Μονπελιέ - Ανζέ

22/12/2021 22:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 789
4 - 1
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 857 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Μονπελιέ - Ανζέ στις 5/3/2023

• Θεατές: 10990
90+4'

90+4'

10990 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+4'

Κατοχή: Μονπελιέ: 46%, Ανζέ: 54%.

90+4'

Η ομάδα Ανζέ έχει την κατοχή της μπάλας

90+3'

Η ομάδα Μονπελιέ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+2'

Ελεύθερο για την ομάδα Μονπελιέ

90+2'

Ο Vincent Manceau αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

90+2'
Απόκρουση

Ο Matheus Thuler απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90+2'

Ο Sofiane Boufal από την ομάδα Ανζέ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

90+1'

Έχουμε ένα καλό μακρινό σουτ από τον Sofiane Boufal και ο Jonas Omlin αναγκάζεται σε απόκρουση. Κόρνερ.

90+1'

Καλή ενέργεια από τον Stephy Mavididi ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

90+1'

Ο Teji Savanier από την ομάδα Μονπελιέ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

90+1'

Η ομάδα Μονπελιέ ξεκινάει αντεπίθεση

90'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90'

Κατοχή: Μονπελιέ: 47%, Ανζέ: 53%.

90'
Απόκρουση

Διάβασε την φάση ο Mihailo Ristic από την ομάδα Μονπελιέ και έκοψε μία υποσχόμενη επίθεση του αντιπάλου.

90'

Η ομάδα Ανζέ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

89'

Η ομάδα Ανζέ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

89'

Η ομάδα Ανζέ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

89'

Ο Waniss Taibi τιμωρείται για σπρώξιμο στον Teji Savanier

88'

88'

Η ομάδα Μονπελιέ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

88'

87'

87'

87'

87'

Ο Sofiane Boufal δοκιμάζει τον Jonas Omlin με ένα μακρινό σουτ το οποίο όμως αποκρούεται!

86'

Η ομάδα Μονπελιέ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

85'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Angelo Fulgini από την ομάδα Ανζέ ανατρέπει τον Mihailo Ristic

85'

85'

Κατοχή: Μονπελιέ: 45%, Ανζέ: 55%.

84'
Απόκρουση

Ο Nicolas Cozza απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

84'
Σέντρα

Ο Souleyman Doumbia κάνει τη σέντρα

84'

Η ομάδα Ανζέ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

83'

Ο Nicholas Gioacchini από την ομάδα Μονπελιέ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Vincent Manceau

82'

Ο Mamadou Sakho δίνει τη θέση του στον Matheus Thuler

81'

Η ομάδα Μονπελιέ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

81'

Η ομάδα Ανζέ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

81'

80'

Ο Rodrigue Casimir Ninga από την ομάδα Ανζέ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

80'

79'

Ο Sofiane Boufal από την ομάδα Ανζέ είναι σε θέση οφσάιντ

78'

Ο Stephane Bahoken δίνει τη θέση του στον Rodrigue Casimir Ninga

78'

Ο Junior Sambia δίνει τη θέση του στον Nicholas Gioacchini

78'

Ο Mathias Pereira-Lage δίνει τη θέση του στον Waniss Taibi

76'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Stephy Mavididi αντιδρά πρώτος σε μία διεκδικούμενη μπάλα και τη στέλνει στα δίχτυα με το δεξί!!

76'

Ο Valere Germain κάνει το σουτ, ο Paul Bernardoni αποκρούει αλλά δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα...

76'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Junior Sambia από την ομάδα Μονπελιέ «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

76'

76'

Ο Paul Bernardoni κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

76'
Σέντρα

Ο Junior Sambia κάνει τη σέντρα

75'

Ελεύθερο για την ομάδα Ανζέ

75'

75'

Ο Junior Sambia επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

74'

Ο Azzedine Ounahi τιμωρείται για σπρώξιμο στον Junior Sambia

74'

74'

Ο Sofiane Boufal από την ομάδα Ανζέ κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

73'

73'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mathias Pereira-Lage από την ομάδα Ανζέ ανατρέπει τον Joris Chotard

72'
Απόκρουση

Ο Valere Germain απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

72'

Ο Angelo Fulgini από την ομάδα Ανζέ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

