21+

ΑΕΚ Λάρνακας - Ντνίπρο-1

16/2/2023 22:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 1011
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 504 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Ντνίπρο-1 - ΑΕΚ Λάρνακας στις 23/2/2023

• Θεατές: 4077
90+6'

Η ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας είναι η νικήτρια του αγώνα, σ' ένα μοιρασμένο παιχνίδι όπου η μπίλια μπορούσε να κάτσει παντού

90+6'

90+6'

4077 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: ΑΕΚ Λάρνακας: 42%, Ντνίπρο-1: 58%.

90+4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Volodymyr Tanchyk από την ομάδα Ντνίπρο-1 ανατρέπει τον Nikos Englezou

90+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ruslan Babenko από την ομάδα Ντνίπρο-1 ανατρέπει τον Oier

90+2'

Ο Gus Ledes δίνει τη θέση του στον Mikel Gonzalez

90+2'

Ο Imad Faraj δίνει τη θέση του στον Nikos Englezou

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90+1'

Η ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90'

Κατοχή: ΑΕΚ Λάρνακας: 43%, Ντνίπρο-1: 57%.

90'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Domingo Blanco από την ομάδα Ντνίπρο-1 ανατρέπει τον Roberto Rosales

89'

Ο Artem Dovbyk δίνει τη θέση του στον Oleksandr Nazarenko

89'

Ο Oleksandr Pikhalyonok δίνει τη θέση του στον Igor Kogut

89'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Oier από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

89'

Ο Imad Faraj από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

88'

Ο Rafael Lopes δίνει τη θέση του στον Oier

88'

Ο Marin Jakolis δίνει τη θέση του στον Ismael Casas

87'

Καλή ενέργεια από τον Nemanja Nikolic ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

87'

Ο Imad Faraj από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

87'

Η ομάδα Ντνίπρο-1 εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

87'

Η ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

86'

86'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

85'
Σε εξέλιξη

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

84'

84'

Ο Gus Ledes έδωσε την ασίστ για το γκολ.

84'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Angel Garcia της ομάδας ΑΕΚ Λάρνακας σκοράρει με κεφαλιά

83'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Oleksiy Hutsuliak από την ομάδα Ντνίπρο-1 ανατρέπει τον Marin Jakolis

83'

Ελεύθερο για την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας

83'

Ο Oleksandr Pikhalyonok αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

82'

82'

81'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Rafael Lopes από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας ανατρέπει τον Volodymyr Tanchyk

80'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Roberto Rosales από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας ανατρέπει τον Domingo Blanco

80'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Pere Pons από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας ανατρέπει τον Domingo Blanco

79'

Κατοχή: ΑΕΚ Λάρνακας: 45%, Ντνίπρο-1: 55%.

79'

79'

Ο Oleksandr Pikhalyonok από την ομάδα Ντνίπρο-1 εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

78'

Ελεύθερο για την ομάδα Ντνίπρο-1

77'

Ο Imad Faraj από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

76'

75'

Κατοχή: ΑΕΚ Λάρνακας: 44%, Ντνίπρο-1: 56%.

74'

Η ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας εκδηλώνει επίθεση

73'

73'

Ο Nemanja Nikolic από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας είχε προσπάθεια εκτός στόχου

73'

72'

71'

70'

70'

70'

Ο Angel Garcia αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

70'

70'

69'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Domingo Blanco από την ομάδα Ντνίπρο-1 ανατρέπει τον Gus Ledes

69'

68'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Artem Dovbyk από την ομάδα Ντνίπρο-1 ανατρέπει τον Hrvoje Milicevic

67'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Roberto Rosales από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας ανατρέπει τον Volodymyr Tanchyk

66'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Hayner από την ομάδα Ντνίπρο-1 ανατρέπει τον Marin Jakolis

65'

65'

Ο Ivan Trickovski δίνει τη θέση του στον Nemanja Nikolic

65'

64'

64'

Ο Marin Jakolis από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας είχε προσπάθεια εκτός στόχου

63'

Καλή ενέργεια από τον Oleksiy Hutsuliak ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

63'

62'

62'

61'

60'

60'

Κατοχή: ΑΕΚ Λάρνακας: 39%, Ντνίπρο-1: 61%.

