21+

Λειψία - Άουγκσμπουργκ

8/5/2022 20:30
Κωδ ΟΠΑΠ: 1214
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 720 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Άουγκσμπουργκ - Λειψία στις 10/2/2024

• Θεατές: 37029
90+1'

Δίκαιη νίκη για την ομάδα Λειψία μετά από μία καλή εμφάνιση

90+1'

90+1'

Κατοχή: Λειψία: 64%, Άουγκσμπουργκ: 36%.

90+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Robert Gumny από την ομάδα Άουγκσμπουργκ ανατρέπει τον Marcel Halstenberg

90'

89'

Ο Andi Zeqiri τιμωρείται για σπρώξιμο στον Lukas Klostermann

89'

Η ομάδα Λειψία κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

88'

Η ομάδα Άουγκσμπουργκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

88'

Ο αρχηγός παραδίδει το περιβραχιόνιο του καθώς βγαίνει αλλαγή.

88'

Ο Peter Gulacsi δίνει τη θέση του στον Philipp Tschauner

87'
Απόκρουση

Ο Reece Oxford απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

87'
Σέντρα

Ο Nordi Mukiele κάνει τη σέντρα

86'

Το σουτ του Dani Olmo μπλοκάρεται

86'

Η ομάδα Λειψία εκδηλώνει επίθεση

86'

Η ομάδα Άουγκσμπουργκ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

85'

Ο Dominik Szoboszlai πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

85'
Απόκρουση

85'

Ο Dani Olmo από την ομάδα Λειψία εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

85'

84'

Ο Nordi Mukiele από την ομάδα Λειψία είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

84'

Η ομάδα Λειψία έχει την κατοχή της μπάλας

84'
Απόκρουση

Ο Jeffrey Gouweleeuw απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

84'
Σέντρα

Ο Marcel Halstenberg κάνει τη σέντρα

83'
Απόκρουση

Ο Ricardo Pepi απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

83'

Ο Dominik Szoboszlai από την ομάδα Λειψία εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

83'

Ο Benjamin Henrichs αναγκάζει τον Rafal Gikiewicz σε μία καλή απόκρουση και η μπάλα φεύγει κόρνερ!

83'

Ο Dominik Szoboszlai από την ομάδα Λειψία πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

83'

Το σουτ του Yussuf Poulsen μπλοκάρεται

82'

Η ομάδα Άουγκσμπουργκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

81'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Andi Zeqiri από την ομάδα Άουγκσμπουργκ ανατρέπει τον Nordi Mukiele

81'

Η ομάδα Λειψία κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

80'

80'

Κατοχή: Λειψία: 63%, Άουγκσμπουργκ: 37%.

79'

79'

Ο Daniel Caligiuri δίνει τη θέση του στον Andi Zeqiri

79'

Ο Mads Valentin Pedersen δίνει τη θέση του στον Robert Gumny

79'

Ο Nordi Mukiele από την ομάδα Λειψία στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Τόσο κοντά!

78'

78'

Ο Christopher Nkunku δίνει τη θέση του στον Dani Olmo

77'

Ο Lasse Guenther από την ομάδα Άουγκσμπουργκ δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

77'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Lasse Guenther ανέτρεψε τον Nordi Mukiele από πίσω και δόθηκε φάουλ

76'

Το σουτ του Andre Hahn μπλοκάρεται

76'

Ελεύθερο για την ομάδα Άουγκσμπουργκ

75'

Ο Dominik Szoboszlai από την ομάδα Λειψία στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Τόσο κοντά!

75'

Η ομάδα Λειψία έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

75'

75'

Ο Nordi Mukiele από την ομάδα Λειψία κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

74'

Ο Dominik Szoboszlai από την ομάδα Λειψία εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

74'
Απόκρουση

Ο Niklas Dorsch αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

74'

Ωραία ποδόσφαιρο βλέπουμε, ο Christopher Nkunku από την ομάδα Λειψία παίζει το 1-2 με τον Dominik Szoboszlai.

74'
Απόκρουση

Ο Willi Orban απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

74'
Σέντρα

Ο Daniel Caligiuri κάνει τη σέντρα

73'

Το σουτ του Christopher Nkunku μπλοκάρεται

73'

Ο Willi Orban από την ομάδα Λειψία δίνει πάσα με το κεφάλι σε έναν συμπαίκτη του.

