Ντόρτμουντ - Λειψία

2/4/2022 19:30
Κωδ ΟΠΑΠ: 367
1 - 4
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 756 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Λειψία - Ντόρτμουντ στις 27/4/2024

• Θεατές: 81365
90+4'

90+4'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 61%, Λειψία: 39%.

90+3'

Η ομάδα Λειψία έχει την κατοχή της μπάλας

90+2'

Ο Erling Haaland τιμωρείται για σπρώξιμο στον Willi Orban

90+2'

Η ομάδα Ντόρτμουντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+2'

Η ομάδα Ντόρτμουντ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

90+1'
Σέντρα

Ο Giovanni Reyna από την ομάδα Ντόρτμουντ προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90'

90'

89'

Ο Dani Olmo δίνει τη θέση του στον Hugo Novoa

88'

Κίτρινη κάρτα για τον Donyell Malen

88'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Donyell Malen από την ομάδα Ντόρτμουντ ανατρέπει τον Dani Olmo

88'

86'

Ένα υποψήφιο γκολ της χρονιάς!

86'

Ο Christopher Nkunku έδωσε την ασίστ για το γκολ.

86'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Dani Olmo της ομάδας Λειψία νικάει τον τερματοφύλακα έξω από την περιοχή με το δεξί πόδι!

86'

81365 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

86'

Η ομάδα Λειψία κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

85'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 62%, Λειψία: 38%.

84'

Ο Emre Can έδωσε την ασίστ για το γκολ.

84'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Donyell Malen της ομάδας Ντόρτμουντ σκοράρει με κεφαλιά

84'

Ο Emre Can από την ομάδα Ντόρτμουντ κάνει επιτυχημένη εναέρια πάσα σε συμπαίκτη του.

84'

Ο Donyell Malen από την ομάδα Ντόρτμουντ είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

84'

Ο Julian Brandt από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

84'

Το σουτ του Donyell Malen μπλοκάρεται

84'

Κίνδυνος! Ο Julian Brandt από την ομάδα Ντόρτμουντ δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

83'
Σέντρα

Ο Angelino από την ομάδα Λειψία προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

83'

Η ομάδα Ντόρτμουντ έχει την κατοχή της μπάλας

83'

Ο Julian Brandt από την ομάδα Ντόρτμουντ κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

82'

Καλή στιγμή καθώς ο Giovanni Reyna από την ομάδα Ντόρτμουντ βρήκε ωραία τον συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή...

82'

Η ομάδα Ντόρτμουντ εκδηλώνει επίθεση

82'

Η ομάδα Ντόρτμουντ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

81'

Ο Dominik Szoboszlai από την ομάδα Λειψία είχε προσπάθεια εκτός στόχου

81'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Dominik Szoboszlai , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

81'

80'

Κίτρινη κάρτα για τον Emre Can

80'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Emre Can ανέτρεψε τον Christopher Nkunku από πίσω και δόθηκε φάουλ

80'

79'

Η ομάδα Ντόρτμουντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

79'
Απόκρουση

Ο Willi Orban απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

79'
Σέντρα

Ο Julian Brandt κάνει τη σέντρα

79'

78'

Ο Mohamed Simakan δίνει τη θέση του στον Marcel Halstenberg

78'

Ο Andre Silva δίνει τη θέση του στον Dominik Szoboszlai

77'
Κακό κοντρόλ

Ο Andre Silva από την ομάδα Λειψία έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

77'
Σέντρα

Ο Lukas Klostermann από την ομάδα Λειψία σπάει την μπάλα μέσα από την περιοχή.

77'

Η ομάδα Λειψία ξεκινάει αντεπίθεση

77'

Η ομάδα Ντόρτμουντ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

76'
Απόκρουση

Ο Jude Bellingham απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

76'

Ο Angelino από την ομάδα Λειψία εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

76'

Το σουτ του Andre Silva μπλοκάρεται

75'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 63%, Λειψία: 37%.

75'

74'

Ο Thorgan Hazard δίνει τη θέση του στον Giovanni Reyna

74'

Ο Marco Reus δίνει τη θέση του στον Julian Brandt

74'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Christopher Nkunku από την ομάδα Λειψία ανατρέπει τον Thorgan Hazard

73'

Ο Konrad Laimer τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jude Bellingham

73'
Απόκρουση

Ο Manuel Akanji απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

73'

Ο Christopher Nkunku από την ομάδα Λειψία κάνει μία ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορουν να την εκμεταλλευτούν.

