Ρεμς - Μαρσέιγ

24/4/2022 21:45
Κωδ ΟΠΑΠ: 1033
0 - 1
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 734 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Μαρσέιγ - Ρεμς στις 12/8/2023

• Θεατές: 20835
90+4'

90+4'

20835 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+4'

Κατοχή: Ρεμς: 29%, Μαρσέιγ: 71%.

90+3'

Η ομάδα Μαρσέιγ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yunis Abdelhamid από την ομάδα Ρεμς ανατρέπει τον Ahmadou Bamba Dieng

90+2'

Ο Steve Mandanda κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

90+2'
Σέντρα

Ο Wout Faes κάνει τη σέντρα

90+1'

Ο Marshall Munetsi από την ομάδα Ρεμς πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

90+1'
Σέντρα

Ο Maxime Busi κάνει τη σέντρα

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90+1'

Ελεύθερο για την ομάδα Μαρσέιγ

89'

Ο Azor Matusiwa δίνει τη θέση του στον Ilan Kebbal

89'

Ο Dion Lopy από την ομάδα Ρεμς είναι σε θέση οφσάιντ

89'
Απόκρουση

Ο William Saliba απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

89'
Σέντρα

Ο Ghislain Konan κάνει τη σέντρα

88'

Το σουτ του Arber Zeneli μπλοκάρεται

88'

Η ομάδα Μαρσέιγ έχει την κατοχή της μπάλας

88'
Σέντρα

Ο Ghislain Konan από την ομάδα Ρεμς κάνει την σέντρα αλλά δεν βρίσκει στόχο

87'

86'

Κατοχή: Ρεμς: 27%, Μαρσέιγ: 73%.

86'

Ο Dimitri Payet από την ομάδα Μαρσέιγ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

86'
Απόκρουση

Ο Ghislain Konan αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

85'
Απόκρουση

Ο Wout Faes απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

85'
Σέντρα

Ο Gerson κάνει τη σέντρα

85'

Η ομάδα Μαρσέιγ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

84'

Ο Ghislain Konan υποπίπτει σε χέρι

84'

Η ομάδα Ρεμς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

84'

Η ομάδα Μαρσέιγ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

83'

Ο Dimitri Payet έδωσε την ασίστ για το γκολ.

83'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Gerson σκοράρει με το δεξί πόδι!

83'

Ο Dimitri Payet από την ομάδα Μαρσέιγ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

83'
Απόκρουση

Ο Duje Caleta-Car απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

82'

Ο Dimitri Payet από την ομάδα Μαρσέιγ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

82'

Έχουμε ένα καλό μακρινό σουτ από τον Gerson και ο Predrag Rajkovic αναγκάζεται σε απόκρουση. Κόρνερ.

82'

Το αμυντικό λάθος του Andrew Gravillon μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

82'

81'

Η ομάδα Ρεμς παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

81'

Πως το έχασε αυτό; Ο Gerson έχει μια υπέροχη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά κατά κάποιο τρόπο καταφέρνει να χάσει τον στόχο!

80'
Σέντρα

Ο Ahmadou Bamba Dieng κάνει τη σέντρα

80'

79'

Ο Thomas Foket δίνει τη θέση του στον Maxime Busi

79'

Ο Boubacar Kamara δίνει τη θέση του στον Duje Caleta-Car

79'

Ο Arkadiusz Milik δίνει τη θέση του στον Ahmadou Bamba Dieng

78'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο El Bilal Toure από την ομάδα Ρεμς ανατρέπει τον Luan Peres

78'

Η ομάδα Ρεμς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

77'

77'

Η ομάδα Ρεμς έχει την κατοχή της μπάλας

76'
Απόκρουση

Ο Steve Mandanda απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

76'

Ο Arber Zeneli από την ομάδα Ρεμς εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

76'

Ο Marshall Munetsi βρίσκεται ολομόναχος, αλλά η κεφαλιά του αποκρούεται από τον Steve Mandanda! Κόρνερ...

76'
Σέντρα

Ο Arber Zeneli κάνει τη σέντρα

76'

75'

Ο Pape Gueye από την ομάδα Μαρσέιγ προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

75'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Pape Gueye , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

75'

Κατοχή: Ρεμς: 25%, Μαρσέιγ: 75%.

