχή της μπάλας

90+4'

Η ομάδα Ρεν έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

90+4'

Ο Baptiste Santamaria από την ομάδα Ρεν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

90+3'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Danylo Sikan υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Baptiste Santamaria

90+3'

Ο Lovro Majer τιμωρείται για σπρώξιμο στον Artem Bondarenko

90+2'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Desire Doue για την ομάδα Ρεν. Ο Georgiy Sudakov σταματάει την φάση.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90'

Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ εκδηλώνει επίθεση

89'

Ελεύθερο για την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ

89'

Ο Ibrahim Salah από την ομάδα Ρεν είχε προσπάθεια εκτός στόχου

88'

Η ομάδα Ρεν εκδηλώνει επίθεση

86'

85'

Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga δίνει τη θέση του στον Birger Meling

85'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Warmed Omari, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

85'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Oleksandr Zubkov, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

85'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 47%, Ρεν: 53%.

84'

Κίτρινη κάρτα για τον Bogdan Mykhaylychenko

84'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Bogdan Mykhaylychenko για την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ. Ο Lovro Majer σταματάει την φάση.

84'

Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

83'

Ο Jeanuel Belocian από την ομάδα Ρεν απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

83'

Ο Ivan Petryak από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

83'

82'

82'

Η ομάδα Ρεν έχει την κατοχή της μπάλας

81'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ibrahim Salah από την ομάδα Ρεν ανατρέπει τον Georgiy Sudakov

80'

80'

80'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Bogdan Mykhaylychenko από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ ανατρέπει τον Ibrahim Salah

80'

77'

Ο Karl Toko Ekambi δίνει τη θέση του στον Baptiste Santamaria

77'

Ο Lesley Ugochukwu δίνει τη θέση του στον Lovro Majer

76'

Ο Lassina Traore δίνει τη θέση του στον Danylo Sikan

76'

Ο Dmytro Kryskiv δίνει τη θέση του στον Ivan Petryak

76'

Ελεύθερο για την ομάδα Ρεν

76'

Ο Yukhym Konoplia από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

76'

75'

75'

73'

71'

Ο Jeremy Doku δίνει τη θέση του στον Ibrahim Salah

71'

Ο Amine Gouiri δίνει τη θέση του στον Desire Doue

71'

70'

70'

69'

68'

67'

Ο Oleksandr Zubkov από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

67'

Ο Dmytro Kryskiv από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

67'

65'

65'

64'

64'

Ο Taras Stepanenko από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

64'

63'

Ο Dmytro Kryskiv από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

63'

62'

Καλή ενέργεια από τον Karl Toko Ekambi ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

62'

61'

Ο ποδοσφαιριστής από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ είναι σε θέση οφσάιντ

61'

60'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jeanuel Belocian από την ομάδα Ρεν ανατρέπει τον Georgiy Sudakov

60'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 40%, Ρεν: 60%.

59'

Ο Jeremy Doku έδωσε την ασίστ για το γκολ.

59'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Karl Toko Ekambi σκοράρει με το δεξί πόδι!

59'

59'

Ο Karl Toko Ekambi από την ομάδα Ρεν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

58'

Καλή ενέργεια από τον Arnaud Kalimuendo-Muinga ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

58'

56'

Κίτρινη κάρτα για τον Lesley Ugochukwu

56'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Lesley Ugochukwu για την ομάδα Ρεν. Ο Taras Stepanenko σταματάει την φάση.

56'

56'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Jeanuel Belocian από την ομάδα Ρεν αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

56'

56'

55'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 55%, Ρεν: 45%.

55'

Ο Benjamin Bourigeaud σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Anatolii Trubin ελέγχει την φάση

54'

53'

Ο Taras Stepanenko από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

53'

52'

51'

Η ομάδα Ρεν εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

51'

50'

Ο Mykola Matviyenko από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

50'

Ο Jeremy Doku από την ομάδα Ρεν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

49'

49'

Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

49'

49'

Ο Oleksandr Zubkov αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

48'

47'

Ο Dmytro Kryskiv από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ είναι σε θέση οφσάιντ

46'

46'

45+2'

Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ παρουσιάζει το καλύτερο πρόσωπο σ' αυτό το ημίχρονο

45+2'

45+2'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 43%, Ρεν: 57%.