59'

Κίτρινη κάρτα για τον Volodymyr Tanchyk

59'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Volodymyr Tanchyk από την ομάδα Ντνίπρο-1 ανατρέπει τον Imad Faraj

58'

58'

Ο Valentyn Rubchynskyi δίνει τη θέση του στον Volodymyr Tanchyk

58'

Ο Imad Faraj από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας είχε προσπάθεια εκτός στόχου

58'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Valentyn Rubchynskyi από την ομάδα Ντνίπρο-1 ανατρέπει τον Pere Pons

57'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ruslan Babenko από την ομάδα Ντνίπρο-1 ανατρέπει τον Ivan Trickovski

57'

57'

Ο Oleksiy Hutsuliak από την ομάδα Ντνίπρο-1 είχε προσπάθεια εκτός στόχου

56'

Καλή ενέργεια από τον Artem Dovbyk ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

55'

55'

Ο Oleksandr Pikhalyonok από την ομάδα Ντνίπρο-1 εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

55'

54'

53'

Ο Rafael Lopes είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

53'

53'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Pere Pons από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας ανατρέπει τον Oleksandr Pikhalyonok

51'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marin Jakolis από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας ανατρέπει τον Oleksiy Hutsuliak

51'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Oleksiy Hutsuliak από την ομάδα Ντνίπρο-1 ανατρέπει τον Angel Garcia

51'

Ο Rafael Lopes από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας είναι σε θέση οφσάιντ

50'

Κατοχή: ΑΕΚ Λάρνακας: 38%, Ντνίπρο-1: 62%.

50'

Καλή ενέργεια από τον Imad Faraj ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

49'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ruslan Babenko από την ομάδα Ντνίπρο-1 ανατρέπει τον Gus Ledes

49'

49'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Oleksandr Svatok από την ομάδα Ντνίπρο-1 ανατρέπει τον Ivan Trickovski

48'

Ο Ivan Trickovski από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας είναι σε θέση οφσάιντ

48'

Η ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας έχει την κατοχή της μπάλας

47'

46'

Ο Peglow δίνει τη θέση του στον Domingo Blanco

46'

Ο Yanis Hamache δίνει τη θέση του στον Sergiy Gorbunov

46'

45+3'

45+3'

Κατοχή: ΑΕΚ Λάρνακας: 36%, Ντνίπρο-1: 64%.

45+3'

45+3'

45+2'

45+2'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45+1'

45+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Rafael Lopes από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας ανατρέπει τον Ruslan Babenko

45'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Oleksiy Hutsuliak από την ομάδα Ντνίπρο-1 ανατρέπει τον Ivan Trickovski

45'

44'

44'

43'

Ο Oleksiy Hutsuliak είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

43'

42'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Angel Garcia από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας ανατρέπει τον Oleksiy Hutsuliak

41'

41'

40'

40'

40'

39'

Κίτρινη κάρτα για τον Angel Garcia

39'

39'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Rafael Lopes από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας ανατρέπει τον Oleksiy Hutsuliak

39'

38'

37'

36'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Valentyn Rubchynskyi από την ομάδα Ντνίπρο-1 ανατρέπει τον Imad Faraj

36'

35'

Ο Angel Garcia από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας είναι σε θέση οφσάιντ

35'

Κατοχή: ΑΕΚ Λάρνακας: 35%, Ντνίπρο-1: 65%.

35'

34'

34'

33'

32'

Ο Imad Faraj κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

32'

Η ομάδα Ντνίπρο-1 εκδηλώνει επίθεση

31'

31'

30'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Eduard Sarapiy από την ομάδα Ντνίπρο-1 ανατρέπει τον Rafael Lopes

30'

Κατοχή: ΑΕΚ Λάρνακας: 37%, Ντνίπρο-1: 63%.