75'

Η ομάδα Ρεμς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

75'

Η ομάδα Μαρσέιγ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

74'

Ο Ghislain Konan από την ομάδα Ρεμς είχε προσπάθεια εκτός στόχου

74'

Το αμυντικό λάθος του William Saliba μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

74'

Ο Arber Zeneli τιμωρείται για σπρώξιμο αντιπάλου

73'

73'

73'

Ο Cengiz Under δίνει τη θέση του στον Pol Lirola

73'

72'

Ο Andrew Gravillon τιμωρείται για σπρώξιμο στον Dimitri Payet

71'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Valentin Rongier από την ομάδα Μαρσέιγ ανατρέπει τον El Bilal Toure

70'

70'

69'

Η ομάδα Ρεμς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

69'

Η ομάδα Μαρσέιγ εκδηλώνει επίθεση

68'

Ελεύθερο για την ομάδα Ρεμς

67'

67'

Η ομάδα Ρεμς εκδηλώνει επίθεση

66'

65'

65'

Κατοχή: Ρεμς: 23%, Μαρσέιγ: 77%.

64'

64'

Η ομάδα Μαρσέιγ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

63'

63'

Ο Mitchel van Bergen δίνει τη θέση του στον El Bilal Toure

62'

Ο Dion Lopy τιμωρείται για σπρώξιμο στον Arkadiusz Milik

61'

Ο Predrag Rajkovic κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

61'
Σέντρα

Ο Matteo Guendouzi κάνει τη σέντρα

61'

60'

Το σουτ του Dimitri Payet μπλοκάρεται

60'

Ο Dimitri Payet εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

59'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dion Lopy από την ομάδα Ρεμς ανατρέπει τον Gerson

58'

58'

Ο Cengiz Under από την ομάδα Μαρσέιγ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

58'
Απόκρουση

Ο Yunis Abdelhamid απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

58'
Σέντρα

58'

57'

57'

Ο Arkadiusz Milik από την ομάδα Μαρσέιγ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

57'

56'
Σέντρα

Ο Dimitri Payet από την ομάδα Μαρσέιγ προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

56'

56'

Ο Dimitri Payet από την ομάδα Μαρσέιγ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

55'

Το σουτ του Arkadiusz Milik μπλοκάρεται

55'

Ο Arkadiusz Milik από την ομάδα Μαρσέιγ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

55'

Κατοχή: Ρεμς: 24%, Μαρσέιγ: 76%.

55'

54'

53'

53'
Κακό κοντρόλ

Ο Cengiz Under από την ομάδα Μαρσέιγ έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

52'

51'

Το σουτ του Pape Gueye μπλοκάρεται

51'

51'

51'

50'

Ο Ghislain Konan από την ομάδα Ρεμς προσπαθεί να πασάρει την μπάλα σε συμπαίκτη του, αλλά δεν πλησίασε κοντά στο στόχο του.

50'
Σέντρα

Ο Mitchel van Bergen από την ομάδα Ρεμς εκτελεί το φάουλ αλλά ο συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται.

50'

49'

49'

Ο Cengiz Under από την ομάδα Μαρσέιγ είναι σε θέση οφσάιντ

49'

48'

47'

46'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Thomas Foket από την ομάδα Ρεμς ανατρέπει τον Gerson

46'

46'

Ο Nathanael Mbuku δίνει τη θέση του στον Arber Zeneli

46'

Ο Bradley Locko δίνει τη θέση του στον Marshall Munetsi

46'

Ο Amine Harit δίνει τη θέση του στον Dimitri Payet

46'

Ο Sead Kolasinac δίνει τη θέση του στον Gerson

46'

45+1'

45+1'

Ο Pape Gueye υποπίπτει σε χέρι

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45+1'

45'
Απόκρουση

Ο Predrag Rajkovic απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

45'

Ο Amine Harit από την ομάδα Μαρσέιγ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

45'

Το σουτ του Boubacar Kamara μπλοκάρεται

44'

Ο Matteo Guendouzi από την ομάδα Μαρσέιγ είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

44'

Ο Matteo Guendouzi από την ομάδα Μαρσέιγ προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

44'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nathanael Mbuku από την ομάδα Ρεμς ανατρέπει τον Valentin Rongier

44'

43'

43'

42'

42'
Απόκρουση

42'
Γέμισμα

Ο Mitchel van Bergen εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

41'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Boubacar Kamara από την ομάδα Μαρσέιγ ανατρέπει τον Mitchel van Bergen

41'

Κατοχή: Ρεμς: 26%, Μαρσέιγ: 74%.

