21+

Ουνιόν Βερολίνου - Γκλάντμπαχ

9/12/2023 16:30
Κωδ ΟΠΑΠ: 239
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 139 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Γκλάντμπαχ - Ουνιόν Βερολίνου στις 28/4/2024

• Θεατές: 22012
90+5'

22012 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Δίκαιη νίκη για την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου μετά από μία καλή εμφάνιση

90+5'

90+5'

Κατοχή: Ουνιόν Βερολίνου: 43%, Γκλάντμπαχ: 57%.

90+5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alassane Plea από την ομάδα Γκλάντμπαχ ανατρέπει τον Brenden Aaronson

90+4'

Ο Brenden Aaronson από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+4'

Ο Franck Honorat από την ομάδα Γκλάντμπαχ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

90+4'

Ο Diogo Leite σταματά επιτυχώς το σουτ

90+4'

Το σουτ του Alassane Plea μπλοκάρεται

90+4'

Η σέντρα από τον Franck Honorat από την ομάδα Γκλάντμπαχ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

90+3'

Ο Marvin Friedrich κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Mikkel Kaufmann.

90+3'

Ο Frederik Roennow κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

90+2'

90+1'

Ο Franck Honorat από την ομάδα Γκλάντμπαχ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

90+1'

Ο Josip Juranovic από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90'

Κατοχή: Ουνιόν Βερολίνου: 44%, Γκλάντμπαχ: 56%.

90'

Η ομάδα Ουνιόν Βερολίνου εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

89'

Η ομάδα Γκλάντμπαχ εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

89'

Ο Diogo Leite από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

89'

Ελεύθερο για την ομάδα Γκλάντμπαχ

89'

Ο Josip Juranovic από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου είχε προσπάθεια εκτός στόχου

89'

Η ομάδα Ουνιόν Βερολίνου ξεκινάει αντεπίθεση

88'

88'

87'

Ο Andras Schafer είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

87'

87'

Ο Andras Schafer κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Julian Weigl.

87'

86'

Ο Rani Khedira κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

86'

Ο Frederik Roennow από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

85'

Κατοχή: Ουνιόν Βερολίνου: 45%, Γκλάντμπαχ: 55%.

84'

84'

84'

Ο Robin Gosens δίνει τη θέση του στον Paul Jaeckel

83'

Ο Florian Neuhaus σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Frederik Roennow ελέγχει την φάση

82'

Ο Robin Knoche σταματά επιτυχώς το σουτ

82'

Το σουτ του Florian Neuhaus μπλοκάρεται

82'

Ο Maximilian Woeber από την ομάδα Γκλάντμπαχ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

81'

81'

80'

Ο Tomas Cvancara δίνει τη θέση του στον Grant-Leon Ranos

80'

Ο Mikkel Kaufmann από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

80'

80'

Η ομάδα Ουνιόν Βερολίνου εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

79'

Ο Rani Khedira απομακρύνει τη μπάλα

78'

Η ομάδα Γκλάντμπαχ εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

78'

Ο Robin Gosens απομακρύνει τη μπάλα

78'

77'

Ο Franck Honorat έδωσε την ασίστ για το γκολ.

77'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Alassane Plea της ομάδας Γκλάντμπαχ σκοράρει με κεφαλιά

76'

75'

Κατοχή: Ουνιόν Βερολίνου: 46%, Γκλάντμπαχ: 54%.

75'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Mikkel Kaufmann της ομάδας Ουνιόν Βερολίνου σκοράρει έξω από την περιοχή με το δεξί πόδι!