29'

29'

29'

Ο Artem Dovbyk είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

29'

28'

Ο Kenan Piric κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

28'

28'

Η ομάδα Ντνίπρο-1 εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

27'

Ο Roberto Rosales κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

27'

Η ομάδα Ντνίπρο-1 έχει την κατοχή της μπάλας

26'

26'

22'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Roberto Rosales από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας ανατρέπει τον Peglow

22'

22'

Το σουτ του Artem Dovbyk μπλοκάρεται

20'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marin Jakolis από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας ανατρέπει τον Hayner

20'

19'

Κίτρινη κάρτα για τον Yanis Hamache

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yanis Hamache από την ομάδα Ντνίπρο-1 ανατρέπει τον Angel Garcia

19'

16'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yanis Hamache από την ομάδα Ντνίπρο-1 ανατρέπει τον Imad Faraj

15'

Κατοχή: ΑΕΚ Λάρνακας: 40%, Ντνίπρο-1: 60%.

14'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Gus Ledes από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας ανατρέπει τον Oleksandr Pikhalyonok

11'

11'

10'

Ο Ruslan Babenko κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

10'

Κατοχή: ΑΕΚ Λάρνακας: 48%, Ντνίπρο-1: 52%.

9'

8'

8'

8'

8'

Ο Rafael Lopes από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας είχε προσπάθεια εκτός στόχου

7'

7'

6'

6'

Ο Oleksandr Svatok απομακρύνει τη μπάλα

6'

Η ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

5'

Ο Oleksandr Pikhalyonok κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

5'

Κατοχή: ΑΕΚ Λάρνακας: 52%, Ντνίπρο-1: 48%.

4'

Καλή ενέργεια από τον Ivan Trickovski ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

4'

Ο Hrvoje Milicevic τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

4'

4'

3'

3'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Ivan Trickovski από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

3'

Το σουτ του Ivan Trickovski μπλοκάρεται

3'

Ο Imad Faraj από την ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

2'

2'

1'

1'

1'

Ο αγωνιστικός χώρος δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση, αλλά ποδόσφαιρο παίζεται.

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

0'

0'

Πριν ξεκινήσουμε, οι παίκτες και οι θεατές κρατούν ενός λεπτού σιγή.

0'

Καλησπέρα σας από το AEK Arena, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Να κάνει το… ριπίτ η ΑΕΚ Λάρνακας

ΑΕΚ Λάρνακας και Ντνίπρο-1 συγκρούονται για την πρόκριση στους «16» του Κόνφερενς Λιγκ, με τις δύο ομάδες να συναντιούνται ξανά τη φετινή σεζόν μετά τα πλει-οφ του Γιουρόπα Λιγκ τον Αύγουστο, όπου η κυπριακή ομάδα πήρε δύο νίκες (3-0 εντός, 2-1 εκτός).

Τι ισχύει: Πρώτο παιχνίδι για τα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Ακολουθεί ρεβάνς στις 23/2 στην σλοβακική πόλη Κόσιτσε (ουδέτερη έδρα). Δεν ισχύει ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ και σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας μετά το δεύτερο ματς θα υπάρξει παράταση κι αν χρειαστεί η πρόκριση θα κριθεί στη διαδικασία των πέναλτι.

Έγινε η δεύτερη κυπριακή ομάδα μετά τον ΑΠΟΕΛ που συνεχίζει μετά τη φάση των ομίλων ευρωπαϊκής διοργάνωσης χάρη στην τρίτη θέση που εξασφάλισε σε πολύ δύσκολο όμιλο με Φενέρμπαχτσε (1η), Ρεν (2η) και Ντιναμό Κιέβου (4η). Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στα δύο ματς με την ουκρανική ομάδα, την οποία κέρδισε με 1-0 εκτός και έφερε ισοπαλία 3-3 εντός, παρότι νικούσε με 3-1 ως το 81’. Συνολικός απολογισμός μία νίκη, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες, με την ίδια να τερματίζει στο -7 από την 2η Ρεν αλλά να εξασφαλίζει το εισιτήριο για το Κόνφερενς Λιγκ.

Μπροστά της θα βρει γνώριμη ομάδα και ξανά ουκρανική, την Ντνίπρο-1, την οποία έχει ήδη αντιμετωπίσει φέτος και συγκεκριμένα στα πλει-οφ του Γιουρόπα Λιγκ τον Αύγουστο, παίρνοντας την πρόκριση για τους ομίλους με δύο νίκες (3-0 εντός, 2-1 εκτός).