73'

73'

72'
Σέντρα

Ο Mahmoud Dahoud από την ομάδα Ντόρτμουντ κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

72'
Απόκρουση

Ο Konrad Laimer απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

72'
Σέντρα

Ο Mahmoud Dahoud κάνει τη σέντρα

72'

Ο Raphael Guerreiro από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

71'

71'
Απόκρουση

Ο Gregor Kobel απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

71'

Ο Christopher Nkunku από την ομάδα Λειψία εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

70'
Απόκρουση

Ο Mats Hummels απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

70'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 64%, Λειψία: 36%.

70'

69'

Ο Josko Gvardiol τιμωρείται για σπρώξιμο στον Thorgan Hazard

68'

68'

Ο Kevin Kampl δίνει τη θέση του στον Emil Forsberg

68'

Ο Nordi Mukiele δίνει τη θέση του στον Lukas Klostermann

68'

67'

Ο Peter Gulacsi κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

67'
Σέντρα

66'
Απόκρουση

Ο Kevin Kampl απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

66'

Ο Raphael Guerreiro από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

66'

Ο Erling Haaland από την ομάδα Ντόρτμουντ είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

65'

65'

Ο Christopher Nkunku από την ομάδα Λειψία είναι σε θέση οφσάιντ

65'

Η ομάδα Λειψία παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

64'

64'
Απόκρουση

Ο Josko Gvardiol απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

64'
Σέντρα

Ο Donyell Malen κάνει τη σέντρα

63'

63'

Ο Gregor Kobel κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

63'
Σέντρα

Ο Christopher Nkunku από την ομάδα Λειψία σπάει την μπάλα μέσα από την περιοχή.

62'

Η ομάδα Λειψία κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

62'

61'

Ο Marius Wolf δίνει τη θέση του στον Donyell Malen

61'

Ο Axel Witsel δίνει τη θέση του στον Mahmoud Dahoud

61'
Γέμισμα

Ο Thorgan Hazard εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

61'

Ο Angelino από την ομάδα Λειψία κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Thorgan Hazard

60'

59'

58'

Ο Konrad Laimer έδωσε την ασίστ για το γκολ.

58'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Christopher Nkunku σκοράρει με το αριστερό πόδι!

58'

Ο Konrad Laimer από την ομάδα Λειψία βρίσκει τον συμπαίκτη του με τακουνάκι.

58'

Κίνδυνος! Ο Dani Olmo από την ομάδα Λειψία δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

57'

56'

56'
Απόκρουση

Ο Josko Gvardiol αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

56'
Σέντρα

Ο Thorgan Hazard κάνει τη σέντρα

56'

55'

55'

Ο Josko Gvardiol είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

55'

54'

Κίτρινη κάρτα για τον Kevin Kampl

54'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kevin Kampl από την ομάδα Λειψία ανατρέπει τον Jude Bellingham

53'

53'

Ο Dani Olmo πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

53'
Απόκρουση

52'

Ο Angelino από την ομάδα Λειψία εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

52'

Το σουτ του Dani Olmo μπλοκάρεται

52'
Σέντρα

Ο Angelino κάνει τη σέντρα

52'

Ο Christopher Nkunku από την ομάδα Λειψία εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

52'

Ο Angelino από την ομάδα Λειψία είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

52'

O Josko Gvardiol στέλνει τη μπάλα μακριά.

51'

51'

51'

50'

Ο Mats Hummels αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

50'
Απόκρουση

Ο Peter Gulacsi απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

50'

Ο Raphael Guerreiro από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

50'
Απόκρουση

Ο Willi Orban απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

49'
Σέντρα

49'

49'

49'

48'

48'

47'

46'

46'

45+3'

45+3'

45+2'

45+2'

45+2'
Σέντρα

Ο Jude Bellingham κάνει τη σέντρα

45+2'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Jude Bellingham , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45+1'

45'

Κίτρινη κάρτα για τον Thorgan Hazard

45'

Ο Thorgan Hazard από την ομάδα Ντόρτμουντ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Christopher Nkunku

45'

Ο Thorgan Hazard από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

45'

45'
Απόκρουση

Ο Angelino απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

45'
Σέντρα

Ο Raphael Guerreiro κάνει τη σέντρα

45'

Το σουτ του Marius Wolf μπλοκάρεται

44'

Ο Nordi Mukiele σημαδεύει την εστία με ψαλιδάκι, αλλά ο Gregor Kobel του αρνείται ένα καταπληκτικό γκολ!