74'

Ο Kevin Behrens δίνει τη θέση του στον Mikkel Kaufmann

74'

Ο Kevin Volland δίνει τη θέση του στον Brenden Aaronson

74'

74'

Ο Janik Haberer από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

73'

Ο Josip Juranovic εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

72'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Florian Neuhaus από την ομάδα Γκλάντμπαχ ανατρέπει τον Janik Haberer

71'

Ο Robin Knoche απομακρύνει τη μπάλα

70'

70'

70'

70'

Ο Luca Netz δίνει τη θέση του στον Patrick Herrmann

70'

Ο Rocco Reitz δίνει τη θέση του στον Florian Neuhaus

70'

Ο Joseph Scally δίνει τη θέση του στον Marvin Friedrich

69'

69'

69'

69'

Ο Josip Juranovic απομακρύνει τη μπάλα

68'

Ο Moritz Nicolas κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

67'

67'

Φράγμα από τον Andras Schafer, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Luca Netz. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

66'

Ο Alassane Plea από την ομάδα Γκλάντμπαχ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Rani Khedira

66'

66'

65'

Ο Kevin Volland απομακρύνει τη μπάλα

65'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Robin Gosens από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου ανατρέπει τον Joseph Scally

65'

Κατοχή: Ουνιόν Βερολίνου: 47%, Γκλάντμπαχ: 53%.

64'

64'

Ο Franck Honorat από την ομάδα Γκλάντμπαχ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

64'

Ο Jerome Roussillon απομακρύνει τη μπάλα

63'

63'

Ο Nico Elvedi από την ομάδα Γκλάντμπαχ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

63'

Ο Josip Juranovic από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

63'

Ο Julian Weigl σταματά επιτυχώς το σουτ

63'

Το σουτ του Janik Haberer μπλοκάρεται

62'

62'

61'

Ο Benedict Hollerbach δίνει τη θέση του στον Andras Schafer

60'

Κατοχή: Ουνιόν Βερολίνου: 48%, Γκλάντμπαχ: 52%.

60'

Ο Franck Honorat από την ομάδα Γκλάντμπαχ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

60'

60'

Ο Rani Khedira από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

59'

59'

Ο Christoph Kramer δίνει τη θέση του στον Nathan N'Goumou

58'

Ο Jerome Roussillon σταματά επιτυχώς το σουτ

58'

Το σουτ του Franck Honorat μπλοκάρεται

57'

Ο Kevin Behrens κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Moritz Nicolas μπλοκάρει εύκολα

57'

Η σέντρα από τον Jerome Roussillon από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

57'

Ο Joseph Scally απομακρύνει τη μπάλα

56'

Ο Alassane Plea σουτάρει προς την εστία αλλά ο Frederik Roennow μπλοκάρει

56'

Ο Robin Gosens από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου είναι σε θέση οφσάιντ

55'

55'

Ο Christoph Kramer από την ομάδα Γκλάντμπαχ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

55'

54'

Ο Luca Netz από την ομάδα Γκλάντμπαχ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Benedict Hollerbach

54'

Ο Janik Haberer απομακρύνει τη μπάλα

53'

53'

53'

52'

Ο Benedict Hollerbach από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

52'

Ο Moritz Nicolas απομακρύνει τη μπάλα

52'

Ο Jerome Roussillon κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

52'

51'

Ο Nico Elvedi απομακρύνει τη μπάλα

50'

Κατοχή: Ουνιόν Βερολίνου: 50%, Γκλάντμπαχ: 50%.

50'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Benedict Hollerbach με δεξί βολέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

50'

50'

Ο Josip Juranovic από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

49'

Ο Luca Netz από την ομάδα Γκλάντμπαχ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

49'

48'

48'

Ο Robin Gosens από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Rocco Reitz

48'

Ο Joseph Scally από την ομάδα Γκλάντμπαχ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

47'

Ο Josip Juranovic από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

47'

Κίτρινη κάρτα για τον Alassane Plea

47'

46'

Ο Diogo Leite κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

46'

Καλή ενέργεια από τον Kevin Volland ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

46'

45+5'

Το γκολ που σκόραρε η ομάδα Ουνιόν Βερολίνου της δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα στην ανάπαυλα.

45+5'

45+4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Diogo Leite από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου ανατρέπει τον Joseph Scally

45+4'

Κατοχή: Ουνιόν Βερολίνου: 52%, Γκλάντμπαχ: 48%.