73'
Γέμισμα

Ο Tyler Adams εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

72'

Ο Jeffrey Gouweleeuw από την ομάδα Άουγκσμπουργκ δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη.

72'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Jeffrey Gouweleeuw για την ομάδα Άουγκσμπουργκ. Ο Christopher Nkunku σταματάει την φάση.

72'

Ο Yussuf Poulsen κάνει το σουτ, ο Rafal Gikiewicz αποκρούει αλλά δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα...

72'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Christopher Nkunku από την ομάδα Λειψία «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

72'

71'

Ο Emil Forsberg δίνει τη θέση του στον Dominik Szoboszlai

71'

Ο Andre Silva δίνει τη θέση του στον Yussuf Poulsen

71'

Ο Konrad Laimer δίνει τη θέση του στον Tyler Adams

70'

70'

70'

Αυτή είναι μία τρομερή πάσα από τον Emil Forsberg της ομάδας Λειψία. Την πέρασε στην πλάτη της άμυνας αλλά η ευκαιρία πήγε χαμένη

69'
Απόκρουση

Ο Marcel Halstenberg απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

69'
Σέντρα

69'

Η ομάδα Άουγκσμπουργκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

69'

68'

67'

Ο Benjamin Henrichs τιμωρείται για σπρώξιμο στον Daniel Caligiuri

66'

66'

Το παιχνίδι είναι πολύ μονόπλευρο τώρα. Η ομάδα Λειψία κυριαρχεί στην κατοχή της μπάλας

65'

65'

Ο Nordi Mukiele επιστρέφει στο γήπεδο.

65'

64'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Emil Forsberg της ομάδας Λειψία ευστοχεί στο πέναλτι με το δεξί πόδι! Ο Rafal Gikiewicz επέλεξε τη λάθος γωνία.

64'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Mads Valentin Pedersen από την ομάδα Άουγκσμπουργκ υποπίπτει σε πέναλτι για σπρώξιμο στον Nordi Mukiele.

64'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να αλλάξει την απόφασή του και να καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Λειψία!

64'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

64'

64'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Nordi Mukiele να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

63'

Ο Nordi Mukiele είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

62'

61'

Ο Christopher Nkunku από την ομάδα Λειψία προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά αυτός δεν μπορεί να επωφεληθεί.

61'

Ο Marcel Halstenberg από την ομάδα Λειψία εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

61'

Ο Andre Silva αναγκάζει τον Rafal Gikiewicz σε μία καλή απόκρουση και η μπάλα φεύγει κόρνερ!

61'

Ο Marcel Halstenberg από την ομάδα Λειψία στέλνει την μπάλα στην καρδιά της περιοχής.

60'

Ο Benjamin Henrichs από την ομάδα Λειψία είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

60'

Κατοχή: Λειψία: 62%, Άουγκσμπουργκ: 38%.

60'

59'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Reece Oxford από την ομάδα Άουγκσμπουργκ ανατρέπει τον Marcel Halstenberg

58'

Η ομάδα Άουγκσμπουργκ έχει την κατοχή της μπάλας

57'

Ο Florian Niederlechner δίνει τη θέση του στον Ricardo Pepi

57'

Ο Michael Gregoritsch δίνει τη θέση του στον Andre Hahn

57'

Ο Nordi Mukiele έδωσε την ασίστ για το γκολ.

57'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Christopher Nkunku σκοράρει με το δεξί πόδι!

57'

Ο Nordi Mukiele από την ομάδα Λειψία στέλνει την μπάλα στην καρδιά της περιοχής.

57'

Ο Nordi Mukiele από την ομάδα Λειψία προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

57'

57'

Η ομάδα Λειψία ξεκινάει αντεπίθεση

56'

55'

55'

55'

54'

Ο Peter Gulacsi κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

54'
Σέντρα

Ο Mads Valentin Pedersen κάνει τη σέντρα

54'

Ο Konrad Laimer από την ομάδα Λειψία κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

53'

52'

51'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Daniel Caligiuri από την ομάδα Άουγκσμπουργκ ανατρέπει τον Benjamin Henrichs

51'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Domenico Tedesco, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

50'

50'

Κατοχή: Λειψία: 61%, Άουγκσμπουργκ: 39%.