72'
Απόκρουση

Ο Mamadou Sakho απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

72'
Γέμισμα

Ο Vincent Manceau εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

71'

Ο Elye Wahi δίνει τη θέση του στον Valere Germain

71'

Ο Pierrick Capelle δίνει τη θέση του στον Antonin Bobichon

71'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nicolas Cozza από την ομάδα Μονπελιέ ανατρέπει τον Sofiane Boufal

70'

70'
Απόκρουση

Ο Vincent Manceau απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

70'
Σέντρα

69'

Ο Angelo Fulgini σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Jonas Omlin ελέγχει την φάση

68'

Ο Angelo Fulgini σημαδεύει την εστία με ψαλιδάκι, αλλά ο Jonas Omlin του αρνείται ένα καταπληκτικό γκολ!

68'

Ο Azzedine Ounahi από την ομάδα Ανζέ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

68'
Απόκρουση

Ο Ismael Traore απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

68'
Σέντρα

67'

Ο Mihailo Ristic από την ομάδα Μονπελιέ κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

66'

Ο Stephane Bahoken από την ομάδα Ανζέ είναι σε θέση οφσάιντ

66'

65'

65'

65'
Σέντρα

Ο Souleyman Doumbia από την ομάδα Ανζέ προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

65'

65'
Απόκρουση

65'
Σέντρα

64'

Η ομάδα Μονπελιέ έχει την κατοχή της μπάλας

63'

Ο Angelo Fulgini από την ομάδα Ανζέ κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά ο Jonas Omlin βγαίνει μπροστά και μαζεύει τη μπάλα

63'

Το σουτ του Azzedine Ounahi μπλοκάρεται

63'

Ο Sofiane Boufal από την ομάδα Ανζέ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

62'

61'

Ο Jonas Omlin κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

61'
Σέντρα

Ο Mathias Pereira-Lage κάνει τη σέντρα

61'

60'

60'
Απόκρουση

Ο Pierrick Capelle απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

60'
Γέμισμα

Ο Teji Savanier εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

60'

60'

Ο Stephy Mavididi είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

60'

59'

Ο Ismael Traore από την ομάδα Ανζέ κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Stephy Mavididi

58'

Ο Souleyman Doumbia από την ομάδα Ανζέ είναι σε θέση οφσάιντ

58'

Ο Angelo Fulgini από την ομάδα Ανζέ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

58'

57'

56'
Απόκρουση

Ο Arnaud Souquet απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

56'
Σέντρα

Ο Angelo Fulgini κάνει τη σέντρα

56'

Ο Sofiane Boufal από την ομάδα Ανζέ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

56'
Σέντρα

55'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Teji Savanier από την ομάδα Μονπελιέ ανατρέπει τον Vincent Manceau

55'

55'

55'

54'

Ο Sofiane Boufal επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

54'

Ο Jordan Ferri από την ομάδα Μονπελιέ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Sofiane Boufal

53'

53'

53'
Σέντρα

Ο Stephy Mavididi κάνει τη σέντρα

51'

Ο Stephy Mavididi έδωσε την ασίστ για το γκολ.

51'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Mihailo Ristic σκοράρει με το αριστερό πόδι!

51'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Stephy Mavididi , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

51'

Η ομάδα Μονπελιέ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

50'

50'

49'

49'
Γέμισμα

Ο Sofiane Boufal εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

48'

Ο Junior Sambia κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

48'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Junior Sambia υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Angelo Fulgini

48'

Το σουτ του Angelo Fulgini μπλοκάρεται

47'
Απόκρουση

47'
Γέμισμα

47'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Arnaud Souquet από την ομάδα Μονπελιέ ανατρέπει τον Souleyman Doumbia

47'

46'

Ο Teji Savanier τιμωρείται για σπρώξιμο στον Sofiane Boufal

46'

45+5'

45+5'

Κατοχή: Μονπελιέ: 48%, Ανζέ: 52%.

45+4'

Ο Teji Savanier εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

45+3'

Ο Jordan Ferri είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

45+3'

45+2'

Ο Stephane Bahoken τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jordan Ferri

45+1'
ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!

