Σαμπντόρια - Έμπολι

19/2/2022 16:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 222
2 - 0
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 811 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Σαμπντόρια - Έμπολι στις 15/5/2023

• Θεατές: 9069
90+4'

Δίκαιη νίκη για την ομάδα Σαμπντόρια μετά από μία καλή εμφάνιση

90+4'

90+4'

Το σημερινό παιχνίδι θα διεξαχθεί με περιορισμένο αριθμό θεατών στις εξέδρες, εξαιτίας των μέτρων κατά της εξάπλωσης του κορωνοϊού.

90+4'

9069 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+4'

Κατοχή: Σαμπντόρια: 42%, Έμπολι: 58%.

90+3'

Ο Wladimiro Falcone κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

90+3'
Σέντρα

Ο Liberato Cacace κάνει τη σέντρα

90+3'

Η ομάδα Έμπολι εκδηλώνει επίθεση

90+3'

Η ομάδα Έμπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+3'

Η ομάδα Έμπολι έχει την κατοχή της μπάλας

90+2'

Ο Andrea La Mantia από την ομάδα Έμπολι είναι σε θέση οφσάιντ

90+2'

90+1'

Η ομάδα Σαμπντόρια έχει την κατοχή της μπάλας

90+1'

Ο Federico Di Francesco από την ομάδα Έμπολι κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90'

Η ομάδα Σαμπντόρια εκδηλώνει επίθεση

90'

Κατοχή: Σαμπντόρια: 44%, Έμπολι: 56%.

90'

Ελεύθερο για την ομάδα Σαμπντόρια

89'

Ο Liam Henderson από την ομάδα Έμπολι είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

89'

Ο Petar Stojanovic από την ομάδα Έμπολι πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

89'

88'

87'

Η ομάδα Έμπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

87'

87'

87'
Απόκρουση

Ο Omar Colley απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

87'
Σέντρα

86'

86'

Ο Albin Ekdal δίνει τη θέση του στον Ronaldo Vieira

85'

85'

84'

83'

83'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Federico Di Francesco από την ομάδα Έμπολι ανατρέπει τον Albin Ekdal

82'
Απόκρουση

Ο Alex Ferrari απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

82'
Σέντρα

Ο Federico Di Francesco κάνει τη σέντρα

81'

81'

80'

Κατοχή: Σαμπντόρια: 43%, Έμπολι: 57%.

79'

Ο Federico Di Francesco υποπίπτει σε χέρι

79'

Το σουτ του Federico Di Francesco μπλοκάρεται

79'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Albin Ekdal από την ομάδα Σαμπντόρια ανατρέπει τον Kristjan Asllani

79'
Απόκρουση

Ο Mattia Viti απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

79'
Σέντρα

Ο Antonio Candreva κάνει τη σέντρα

78'

Η ομάδα Σαμπντόρια κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

78'

Ο Fabiano Parisi δίνει τη θέση του στον Liberato Cacace

77'

77'

Ο Filippo Bandinelli αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

76'

75'

75'
Σέντρα

75'

75'

Ο Nedim Bajrami δίνει τη θέση του στον Federico Di Francesco

75'
Απόκρουση

Ο Bartosz Bereszynski απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

75'
Γέμισμα

Ο Nedim Bajrami εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

75'

Κατοχή: Σαμπντόρια: 41%, Έμπολι: 59%.

74'

Ο Andrea Conti από την ομάδα Σαμπντόρια δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

74'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Andrea Conti ανέτρεψε τον Fabiano Parisi από πίσω και δόθηκε φάουλ

73'

Ο Guglielmo Vicario κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

73'
Σέντρα

73'

Τι παιχνίδι βλέπουμε. Υπάρχει ένταση και καλή κυκλοφορία της μπάλας και από τις δύο ομάδες.

73'

Ο Filippo Bandinelli από την ομάδα Έμπολι κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

73'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Filippo Bandinelli , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

72'

72'

Ο Filippo Bandinelli από την ομάδα Έμπολι είχε προσπάθεια εκτός στόχου

72'
Απόκρουση

Ο Alex Ferrari αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

71'

Ο Andrea La Mantia από την ομάδα Έμπολι κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

71'
Απόκρουση

70'
Σέντρα

Ο Fabiano Parisi κάνει τη σέντρα

70'
Απόκρουση

70'
Σέντρα

Ο Petar Stojanovic κάνει τη σέντρα

70'

70'

70'

Ο Nicola Murru δίνει τη θέση του στον Tommaso Augello

69'

