13/2/2022 13:30
Κωδ ΟΠΑΠ: 444
1 - 0
Τελείωσε
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 801 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Μίλαν - Σαμπντόρια στις 20/5/2023

• Θεατές: 35710
90+4'

Δίκαιη νίκη για την ομάδα Μίλαν μετά από μία καλή εμφάνιση

90+4'

90+4'

Το σημερινό παιχνίδι θα διεξαχθεί με περιορισμένο αριθμό θεατών στις εξέδρες, εξαιτίας των μέτρων κατά της εξάπλωσης του κορωνοϊού.

90+4'

35710 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+3'

Κατοχή: Μίλαν: 51%, Σαμπντόρια: 49%.

90+3'

Η ομάδα Μίλαν έχει την κατοχή της μπάλας

90+3'

Ο Sandro Tonali από την ομάδα Μίλαν εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

90+2'
Απόκρουση

Ο Giangiacomo Magnani απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

90+1'

Η ομάδα Μίλαν παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

90+1'

Ο Bartosz Bereszynski από την ομάδα Σαμπντόρια κάνει μία ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορουν να την εκμεταλλευτούν.

90'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

90'

89'

Ελεύθερο για την ομάδα Σαμπντόρια

89'

Ο Ante Rebic από την ομάδα Μίλαν κάνει μία ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορουν να την εκμεταλλευτούν.

89'

Η ομάδα Μίλαν εκδηλώνει επίθεση

88'

Ο Alessandro Florenzi δίνει τη θέση του στον Pierre Kalulu

88'

88'

Ο Alexis Saelemaekers από την ομάδα Μίλαν κάνει μία ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορουν να την εκμεταλλευτούν.

88'

87'

Ο Abdelhamid Sabiri τιμωρείται για σπρώξιμο στον Rade Krunic

87'

Η ομάδα Μίλαν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

87'

Φράγμα από τον Albin Ekdal, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Franck Kessie. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

86'

Ο Alessio Romagnoli από την ομάδα Μίλαν είναι σε θέση οφσάιντ

86'

Ο Olivier Giroud από την ομάδα Μίλαν δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

86'
Γέμισμα

Ο Sandro Tonali εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

85'

85'

Ο Antonio Candreva δίνει τη θέση του στον Abdelhamid Sabiri

84'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ronaldo Vieira από την ομάδα Σαμπντόρια ανατρέπει τον Rade Krunic

84'

Ο Stefano Sensi από την ομάδα Σαμπντόρια κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

83'

Η ομάδα Μίλαν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

83'

Η ομάδα Σαμπντόρια έχει την κατοχή της μπάλας

83'

Ο Ante Rebic από την ομάδα Μίλαν πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

83'

Η ομάδα Μίλαν ξεκινάει αντεπίθεση

82'
Απόκρουση

Ο Alessandro Florenzi απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

82'
Σέντρα

Ο Tommaso Augello κάνει τη σέντρα

82'

Το σουτ του Franck Kessie μπλοκάρεται

82'

82'

Ο Sandro Tonali από την ομάδα Μίλαν κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

82'

Το σουτ του Ante Rebic μπλοκάρεται

81'

Η ομάδα Μίλαν έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

81'

81'

Η ομάδα Σαμπντόρια παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

81'

Ο Rade Krunic από την ομάδα Μίλαν στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Τόσο κοντά!

80'

Κατοχή: Μίλαν: 52%, Σαμπντόρια: 48%.

80'

80'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Alexis Saelemaekers , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

80'

80'

79'

Η ομάδα Σαμπντόρια κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

79'

79'

78'

Ο Ante Rebic τιμωρείται για σπρώξιμο στον Bartosz Bereszynski

78'

Η ομάδα Σαμπντόρια κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

77'

76'

Ο Francesco Caputo τιμωρείται για σπρώξιμο στον Fikayo Tomori

76'

Ο Davide Calabria τιμωρείται για σπρώξιμο στον Ronaldo Vieira

76'

75'

Κατοχή: Μίλαν: 54%, Σαμπντόρια: 46%.