45+4'

Ο Franck Honorat απομακρύνει τη μπάλα

45+4'

45+4'

Ο Josip Juranovic από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

45+4'

Ο Jerome Roussillon σουτάρει προς την εστία αλλά ο Moritz Nicolas μπλοκάρει

45+3'

Η σέντρα από τον Benedict Hollerbach από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

45+3'

45+3'

45+2'

Ελεύθερο για την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου

45+2'

Ο Alassane Plea από την ομάδα Γκλάντμπαχ πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

45+2'

45+1'

Ο Nico Elvedi κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

45+1'

45'

45'

45'

Κατοχή: Ουνιόν Βερολίνου: 53%, Γκλάντμπαχ: 47%.

44'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Benedict Hollerbach από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου ανατρέπει τον Christoph Kramer

44'

Ο Julian Weigl απομακρύνει τη μπάλα

43'

Ο Franck Honorat από την ομάδα Γκλάντμπαχ είναι σε θέση οφσάιντ

42'

41'

41'

41'

40'

Κατοχή: Ουνιόν Βερολίνου: 54%, Γκλάντμπαχ: 46%.

40'

Ο Christoph Kramer απομακρύνει τη μπάλα

39'

39'

Η ομάδα Γκλάντμπαχ εκδηλώνει επίθεση

39'

39'

Ο Kevin Volland από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Julian Weigl

38'

38'

37'

Ο Maximilian Woeber σταματά επιτυχώς το σουτ

37'

Το σουτ του Benedict Hollerbach μπλοκάρεται

36'

36'

Ο Robin Gosens από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

36'

Ο Josip Juranovic από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

35'

Κατοχή: Ουνιόν Βερολίνου: 56%, Γκλάντμπαχ: 44%.

35'

Ο Franck Honorat από την ομάδα Γκλάντμπαχ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

35'

34'

33'

Ο Jerome Roussillon είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

33'

33'

Ο Julian Weigl από την ομάδα Γκλάντμπαχ δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

33'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Julian Weigl ανέτρεψε τον Jerome Roussillon από πίσω και δόθηκε φάουλ

32'

32'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Kevin Volland να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

31'

Ο Maximilian Woeber από την ομάδα Γκλάντμπαχ βγαίνει εκτός γηπέδου επειδή πρέπει να αλλάξει φανέλα.

30'

Ο Maximilian Woeber είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

30'

Ο Kevin Volland είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

30'

Κατοχή: Ουνιόν Βερολίνου: 55%, Γκλάντμπαχ: 45%.

30'

29'

Ο Josip Juranovic έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

29'

Ο Josip Juranovic από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Tomas Cvancara

29'

29'

Ο Luca Netz απομακρύνει τη μπάλα

28'

28'

Ο Maximilian Woeber απομακρύνει τη μπάλα

27'

27'

27'

27'

Ο Janik Haberer από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

26'

26'

Ο Robin Gosens από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

26'

Ο Franck Honorat από την ομάδα Γκλάντμπαχ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

25'

Ο Kevin Volland από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

25'

Κατοχή: Ουνιόν Βερολίνου: 57%, Γκλάντμπαχ: 43%.

25'

Ο Diogo Leite από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Tomas Cvancara

24'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Kevin Volland της ομάδας Ουνιόν Βερολίνου μετουσιώνει σε γκολ το πέναλτι με το αριστερό πόδι! Ο Moritz Nicolas επέλεξε τη λάθος γωνία.

23'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να παραμείνει στην αρχική απόφασή του και να καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου!

23'

VAR - ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανό πέναλτι για την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου

22'

Η σέντρα από τον Robin Gosens από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

22'

ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο Luca Netz κάνει χέρι εντός περιοχής. Έντονες διαμαρτυρίες από τον Luca Netz αλλά ο διαιτητής δε συγκινείται

22'

Η ομάδα Ουνιόν Βερολίνου εκδηλώνει επίθεση

22'

Ο Luca Netz κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

21'

21'

20'

Η λόμπα του Kevin Behrens από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου φεύγει πλάγια.

20'

19'

19'

Ο Alassane Plea από την ομάδα Γκλάντμπαχ προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή. Δυστυχώς η προσπάθειά του πέρασε μόλις άουτ.

18'

Ο Franck Honorat από την ομάδα Γκλάντμπαχ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

18'

18'

17'

17'

16'

Ο Jerome Roussillon από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

15'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Rani Khedira από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου ανατρέπει τον Julian Weigl

15'

Ο Rani Khedira κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Tomas Cvancara.