Γ Κ Ο Ο Ο Ο Ο Λ- Ο Mathias Pereira-Lage από την ομάδα Ανζέ νικάει στον αέρα τον αντίπαλο του και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

45+1'
Απόκρουση

Ο Jonas Omlin αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

45+1'
Απόκρουση

Ο Nicolas Cozza αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

45+1'
Γέμισμα

45+1'

45'

45'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Stephy Mavididi από την ομάδα Μονπελιέ ανατρέπει τον Mathias Pereira-Lage

45'

Κατοχή: Μονπελιέ: 49%, Ανζέ: 51%.

44'

43'

43'
Απόκρουση

43'
Σέντρα

43'

Ο Sofiane Boufal από την ομάδα Ανζέ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

42'
Απόκρουση

42'

42'
Σέντρα

42'

42'

Ο Azzedine Ounahi από την ομάδα Ανζέ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

41'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Azzedine Ounahi , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

41'

40'

Ο Azzedine Ounahi αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

40'
Απόκρουση

40'
Σέντρα

40'

39'

39'

38'

38'

Ο Sofiane Boufal σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Jonas Omlin ελέγχει την φάση

37'

36'

Ο Teji Savanier τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mathias Pereira-Lage

36'

35'

35'

35'
Σέντρα

Ο Mathias Pereira-Lage από την ομάδα Ανζέ κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

34'

Ο Azzedine Ounahi τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jordan Ferri

33'

32'
Γκολ

ΤΟ ΓΚΟΛ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφασίζει ότι το γκολ για την ομάδα Μονπελιέ μετράει κανονικά.

31'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

30'

Ο Teji Savanier έδωσε την ασίστ για το γκολ.

30'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Nicolas Cozza της ομάδας Μονπελιέ «τσιμπάει» την μπάλα με το δεξί! Εύκολο τελείωμα για τον Nicolas Cozza

30'

Ο Teji Savanier από την ομάδα Μονπελιέ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

30'

29'
Απόκρουση

Ο Vincent Manceau απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

29'
Σέντρα

Ο Teji Savanier κάνει τη σέντρα

28'

28'

27'
Γέμισμα

Ο Mathias Pereira-Lage από την ομάδα Ανζέ εκτελεί ένα φάουλ, αλλά ο συμπαίκτης του έφτασε λίγο καθυστερημένα και δεν πρόλαβε να την εκμεταλλευτεί.

27'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jordan Ferri από την ομάδα Μονπελιέ ανατρέπει τον Sofiane Boufal

27'

Αυτή μοιάζει με καλή ευκαιρία. Ο Mathias Pereira-Lage από την ομάδα Ανζέ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά στο τέλος δεν γίνεται τίποτα.

27'

Ο Mathias Pereira-Lage από την ομάδα Ανζέ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

26'
Σέντρα

Ο Mathias Pereira-Lage από την ομάδα Ανζέ προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

26'

Η ομάδα Ανζέ εκδηλώνει επίθεση

25'

25'

25'

24'

24'

23'

23'

Ο Jordan Ferri από την ομάδα Μονπελιέ κάνει το σουτ έξω από την περιοχή το οποίο όμως μπλοκάρεται

22'
Γέμισμα

22'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mathias Pereira-Lage από την ομάδα Ανζέ ανατρέπει τον Mihailo Ristic

21'

21'

Ο Sofiane Boufal από την ομάδα Ανζέ κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

20'
Σέντρα

20'

20'

20'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Azzedine Ounahi από την ομάδα Ανζέ ανατρέπει τον Jordan Ferri

19'

Ο Angelo Fulgini από την ομάδα Ανζέ κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Jordan Ferri

19'

18'

18'
Απόκρουση

Διάβασε την φάση ο Pierrick Capelle από την ομάδα Ανζέ και έκοψε μία υποσχόμενη επίθεση του αντιπάλου.

17'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Teji Savanier , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

17'

17'
Απόκρουση

16'
Σέντρα

Ο Mihailo Ristic κάνει τη σέντρα

15'

14'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ Ο Teji Savanier έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ με το δεξί πόδι. Πανέμορφη εκτέλεση

13'

Κίτρινη κάρτα για τον Sofiane Boufal

13'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sofiane Boufal από την ομάδα Ανζέ ανατρέπει τον Stephy Mavididi

13'

13'
Απόκρουση

13'
Γέμισμα

12'

12'

Ο Mathias Pereira-Lage είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

12'

12'

Φράγμα από τον Mihailo Ristic, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Mathias Pereira-Lage. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

11'

Το αμυντικό λάθος του Teji Savanier μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

11'

Ο Mathias Pereira-Lage από την ομάδα Ανζέ κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

10'

10'

Ο Joris Chotard από την ομάδα Μονπελιέ κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

10'

Κατοχή: Μονπελιέ: 62%, Ανζέ: 38%.