44'
Σέντρα

44'

Ο Angelino από την ομάδα Λειψία εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

43'

42'

41'

40'

Ελεύθερο για την ομάδα Λειψία

40'

39'

39'

Ο Raphael Guerreiro αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

39'

Ο Erling Haaland από την ομάδα Ντόρτμουντ προσπαθεί να παίξει το 1-2 με τον Marco Reus του αλλά η μπάλα δεν περνάει.

39'

38'

37'

37'

Ο Marco Reus από την ομάδα Ντόρτμουντ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Dani Olmo

36'
Απόκρουση

Ο Andre Silva απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

36'

Ο Thorgan Hazard από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

36'
Απόκρουση

Ο Mohamed Simakan απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

35'

35'

Ο Christopher Nkunku τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mats Hummels

34'

33'

33'

Ο Andre Silva από την ομάδα Λειψία προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ένας αντίπαλος παρεμβαίνει.

32'

Ο Axel Witsel τιμωρείται για σπρώξιμο στον Christopher Nkunku

32'

Η ομάδα Λειψία κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

31'

30'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 65%, Λειψία: 35%.

30'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Konrad Laimer της ομάδας Λειψία σκοράρει μετά την προσπάθεια που έκανε με το αριστερό πόδι και την αλλαγή πορεία της μπάλας που κατέληξε πίσω από τον γκολκίπερ.

30'

Ο Christopher Nkunku από την ομάδα Λειψία είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

29'

29'

Ο Axel Witsel είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

28'

28'

Ο Erling Haaland από την ομάδα Ντόρτμουντ είναι σε θέση οφσάιντ

28'

Κίνδυνος! Ο Jude Bellingham από την ομάδα Ντόρτμουντ δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

27'

26'

26'

26'
Απόκρουση

Ο Mohamed Simakan απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

26'
Γέμισμα

Ο Raphael Guerreiro εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

26'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mohamed Simakan από την ομάδα Λειψία ανατρέπει τον Marco Reus

25'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 68%, Λειψία: 32%.

24'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kevin Kampl από την ομάδα Λειψία ανατρέπει τον Axel Witsel

24'

22'

21'

21'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Μία υπέροχη λόμπα από τον Konrad Laimer της ομάδας Λειψία με το δεξί πόδι.

21'

Ο Christopher Nkunku «κόβει» την αντίπαλη άμυνα με μία τρομερή πάσα

21'

Ο Marco Reus από την ομάδα Ντόρτμουντ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

20'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 66%, Λειψία: 34%.

20'

20'

Ο Raphael Guerreiro εκτελεί το φάουλ προς την εστία, αλλά ο Peter Gulacsi ελέγχει την φάση

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kevin Kampl από την ομάδα Λειψία ανατρέπει τον Marco Reus

18'

18'

17'

16'

Το σουτ του Jude Bellingham μπλοκάρεται

16'

15'

15'

14'

Το σουτ του Raphael Guerreiro μπλοκάρεται

14'

14'
Σέντρα

14'

13'

Πως το έχασε αυτό; Ο Erling Haaland έχει μια υπέροχη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά κατά κάποιο τρόπο καταφέρνει να χάσει τον στόχο!

13'

Το αμυντικό λάθος του Mohamed Simakan μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

13'
Σέντρα

Ο Marius Wolf από την ομάδα Ντόρτμουντ κάνει μία σέντρα που κοντράρει μέσα στην περιοχή.

13'

12'

Ο Marius Wolf από την ομάδα Ντόρτμουντ κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Angelino

11'

11'

10'

Κατοχή: Ντόρτμουντ: 69%, Λειψία: 31%.