Γενικότερα διανύει ιστορική πορεία και εκτός από την ευρωπαϊκή καταξίωση, διεκδικεί και το πρώτο της πρωτάθλημα οδηγώντας την κούρσα στην Κύπρο. Στο τελευταίο ματς πάντως υπέπεσε σε γκέλα ολκής μετά την εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τον ουραγό Ακρίτα Χλώρακα, επιτρέποντας έτσι στον 2ο ΑΠΟΕΛ να πλησιάσει στο -2. Εντυπωσιάζει το αήττητο σερί 15 αγώνων στο πρωτάθλημα με 13 νίκες και 2 ισοπαλίες.

Εν όψει του πρώτου αγώνα με την Ντίπρο-1 στην Κύπρο, ο τεχνικός της Λουίς Όλτρα ρωτήθηκε για τις διαφορές των δύο ομάδων σε σχέση με τα ματς του Αυγούστου: «Και οι δύο ομάδες είναι καλύτερες. Η διαφορά είναι ότι ο αντίπαλος είχε έρθει εδώ από αποχή έξι μηνών. Είχαμε το περιθώριο της έκπληξης στα ματς του Αυγούστου. Πλέον ο αντίπαλος είναι πρώτος στην Ουκρανία και έχει ανεβάσει την αυτοπεποίθηση του. Και εμείς είμαστε σε καλή κατάσταση. Δεν ήμασταν τόσο πολύ ανταγωνιστικοί τότε, δεν είχαμε τόσους αυτοματισμούς. Περιμένω δύο ισορροπημένα παιχνίδια. Έχει πολύ καλούς ποδοσφαιριστές, έκανε καλές μεταγραφές. Διαθέτει πολύ καλό πλάνο στο παιχνίδι της. Πρέπει να ξεχάσουμε τα προηγούμενα παιχνίδια», δήλωσε ο Ισπανός τεχνικός ο οποίος υπογράμμισε το καλό κλίμα στα αποδυτήρια και ζήτησε από τους παίκτες του να αποφύγουν τα λάθη.

Αγωνιστικά Νέα: Έχουν χάσει τα τελευταία ο φορ/πρώτος σκόρερ Άλτμαν (19/8) και ο εξτρέμ/πρώτος σε ασίστ Γκιούρτσο (18/4, 5 ασίστ), με τον Όλτρα να δηλώνει πως αμφότεροι είναι εξαιρετικά αμφίβολοι για το σημερινό. Εκτός ευρωπαϊκής λίστας ο φορ Γκρόμοβ (2/0) που ήρθε από την Ντνίπρο-1 και ο τραυματίας εξτρέμ Γκάμα (2/0), στα θετικά ότι έχει καλές ελπίδες επιστροφής ο βασικός γκολκίπερ Πίριτς (22/0), ενώ υπολογίζεται κανονικά ο νεοαποκτηθέντας εξτρέμ Γιάκολις (2/0).Τίθεται αντιμέτωπη με την ομάδα που την έστειλε εξ αρχής στο Κόνφερενς Λιγκ, αφού τον Αύγουστο είχε γνωρίσει δύο ήττες από την ΑΕΚ Λάρνακας στα πλει-οφ του Γιουρόπα Λιγκ (1-2 εντός, 0-3 εκτός) και αρκέστηκε στους ομίλους της τρίτης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης. Εκεί έκανε την υπέρβαση και εξασφάλισε την 2η θέση πίσω από την πρωτοπόρο Άλκμααρ και στο +3 από τον 3ο Απόλλωνα Λεμεσού, τον οποίο κέρδισε μέσα (1-0)-έξω (3-1). Οι δύο ήττες ήρθαν από την πρωτοπόρο Άλκμααρ ενώ έφερε νίκη και ισοπαλία με την ουραγό Βαντούζ.

Έχει έτος ίδρυσης το 2015 και αποτελεί τη de facto διάδοχο της Ντνίπρο Ντνιπροπετρόφσκ που είχε φτάσει στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ τη σεζόν 2014-15. Συμμετέχει στην πρώτη κατηγορία από τη σεζόν 2013-20, πέρσι τερμάτισε 3η στο ουκρανικό πρωτάθλημα και φέτος αγωνίζεται για πρώτη φορά στην Ευρώπη.