75'

Ο Ismael Bennacer δίνει τη θέση του στον Rade Krunic

75'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sandro Tonali από την ομάδα Μίλαν ανατρέπει τον Antonio Candreva

74'

Ο Wladimiro Falcone κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

74'
Σέντρα

Ο Alessandro Florenzi κάνει τη σέντρα

74'

74'

Ο Ante Rebic από την ομάδα Μίλαν κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

73'

Η ομάδα Σαμπντόρια κάνει μία αλλαγή με καθαρά επιθετικούς προσανατολισμούς.

73'

Ο Tomas Rincon δίνει τη θέση του στον Fabio Quagliarella

73'

Ο Tommaso Augello τιμωρείται για σπρώξιμο στον Davide Calabria

72'
Σέντρα

Ο Alessandro Florenzi από την ομάδα Μίλαν εκτελεί το φάουλ αλλά ο συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται.

71'

Η ομάδα Μίλαν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

71'

Ο Alessio Romagnoli κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Wladimiro Falcone μπλοκάρει εύκολα

71'

Ο Sandro Tonali από την ομάδα Μίλαν εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

71'

Η κεφαλιά από τον Olivier Giroud κατέληξε σε κόρνερ από επέμβαση του γκολκίπερ

70'
Σέντρα

Ο Ismael Bennacer κάνει τη σέντρα

70'
Απόκρουση

Ο Omar Colley απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

70'

Ο Sandro Tonali από την ομάδα Μίλαν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

70'

Κατοχή: Μίλαν: 53%, Σαμπντόρια: 47%.

70'

Ο Alexis Saelemaekers από την ομάδα Μίλαν είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

70'
Απόκρουση

Ο Tommaso Augello απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

69'
Σέντρα

Ο Ante Rebic κάνει τη σέντρα

69'

69'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sandro Tonali από την ομάδα Μίλαν ανατρέπει τον Bartosz Bereszynski

68'

68'
Σέντρα

Ο Alexis Saelemaekers από την ομάδα Μίλαν κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα καταλήγει πλάγιο άουτ.

67'

Ο Francesco Caputo από την ομάδα Σαμπντόρια είναι σε θέση οφσάιντ

67'

66'

66'

65'

Ο Ismael Bennacer από την ομάδα Μίλαν στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Τόσο κοντά!

65'

Κατοχή: Μίλαν: 55%, Σαμπντόρια: 45%.

64'

64'
Απόκρουση

Ο Fikayo Tomori απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

64'
Σέντρα

Ο Antonio Candreva κάνει τη σέντρα

63'

62'

Ο Olivier Giroud από την ομάδα Μίλαν είναι σε θέση οφσάιντ

61'

61'

60'

Κίτρινη κάρτα για τον Ismael Bennacer

60'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ismael Bennacer από την ομάδα Μίλαν ανατρέπει τον Stefano Sensi

60'

Το ψαλιδάκι που επιχείρησε ο Olivier Giroud δεν προβλημάτισε τον γκολκίπερ, που δίνει συνέχεια στο παιχνίδι

60'

Ο Ante Rebic από την ομάδα Μίλαν κάνει μία εναέρια πάσα σε συμπαίκτη του.

60'

Ο Wladimiro Falcone έσωσε ένα σίγουρο γκολ! Ο Ante Rebic βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για να σκοράρει, αλλά ο Wladimiro Falcone του αρνήθηκε το γκολ με μια μεγάλη απόκρουση.

60'

Ο Ante Rebic από την ομάδα Μίλαν προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

60'

60'

Κατοχή: Μίλαν: 56%, Σαμπντόρια: 44%.

60'

59'

59'

Η ομάδα Σαμπντόρια κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

57'

57'

57'

Ο Rafael Leao δίνει τη θέση του στον Ante Rebic

57'

Ο Brahim Diaz δίνει τη θέση του στον Franck Kessie

57'

Ο Junior Messias δίνει τη θέση του στον Alexis Saelemaekers

56'

Ο Antonio Candreva από την ομάδα Σαμπντόρια είχε προσπάθεια εκτός στόχου

56'

Ο Bartosz Bereszynski από την ομάδα Σαμπντόρια πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

55'

Κατοχή: Μίλαν: 61%, Σαμπντόρια: 39%.