45+1'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Artem Bondarenko της ομάδας Σαχτάρ Ντόνετσκ ευστοχεί στο πέναλτι με το δεξί πόδι, στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας. Ο Steve Mandanda έπεσε δεξιά.

45'

ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο Lesley Ugochukwu τιμωρείται για φάουλ στον Yukhym Konoplia μέσα στην περιοχή! Πολλοί παίκτες γύρω από τον διαιτητή

44'

43'

Κίτρινη κάρτα για τον Benjamin Bourigeaud

43'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Benjamin Bourigeaud από την ομάδα Ρεν ανατρέπει τον Georgiy Sudakov

42'

41'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Georgiy Sudakov από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ ανατρέπει τον Jeremy Doku

40'

40'

Κίτρινη κάρτα για τον Taras Stepanenko

40'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Taras Stepanenko για την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ. Ο Lesley Ugochukwu σταματάει την φάση.

40'

39'

39'

Ο Taras Stepanenko αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

39'

37'

36'

35'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Oleksandr Zubkov από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ ανατρέπει τον Lesley Ugochukwu

34'

33'

33'

32'

Ο Jeremy Doku από την ομάδα Ρεν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

32'

Ο Artem Bondarenko τιμωρείται για σπρώξιμο στον Lesley Ugochukwu

31'

31'

28'

Καλή ενέργεια από τον Lassina Traore ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

28'

Η ομάδα Ρεν εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

28'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Taras Stepanenko από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ ανατρέπει τον Lesley Ugochukwu

28'

28'

Ο Lassina Traore από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

28'

27'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Taras Stepanenko από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ ανατρέπει τον Arnaud Kalimuendo-Muinga

27'

26'

25'

23'

21'

Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mykola Matviyenko

20'

Ο Lesley Ugochukwu υποπίπτει σε χέρι

20'

Κατοχή: Σαχτάρ Ντόνετσκ: 50%, Ρεν: 50%.

20'

20'

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Bogdan Mykhaylychenko από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ ανατρέπει τον Karl Toko Ekambi

18'

18'

Ο Lesley Ugochukwu τιμωρείται για σπρώξιμο στον Georgiy Sudakov

18'

16'

16'

14'

14'

Ο Jeremy Doku αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

14'

14'

11'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Dmytro Kryskiv στέλνει με το αριστερό πόδι την μπάλα στα δίχτυα!

11'

10'

9'

9'

Ο Karl Toko Ekambi από την ομάδα Ρεν είχε προσπάθεια εκτός στόχου

9'

8'

8'

8'

Ο Benjamin Bourigeaud τιμωρείται για σπρώξιμο στον Oleksandr Zubkov

7'

6'

6'

Ο Arnaud Kalimuendo-Muinga από την ομάδα Ρεν είναι σε θέση οφσάιντ

5'

5'

4'

4'

4'

Το σουτ του Amine Gouiri μπλοκάρεται

4'

2'

Ο Lassina Traore από την ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ είναι σε θέση οφσάιντ

1'

1'

Λόγω τεχνικών προβλημάτων, δεν μπορούμε να ενημερώσουμε για τις εξελίξεις του παιχνιδιού αυτή τη στιγμή

1'

Η ομάδα Σαχτάρ Ντόνετσκ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Polish Army, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Αμφίρροπη «μάχη» σε ουδέτερο έδαφος

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ υποδέχεται στην ουδέτερη Βαρσοβία τη Ρεν στο πλαίσιο των πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Οι γηπεδούχοι τερμάτισαν τρίτοι στον 6ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν δεύτεροι στο 2ο γκρουπ του Γιουρόπα Λιγκ.

Τι ισχύει: Πρώτο παιχνίδι για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Ακολουθεί ρεβάνς στη Γαλλία στις 23/2. Δεν ισχύει ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ και σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας μετά το δεύτερο ματς θα υπάρξει παράταση κι αν χρειαστεί η πρόκριση θα κριθεί στη διαδικασία των πέναλτι.

* Η Σαχτάρ Ντόνετσκ χρησιμοποιεί ως έδρα το «σπίτι» της πολωνικής Λέγκια Βαρσοβίας, καθώς δεν μπορεί να αγωνιστεί στο δικό της γήπεδο μετά την εισβολή της Ρωσίας στην Ουκρανία.

