Λανς - Κλερμόν

19/3/2022 18:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 350
3 - 1
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 770 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Λανς - Κλερμόν στις 20/4/2024

• Θεατές: 36182
90+5'

90+5'

36182 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Λανς: 60%, Κλερμόν: 40%.

90+4'

Ελεύθερο για την ομάδα Λανς

90+4'

Ο Arial Mendy από την ομάδα Κλερμόν είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90+4'

Το σουτ του Pierre-Yves Hamel μπλοκάρεται

90+3'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Cheick Oumar Doucoure από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Saif-Eddine Khaoui

90+2'

Η ομάδα Λανς εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90+2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yohann Magnin από την ομάδα Κλερμόν ανατρέπει τον Wesley Said

90+2'

Η ομάδα Κλερμόν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90+1'

Η ομάδα Λανς παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

90'

Κατοχή: Λανς: 61%, Κλερμόν: 39%.

90'

Ο Alidu Seidu δίνει τη θέση του στον Arial Mendy

90'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jodel Dossou από την ομάδα Κλερμόν ανατρέπει τον Deiver Machado

89'

Ο Ouparine Djoco κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

89'
Γέμισμα

Ο Przemyslaw Frankowski εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

89'

Ο Jonathan Clauss δίνει τη θέση του στον Deiver Machado

89'

Ο Florian Sotoca δίνει τη θέση του στον Wesley Said

87'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Jodel Dossou, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

87'

Ο Akim Zedadka υποπίπτει σε χέρι

86'

Η ομάδα Λανς έχει την κατοχή της μπάλας

86'

Η ομάδα Κλερμόν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

85'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alidu Seidu από την ομάδα Κλερμόν ανατρέπει τον Florian Sotoca

85'

Η ομάδα Λανς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

85'

85'

Ο Jonathan Clauss τιμωρείται για σπρώξιμο στον Alidu Seidu

85'

84'

Η ομάδα Λανς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

84'

84'

83'
Απόκρουση

Ο Kevin Danso απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

83'
Γέμισμα

Ο Saif-Eddine Khaoui εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

83'

Ο Elbasan Rashani δίνει τη θέση του στον Pierre-Yves Hamel

82'

Κίτρινη κάρτα για τον Massadio Haidara

82'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Massadio Haidara από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Akim Zedadka

81'

Η ομάδα Κλερμόν έχει την κατοχή της μπάλας

81'

80'

80'

Κατοχή: Λανς: 63%, Κλερμόν: 37%.

79'

Η ομάδα Κλερμόν εκδηλώνει επίθεση

79'

Ο Cheick Oumar Doucoure τιμωρείται για σπρώξιμο στον Yohann Magnin

79'

78'

Η ομάδα Λανς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

77'

77'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Saif-Eddine Khaoui από την ομάδα Κλερμόν ανατρέπει τον Massadio Haidara

77'

Ο Wuilker Farinez έσωσε ένα σίγουρο γκολ! Ο Saif-Eddine Khaoui βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για να σκοράρει, αλλά ο Wuilker Farinez του αρνήθηκε το γκολ με μια μεγάλη απόκρουση.

77'

Ο Elbasan Rashani από την ομάδα Κλερμόν πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

77'
Σέντρα

Ο Yohann Magnin κάνει τη σέντρα

76'

Κατοχή: Λανς: 62%, Κλερμόν: 38%.

76'

Η ομάδα Κλερμόν κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

76'

Ο αρχηγός παραδίδει το περιβραχιόνιο του καθώς βγαίνει αλλαγή.

76'

Ο Seko Fofana δίνει τη θέση του στον Patrick Berg

76'

Ο David Costa δίνει τη θέση του στον Gael Kakuta

75'

74'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να παραμείνει στην αρχική απόφασή του και να μην καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Κλερμόν!

73'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

72'

Ο Grejohn Kyei της ομάδας Κλερμόν παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

72'
Σέντρα

Ο Akim Zedadka κάνει τη σέντρα

71'

Ο Massadio Haidara έκανε φάουλ στον Jodel Dossou

70'

Η ομάδα Κλερμόν παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

70'

Η ομάδα Λανς έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

70'

70'

70'

69'

69'

68'

67'

Ο Florian Sotoca κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Ouparine Djoco μπλοκάρει εύκολα

67'

Ο Jonathan Clauss από την ομάδα Λανς εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

66'

66'

Κατοχή: Λανς: 64%, Κλερμόν: 36%.