55'

Ο Mike Maignan κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

55'
Σέντρα

54'

53'

Ο Morten Thorsby δίνει τη θέση του στον Albin Ekdal

53'

Ο Andrea Conti δίνει τη θέση του στον Ronaldo Vieira

53'

Ο Nicola Murru δίνει τη θέση του στον Tommaso Augello

52'

Ο Olivier Giroud τιμωρείται για σπρώξιμο στον Giangiacomo Magnani

51'

Ο Antonio Candreva σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Mike Maignan ελέγχει την φάση

51'

Ο Antonio Candreva από την ομάδα Σαμπντόρια προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

50'

Κατοχή: Μίλαν: 60%, Σαμπντόρια: 40%.

50'

50'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Olivier Giroud από την ομάδα Μίλαν αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

50'
Σέντρα

Ο Davide Calabria κάνει τη σέντρα

50'

48'

48'

48'

Ο Rafael Leao από την ομάδα Μίλαν στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

48'

Ο Rafael Leao από την ομάδα Μίλαν προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

47'

47'
Σέντρα

Ο Antonio Candreva από την ομάδα Σαμπντόρια προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

47'

46'

46'

Ο Junior Messias από την ομάδα Μίλαν στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Τόσο κοντά!

46'

46'

46'

45+5'

45+5'

45+5'

45+4'

Ο Andrea Conti τιμωρείται για σπρώξιμο στον Alessandro Florenzi

45+4'

45+3'

45+3'

45+2'

45+2'

45+1'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Alessandro Florenzi υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Andrea Conti

45+1'

45'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

45'

45'

Κατοχή: Μίλαν: 63%, Σαμπντόρια: 37%.

44'
Απόκρουση

Ο Tomas Rincon απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

44'

Ο Junior Messias από την ομάδα Μίλαν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

44'

Ο Junior Messias αναγκάζει τον Wladimiro Falcone σε μία καλή απόκρουση και η μπάλα φεύγει κόρνερ!

44'

44'
Σέντρα

Ο Rafael Leao κάνει τη σέντρα

43'

42'

42'

Σουτ του Olivier Giroud βρίσκει σε σώματα και καταλήγει εκτός εστίας

42'

42'

Ο Rafael Leao επιστρέφει στο γήπεδο.

41'

41'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Rafael Leao να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

40'

Κατοχή: Μίλαν: 62%, Σαμπντόρια: 38%.

40'

Ο Rafael Leao είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

40'

39'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Stefano Sensi από την ομάδα Σαμπντόρια ανατρέπει τον Rafael Leao

38'

38'

Ο Antonio Candreva από την ομάδα Σαμπντόρια είναι σε θέση οφσάιντ

38'

Η ομάδα Σαμπντόρια εκδηλώνει επίθεση

37'

37'

37'

36'

36'

35'

35'

35'

Ο Nicola Murru τιμωρείται για σπρώξιμο στον Davide Calabria

34'

33'

32'

Ο Nicola Murru από την ομάδα Σαμπντόρια είναι σε θέση οφσάιντ

32'

31'

30'

30'

30'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Brahim Diaz από την ομάδα Μίλαν ανατρέπει τον Stefano Sensi

29'

29'

28'

Ο Nicola Murru από την ομάδα Σαμπντόρια το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Ismael Bennacer

28'

28'

27'

Ο Bartosz Bereszynski είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

27'

Ο Francesco Caputo είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

26'

26'

Ο διαιτητής επιστρέφει για να δείξει στον Alessio Romagnoli από την Μίλαν κίτρινη κάρτα για προηγούμενο φάουλ.

26'

25'

Ο Ismael Bennacer τιμωρείται για σπρώξιμο στον Tomas Rincon

25'

Κατοχή: Μίλαν: 67%, Σαμπντόρια: 33%.