41'

40'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dion Lopy από την ομάδα Ρεμς ανατρέπει τον Pape Gueye

40'
Απόκρουση

39'
Σέντρα

Ο Mitchel van Bergen κάνει τη σέντρα

39'

38'

Ο Bradley Locko από την ομάδα Ρεμς προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

38'

37'

Αγγίζει το γκολ! Μία λόμπα από τον Mitchel van Bergen από την ομάδα Ρεμς με κάποιο τρόπο απομακρύνθηκε πάνω στην γραμμή

37'

Το αμυντικό λάθος του Steve Mandanda μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

37'

37'

36'

Ο Ghislain Konan από την ομάδα Ρεμς επιχείρησε γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας βγήκε και μάζεψε την μπάλα.

36'

Ο Ghislain Konan από την ομάδα Ρεμς προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

35'

35'

35'

35'

Ο Andrew Gravillon πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

35'
Απόκρουση

Ο Valentin Rongier απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

35'

Ο Mitchel van Bergen από την ομάδα Ρεμς εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

34'

Το σουτ του Wout Faes μπλοκάρεται

34'

34'
Απόκρουση

Ο Sead Kolasinac απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

34'

Η ομάδα Ρεμς έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

34'

33'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Amine Harit από την ομάδα Μαρσέιγ ανατρέπει τον Yunis Abdelhamid

33'

Ο Matteo Guendouzi από την ομάδα Μαρσέιγ κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

33'

32'

Ο Cengiz Under από την ομάδα Μαρσέιγ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

32'

31'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yunis Abdelhamid από την ομάδα Ρεμς ανατρέπει τον Cengiz Under

31'

Κατοχή: Ρεμς: 28%, Μαρσέιγ: 72%.

30'

29'

28'

Κίτρινη κάρτα για τον Bradley Locko

28'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Bradley Locko υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Sead Kolasinac

28'

Ο Amine Harit τιμωρείται για σπρώξιμο στον Andrew Gravillon

27'

27'

27'

26'

Ο Andrew Gravillon είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

26'

25'

Ο Arkadiusz Milik τιμωρείται για σπρώξιμο στον Andrew Gravillon

25'
Σέντρα

Ο Cengiz Under κάνει τη σέντρα

25'

24'

23'

23'

22'

Ο Ghislain Konan από την ομάδα Ρεμς είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

22'

21'

21'

Ο Pape Gueye από την ομάδα Μαρσέιγ είναι σε θέση οφσάιντ

21'

20'

19'

19'
Σέντρα

Ο Amine Harit από την ομάδα Μαρσέιγ προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

19'

18'

Καλή ενέργεια από τον Azor Matusiwa ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

18'
Σέντρα

18'

18'

17'

17'

Ο Mitchel van Bergen από την ομάδα Ρεμς είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

17'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Thomas Foket από την ομάδα Ρεμς «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

17'

16'

16'

15'

15'

14'

14'

Η ομάδα Μαρσέιγ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

13'

13'

Ο Cengiz Under από την ομάδα Μαρσέιγ προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

13'
Απόκρουση

13'
Γέμισμα

Ο Amine Harit εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

12'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Andrew Gravillon από την ομάδα Ρεμς ανατρέπει τον Pape Gueye

12'

12'

11'

10'

9'

9'

Το σουτ του Matteo Guendouzi μπλοκάρεται

8'

Ο Arkadiusz Milik δοκιμάζει τον Predrag Rajkovic με ένα μακρινό σουτ το οποίο όμως αποκρούεται!

8'

7'

6'

6'

Κατοχή: Ρεμς: 34%, Μαρσέιγ: 66%.

6'

Ο Nathanael Mbuku από την ομάδα Ρεμς προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ένας αντίπαλος παρεμβαίνει.

6'
Γέμισμα

5'

Κίτρινη κάρτα για τον Luan Peres

5'

Ο Luan Peres τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mitchel van Bergen

5'

Ο Mitchel van Bergen από την ομάδα Ρεμς προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

4'

3'

2'

2'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Bradley Locko για την ομάδα Ρεμς. Ο Cengiz Under σταματάει την φάση.

1'

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Ρεμς είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade Auguste Delaune, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Με ψυχολογία οι «ερυθρόλευκοι», σκέφτεται και τη Φέγενορντ η Μαρσέιγ

Η Ρεμς υποδέχεται τη Μαρσέιγ στον αγώνα που ρίχνει την αυλαία της 34ης αγωνιστικής της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από νίκη στο «σπίτι» τους κόντρα στη Λιλ, ενώ οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν εντός έδρας της Ναντ.