66'

Ο Florian Sotoca από την ομάδα Λανς είναι σε θέση οφσάιντ

65'

Ο Ignatius Ganago δίνει τη θέση του στον Arnaud Kalimuendo-Muinga

64'

Ο Lucas Da Cunha δίνει τη θέση του στον Jodel Dossou

64'

Ο Mohamed Bayo δίνει τη θέση του στον Grejohn Kyei

64'

Ο Jason Berthomier δίνει τη θέση του στον Saif-Eddine Khaoui

63'

63'

62'

Ο Wuilker Farinez κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

62'

Ο Jason Berthomier από την ομάδα Κλερμόν εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

62'

Ο Cheick Oumar Doucoure επιστρέφει στο γήπεδο.

61'

61'

61'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Cheick Oumar Doucoure να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

61'

Ο Cheick Oumar Doucoure είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

60'

60'

59'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ignatius Ganago από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Cedric Hountondji

58'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Massadio Haidara στέλνει με το αριστερό πόδι την μπάλα στα δίχτυα!

58'

ΔΟΚΑΡΙ! Αγγίζει το γκολ ο Jonathan Clauss αλλά το τελείωμα του βρίσκει στο δοκάρι!

58'
Απόκρουση

Ο Ouparine Djoco αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

58'
Απόκρουση

Ο Akim Zedadka απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

57'
Γέμισμα

Ο Jonathan Clauss εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

57'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Elbasan Rashani από την ομάδα Κλερμόν ανατρέπει τον Przemyslaw Frankowski

57'

Ο Jonathan Clauss από την ομάδα Λανς εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

56'

Κατοχή: Λανς: 66%, Κλερμόν: 34%.

56'

Το σουτ του Jonathan Clauss μπλοκάρεται

56'

Το αμυντικό λάθος του Jason Berthomier μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

56'

Το σουτ του Ignatius Ganago μπλοκάρεται

56'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Ignatius Ganago , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

56'

Ο Ignatius Ganago από την ομάδα Λανς προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

56'

54'

54'

53'

53'

53'

Το σουτ του David Costa μπλοκάρεται

52'

Το σουτ του Seko Fofana μπλοκάρεται

52'

Ο Jonathan Clauss δοκιμάζει τον Ouparine Djoco με ένα μακρινό σουτ το οποίο όμως αποκρούεται!

52'

Ο Florian Sotoca χάνει μια καταπληκτική ευκαιρία για να σκοράρει, καθώς η προσπάθεια του μπλοκαρίστηκε!

52'

Ο Ignatius Ganago από την ομάδα Λανς πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

51'

Κατοχή: Λανς: 68%, Κλερμόν: 32%.

51'

50'

Ελεύθερο για την ομάδα Κλερμόν

50'

49'

49'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Cedric Hountondji για την ομάδα Κλερμόν. Ο Ignatius Ganago σταματάει την φάση.

48'

Ο Elbasan Rashani τιμωρείται για σπρώξιμο στον Kevin Danso

48'

48'

47'

47'

46'

46'

46'

45+5'

45+5'

45+4'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Florian Sotoca της ομάδας Λανς σκοράρει έξω από την περιοχή με το δεξί πόδι!

45+4'

Το αμυντικό λάθος του Ouparine Djoco μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

45+4'

45+4'
Γέμισμα

45+3'

Ο Florent Ogier τιμωρείται για σπρώξιμο στον Florian Sotoca

45+2'

Η ομάδα Λανς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

45+2'

45+1'

45+1'
Απόκρουση

Ο Elbasan Rashani απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

45+1'

45+1'
Απόκρουση

Ο Cedric Hountondji απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

45+1'
Σέντρα

Ο Jonathan Clauss κάνει τη σέντρα

45+1'

45'

Κατοχή: Λανς: 67%, Κλερμόν: 33%.

45'
Απόκρουση

45'
Γέμισμα

Ο Jason Berthomier εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

45'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ignatius Ganago από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Akim Zedadka

44'

44'

Ο Jonathan Gradit από την ομάδα Λανς προσπαθεί να σκοράρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε δίπλα από την εστία.