10'

9'

9'
Απόκρουση

9'
Σέντρα

8'

8'

8'

Ο Marco Reus από την ομάδα Ντόρτμουντ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

7'

Ο Mats Hummels «κόβει» την αντίπαλη άμυνα με μία τρομερή πάσα

7'

Ο Thorgan Hazard από την ομάδα Ντόρτμουντ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

7'
Απόκρουση

Ο Josko Gvardiol απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

7'
Γέμισμα

Ο Marco Reus εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

6'

Ο Konrad Laimer από την ομάδα Λειψία το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Marco Reus

6'

5'

Ο Andre Silva από την ομάδα Λειψία είναι σε θέση οφσάιντ

4'

4'

3'

2'

2'
Απόκρουση

Ο Raphael Guerreiro απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

1'
Σέντρα

1'

1'

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Η ομάδα Λειψία είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Signal Iduna Park, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Αμφότερες με επιθετικό στυλ

Η Ντόρτμουντ υποδέχεται την Λειψία για την 28η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Ζωντανοί στη μάχη του τίτλου θέλουν να μείνουν οι γηπεδούχοι, να παραμείνουν εντός τετράδας οι φιλοξενούμενοι.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Δεν μπόρεσε να φύγει με το «διπλό» από την έδρα της Κολωνίας την προηγούμενη αγωνιστική και περιορίστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Το ξεκίνημα της στο παιχνίδι ήταν ιδανικό και μόλις στο 8’ προηγήθηκε με ένα ωραίο πλασέ του Βολφ, στο 24’ ο Χάαλαντ έχασε σημαντική ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της και τελικά στο 35’ δέχθηκε την ισοφάριση. Έψαξε το γκολ στην επανάληψη, είχε ευκαιρίες αλλά είτε ο Χάαλαντ δεν μπόρεσε να τις εκμεταλλευτεί είτε συνολικά δεν είχε καλή επιλογή στην τελική προσπάθεια.

Δεν ήταν εύκολο το έργο της, είχε να διαχειριστεί και πάλι αρκετές απουσίες σε μία δύσκολη έδρα αλλά ήταν πιο προσεκτική θα μπορούσε να πάρει τη νίκη. Έμεινε βέβαια για 6ο σερί παιχνίδι αήττητη στο πρωτάθλημα (4-2-0) αλλά είδε την Μπάγερν να αυξάνει την διαφορά στους 6 βαθμούς. Έχουμε ξαναπεί πως δύσκολα θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα ως το τέλος, η χρονιά της δεν είναι τόσο κακή αλλά λογικά θα καταλήξει χωρίς τίτλο. Την επηρέασαν οι τραυματισμοί που είχε καθόλη την διάρκεια της σεζόν, είναι ένα θέμα που πρέπει να την απασχολήσει του χρόνου. ο Βάτσκε πάντως δήλωσε πως η ομάδα θα πορευτεί σίγουρα με τον Ρόζε καθώς άπαντες είναι ικανοποιημένοι με την δουλειά του Ελβετού προπονητή.

«Το γεγονός ότι το στάδιο θα είναι γεμάτο αποτελεί μία ιδιαίτερη στιγμή. Η Λειψία είναι μία κορυφαία ομάδα με απίστευτη ποιότητα και ένα γεμάτο ρόστερ. Έχουν βρει το σύστημα τους με τρεις στην άμυνα και νιώθουν άνετα με αυτό. Είναι αρκετά ευέλικτοι και στο κέντρο και έχουμε προετοιμαστεί κατάλληλα. Θα είναι ένα σπουδαίο παιχνίδι», τόνισε ο κόουτς Ρόζε.

Αγωνιστικά Νέα: Αμφίβολος ο φορ Χάαλαντ (17/16) ο οποίος χτύπησε στο παιχνίδι της Νορβηγίας. Επιστρέφει ο μέσος Νταχούντ (20/2). Παραμένουν εκτός και ο φορ Τίγκς (9/3) και οι μπακ Σμέλτσερ και Μόρεϊ. Επιστρέφουν ο φορ Μουκοκό (2/1) , ο μεσοεπιθετικός Ρόις (22/9) και ο στόπερ Ζαγκαντού (9/0). Νέα απώλεια ο μπακ Πάσλακ (7/0).