10'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Angelo Fulgini από την ομάδα Ανζέ ανατρέπει τον Joris Chotard

9'

9'

9'
Σέντρα

8'

7'
Σέντρα

6'
Απόκρουση

6'
Σέντρα

6'

6'

5'

Κατοχή: Μονπελιέ: 55%, Ανζέ: 45%.

5'

Φράγμα από τον Vincent Manceau, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Stephy Mavididi. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

4'
Απόκρουση

4'
Σέντρα

4'

3'

3'

3'

2'

2'

2'

1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jordan Ferri από την ομάδα Μονπελιέ ανατρέπει τον Angelo Fulgini

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Μονπελιέ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade de la Mosson, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Υπάρχει αξία στον «άσο»

Η Μονπελιέ υποδέχεται την Ανζέ στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από νίκη στο «σπίτι» της Μπρεστ, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν εντός έδρας από την Κλερμόν.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Συνάντησε σθεναρή αντίσταση την προηγούμενη Κυριακή στην έδρα της Αντρεζιέ Μπουθεόν, ομάδα της τέταρτης κατηγορίας, σε αγώνα για τη φάση των «64» του Κυπέλλου Γαλλίας. Βρήκε πάντως τη λύση και προκρίθηκε με οριακή νίκη 1-0. Το «χρυσό» γκολ που της έδωσε την πρόκριση ήρθε από τον σταρ της ομάδας Σαβανιέ, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι στο 68’. Στον επόμενο γύρο θα παίξει εντός έδρας με το Στρασβούργο σ’ ένα μεγάλο ματς. Στην τελευταία «στροφή» του πρωταθλήματος είχε θριαμβεύσει μέσα στην έδρα της Μπρεστ με 4-0. Ο Γουαΐ άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και στην επανάληψη έστησε «πάρτι». Ο Μαβιντίντι στο 47’ «έγραψε» το 0-2 και με τη συμπλήρωση μίας ώρας ο Σαμπιά «σφράγισε» την επικράτησή της. Ο Ζερμέν έδωσε τη «χαριστική βολή» διαμορφώνοντας το τελικό 0-4 στο 85’.

Με αυτόν τον εμφατικό τρόπο η Μονπελιέ πέτυχε την τρίτη διαδοχική της νίκη κι απέδειξε ότι διανύει περίοδο μεγάλης φόρμας. Έχει συγκεντρώσει 28 βαθμούς και φιγουράρει πλέον στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ξεκινώντας τη σεζόν έψαχνε ένα καλό πλασάρισμα, ωστόσο πλέον ονειρεύεται δικαίως την έξοδο στην Ευρώπη. Έχει βελτιώσει αισθητά την άμυνά της μετά το ξεκίνημα της σεζόν και δεν είναι τυχαίο ότι τα έξι από τα επτά πιο πρόσφατα ματς της ολοκληρώθηκαν No Goal.

Ο τεχνικός του συλλόγου Ολιβιέ Νταλ’ Ολιό υποστήριξε: «Θα θυμάμαι την πρώτη μου νίκη στο Κύπελλο ως προπονητής της Μονπελιέ με αρκετό πόνο. Μερικές φορές έτσι επιτυγχάνονται κάποια μεγάλα έπη. Ξεκινώντας με δυσκολία. Δώσαμε την ευκαιρία σε κάποιους παίκτες να ξεκουραστούν. Προσπαθούμε πάντα να διατηρούμε την ισορροπία και να μην αποδυναμώνουμε την ομάδα μας. Πρέπει να διαχειριστούμε και την κόπωση όσο το δυνατόν καλύτερα».

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε και είναι ξανά διαθέσιμος ο επιτελικός μέσος Μολέ (15/4). Ούτε τώρα ο νεαρός σέντερ μπακ Εστέβ (13/0). Μακροχρόνιος απών ο αμυντικός Μέντες.