Ο Abdelhamid Sabiri δίνει τη θέση του στον Tomas Rincon

68'
Απόκρουση

Ο Morten Thorsby απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

68'

Ο Nedim Bajrami από την ομάδα Έμπολι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

68'
Απόκρουση

Ο Omar Colley απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

68'
Σέντρα

Ο Liam Henderson κάνει τη σέντρα

67'

67'

66'

Η ομάδα Έμπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

66'

Ο Liam Henderson από την ομάδα Έμπολι το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Nicola Murru

65'

Ο Antonio Candreva από την ομάδα Σαμπντόρια δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

65'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Antonio Candreva για την ομάδα Σαμπντόρια. Ο Fabiano Parisi σταματάει την φάση.

65'

65'

Ο Abdelhamid Sabiri από την ομάδα Σαμπντόρια το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Mattia Viti

65'

Ο Nicola Murru επιστρέφει στο γήπεδο.

65'

Ο Filippo Bandinelli υποπίπτει σε χέρι

64'
Σέντρα

Ο Fabiano Parisi από την ομάδα Έμπολι προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

64'

64'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Nicola Murru να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

63'

Ο Szymon Zurkowski δίνει τη θέση του στον Filippo Bandinelli

63'

Ο Marco Benassi δίνει τη θέση του στον Liam Henderson

63'

Ο Patrick Cutrone δίνει τη θέση του στον Andrea La Mantia

63'

Ο Nicola Murru είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

62'

61'

Ο αρχηγός παραδίδει το περιβραχιόνιο του καθώς βγαίνει αλλαγή.

61'

Ο Fabio Quagliarella δίνει τη θέση του στον Andrea Conti

61'

60'

Ο Antonio Candreva από την ομάδα Σαμπντόρια εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

60'

Το σουτ του Fabio Quagliarella μπλοκάρεται

60'

59'

Η ομάδα Σαμπντόρια παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

58'

Ο Nedim Bajrami από την ομάδα Έμπολι είχε προσπάθεια εκτός στόχου

58'

57'

Ο Petar Stojanovic από την ομάδα Έμπολι το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Francesco Caputo

57'

56'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Francesco Caputo από την ομάδα Σαμπντόρια ανατρέπει τον Kristjan Asllani

56'

55'

Ο Antonio Candreva από την ομάδα Σαμπντόρια κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

55'

55'

54'

54'

Ο Nedim Bajrami εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

54'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Alex Ferrari ανέτρεψε τον Andrea Pinamonti από πίσω και δόθηκε φάουλ

53'

52'

52'
Σέντρα

Ο Marco Benassi από την ομάδα Έμπολι κάνει την σέντρα αλλά δεν βρίσκει στόχο

51'

51'
Σέντρα

51'
Σέντρα

Ο Marco Benassi κάνει τη σέντρα

51'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Fabio Quagliarella από την ομάδα Σαμπντόρια ανατρέπει τον Patrick Cutrone

50'

50'
Σέντρα

Ο Nicola Murru κάνει τη σέντρα

50'

Κατοχή: Σαμπντόρια: 45%, Έμπολι: 55%.

50'
Απόκρουση

Ο Antonio Candreva απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

49'

Ο Nedim Bajrami από την ομάδα Έμπολι εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

49'
Σέντρα

Ο Marco Benassi από την ομάδα Έμπολι προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

49'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Albin Ekdal από την ομάδα Σαμπντόρια ανατρέπει τον Marco Benassi

48'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alex Ferrari από την ομάδα Σαμπντόρια ανατρέπει τον Andrea Pinamonti

48'

Ο Szymon Zurkowski από την ομάδα Έμπολι είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

47'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Antonio Candreva από την ομάδα Σαμπντόρια ανατρέπει τον Mattia Viti

46'

Η ομάδα Έμπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

46'

46'

45+1'

Η ομάδα Σαμπντόρια παρουσιάζει το καλύτερο πρόσωπο σ' αυτό το ημίχρονο

45+1'

45'

45'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Albin Ekdal για αντιαθλητικό χτύπημα

45'

Ο Albin Ekdal από την ομάδα Σαμπντόρια το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Mattia Viti

44'

43'

Ο Kristjan Asllani έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

43'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Kristjan Asllani για την ομάδα Έμπολι. Ο Abdelhamid Sabiri σταματάει την φάση.

43'
Απόκρουση

43'
Γέμισμα

42'

Ο Bartosz Bereszynski από την ομάδα Σαμπντόρια δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

42'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Bartosz Bereszynski για την ομάδα Σαμπντόρια. Ο Szymon Zurkowski σταματάει την φάση.