50'

49'

48'

48'

48'

48'

48'

47'

47'
Σέντρα

Ο Lasse Guenther κάνει τη σέντρα

47'

47'

46'

Ο Carlos Gruezo δίνει τη θέση του στον Arne Maier

46'

45+3'

Το γκολ που σκόραρε η ομάδα Λειψία της δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα στην ανάπαυλα.

45+3'

45+3'

45+3'
Απόκρουση

Ο Konrad Laimer απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

45+2'
Γέμισμα

Ο Daniel Caligiuri εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

45+2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kevin Kampl από την ομάδα Λειψία ανατρέπει τον Florian Niederlechner

45+1'

Ο Nordi Mukiele από την ομάδα Λειψία είναι σε θέση οφσάιντ

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

45'
Απόκρουση

Ο Mads Valentin Pedersen απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

45'
Γέμισμα

Ο Emil Forsberg εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

44'

Ο Daniel Caligiuri από την ομάδα Άουγκσμπουργκ κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Andre Silva

43'
Απόκρουση

Ο Felix Uduokhai απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

43'
Σέντρα

Ο Benjamin Henrichs κάνει τη σέντρα

43'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Florian Niederlechner από την ομάδα Άουγκσμπουργκ ανατρέπει τον Kevin Kampl

42'

42'

40'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Andre Silva στέλνει με το δεξί πόδι τη μπάλα στα δίχτυα!

40'

40'

Η ομάδα Λειψία κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

40'

40'

Ο Emil Forsberg από την ομάδα Λειψία στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

39'

38'

38'

37'

36'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Emil Forsberg για αντιαθλητικό χτύπημα

36'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Emil Forsberg από την ομάδα Λειψία ανατρέπει τον Mads Valentin Pedersen

36'
Απόκρουση

36'
Σέντρα

35'

Η ομάδα Λειψία κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

35'

Ο Andre Silva από την ομάδα Λειψία προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ένας αντίπαλος παρεμβαίνει.

35'
Σέντρα

Ο Christopher Nkunku κάνει τη σέντρα

35'

Κατοχή: Λειψία: 60%, Άουγκσμπουργκ: 40%.

34'
Απόκρουση

34'
Σέντρα

34'

33'

31'

Ο Jeffrey Gouweleeuw τιμωρείται για σπρώξιμο στον Christopher Nkunku

30'

30'

Κατοχή: Λειψία: 58%, Άουγκσμπουργκ: 42%.

29'

29'
Σέντρα

29'

Η ομάδα Άουγκσμπουργκ εκδηλώνει επίθεση

28'

28'

27'

Ο Kevin Kampl από την ομάδα Λειψία το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Florian Niederlechner

26'
Απόκρουση

26'
Σέντρα

Ο Emil Forsberg κάνει τη σέντρα

26'
Σέντρα

Ο Christopher Nkunku από την ομάδα Λειψία προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

25'

Κατοχή: Λειψία: 56%, Άουγκσμπουργκ: 44%.

25'

Ο Carlos Gruezo τιμωρείται για σπρώξιμο στον Kevin Kampl

24'
Απόκρουση

24'
Σέντρα

24'

Ο Benjamin Henrichs από την ομάδα Λειψία κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

23'

Η ομάδα Άουγκσμπουργκ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

23'
Απόκρουση

23'
Γέμισμα

22'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marcel Halstenberg από την ομάδα Λειψία ανατρέπει τον Florian Niederlechner

21'

20'

20'

19'

18'

Ο Andre Silva από την ομάδα Λειψία προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και «καθαρίζει» την φάση.

18'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Niklas Dorsch για την ομάδα Άουγκσμπουργκ. Ο Christopher Nkunku σταματάει την φάση.

17'

17'

16'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mads Valentin Pedersen από την ομάδα Άουγκσμπουργκ ανατρέπει τον Christopher Nkunku

15'

15'

Κατοχή: Λειψία: 44%, Άουγκσμπουργκ: 56%.

