21+ | Παίξε Υπεύθυνα. | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις διαθέσιμοι στο novibet.gr/info/oroi

Unibet

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Winmasters

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 67 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Λαμία - Ιωνικός στις 2/12/2021

• Θεατές: 856

(ή κάντε ) για να μετρήσει στα στατιστικά σας.

168 ψήφοι:

Αμφίρροπη μάχη

Αμφίρροπη μάχηΙωνικός και Λαμία αναμετρούνται στην Νεάπολη, με τις δύο ομάδες να έχουν κοινό στόχο την παραμονή στην κατηγορία.

ΙΩΝΙΚΟΣ

Επέκτεινε το αήττητο σερί του, αποσπώντας ισοπαλία 0-0 από την έδρα του Απόλλωνα Σμύρνης. Δεν ήταν καλός στο πρώτο μέρος, δέχτηκε αρκετή πίεση και χρειάστηκε ορισμένες επεμβάσεις του Χουτεσιώτη για να κρατήσει το μηδέν. Ανέβηκε στην επανάληψη και είχε δύο καλές περιπτώσεις για γκολ, απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα στο 85’ αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε.

Μετά το παιχνίδι ο τεχνικός του, Σπανός δήλωσε: «Είναι πολύτιμος ο βαθμός εάν σκεφτείς ότι ο Απόλλων είναι μια ομάδα που δεν είχε βαθμό, ήταν χαμηλά και δεν μας έφτασε. Είναι πάρα πολύ σημαντικό για εμάς. Όμως, κάποια στιγμή πρέπει να κερδίσουμε κιόλας και πρέπει να πετύχουμε και γκολ. Η ομάδα δεν έχει τέτοια προβλήματα. Είναι πάρα πολύ καλή μεσοεπιθετικά, θεωρώ όμως ότι πρέπει να βγάλουμε πράγματα που δουλεύουμε. Δεν τα βγάλαμε σήμερα. Οι ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Μία-δύο-τρεις ευκαιρίες που κάνουμε, θα πρέπει να σκοράρουμε». Μάλιστα ο Έλληνας τεχνικός γνώρισε την αποθέωση από τους φίλους της ομάδας.

Έμεινε αήττητος για 3ο σερί ματς (1-2-0) μετά την ήττα της πρεμιέρας από την ΑΕΚ, ενώ και στα 3 παιχνίδια κράτησε το μηδέν στην εστία. Θετικότατο ξεκίνημα για τους νεοφώτιστους, που εμφανίζονται αρκετά συμπαγείς στα μετόπισθεν και παράλληλα δημιουργούν φάσεις για γκολ.

Αγωνιστικά Νέα: Ξανά εκτός ο βασικός μεσοεπιθετικός Λένις (2/0).ΛΑΜΙΑ

Υποδέχτηκε με πολλές απουσίες τον Παναιτωλικό στην Φθιώτιδα και ισοφαρίστηκε σε 2-2 στο 90’. Προηγήθηκε πολύ νωρίς με τον Μαζουλουξή (10’) έπειτα από στατική φάση, αλλά μετά το πρώτο 20λεπτο δέχτηκε αρκετή πίεση και τελικά ισοφαρίστηκε στο 30’ με μακρινό σουτ. Σε δεύτερο ρόλο στην επανάληψη, κινδύνεψε σε ορισμένες περιπτώσεις με την ανατροπή αλλά στο 66’ πέτυχε αυτή δεύτερο γκολ με τον Νούνιες. Στα εναπομείναντα λεπτά αφοσιώθηκε στο να υπερασπιστεί το υπέρ της σκορ αλλά «λύγισε» στο 90’ δεχόμενη την ισοφάριση μετά από στατική φάση.

«Όταν φτάνεις στο 89' και είσαι μπροστά στο σκορ, εκτός από συγκέντρωση και όλα τα άλλα, χρειάζεσαι και τύχη. Στα πρώτα τέσσερα παιχνίδια του πρωταθλήματος η τύχη δεν ήταν μαζί μας. Με αλχημείες, γιατί είχαμε 18 παίκτες, αναγκαστήκαμε να χρησιμοποιήσουμε παίκτες σε άλλες θέσεις», δήλωσε μεταξύ άλλων ο τεχνικός της, Γρηγορίου.

Πρώτος της βαθμός στο πρωτάθλημα, είχαν προηγηθεί τρεις ήττες απέναντι σε ΑΕΚ, Ολυμπιακό και Βόλο και σε όλα ήταν ανταγωνιστική, χάνοντας στο γκολ. «Η εμπειρία μας έχει διδάξει ότι στο τέλος παίρνεις αυτό που αξίζεις με διάφορες διακυμάνσεις στη διάρκεια του πρωταθλήματος. Πρέπει να τα έχουμε καλά με τους εαυτούς μας και να δίνουμε το καλύτερο δυνατό. Τότε στο τέλος θα πάρεις αυτό που σου αναλογεί», σχολίασε ο τεχνικός της.

Αγωνιστικά Νέα: Επιστρέφει ο μπακ Σκόνδρας (2/0), ενώ για πρώτη φορά διαθέσιμος είναι ο αμυντικός μέσος Μπεχαράνο. Παρόλα αυτά τα προβλήματα παραμένουν πολλά αφού συνεχίζουν εκτός οι αμυντικοί μέσοι Τσανδάρης (3/0), Γκέντσογλου ο ενίοτε βασικός εξτρέμ Ελευθεριάδης (3/0), ο στόπερ Τζανετόπολος, ενώ νοκ-άουτ τέθηκε ο αναπληρωματικός φορ Βλαχομήτρος (1/0).
      Κώστας Καραγιαννόπουλος Αθλητικογράφος

Και οι δύο ομάδες έχουν αφήσει θετικές εντυπώσεις σε αυτό το ξεκίνημα. Αήττητος στα τρία τελευταία ο Ιωνικός, ο οποίος έχει κρατήσει το μηδέν στα τρία τελευταία, από την άλλη η Λαμία παρά τις πολλές απουσίες πήρε βαθμό με τον Παναιτωλικό, σε ματς που ισοφαρίστηκε μάλιστα στο τέλος. Πιθανό να έχουμε μοιρασιά.

• Η ομάδα Λαμία δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
        Σημείο: 1X με απόδοση 1.34 στον ΟΠΑΠ
      • Η ομάδα Λαμία ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
        Σημείο: Ημ.X με απόδοση 1.78 στον ΟΠΑΠ
      • Η ομάδα Λαμία έχασε στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
        Σημείο: 1 με απόδοση 2.55 στον ΟΠΑΠ
      • Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Λαμία, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
        Σημείο: Over με απόδοση 2.37 στον ΟΠΑΠ
      • Η ομάδα Ιωνικός ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.