42'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Nicola Murru για την ομάδα Σαμπντόρια. Ο Petar Stojanovic σταματάει την φάση.

41'

41'

41'

Η ομάδα Σαμπντόρια κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

41'

Η ομάδα Έμπολι παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

40'

Ο Abdelhamid Sabiri αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

40'

39'

39'
Σέντρα

39'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kristjan Asllani από την ομάδα Έμπολι ανατρέπει τον Abdelhamid Sabiri

39'

38'
Απόκρουση

Ο Wladimiro Falcone απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

38'
Σέντρα

Ο Kristjan Asllani κάνει τη σέντρα

38'

Ο Nedim Bajrami από την ομάδα Έμπολι εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

37'
Σέντρα

Ο Petar Stojanovic από την ομάδα Έμπολι προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

37'

36'

36'

35'

Κατοχή: Σαμπντόρια: 46%, Έμπολι: 54%.

35'

Ο Szymon Zurkowski από την ομάδα Έμπολι κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

34'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Omar Colley για την ομάδα Σαμπντόρια. Ο Guglielmo Vicario σταματάει την φάση.

34'
Σέντρα

34'

Ο Antonio Candreva από την ομάδα Σαμπντόρια εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

34'

Ο Francesco Caputo αναγκάζει τον Guglielmo Vicario σε μία καλή απόκρουση και η μπάλα φεύγει κόρνερ!

34'

Η ομάδα Σαμπντόρια έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

34'
Απόκρουση

Διάβασε την φάση ο Antonio Candreva από την ομάδα Σαμπντόρια και έκοψε μία υποσχόμενη επίθεση του αντιπάλου.

33'
Σέντρα

33'

33'

Ο Fabiano Parisi από την ομάδα Έμπολι στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

32'

32'

Ο Antonio Candreva πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

31'

Ο Nedim Bajrami έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

31'

Ο Nedim Bajrami από την ομάδα Έμπολι το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Antonio Candreva

31'

Κατοχή: Σαμπντόρια: 47%, Έμπολι: 53%.

29'

Ο Bartosz Bereszynski έδωσε την ασίστ για το γκολ.

29'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Fabio Quagliarella σκοράρει με το δεξί πόδι!

29'
Σέντρα

Ο Bartosz Bereszynski κάνει τη σέντρα

29'

28'

Ο Kristjan Asllani σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Wladimiro Falcone ελέγχει την φάση

28'

Ο Andrea Pinamonti από την ομάδα Έμπολι κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Alex Ferrari

27'

27'

Ο Fabiano Parisi από την ομάδα Έμπολι κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά ο Wladimiro Falcone βγαίνει μπροστά και μαζεύει τη μπάλα

26'

Η ομάδα Σαμπντόρια κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

26'

Ο Francesco Caputo από την ομάδα Σαμπντόρια κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

25'

25'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Fabiano Parisi για την ομάδα Έμπολι. Ο Abdelhamid Sabiri σταματάει την φάση.

25'
Σέντρα

Ο Patrick Cutrone από την ομάδα Έμπολι κάνει μία σέντρα που κοντράρει μέσα στην περιοχή.

24'
Σέντρα

Ο Petar Stojanovic από την ομάδα Έμπολι εκτελεί το φάουλ αλλά ο συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται.

24'
Απόκρουση

Ο Albin Ekdal απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

24'

24'

Ο Nedim Bajrami αναγκάζει τον Wladimiro Falcone σε μία καλή απόκρουση και η μπάλα φεύγει κόρνερ!

24'

Ο Nedim Bajrami από την ομάδα Έμπολι προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

24'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Szymon Zurkowski από την ομάδα Έμπολι «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

24'

Η ομάδα Έμπολι ξεκινάει αντεπίθεση

23'

22'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Szymon Zurkowski για την ομάδα Έμπολι. Ο Bartosz Bereszynski σταματάει την φάση.