Χωρίς επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις από τα τέλη του Νοέμβρη, αφού το πρωτάθλημα βρίσκεται σε χειμερινή διακοπή. Αυτή τη βρήκε στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +5 από Σαχτάρ και Ντιναμό Κιέβου, με την πρώτη να έχει δύο ματς λιγότερα. Έχει μόλις μία ήττα σε 14 αγωνιστικές, αυτή στο τελευταίο επίσημο με την Κρίβμπας εκτός (2-1).

Έδωσε αρκετά φιλικά κατά τη διάρκεια της διακοπής, στα πιο σημαντικά, κέρδισε την αρμενική Πιούνικ Γιερεβάν (3-1) και την σλοβένικη Μούρα (2-1) ενώ ηττήθηκε μόνο από την πολωνική Ρακόβ (1-3). Στο πιο πρόσφατο την περασμένη εβδομάδα, διέλυσε με 5-1 την λετονική Άουντα.

Στα μεταγραφικά, δεν έχασε κάποιο βασικό γρανάζι και κυρίως κατάφερε να κρατήσει τον πρώτο σκόρερ Ντοβμπίκ, που «έπαιζε» για την Έβερτον. Παράλληλα ενίσχυσε το ρόστερ με τους μπακ Ματαρίτα (Σινσινάτι), Χάινερ (Αζούριθ), τον χαφ Πάσιτς (Βέρες Ρίβνε) και τον εξτρέμ Πέγκλοβ (Ιντερνασιονάλ).

Το σημερινό είναι το πρώτο επίσημο παιχνίδι της μετά τον Νοέμβριο. Ο τεχνικός της, Κούτσερ ρωτήθηκε σχετικά: «Πιθανόν να επηρεαστήκαμε αλλά θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο. Θέλω να τονίσω ότι η ΑΕΚ είναι πολύ καλή ομάδα. Θα είναι δύσκολο παιχνίδι. Είναι μια ομάδα που έχει καλό όνομα. Δεν ξεχώρισα κάποιον συγκεκριμένα. Είναι καλή ομάδα σαν σύνολο. Έχουν καλούς παίκτες όπως οι Λέδες, Πονς, Άλτμαν».

Αγωνιστικά Νέα: Ο Κούτσερ δήλωσε πως δεν υπολογίζονται ο εξτρέμ Πουρίτα (-) και ο νεοφερμένος μπακ Ματαρίτα (-), ενώ την τελευταία στιγμή θα κριθεί η συμμετοχή του βασικού μπακ Αντάμιουκ (13/3).

Κώστας Καραγιαννόπουλος Αθλητικογράφος

Η ΑΕΚ Λάρνακας έκανε το 2x2 κόντρα στην Ντνίπρο-1 τον Αύγουστο και προκρίθηκε στα πλει-οφ του Κόνφερενς Λιγκ αφήνοντας εκτός την Ντιναμό Κιέβου. Θέλει να… τριτώσει το καλό κόντρα στις ουκρανικές ομάδες και να συνεχίσει να γράφει ιστορία. Εύκολο δε θα είναι πάντως, με την Ντνίπρο να διαθέτει κάποιες πολύ καλές μονάδες, ωστόσο διανύει περίοδο πολύ μεγάλης αγωνιστικής απραξίας, με το τελευταίο επίσημο παιχνίδι της να χρονολογείται στα τέλη Νοέμβρη, όταν δηλαδή παίζονταν το Μουντιάλ! Αν είχε έτοιμους τους Άλτμαν και Γκιούρτσο ο άσος θα παίζονταν άνετα, μιας και η ομάδα του Όλτρα βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και έχει αγωνιστικό ρυθμό σε αντίθεση με την αντίπαλο της. Με δεδομένες τις δύο απουσίες, θα θέλαμε ένα κλικ πιο ψηλά τον άσο. Ενδεικτικά.

• Η ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας δεν έχει χάσει στους τελευταίους 12 από 13 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.40 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Ντνίπρο-1 δεν έχει χάσει στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.57 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα ΑΕΚ Λάρνακας νίκησε στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1 με απόδοση 2.30 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Ντνίπρο-1 νίκησε στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 2 με απόδοση 3.00 στον ΟΠΑΠ