Με δεδομένες τις δυσκολίες και την εξορία λόγω του πολέμου ανάμεσα στην Ουκρανία και τη Ρωσία, μόνο και μόνο ότι κατάφερε να λάβει μέρος στο Τσάμπιονς Λιγκ συνιστά ένα μικρό κατόρθωμα. Κληρώθηκε στον έκτο όμιλο κι έπρεπε να μετρήσει τις δυνάμεις της με τη Ρεάλ Μαδρίτης, τη Λειψία και τη Σέλτικ. Στην πρεμιέρα έκανε το «μπαμ» και διέλυσε τους Γερμανούς εκτός έδρας με 4-1. Ακολούθησε η ισοπαλία 1-1 με τη Σέλτικ στη Βαρσοβία -πόλη που χρησιμοποιεί πλέον ως έδρα- και στη συνέχεια έπεσε δύσκολα στο καναβάτσο από τη Ρεάλ στην Ισπανία (2-1). Πλησίασε στη νίκη στο δεύτερο ματς με τη «Βασίλισσα» όμως τελικά παραχώρησε ισοπαλία 1-1 δεχόμενη την ισοφάριση στο 95’. Νέα ισοπαλία στη συνέχεια στη Γλασκώβη με τη Σέλτικ (1-1) και στην τελευταία «στροφή» διασύρθηκε (0-4) από τη Λειψία, δίχως πάντως να έχει κάποια βαρύτητα το συγκεκριμένο αποτέλεσμα.

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ με απολογισμό ένα «τρίποντο», τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες, συγκέντρωσε 6 βαθμούς τερμάτισε στην τρίτη θέση του γκρουπ και φυσικά πέτυχε τον μίνιμουμ στόχο της που δεν ήταν άλλος από την πρόκριση στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Τα πέντε από τα έξι φετινά ματς της στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση ήταν αμφίσκορα. Πλέον θεωρείται αουτσάιντερ κι απέναντι στη Ρεν. Έχει να δώσει επίσημο παιχνίδι από τα τέλη του περασμένου Νοεμβρίου όταν διεκόπη η εγχώρια λίγκα. Έως τότε στεκόταν στη δεύτερη θέση πίσω μόνο από την Ντνίπρο-1.

Ο τεχνικός του συλλόγου Ιγκόρ Γιοβίτσεβιτς τόνισε: «Τα φαβορί δεν κερδίζουν πάντα και το αποδείξαμε στο Τσάμπιονς Λιγκ. Τα φαβορί δηλαδή πρέπει να είναι καλύτερα μέσα στον αγώνα από τα αουτσάιντερ και κάποιες φορές δεν συμβαίνει αυτό. Άλλωστε τα κίνητρα που έχει ένα αουτσάιντερ είναι μεγαλύτερα και πολλές φορές κερδίζει μία ομάδα με μεγάλα αστέρια. Η Ρεν είναι μία ομάδα κορυφαίου επιπέδου, σε καλή φόρμα και τους έχουμε αναλύσει. Είναι μειονέκτημα για εμάς η διακοπή αλλά ελπίζω θα είμαστε έτοιμοι. Ο Μούντρικ λείπει αλλά έχουμε σκεφτεί τρόπους να τον αντικαταστήσουμε».

Αγωνιστικά Νέα: Δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα και θα παραταχθεί πλήρης. Έφυγε τον χειμώνα για την Τσέλσι ο σούπερ σταρ εξτρέμ, Μούντρικ.

Ήθελε μεγάλη προσπάθεια για να πετύχει αυτό που πέτυχε και δεν ήταν θετικό για την ίδια. Κληρώθηκε στον δεύτερο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ και θα πάλευε για την πρωτιά με τη Φενέρμπαχτσε, την ώρα που η Ντιναμό Κιέβου και η ΑΕΚ Λάρνακας αποτελούσαν τα ξεκάθαρα αουτσάιντερ του ομίλου. Πέρασε νικηφόρα στην πρεμιέρα από την Κύπρο (1-2) και στη δεύτερη «στροφή» αντιμετώπισε τους Τούρκους εντός έδρας. Προηγήθηκε 2-0 αλλά το ματς τελείωσε 2-2. Στα κολλητά παιχνίδια τέθηκε αντιμέτωπη με την Ντιναμό Κιέβου. Την κέρδισε δύσκολα τόσο εντός όσο κι εκτός έδρας. Αρχικά επί γαλλικού εδάφους με 2-1 και στη συνέχεια επί πολωνικού με 1-0. Ακολούθησε το ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη για το ντέρμπι με τη Φενέρ. Προηγήθηκε 3-0 στο 30’ αλλά κατέρρευσε και το παιχνίδι τελείωσε 3-3! Σαν να μην έφτανε αυτό «γκέλαρε» (1-1) και στην τελευταία αγωνιστική απέναντι στην ΑΕΚ Λάρνακας εντός έδρας.