ΑΝΖΕ

Η πορεία της στο Κύπελλο Γαλλίας αποδείχθηκε εξαιρετικά σύντομη, καθώς ηττήθηκε στο γύρο των «64» από τη Λίνας Μοντλερί με 2-0 εκτός έδρας. Ήταν το ακλόνητο φαβορί, καθώς οι γηπεδούχοι παίζουν στην πέμπτη κατηγορία της χώρας. Έμοιαζε εκτός τόπου και χρόνου στο ξεκίνημα και οι αντίπαλοι το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο σκοράροντας δύο φορές με τον Λενό στο 10’ και στο 24’. Αντέδρασε αλλά δεν μπήκε ποτέ στο ματς και μοιραία αποκλείστηκε. Πριν από δέκα ημέρες είχε παίξει στο σπίτι» της για το πρωτάθλημα κόντρα στη νεοφώτιστη Κλερμόν. Όλα έδειχναν ότι θα τελείωνε ισόπαλος (0-0) ο αγώνας, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το «τρίποντο» (0-1). Δεν ενθουσίασε με την απόδοσή της, όμως θα μπορούσε να μην είχε φύγει με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο. Στο 84’ παραχώρησε πέναλτι και ο Μπαγιό ευστόχησε ρίχνοντάς τη στο καναβάτσο.

Η Ανζέ δεν διανύει το καλύτερό της αγωνιστικό «φεγγάρι» στη σεζόν, ωστόσο έχει κατορθώσει να μην «κατρακυλήσει». Η συγκομιδή των 25 βαθμών τη φέρνει στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, υπερτερώντας στην ισοβαθμία με τη Ναντ και τη Λιλ. Για μία ομάδα που κινδύνευσε να υποβιβαστεί λόγω οικονομικών προβλημάτων το προηγούμενο καλοκαίρι, η συγκεκριμένη παρουσία θεωρείται ένα μικρό ποδοσφαιρικό θαύμα. Δεν παίζει «σφιχτά» και τα επτά από τα δέκα πιο πρόσφατα ματς της ήταν Over.

«Το Κύπελλο μας ενδιέφερε πολύ κι έπρεπε να παίξουμε καλύτερα. Δεν έμεινα ικανοποιημένος από την παρουσία μας αλλά άξιζαν συγχαρητήρια οι αντίπαλοι διότι έπαιξαν με ρεαλισμό και με μεγάλη καρδιά. Είχαν ποιότητα και προσωπικότητες στο γήπεδο. Εμείς δεν κάναμε τίποτα απ’ όσα έπρεπε και χάσαμε λογικά. Το παιχνίδι με τη Μονπελιέ είναι εντελώς διαφορετικό και περιμένω να δω αντίδραση από τους παίκτες μου» ήταν τα λόγια του προπονητή της ομάδας, Ζεράλντ Μπατίκλ.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος ο αμυντικός Τομά (17/2). Έτοιμος μετά από καιρό ο βασικός γκολκίπερ Μπερναρντονί (12/0). Εκτός ο μεσοεπιθετικός Μπραϊμί (6/0). Μακροχρόνιος απών ο αμυντικός χαφ Ουντ Καλέντ.

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Η Μονπελιέ διανύει ένα πολύ καλό αγωνιστικό «φεγγάρι» στο γαλλικό πρωτάθλημα και θέλει να κλείσει ιδανικά τον πρώτο γύρο. Είναι σε θέση να τα καταφέρει, από τη στιγμή που το εντός έδρας παιχνίδι με την Ανζέ είναι αναμφίβολα στα μέτρα της. Οι γηπεδούχοι με πιθανή νίκη θα βρεθούν ενδεχομένως ακόμα ψηλότερα από την 5η θέση. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι θεωρούνται μία από τις ευχάριστες εκπλήξεις της σεζόν μέχρι στιγμής και δεν φαίνεται ότι θα κινδυνεύσουν με υποβιβασμό. Ελκυστικές οι τιμές του «άσου» και θα τον ποντάρουμε θεωρώντας ότι εύκολα ή δύσκολα θα επιβεβαιωθεί.

• Η ομάδα Μονπελιέ νίκησε στους τελευταίους 4 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.92 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1