ΡΕΜΣ

Θα παίξει για δεύτερη διαδοχική «στροφή» μπροστά στο κοινό της, καθώς το πρόγραμμα της προηγούμενης την έφερε αντιμέτωπη εντός έδρας με τη Λιλ. Δεν ήταν ανώτερη αλλά για πολλοστή φορά φέτος είχε την απαραίτητη ουσία στο παιχνίδι της και πήρε μία σπουδαία νίκη με 2-1. Στην πρώτη της απειλητική επίσκεψη στα αντίπαλα «καρέ» κατόρθωσε να προηγηθεί στο 32’. Ο Μουνετσί εκμεταλλεύτηκε γκάφα του αντίπαλου τερματοφύλακα κι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη δέχτηκε πίεση και στο 57’ ο Ρενάτο Σάντσες με μία «φωτοβολίδα» άφησε άναυδο τον τερματοφύλακα Ραΐκοβιτς ισοφαρίζοντας 1-1. Παρέμεινε σε παθητικό ρόλο και κινδύνευσε σοβαρά να δει την κατάσταση να ανατρέπεται. Δίχως να χάσει ευκαιρία κατόρθωσε στις καθυστερήσεις να πάρει τη νίκη. Ο αρχηγός Αμπντελχαμίντ άφησε την άμυνα και με υπέροχο πλασέ έξω από την περιοχή της έδωσε ένα ανέλπιστο «τρίποντο».

Αυτή ήταν η πρώτη επιτυχία της Ρεμς έπειτα από τέσσερις αγώνες στους οποίους δεν είχε χαμογελάσει. Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα μάλιστα είχε υποστεί δύο ήττες και είχε αναδειχθεί ισόπαλη σε άλλες δύο περιπτώσεις. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν συγκεντρώσει 40 βαθμούς και φιγουράρουν στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας αποκτήσει διαφορά ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, εξασφαλίζοντας στην ουσία την παραμονή τους στα «μεγάλα σαλόνια» του γαλλικού ποδοσφαίρου. Τα δύο από τα τρία πιο πρόσφατα ματς τους ολοκληρώθηκαν Over κι αμφίσκορα.

Ο τεχνικός του συλλόγου Όσκαρ Γκαρσία υποστήριξε: «Οι παίκτες μου πραγματοποιούν μία πολύ μεγάλη προσπάθεια και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Παρά τα σοβαρά προβλήματα που έχουν και τα οποία ποτέ δεν θέλω να χρησιμοποιώ ως δικαιολογία, δεν είναι καθόλου εύκολα όλα όσα πετυχαίνουν. Στον αγώνα με τη Λιλ ήταν τεράστια η προσπάθεια που έγινε και πραγματικά είμαι περήφανος για την παρουσία όλων. Έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν και δικαιώθηκαν. Σε άλλα παιχνίδια έπαιξαν καλύτερα αλλά δεν κέρδισαν. Τώρα έχουμε επικεντρωθεί στο παιχνίδι με τη Μαρσέιγ και θέλουμε να είμαστε το ίδιο συγκεντρωμένοι».

Αγωνιστικά Νέα: Νέο πρόβλημα με τον μέσο Καζούστ (7/2). Θα λείψουν ξανά οι χαφ Κασαμά (18/2), Σισοκό (9/0) και οι επιθετικοί Εκιτίκε (21/9), Χόρνμπι (8/0) και Τάσος Δώνης (13/0).