15'

14'

Ο Marcel Halstenberg από την ομάδα Λειψία εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

14'
Απόκρουση

Ο Reece Oxford απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

14'
Σέντρα

14'

13'

Η ομάδα Λειψία παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

13'

Ο Carlos Gruezo πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

13'

Ο Florian Niederlechner από την ομάδα Άουγκσμπουργκ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

12'
Σέντρα

Ο Jeffrey Gouweleeuw κάνει τη σέντρα

12'

11'

11'

10'

Κατοχή: Λειψία: 31%, Άουγκσμπουργκ: 69%.

10'

9'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Konrad Laimer από την ομάδα Λειψία ανατρέπει τον Niklas Dorsch

8'

8'

Ο Lasse Guenther τιμωρείται για σπρώξιμο στον Nordi Mukiele

7'

Ο Andre Silva έχει μια καταπληκτική ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά ο Rafal Gikiewicz βγαίνει δυνατά και σώζει!

7'
Σέντρα

6'

5'

5'
Απόκρουση

5'
Σέντρα

5'

Κατοχή: Λειψία: 15%, Άουγκσμπουργκ: 85%.

5'

4'

4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Benjamin Henrichs από την ομάδα Λειψία ανατρέπει τον Daniel Caligiuri

3'

3'
Απόκρουση

3'
Σέντρα

2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kevin Kampl από την ομάδα Λειψία ανατρέπει τον Niklas Dorsch

2'

2'

Ο Daniel Caligiuri από την ομάδα Άουγκσμπουργκ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

2'

Ο Mads Valentin Pedersen από την ομάδα Άουγκσμπουργκ στέλνει την μπάλα στην καρδιά της περιοχής.

1'
Απόκρουση

Ο Christopher Nkunku απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

1'

Ο Lasse Guenther από την ομάδα Άουγκσμπουργκ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

1'

Έχουμε ένα καλό μακρινό σουτ από τον Mads Valentin Pedersen και ο Peter Gulacsi αναγκάζεται σε απόκρουση. Κόρνερ.

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

Η ομάδα Άουγκσμπουργκ είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Red Bull Arena Leipzig, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Απογοήτευση στη Λειψία

Η Λειψία υποδέχεται την Άουγκσμπουργκ για την προτελευταία αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Απογοητευμένοι οι «Ταύροι» μετά τον αποκλεισμό τους στο Γιουρόπα Λιγκ, θέλουν να εξασφαλίσουν την παραμονή τους οι Βαυαροί.

ΛΕΙΨΙΑ

Ταξίδεψε στη Σκωτία για να υπερασπιστεί τη νίκη της με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι απέναντι στη Ρέιντζερς, παρουσιάστηκε όμως κατώτερη των περιστάσεων και γνώρισε την ήττα με 3-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 19’ και πέντε λεπτά μετά από λάθος στην άμυνα της δέχτηκε και δεύτερο τέρμα. Βρισκόταν πλέον με την πλάτη στον τοίχο, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Λάιμερ στο 70’ αλλά στην επόμενη φάση ο Ενκουκού μείωσε σε 2-1, σκορ που έστελνε το παιχνίδι στην παράταση. Δεν μπόρεσε βέβαια να διαχειριστεί ούτε αυτό και στο 81’ είδε την αντίπαλο της να πετυχαίνει και τρίτο τέρμα και να την στέλνει στο καναβάτσο.

Απογοήτευση. Αυτή είναι η λέξη που κυριαρχεί στο στρατόπεδο της καθώς ήταν το φαβορί για την πρόκριση και στον τελικό θα αντιμετώπιζε την Άιντραχτ που αν μη τι άλλο είναι ένας αντίπαλος στα μέτρα της. Η χρονιά από ονειρική μπορεί να γίνει...καταστροφική. Η ήττα από την Γκλάντμπαχ την προηγούμενη αγωνιστική την έριξε στην 5η θέση και στο -1 από τη Φράιμπουργκ και πλέον δεν κρατάει στα χέρια της το εισιτήριο του Τσάμπιονς Λιγκ. Την τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Αρμίνια, το 2 στα 2 είναι εφικτό αλλά ίσως και να μην της φτάσει. Ναι μεν έγινε πιο κυνική με τον Τεντέσκο, στη Σκωτία όμως η αμυντική της λειτουργία ήταν κακή και αυτό της στοίχισε.