ΛΕΙΨΙΑ

Επιδόθηκε σε ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών στο εντός παιχνίδι με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης και έτσι έμεινε στο 0-0 αφήνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για ένα εισιτήριο του Τσάμπιονς Λιγκ. Είχε από την αρχή τον έλεγχο της αναμέτρησης, απειλήθηκε ελάχιστα από την αντίπαλη της αλλά ήταν αδικαιολόγητα επιπόλαιη στην τελική της προσπάθεια. Είχε συνολικά 14 τελικές προσπάθειες, οι 7 από τις οποίες στην εστία, είχε δύο δοκάρια και είναι κατόρθωμα το γεγονός πως δεν μπόρεσε να βρει ένα γκολ.

Προφανώς και άξιζε τη νίκη στο παιχνίδι, πλήρωσε όμως τις κακές τις επιλογές στο δεύτερο μισό του γηπέδου. Έχασε την ευκαιρία να μείνει μόνη της στην 4η θέση, συνεχίζει να συγκατοικεί με την Φράιμπουργκ ενώ είναι στο -1 από την 6η Χόφενχαϊμ. Η εικόνα της ακόμα και με την Άιντραχτ δεν ήταν κακή, είναι θετικό για την ίδια ότι δημιουργεί ευκαιρίες και το γκολ είναι σίγουρο ότι θα έρθει. Είναι φαβορί στα μάτια μας για μία θέση στην τετράδα. την Πέμπτη ακολουθεί ο εντός έδρας αγώνας με την Αταλάντα για τα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ και η προσοχή είναι στραμμένη και προς τα εκεί.

«Δεν έχω χρόνο ακόμα για να δω πως ήταν οι πρώτες μου 100 μέρες στη Λειψία αλλά μπορώ να σας πω πως νιώθω πολύ καλά. Είναι ευχάριστο να δουλεύεις εδώ. Απέναντι στη Ντόρτμουντ είναι σημαντικό να αμυνθούμε ως ομάδα. Οι δυνάμεις τους είναι γνωστές. Είναι γρήγοροι και πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Πρέπει να είμαστε σωστά τοποθετημένοι, να τρέχουμε να πιέζουμε και να μην αφήσουμε πολύ χώρο στον Χάαλαντ», τόνισε ο κόουτς Τεντέσκο.

Αγωνιστικά Νέα: Νέες απώλειες αυτές του μέσου Χαϊντάρα (20/3) και του φορ Πόουλσεν (20/5). Επιστρέφει στόπερ Κλόστερμαν (27/0), κανονικά στην ενδεκάδα ο τερματοφύλακας Γκουλάτσι (26/0).

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Αμφίρροπη αναμέτρηση στη Βεστφαλία ανάμεσα σε δύο ομάδες που θέλουν και παίζουν επιθετικό ποδόσφαιρο. Η Ντόρτμουντ έχει κάποιες σημαντικές επιστροφές, η καλύτερη δυνατή θέση στο πρωτάθλημα είναι το μόνο που της έχει απομείνει και θέλει να δώσει και μία απάντηση ότι μπορεί να ακολουθήσει ως το τέλος την Μπάγερν. Από την άλλη η Λειψία έδειχνε σε καλή κατάσταση πριν τη διακοπή, έχει ανάγκη τους βαθμούς για να παραμείνει στην τετράδα ενώ ακολουθεί και ένα καθοριστικό παιχνίδι με την Αταλάντα. Περιμένουμε να δούμε μία ανοικτή αναμέτρηση, θα πάμε με τα 4-6 Goals.

• Η ομάδα Ντόρτμουντ δεν έχει χάσει στους τελευταίους 9 από 10 αγώνες στη διοργάνωση Μπουντεσλίγκα.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.42 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Λειψία δεν έχει χάσει στους τελευταίους 9 από 10 αγώνες στη διοργάνωση Μπουντεσλίγκα.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.51 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Λειψία νίκησε στους τελευταίους 5 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 2 με απόδοση 2.60 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 αγώνες της ομάδας Ντόρτμουντ, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Μπουντεσλίγκα).
    Σημείο: Under με απόδοση 2.42 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Λειψία νικούσε στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.2 με απόδοση 2.95 στον ΟΠΑΠ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Μπουντεσλίγκα