ΜΑΡΣΕΪΓ

Στην εμβόλιμη αγωνιστική της περασμένης Τετάρτης έπαιξε εντός έδρας με τη Ναντ και χρειάστηκε μία σπουδαία ανατροπή για να πάρει τη μεγάλη νίκη με 3-2. Ήταν καλύτερη και στα ενενήντα λεπτά όμως ζορίστηκε περισσότερο απ’ όσο αναμενόταν. Αιφνιδιάστηκε στο 26’ κι έμεινε πίσω στο σκορ από κεφαλιά του Ζιρότο. Έβγαλε αντίδραση και με πέναλτι του Παγέτ στο 39’ έφερε το ματς στα ίσα. Δύο λεπτά αργότερα όμως τα «καναρίνια» εκμεταλλεύτηκαν την κακή αμυντική της συμπεριφορά και ο Κοκό πέτυχε το 1-2 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη κέρδισε και δεύτερο πέναλτι στο 55’ και ο Παγέτ ευστόχησε ξανά για το 2-2. Δεν της αρκούσε και πίεσε αναζητώντας το γκολ που θα την έβαζε για πρώτη φορά σε θέση «οδηγού». Τα κατάφερε στο 75’ με τον Αρίτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μέσα από την περιοχή. Υπερασπίστηκε εύκολα το προβάδισμά της μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Η Μαρσέιγ άφησε άμεσα πίσω της την ήττα στο κλασικό ντέρμπι με την Παρί Σεν Ζερμέν κι επέστρεψε στα «τρίποντα», φτάνοντας πλέον τις πέντε επιτυχίες στους έξι τελευταίους αγώνες της για τη Λιγκ 1. Η συγκομιδή των 62 βαθμών φέρνει τους «Φωκαείς» στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα κι έχουν ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο για το εισιτήριο που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Τα πέντε από τα έξι πιο πρόσφατα ματς τους ήταν Over κι αμφίσκορα. Την προσεχή Πέμπτη (28/4) θα παίξουν εκτός έδρας με τη Φέγενορντ, στον πρώτο ημιτελικό του Κόνφερενς Λιγκ.

«Χάρηκα ιδιαίτερα με τη νίκη μας κόντρα στη Ναντ. Ήταν ένας αγώνας που θα μπορούσαμε να τον κερδίσουμε με πολλά περισσότερα γκολ αλλά το πιο σημαντικό ήταν ότι αποκτήσαμε μία διαφορά από τους αντιπάλους μας και είμαστε πια στη δεύτερη θέση με κάποια απόσταση. Έχουμε συγκεντρωθεί ήδη στον αγώνα με τη Ρεμς και δεν σκεφτόμαστε τίποτα άλλο. Θα είναι περίπλοκο το παιχνίδι με τη Ρεμς διότι δεν έχουμε χρόνο για ξεκούραση και σωστή προετοιμασία. Θα προσπαθήσουμε να διατηρήσουμε τη φιλοσοφία μας και να παραμείνουμε στο ίδιο καλό επίπεδο» ήταν τα λόγια του προπονητή της ομάδας, Χόρχε Σαμπάολι.

Αγωνιστικά Νέα: Το πιο σημαντικό πρόβλημα ήταν αυτό του Τούρκου εξτρέμ, Ουντέρ (27/9), όμως λύθηκε και υπολογίζεται κανονικά. Παραμένουν στα «πιτς» ο αμυντικός Μπαλέρντι (17/0) και ο εξτρέμ Ντε Λα Φουέντε (16/0). Εκτός πλάνων ο σέντερ μπακ Αλφάρο (6/0).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

«Αγκαλιά» με την επίτευξη του στόχου της παραμονής είναι η Ρεμς. Το αξίζει πέρα για πέρα, καθώς σε πολλές στιγμές της σεζόν δεν έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, πάντοτε όμως είχε τον τρόπο της για να παίρνει αποτελέσματα. Η νίκη επί της Λιλ έδιωξε οριστικά το άγχος και θα προσπαθήσει για νέα έκπληξη κόντρα στη Μαρσέιγ. Οι «Φωκαείς» πήραν δύσκολα το «τρίποντο» κόντρα στη Ναντ κι αποτελούν πια ξεκάθαρο φαβορί για την κατάληψη της δεύτερης θέσης πίσω από την Παρί Σεν Ζερμέν που θα τους οδηγήσει απευθείας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Το «διπλό» θα αποτελούσε ξεκάθαρα την πρώτη μας σκέψη, αν δεν ακολουθούσε ο ημιτελικός του Κόνφερενς Λιγκ με αντίπαλο τη Φέγενορντ. Εξαιρετικά δύσκολο ματς για προβλέψεις, αν επιλέγαμε κάτι θα ήταν το αμφίσκορο, κυρίως λόγω των επιθετικών αρετών και των αμυντικών αδυναμιών των φιλοξενούμενων.

• Η ομάδα Μαρσέιγ δεν έχει χάσει στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.21 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Μαρσέιγ νίκησε στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες στη διοργάνωση Λιγκ 1.
    Σημείο: 2 με απόδοση 1.88 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες της ομάδας Μαρσέιγ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Λιγκ 1).
    Σημείο: Over με απόδοση 2.00 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1