15'

Κατοχή: Ουνιόν Βερολίνου: 65%, Γκλάντμπαχ: 35%.

14'

13'

13'

13'

12'

Η ομάδα Ουνιόν Βερολίνου έχει την κατοχή της μπάλας

10'

10'

10'

Κατοχή: Ουνιόν Βερολίνου: 68%, Γκλάντμπαχ: 32%.

9'

8'

8'

7'

Ο Tomas Cvancara τιμωρείται για σπρώξιμο στον Diogo Leite

6'

Ο Nico Elvedi κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Robin Gosens.

6'

5'

5'

Κατοχή: Ουνιόν Βερολίνου: 82%, Γκλάντμπαχ: 18%.

4'

4'

4'

Ο Robin Gosens είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

3'

3'

Ο Joseph Scally από την ομάδα Γκλάντμπαχ δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

3'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Joseph Scally για την ομάδα Γκλάντμπαχ. Ο Robin Gosens σταματάει την φάση.

2'

Ο Kevin Volland από την ομάδα Ουνιόν Βερολίνου είναι σε θέση οφσάιντ

1'

Είναι μία κρύα μέρα για να παίξεις ποδόσφαιρο.

1'

1'

Η ομάδα Ουνιόν Βερολίνου είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

0'

Καλησπέρα σας από το Alte Foersterei, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Μεγαλώνει η πίεση στην Ουνιόν

Η Ουνιόν υποδέχεται στο Βερολίνο την Γκλάντμπαχ για τη 14η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Όλο και πιο δύσκολα γίνονται τα πράγματα στους γηπεδούχους.

Η αναμέτρηση της προηγούμενης αγωνιστικής απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου αναβλήθηκε λόγω της έντονης χιονόπτωσης που επικρατούσε στο Μόναχο και το παιχνίδι ορίστηκε να γίνει στις 24 Ιανουαρίου 2024.

Έτσι μετά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής βρέθηκε μόνη της στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 7 βαθμούς και μπορεί να έχει ένα παιχνίδι λιγότερο αλλά και να το έπαιζε το πιθανότερο είναι η κατάληξη να ήταν η ίδια.

Τελευταίο επίσημο παιχνίδι της ήταν αυτό στην 1-1 στην έδρα της Μπράγκα για το Τσάμπιονς Λιγκ όπου έμεινε στο 1-1, σε μία αναμέτρηση που έπαιζε για πάνω από μία ώρα με παίκτη παραπάνω. Η αποβολή του Νιακατέ στο 30’ της έδωσε ψυχολογία, το ωραίο γκολ του Γκόσενς στο 42’ την έβαλε μπροστά στο σκορ και όλα έδειχναν ιδανικά για να πάρει μία σημαντική νίκη μετά από καιρό. Στο δεύτερο μέρος όμως φαινόταν σαν να αγωνιζόταν η ίδια με παίκτη λιγότερο, δέχτηκε την ισοφάριση στο 51’ και κινδύνεψε να χάσει και το παιχνίδι.

Στο ντεμπούτο του Μπιέλιτσα στο πάγκο της δεν έδειξε κάτι διαφορετικό, δεν μπορούσε να το κάνει άλλωστε. Θεωρητικά έχει ακόμα ελπίδες για την 3η θέση, είναι στο -2 από την Μπράγκα, πρακτικά όμως δεν ξέρω αν πιστεύει και η ίδια ότι θα κερδίσει στο Βερολίνο τη Ρεάλ Μαδρίτης την ερχόμενη Τρίτη. Εδώ που έχει φτάσει βέβαια το να σκέφτεται μία πορεία στην Ευρώπη αποτελεί μεγάλη πολυτέλεια.

«Η Γκλάντμπαχ βρίσκεται σε καλή κατάσταση και προέρχεται από δύο σερί επιτυχίες. Πρέπει να είμαστε στο καλύτερο μας σημείο για να τους κερδίσουμε. Έχουμε δουλέψει πολύ καλά αυτή την εβδομάδα και ελπίζω τώρα να το δείξουμε και στο γήπεδο», επισήμανε ο κόουτς Μπιέλιτσα.