22'

22'

22'

22'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Omar Colley από την ομάδα Σαμπντόρια αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

21'
Σέντρα

21'
Απόκρουση

Ο Simone Romagnoli απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

21'

Ο Antonio Candreva από την ομάδα Σαμπντόρια εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

21'

Σουτ του Antonio Candreva βρίσκει σε σώματα και καταλήγει εκτός εστίας

20'
Σέντρα

Ο Fabio Quagliarella κάνει τη σέντρα

20'

20'

Ο Nedim Bajrami από την ομάδα Έμπολι κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά ο Wladimiro Falcone βγαίνει μπροστά και μαζεύει τη μπάλα

19'

Ο Antonio Candreva από την ομάδα Σαμπντόρια είναι σε θέση οφσάιντ

19'

18'
Σέντρα

Ο Petar Stojanovic από την ομάδα Έμπολι κάνει την σέντρα αλλά δεν βρίσκει στόχο

18'

18'
Σέντρα

18'
Απόκρουση

18'
Σέντρα

17'
Απόκρουση

Ο Fabio Quagliarella απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

17'
Σέντρα

Ο Nedim Bajrami κάνει τη σέντρα

17'

17'
Σέντρα

16'

16'

15'

14'

Ο Antonio Candreva έδωσε την ασίστ για το γκολ.

14'

ΓΚΟΛ! - Ο Fabio Quagliarella σκοράρει μ' ένα δεξί σουτ, με την μπάλα να κοντράρει.

14'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Antonio Candreva από την ομάδα Σαμπντόρια «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

14'

13'

13'

12'

11'

11'

10'

Κατοχή: Σαμπντόρια: 40%, Έμπολι: 60%.

10'

10'
Απόκρουση

10'
Σέντρα

9'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Fabio Quagliarella για την ομάδα Σαμπντόρια. Ο Mattia Viti σταματάει την φάση.

9'

8'

7'

7'

Ο Szymon Zurkowski από την ομάδα Έμπολι είχε προσπάθεια εκτός στόχου

7'

Ο Andrea Pinamonti από την ομάδα Έμπολι πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

7'

Ο Patrick Cutrone από την ομάδα Έμπολι πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

7'

6'
Απόκρουση

6'
Γέμισμα

Ο Antonio Candreva εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

6'

Ο Petar Stojanovic τιμωρείται για σπρώξιμο στον Abdelhamid Sabiri

5'

Κατοχή: Σαμπντόρια: 73%, Έμπολι: 27%.

5'

5'
Κακό κοντρόλ

Ο Patrick Cutrone από την ομάδα Έμπολι έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

5'
Απόκρουση

Διάβασε την φάση ο Albin Ekdal από την ομάδα Σαμπντόρια και έκοψε μία υποσχόμενη επίθεση του αντιπάλου.

5'
Σέντρα

4'

4'

3'

Ο Fabio Quagliarella από την ομάδα Σαμπντόρια είναι σε θέση οφσάιντ

3'

Ο Bartosz Bereszynski από την ομάδα Σαμπντόρια κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

2'

Ο Francesco Caputo τιμωρείται για σπρώξιμο στον Kristjan Asllani

2'

2'

1'

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

Η ομάδα Έμπολι είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stadio Luigi Ferraris, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Μεγαλύτερη ανάγκη η Σαμπντόρια

Η Σαμπντόρια υποδέχεται την Έμπολι για την 26η αγωνιστική της Σέριε Α’. Ηττήθηκαν στο Μιλάνο την προηγούμενη αγωνιστική οι γηπεδούχοι, ήρθαν ισόπαλοι με την Κάλιαρι οι φιλοξενούμενοι.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ

Δεν μπόρεσε να φανεί ιδιαίτερα ανταγωνιστική στην έδρα της Μίλαν την προηγούμενη αγωνιστική και γνώρισε την ήττα με 1-0. Το σχέδιο της για να κλείσει τους χώρους στους ροσονέρι πήγε στράφι από την αρχή καθώς έμεινε πίσω στο σκορ στο 8’ και ήταν τελείως ακίνδυνη στο πρώτο μέρος. Προσπάθησε να βγει μπροστά στην επανάληψη αλλά δεν δημιούργησε κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Είχε σε καλή μέρα μάλιστα τον Φαλκόνε και έτσι δεν δέχτηκε δεύτερο τέρμα.

Γνώριζε πως είχε ούτως ή άλλως δύσκολο έργο, στόχος ήταν να κρατήσει όσο μπορούσε τη Μίλαν μακριά από την εστία της αλλά κάτι τέτοιο δεν πέτυχε από την αρχή. Μπορεί να παρέμεινε στην 16η θέση αλλά είδε την διαφορά της από την επικίνδυνη ζώνη να μειώνεται στους δύο βαθμούς και πλέον η πίεση μεγαλώνει στη Γένοβα. Ο Τζιαμπάολο ξέρει πως το παιχνίδι απέναντι στην Έμπολι είναι καθοριστικό και ενδεχόμενη ήττα θα φέρει την ομάδα του σε δυσκολότερη θέση.