25'

25'

24'

23'
Σέντρα

Ο Alessandro Florenzi από την ομάδα Μίλαν κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

23'

Η ομάδα Σαμπντόρια κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

22'

22'

21'

21'

20'

20'

20'

19'

19'

Κίτρινη κάρτα για τον Brahim Diaz

18'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Brahim Diaz υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Bartosz Bereszynski

18'

17'

17'

17'

17'

17'

16'

16'

16'

15'

15'

Ο Olivier Giroud τιμωρείται για σπρώξιμο στον Omar Colley

15'

14'

13'

12'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Davide Calabria από την ομάδα Μίλαν ανατρέπει τον Tomas Rincon

12'
Απόκρουση

12'
Σέντρα

11'

11'

10'

Κίτρινη κάρτα για τον Tomas Rincon

10'

10'

10'
Σέντρα

9'
Απόκρουση

Ο Olivier Giroud απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

9'
Γέμισμα

Ο Antonio Candreva εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

9'

8'

Μία φανταστική ατομική ενέργεια από τον παίκτη Rafael Leao!

8'

Ο Mike Maignan έδωσε την ασίστ για το γκολ.

8'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Rafael Leao σκοράρει με το δεξί πόδι!

7'

ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Ο Rafael Leao βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα...

7'

7'

7'

Η ομάδα Μίλαν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

6'

6'

6'
Απόκρουση

Ο Giangiacomo Magnani απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

6'
Γέμισμα

5'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Morten Thorsby από την ομάδα Σαμπντόρια ανατρέπει τον Ismael Bennacer

4'

Το σουτ του Francesco Caputo βρίσκει σε σώματα, αλλά ο γκολκίπερ αντιδρά σωστά

4'
Απόκρουση

4'
Σέντρα

Ο Morten Thorsby κάνει τη σέντρα

4'

3'

2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Giangiacomo Magnani από την ομάδα Σαμπντόρια ανατρέπει τον Brahim Diaz

1'

Το σουτ του Olivier Giroud μπλοκάρεται

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

1'

Η ομάδα Σαμπντόρια είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το San Siro, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Να περάσει στην κορυφή η Μίλαν

Η Μίλαν υποδέχεται τη Σαμπντόρια για την 25η αγωνιστική της Σέριε Α΄.

* Προπονητής της Μίλαν (Ιούλιος-Οκτώβριος 2019) ο νυν τεχνικός της Σαμπντόρια, Μάρκο Τζιαμπάολο.

ΜΙΛΑΝ

Επιβεβαίωσε την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται καθώς επικράτησε με το εμφατικό 4-0 της Λάτσιο την Τετάρτη για τα προημιτελικά του Κυπέλλου και πήρε την πρόκριση. Είχε τον έλεγχο του και φρόντισε να «καθαρίσει» το παιχνίδι από το πρώτο μέρος. Ο Λεάο στο 24’ έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ζιρού που με δύο δικά του γκολ (41’,45+1’) μέσα από την περιοχή «έστειλε» τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Στην επανάληψη έριξε τον ρυθμό της και απειλήθηκε, όμως βρήκε και τέταρτο τέρμα με τον Κεσίε στο 79’ έπειτα από στημένη φάση.

Η νίκη στο ντέρμπι με την Ίντερ της έδωσε ψυχολογία και αυτό φάνηκε απέναντι στη Λάτσιο. Έχει μπροστά της μία τριάδα αγώνων με Σαμπντόρια (εντός), Σαλερνιτάνα (εκτός) και Ουντινέζε (εντός) που μπορεί να κάνει ένα σερί νικών πριν το ντέρμπι με τη Νάπολι. Το γεγονός πως δεν έχει ευρωπαϊκές υποχρεώσεις όπως οι ανταγωνιστές της θα λειτουργήσει θετικά υπέρ της, για την ώρα έχει το μομέντουμ και θέλει τη νίκη ώστε να εκμεταλλευτεί τη χθεσινή ισοπαλία ανάμεσα σε Νάπολι και Ίντερ και να περάσει μόνη της στην κορυφή του πρωταθλήματος.

«Πάντα δουλεύουμε με αυτοπεποίθηση στο Μιλανέλο και είναι πιο εύκολο να το κάνεις όταν παίρνεις και καλά αποτελέσματα. Συνεχίζουμε παιχνίδι με παιχνίδι και σίγουρα είμαστε ικανοποιημένοι με την έκβαση των τελευταίων δύο παιχνιδιών μας. Έχουμε ακόμα 15 παιχνίδια μπροστά μας και στόχος μας είναι να μαζέψουμε όσους περισσότερους βαθμούς μπορούμε», τόνισε ο κόουτς Πιόλι.