Με αυτόν τον τρόπο η Ρεν κατάφερε να προκριθεί μεν στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, ωστόσο έκανε «δώρο» την πρωτιά στη Φενέρμπαχτσε. Η συγκομιδή των 12 βαθμών έφερε τους «μαυροκόκκινους» στη δεύτερη θέση του γκρουπ και τώρα πρέπει να περάσουν από τον «σκόπελο» των πλέι οφ κι από την πάντοτε επικίνδυνη Σαχτάρ Ντόνετσκ. Τα πέντε από τα έξι φετινά ματς της στη διοργάνωση ολοκληρώθηκαν αμφίσκορα, ενώ τα τέσσερα ήταν και Over. Είναι φανερό ότι περνάει περίοδο κάμψης και ηττήθηκε στα δύο τελευταία της παιχνίδια για τη γαλλική λίγκα, αρχικά με 3-1 από τη Λιλ εντός έδρας και στη συνέχεια με το ίδιο σκορ (3-1) από την Τουλούζ, εκτός έδρας. Έχει «πέσει» στην 6η θέση και υπάρχει προβληματισμός για το ντεφορμάρισμά της.

«Μπορεί να έχουμε πλεονέκτημα λόγω καλύτερου αγωνιστικού ρυθμού, όμως στα φιλικά είδαμε ότι βρίσκονται σε καλή κατάσταση και είναι έτοιμοι. Είναι μία πολύ επικίνδυνη ομάδα η Σαχτάρ, καθώς διαθέτει νέους παίκτες αλλά έχει μεγάλη εμπειρία από τις διεθνείς διοργανώσεις. Δεν αποκλείεται να αλλάξουμε σύστημα διότι με την Τουλούζ δεν τα καταφέραμε καθόλου καλά. Οι απαιτήσεις είναι πολύ μεγαλύτερες στα ευρωπαϊκά παιχνίδια και θα πρέπει να σταθούμε στο κατάλληλο επίπεδο» ήταν τα λόγια του προπονητή της ομάδας, Μπρούνο Ζενεσιό.

Αγωνιστικά Νέα: Έχει σημαντικά προβλήματα. Θα απουσιάσουν ο δεξιός μπακ κι αρχηγός Τραορέ -ο οποίος ακολούθησε την αποστολή για ψυχολογικούς λόγους- και ο πλάγιος μέσος Ασινιόν. Εκτός λίστας ο χαφ Σέκα. Χάνει τη σεζόν ο επιθετικός Τεριέ.

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Η ταλαιπωρημένη Σαχτάρ Ντόνετσκ κατάφερε να συνεχίσει το ευρωπαϊκό της ταξίδι και μετά τα Χριστούγεννα και συνεχίζοντας να χρησιμοποιεί ως έδρα την πρωτεύουσα της Πολωνίας, Βαρσοβία, θα προσπαθήσει να κάνει την έκπληξη απέναντι στην πιο ποιοτική Ρεν η οποία δεν έχει... τραβήξει όσα οι Ουκρανοί, καθώς μετά την εισβολή της Ρωσίας αναγκάζονται να ζουν εξόριστοι και να ταξιδεύουν διαρκώς. Δεν θεωρούμε πάντως ότι θα είναι τόσο εύκολο αυτό το ματς για τους φιλοξενούμενους και θα στηρίξουμε το αμφίσκορο, ελπίζοντας ότι ο δύο επιθέσεις θα κάνουν καλά τη δουλειά τους.

• Στους τελευταίους 7 αγώνες της ομάδας Σαχτάρ Ντόνετσκ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.94 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Ρεν έχασε στους τελευταίους 4 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1 με απόδοση 3.00 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 αγώνες της ομάδας Ρεν, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).