«Πρέπει να αφήσουμε πίσω τον αποκλεισμό μας και να προχωρήσουμε. Έχουμε ακόμα τρία καθοριστικά παιχνίδια μπροστά μας και μπορούμε να πετύχουμε πολλά. Δυστυχώς δεν κρατάμε την τύχη στα χέρια μας πλέον για ένα εισιτήριο στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ αλλά μπορώ να υποσχεθώ πως θα κάνουμε τα πάντα για να πετύχουμε τον στόχο μας», επισήμανε ο κόουτς Τεντέσκο.

Αγωνιστικά Νέα: Παραμένει εκτός ο μέσος Χαϊντάρα (20/3). Τιμωρημένος ο στόπερ Σιμακάν (27/1).

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ

Δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του παιχνιδιού με την Κολωνία και γνώρισε την ήττα με 4-1 εντός έδρας. Μπορεί να είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 6’ με τον Γκρέγκοριτς αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και μέσα σε τρία λεπτά (12’-15’) δέχτηκε δύο γκολ. Προσπάθησε να βγει μπροστά και να αντιδράσει αλλά στο 63’ η αντίπαλος της πέτυχε και τρίτο τέρμα και κάπου εκεί κατάλαβε πως δεν μπορεί να πάρει κάτι από το παιχνίδι. Μπορεί να μείωσε με τον Νιντερλέχνερ μέσα από την περιοχή στο 73’ όμως τέσσερα λεπτά μετά ο Μοντέστ πέτυχε άλλο ένα τέρμα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Παραδόθηκε στην ανωτερότητα της Κολωνίας αλλά η ήττα αυτή δύσκολα θα της στοιχίσει στο τέλος. Χρειάζεται ίδιο ή και καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό της Στουτγκάρδης για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή της, τελευταία αγωνιστική βέβαια υποδέχεται την Γκρόιτερ Φιρτ και στην ουσία μπορεί ήδη να πανηγυρίζει τη σωτηρία της. Είχε καθαρό πλάνο όλη τη χρονιά, δεν επιζήτησε το θέαμα αλλά την ουσία και στο τέλος δικαιώθηκε. Από τη στιγμή που η Στουτγκάρδη αγωνίζεται δύο ώρες νωρίτερα στην έδρα της Μπάγερν είναι πολύ πιθανό να έχει σωθεί ήδη πριν καν αρχίσει το δικό της παιχνίδι.

«Εμείς συγκεντρωνόμαστε μόνο στους εαυτούς μας γιατί κρατάμε την τύχη στα χέρια μας. Φυσικά θα παρακολουθήσουμε όμως το παιχνίδι στο Μόναχο. Η Λειψία θα έχει τεράστιο κίνητρο καθώς διεκδικεί την έξοδο της στο Τσάμπιονς Λιγκ. Είναι μία ομάδα από τις κορυφαίες στην Ευρώπη και έχουν κάνει ένα πολύ καλό δεύτερο μισό στη σεζόν», τόνισε ο κόουτς Βάιντσιρλ.

Αγωνιστικά Νέα: Παραμένουν εκτός ο μέσος Στρομπλ (5/0) ο μέσος Σάρενρεν-Μπάζεε (2/2). Επιστρέφει ο μπακ Πέντερσεν (27/2). Αμφίβολη η συμμετοχή του μπακ Ιάγκο (27/2) και του εξτρέμ Χαν (30/5).

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Λειψία προσπαθεί να μαζέψει τα κομμάτια της από τον αποκλεισμό στο Γιουρόπα Λιγκ και οφείλει να το κάνει αν θέλει να διεκδικήσει ως το τέλος την έξοδο της στο Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν είναι πλέον στο χέρι της για να τα καταφέρει αλλά θέλει να κάνει το 2 στα 2. Από την άλλη η Άουγκσμπουργκ ίσως να μην χρειάζεται ούτε ένα βαθμό για να σωθεί μαθηματικά πριν το παιχνίδι από τη στιγμή που μοιάζει δύσκολο η Στουτγκάρδη να κερδίσει μέσα στο Μόναχο. Θα πάμε με τον άσο στο ημίχρονο καθώς περιμένουμε οι γηπεδούχοι να βγάλουν αντίδραση.

• Η ομάδα Λειψία δεν έχει χάσει στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.03 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Λειψία, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Μπουντεσλίγκα).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.40 στον ΟΠΑΠ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Μπουντεσλίγκα