Αγωνιστικά Νέα: Παραμένει εκτός ο φορ Ιμπαχίμοβιτς (15/8), ο μπακ Μπάλο-Τουρέ (9/0) και ο στόπερ Κιάερ (11/0). Τιμωρημένος ο μπακ Ερναντέζ (20/4).

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ

Ήταν επιβλητική στην εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στη Σασσουόλο την προηγούμενη αγωνιστική και πήρε μία νίκη με 4-0 την οποία είχε ανάγκη. Ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι ανοίγοντας το σκορ με πλασέ του Καπούτο στο 5’ και δύο λεπτά μετά ο Σένσι μέσα από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της. Είχε πλέον να διαχειριστεί ένα σημαντικό προβάδισμα και στο 63’ από νέα στημένη φάση ο Κόντι με ένα πολύ ωραιό σουτ στην κίνηση έκανε το 3-0 και στην ουσία «σφράγισε» τη νίκη της. Ο Φαλκόνε επενέβη σωτήρια όποτε χρειάστηκε και στις καθυστερήσεις ο Καντρέβα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για τη Σαμπ.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της στα τελευταία έξι παιχνίδια και η πρώτη του Τζιαμπάολο στην επιστροφή του. Ανέβηκε στην 16η θέση και στο +5 από την παραμονή της, η ψυχολογία της τονώθηκε αλλά ακόμα έχει δρόμο μπροστά της. Το ρόστερ της είναι καλό, ο κόουτς γνωρίζει την ομάδα και θα είναι έκπληξη αν κινδυνεύσει.

Τα άσχημα νέα βέβαια ήρθαν από τον τραυματισμό του Γκαμπιαντίνι στο γόνατο που αποδείχθηκε σοβαρός όμως η διοίκηση της Σαμπ κινήθηκε άμεσα για τον αντικαταστάτη του. Έφερε πίσω στον Ιταλία τον Σεμπάστιαν Τζιοβίνκο, με τον έμπειρο εξτρέμ να επιστρέφει μετά από 7 χρόνια και την αποχώρηση του από τη Γιουβέντους.

«Θα είναι ένα σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Εμείς πρέπει να παίξουμε το ποδόσφαιρο μας και να μην σκεφτούμε ότι είμαστε το αουτσάιντερ. Η Μίλαν είναι καλή ομάδα και το γνωρίζουμε. Έχουν ποιοτικούς παίκτες και δεν βρίσκονται τυχαία ψηλά», τόνισε ο κόουτς Τζιαμπάολο.

Αγωνιστικά Νέα: Χάνει το υπόλοιπο της χρονιάς ο εξτρέμ Γκαμπιαντίνι (18/6). Παραμένουνε εκτός ο στόπερ Γιοσίντα (18/2) και ο μέσος Ντάμσγκααρντ (7/0). Επιστρέφει ο φορ Κουαλιαρέλα (20/1) και ο μέσος Έκνταλ (18/1). Νέα απώλεια ο μέσος 'Αλσκιλντσεν (17/0)

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Μίλαν έχει την ευκαιρία να και να «χτίσει» ένα σερί νικών που θα της επιτρέψει να διεκδικήσει με αξιώσεις ως το τέλος τον τίτλο. Έχει ψυχολογία και μεγαλύτερη ποιότητα από τη Σαμπντόρια αλλά δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθούμε με τον άσο τόσο χαμηλά. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ανανεωμένοι απέναντι στη Σασσουόλο και πάνε για ένα καλό αποτέλεσμα στο Μιλάνο. Αποδεκτό το αμφίσκορο.

• Η ομάδα Μίλαν δεν έχει χάσει στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.06 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Σαμπντόρια δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
  • Η ομάδα Σαμπντόρια έχασε στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.31 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες της ομάδας Μίλαν, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Σέριε A).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.48 στον ΟΠΑΠ

ΙΤΑΛΙΑ: Σέριε A