44'
Απόκρουση

Ο Ouparine Djoco απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

44'

43'

Ο David Costa σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Ouparine Djoco ελέγχει την φάση

43'

43'

41'

41'

Ο Yohann Magnin από την ομάδα Κλερμόν πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

41'
Γέμισμα

41'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jonathan Clauss από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Alidu Seidu

40'

Κατοχή: Λανς: 69%, Κλερμόν: 31%.

39'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Kevin Danso στέλνει με το δεξί πόδι τη μπάλα στα δίχτυα!

39'

Ο Florian Sotoca από την ομάδα Λανς πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

39'
Σέντρα

39'

Ο Jonathan Clauss από την ομάδα Λανς εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

39'
Απόκρουση

39'
Σέντρα

Ο Florian Sotoca κάνει τη σέντρα

39'

Το σουτ του Przemyslaw Frankowski μπλοκάρεται

38'

38'

Ο Kevin Danso από την ομάδα Λανς πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

38'

37'
Απόκρουση

Ο Florent Ogier απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

37'
Σέντρα

36'

36'
Απόκρουση

36'
Σέντρα

36'

36'

36'

Ο Przemyslaw Frankowski από την ομάδα Λανς είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

36'

Ο Seko Fofana από την ομάδα Λανς πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

35'

Κατοχή: Λανς: 65%, Κλερμόν: 35%.

35'

34'

34'

34'

33'

Ο David Costa από την ομάδα Λανς είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

33'

33'

32'

32'

Ο Elbasan Rashani τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jonathan Gradit

32'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Elbasan Rashani από την ομάδα Κλερμόν ανατρέπει τον Jonathan Clauss

31'

31'

Το σουτ του Lucas Da Cunha μπλοκάρεται

31'

Ο Lucas Da Cunha από την ομάδα Κλερμόν προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

30'

30'

29'

29'

28'

27'

27'

Ο Jonathan Clauss επιστρέφει στο γήπεδο.

27'

26'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Jonathan Clauss να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

26'

25'

Ο Alidu Seidu είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

25'

Ο Jonathan Clauss είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

24'

24'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Jonathan Clauss για την ομάδα Λανς. Ο Alidu Seidu σταματάει την φάση.

24'
Σέντρα

Ο Przemyslaw Frankowski κάνει τη σέντρα

24'

24'

23'

Πως το έχασε αυτό; Ο Przemyslaw Frankowski έχει μια υπέροχη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά κατά κάποιο τρόπο καταφέρνει να χάσει τον στόχο!

23'
Σέντρα

23'

22'
Απόκρουση

Ο Wuilker Farinez απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

22'

22'
Απόκρουση

Ο Jonathan Gradit απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

22'

Η ομάδα Κλερμόν έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

21'

Κατοχή: Λανς: 58%, Κλερμόν: 42%.

21'

21'

21'

20'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Przemyslaw Frankowski για την ομάδα Λανς. Ο Akim Zedadka σταματάει την φάση.

19'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alidu Seidu από την ομάδα Κλερμόν ανατρέπει τον Jonathan Clauss

18'

Η ομάδα Λανς εκδηλώνει επίθεση

18'

Ο Yohann Magnin επιστρέφει στο γήπεδο.

18'

17'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Yohann Magnin να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

17'

Ο Yohann Magnin είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

16'

16'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Cheick Oumar Doucoure από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Yohann Magnin

16'

15'

15'

14'

Ο Ignatius Ganago από την ομάδα Λανς είναι σε θέση οφσάιντ

14'

13'

Ο Cheick Oumar Doucoure σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Ouparine Djoco ελέγχει την φάση

13'

Ο Jonathan Clauss πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

13'

13'

12'

12'

11'
Κακό κοντρόλ

Ο Florian Sotoca από την ομάδα Λανς έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

11'
Σέντρα

Ο Jonathan Gradit κάνει τη σέντρα

11'

10'

Κατοχή: Λανς: 73%, Κλερμόν: 27%.

10'
Γκολ

ΤΟ ΓΚΟΛ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφασίζει ότι το γκολ για την ομάδα Κλερμόν μετράει κανονικά.

10'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

9'

ΓΚΟΛ! Εύκολο τελείωμα από τον Elbasan Rashani της ομάδας Κλερμόν ο οποίος «τσίμπησε» την μπάλα στην κενή εστία με το αριστερό πόδι!

9'

Ο Mohamed Bayo κάνει το σουτ, ο Wuilker Farinez αποκρούει αλλά δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα...