Αγωνιστικά Νέα: Παραμένουν εκτός ο στόπερ Ντοέκι (8/1) και ο φορ Μπέκερ (10/0)

Υποδέχτηκε την Τρίτη τη Βόλφσμπουργκ για τους «16» του Κυπέλλου Γερμανίας και σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην παράταση. Καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειξε διάθεση να ρισκάρει, με τους «λύκους» όμως να είναι πιο απειλητικοί στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Η ίδια όμως κράτησε το μηδέν και στο 120’ κατάφερε να προηγηθεί με κοντινή κεφαλιά του Κνόχε.

Είχε ένα συγκεκριμένο πλάνο, δεν ήθελε να βγει πολύ μπροστά και στο τέλος πήρε το αποτέλεσμα που είχε ως στόχο. Θα ήταν δίκαιο βέβαια η αναμέτρηση να οδηγηθεί στα πέναλτι όμως βρήκε το γκολ και πλέον ονειρεύεται τη διάκριση.

Στο πρωτάθλημα προέρχεται από μία σημαντική νίκη με 2-1 επί της Χόφενχαϊμ. Δεν μπόρεσε να απειλήσει βέβαια στο πρώτο μέρος, κράτησε το μηδέν στην άμυνα της όμως και μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος. Είχε δοκάρι στο 50’ και οκτώ λεπτά μετά άνοιξε το σκορ με ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πλεά. Στην αμέσως επόμενη φάση βέβαια δέχτηκε το σκορ αλλά από μία ωραία συνεργασία στο 80’ ο Ενγκουμού από κοντά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Θέλει να ανέβει ακόμα περισσότερο βαθμολογικά και να πλησιάσει την πρώτη εξάδα από την οποία απέχει τέσσερις βαθμούς. Δεν έχει βέβαια σταθερότητα στην απόδοση της και αυτό είναι κάτι που πληρώνει για την ώρα.

«Περιμένω την Ουνιόν να μας πιέσει με πολλή ενέργεια και δύναμη. Πρέπει να τους κρατήσουμε σε χαμηλό ρυθμό από την αρχή και να είμαστε κοντά τους από το πρώτο λεπτό. Σίγουρα βέβαια θέλουμε να δημιουργήσουμε μομέντουμ και για εμάς», επισήμανε ο κόουτς Σεοάνε.

Αγωνιστικά Νέα: Αμφίβολη η συμμετοχή του επιθετικού Τσβαντσάρα (11/4), των στόπερ Ελβέντι (11/1) και Βέμπερ (12/0) και του μέσου Κονέ (6/1). Παραμένουν εκτός ο στόπερ Ιτακούρα (7/0), ο κίπερ Όμλιν (2/0), ο επιθετικός Τζόρνταν (10/2) και οι εξτρέμ Βολφ και Σάντσες (2/0).

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Ουνιόν Βερολίνου βρίσκεται σε αρκετά δύσκολη θέση, ψάχνει ένα μεγάλο αποτέλεσμα για να πάρει ψυχολογία και είναι λίγο παράδοξο που ακόμα παρουσιάζεται ως φαβορί. Όλοι πιστεύουν πως κάποια στιγμή θα αντιδράσει, δεν ξέρω πότε θα είναι αυτή. Η Γκλάντπαχ θεωρώ πως θα βρει χώρους και θα σκοράρει. Οριακά αποδεκτό το αμφίσκορο.

• Η ομάδα Ουνιόν Βερολίνου δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 9 αγώνες στη διοργάνωση Μπουντεσλίγκα.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.70 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 8 αγώνες της ομάδας Γκλάντμπαχ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Μπουντεσλίγκα).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.74 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Ουνιόν Βερολίνου έχασε στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες στη διοργάνωση Μπουντεσλίγκα.
    Σημείο: 2 με απόδοση 3.35 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Ουνιόν Βερολίνου έχανε στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 αγώνες εντός έδρας στη διοργάνωση Μπουντεσλίγκα.
    Σημείο: Ημ.2 με απόδοση 3.75 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Γκλάντμπαχ δεν έχει χάσει στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Μπουντεσλίγκα