«Από εδώ και πέρα κάθε παιχνίδι είναι σημαντικό οπότε και οι παίκτες ήξεραν πως θα έρθει το καθοριστικό. Η Έμπολι είναι μία ομάδα που χτίστηκε για να παίζει ποδόσφαιρο. Είναι πολύ καλή εκτός έδρας και έχει χάσει μόλις ένα από τα οκτώ τελευταία παιχνίδια της. Είναι ένα παιχνίδι όμως που πρέπει να πάρουμε και να το αντιμετωπίσουμε με τη σωστή συμπεριφορά», τόνισε ο κόουτς Τζιαμπάολο.

Αγωνιστικά Νέα: Παραμένουν εκτός ο εξτρέμ Γκαμπιαντίνι (18/6), ο στόπερ Γιοσίντα (18/2) και οι μέσοι Ντάμσγκααρντ (7/0) και Άλσκιλντσεν (17/0). Δύσκολα θα είναι έτοιμος ο εξτρέμ Τζιοβίνκο.

ΕΜΠΟΛΙ

Έδειξε δύο πρόσωπα στην εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Κάλιαρι την προηγούμενη αγωνιστική και τελικά αρκέστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, είχε τον έλεγχο και προηγήθηκε με ένα σουτ μέσα από την περιοχή του πρώτου της φετινού σκόρερ, του Πιναμόντι. Κρατούσε εύκολα το μηδέν στην άμυνα της όμως το σκηνικό στην επανάληψη άλλαξε. Δέχτηκε αρκετή πίεση, είδε τον Βικάριο να πραγματοποιεί κάποιες σημαντικές αποκρούσεις όμως στο 84’ δέχθηκε δίκαια την ισοφάριση και αποχώρησε με τον βαθμό από το γήπεδο της.

Μπορεί να έμεινε για όγδοη σερί αγωνιστική χωρίς νίκη στη Σέριε Α’ όμως σε αυτό το διάστημα μετράει πέντε ισοπαλίες και αυτοί οι βαθμοί αρκούν για να αισθάνεται ασφαλής. Άλλωστε είναι στο +10 από την παραμονή της, έχει δείξει με την εικόνα της πως μπορεί να εξασφαλίσει σχετικά άνετα τη σωτηρία της και λογικά δεν θα χρειαστούν περισσότερες από 3 νίκες στους 13 αγώνες για είναι και τυπικά του χρόνου στη Σέριε Α’. Τα οκτώ από τα εννιά πιο πρόσφατα της παιχνίδια για το πρωτάθλημα έληξαν με Goal/Goal.

«Παίζουμε ένα ιδιαίτερο παιχνίδι, είμαστε μπροστά στη βαθμολογία και το γεγονός ότι έχουμε μαζέψει περισσότερους βαθμούς μας κάνει να δείχνουμε φαβορί αλλά δεν είναι έτσι. Ξεκάθαρα μας λείπει η νίκη αλλά δεν υπάρχει ανησυχία. Αξίζουμε παραπάνω από όσα έχουμε πάρει αλλά γίνεται σωστή δουλειά», τόνισε ο κόουτς Αντρεατσόλι.

Αγωνιστικά Νέα: Παραμένει εκτός ο μέσος Χάας (16/0), ο μπακ Μαρκίτσα (19/0) ο στόπερ Λουπέρτο (14/0).

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Σαμπντόρια έχει μεγάλη ανάγκη τους βαθμούς, δεν θέλει να μπλέξει σε περιπέτειες και οφείλει να εκμεταλλευτεί την έδρα της. Με τη Σασσουόλο μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και το ίδιο περιμένουμε να κάνει και τώρα. Από την άλλη η Έμπολι είναι μία «σφιχτή» ομάδα και δεν θα δώσει πολλούς χώρους στους Γενοβέζους. Αγνοεί βέβαια τη νίκη εδώ και καιρό και ίσως χαλάρωσε λίγο λόγω της καλής βαθμολογικής της θέσης. Το κίνητρο είναι στους γηπεδούχους και θα πάμε με τον άσο.

• Η ομάδα Έμπολι δεν έχει χάσει στους τελευταίους 7 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.34 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Σαμπντόρια δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.57 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Έμπολι έφερε ισοπαλία στους τελευταίους 5 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X με απόδοση 3.30 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Σαμπντόρια έχασε στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 2 με απόδοση 3.00 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Σαμπντόρια νικούσε στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.1 με απόδοση 2.65 στον ΟΠΑΠ

ΙΤΑΛΙΑ: Σέριε A