9'
Σέντρα

9'

8'

8'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jonathan Gradit από την ομάδα Λανς ανατρέπει τον Elbasan Rashani

7'

6'

Κατοχή: Λανς: 71%, Κλερμόν: 29%.

6'

6'
Απόκρουση

Ο Mohamed Bayo απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

6'

Ο Jonathan Clauss από την ομάδα Λανς εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

6'

5'

5'

4'

4'

3'

2'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Przemyslaw Frankowski για την ομάδα Λανς. Ο Yohann Magnin σταματάει την φάση.

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

Η ομάδα Κλερμόν είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade Bollaert-Delelis, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Υπάρχει διαφορά ποιότητας

Η Λανς υποδέχεται την Κλερμόν στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ισοπαλία στο «σπίτι» της Μετς, ενώ οι φιλοξενούμενοι ηττήθηκαν εντός έδρας από τη Λοριάν.

ΛΑΝΣ

Το πρόγραμμα της προηγούμενης «στροφής» την υποχρέωσε να ταξιδέψει στη Λωρραίνη ούτως ώστε να δοκιμαστεί εκτός έδρας από τη Μετς η οποία «καιγόταν» για βαθμούς. Μετά από ένα επιεικώς μέτριο παιχνίδι οι δύο αντίπαλοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0). Το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο ήταν κάκιστο ποιοτικά και δεν καταγράφηκε ούτε μία σημαντική στιγμή μπροστά στις δύο εστίες. Προσπάθησε να απειλήσει με μακρινά σουτ που δεν είχαν τύχη. Ταυτόχρονα η άμυνά της εξουδετέρωσε με άνεση όλες τις επιθετικές προσπάθειες των «γκρενά». Στην επανάληψη ήταν φανερή η πρόθεση των γηπεδούχων να ανεβάσουν την απόδοσή της. Δέχθηκε πίεση και κινδύνευσε σοβαρά σε κεφαλιά του Εντοράμ η οποία έφυγε λίγο άουτ. Λίγο πριν το φινάλε έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γκαναγκό να αστοχεί από τη μικρή περιοχή και να μην αλλάζει απολύτως τίποτα μέχρι το τέλος.

Με αυτόν τον τρόπο η Λανς έμεινε μακριά από τις επιτυχίες για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα, καθώς είχε προηγηθεί η ήττα από την Μπρεστ. Έχει συγκεντρώσει 41 βαθμούς και βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα υπερτερώντας στην ισοβαθμία με τη Λυών αλλά υστερώντας σ’ εκείνη με την Μονακό. Της λείπει η σταθερότητα και μοιάζει πια πολύ δύσκολο να προλάβει το «τρένο» της πεντάδας που οδηγεί στα πλέι οφ. Τα πέντε από τα επτά πιο πρόσφατα ματς των «χρυσοκόκκινων» ολοκληρώθηκαν Under.

Ο τεχνικός του συλλόγου Φρανκ Εζ τόνισε: «Αμυντικά η ομάδα έκανε πολύ καλό παιχνίδι με τη Μετς και θα πρέπει να το κρατήσουμε ενόψει της συνέχειας. Δεν είχαμε όμως ακρίβεια στην τελική προσπάθεια και μας έλειψε ξανά η αποτελεσματικότητα. Πάντοτε πρέπει να μην ξεχνάμε ότι παίζουν και οι αντίπαλοι και όλες οι ομάδες είναι ποιοτικές για να συμμετέχουν στο πρωτάθλημα. Υπήρξε έλλειψη φρεσκάδας και δεν θα πρέπει να συμβεί ξανά αυτό. Είμαστε σύλλογος που προχωράει βήμα-βήμα και ως προπονητής είμαι ικανοποιημένος με την πορεία μας μέχρι τώρα».

Αγωνιστικά Νέα: Απών λόγω τιμωρίας ο σέντερ μπακ Μεδίνα (25/1). Αντίθετα εξέτισε και είναι ξανά διαθέσιμος ο αριστερός χαφ Φρανκόφσκι (27/4). Θα λείψει εκ νέου ο επιθετικός Ζαν (14/0), όχι και ο εξτρέμ Σαΐντ (12/5) ο οποίος επέστρεψε. Ο δεξιός μπακ Κλος (27/4) κλήθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στην Εθνική Γαλλίας, επίτευγμα σημαντικό αν αναλογιστεί κανείς ότι μέχρι τα 25 του χρόνια έπαιζε σε ερασιτεχνικό επίπεδο.

ΚΛΕΡΜΟΝ

Την περασμένη εβδομάδα έπαιξε κρίσιμο εντός έδρας παιχνίδι με τη Λοριάν. Παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και των προσδοκιών και υπέστη μία ήττα (0-2) που την «πόνεσε» πολύ. Στο πρώτο μέρος ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο αλλά εμφάνισε σημαντική αδυναμία στα τελειώματα των φάσεων. Στην κορυφαία της στιγμή ο Ντα Κούνια με ωραίο πλασέ από το «ύψος» της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας των «μπακαλιάρων». Στην επανάληψη δεν ήταν το ίδιο κυριαρχική και μέσα σε τέσσερα λεπτά έπεσε στο καναβάτσο. Στο 72’ έπειτα από «φτηνό» λάθος του Γκαστιέν ο Κονέ βρέθηκε τετ α τετ με τον γκολκίπερ της και πλάσαρε ψύχραιμα για το 0-1. Στο 76’ μετά από λανθασμένη απομάκρυνση ξανά του Γκαστιέν, η μπάλα βρήκε στον Πετρό και κατέληξε στα δίχτυα της για το 0-2. Δεν είχε κουράγιο να αντιδράσει κι αποδέχθηκε τη μοίρα της.

Η Κλερμόν μοιάζει να κάνει αγωνιστική «κοιλιά» σε πολύ άσχημο χρονικό σημείο. «Τρέχει» αρνητικό σερί τριών αναμετρήσεων χωρίς «τρίποντο» κι έχει υποστεί δύο συνεχόμενες ήττες. Η συγκομιδή των 28 βαθμών φέρνει τους νεοφώτιστους και πρωτάρηδες στα χαμηλά «πατώματα» του βαθμολογικού πίνακα κι όλα δείχνουν ότι θα παλέψουν έως το τέλος της σεζόν για να αποφύγουν την πίκρα του υποβιβασμού. Τα τέσσερα από τα έξι πιο πρόσφατα ματς τους ήταν No Goal.

«Συμμετέχουμε σε μία κατηγορία που είμαστε υποχρεωμένοι να κερδίζουμε τους αγώνες. Δεν υπάρχουν πολλά να πούμε. Η ομάδα δεν θα βρισκόταν στη θέση που βρίσκεται αν είχε την αποτελεσματικότητα. Το ίδιο ισχύει και για το παιχνίδι με τη Λοριάν. Δεν πρέπει να κάνουμε λάθη διότι τα πληρώνουμε και δεχόμαστε γκολ που είναι εύκολα για τους αντιπάλους μας. Αξίζαμε κάτι καλύτερο για την προσπάθεια που κάναμε αλλά σε αυτό το επίπεδο δεν υπάρχουν περιθώρια» ήταν τα λόγια του προπονητή της ομάδας, Πασκάλ Γκαστιέν.

Αγωνιστικά Νέα: Ξανά τιμωρημένος και δεν μπορεί να προσφέρει τις υπηρεσίες του ο μέσος Σαμέντ (25/0). Υπολογίζεται ο επιθετικός Αμέλ (14/0) ο οποίος έλειψε στο προηγούμενο διότι ανήκει στη Λοριάν. Στα «πιτς» ο αμυντικός Ενσιμπά (28/1) και ο εξτρέμ Αλεβινά (21/1), με τον τελευταίο να έχει προσβληθεί από τον κορωνοϊό.

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Υποχρεωμένη να κερδίσει είναι η Λανς στον αγώνα με την Κλερμόν, αν δεν θέλει να μείνει ακόμα πιο πίσω στη «μάχη» της πεντάδας κι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Στον αντίποδα οι νεοφώτιστοι και πρωτάρηδες θα πάνε στη βόρεια Γαλλία θέλοντας να ανατρέψουν τα προγνωστικά, κάτι που έχουν κάνει αρκετές φορές φέτος. Ωστόσο η ήττα από τη Λοριάν τους έχει μπλέξει για τα καλά σε περιπέτειες και πολύ δύσκολα δεν θα αναγκαστούν να παλέψουν μέχρι το φινάλε της σεζόν για τη σωτηρία. Δεν υπάρχει αξία στον «άσο» και θα προτιμήσουμε το Over σε καλή απόδοση.

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1